مخبر - 1397/07/02 - آیا ترامپ «جعبه پاندورا» را باز می کند؟

آیا ترامپ «جعبه پاندورا» را باز می کند؟
با آغاز به کار هفتادوسومین مجمع عمومی سازمان ملل و تمرکز کاخ سفید بر ایران در این نشست ها، در روزهای آینده شاهد دوئل دیپلماسی در نیویورک خواهیم بود.
آیا ترامپ «جعبه پاندورا» را باز می کند؟

آیا ترامپ «جعبه پاندورا» را باز می کند؟

با آغاز به کار هفتادوسومین مجمع عمومی سازمان ملل و تمرکز کاخ سفید بر ایران در این نشست ها، در روزهای آینده شاهد دوئل دیپلماسی در نیویورک خواهیم بود.

به گزارش شفاف، شاید برای «دونالد ترامپ» که عاشق مطرح شدن و دیده شدن از سوی افکار عمومی است مکانی به اندازه سازمان ملل و حضور در مجمع عمومی شوق انگیز و جذاب نباشد.

حضور رهبران اغلب کشورهای جهان در مجمع عمومی سازمان ملل موجب شده تا تمامی رسانه های جهان نگاهی ویژه به تحولات آن داشته باشند و بخش ویژه ای را به سخنرانی ها و دیدارهای انجام شده در آن اختصاص دهند از همین رو رئیس جمهور آمریکا که شیفته دیده شدن است تلاش می کند تا از این فرصت به بهترین شکل ممکن استفاده کند و شاید مطرح کردن موضوع دیدار با رئیس جمهوری ایران نیز در همین راستا مطرح شده باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین ریاست نشست شورای امنیت وارد نیویورک شده و رئیس جمهور ایران نیز دیروز یکشنبه تهران را به مقصد نیویورک ترک کرده است.

آغاز پیش از آغاز

دوئل دیپلماتیک ایران و آمریکا پیش از آغاز مجمع عمومی شروع شده بود جائی که شخص ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی به صراحت از تمایل خود برای دیدار با مقامات بلندپایه ایرانی سخن می گفتند و حتی روز گذشته نیز «مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده در مصاحبه با فاکس نیوز از تمایل ترامپ برای دیدار با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی سخن گفت.

پمپئو در گفتگو با مجری برنامه «فاکس نیوز ساندی»، درباره دیدار احتمالی ترامپ «با مقام های ایرانی» در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل، گفت: «من هنوز نمی دانم آیا رئیس جمهور برنامه ای برای دیدار (با آنها) دارد یا نه. اگر قرار باشد گفتگوی سازنده ای با ایران صورت گیرد، رئیس جمهور خوشحال خواهد شد که آن را انجام دهد. ایشان علاقمند به این مذاکره هستند».

وی در پاسخ به پرسش مجری که «حتی با رئیس جمهور روحانی؟»، اظهار داشت: «رهبر ایران، آیت الله خامنه ای است. فکر می کنم که آن مذاکره است که جالب و مهم خواهد بود».

مجری برنامه از وزیر خارجه آمریکا پرسید: «منظورتان این است که رئیس جمهور مایل است با آیت الله خامنه ای دیدار کند؟»

پمپئو در پاسخ گفت: «رئیس جمهور گفته اند مایل به مذاکره با هر کسی است که دنبال گفتگوی سازنده باشد».

آمریکایی ها تلاش داشتند تا با مطرح کردن موضوع مذاکره خود را دوستدار صلح نشان داده و بر ستیزه جویی خود سرپوش بگذارند. «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران نیز پیش از عزیمت به نیویورک اقدام به انتشار یادداشتی در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست کرد و در آن پیشنهاد همتای آمریکایی خود برای مذاکره را غیرصادقانه نامید و عنوان کرد که ادعای طرفداری دولت آمریکا از مردم ایران همزمان با تحریم «پوچ و منافقانه» است.

روحانی در ادامه این یادداشت نوشته «پیش بینی آمریکا این بود که پس از خروج از برجام، ایران نیز از آن خارج می شود و به راحتی می تواند یک ائتلاف جهانی علیه ایران شکل دهد و همه تحریم ها را برگرداند اما اقدام ما در دادن فرصت محدود به اروپا، باعث به هم ریختن معادلات آمریکا شد».

قدرت های اروپایی طرف دیگر برجام همراه با چین و روسیه نیز همچنان بر ادامه توافق هسته ای تاکید دارند که آقای روحانی این امر را به «انزوای آمریکا» تعبیر کرده است.

رئیس جمهور ایران در این یادداشت به پیشنهاد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، برای مذاکره مستقیم و بدون پیش شرط با مقامات جمهوری اسلامی پرداخته و گفته که این پیشنهاد «صادقانه نیست».

وی نوشته است: «ما پیشنهاد ایشان را باور کنیم یا سخنان وزیر خارجه وی را که شرط گفتگو با ایران را تحقق نکاتی می داند که توهین آشکار به ملت ایران تلقی می شود؟ علاوه بر این، ما چگونه می توانیم به آمریکا اعتماد کنیم در حالی که از تعهدات بین المللی اش و مصوبه شورای امنیت که خود بانی آن بوده کنار می کشد و دیگر کشورها را برای اجرای آن مصوبه تهدید به تنبیه می کند؟»

البته باید منتظر سخنرانی روسای جمور آمریکا و ایران در مجمع عمومی سازمان ملل ماند و دید که ترامپ با سخنان خود روند تحولات مجمع عمومی را به کدام سو می برد. بر اساس ادعای مقامات فرانسوی در مجمع عمومی سال گذشته با رایزنی های انجام شده از سوی «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه، قرار بود ترامپ و روحانی با یکدیگر دیدار کنند اما اظهارات ضد ایرانی ترامپ در سخنرانی سال گذشته مجمع عمومی سبب بهم خوردن این ملاقات شد.

ریاست شورای امنیت و هدف آمریکا

بدون شک مهمترین بخش از اجلاس امسال سازمان ملل جلسه شورای امنیت است که به ریاست دونالد ترامپ برگزار می شود. بر اساس برنامه از قبل اعلام شده این جلسه چهارشنبه شب برگزار می شود. پیشتر اعلام شده بود که موضوع اصلی این نشست ایران خواهد بود اما پس از آنکه مشخص شد در صورت مطرح شدن موضوع ایران در این نشست، آمریکا ممکن است از سوی متحدان خود در شورای امنیت مورد انتقاد قرار بگیرد صحبت از تغییر موضوع جلسه شد.

آمریکا که ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را در ماه سپتامبر برعهده دارد، دستور کار نشست شورای امنیت را که یکی از اصلی ترین نشست های سالیانه ملل متحد است تعیین می کند. این اولین بار است که ترامپ هدایت یک جلسه در سازمان ملل متحد را با حضور مقام های بزرگترین کشورهای دنیا به عهده دارد.

اما تمرکز بر ایران سریعا نگرانی متحدان آمریکا را برانگیخت. آنها بر این باور هستند که این موضوع موجب بروز اختلاف های شدید میان آمریکا، فرانسه و بریتانیا درباره توافق هسته ای ایران که ترامپ در ماه می از آن خارج شد می شود.

دیگر مقام های آمریکا نیز این نگرانی را داشتند که بر اساس منشور سازمان ملل متحد، ایران اجازه دارد که در این نشست شرکت کند و این امر باعث افزایش یک چشم انداز مخالفت سخت میان ترامپ و نماینده ایران می شود.

واشنگتن پست به نقل از ریچارد گرون، عضو ارشد دانشگاه سازمان ملل متحد می نویسد که ترامپ ریسک برخورد با فرانسه و بریتانیا در موضوع ایران را در سازمان ملل متحد دارد.

گرون می گوید من فکر نمی کنم کسی این ایده رئیس جمهور را دوست داشته باشد و می گوید این ایده مانند اقدام ترامپ در ناتو و جی هفت می تواند بسیار نگران کننده باشد.

واشنگتن پست همچنین می نویسد که پس از اعلام نیکی هیلی مبنی بر اینکه دونالد ترامپ تأکید دارد که موضوع جلسه ایران باشد، آمریکا در بیانیه ای موضوع نشست را فراتر اعلام کرد و به موضوع سلاح های کشتار جمعی و ... اشاره کرد و در نهایت نیز هفته گذشته برخی از مقام های آمریکایی اعلام کردند که موضوع جلسه ایران نخواهد بود.

با این وجود یک سخنگوی ایالات متحده گفته است که آمریکا موضوع جلسه را تغییر نداد بلکه آن را توسعه داد اما بر اساس این گزارش شورای امنیت در نهایت ناچار خواهد شد که ایران را دعوت کند.

در خصوص هدف اصلی آمریکا از برعهده گرفتن ریاست نشست شورای امنیت، برخی کارشناسان معتقدند که ترامپ بدنبال آن است تا در این نشست تیر خلاص را به ایران شلیک کرده و با لغو قطعنامه 2231 شورای امنیت، ضمن بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه ایران این کشور را مجددا وارد بند هفتم منشور سازمان ملل کند.

لازم به ذکر است با قطعنامه 2231 شورای امنیت، کلیه قطعنامه ها علیه ایران بر اساس توافق هسته ای منتفی شد.

حال اگر قطعنامه 2231 از اثر بیفتد چه رخ خواهد داد؟ پاسخ روشن است. بازگشت تحریم های سازمان ملل که برای همه اعضا از جمله روسیه و چین و همسایگان ایران الزام آور خواهد بود و از آن مهمتر قرار گرفتن تحت فصل هفتم منشور ملل متحد.

بنا به این فصل سازمان ملل اختیار دارد که برای تنبیه کشور ناقض صلح و امنیت بین المللی، متوسل به قوه قهریه و محاصره شود. بند 42 فصل هفت می گوید «در صورتی که شورای امنیت تشخیص دهد… می تواند به وسیله نیروهای هوایی، دریایی یا زمینی به اقدامی که برای حفظ یا اعاده صلح و امنیت بین المللی ضروری است مبادرت کند. این اقدام ممکن است مشتمل بر محاصره و سایر عملیات نیروهای هوایی، دریایی یا زمینی اعضای ملل متحد باشد».

اگر پیش بینی این کارشناسان درست باشد باید منتظر سخنرانی ضد ایرانی شدید ترامپ در جلسه شورای امنیت و تلاش وی برای همراه کردن سایر اعضای شورای امنیت با کاخ سفید باشیم.

اما آیا چین و روسیه که به تازگی از سوی آمریکا تحریم شده اند و واشنگتن که وارد بزرگ ترین جنگ تجاری تاریخ با پکن شده و همچنین فرانسه و انگلیس که به نوعی با عهد شکنی های ترامپ در تنگنا قرار گرفته اند با این تصمیم آمریکا همراهی می کنند؟

نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ به همان میزان که برای ایران می تواند مهم باشد برای آمریکا و شخص رئیس جمهور این کشور نیز خطرناک است. حتی اگر با واقع بینی بیشتری به مجموع تحولات دو سال اخیر نگاه کنیم خطر این نشست برای ترامپ بیش از ایران است.

ترامپ در طول دو سال گذشته با اقدامات خود موجب رنجش متحدان واشنگتن و دور شدن آنها از آمریکا شده به نوعی که ایالات متحده دیگر نمی تواند همانند گذشته بر روی همراهی متحدان قدیمی خود در شورای امنیت حساب کند از همین رو نشست شورای امنیت در صورت مطرح شدن موضوع ایران هم می تواند حکم «جعبه پاندورا» را برای ترامپ داشته باشد.

بازدید از صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی خبرنامه گزارش خطا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   مردم ایران   آمریکا   روسیه   دیپلماسی   واشنگتن پست   نشست شورای امنیت   وزیر خارجه آمریکا   رییس جمهور آمریکا   مقامات آمریکایی   کشورهای جهان   کاخ سفید   ونیز   گفتگوی سازنده   دیپلمات   مجری برنامه   وزیر خارجه   رئیس جمهور   مجمع عمومی سازمان ملل   فاکس نیوز   توافق هسته ای   همتای آمریکایی   مطرح کردن   روزنامه   اتحادیه اروپا   نیویورک   خروج از برجام   دونالد ترامپ   سازمان ملل متحدد   دولت آمریکا  
اخبار مرتبط
اقدامات اروپا در برجام آهسته، ناامید کننده و نه چندان استوار است/ ترامپ تصویر واقعی دولت آمریکا را برملا کرد
خبرگزاری دانشجو
ترامپ ماهیت رژیم شرور آمریکا را برملا کرد
ایرنا
موسویان: هیچ کشوری در مهار تحریم ها به مجرّبی ایران نیست
نسیم
حسن روحانی: اروپا برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا با ایران همکاری کند
میزان
روحانی: اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کنند
اقتصاد نیوز
اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کند
مهر نیوز
یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف
ایرنا
کری: پس از خروج آمریکا از برجام با ظریف گفت وگو نکرده ام
دنیای اقتصاد
کری: پس از خروج آمریکا از برجام با ظریف گفت وگو نکردم/ هیچ چیز غیرمعمولی در این باره وجود ندارد
سایت جماران
جان کری: پس از خروج آمریکا از برجام با ظریف گفت وگو نکردم
اخرین نیوز
با ظریف ملاقات و گفتگویی نداشتم
امید نیوز
کری: پس از خروج آمریکا از برجام با ظریف گفت وگو نکردم
ایسنا
جهان در آستانه گذر از یکجانبه گرایی - داریوش غفاری*
ایرنا
آمریکا رقابت مجمع عمومی را از ایران باخت
شعار سال
ظریف: در صورت ناکارآمد بودن مکانیسم ویژه اروپایی ها از برجام خارج می شویم
پایداری ملی
جلسه شورای امنیت نشان داد که آمریکا تنهاست
فیدوس
روحانی: آمریکا تنها مانده است؛ هیچ تحریم جدیدی در آبان ماه وجود ندارد
اتحاد خبر
تابعیت چندگانه به دستگیری برخی افراد ندارد/ آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل تنها است/قصد جنگ با نیروهای آمریکایی در هیچ کجای منطقه را نداریم
پایتخت ما
آمریکا به برجام بر می گردد
راه امروز
رئیس جمهور: آمریکا تنها مانده است
وانا نیوز
روحانی: آمریکا تنها مانده است
برترین ها
مطبوعات ایتالیا: سازمان ملل به ترامپ خندید
ایرنا
حاشیه های سفر روحانی به نیویورک به روایت یک رسانه فرانسوی
تجارت نیوز
انتظار اصلاح طلبان از «فرصت طلایی» سخنرانی در مجمع عمومی
ایرنا
تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام/ شکاف نیویورک و اروپایی بیشتر می شود؟
رویداد 24
چالش و فرصت رویارویی روحانی و ترامپ
دنیای اقتصاد
فرصت رویارویی با متحدین  در نیویورک
جوان آنلاین
دوئل دیپلماسی در نیویورک
شبکه الکوثر
نامه 50 مقام پیشین آمریکایی به ترامپ: به برجام بازگرد و با ایران از طریق دیپلماسی تعامل کن / سیاست های کنونی کاخ سفید، تنها گزینه جنگ را در دسترس قرار می دهد
خبر داغ
ماکرون و پیشنهاد محدودکردن برنامه موشکی ایران
اکو فارس
ماکرون پیشنهاد محدود کردن برنامه موشکی ایران را دوباره مطرح می کند
ریشه
ماکرون پیشنهاد محدودکردن برنامه موشکی ایران را دوباره مطرح می کند
حزب الله نیوز
دوئل دیپلماسی در نیویورک/ آیا ترامپ «جعبه پاندورا» را باز می کند؟
ستاره نیوز
حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن
الف
برنامه پلید امانوئل ماکرون در سازمان ملل برای برجام
شهدای ایران
پمپئو: روسیه مسئول حملات شیمایی در سوریه است
فرارو
پمپئو: روسیه مسئول حملات شیمیایی در سوریه است/تحریم های کره شمالی ادامه دارد
خبرآنلاین
پمپئو: روسیه مسئول حملات شیمایی در سوریه است/تحریم های کره شمالی ادامه دارد
آفتاب
برنامه پلید ماکرون در سازمان ملل برای «برجام»
جامعه مهندسین
ماکرون در مجمع عمومی سازمان ملل درباره برجام چه خواهد گفت؟
اقتصاد نیوز
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دانشجو : اقدامات اروپا در برجام آهسته، ناامید کننده و نه چندان استوار است/ ترامپ تصویر واقعی دولت آمریکا را برملا کرد
bltایرنا : ترامپ ماهیت رژیم شرور آمریکا را برملا کرد
bltنسیم : موسویان: هیچ کشوری در مهار تحریم ها به مجرّبی ایران نیست
bltمیزان : حسن روحانی: اروپا برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا با ایران همکاری کند
bltاقتصاد نیوز : روحانی: اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کنند
bltمهر نیوز : اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود را ارائه و اجرا کند
bltایرنا : یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف
bltدنیای اقتصاد : کری: پس از خروج آمریکا از برجام با ظریف گفت وگو نکرده ام
bltسایت جماران : کری: پس از خروج آمریکا از برجام با ظریف گفت وگو نکردم/ هیچ چیز غیرمعمولی در این باره وجود ندارد
bltاخرین نیوز : جان کری: پس از خروج آمریکا از برجام با ظریف گفت وگو نکردم
bltامید نیوز : با ظریف ملاقات و گفتگویی نداشتم
bltایسنا : کری: پس از خروج آمریکا از برجام با ظریف گفت وگو نکردم
bltایرنا : جهان در آستانه گذر از یکجانبه گرایی - داریوش غفاری*
bltشعار سال : آمریکا رقابت مجمع عمومی را از ایران باخت
bltپایداری ملی : ظریف: در صورت ناکارآمد بودن مکانیسم ویژه اروپایی ها از برجام خارج می شویم
bltفیدوس : جلسه شورای امنیت نشان داد که آمریکا تنهاست
bltاتحاد خبر : روحانی: آمریکا تنها مانده است؛ هیچ تحریم جدیدی در آبان ماه وجود ندارد
bltپایتخت ما : تابعیت چندگانه به دستگیری برخی افراد ندارد/ آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل تنها است/قصد جنگ با نیروهای آمریکایی در هیچ کجای منطقه را نداریم
bltراه امروز : آمریکا به برجام بر می گردد
bltوانا نیوز : رئیس جمهور: آمریکا تنها مانده است
bltبرترین ها : روحانی: آمریکا تنها مانده است
bltایرنا : مطبوعات ایتالیا: سازمان ملل به ترامپ خندید
bltتجارت نیوز : حاشیه های سفر روحانی به نیویورک به روایت یک رسانه فرانسوی
bltایرنا : انتظار اصلاح طلبان از «فرصت طلایی» سخنرانی در مجمع عمومی
bltرویداد 24 : تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام/ شکاف نیویورک و اروپایی بیشتر می شود؟
bltدنیای اقتصاد : چالش و فرصت رویارویی روحانی و ترامپ
bltجوان آنلاین : فرصت رویارویی با متحدین  در نیویورک
bltشبکه الکوثر : دوئل دیپلماسی در نیویورک
bltخبر داغ : نامه 50 مقام پیشین آمریکایی به ترامپ: به برجام بازگرد و با ایران از طریق دیپلماسی تعامل کن / سیاست های کنونی کاخ سفید، تنها گزینه جنگ را در دسترس قرار می دهد
bltاکو فارس : ماکرون و پیشنهاد محدودکردن برنامه موشکی ایران
bltریشه : ماکرون پیشنهاد محدود کردن برنامه موشکی ایران را دوباره مطرح می کند
bltحزب الله نیوز : ماکرون پیشنهاد محدودکردن برنامه موشکی ایران را دوباره مطرح می کند
bltستاره نیوز : دوئل دیپلماسی در نیویورک/ آیا ترامپ «جعبه پاندورا» را باز می کند؟
bltالف : حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن
bltشهدای ایران : برنامه پلید امانوئل ماکرون در سازمان ملل برای برجام
bltفرارو : پمپئو: روسیه مسئول حملات شیمایی در سوریه است
bltخبرآنلاین : پمپئو: روسیه مسئول حملات شیمیایی در سوریه است/تحریم های کره شمالی ادامه دارد
bltآفتاب : پمپئو: روسیه مسئول حملات شیمایی در سوریه است/تحریم های کره شمالی ادامه دارد
bltجامعه مهندسین : برنامه پلید ماکرون در سازمان ملل برای «برجام»
bltاقتصاد نیوز : ماکرون در مجمع عمومی سازمان ملل درباره برجام چه خواهد گفت؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.