مخبر - 1397/07/02 - مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای تبیین مواضع دولت ها

مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای تبیین مواضع دولت ها
نیویورک - ایرنا - مهر ماه هر سال، سران کشورهای جهان از فرصت اجلاس عالی رتبه مجمع عمومی سازمان ملل متحد استفاده می کنند تا درباره مسایل، مشکلات و بحران های جهانی و همچنین چگونگی اداره سازمان ملل دیدگاه ها و مواضع دولتشان را تبیین کنند.
مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای تبیین مواضع دولت ها

به گزارش ایرنا، از سال 1946 به این سو، این هفتاد و سومین باری است که گردهمایی سالانه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود.
نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل در حالی آغاز می شود که سران کشورهای جهان برای طرح دیدگاه های خود و همچنین بحث درباره بودجه این نهاد بین المللی و موضوعاتی چون انتخاب اعضای غیر دایم شورای امنیت وارد نیویورک شده اند.
بنا به اعلام سازمان ملل، مهمترین موضوعات در دستور کار نشست امسال مجمع عمومی، تغییرات اقلیمی و همین طور صلح و امنیت بین المللی خواهد بود. از این رو، نشست عالی رتبه مجمع عمومی که روز سه شنبه برگزار خواهد شد، در کانون این گردهمایی سالانه قرار دارد.
در روز نخست از سخنرانی ها، علاوه بر حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، سران کشورهایی همچون برزیل، آمریکا، ترکیه، پرو، اکوادور و قطر مواضع خود را در خصوص تحولات بین المللی بیان خواهند کرد.
بنا به یک سنت مرسوم، سران کشورها اصولا در روز نخست و پس از آنها نخست وزیران و وزیران خارجه صحبت خواهند کرد. ترتیب انتخاب سخنرانان معمولا بر اساس سازوکار خاصی صورت می پذیرد که تعادل میان مناطق مختلف جهان در روال سخنرانی ها حفظ شود.
نخستین سخنران روز سه شنبه، برزیل است که دلیل آن صرفا داوطلب شدن برزیل برای سخنرانی به عنوان اولین هیات در مجمع عمومی سال 1947 سازمان ملل بوده است. از آن هنگام به بعد، این رسم جا افتاده است که برزیل نخستین سخنرانی را داشته باشد و پس از آن، کشور میزبان، یعنی آمریکا سخنرانی کند.
به این ترتیب روز سه شنبه، ابتدا برزیل و بعد آمریکا سخنرانی خواهند داشت.
در این روز، رئیس جمهور کشورمان در حالی سیزدهمین سخنران خواهد بود که انتظار می رود درباره موضوع سیاست های تهدید آمیز آمریکا و خروج این کشور از برجام که صلح و امنیت بین المللی را به خطر انداخته است، صحبت کند.
رئیس جمهوری همچنین در این سفر سخنرانی دیگری نیز در اجلاس صلح؛ بزرگداشت نلسون ماندلا در صحن عمومی سازمان ملل خواهد داشت.
**اهمیت سخنان روحانی در سازمان ملل
در این میان، بسیاری از ناظران سیاسی و محافل دیپلماتیک، سخنرانی روز سه شنبه روحانی و دیدارهای جانبی وی را از منظر دیپلماسی ایران و همین طور حساسیت پرونده های مختلف منطقه خاورمیانه دارای اهمیت می دانند و می گویند که مقام های آمریکایی به این سخنان توجه ویژه ای خواهند داشت.
در این رابطه، فرانک ویزنر معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا در امور امنیت بین المللی می گوید سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به نیویورک در مرحله ای مهم و حساس انجام می شود که رهبران جهان و مقام های آمریکایی در انتظار شنیدن مواضع ایران و سیاست های آن از زبان حسن روحانی هستند.
این عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته ای آمریکا به ایرنا گفت: رئیس جمهوری ایران در نیویورک، یک مخاطب جهانی را در برابر خود خواهد داشت. شهروندان کشورهای مختلف جهان منتظر شنیدن سخنان او خواهند بود . در واقع این فرصت کمیاب، تریبونی استثنایی در اختیار وی قرار خواهد داد.
از دیگر سو، گری سیک، عضو پیشین شورای امنیت ملی آمریکا سفر رییس جمهوری را به نیویورک، جلوه مهمی از دیپلماسی عمومی ایران برای مقابله با سیاست های یکجانبه گرایانه دولت ترامپ دانست و به ایرنا گفت: این سفر در راستای تلاش کلیدی برای دریافت پشتیبانی از روسیه، چین و اروپایی هاست. این تلاش در جریان این سفر در قالبی عمومی تر و علنی تر جلوه خواهد یافت.
** ترامپ، چهره جنجالی و منزوی این دوره مجمع عمومی
نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل به شکل گسترده ای تحت تاثیر سیاست های یکجانبه گرایانه و زورگویی های آمریکا قرار دارد و از این رو ناظران، دونالد ترامپ را جنجالی ترین چهره امسال نشست مجمع عمومی سازمان ملل می دانند.
کسی که شمشیر زورگویی و تهدید آمریکا را به شکلی عریان تر از گذشته نه تنها علیه رقیبان، بلکه علیه نزدیک ترین متحدان این کشور کشیده و عملا بسیاری از قراردادهای بین المللی را زیر پا گذاشته است.
شاید نتوان نگاه جامعه جهانی به ترامپ سال 1397 را با ترامپ سال 1396 که برای نخستین بار به مجمع عمومی سازمان ملل متحد می آمد،یکسان دانست چرا که در سال گذشته هنوز چهره واقعی سیاست خارجی ترامپ شناخته نشده بود و متحدان وی امیدوار بودند بتوانند در مسایل مورد ادعایی وی به یک توافق برسند.
اما ترامپ با اصرار بر یکجانبه گرایی و در نظر گرفتن منافع خاص شخصی و جناحی خود، جنجال نوینی را در جهان امروزی بر پا کرد که می توان به جنگ تعرفه ای، گسترش تحریم علیه کشورهای مختلف حتی چین و روسیه، خروج از پیمان نفتا، شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، خروج از برجام، خروج از نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد همچون یونسکو و شورای حقوق بشر در حمایت از رژیم صهیونیستی، وتوی قطعنامه های شورای امنیت برای جلوگیری از هرگونه تحقیق درباره جنایات صهیونیست ها و قطع کمک به سازمان امداد و اشتغال آوارگان فلسطینی اشاره کرد.
این سیاست ها باعث شده ترامپ کار دشواری را در این دوره از نشست ها داشته باشد.
** سخنرانان روز نخست
در روز سه شنبه، 36 نفر از سران کشورها در مجمع عمومی سخنرانی می کنند که 16 نفر برای نوبت صبح و 20 نفر هم برای نوبت بعدازظهر برنامه ریزی شده است.
در نوبت صبح به ترتیب سران کشورهای برزیل، آمریکا، اکوادور، ترکیه، مکزیک، مغرب، فرانسه، کاستاریکا، سیشل، پرو، اردن، قطر، ایران، فنلاند، کرواسی و کلمبیا سخنرانی خواهند داشت.
معمولا به جز چند سخنران ابتدایی، به دلیل برنامه ها مختلفی که هیات ها در طول مدت اقامت خود برای دیدارهای دوجانبه تدارک دیده اند، حضور یا پر بودن سالن ها معنا ندارد و بازتاب های جهانی و بین المللی سخنرانی ها اهمیت دارد.
این سخنرانی ها تا نهم مهرماه ادامه خواهد داشت و به طور متوسط روزانه حدود 40 نفر سخنرانی خواهند داشت.
اروپام*م.ع**1429 ** 1546

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آمریکا   روسیه   دیپلماسی   نظام جمهوری اسلامی ایران   فرانک   برزیل   کشورهای جهان   اکوادور   دیپلمات   منطقه خاورمیانه   رئیس جمهور   مقام های آمریکایی   مجمع عمومی سازمان ملل   وزیران خارجه   ناظران   گری سیک   نلسون ماندلا   مجمع عمومی سازمان ملل متحد   معاون وزیر خارجه   کشور میزبان   کشورهای مختلف جهان   دیدگاه   نخست وزیران   نهاد بین المللی   حسن روحانی   نیویورک   دونالد ترامپ   سازمان ملل متحدد  
اخبار مرتبط
یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف
ایرنا
موفق در دیپلماسی رسمی و عمومی؛ غفلت از «دیپلماسی خط 2»
ایرنا
سفرنامه نیویورکِ "مرد دوست داشتنی"
وانا نیوز
سفرنامه نیویورک "مرد دوست داشتنی"
ایسنا
تمجید فعالان سیاسی از روحانی
امید نیوز
روحانی برنده تقابل دیپلماتیک با ترامپ
تدبیر و امید
وزیران خارجه ایران و اتریش با یکدیگر تبادل نظر کردند
اقتصاد آنلاین
ظریف با وزیر خارجه اتریش دیدار کرد
دنیای اقتصاد
سوغاتی های مهم روحانی از نیویورک/ جهان به «دونالد ترامپ» خندید!
برنا نیوز
وزیران خارجه ایران و رومانی دیدار کردند
پارس نیوز
وزیران خارجه ایران و آلمان درباره برجام گفت و گو کردند
نامه نیوز
کوفتن ترامپ بر طبل جنگ در سازمان ملل/ اسکیزوفرنی مشهود ترامپ در برابر رهبران جهان/ اصرار به عدم حضور ایران در سوریه از سوی آمریکا و اسرائیل نقشه ای برای تغییر رژیم ایران است
راه دانا
دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ سران جهان به ترامپ خندیدند
اقتصاد آنلاین
روحانی کدام اثر تاریخی 2500 ساله ایرانی را از آمریکا به ایران آورد؟ + عکس
میزان
روحانی به تهران بازگشت
آفتاب
آمریکا در اقدام خود علیه ایران تنها مانده است
آریا
تابعیت چندگانه به دستگیری برخی افراد ندارد/ آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل تنها است/قصد جنگ با نیروهای آمریکایی در هیچ کجای منطقه را نداریم
پایتخت ما
آمریکا در اقدام خود علیه ایران تنها مانده است/ اکثریت سران و مسئولان کشورهای جهان، باقی ماندن ایران در برجام را نشانه تدبیر دولت ایران دانستند
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
رئیس جمهور روحانی: آمریکا در اقدام خود علیه ایران تنها مانده است/ اکثریت سران و مسئولان کشورهای جهان، باقی ماندن ایران در برجام را نشانه تدبیر دولت ایران دانستند
سایت جماران
مطبوعات ایتالیا: سازمان ملل به ترامپ خندید
ایرنا
صراحت روحانی در سخنرانی سازمان ملل برای همه رضایت بخش بود
مهر نیوز
پاسخی روحانی به پیشنهاد ترامپ چه بود؟
عصر تعادل
همه آنچه رسانه های جهان درباره سخنان حسن روحانی نوشتند
اقتصاد نیوز
پاسخی سریع به پیشنهاد روحانی/ رسانه روسی: روحانی آمریکا را به مذاکره دعوت کرد|فرانس 24: روحانی کلاسیک سخنرانی کرد
نامه نیوز
سخنرانی روحانی پاسخ مخالفان سفر او به نیویورک بود
شبستان
عراقچی:دولت فعلی آمریکا به هیچ وجه ظرفیت گفتگو کردن ندارد
اقتصاد آنلاین
بازتاب گسترده سخنرانی روحانی در رسانه های روسیه
بولتن نیوز
رئیسان جمهوری ایران و فرانسه با هم دیدار کردند
ایرنا
رایزنی ها در نیویورک برای حفظ برجام؛ واکنشی به سیاستهای ترامپ
العالم
دوئل امشب روحانی با ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
العالم
انتظار اصلاح طلبان از «فرصت طلایی» سخنرانی در مجمع عمومی
ایرنا
آنچه روحانی باید در دفاع از هشتادمیلیون نفر بگوید
تیتر شهر
«روحانی می تواند سازمان ملل را به محلی برای محاکمه ترامپ تبدیل کند»
انصاف نیوز
درایتی: روحانی می تواند سازمان ملل را به محلی برای محاکمه ترامپ تبدیل کند
خبرآنلاین
سه شنبه؛ سخنرانی روسای جمهور ایران و آمریکا در سازمان ملل/ رویارویی روحانی و ترامپ در نیویورک؛ دوئل یا دیدار؟
آریا
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: ترامپ برای مذاکره برنامه ندارد
ایرنا
برنامه پلید امانوئل ماکرون در سازمان ملل برای برجام
شهدای ایران
مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای تبیین مواضع دولت ها
ایران اکونومیست
خبر فوری : جزییات سخنرانی مکرون درباره ایران
نامه نیوز
رئیس جمهوری در نیویورک حقانیت ایران را به جهانیان یادآور شود
سایت جماران
اخبار مرتبط
bltایرنا : یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف
bltایرنا : موفق در دیپلماسی رسمی و عمومی؛ غفلت از «دیپلماسی خط 2»
bltوانا نیوز : سفرنامه نیویورکِ "مرد دوست داشتنی"
bltایسنا : سفرنامه نیویورک "مرد دوست داشتنی"
bltامید نیوز : تمجید فعالان سیاسی از روحانی
bltتدبیر و امید : روحانی برنده تقابل دیپلماتیک با ترامپ
bltاقتصاد آنلاین : وزیران خارجه ایران و اتریش با یکدیگر تبادل نظر کردند
bltدنیای اقتصاد : ظریف با وزیر خارجه اتریش دیدار کرد
bltبرنا نیوز : سوغاتی های مهم روحانی از نیویورک/ جهان به «دونالد ترامپ» خندید!
bltپارس نیوز : وزیران خارجه ایران و رومانی دیدار کردند
bltنامه نیوز : وزیران خارجه ایران و آلمان درباره برجام گفت و گو کردند
bltراه دانا : کوفتن ترامپ بر طبل جنگ در سازمان ملل/ اسکیزوفرنی مشهود ترامپ در برابر رهبران جهان/ اصرار به عدم حضور ایران در سوریه از سوی آمریکا و اسرائیل نقشه ای برای تغییر رژیم ایران است
bltاقتصاد آنلاین : دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ سران جهان به ترامپ خندیدند
bltمیزان : روحانی کدام اثر تاریخی 2500 ساله ایرانی را از آمریکا به ایران آورد؟ + عکس
bltآفتاب : روحانی به تهران بازگشت
bltآریا : آمریکا در اقدام خود علیه ایران تنها مانده است
bltپایتخت ما : تابعیت چندگانه به دستگیری برخی افراد ندارد/ آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل تنها است/قصد جنگ با نیروهای آمریکایی در هیچ کجای منطقه را نداریم
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : آمریکا در اقدام خود علیه ایران تنها مانده است/ اکثریت سران و مسئولان کشورهای جهان، باقی ماندن ایران در برجام را نشانه تدبیر دولت ایران دانستند
bltسایت جماران : رئیس جمهور روحانی: آمریکا در اقدام خود علیه ایران تنها مانده است/ اکثریت سران و مسئولان کشورهای جهان، باقی ماندن ایران در برجام را نشانه تدبیر دولت ایران دانستند
bltایرنا : مطبوعات ایتالیا: سازمان ملل به ترامپ خندید
bltمهر نیوز : صراحت روحانی در سخنرانی سازمان ملل برای همه رضایت بخش بود
bltعصر تعادل : پاسخی روحانی به پیشنهاد ترامپ چه بود؟
bltاقتصاد نیوز : همه آنچه رسانه های جهان درباره سخنان حسن روحانی نوشتند
bltنامه نیوز : پاسخی سریع به پیشنهاد روحانی/ رسانه روسی: روحانی آمریکا را به مذاکره دعوت کرد|فرانس 24: روحانی کلاسیک سخنرانی کرد
bltشبستان : سخنرانی روحانی پاسخ مخالفان سفر او به نیویورک بود
bltاقتصاد آنلاین : عراقچی:دولت فعلی آمریکا به هیچ وجه ظرفیت گفتگو کردن ندارد
bltبولتن نیوز : بازتاب گسترده سخنرانی روحانی در رسانه های روسیه
bltایرنا : رئیسان جمهوری ایران و فرانسه با هم دیدار کردند
bltالعالم : رایزنی ها در نیویورک برای حفظ برجام؛ واکنشی به سیاستهای ترامپ
bltالعالم : دوئل امشب روحانی با ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
bltایرنا : انتظار اصلاح طلبان از «فرصت طلایی» سخنرانی در مجمع عمومی
bltتیتر شهر : آنچه روحانی باید در دفاع از هشتادمیلیون نفر بگوید
bltانصاف نیوز : «روحانی می تواند سازمان ملل را به محلی برای محاکمه ترامپ تبدیل کند»
bltخبرآنلاین : درایتی: روحانی می تواند سازمان ملل را به محلی برای محاکمه ترامپ تبدیل کند
bltآریا : سه شنبه؛ سخنرانی روسای جمهور ایران و آمریکا در سازمان ملل/ رویارویی روحانی و ترامپ در نیویورک؛ دوئل یا دیدار؟
bltایرنا : رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس: ترامپ برای مذاکره برنامه ندارد
bltشهدای ایران : برنامه پلید امانوئل ماکرون در سازمان ملل برای برجام
bltایران اکونومیست : مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای تبیین مواضع دولت ها
bltنامه نیوز : خبر فوری : جزییات سخنرانی مکرون درباره ایران
bltسایت جماران : رئیس جمهوری در نیویورک حقانیت ایران را به جهانیان یادآور شود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.