مخبر - 1397/07/02 - واکنش ایران به حمله تروریستی اهواز چیست؟

واکنش ایران به حمله تروریستی اهواز چیست؟
اقدام تروریستی در اهواز می تواند دست سپاه را برای اقدامات داخلی و منطقه ای باز کند. سپاه پول و حمایت بیشتری خواهد داشت تا با گروه های جدایی طلب برخورد تندتری کند. آن ها در منطقه نیز دستشان برای مانور باز تر خواهد شد تا به طور غیر مستقیم آمریکا و متحدانش را در منطقه هدف قرار دهند.
واکنش ایران به حمله تروریستی اهواز چیست؟

میهن امروز- سارا ریاضی: حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز نه تنها برای ایران که برای سایر کشورهای جهان اتفاق مهمی به شمار می رفت و رسانه های جهان از زوایای مختلف به بررسی این موضوع پرداختند. تحلیلگران درباره هراس ایران از کشیده شدن جنگ به داخل کشور، احتمال سوءقصد آمریکا به ایران و کاستی های نظامی و خلاءهای امنیتی نوشتند. رسانه های دیگر پاسخ احتمالی ایران به عوامل حمله را تحلیل کردند. دویچه وله نیز در گزارشی با اشاره به حمله وحشیانه به رژه نیرو های مسلح ایران مدعی شده این حمله نشانگر آسیب پذیر بودن ایران است. البته این رسانه به این سوال پاسخ نداده چگونه در اتفاقی مشابه در آمریکا، سوءقصد موفق به جان رئیس جمهور آن کشور در امنیتی ترین حالت ممکن نشانه آسیب پذیر بودن نبوده است! تحلیلگران در یادداشت این رسانه آلمانی به احتمال پاسخ سخت ایران به این حمله با سرکوب بیشتر در منطقه و داخل ایران اشاره کرده اند و نوشته اند واکنش جدی ایران بسیار محتمل است.
تحلیلگران نوشته اند حمله مرگبار به رژه نیرو های مسلح در ایران، تندرو ها را در داخل کشور تقویت کرده و تنش ها را در خاورمیانه افزایش خواهد داد. تهران انگشت اتهام را هم اکنون به سمت آمریکا و متحدان عربی اش در منطقه نشانه رفته است.
دویچه وله در روایت ماجرا آورده است: استان خوزستان شیعه نشین است و اهل تسنن در این استان اقلیت اند. این اولین حمله مرگبار در این سطح پس از نزدیک به یک دهه بود.
رهبر ایران تروریست ها را مزدور خوانده و گفته این کار توسط رژیم های مورد حمایت آمریکا در منطقه انجام شده است. سپاه در بیانیه خود قول داده انتقامی فراموش نشدنی از گروه های مسبب این حادثه بگیرد.
در اظهارات رسمی مقام های بلندپایه ایران، نام هیچ کشور عربی را به طور خاص ذکر نشده، اما به نظر می رسد هدف آن ها عربستان سعودی، امارات و بحرین است. روحانی پیش از عزیمت به نیویورک برای شرکت در نشست سازمان ملل گفت: کشور های کوچک منطقه که عروسک خیمه شب بازی اند، توسط آمریکا حمایت می شوند و آمریکا آن ها را تحریک کرده و به آن ها ظرفیت های لازم را داده است.
دویچه له در تحلیل خود از شرایط داخلی ایران می نویسد: روحانی که به میانه رو بودن معروف است سعی کرده نقش سپاه را در دوران ریاست جمهوری خود در سیاست و اقتصاد پس از برجام کم کند. با این حال با توجه به درگیری قدرت در داخل کشور او مجبور شد از زمان خروج آمریکا از برجام و تحریم های مجدد علیه ایران مواضع سخت تری اتخاذ کند. حرکت ترامپ به اقتصاد ایران فشار آورده و همزمان این فشار به دولت وارد شده است. تغییر موضوع از وضعیت اقتصادی به مسائل میهن پرستانه
برخی تحلیلگران البته نگاه انتقادی به حاکمیت داشته اند و می گویند حاکمیت ایران از این حمله استفاده خواهد کرد و با تاکید بر طیفی از تهدید های داخلی و خارجی، توجه ها را از وضعیت داخلی و مسائل مهم اقتصادی و اجتماعی منحرف می کند.
علی واعظ رییس پروژه ایران در گروه بحران بین المللی می گوید: ترویج وضعیت حکومت نظامی ممکن است از نظر ذهنی به تغییر موضوع از مسائل داخلی و اعتراضات به وضعیت اقتصادی پرت کرده و به سمت مسائل میهن پرستانه منجر شود، اما این نیازمند یک دولت مرکزی قوی است. گروه های نیابتی چگونه می توانند از طرف ایران واکنش نشان بدهند
تحلیلگران معتقدند بعید به نظر می رسد که ایران به طور مستقیم انتقام بگیرد. آن ها در عوض از گروه های نیابتی در منطقه از جمله حوثی ها در یمن برای یک حمله در زمان و مکان مناسب استفاده خواهند کرد.
تریتا پارسی رییس سابق شورای ایرانیان آمریکا (نایاک) گفته اگر ایران بداند که این یک تله است، بعید است پاسخ مستقیم نظامی بدهد. آن ها می توانند با حمایت از حوثی ها به این اقدام پاسخ بدهند، اما به عربستان و امارات حمله مستقیم نخواهند کرد.
او گفته اگر واکنش تهران کنترل شده باشد، آن ها جدال را پیروز خواهند شد. البته ممکن است ایران اقدامات مستقیم بیشتری علیه ریاض و ابوظبی کلید بزند. این می تواند شامل اختلال کشتیرانی در خلیج فارس باشد، اما تحریک حوثی ها به حمله موشکی به اهدافی در امارات نیز در برنامه آن ها خواهد بود. اقدام دوم ممکن است بحران یمن را تشدید کرده و به سمت یک جنگ بزرگتر هدایت کند.
حمله به اهواز این تصور را ایجاد کرده که ایران در برابر اقدامات فرقه گرایانه و قوم گرایانه ای که به دلیل سوءمدیریت اقتصادی و سرکوب سیاسی ایجاد شده، آسیب پذیر است.
گروه ملی مقاومت اهواز که یک گروه اهل تسنن جدایی طلب خواستار استقلال استان خوزستان است مسئولیت حمله روز شنبه را بر عهده گرفت. این گروه در گذشته حملاتی را علیه زیرساخت های نفتی انجام داده بود. شدت گرفتن فعالیت علیه دولت ایران
نادر اسکویی یکی از اعضای ارشد تینک تنک شورای آتلانتیک گفته این گروه های شبه نظامی قومی با فشار های سیاسی و اقتصادی ای که بعد از خروج آمریکا از برجام ایجاد شده تقویت شده اند. آن ها می بیند که دولت ایران تضعیف شده بنابراین سعی می کنند فعالیت هایشان را علیه دولت تقویت کنند.
علی واعظ معتقد است اقدام تروریستی در اهواز می تواند دست سپاه را برای اقدامات داخلی و منطقه ای باز کند. سپاه پول و حمایت بیشتری خواهد داشت تا با گروه های جدایی طلب برخورد تندتری کند. آن ها در منطقه نیز دستشان برای مانور باز تر خواهد شد تا به طور غیر مستقیم آمریکا و متحدانش را در منطقه هدف قرار دهند. زیاده روی در سرکوب و خطر درگیری قومی
اسکویی هشدار داده اگر حکومت در سرکوب زیاده روی کند، خطر تشدید درگیری با گروه های قومی بالاتر خواهد رفت. این چیزی است که حاکمیت در زمانی که با مشکلات سیاسی و اقتصادی جدی روبه روست، باید جلویش را بگیرد.
این که ارتباطی بین آمریکا، کشور های عرب خلیج فارس و اسرائیل با گروه های جدایی طلب عرب در ایران وجود داشته باشد روشن نیست. سندی دال بر چنین ارتباطی وجود ندارد. با این حال دلایل زیادی وجود دارد که تهران به این باور رسیده باشد که قدرت های خارجی به دنبال تقویت گروه های اپوزیسیون داخلی و تضعیف و بی ثبات کردن کشور باشند.
سال گذشته محمد بن سلمان در مصاحبه ای گفته بود جنگ را به د اخل ایران خواهند کشاند. او گفته بود اجازه نمی دهیم جبهه جنگ به عربستان منتقل شود. در عوض این جبهه را به ایران منتقل می کنیم.
جان بولتون نیز سال گذشته در یادداشتی گفته بود واشنگتن باید از گروه های مقاومت در خوزستان، بلوچ ها، کرد ها و دیگر گروه ها حمایت کند.
همزمان با حمله اهواز، رودی جیولانی در جمع گروه اپوزیسیون جمهوری اسلامی، مجاهدین خلق، در نیویورک سخنرانی کرده و گفته سیاست های آمریکا ایران را تضعیف کرده و به زودی به تغییر نظام منجر خواهد کرد. جیولانی و بولتون و دیگر مقامات سابق و کنونی آمریکا با مجاهدین خلق حشر و نشر دارند و این گروه را در سال 2012 از فهرست گروه های تروریستی خارج کرده اند. این در حالی است که در مواضع کلامی، دولت ترامپ گفته به دنبال تغییر نظام در ایران نیست.
این حمله در حالی انجام شده که روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا وخیم بود و در هفته ای که نشست مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود و ترامپ قرار است ریاست نشستی در شورای امنیت را با محوریت ایران بر عهده دارد.

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.