مخبر - 1397/07/03 - تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام

تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام
در شرایط پس از برجام ایران تلاش خواهد کرد شکاف موجود میان آمریکا و اروپا را با به تصویر کشیدن ادامه پایبندی خود به تعهداتش در مقابل نادیده گرفتن تعهدات بین المللی از سوی آمریکا، بیشتر کند.رئیس جمهور ترامپ و متحدان اروپاییش این هفته در سازمان ملل گردهم آمده اند تا بر سر سیاست های کلیدی که متحدان ...
تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام

شعار سال: امروز سه شنبه حسن روحانی رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهد کرد و فردا چهارشنبه نشست شورای امنیت به رهبری ترامپ و با موضوع ایران برگزار خواهد شد، در این بین همه نگاه ها به ترامپ و روحانی و سرنوشت نامشخص برجام است، توافقی که محتوای آن باعث اختلاف نظر میان پایتخت های اروپایی و آمریکا شده است. سوالات بسیاری ذهن بسیاری از سیاستمداران و رسانه ها را در جهان به خود مشغول کرده است، در شرایطی که اقتصاد ایران روزگار ناخوشی خود را سپری می کند، هیات های دیپلماتیک در نیویورک در پشت پرده مجمع عمومی چه گام هایی برای نجات برجام و اقتصاد تهران برخواهند داشت؟ اساسا زمینه برای اتخاذ سیاست های جدید در مجمع عمومی سازمان ملل مهیا خواهد شد یا نه؟

وال استریت ژورنال در گزارشی در اینباره می نویسد: این نخستین مجمع عمومی سازمان ملل است که پس از خروج «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا از توافق هسته ای ایران موسوم به برجام خارج شده است.

رئیس جمهور ترامپ و متحدان اروپاییش این هفته در سازمان ملل گردهم آمده اند تا بر سر سیاست های کلیدی که متحدان قدیمی را از یکدیگر جدا کرده است، به بحث بنشینند؛ نخست سرنوشت توافق هسته ای ایران است و دیگری چگونگی محدود کردن جاه طلبی های منطقه ای جمهوری اسلامی ایران!

در هفته ماراتنِ دیپلماسی، برای نخستین بار پس از تصمیم ترامپ برای خروج واشنگتن از توافق هسته ای ایران که در سال 2015 به دست آمد، سازمان ملل میزبان رهبران آمریکا و کشور های اروپایی و ایران در نیویورک است. ترامپ و مقام های ارشد آمریکا به دنبال آن هستند تا از برنامه های سازمان ملل متحد شامل سخنرانی ترامپ برای رهبران جهان، نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ و دیدار ها برای محکومیت ایران و بسیج و در اختیار گرفتن حمایت بین المللی برای انزوای تهران از طریق تحریم های فلج کننده استفاده شود.

یکی از شکایت های کلیدی آمریکا از ایران دخالت تهران در عراق، سوریه، لبنان، یمن و ادامه حمایت مالی و نظامی از آنچه گروه های شبه نظامی مانند حزب الله و حماس خوانده شده است.

اما، اروپایی ها به دنبال مقابله با مواضع آمریکا هستند. آنها اعتقاد ندارد توافق هسته ای ایران شکست خورده و تحریم های جدید علیه ایران اعمال شود. کشور های اروپایی تلاش می کنند با ارائه مشوق های اقتصادی به ایران برای گذر از تحریم هایی، چون تحریم های اعمال شده بر تراکنش های بانکی به این کشور کمک کنند تا تهران به برجام پایبند بماند. این در حالی است که توانایی آن ها برای ایجاد روابط اقتصادی با تهران محدود شده است و شرکت هایی که همچنان به همکاری با تهران مشغول هستند، به سرعت در حال خروج هستند.

در سوی دیگر، ایران نیز تلاش خواهد کرد شکاف موجود میان آمریکا و اروپا را با به تصویر کشیدن ادامه پایبندی خود به تعهداتش در مقابل نادیده گرفتن تعهدات بین المللی از سوی آمریکا، بیشتر کند.

دیپلمات های بریتانیا، فرانسه و آلمان روز دوشنبه با همتایان ایرانی، روس و چینی خود دیدار کردند. آنها در این ایران همچنان تهران را متقاعد کردند که در برجام باقی بماند. در نهایت در بیانیه ای که پس از این نشست صادر شد، کشورهای 1+4 دیگر کشورها به اتخاد سیاست ها و ایجاد سازوکارهای مشابه در روابط اقتصادی خود با ایران تشویق شدند و کشورها خواهان حفظ و تقویت روابط دوجانبه اقتصادی با ایران و بسیج همه امکانات از جمله از طریق همکاری با کشورهای ثالث برای عادی سازی موثر روابط تجاری و بازرگانی با ایران شدند.

اغلب کسب و کار های غربی هشدار های واشنگتن مبنی بر مجازات شرکت هایی که تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض می کنند را جدی گرفته اند. آنها گفته اند ریسک از دست دادن بزرگترین بازار اقتصادی و مهمترین بازار مالی دنیا ارزش حفظ ارتباط با ایران را ندارند. کشورهایی تولیدکننده بوئینگ، رنو، پژو، فولکس واگن و ... که تولیدات داخلی اشان به شرکت های آمریکایی وابسته است، به طور کامل از ایران خارج شده اند یا اعلام کرده اند که به دنبال خروج هستند.

پیش بینی می شود که طرف های باقی مانده در برجام بیانیه ای را در حمایت از توافق هسته ای ایران صادر کنند. نظرات متفاوت و قاطعانه، واشنگتن و اروپا را در صحنه بین المللی در مقابل یکدیگر قرار خواهد داد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری رویداد 24 تاریخ انتشار 3 مهر 97، کدمطلب: 147626، www.rouydad24.irمحتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آلمان   بریتانیا   نظامی   تجاری   واشنگتن   آمریکا   سوریه   حماس   دیپلماسی   مجمع   نظام جمهوری اسلامی ایران   دیپلمات   رئیس جمهور   تراکنش   مجمع عمومی سازمان ملل   مواضع آمریکا   توافق هسته ای   ژورنال   اقتصاد   اتحادیه اروپا   حسن روحانی   نیویورک   شعار سال   یمن   حزب الله   خروج از برجام   دونالد ترامپ   اقتصاد ایران   سازمان ملل متحدد  
اخبار مرتبط
اروپا باز هم به سمت ترامپ غش کرد/ خیز برای تحریم دوباره ایران
عصر امروز
خیز بروکسل برای تحریم دوباره ایران
خرداد نیوز
اروپا باز هم به سمت ترامپ غش کرد/ خیز بروکسل برای تحریم دوباره ایران
العالم
اروپا باز هم به سمت ترامپ غش کرد
خبرنامه دانشجویان
تهران، لندن و تبادل پیام های روشن
ایرنا
اشتیاق دولت ترامپ به خروج ایران از برجام
اخرین نیوز
وساطت4 کشور بزرگ برای مذاکره با آمریکا
بانکداری ایرانی
برخورد واشنگتن با برجام نشانه ای از افول آمریکا است/ سازوکار ویژه مالی اکنون مراحل پایانی را طی می کند/ در بحث هسته ای هیچ ضرری نکرده ایم/ توان نظامی، دفاعی و امنیتی ما برخواسته از درون مردم است
سایت جماران
لیبرمن: تحریم های آمریکا ضربه اساسی به ایران زده است
فردا نیوز
شینهوا: تحریم نفت ایران با مخالفت جهانی مواجه شده است
خرداد نیوز
اسرائیل: تحریم های آمریکا ضربه اساسی به ایران زده است
عصر ایران
توقف صادرات نفت ایران غیرممکن است
فصل تجارت
موانع جدید پیش روی آمریکا در آستانه تحریم نفتی ایران / ادامه سیاست فعلی ترامپ علیه تهران، چه تبعاتی برای واشنگتن دارد؟
صدای فردا
اروپا در برابر یک جانبه گرایی آمریکا با ایران همکاری کند
شبکه خبر
اخبار مرتبط
bltعصر امروز : اروپا باز هم به سمت ترامپ غش کرد/ خیز برای تحریم دوباره ایران
bltخرداد نیوز : خیز بروکسل برای تحریم دوباره ایران
bltالعالم : اروپا باز هم به سمت ترامپ غش کرد/ خیز بروکسل برای تحریم دوباره ایران
bltخبرنامه دانشجویان : اروپا باز هم به سمت ترامپ غش کرد
bltایرنا : تهران، لندن و تبادل پیام های روشن
bltاخرین نیوز : اشتیاق دولت ترامپ به خروج ایران از برجام
bltبانکداری ایرانی : وساطت4 کشور بزرگ برای مذاکره با آمریکا
bltسایت جماران : برخورد واشنگتن با برجام نشانه ای از افول آمریکا است/ سازوکار ویژه مالی اکنون مراحل پایانی را طی می کند/ در بحث هسته ای هیچ ضرری نکرده ایم/ توان نظامی، دفاعی و امنیتی ما برخواسته از درون مردم است
bltفردا نیوز : لیبرمن: تحریم های آمریکا ضربه اساسی به ایران زده است
bltخرداد نیوز : شینهوا: تحریم نفت ایران با مخالفت جهانی مواجه شده است
bltعصر ایران : اسرائیل: تحریم های آمریکا ضربه اساسی به ایران زده است
bltفصل تجارت : توقف صادرات نفت ایران غیرممکن است
bltصدای فردا : موانع جدید پیش روی آمریکا در آستانه تحریم نفتی ایران / ادامه سیاست فعلی ترامپ علیه تهران، چه تبعاتی برای واشنگتن دارد؟
bltشبکه خبر : اروپا در برابر یک جانبه گرایی آمریکا با ایران همکاری کند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.