مخبر - 1397/07/02 - دوئل کلامی ترامپ و روحانی

دوئل کلامی ترامپ و روحانی
روزنامه وال استریت ژورنال روز یکشنبه نوشت:نیویورک در این هفته؛ محل دوئل کلامی 'ترامپ' و 'روحانی'؛ و نیز سکوی جهانی زورآزمایی آمریکا و اروپا بر سر ایران خواهد بود
دوئل کلامی ترامپ و روحانی

تدبیر24»در این گزارش به قلم 'فرناز فصیحی' از سازمان ملل و 'مایکل آر. گوردون' در واشنگتن آمده است.
این هفته ؛ هفته ماراتن دیپلماسی در نیویورک است.
نیویورک مقر سازمان ملل؛ این هفته صحنه نمایش جهانی تناقض عمیقی است که میان دیدگاههای واشنگتن و دیدگاههای اروپا بر سر موضوعات کلیدی بین المللی وجود دارد.
به مناسبت برپایی اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل؛ 'ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا وهمتایان اروپایی اش در حاشیه این اجلاس گرد هم خواهند آمد تا به بحث برای حل و فصل اختلافات شان بر سر موضوعات کلیدی سیاسی بنشینند.
این موضوعات کلیدی عبارتند از: سرنوشت توافق هسته ای ایران و چگونگی مقابله با جاه طلبی های منطقه ای جمهوری اسلامی.
از 12ماه مه/ 22 اردیبهشت/ که ترامپ از توافق هسته ای ایران خارج شد؛ این اولین گردهمایی سران کشورهای آمریکا؛اروپا و ایران است که قرار است همه در مجمع عمومی سازمان ملل حضور به هم رسانند. نیویورک نقطه ای است که دسته بندی میان آمریکا و اروپا در طراز جهانی آشکار خواهد شد.
ترامپ و دولتش برنامه ریزی کرده اند که از فرصت حضور در مجمع عمومی و همچنین سخنرانی در آن که فردا / سه شنبه/ انجام خواهد شد و همچنین نشست شورای امنیت که ترامپ ریاست آن را برعهده خواهد داشت، کمال بهره را ببرند و در همه آنها ایران را محکوم کنند و جامعه بین الملل را بسیج کنند تا ایران را منزوی کنند، بوسیله تحریم های خرد کننده.
ترامپ توجیهاتی برای خود دارد. ترامپ اعتراضش به این است که می گوید ایران در سرتاسر خاورمیانه دخالت می کند از عراق گرفته تا سوریه و لبنان و یمن، ضمن آنکه تهران همه نوع حمایت مادی و معنوی و نظامی از گروههایی نظیر 'حزب الله' و ' حماس' به عمل می آورد.
اما اروپا با این برنامه آمریکا هم داستان نیست و در نظر دارد جلوی برنامه او بایستد.اروپا موافق نیست که توافق هسته ای شکست خورده است و لازم است تحریم های جدید علیه ایران اعمال شود. اروپا به ایران کمک کرده است که از تحریم ها عبور کند از جمله از تحریم های بانکی. اروپا دارد یک سری مشوق های اقتصادی به تهران نشان می دهد تا ایران به تعهداتش در توافق پایبند بماند.
اما این فقط در سطح دولتهای اروپایی است که تلاش می کنند پیوندهای اقتصادی شان با تهران را حفظ کنند. شرکت های اروپایی منافع شان را در تبعیت از الزامات آمریکا می بینند.
در کشمکش میان آمریکا و اروپا، شگرد ایران این است که به این دعوا دامن بزند. تهران منفعتش را در این می بیند که شکاف میان این دو هر چه عمیق تر شود. بر همین اساس به تعهداتش پایبند مانده، اما این آمریکاست که زیر توافق زده است.
آمریکا تهدید کرده است تمام شرکتهای خارجی که تحریمهای ایران را نقض کنند و با ایران تجارت داشته باشند را تنبیه خواهد کرد.
هیچ شرکتی نیست که حاضر شود از امکان دسترسی به بزرگ ترین اقتصاد دنیا و مهمترین بازار مالی دنیا چشم بپوشد و بیاید با کشوری رابطه تجاری برقرار کند که تولید ناخالص داخلی اش حتی از شاخص مشابه در مورد کمپانی معظم هواپیماسازی 'بوئینگ' Boeing و یا شرکت صنعتی ' وینترشال' Wintershall آلمان هم کمتر است. هر دو شرکت از ایران خارج شده اند و یا در برنامه دارند که بروند.
تحریم نفتی ومهمترین تحریم ایران در 4 نوامبر / 13 آبان/ اجرا می شود. هنوز این تحریم ها نیامده، میزان صدور نفت ایران کاهش یافته است.
قرار است طرف های باقیمانده در توافق؛ بعد از نشست شان در سازمان ملل، بیانیه ای را در حمایت از توافق صادر کنند. ریاست نشست را ترامپ برعهده خواهد داشت.
اما حمایت اروپا فقط از توافق است. اروپا همچنان از نقش ایران در منطقه ناراحت است، به خصوص در مورد برنامه موشک های بالستیک.
ایران و اروپا می گویند که توافق فقط مربوط به برنامه هسته ای ایران است و سازمان ملل هم تائید کرده که ایران به توافق عمل کرده است.
اما ایراد ترامپ در مورد این توافق یک ایراد اساسی است. ترامپ می گوید الزامات توافق به اندازه کافی محکم نیست و به عنوان نمونه اشاره به این ندارد که غنی سازی اورانیوم باید کاملا در ایران قطع شود.
در خصوص برنامه موشکی ایران، آمریکا و اروپا هیچ اختلاف نظری با هم ندارند.آمریکا می گوید که تحریم ها باید آنقدر ادامه داشته باشد تا ایران حاضر شود نیروهایش را از سوریه خارج کند، حمایتش را از گروهها قطع کند و به تهدیدهایش علیه اسرائیل هم خاتمه بدهد.
اما مواضع اروپا در این موارد مورد اشاره؛ قدری ملایمتر است.
و اما، حادثه تروریستی روزشنبه'اهواز' هم که 25 کشته برجای گذاشت، سایه خود را بر نشست امضا کننده توافق در نیویورک خواهد افکند.
'حسن روحانی'رئیس جمهورایران روزیکشنبه پیش از ترک تهران به مقصد نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در سخنانی گفت:' آمریکا نمی خواهد ایران امن باشد. آنها می خواهند در کشور ما آشوب به راه بیاندازند و شرایط کشور را به گونه ای کنند که روزی به این کشور برگردند و مثل گذشته اربابان این ملت باشند'.
در ارتباط با حادثه اهواز؛ وزارت خارجه آمریکا بیانیه ای صادر کرد و در آن؛' تمام اعمال تروریستی را به هر شکلی که باشد و نیز از دست رفتن جان انسانهای بیگناه را'محکوم کرد و تاکید نمود که در کنار ملت ایران می ماند.
ترامپ و روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی خواهند کرد. سخنرانی این دو در حقیقت؛ یک دوئل و یا به عبارتی یک جنگ دو نفره است.
یک مقام ایرانی در تهران گفته است:'روحانی چندین متن سخنرانی را آماده کرده و از میان آنها هرکدام که دندان شکن ترین پاسخ را به سخنرانی ترامپ بدهد، انتخاب خواهد کرد'. ترامپ قبل از روحانی سخنرانی خواهد کرد.
این مقام ایرانی می گوید:'هدف این است که در انظار جهانیان؛ ترامپ بد جلوه داده شود و ایران در کنار اروپا. ما برنامه ریزی کرده ایم که دیدارهای زیادی با اروپایی ها داشته باشیم'.
به گفته این مقام ایرانی؛ ایران با یک هیات بزرگ متشکل از مقامات و متخصصانی در امور اقتصاد؛ تجارت؛ نفت؛ سیاست و رسانه عازم نیویورک شده است.
فردا/سه شنبه/مایک پمپئو'وزیرخارجه و 'جان بولتون' مشاور امنیت ملی ترامپ در کنفرانسی که در سازمان ملل به همت'اتحاد علیه ایران هسته ای' برگزار می شود سخنرانی خواهند کرد. وزرای خارجه عربستان و امارات، رقبای منطقه ای ایران هم در این کنفرانس صحبت خواهند کرد.
در اجلاس سالهای گذشته مجمع عمومی؛ هم ایران و هم آمریکا از رو در رو شدن مستقیم با یکدیگر پرهیز کرده اند.
به گزارش ایرنا، کشورهای اروپایی و امضاکننده تواقفنامه هسته ای 1+5 با ایران ضمن انتقاد از خروج آمریکا از این توافق اعلام کرده اند که به این توافق پایبند می مانند و اتحادیه اروپا نیز بسته های مالی برای حمایت از فعالیت شرکت های خود در ایران پیش بینی کرده است.
از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده که برنامه دفاعی این کشور قابل مذاکره نیست و همچنین حضورش در سوریه، مستشاری است.

محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
عراق   نظامی   لبنان   نفت ایران   تجاری   تولید ناخالص داخلی   واشنگتن   آمریکا   سوریه   حماس   دیپلماسی   رییس جمهور آمریکا   کمپانی   سیزده آبان   مجمع عمومی سازمان ملل   مادی و معنوی   دوئل   توافق هسته ای   وال استریت ژورنال   نمایش جهانی   کشمکش   خاور میانه   هسته ای ایران   اقتصاد   اتحادیه اروپا   بازار   داستانی   نیویورک   یمن   حزب الله   دونالد ترامپ   سازمان ملل متحدد  
اخبار مرتبط
روزنامه انگلیسی: تحریم ها اقتصاد ایران را نابود نخواهد کرد
الف
تحریم های آمریکا بخشی از ایجاد ائتلاف نظامی علیه ایران است
اقتصاد نیوز
تحریم ها اقتصاد ایران را نابود نخواهد کرد
افکار نیوز
تقارن معنادار سه تاریخ
راه امروز
دولت ایران و زمان تکرار داستان «میکونوس»
خبرنامه دانشجویان
توقف صادرات نفت ایران غیرممکن است
فصل اقتصاد
غروی: ضربه حیثیتی به ریاض، ترامپ را تعدیل کرد
دنیای اقتصاد
غروی: ضربهء حیثیتی به ریاض، ترامپ را تعدیل کرد
خبرآنلاین
تحریم های جدید آمریکا علیه ایران به 5 دلیل شکست می خورد
خبر فوری
دلایل پنجگانه شکست تحریم های جدید ترامپ علیه ایران
خبر داغ
دلایل موسویان درباره شکست تحریم های جدید ترامپ علیه ایران
وانا نیوز
5 دلیل برای شکست تحریم های جدید ترامپ علیه ایران
دنیای اقتصاد
موسویان: توقف صادرات نفت ایران غیرممکن است
فرارو
شکست امریکا در تحریم علیه ایران
مرد سالاری
امریکا در تحریم علیه ایران شکست خواهد خورد
جام نیوز
آمریکا در تحریم علیه ایران شکست خواهد خورد
فرتاک نیوز
تحولات اخیر منطقه و رویکرد اروپا به نفع یکجانبه گرایی ترامپ نیست
شفقنا
بعید است تحریم های جدید بتواند واشنگتن را به اهدافش نزدیک کند
پانا
5 دلیل شکست استراتژی ترامپ علیه ایران
سایت جماران
موسویان: امریکا در تحریم علیه ایران شکست خواهد خورد
الف
اهداف ترامپ از بازگرداندن تحریم های ایران
دنیای اقتصاد
حسین موسویان: دور بعدی تحریم ها علیه ایران، تنش های خاورمیانه را تشدید خواهد کرد
اقتصاد نیوز
موسویان: تحریم های آمریکا علیه ایران شکست خواهند خورد
ایرنا
استراتژی دولت آمریکا برای "مقابله با ایران"
افکار نیوز
پمپئو: ترامپ به دنبال اعمال بیشترین فشار بر ایران است
وانا نیوز
ظریف: سیاست آمریکا در مقابله با ایران یقیناً شکست می خورد
روزنامه اطلاعات
گزافه های الجبیر در مجمع عمومی
خبرآنلاین
الجبیر : از استراتژی آمریکا مقابل ایران حمایت می کنیم
امید نیوز
سه متحد خاورمیانه ای علیه ایران
راه امروز
هیاهوی اسرائیل، عربستان و امارات علیه ایران
فرارو
ترامپ:فروش نفت ایران راکم میکنیم
ناطقان نیوز
متن سخنرانی ترامپ در سازمان ملل
انصاف نیوز
شکاف نیویورک و کشورهای اروپا بیشتر می شود؟
میهن امروز
سخنرانی ترامپ در سازمان ملل: برجام موهبتی باد آورده برای ایران بود/ از همه ملت ها می خواهیم که ایران را منزوی کنند / تهران به حاکمیت کشورها احترام نمی گذارد / ایران آشوب را در فراتر از خاورمیانه گسترش می دهد / قیمت بالای نفت را تحمل نخواهیم کرد / تحریم های کره شمالی تا خلع سلاح هسته ای این کشور باقی
پایتخت ما
فروش نفت ایران را کم می کنیم/ برجام موهبت بادآورده برای ایران بود
اخبار اقتصاد ایران
سخنان ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
ایسکانیوز
تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام
شعار سال
ماکرون پیشنهاد محدودکردن برنامه موشکی ایران را دوباره مطرح می کند
ایسکانیوز
تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام/ شکاف نیویورک و اروپایی بیشتر می شود؟
رویداد 24
دوئل کلامی ترامپ - روحانی در آمریکا؛ کدام یک برنده دوئل سرنوشت ساز می شوند؟
صبا ایران
اخبار مرتبط
bltالف : روزنامه انگلیسی: تحریم ها اقتصاد ایران را نابود نخواهد کرد
bltاقتصاد نیوز : تحریم های آمریکا بخشی از ایجاد ائتلاف نظامی علیه ایران است
bltافکار نیوز : تحریم ها اقتصاد ایران را نابود نخواهد کرد
bltراه امروز : تقارن معنادار سه تاریخ
bltخبرنامه دانشجویان : دولت ایران و زمان تکرار داستان «میکونوس»
bltفصل اقتصاد : توقف صادرات نفت ایران غیرممکن است
bltدنیای اقتصاد : غروی: ضربه حیثیتی به ریاض، ترامپ را تعدیل کرد
bltخبرآنلاین : غروی: ضربهء حیثیتی به ریاض، ترامپ را تعدیل کرد
bltخبر فوری : تحریم های جدید آمریکا علیه ایران به 5 دلیل شکست می خورد
bltخبر داغ : دلایل پنجگانه شکست تحریم های جدید ترامپ علیه ایران
bltوانا نیوز : دلایل موسویان درباره شکست تحریم های جدید ترامپ علیه ایران
bltدنیای اقتصاد : 5 دلیل برای شکست تحریم های جدید ترامپ علیه ایران
bltفرارو : موسویان: توقف صادرات نفت ایران غیرممکن است
bltمرد سالاری : شکست امریکا در تحریم علیه ایران
bltجام نیوز : امریکا در تحریم علیه ایران شکست خواهد خورد
bltفرتاک نیوز : آمریکا در تحریم علیه ایران شکست خواهد خورد
bltشفقنا : تحولات اخیر منطقه و رویکرد اروپا به نفع یکجانبه گرایی ترامپ نیست
bltپانا : بعید است تحریم های جدید بتواند واشنگتن را به اهدافش نزدیک کند
bltسایت جماران : 5 دلیل شکست استراتژی ترامپ علیه ایران
bltالف : موسویان: امریکا در تحریم علیه ایران شکست خواهد خورد
bltدنیای اقتصاد : اهداف ترامپ از بازگرداندن تحریم های ایران
bltاقتصاد نیوز : حسین موسویان: دور بعدی تحریم ها علیه ایران، تنش های خاورمیانه را تشدید خواهد کرد
bltایرنا : موسویان: تحریم های آمریکا علیه ایران شکست خواهند خورد
bltافکار نیوز : استراتژی دولت آمریکا برای "مقابله با ایران"
bltوانا نیوز : پمپئو: ترامپ به دنبال اعمال بیشترین فشار بر ایران است
bltروزنامه اطلاعات : ظریف: سیاست آمریکا در مقابله با ایران یقیناً شکست می خورد
bltخبرآنلاین : گزافه های الجبیر در مجمع عمومی
bltامید نیوز : الجبیر : از استراتژی آمریکا مقابل ایران حمایت می کنیم
bltراه امروز : سه متحد خاورمیانه ای علیه ایران
bltفرارو : هیاهوی اسرائیل، عربستان و امارات علیه ایران
bltناطقان نیوز : ترامپ:فروش نفت ایران راکم میکنیم
bltانصاف نیوز : متن سخنرانی ترامپ در سازمان ملل
bltمیهن امروز : شکاف نیویورک و کشورهای اروپا بیشتر می شود؟
bltپایتخت ما : سخنرانی ترامپ در سازمان ملل: برجام موهبتی باد آورده برای ایران بود/ از همه ملت ها می خواهیم که ایران را منزوی کنند / تهران به حاکمیت کشورها احترام نمی گذارد / ایران آشوب را در فراتر از خاورمیانه گسترش می دهد / قیمت بالای نفت را تحمل نخواهیم کرد / تحریم های کره شمالی تا خلع سلاح هسته ای این کشور باقی
bltاخبار اقتصاد ایران : فروش نفت ایران را کم می کنیم/ برجام موهبت بادآورده برای ایران بود
bltایسکانیوز : سخنان ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
bltشعار سال : تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام
bltایسکانیوز : ماکرون پیشنهاد محدودکردن برنامه موشکی ایران را دوباره مطرح می کند
bltرویداد 24 : تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام/ شکاف نیویورک و اروپایی بیشتر می شود؟
bltصبا ایران : دوئل کلامی ترامپ - روحانی در آمریکا؛ کدام یک برنده دوئل سرنوشت ساز می شوند؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.