مخبر - 1397/07/03 - از سیر تا پیاز نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی

از سیر تا پیاز نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی
گالری دار: «در ابتدا از کپی بودن کارها آگاهی نداشتیم. در دو روز برگزاری نمایشگاه، عده زیادی از هنرمندان و اساتید واکنش های منفی نسبت به نقاشی های خانم میلانی داشتند»!
از سیر تا پیاز نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی

عصر ایران ؛ نهال موسوی - نمايشگاه نقاشي تهمينه ميلاني(فيلم ساز) با عنوان «فيلم هايي که نساختم» از همان آغاز برگزاري جمعه( 16 شهريور)، با واکنش و حواشي زيادي روبه رو شد.

در ابتدا اعتراضاتي بر سينماگر بودن ميلاني شکل گرفت و حرف هايي گفته مي شد مبني بر اينکه فضاي گالري ها را نبايد با شهرت و ارتباطات اشغال کرد. عده اي که خود را دانشجوي رشته هنر مي ناميدند روز افتتاحيه در گالري ايوان (محل برگزاري نمايشگاه ميلاني) حضور پيدا کردند و خواهان لغو نمايشگاه شدند.

عده اي از هنرمندان عرصه تجسمي نقاشي هاي ميلاني را ضعيف و کپي شده برشمردند از آثار «جني ميليهوف» هنرمند روسي ساکن سرزمين هاي اشغالي که در حوزه طراحي کتاب کودک و کارت پستال فعال است و برخي آثار «آمادئو موديلياني» نقاش مشهور ايتاليايي.

آنها همچنين به قيمت گذاري بالاي اين نمايشگاه اشاره و ابراز کردند که 20 ميليون تومان قيمت مناسب چنين آثاري نيست. «جني ميليهوف» در استوري حساب کاربري اش در اينستاگرام به اين موضوع واکنش نشان داده و نوشت: «يک فرد مشهور تصوير مرا کپي کرده و فروخته است!»

تهمينه ميلاني پس از اين در صفحه اينستاگرامش نوشت: «من الان رفتم در صفحه خانم jenny meilihove و اين تصويرو ديدم و متوجه شباهت نقاشي خودم با کار ايشان شدم. از اين بابت قلبا متأسفم. اين تابلو را از نمايشگاه خارج و صدمه ي وارد شده را جبران مي كنم. حقيقتا نمي دانستم اين تصوير که احتمالا روي يک کارت پستال برايم ارسال شده در ناخودآگاهم نقش بسته است. ايشان را تا ديشب نمي شناختم و حتما از ايشان هم عذرخواهي خواهم کرد.»
میلانی
سعيد فلاح فر کارشناس و منتقد هنري خطاب به تهمينه ميلاني، چندين سوال مطرح مي کند: خانم ميلاني عزيز، من هم مثل همه شما اهالي سينما حق دارم دوربين فيلمبرداري گوشي ام را روشن کنم و فيلم بسازم. هيچکس هم حق ندارد جلوي کارم را بگيرد، اما آيا حق دارم با سليقه مخاطب بازي کنم؟ آيا اجازه دارم با رابطه و استفاده از نام و شهرت و پارتي، بهترين فصل اکران سينما را اشغال کنم؟ آيا اجازه دارم از ناآگاهي مخاطب براي دزديدن مخاطب شما استفاده کنم؟ آيا اجازه دارم از اطمينان مردم به دانش و سليقه خودم سوءاستفاده کنم؟

وي همچنين خطاب به مدير گالري ايوان (حوري قديمي) که ميزبان نمايشگاه نقاشي هاي تهمينه ميلاني شده است، تاکيد مي کند: آيا اين روند و انتخاب، سطح سواد شما از نقاشي است يا مسحور شهرت و پول شده ايد؟ شما از معافيت هاي مالياتي در فعاليت هاي فرهنگي، براي اينچنين نمايشگاه هايي استفاده مي کنيد؟ اين توهين به مخاطبي نيست که به اعتماد انتخاب و حرفه شما به گالري مي آيد؟ آيا اين فروش فرهنگ عمومي در ازاي سودجويي و رونق افتتاحيه نيست؟

بعد از بالا گرفتن حواشي هاي ناشي از اين اتفاقات که پيکان بسياري از انتقادها به طرف گالري ايوان بود، مدير گالري ايوان بعد از 2 روز ناچار به توضيح شد و طي بيانيه اي اعلام کرد: « تهمينه ميلاني سال گذشته يک نمايشگاه عکس در گالري «آريانا» داشت که با استقبال خوبي نيز روبه رو شد. به همين دليل مي خواستيم اولين گالري باشيم که از آثار ايشان در حوزه نقاشي حمايت مي کنيم.

در ابتدا از کپي بودن کارها آگاهي نداشتيم. در دو روز برگزاري نمايشگاه، عده زيادي از هنرمندان و اساتيد واکنش هاي منفي نسبت به نقاشي هاي خانم ميلاني داشتند.
میلانی
امروز مستنداتي مبني بر صحت کپي بودن نقاشي هاي ميلاني به دستمان رسيد. به همين دليل نيز تصميم گرفتم نمايشگاه را لغو کنم. [...] خانم ميلاني از من خواستند که نمايشگاه را لغو نکنم. اما من بايد منافع گالري و حرفه خودم را حفظ کنم.»

«افشين پرورش» ـ عکاس ـ از جمله معترضان به نمايشگاه تهميه ميلاني بود در صفحه اينستاگرامش نوشت : «در پي اعتراض گسترده ي هنرمندان، دانشجويان، اساتيد و کارشناسان تجسمي، «گالري ايوان» به نمايش توليدات «تهمينه ميلاني» خاتمه داد.

[...] فضاي گالري ها حق هنرمندان است و هيچ فرد بي صلاحيتي حق اين را ندارد که به واسطه ارتباطات خاص، سرمايه، شهرت و ... فضاي آنها را اشغال کند. موفقيت در اين رويداد خاص نشان داد که مي شود با اتحاد و همبستگي و پيگيري مداوم، تاثيرگذار بود و جامعه تجسمي را از فساد و سقوط نجات داد.»

در مرحله آخر حالا تهمينه ميلاني از «مدير گالري ايوان و ساير اشخاص مسبب حاشيه هاي اخير» به دليل تعطيلي غيرقانوني نمايشگاه در دادسراي عمومي انقلاب شکايت کرد.

عبدالمجيد وزيري ـ وکيل تهمينه ميلاني ـضمن تاييد ثبت شکايت عليه مسؤول گالري، اعلام کرد که از کليه افرادي که با استفاده از هر حربه اي قصد برهم زدن نمايشگاه و همچنين درصدد تضعيف هنر و هنرمند ايراني به قصد تخريب شخصيت موکل در رسانه هاي داخلي و خارجي همچنين فضاي مجازي و اقدام به نشر اکاذيب کرده اند با ارائه مستندات و دلايل قانوني در محاکم ذي صلاح طرح دعوي کرده ام تا برخورد در خور و شايسته اعمال مرتکبين با آنها صورت گيرد.
میلانی
بزرگمهر حسین پور در گفتگو با دیباچه به درستی بیان می کند: در واقع خانم میلانی آزاد بود که نمایشگاه نقاشی برگزار کند و این امری رایج در دنیا است. نگاه دوم این است که، نسخه برداری خانم میلانی از آثار غیر مشهور، قابل دفاع کردن نیست و راهی که برای دفاع از خود در پیش گرفته اشتباه و باعث می شود منتقدین راحت تر و بی پرواتر از وی انتقاد کنند.

[...] آشنازدایی کردن با آثار معروف یک تکنیک در عرصه هنری است، مثلا مارسل دوشان و سالوادور دالى هر دو آثار تصويرى معروف خود را با تغيير در تابلوى موناليزا خلق كردند، یا با اثر شام آخر بسیار شوخی گشت و شوخی هنرمندان با آثار معروف یک امر رایج است، اما ما نمی توانیم آثاری که معروف نیست را کپی و بگوییم قصدمان همان آشنا زدایی بوده است. راه دیگر ذکر منبع در پایین اثر است البته با كسب اجازه كتبى از صاحب اصلى اثر و پرداخت مبلغ كپى رايت توافقی، که از این امر هم زیاد استفاده میشود.

بعد از تمام اين کش و قوس ها آنچه حائز اهميت است اينست که در دنياي امروز به مدد ارتباطات گسترده و آگاهي از اتفاقات سراسر دنيا، ديگر جايي براي پنهان کاري و يا فريب دادن مخاطب باقي نمانده است و با توجه به شبکه هاي اجتماعي در کمترين زمان ممکن هر موضوعي مي تواند در تمام جهان رصد شود و مورد نقد و بررسي قرار گيرد.
میلانی
انتقاد اول متوجه گالری ایوان و مدیریت آن است، کسی که بعنوان گالری دار فعالیت می کند حداقل شرط لازم شناخت از حرفه ی گالری داری، ساختار تصویر و تاریخ هنر است و برای پذیرش فرد متقاضی نمایشگاه، باید سابقه ی کاری و فکری متقاضی را مورد بررسی دقیق قرار دهد. جالب اینجاست که این تابلوها، تاریخ هم ندارند.

مسئولان گالری معترفند که شهرت و اعتبار خانم میلانی دلیل اصلی تخصیص وقت برای نمایش بوده، نه پورتفولیو و سابقه ی او در عرصه ی تجسمی و ارزش کیفی و هنری نقاشیها. البته این رویه غلط در بسیاری گالریهای تهران اعمال می شود.

انتقاد دوم به تهمینه میلانی و واکنش های او به این ماجراست هر چه زمان بیشتر سپری شد و استدلال های ایشان را شنیدیم فقط عذر بدتر از گناه بود، برخورد تهمينه ميلاني مصداق بارز برخوردهاي مربوط به دهه60 و 70 است که زمينه اطلاع رساني و آگاهي يابي محدود به چند روزنامه و مجله بود و عمدتا تا از موضوعي خبردار مي شديم و صحت و سقم آنرا مي فهميديم زمان زيادي سپري مي شد و عملا ديگر آبها از آسياب افتاده و کسي به ياد نمي آورد که اصل موضوع چه بوده است.

هر کسی آزاد است در هر رشته هنری و یا هر شغلی فعالیت داشته باشد اما از راه درست و سالم.
میلانی

لینک اصل خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   قیمت گذاری   پارتی   هنرمند   شهرت   سینماگر   نقاش   ایتالیا   نمایشگاه نقاشی   نمایشگاه عکس   سینما   کتاب کودک   هنری   اکران   نقاشی   گالری   اینستاگرام   مشهور   توهین   تهمینه میلانی   معافیت های مالیاتی   گالری ایوان   عرصه تجسمی   از سیر تا پیاز   فرهنگی   نمایشگاه  
اخبار مرتبط
نمایشگاه ایوان بعد از چالش تهمینه/ از هفته تصویرگری تا هنرمندان نوگرا
خبرگزاری موج
مری پاپینز به اصفهان می آید
پارس نیوز
نمایشگاهی جدید در گالری ایوان/ مری پاپینز به اصفهان می آید
مهر نیوز
 واکنش تهمینه میلانی به حواشی اخیر
انصاف نیوز
سکوت «تهمینه میلانی» شکست/پاسخ به حواشی و اتهامات
افکار نیوز
تهمینه میلانی به حواشی اتهامات پاسخ داد
عصر تعادل
پاسخ تهمینه میلانی به حواشی و اتهامات
برترین ها
پاسخ تهمینه میلانی به حواشی و اتهامات/ همسرم گفت شکایت کن
خبرآنلاین
به جای مبارزه با تئاتر تجاری، نقیض آن را بیافرینیم
سینما پرس
تجارت هنر؛ مرگ یا احیا
تسنیم
لکه سیاه بر تارک هنرهای تجسمی/ پرونده تهمینه میلانی مفتوح می ماند
مهر نیوز
انتقاد لیلی گلستان از تهمینه میلانی: شما الگوی زنان معترض و آزاده نیستید
فرارو
یادداشت لیلی گلستان برای تهمینه میلانی: شما الگوی زنان معترض و آزاده نیستید
راه امروز
شما الگوی زنان معترض و آزاده نیستید
رویداد 24
یادداشت لیلی گلستان برای تهمینه میلانی :شما الگوی زنان معترض و آزاده نیستید
انتخاب
تهمینه میلانی راه اشتباهی را برای دفاع از خودش انتخاب کرد | یادگرفتم حرفم را بزنم،سانسور نشوم!
دیباچه
قیمت گذاری نقاشی های تهمینه میلانی بر چه اساسی بود؟
پارس نیوز
ملانوروزی: قیمت گذاری‎ها ارتباطی به نقاشی های تهمینه میلانی و هنر او ندارد
پارس نیوز
برخورد فوتبالی با نمایشگاه نقاشی
ایسنا
برای تک تک تابلوهای تهمینه میلانی قیمت ندادم/یک رِنج پیشنهاد دادم
شعار سال
برای تابلوهای تهمینه میلانی رِنج قیمت پیشنهاد دادم
الف
یک اظهار نظر جدید در ادامه حاشیه های نمایشگاه تهمینه میلانی
فرارو
واکنش پرویز پرستویی، میترا حجار و هنرمندان به تعطیلی نمایشگاه تهمینه میلانی
ساعت 24
فیلم هایی که نباید می ساخت!
نصف جهان
جنجال نمایشگاه نقاشی های تهمینه میلانی، از آغاز تا لغو
خبر نو
حق نداریم به دیگران بگوییم نقاشی نکن و نقاشی هایت را نفروش
پارس نیوز
واکنش هنرمندی که گویا تابلوهایش کپی شده!
پارس نیوز
نمی توان گفت نقاشی نکن و نقاشی ات را نفروش!
اخبار اقتصاد ایران
ماجرای جنجال نقاشی های "تهمینه میلانی"
فرادیبد
حمایت برخی بازیگران از تهمینه میلانی/ انتقاد از هنرمندان جوانی که «سانسورچیان را روسفید کردند»
انتخاب
تهمینه میلانی؛ کپی کاری یا الهام ناخودآگاه؟
فرادیبد
حمایت برخی بازیگران از تهمینه میلانی
برترین ها
حمایت برخی بازیگران از تهمینه میلانی/ انتقاد از هنرمندان جوانی که سانسورچیان را روسفید کردند
روز نو
تعدادی از هنرمندان به تعطیلی نمایشگاه میلانی واکنش نشان دادند
عصر تعادل
رسوایی هنری تهمینه میلانی خبرساز شد +سند
خبرنامه دانشجویان
سرقت هنری کارگردان همیشه طلبکار، نمایشگاه نقاشی را تعطیل کرد/ سلبریتی های بیسوادی که نه اخلاق بلدند و نه هنر
شیرازه
نقاشی هایی که کپی نکردم!
همشهری آنلاین
جنجال نمایشگاه تهمینه میلانی؛ کپی کاری یا الهام؟!
جام نیوز
ماجرای نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی
ستاره نیوز
جنجال نمایشگاه تهمینه میلانی؛ کپی کاری یا الهام ناخودآگاه؟
هنگام نیوز
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری موج : نمایشگاه ایوان بعد از چالش تهمینه/ از هفته تصویرگری تا هنرمندان نوگرا
bltپارس نیوز : مری پاپینز به اصفهان می آید
bltمهر نیوز : نمایشگاهی جدید در گالری ایوان/ مری پاپینز به اصفهان می آید
bltانصاف نیوز :  واکنش تهمینه میلانی به حواشی اخیر
bltافکار نیوز : سکوت «تهمینه میلانی» شکست/پاسخ به حواشی و اتهامات
bltعصر تعادل : تهمینه میلانی به حواشی اتهامات پاسخ داد
bltبرترین ها : پاسخ تهمینه میلانی به حواشی و اتهامات
bltخبرآنلاین : پاسخ تهمینه میلانی به حواشی و اتهامات/ همسرم گفت شکایت کن
bltسینما پرس : به جای مبارزه با تئاتر تجاری، نقیض آن را بیافرینیم
bltتسنیم : تجارت هنر؛ مرگ یا احیا
bltمهر نیوز : لکه سیاه بر تارک هنرهای تجسمی/ پرونده تهمینه میلانی مفتوح می ماند
bltفرارو : انتقاد لیلی گلستان از تهمینه میلانی: شما الگوی زنان معترض و آزاده نیستید
bltراه امروز : یادداشت لیلی گلستان برای تهمینه میلانی: شما الگوی زنان معترض و آزاده نیستید
bltرویداد 24 : شما الگوی زنان معترض و آزاده نیستید
bltانتخاب : یادداشت لیلی گلستان برای تهمینه میلانی :شما الگوی زنان معترض و آزاده نیستید
bltدیباچه : تهمینه میلانی راه اشتباهی را برای دفاع از خودش انتخاب کرد | یادگرفتم حرفم را بزنم،سانسور نشوم!
bltپارس نیوز : قیمت گذاری نقاشی های تهمینه میلانی بر چه اساسی بود؟
bltپارس نیوز : ملانوروزی: قیمت گذاری‎ها ارتباطی به نقاشی های تهمینه میلانی و هنر او ندارد
bltایسنا : برخورد فوتبالی با نمایشگاه نقاشی
bltشعار سال : برای تک تک تابلوهای تهمینه میلانی قیمت ندادم/یک رِنج پیشنهاد دادم
bltالف : برای تابلوهای تهمینه میلانی رِنج قیمت پیشنهاد دادم
bltفرارو : یک اظهار نظر جدید در ادامه حاشیه های نمایشگاه تهمینه میلانی
bltساعت 24 : واکنش پرویز پرستویی، میترا حجار و هنرمندان به تعطیلی نمایشگاه تهمینه میلانی
bltنصف جهان : فیلم هایی که نباید می ساخت!
bltخبر نو : جنجال نمایشگاه نقاشی های تهمینه میلانی، از آغاز تا لغو
bltپارس نیوز : حق نداریم به دیگران بگوییم نقاشی نکن و نقاشی هایت را نفروش
bltپارس نیوز : واکنش هنرمندی که گویا تابلوهایش کپی شده!
bltاخبار اقتصاد ایران : نمی توان گفت نقاشی نکن و نقاشی ات را نفروش!
bltفرادیبد : ماجرای جنجال نقاشی های "تهمینه میلانی"
bltانتخاب : حمایت برخی بازیگران از تهمینه میلانی/ انتقاد از هنرمندان جوانی که «سانسورچیان را روسفید کردند»
bltفرادیبد : تهمینه میلانی؛ کپی کاری یا الهام ناخودآگاه؟
bltبرترین ها : حمایت برخی بازیگران از تهمینه میلانی
bltروز نو : حمایت برخی بازیگران از تهمینه میلانی/ انتقاد از هنرمندان جوانی که سانسورچیان را روسفید کردند
bltعصر تعادل : تعدادی از هنرمندان به تعطیلی نمایشگاه میلانی واکنش نشان دادند
bltخبرنامه دانشجویان : رسوایی هنری تهمینه میلانی خبرساز شد +سند
bltشیرازه : سرقت هنری کارگردان همیشه طلبکار، نمایشگاه نقاشی را تعطیل کرد/ سلبریتی های بیسوادی که نه اخلاق بلدند و نه هنر
bltهمشهری آنلاین : نقاشی هایی که کپی نکردم!
bltجام نیوز : جنجال نمایشگاه تهمینه میلانی؛ کپی کاری یا الهام؟!
bltستاره نیوز : ماجرای نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی
bltهنگام نیوز : جنجال نمایشگاه تهمینه میلانی؛ کپی کاری یا الهام ناخودآگاه؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.