مخبر - 1397/07/02 - واکنش ایران به حمله تروریستی اهواز چیست؟

واکنش ایران به حمله تروریستی اهواز چیست؟
اقدام تروریستی در اهواز می تواند دست سپاه را برای اقدامات داخلی و منطقه ای باز کند. سپاه پول و حمایت بیشتری خواهد داشت تا با گروه های جدایی طلب برخورد تندتری کند. آن ها در منطقه نیز دستشان برای مانور باز تر خواهد شد تا به طور غیر مستقیم آمریکا و متحدانش را در منطقه هدف قرار دهند.
واکنش ایران به حمله تروریستی اهواز چیست؟

میهن امروز- سارا ریاضی: حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز نه تنها برای ایران که برای سایر کشورهای جهان اتفاق مهمی به شمار می رفت و رسانه های جهان از زوایای مختلف به بررسی این موضوع پرداختند. تحلیلگران درباره هراس ایران از کشیده شدن جنگ به داخل کشور، احتمال سوءقصد آمریکا به ایران و کاستی های نظامی و خلاءهای امنیتی نوشتند. رسانه های دیگر پاسخ احتمالی ایران به عوامل حمله را تحلیل کردند. دویچه وله نیز در گزارشی با اشاره به حمله وحشیانه به رژه نیرو های مسلح ایران مدعی شده این حمله نشانگر آسیب پذیر بودن ایران است. البته این رسانه به این سوال پاسخ نداده چگونه در اتفاقی مشابه در آمریکا، سوءقصد موفق به جان رئیس جمهور آن کشور در امنیتی ترین حالت ممکن نشانه آسیب پذیر بودن نبوده است! تحلیلگران در یادداشت این رسانه آلمانی به احتمال پاسخ سخت ایران به این حمله با سرکوب بیشتر در منطقه و داخل ایران اشاره کرده اند و نوشته اند واکنش جدی ایران بسیار محتمل است.
تحلیلگران نوشته اند حمله مرگبار به رژه نیرو های مسلح در ایران، تندرو ها را در داخل کشور تقویت کرده و تنش ها را در خاورمیانه افزایش خواهد داد. تهران انگشت اتهام را هم اکنون به سمت آمریکا و متحدان عربی اش در منطقه نشانه رفته است.
دویچه وله در روایت ماجرا آورده است: استان خوزستان شیعه نشین است و اهل تسنن در این استان اقلیت اند. این اولین حمله مرگبار در این سطح پس از نزدیک به یک دهه بود.
رهبر ایران تروریست ها را مزدور خوانده و گفته این کار توسط رژیم های مورد حمایت آمریکا در منطقه انجام شده است. سپاه در بیانیه خود قول داده انتقامی فراموش نشدنی از گروه های مسبب این حادثه بگیرد.
در اظهارات رسمی مقام های بلندپایه ایران، نام هیچ کشور عربی را به طور خاص ذکر نشده، اما به نظر می رسد هدف آن ها عربستان سعودی، امارات و بحرین است. روحانی پیش از عزیمت به نیویورک برای شرکت در نشست سازمان ملل گفت: کشور های کوچک منطقه که عروسک خیمه شب بازی اند، توسط آمریکا حمایت می شوند و آمریکا آن ها را تحریک کرده و به آن ها ظرفیت های لازم را داده است.
دویچه له در تحلیل خود از شرایط داخلی ایران می نویسد: روحانی که به میانه رو بودن معروف است سعی کرده نقش سپاه را در دوران ریاست جمهوری خود در سیاست و اقتصاد پس از برجام کم کند. با این حال با توجه به درگیری قدرت در داخل کشور او مجبور شد از زمان خروج آمریکا از برجام و تحریم های مجدد علیه ایران مواضع سخت تری اتخاذ کند. حرکت ترامپ به اقتصاد ایران فشار آورده و همزمان این فشار به دولت وارد شده است. تغییر موضوع از وضعیت اقتصادی به مسائل میهن پرستانه
برخی تحلیلگران البته نگاه انتقادی به حاکمیت داشته اند و می گویند حاکمیت ایران از این حمله استفاده خواهد کرد و با تاکید بر طیفی از تهدید های داخلی و خارجی، توجه ها را از وضعیت داخلی و مسائل مهم اقتصادی و اجتماعی منحرف می کند.
علی واعظ رییس پروژه ایران در گروه بحران بین المللی می گوید: ترویج وضعیت حکومت نظامی ممکن است از نظر ذهنی به تغییر موضوع از مسائل داخلی و اعتراضات به وضعیت اقتصادی پرت کرده و به سمت مسائل میهن پرستانه منجر شود، اما این نیازمند یک دولت مرکزی قوی است. گروه های نیابتی چگونه می توانند از طرف ایران واکنش نشان بدهند
تحلیلگران معتقدند بعید به نظر می رسد که ایران به طور مستقیم انتقام بگیرد. آن ها در عوض از گروه های نیابتی در منطقه از جمله حوثی ها در یمن برای یک حمله در زمان و مکان مناسب استفاده خواهند کرد.
تریتا پارسی رییس سابق شورای ایرانیان آمریکا (نایاک) گفته اگر ایران بداند که این یک تله است، بعید است پاسخ مستقیم نظامی بدهد. آن ها می توانند با حمایت از حوثی ها به این اقدام پاسخ بدهند، اما به عربستان و امارات حمله مستقیم نخواهند کرد.
او گفته اگر واکنش تهران کنترل شده باشد، آن ها جدال را پیروز خواهند شد. البته ممکن است ایران اقدامات مستقیم بیشتری علیه ریاض و ابوظبی کلید بزند. این می تواند شامل اختلال کشتیرانی در خلیج فارس باشد، اما تحریک حوثی ها به حمله موشکی به اهدافی در امارات نیز در برنامه آن ها خواهد بود. اقدام دوم ممکن است بحران یمن را تشدید کرده و به سمت یک جنگ بزرگتر هدایت کند.
حمله به اهواز این تصور را ایجاد کرده که ایران در برابر اقدامات فرقه گرایانه و قوم گرایانه ای که به دلیل سوءمدیریت اقتصادی و سرکوب سیاسی ایجاد شده، آسیب پذیر است.
گروه ملی مقاومت اهواز که یک گروه اهل تسنن جدایی طلب خواستار استقلال استان خوزستان است مسئولیت حمله روز شنبه را بر عهده گرفت. این گروه در گذشته حملاتی را علیه زیرساخت های نفتی انجام داده بود. شدت گرفتن فعالیت علیه دولت ایران
نادر اسکویی یکی از اعضای ارشد تینک تنک شورای آتلانتیک گفته این گروه های شبه نظامی قومی با فشار های سیاسی و اقتصادی ای که بعد از خروج آمریکا از برجام ایجاد شده تقویت شده اند. آن ها می بیند که دولت ایران تضعیف شده بنابراین سعی می کنند فعالیت هایشان را علیه دولت تقویت کنند.
علی واعظ معتقد است اقدام تروریستی در اهواز می تواند دست سپاه را برای اقدامات داخلی و منطقه ای باز کند. سپاه پول و حمایت بیشتری خواهد داشت تا با گروه های جدایی طلب برخورد تندتری کند. آن ها در منطقه نیز دستشان برای مانور باز تر خواهد شد تا به طور غیر مستقیم آمریکا و متحدانش را در منطقه هدف قرار دهند. زیاده روی در سرکوب و خطر درگیری قومی
اسکویی هشدار داده اگر حکومت در سرکوب زیاده روی کند، خطر تشدید درگیری با گروه های قومی بالاتر خواهد رفت. این چیزی است که حاکمیت در زمانی که با مشکلات سیاسی و اقتصادی جدی روبه روست، باید جلویش را بگیرد.
این که ارتباطی بین آمریکا، کشور های عرب خلیج فارس و اسرائیل با گروه های جدایی طلب عرب در ایران وجود داشته باشد روشن نیست. سندی دال بر چنین ارتباطی وجود ندارد. با این حال دلایل زیادی وجود دارد که تهران به این باور رسیده باشد که قدرت های خارجی به دنبال تقویت گروه های اپوزیسیون داخلی و تضعیف و بی ثبات کردن کشور باشند.
سال گذشته محمد بن سلمان در مصاحبه ای گفته بود جنگ را به د اخل ایران خواهند کشاند. او گفته بود اجازه نمی دهیم جبهه جنگ به عربستان منتقل شود. در عوض این جبهه را به ایران منتقل می کنیم.
جان بولتون نیز سال گذشته در یادداشتی گفته بود واشنگتن باید از گروه های مقاومت در خوزستان، بلوچ ها، کرد ها و دیگر گروه ها حمایت کند.
همزمان با حمله اهواز، رودی جیولانی در جمع گروه اپوزیسیون جمهوری اسلامی، مجاهدین خلق، در نیویورک سخنرانی کرده و گفته سیاست های آمریکا ایران را تضعیف کرده و به زودی به تغییر نظام منجر خواهد کرد. جیولانی و بولتون و دیگر مقامات سابق و کنونی آمریکا با مجاهدین خلق حشر و نشر دارند و این گروه را در سال 2012 از فهرست گروه های تروریستی خارج کرده اند. این در حالی است که در مواضع کلامی، دولت ترامپ گفته به دنبال تغییر نظام در ایران نیست.
این حمله در حالی انجام شده که روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا وخیم بود و در هفته ای که نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود و ترامپ قرار است ریاست نشستی در شورای امنیت را با محوریت ایران بر عهده دارد.

محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
نظامی   خوزستان   اهواز   وضعیت اقتصادی   آمریکا   مزدور   نیروهای مسلح   واکنش ایران   ریاست جمهوری   میانه رو   بحرین   کشورهای جهان   تروریستی   اهل تسنن   رئیس جمهور   تندرو   حوثی   غیر مستقیم   خیمه شب بازی   خاور میانه   عربستان سعودی   اقتصاد   تروریست   حادثه   نیویورک   یمن   خروج از برجام   دونالد ترامپ   اقتصاد ایران   سازمان ملل متحدد   حمله تروریستی  
اخبار مرتبط
2 دلیل اصلی ترامپ برای اعمال تحریم ها علیه ایران
اعتدال
القدس العربی گزارش داد؛2 دلیل اصلی تحریم های ترامپ علیه ایران / این تحریم ها پیامی برای تمام کشورهاست
نامه نیوز
دلایل اصلی تحریم های ترامپ علیه ایران
دنیای اقتصاد
2 دلیل اصلی تحریم های ترامپ علیه ایران / این تحریم ها پیامی برای تمام کشورهاست
مردمی ها
تهران از مواضع خود عقب نشینی می کند؟
رویداد 24
آشتی ایران و عربستان منطقه را تغییر خواهد داد
شیعه نیوز
آشتی ایران و عربستان منطقه را تغییر خواهد داد/ تحلیلی از آر تی
شفقنا
جنگ آمریکا علیه ایران از سطح اقتصادی فراتر رفته و ابعاد تروریستی به خود گرفته است
الف
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنه تا صبح سه شنبه
اخبار اقتصاد ایران
ترامپ موفق شد آمریکا را منزوی کند
شعار سال
توصیه برجامی کری به ظریف در دیدارهای جنجالی
مشرق نیوز
ظریف به سی ان ان: ترامپ موفق به منزوی کردن آمریکا شد | واشنگتن قابل اعتماد نیست
همشهری آنلاین
ظریف در گفت وگو با CNN: ترامپ موفق شد آمریکا را منزوی کند/اروپا، روسیه و چین اطمینان دادند که راهی برای حفظ منافع اقتصادی ایران پیدا می کنند
اقتصاد نیوز
سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء عراق : مثلث امارات،سعودی و آمریکا برای ایجاد ناامنی در ایران تلاش می کند
شبکه الکوثر
تلاش سه اتحاد امارات،سعودی و آمریکا برای ایجاد ناامنی در ایران!
باشگاه خبرنگاران
وهابی ها و سلفی ها سالهاست درحال سربازگیری در خوزستان هستند/ به فقر و بیکاری مردم خوزستان بی توجه بودیم
رویداد 24
مثلث امارات،سعودی و آمریکا برای ایجاد ناامنی در ایران تلاش می کند
اکو فارس
مثلث امارات، سعودی و آمریکا برای ایجاد ناامنی در ایران تلاش می کند
تسنیم
وهابی ها و سلفی ها سالهاست که درحال سربازگیری در خوزستان هستند/ ما نیز با بی توجهی به فقر و بیکاری مردم خوزستان، در موفقیت وهابی ها و سلفی ها سهیم بوده ایم
روز نو
روی دیگر ماجرای اهواز
ایرنا
روی دیگرِ ماجرای اهواز
شفقنا
از مضحکه شدن ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل تا واکنش ها به حمله تروریستی اهواز و تلاش آمریکا برای مذاکره با ایران
باشگاه خبرنگاران
به کشورهای حامی تروریست جواب دندان شکن داده شود/ ایران پیروز جنگ سیاسی در سازمان ملل
راه دانا
تهران| مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی مردم از خواب غفلت بیدار شوند
تسنیم
رئیس جمهوری در بیان مواضع به حق ایران سنگ تمام گذاشت
اخبار اقتصاد ایران
اقدام تروریست ها در اهواز بزدلانه بود/ مسببان به سزای اعمالشان برسند
فارس
تصمیم تهران و شوی نیویورک
تدبیر و امید
ذوالنور: حادثه تروریستی اهواز چهره نظام سلطه و اربابان وطن فروش او را برملا کرد
ساعت 24
حمله تروریستی اهواز نتیجه توطئه برخی کشورها علیه ایران است
ایرنا
دولتمردان بزرگ به جای دیوار، پل می سازند
روزنامه آرمان
حمله تروریستی اهواز شکست سیاست های عربستان و حامیان منطقه ای آمریکا بود
شعار سال
واکنش ولایتی به حمله تروریستی اهواز
جهان نیوز
امارات، عربستان و آمریکا در حادثه اهواز دست داشتند/روحانی از حقوق بشر آمریکایی پرده بردارد
ساعت 24
ولایتی: حمله تروریستی اهواز شکست منطقه ای آمریکا بود
مشرق نیوز
بیانیه حزب کارگزاران در محکومیت حادثه تروریستی اهواز
تسنیم
امارات، عربستان و آمریکا در حادثه اهواز دست داشتند
مردمی ها
مثلث غربی - عبری - عربی؛ طراح حمله تروریستی اهواز
میزان
واکنش سیاسی حمله تروریستی به رئیس جمهور در سازمان ملل ارجاع شده است
خبرگزاری موج
واکنش بولتون به مقصر دانستن آمریکا در حادثه ی تروریستی اهواز
انصاف نیوز
حمله تروریستی اهواز را به هر دو گروه داعش و الاهوازیه می توان نسبت داد/ نباید از هیچ فرصتی برای احقاق حق ملت ایران چشم پوشی کرد
دیده بان ایران
اخبار مرتبط
bltاعتدال : 2 دلیل اصلی ترامپ برای اعمال تحریم ها علیه ایران
bltنامه نیوز : القدس العربی گزارش داد؛2 دلیل اصلی تحریم های ترامپ علیه ایران / این تحریم ها پیامی برای تمام کشورهاست
bltدنیای اقتصاد : دلایل اصلی تحریم های ترامپ علیه ایران
bltمردمی ها : 2 دلیل اصلی تحریم های ترامپ علیه ایران / این تحریم ها پیامی برای تمام کشورهاست
bltرویداد 24 : تهران از مواضع خود عقب نشینی می کند؟
bltشیعه نیوز : آشتی ایران و عربستان منطقه را تغییر خواهد داد
bltشفقنا : آشتی ایران و عربستان منطقه را تغییر خواهد داد/ تحلیلی از آر تی
bltالف : جنگ آمریکا علیه ایران از سطح اقتصادی فراتر رفته و ابعاد تروریستی به خود گرفته است
bltاخبار اقتصاد ایران : مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنه تا صبح سه شنبه
bltشعار سال : ترامپ موفق شد آمریکا را منزوی کند
bltمشرق نیوز : توصیه برجامی کری به ظریف در دیدارهای جنجالی
bltهمشهری آنلاین : ظریف به سی ان ان: ترامپ موفق به منزوی کردن آمریکا شد | واشنگتن قابل اعتماد نیست
bltاقتصاد نیوز : ظریف در گفت وگو با CNN: ترامپ موفق شد آمریکا را منزوی کند/اروپا، روسیه و چین اطمینان دادند که راهی برای حفظ منافع اقتصادی ایران پیدا می کنند
bltشبکه الکوثر : سخنگوی مقاومت اسلامی نُجَباء عراق : مثلث امارات،سعودی و آمریکا برای ایجاد ناامنی در ایران تلاش می کند
bltباشگاه خبرنگاران : تلاش سه اتحاد امارات،سعودی و آمریکا برای ایجاد ناامنی در ایران!
bltرویداد 24 : وهابی ها و سلفی ها سالهاست درحال سربازگیری در خوزستان هستند/ به فقر و بیکاری مردم خوزستان بی توجه بودیم
bltاکو فارس : مثلث امارات،سعودی و آمریکا برای ایجاد ناامنی در ایران تلاش می کند
bltتسنیم : مثلث امارات، سعودی و آمریکا برای ایجاد ناامنی در ایران تلاش می کند
bltروز نو : وهابی ها و سلفی ها سالهاست که درحال سربازگیری در خوزستان هستند/ ما نیز با بی توجهی به فقر و بیکاری مردم خوزستان، در موفقیت وهابی ها و سلفی ها سهیم بوده ایم
bltایرنا : روی دیگر ماجرای اهواز
bltشفقنا : روی دیگرِ ماجرای اهواز
bltباشگاه خبرنگاران : از مضحکه شدن ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل تا واکنش ها به حمله تروریستی اهواز و تلاش آمریکا برای مذاکره با ایران
bltراه دانا : به کشورهای حامی تروریست جواب دندان شکن داده شود/ ایران پیروز جنگ سیاسی در سازمان ملل
bltتسنیم : تهران| مسئولان برای حل مشکلات اقتصادی مردم از خواب غفلت بیدار شوند
bltاخبار اقتصاد ایران : رئیس جمهوری در بیان مواضع به حق ایران سنگ تمام گذاشت
bltفارس : اقدام تروریست ها در اهواز بزدلانه بود/ مسببان به سزای اعمالشان برسند
bltتدبیر و امید : تصمیم تهران و شوی نیویورک
bltساعت 24 : ذوالنور: حادثه تروریستی اهواز چهره نظام سلطه و اربابان وطن فروش او را برملا کرد
bltایرنا : حمله تروریستی اهواز نتیجه توطئه برخی کشورها علیه ایران است
bltروزنامه آرمان : دولتمردان بزرگ به جای دیوار، پل می سازند
bltشعار سال : حمله تروریستی اهواز شکست سیاست های عربستان و حامیان منطقه ای آمریکا بود
bltجهان نیوز : واکنش ولایتی به حمله تروریستی اهواز
bltساعت 24 : امارات، عربستان و آمریکا در حادثه اهواز دست داشتند/روحانی از حقوق بشر آمریکایی پرده بردارد
bltمشرق نیوز : ولایتی: حمله تروریستی اهواز شکست منطقه ای آمریکا بود
bltتسنیم : بیانیه حزب کارگزاران در محکومیت حادثه تروریستی اهواز
bltمردمی ها : امارات، عربستان و آمریکا در حادثه اهواز دست داشتند
bltمیزان : مثلث غربی - عبری - عربی؛ طراح حمله تروریستی اهواز
bltخبرگزاری موج : واکنش سیاسی حمله تروریستی به رئیس جمهور در سازمان ملل ارجاع شده است
bltانصاف نیوز : واکنش بولتون به مقصر دانستن آمریکا در حادثه ی تروریستی اهواز
bltدیده بان ایران : حمله تروریستی اهواز را به هر دو گروه داعش و الاهوازیه می توان نسبت داد/ نباید از هیچ فرصتی برای احقاق حق ملت ایران چشم پوشی کرد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.