مخبر - 1397/07/02 - ایران از برتری حقوقی و اخلاقی خود در نیویورک استفاده کند

ایران از برتری حقوقی و اخلاقی خود در نیویورک استفاده کند
تهران- ایرنا- کارشناس حقوق بین الملل گفت: با توجه به برتری موقعیت حقوقی، اخلاقی و سیاسی ایران نسبت به دولت ترامپ، کیفیت حضور و موضع گیری های دکتر روحانی و ظریف در سازمان ملل مستعد جلب توجه و حمایت افکار عمومی کشورهای غربی از جمله آمریکا است.
ایران از برتری حقوقی و اخلاقی خود در نیویورک استفاده کند

«رضا نصری» در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره فرصت های سفر رییس جمهوری به نیویورک برای عرصه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: این سفر از ویژه ای برخوردار است چرا که بعد از خروج آمریکا از برجام و قبل از آغاز تحریم های نفتی انجام می شود. حضور دکتر روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای رسیدگی به هر دو موضوع است.
وی خاطرنشان کرد: رییس جمهوری می تواند از سرمایه سیاسی و دیپلماتیکی که بابت خروج آمریکا از برجام بدست می آورد، برای تسریع روند مذاکرات با سایر اعضای برجام (به ویژه اروپا) و مهار تاثیر تحریم های نفتی استفاده کند.
** تبدیل کردن تریبون سازمان ملل به تریبون شعار سیاست چندان موثری نیست
حقوقدان بین المللی موسسه عالی مطالعات بین المللی ژنو در پاسخ به این سوال که ایران چگونه می تواند از تریبون هایی که در اختیارش قرار می گیرد سیاست ها و استانداردهای دوگانه آمریکا و متحدانش را به چالش بکشد، گفت: تبدیل کردن تریبون سازمان ملل به تریبون شعار سیاست چندان موثری نیست. ایران باید هوشمندانه از دل نظام سیاسی و افکار عمومی آمریکا، کشورهای غربی و منطقه یارگیری کند. حال، چه موضوع برجام باشد یا منطقه یا سلاح های کشتار جمعی و تروریسم که ایران خود قربانی آن است.
نصری تصریح کرد: این به آن معنی است که ایران باید فضای حاکم را بشناسد، متحدان تاکتیکی خود را در این کشورها شناسایی کند و از آنها برای به حاشیه راندن جریان های ایران ستیز و تروریست پرور استفاده نماید.
وی یادآور شد: امروز بخش قابل ملاحظه ای از افکار عمومی آمریکا از جناح های سیاسی و بخش بزرگی از تکنوکرات های دستگاه دیپلماسی و بوروکراسی این کشور از دستِ بی تدبیری ها، قانون شکنی ها، ندانم کاری ها و یک جانبه گرایی کورکورانه ترامپ عاصی شده اند.
این تحلیلگر مسایل بین المللی ادامه داد: براساس گزارشی بخش مهمی از کارشناسان وزارت امور خارجه آمریکا با حمایت دولت ترامپ از عربستان سعودی در جنگ یمن به شدت مخالف هستند. در نتیجه ایران می تواند از این فضا استفاده و مواضعی اتخاذ کند که در میان این مخالفان حامی و خریدار داشته باشد.
نصری تصریح کرد: رییس جمهوری و وزیر امور خارجه می توانند در نیویورک با زبان حقوقی، منطقی و مستدل بخش زیادی از افکار عمومی اروپا را با مواضع ایران همسو کنند و در عمل آنچه دولت های اروپایی در بیان آن ناتوان هستند را بدون شعار و دعوا با مردم مطرح کنند.یعنی در عمل - در کسوت دولتی حامی قانون - دادخواستی از جانب همه کشورهای زخم خورده از ترامپ قرائت کنند.
وی تاکید کرد در واقع می توان به نحوی از این تریبون ها استفاده کرد که تاثیر آن مانا باشد.
وی در پاسخ به سوالی درباره تغییرات موضوع نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ و این که در صورت طرح موضوع ایران آیا ایران امکان پاسخ دادن به ادعاهای ترامپ را خواهد داشت؟،گفت: ایجاد امکان حضور ایران در جلسه منوط به تصمیم شورای امنیت است به این معنا که یا خود شورای امنیت از این کشور برای شرکت در جلسه دعوت می کند یا ایران برای شرکت در جلسه به شورای امنیت تقاضا می دهد.
** مطابق تفسیر مواد 31 و 32 منشور امکان حضور ایران در نشست شورای امینت وجود دارد
این تحلیلگر مسایل بین المللی خاطرنشان کرد: از نظر آیین نامه ای روال این است که اگر میان 15 عضو شورای امنیت «اجماع» برقرار نبود، رییس دوره ای شورا حضور دولت مورد نظر را به رای می گذارد. با در نظر گرفتن مواضع آمریکا و تاکید آقای ترامپ بر محوری بودن موضوع «ایران»، معتقدم می شود هم مطابق تفسیری از ماده 31 و هم مطابق تفسیری از ماده 32 منشور، امکان حضور ایران فراهم شود.
نصری یادآور شد: قاعده کُلی این است که اگر مطابق ماده 31 اقدام شود، شورای امنیت در صورتی با حضور دولت مورد نظر (در اینجا ایران) موافقت خواهد کرد که «منافع» آن دولت را «مشخصاً» درگیر بحث تلقی کند. یعنی معیار تصمیم گیری شورا این است که آیا منافع دولت مورد نظر «مشخصاً» تحت تاثیر (sepcifically affected) خروجی جلسه هست یا خیر.
وی ادامه داد: چنانچه ماده 32 مبنای کار قرار گیرد، شورای امنیت موظف به دعوت دولت است اما باید ابتدا وجود «اختلاف» را احراز کند که دولت مورد نظر (ایران) در یک طرف آن قرار دارد، که احراز وجود اختلاف نیز خود تاثیرات حقوقی متعاقب خود را دارد اما در هر حال، رویه این است که اگر یک دولت تقاضای حضور کند، معمولاً سخت گیری چندانی انجام نشود.
** واکنش ها به یک جانبه گرایی آمریکا در حال شکل گیری است
این کارشناس حقوق بین الملل همچنین در پاسخ به این سوال که گذشته از نتایج عملی مورد انتظار ایران- بویژه در حوزه جبران ضررهای ناشی از تحریم آمریکا- آیا می توان واکنش قاطعی از سوی جامعه جهانی و قدرت های بزرگ در مقابل یک جانبه گرایی آمریکا پیش بینی کرد؟، گفت: واکنش جامعهٔ جهانی از هم اکنون در حال شکل گیری است.این واکنش یک واکنش یگانه و آنی نخواهد بود بلکه واکنشی است که در طی یک روند سیاسی، حقوقی و دیپلماتیک چند وجهی - هم در درون کشورها و هم در سطح بین المللی - به تدریج شکل گرفته و به مرور نظامی مستقل تر از نظام بین المللی «آمریکا- محور» کنونی تشکیل شود.
وی خاطرنشان کرد: امروز نشانه های زیادی از آغاز این روند و شکل گیری تدریجی آن می بینیم که در میان مدت و بلند مدت نویدبخش یک مصونیت بهتر نسبت به تحریم های آمریکا و یک ثبات پایدارتر برای ایران است.
این تحلیلگر مسایل حقوق بین الملل یادآور شد: نقض یک جانبه برجام توسط آمریکا نقطه عطفی در آغاز این روند بود و مادام که واشنگتن اصرار بر تداوم رویکرد هنجارشکنانه خود داشته باشد، این روند تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت.
**مواضع متناقض دولت ترامپ مربوط به بی انضباطی و آشفتگی در دولت فعلی آمریکاست
نصری همچنین در پاسخ به سوالی درباره رویکرد دوگانه آمریکایی ها مبنی بر تشدید فشارها علیه ایران از سویی و اعلام آمادگی برای گفت و گو با ایران از سوی دیگر اظهارداشت: دولت ترامپ در مواجهه با موضوع ایران تناقضات زیادی از خود به نمایش گذاشته است. در موضوع «مذاکره با ایران»، ترامپ از مذاکره «بدون پیش شرط» صحبت می کند و بلافاصله پمپئو پیش شرط هایش را تکرار می کند؛ یا در چند روز گذشته دیدیم که حتی در تعیین موضوع بحث جلسه شورای امنیت هماهنگی درستی میان کاخ سفید، وزارت امور خارجه و شخص نیکی هیلی وجود نداشت.
وی خاطرنشان کرد: اگر از سطوح عالی سیاسی بگذریم، گزارشات متعدد نشان می دهد در سطح کارشناسان و تکنوکرات های درون دستگاه سیاست خارجه آمریکا نیز شکاف و نارضایتی مشهودی از تصمیمات ترامپ در حوزه سیاست خارجه شکل گرفته است.
حقوقدان بین المللی موسسه عالی مطالعات بین المللی ژنو افزود: برخی از آکادمیسین های معروف آمریکا حتی در قالب کتاب مدعی شده اند که یک مقاومت سازمانی جدی در لایه های عمیق نظام سیاسی آمریکا تشکیل شده است، به نحوی که راه برای بازگشت دولت بعدی به پیمان پاریس، پیمان های تجاری لغو شده یا برجام و بازسازی روابط آسیب خورده آمریکا و جهان باز بماند.
نصری یادآورشد: برخلاف برخی تحلیل هایی که همه اقدامات ترامپ را در چهارچوب یک برنامه مدون و دقیق ارزیابی می کنند، معتقدم این مواضع متناقض دولت ترامپ مربوط به بی انضباطی و آشفتگی خاصی است که در دولت فعلی وجود دارد.
وی در عین حال گفت: البته این گفته ناقض این حقیقت نیست که جریانی منضبط در درون دولت ترامپ قصد تشدید تنش و حتی منازعه نظامی با ایران را دارد اما به طور کلی، دولت ترامپ را دولت آشفتگی و تناقض می دانم.
این تحلیلگر مسایل بین المللی همچنین در پاسخ به سوالی درباره رویکرد دوگانه آمریکایی ها مبنی بر تشدید فشارها علیه ایران از سویی و اعلام آمادگی برای گفت و گو با ایران از سوی دیگر اظهارداشت: دولت ترامپ در مواجهه با موضوع ایران تناقضات زیادی از خود به نمایش گذاشته است. در موضوع «مذاکره با ایران»، ترامپ از مذاکره «بدون پیش شرط» صحبت می کند و بلافاصله وزیر امور خارجه اش پیش شرط هایش را تکرار می کند؛ یا در چند روز گذشته دیدیم که حتی در تعیین موضوع بحث جلسه شورای امنیت هماهنگی درستی میان کاخ سفید، وزارت امور خارجه و شخص نیکی هیلی وجود نداشت.
وی خاطرنشان کرد: اگر از سطوح عالی سیاسی بگذریم، گزارش های متعدد نشان می دهد در سطح کارشناسان و تکنوکرات های درون دستگاه سیاست خارجه آمریکا نیز شکاف و نارضایتی مشهودی از تصمیمات ترامپ در حوزه سیاست خارجه شکل گرفته است.
این حقوقدان بین المللی موسسه عالی مطالعات بین المللی ژنو یادآور شد: برخی از آکادمیسین های معروف آمریکا حتی در قالب کتاب مدعی شده اند که یک مقاومت سازمانی جدی در لایه های عمیق نظام سیاسی آمریکا تشکیل شده است، به نحوی که راه برای بازگشت دولت بعدی به پیمان پاریس، پیمان های تجاری لغو شده یا برجام و بازسازی روابط آسیب خورده آمریکا و جهان باز بماند.
نصری افزود: برخلاف برخی تحلیل هایی که همه اقدامات ترامپ را در چهارچوب یک برنامه مدون و دقیق ارزیابی می کنند، معتقدم این مواضع متناقض دولت ترامپ مربوط به بی انضباطی و آشفتگی خاصی است که در دولت فعلی وجود دارد.
وی در عین حال گفت: البته، این گفته ناقض این حقیقت نیست که جریانی منضبط در درون دولت ترامپ قصد تشدید تنش و حتی منازعه نظامی با ایران را دارد. اما به طور کلی، دولت ترامپ را دولت آشفتگی و تناقض می دانم.
سیام**2021**1336

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آمریکا   دیپلماسی   نشست شورای امنیت   نظام جمهوری اسلامی ایران   تروریسم   وزیر امور خارجه   بوروکراسی   نظام سیاسی   رئیس جمهور   مجمع عمومی سازمان ملل   مواضع آمریکا   بی تدبیری   ناتوان   وزارت امور خارجه آمریکا   کشتار جمعی   کشورهای غربی   تاکتیکی   عربستان سعودی   اتحادیه اروپا   حسن روحانی   تروریست   نیویورک   خروج از برجام   دونالد ترامپ   سرمایه   سازمان ملل متحدد  
اخبار مرتبط
ظریف با غرور ملی ایرانیان چه کرد؟
موج رسا
ظریف با غرور ملی ایرانیان چه کرد؟/ از هتک حرمت زنان ایرانی در فرودگاه تا بازداشت دیپلمات وزارت خارجه
اوشیدا
روحانی چگونه می تواند ترامپ را شکست دهد؟
آرمان پرس
ترامپ در خیال تحریم اعتماد و امید
ایران اکونومیست
وساطت4 کشور بزرگ برای مذاکره با آمریکا
الف
واکنش تازه اروپا به تحریم ها علیه ایران
فردا نیوز
واکنش تازهء اروپا به تحریم ها علیه ایران
خبرآنلاین
کشور های معاف از تحریم های آمریکا مشخص شدند
رویداد 24
مقاله روحانی در فایننشال تایمز: وقت آن است که اروپایی ها بسته نهایی خود را ارایه کنند
خبر فوری
روحانی: وقت آن است که اروپا بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا اجرا کند
پانا
پرچم دیپلماسی ایران امروز فراتر از قبل است/ حل مشکل گرانی در اولویت اول مسئولین باشد
راه دانا
دستور موقت دادگاه لاهه الزام آور است/ مخمصه بین المللی در انتظار آل سعود/ توضیح درباره سخنان ظریف/ مسئله تسلیم سلاح های سنگین تروریست ها در ادلب به پایان رسیده است
میزان
یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف
ایرنا
درخشش ایران در عرصه جهانی
شفقنا
آمریکا با خروج از برجام خود را منزوی کرده است
نسیم
عربستان و امارات مرکز فساد و فتنه در منطقه/برخی کشورهای منطقه روی حباب زندگی می کنند :: خبرگزاری خانه ملت
هفت روز خبر
مذاکره برجام در سفر روحانی به نیویورک تا تصویب 2 لایحه از FATF
خبرگزاری دفاع مقدس
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنه تا صبح سه شنبه
اخبار اقتصاد ایران
مذاکره برجام در سفر روحانی به نیویورک تا تصویب دو لایحه از FATF
فصل تجارت
مذاکره برجام در سفر رئیس جمهور به نیویورک تا تصویب دو لایحه از FATF
فارس
آمریکا رقابت مجمع عمومی را از ایران باخت
مردم نیوز
نقد و بررسی کارنامه روحانی در نیویورک
فرارو
ترامپ دشمنی خطرناک، اما مفید برای ایران است!
تدبیر و امید
چرا ترامپ دشمنی خطرناک، اما مفید برای ایران است؟/ او برخلاف سیاسیون آمریکا پیچیده حرف نمی زند
ساعت 24
روحانی: حقانیت ایران و زورگویی آمریکا برای جهانیان عیان شد
پارسینه
روحانی با سردیس هخامنشی به ایران برگشت
پانا
رسانه ها خندیدن به حرف های ترامپ را تحقیر دولت آمریکا تلقی کردند/ جلسه شورای امنیت به حمایت از برجام تبدیل شد/ بازگشت اثر تاریخی 2500 ساله
پایتخت ما
روحانی: همه به ترامپ می خندیدند
دنیای اقتصاد
رئیس جمهور روحانی: سران جهان به ترامپ خندیدند/ مواضع ایران صریحا تبیین شد/ ترامپ تنها ماند؛ جلسه امنیت به حمایت قاطع از برجام تبدیل شد/ دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ آمریکا با انزوای تاریخی و کم نظیر مواجه است
سایت جماران
دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ سران جهان به ترامپ خندیدند
اقتصاد آنلاین
سران جهان به ترامپ خندیدند/ مواضع ایران صریحا تبیین شد/ ترامپ تنها ماند؛ جلسه امنیت به حمایت قاطع از برجام تبدیل شد/ دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ آمریکا با انزوای تاریخی و کم نظیر مواجه است/ بازگرداندن اثر تاریخی 2 هزار و 500 ساله به کشور
پایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری
تیر ترامپ در نشست شورای امنیت به سنگ خورد
برترین ها
روحانی: جلسه شورای امنیت نشان داد که ترامپ تنهاست/ آمریکا دیر یا زود به برجام برمی گردد
فرارو
جلسه شورای امنیت نشان داد که آمریکا تنهاست
راه دانا
رئیس جمهور روحانی: آمریکا در اقدام خود علیه ایران تنها مانده است/ اکثریت سران و مسئولان کشورهای جهان، باقی ماندن ایران در برجام را نشانه تدبیر دولت ایران دانستند
سایت جماران
روحانی: همه کشورها از برجام حمایت کردند
ناطقان نیوز
جلسه شورای امنیت نشان داد که ترامپ تنهاست/ آمریکا دیر یا زود به برجام برمی گردد
ملیت
روحانی در نشست خبری : در جلسه امروز کاملا روشن شد که آمریکا تنها است
دنیای اقتصاد
مطبوعات ایتالیا: سازمان ملل به ترامپ خندید
ایرنا
رویارویی ایران و آمریکا؛ هیاهوی بسیار و گزینه های اندک
تیک نیوز
اخبار مرتبط
bltموج رسا : ظریف با غرور ملی ایرانیان چه کرد؟
bltاوشیدا : ظریف با غرور ملی ایرانیان چه کرد؟/ از هتک حرمت زنان ایرانی در فرودگاه تا بازداشت دیپلمات وزارت خارجه
bltآرمان پرس : روحانی چگونه می تواند ترامپ را شکست دهد؟
bltایران اکونومیست : ترامپ در خیال تحریم اعتماد و امید
bltالف : وساطت4 کشور بزرگ برای مذاکره با آمریکا
bltفردا نیوز : واکنش تازه اروپا به تحریم ها علیه ایران
bltخبرآنلاین : واکنش تازهء اروپا به تحریم ها علیه ایران
bltرویداد 24 : کشور های معاف از تحریم های آمریکا مشخص شدند
bltخبر فوری : مقاله روحانی در فایننشال تایمز: وقت آن است که اروپایی ها بسته نهایی خود را ارایه کنند
bltپانا : روحانی: وقت آن است که اروپا بسته نهایی خود را برای جبران تحریم های آمریکا اجرا کند
bltراه دانا : پرچم دیپلماسی ایران امروز فراتر از قبل است/ حل مشکل گرانی در اولویت اول مسئولین باشد
bltمیزان : دستور موقت دادگاه لاهه الزام آور است/ مخمصه بین المللی در انتظار آل سعود/ توضیح درباره سخنان ظریف/ مسئله تسلیم سلاح های سنگین تروریست ها در ادلب به پایان رسیده است
bltایرنا : یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف
bltشفقنا : درخشش ایران در عرصه جهانی
bltنسیم : آمریکا با خروج از برجام خود را منزوی کرده است
bltهفت روز خبر : عربستان و امارات مرکز فساد و فتنه در منطقه/برخی کشورهای منطقه روی حباب زندگی می کنند :: خبرگزاری خانه ملت
bltخبرگزاری دفاع مقدس : مذاکره برجام در سفر روحانی به نیویورک تا تصویب 2 لایحه از FATF
bltاخبار اقتصاد ایران : مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنه تا صبح سه شنبه
bltفصل تجارت : مذاکره برجام در سفر روحانی به نیویورک تا تصویب دو لایحه از FATF
bltفارس : مذاکره برجام در سفر رئیس جمهور به نیویورک تا تصویب دو لایحه از FATF
bltمردم نیوز : آمریکا رقابت مجمع عمومی را از ایران باخت
bltفرارو : نقد و بررسی کارنامه روحانی در نیویورک
bltتدبیر و امید : ترامپ دشمنی خطرناک، اما مفید برای ایران است!
bltساعت 24 : چرا ترامپ دشمنی خطرناک، اما مفید برای ایران است؟/ او برخلاف سیاسیون آمریکا پیچیده حرف نمی زند
bltپارسینه : روحانی: حقانیت ایران و زورگویی آمریکا برای جهانیان عیان شد
bltپانا : روحانی با سردیس هخامنشی به ایران برگشت
bltپایتخت ما : رسانه ها خندیدن به حرف های ترامپ را تحقیر دولت آمریکا تلقی کردند/ جلسه شورای امنیت به حمایت از برجام تبدیل شد/ بازگشت اثر تاریخی 2500 ساله
bltدنیای اقتصاد : روحانی: همه به ترامپ می خندیدند
bltسایت جماران : رئیس جمهور روحانی: سران جهان به ترامپ خندیدند/ مواضع ایران صریحا تبیین شد/ ترامپ تنها ماند؛ جلسه امنیت به حمایت قاطع از برجام تبدیل شد/ دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ آمریکا با انزوای تاریخی و کم نظیر مواجه است
bltاقتصاد آنلاین : دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ سران جهان به ترامپ خندیدند
bltپایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری : سران جهان به ترامپ خندیدند/ مواضع ایران صریحا تبیین شد/ ترامپ تنها ماند؛ جلسه امنیت به حمایت قاطع از برجام تبدیل شد/ دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ آمریکا با انزوای تاریخی و کم نظیر مواجه است/ بازگرداندن اثر تاریخی 2 هزار و 500 ساله به کشور
bltبرترین ها : تیر ترامپ در نشست شورای امنیت به سنگ خورد
bltفرارو : روحانی: جلسه شورای امنیت نشان داد که ترامپ تنهاست/ آمریکا دیر یا زود به برجام برمی گردد
bltراه دانا : جلسه شورای امنیت نشان داد که آمریکا تنهاست
bltسایت جماران : رئیس جمهور روحانی: آمریکا در اقدام خود علیه ایران تنها مانده است/ اکثریت سران و مسئولان کشورهای جهان، باقی ماندن ایران در برجام را نشانه تدبیر دولت ایران دانستند
bltناطقان نیوز : روحانی: همه کشورها از برجام حمایت کردند
bltملیت : جلسه شورای امنیت نشان داد که ترامپ تنهاست/ آمریکا دیر یا زود به برجام برمی گردد
bltدنیای اقتصاد : روحانی در نشست خبری : در جلسه امروز کاملا روشن شد که آمریکا تنها است
bltایرنا : مطبوعات ایتالیا: سازمان ملل به ترامپ خندید
bltتیک نیوز : رویارویی ایران و آمریکا؛ هیاهوی بسیار و گزینه های اندک
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.