مخبر - 1397/07/03 - ترامپ به برجام برگردد

ترامپ به برجام برگردد
همزمان با آغاز هفتاد و سومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل و حضور رئیس جمهوری ایران در نیویورک، شماری از چهره های سیاست خارجی و امنیتی امریکا از سیاست دونالد ترامپ در قبال تهران انتقاد کردند و خواستار تعامل وی با تهران از طریق دیپلماسی و بازگشت به توافق هسته ای شدند.
ترامپ به برجام برگردد

ترامپ به برجام برگردد

همزمان با آغاز هفتاد و سومین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل و حضور رئیس جمهوری ایران در نیویورک، شماری از چهره های سیاست خارجی و امنیتی امریکا از سیاست دونالد ترامپ در قبال تهران انتقاد کردند و خواستار تعامل وی با تهران از طریق دیپلماسی و بازگشت به توافق هسته ای شدند.

به گزارش شفاف، رئیس جمهوری امریکا به دنبال خروج از برجام، در حال بازگرداندن تحریم هایی است که پیش از این ذیل این توافق به حالت تعلیق درآمده بود. تصمیمی که با کوشش به دامن زدن به پروسه موهوم ایران هراسی همراه شده تا صاحبنظران بین المللی نگران چشم انداز فروپاشی برجام و کشیده شدن دامنه تبعات آن به روابط احیای شده ایران و کشورهای منظومه غرب باشند.
در چنین شرایطی 53 مقام برجسته امریکایی در قالب گروهی موسوم به «ائتلاف ملی برای جلوگیری از سلاح هسته ای ایران» در بیانیه ای که در آن نام چهره های صاحبنامی همچون مادلین آلبرایت، وزیر خارجه سابق امریکا، جیمز کلاپر، مدیر سابق سازمان اطلاعات ملی، رایان کراکر، سفیر سابق امریکا در افغانستان، عراق، سوریه، کویت، پاکستان و لبنان، رابرت آینهورن، مذاکره کننده ارشد سابق هسته ای آمریکا ، ریچارد نفیو، مذاکره کننده سابق امریکایی، جوزف نای، رئیس سابق شورای اطلاعات ملی، پائول اونیل، وزیر سابق خزانه داری، اریک اولسون، فرمانده سابق عملیات های ویژه (ارتش امریکا) به چشم می خورد، راهبرد فشار دولت ترامپ علیه ایران را سیاستی شکست خورده دانسته و از او خواسته اند برای تحقق یافتن اهداف مورد نظر امریکا، سیاست خود را تغییر دهند.
در این بیانیه آمده است: «راهبرد دولت ترامپ درباره ایران فشار حداکثری اقتصادی، سیاسی و نظامی برای تغییر رفتار این کشور با تهدید به فروپاشی رژیم است، تازه اگر هدف آن فروپاشی رژیم نباشد.» این بیانیه با اشاره به شروط دوازده گانه امریکا نوشت: «دولت امریکا، برای ایران گزینه تسلیم یا جنگ را باقی گذاشته است. خروج امریکا از توافق هسته ای دستیابی به هیچ یک از اهداف امریکا را به پیش نمی برد.» بیانیه فوق می افزاید: «ما از برخی از اهداف دولت حمایت می کنیم، اما معتقدیم که آنها فقط از طریق راهبردی که چندجانبه باشد- تعامل با متحدان نزدیک و قدرت های دیگر- و مشتمل بر فشار و دیپلماسی باشد، قابل حصول هستند.»
این بیانیه در ادامه با اشاره به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای در بلندمدت نوشت: «برجام شدیداً توانایی ایران برای به دست آوردن مواد شکاف پذیر به منظور دستیابی به یک سلاح هسته ای را برای دهه بعدی محدود می کند. با بازگشتن به پایبندی به توافق، امریکا می تواند با مذاکره توافق های پیرو با ایران و سایر اعضا، آن را بهبود بخشد.» بیانیه فوق مدعی شده است که جلوگیری از صدور موشک های ایرانی برای دیگران «مستلزم راهبردی اجبار، دیپلماسی، در آینده، توافقات منطقه ای در زمینه محدودیت موشک های بالستیک است.» در ادامه به بحث آزادی امریکایی های زندانی در ایران اشاره شده و آمده است: «این موضوع نیازمند تماس دیپلماتیک مستقیم، دوجانبه، آرام و بدون سر و صدا با ایران است.»
در بخشی از بیانیه این ائتلاف به حمایت ایران از حزب الله، حماس و گروه های اسلامی پرداخته شده و آمده است: «ایران این بخش اساسی از راهبرد ملی خود را با اولتیماتوم خالی امریکا متوقف نخواهد کرد. موفقیت در این زمینه نیازمند طراحی دقیق فشار و مشوق هاست.»
بیانیه فوق درخصوص بحث حمایت ایران از یمنی ها و خروج نیروهای ایرانی از سوریه و عراق نوشته است: «این موضوع نیز نیازمند دیپلماسی و فشار مداوم و چندجانبه با هدف حل هر کدام از این مناقشات مجزاست. حضور تهران در هر راه حل سیاسی ضروری خواهد بود.»
امضاکنندگان با اشاره به سابقه سیاست تحریمی علیه ایران گفته اند: «با خروج امریکا از برجام و بدون پیشنهاد معتبری برای نفع اقتصادی ایران، امریکا قادر به ایجاد ائتلاف لازم برای تجدید تحریم های چندجانبه و آوردن ایران به میز مذاکره نخواهد بود.»
بیانیه فوق می افزاید: «تحریم های ثانویه ایران در تضعیف اقتصاد ایران مؤثر هستند، اما این تحریم ها امریکا را در تقابل با متحدان و شرکا قرار می دهند و حمایت آنها از اهداف دیگر امریکا را تضعیف می کنند. این تحریم ها باعث ایجاد مقررات مسدودساز شده اند تا از شرکت ها در مقابل اقدام امریکا محافظت کنند و امریکا را در معرض نقض احتمالی توافقات تجاری اش قرار داده و منجر به تضعیف دلار امریکا می شود... تحریم های یکجانبه در اجرا سخت تر بوده و فساد وسیعی را ایجاد کرده و منجر به تشویق برای دور زدن قوانین امریکا می شود. در حالی که این تحریم ها اقتصادهای کشورهای هدف را تضعیف می کنند و دشواری هایی را برای مردم آن کشور ایجاد می کنند، در طول تاریخ، این تحریم ها منجر به تغییرات رفتاری عمده نشده یا کشور هدف را شکست نداده اند، به عنوان مثال در جاهایی مانند کره شمالی، عراق و کوبا.»
این بیانیه افزوده است: «افزایش تهدیدات باعث اتحاد جناح های سیاسی ایران در قبال تهدید خارجی می شود...
اگر ایران در واکنش به نقض برجام توسط امریکا تصمیم بگیرد از محدودیت های هسته ای ایجاد شده در برجام، فراتر رود و ظرفیتش برای تولید سلاح هسته ای را به طور قابل توجهی افزایش دهد، تهدیدات باعث ایجاد هدف مشترک بین اروپایی ها، روسیه و چین در تقابل با امریکا می شود.»
بیانیه فوق ادامه داد: «سیاست پیشنهادی دولت برای تغییر رژیم در ایران، نشان دهنده خوش خیالی و تفسیر ناقص از اطلاعات درباره آسیب پذیری ایران است. در حالی که اقتصاد ایران تحت فشار فزاینده است و نشانه های زیادی از نارضایتی مردمی هست، رژیم علیه تهدید خارجی، قدرتمند، مجهز و متحد باقی مانده است. حمله سال 2003 به عراق، یادآور ناتوانی ما در تخمین درست تأثیر بلندمدت اقدامات امریکاست.»
مقام های سابق امریکایی درحالی خواستار تغییر رویکرد دولت امریکا شده اند که ترامپ در روزهای پیش رو در کنار سخنرانی در سازمان ملل و ریاست جلسه ای از جلسات شورای امنیت با موضوع ایران که گمان می رود در دفاع از رویکرد فشار علیه ایران سخن بگوید، خواهان مذاکره با رئیس جمهوری ایران شده است.
مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا یکشنبه گذشته خواسته ترامپ برای مذاکره بی قید و شرط ترامپ با روحانی و حتی مقام معظم رهبری ایران را تکرار کرد. خواسته ای که مقام های ایران تحقق یافتن آن را ذیل بازگشت امریکا به توافق هسته ای ممکن دانسته اند. با این حال نیکی هیلی، سفیر امریکا در سازمان ملل ضمن تکرار ادعاهای همیشگی امریکا علیه ایران، درباره دیدار رؤسای جمهوری ایران و امریکا گفت: «رئیس جمهوری ایران تاکنون درخواستی نداده است اما اگر وی خواستار این دیدار شود، فکر نمی کنم که رئیس جمهوری ترامپ مخالفتی داشته باشد و به طور جدی آن را بررسی خواهد کرد.»
هیلی افزود: «در حال حاضر هر دو رئیس جمهوری نیازمند میل سیاسی برای انجام این کار هستند اما روحانی تاکنون درخواستی مطرح نکرده بنابراین رئیس جمهوری ترامپ الزامی برای بررسی آن نداشته است.»
منبع: روزنامه ایران

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی خبرنامه گزارش خطا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.