مخبر - 1397/07/01 - چند نکته درباره سفر روحانی به نیویورک

چند نکته درباره سفر روحانی به نیویورک
دفاع از تمامیت ارضی و حفظ منافع ملی و استقلال کشور و مقابله مقتدرانه با دشمنان نظام بعنوان اصلی ترین راهبرد و الزام سفر رئیس جمهور به نیویورک تعریف می شود.
چند نکته درباره سفر روحانی به نیویورک

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور کشورمان جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر خواهد کرد. این سفر به دلایل خاصی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این نوشتار به بایستگی، الزامات و ابعاد این سفر می پردازیم؛

1- به لحاظ ماهیتی، این قبیل سفر های روسای جمهوری ایران تابع شرایط خاصی بوده است، چرا که سیاست خارجی ایران مبتنی بر اصول حاکم که همان اصل لایتغیر و همیشگی انقلاب اسلامی که در یک کلام نفی هرگونه سلطه پذیری و سلطه گری است.

همانطور که رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مسئولان وزارت امور خارجه در تبیین اصول سیاست خارجی ایران می فرمایند: «ما همان هدفی را که از اول انقلاب تا امروز در امر سیاست خارجی دنبال کرده ایم، الان هم دنبال همان هدفیم ... اصول سیاست خارجی ما از اصول انقلاب ما جدا نیست ... ما همچنان که نظام سلطه را در درون کشورمان با انقلاب برهم زدیم... ما با نظام سلطه مخالفیم ...» (25/5/1383).

با این تفاسیر نقشه راه و مبانی خطوط کلی راهبردی نظام برای حضور و مواجهه مسئولان کشور در چنین عرصه هایی از پیش تعیین و ترسیم شده است.

2- رئیس جمهور قرار است در نشست شورای امنیت که گفته می شود به ریاست دونالت ترامپ برگزار می شود شرکت نماید. فرصت راهبردی برای حضور فعال هیئت ایرانی در این نشست و دفاع از حقانیت جمهوری اسلامی ایران فراهم است.

تأکید روحانی بر نقض قطعنامه 2231 توسط آمریکا از این تریبون می تواند حقانیت و برتری دیپلماتیک کشورمان را در عرصه بین الملل به جهانیان اثبات نماید.

3- با توجه به اهمیت نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، بسیاری از رسانه های تأثیرگذار جهان در این مجمع حضور خواهند داشت و نطق ها و مواضع دولتمردان و شخصیت های سرشناس را ضریب می دهند.

در این بین سخنان رئیس جمهور ایران و آمریکا بیشتر مورد توجه رسانه ها قرار دارد. از آنجایی که به لحاظ منطقی، اخلاقی، حقوقی و سیاسی ایران دست برتر را دارد مواضع روحانی باید جریان سازتر و موثرتر بیان شود و این هماورد سیاسی به یک پیروزی دیپلماتیک برای ایران و انزوای بیشتر ترامپ تبدیل شود.

4- آمریکا اکنون ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل را برعهده دارد و قصد دارد در نشست شورای امنیت که گفته می شود چهارم مهر به ریاست ترامپ برگزار می شود بر روی موضوع ایران تمرکز و از این فرصت استفاده بهینه کند. اما ایران باید از این فرصت تاریخی استفاده نماید، چرا که آمریکا بعد از خروج از برجام تحریم های یکسویه و یک جانبه جدیدی را وضع کرده است، اما برخی اروپایی ها و کشور های بزرگ مایل به همراهی با آمریکا نمی باشند و لذا روحانی می تواند با استفاده از انشقاق بین این کشور ها به اجماعی در زمینه های سیاسی و اقتصادی دست پیدا کند.

5- سال گذشته ترامپ در سخنرانی سخیف خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با لحنی عامیانه و غیردیپلماتیک از ایران به عنوان خطری برای امنیت منطقه نام برد و به رسم قاعده، تکرار این موضع دور از ذهن نیست؛ لذا روحانی باید در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به بدعهدی آمریکا، خروج از برجام و زیر پا گذاشتن بسیاری از تعهدات بین المللی، پاسخی محکم و دندان شکن به این بی قاعدگی و نقض قوانین و مقررات بدهد و ترامپ را در این عرصه بین المللی به چالش کشد.

6- هیئت ایرانی حاضر در سازمان ملل می تواند از فرصت حضور مقامات و مسئولان سیاسی کشور ها بهره برداری نماید.

در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با هزینه ای اندک و بدون تجملات و آداب سیاسی مرسوم، می توانند به برگزاری نشست ها، جلسات و مصاحبه های مطبوعاتی با سران کشور های همدل و همسو و ایجاد اتحاد ها و ائتلاف های منطقه ای و جهانی برای پیشگیری از برخی اقدامات یکجانبه غرب اقدام نمایند.

7- در شرایط پیچیده اقتصادی و افزایش تحریم ها و فشار آمریکا بر کشور ها و شرکت هایی که با ایران همکاری و قراداد های اقتصادی دارند، تشکیل یک ائتلاف فراگیر و قدرتمند برای مقابله با تحریم ها و محدودیت های اقتصادی ضرورت دارد.

حضور هیئت های سیاسی و فعالین اقتصادی و انجام توافقات، بهترین فرصت برای مقابله با تحریم های یکجانبه و خنثی سازی سیاست های آمریکا است.

8- طی ماه های گذشته نطق ها و تلاش های ترامپ برای تحریم و تحدید کردن جمهوری اسلامی و همراه ساختن 1+4 به اوج خود رسیده است.

بسیاری از ناظران سیاسی معتقدند که ترامپ با توجه به ریاست دوره ای اش در شورای امنیت درصدد محکومیت ایران در حوزه تروریسم، حقوق بشر و فعالیت موشکی و نقض برجام است.

با این تفاسیر هیئت باید با قدرت اطلاعات حقوقی کافی و مشاورت دیپلماتیک حقوقی و با منطق محکمه پسند از مبانی منطقی جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مذکور دفاع نمایند.

9- نکته آخر اینکه اصلی ترین الزام و راهبرد این گونه سفر های خارجی روسای جمهوری گشایش برای کشور است. در دولت سوم به گفته رئیس جمهور وقت آیت الله خامنه ای، سیاست خارجی متضمن مناسبات عقلایی موجه و سالم با کشورهاست و هدفش خدمت به مصالح و ایدئولوژی ایران است.

همان طور که در اصل 152 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور و روابط صلح آمیز با دول غیرمحارب تجلی یافته است؛ لذا در یک کلام، دفاع از تمامیت ارضی و حفظ منافع ملی و استقلال کشور و مقابله مقتدرانه با دشمنان نظام بعنوان اصلی ترین راهبرد و الزام این سفر تعریف می شود.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   دندان   آمریکا   وزارت امور خارجه   نشست شورای امنیت   مجمع   تجمل گرایی   سرشناس   نظام جمهوری اسلامی ایران   دیپلمات   نقشه راه   رئیس جمهور   قاعدگی   مسئولان دولتی   مجمع عمومی سازمان ملل   نظام سلطه   تمامیت ارضی   مجمع عمومی سازمان ملل متحد   نوشتار   انشقاق   هیئت ایرانی   نقض قطعنامه   اقتصاد   انقلاب اسلامی   نیویورک   خروج از برجام   دونالد ترامپ   سازمان ملل متحدد  
اخبار مرتبط
هشدار سخنگوی وزارت امور خارجه به اروپایی ها
اخرین نیوز
یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف
ایرنا
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنه تا صبح سه شنبه
اخبار اقتصاد ایران
ترامپ موفق شد آمریکا را منزوی کند
پایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور
توصیه برجامی کری به ظریف در دیدارهای جنجالی
مشرق نیوز
ظریف به سی ان ان: ترامپ موفق به منزوی کردن آمریکا شد | واشنگتن قابل اعتماد نیست
همشهری آنلاین
انتخابات کنگره ربطی به برجام و ایران ندارد/ رئیس جمهور بهترین سخنرانی زندگی سیاسی اش را داشت/ پذیرش پیش شرط روحانی از سوی ترامپ بعید است
روزنامه آرمان
سخنرانی روحانی در سازمان ملل از موضع قدرت بود
اخبار اقتصاد ایران
محور سخنان ائمه جمعه شهرهای ابرکوه، مهریز و بهاباد
ایرنا
دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود
عصر تبریز
مهم ترین دستاورد سفر روحانی به نیویورک از دید نماینده اصلاح طلب مجلس
خرداد نیوز
روحانی: همه به ترامپ خندیدند
خلیج فارس
صادقی: انزوای آمریکا به وضوح در سازمان ملل به نمایش گذاشته شد
وانا نیوز
مهم ترین دستاورد سفر روحانی به آمریکا از نظر محمود صادقی
انصاف نیوز
روحانی: همه به ترامپ می خندیدند
دنیای اقتصاد
آمریکا با انزوای تاریخی و کم نظیر مواجه است
عصر پرس
رئیس جمهور روحانی: سران جهان به ترامپ خندیدند/ مواضع ایران صریحا تبیین شد/ ترامپ تنها ماند؛ جلسه امنیت به حمایت قاطع از برجام تبدیل شد/ دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ آمریکا با انزوای تاریخی و کم نظیر مواجه است
سایت جماران
دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ سران جهان به ترامپ خندیدند
اقتصاد آنلاین
رسانه ها خندیدن به حرف های ترامپ را تحقیر دولت آمریکا تلقی کردند/ جلسه شورای امنیت به حمایت از برجام تبدیل شد/ بازگشت اثر تاریخی 2500 ساله
دیده بان ایران
مواضع ایران صریحا تبیین شد/ ترامپ تنها ماند؛ جلسه امنیت به حمایت قاطع از برجام تبدیل شد
ایکنا
سران جهان به ترامپ خندیدند/ مواضع ایران صریحا تبیین شد/ ترامپ تنها ماند؛ جلسه امنیت به حمایت قاطع از برجام تبدیل شد/ دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ آمریکا با انزوای تاریخی و کم نظیر مواجه است/ بازگرداندن اثر تاریخی 2 هزار و 500 ساله به کشور
پایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری
بررسی فرصت های حضور ایران در اجلاس سازمان ملل
شعار سال
ایران و آمریکا؛ مهمترین رویداد هرساله مجمع عمومی سازمان ملل
شبستان
گفت وگو از موضع عزت
ایرنا
نگاهی به شش سخنرانی روحانی در آمریکا
انصاف نیوز
روحانی از تریبون سازمان ملل به چه موضوعاتی اشاره کرد؟
خرداد نیوز
عجم: روحانی صداقت ایران را نشان ندهد، بازارها ناامید می شوند
خبرآنلاین
تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام
شعار سال
تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام/ شکاف نیویورک و اروپایی بیشتر می شود؟
رویداد 24
فرصت رویارویی با متحدین  در نیویورک
جوان آنلاین
فرصت های یک مواجهه
همشهری آنلاین
شرکت رییس جمهور در جلسه شورای امنیت منطقی است
خبرگزاری موج
باید با ایران مذاکره کنیم راه درگیری نداریم
بولتن نیوز
آیا ترامپ «جعبه پاندورا» را باز می کند؟
شفاف نیوز
دوئل دیپلماسی در نیویورک/ آیا ترامپ «جعبه پاندورا» را باز می کند؟
مهر نیوز
برنامه پلید امانوئل ماکرون در سازمان ملل برای برجام
شهدای ایران
مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای تبیین مواضع دولت ها
ایران اکونومیست
خبر فوری : جزییات سخنرانی مکرون درباره ایران
نامه نیوز
ماکرون در نشست مجمع عمومی بار دیگر از توافق مکمل برجام خواهد گفت
تیتر یک
چند نکته درباره سفر روحانی به نیویورک
صراط
اخبار مرتبط
bltاخرین نیوز : هشدار سخنگوی وزارت امور خارجه به اروپایی ها
bltایرنا : یکجانبه گرایی آمریکا در محکمه ظریف
bltاخبار اقتصاد ایران : مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه دوشنه تا صبح سه شنبه
bltپایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور : ترامپ موفق شد آمریکا را منزوی کند
bltمشرق نیوز : توصیه برجامی کری به ظریف در دیدارهای جنجالی
bltهمشهری آنلاین : ظریف به سی ان ان: ترامپ موفق به منزوی کردن آمریکا شد | واشنگتن قابل اعتماد نیست
bltروزنامه آرمان : انتخابات کنگره ربطی به برجام و ایران ندارد/ رئیس جمهور بهترین سخنرانی زندگی سیاسی اش را داشت/ پذیرش پیش شرط روحانی از سوی ترامپ بعید است
bltاخبار اقتصاد ایران : سخنرانی روحانی در سازمان ملل از موضع قدرت بود
bltایرنا : محور سخنان ائمه جمعه شهرهای ابرکوه، مهریز و بهاباد
bltعصر تبریز : دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود
bltخرداد نیوز : مهم ترین دستاورد سفر روحانی به نیویورک از دید نماینده اصلاح طلب مجلس
bltخلیج فارس : روحانی: همه به ترامپ خندیدند
bltوانا نیوز : صادقی: انزوای آمریکا به وضوح در سازمان ملل به نمایش گذاشته شد
bltانصاف نیوز : مهم ترین دستاورد سفر روحانی به آمریکا از نظر محمود صادقی
bltدنیای اقتصاد : روحانی: همه به ترامپ می خندیدند
bltعصر پرس : آمریکا با انزوای تاریخی و کم نظیر مواجه است
bltسایت جماران : رئیس جمهور روحانی: سران جهان به ترامپ خندیدند/ مواضع ایران صریحا تبیین شد/ ترامپ تنها ماند؛ جلسه امنیت به حمایت قاطع از برجام تبدیل شد/ دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ آمریکا با انزوای تاریخی و کم نظیر مواجه است
bltاقتصاد آنلاین : دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ سران جهان به ترامپ خندیدند
bltدیده بان ایران : رسانه ها خندیدن به حرف های ترامپ را تحقیر دولت آمریکا تلقی کردند/ جلسه شورای امنیت به حمایت از برجام تبدیل شد/ بازگشت اثر تاریخی 2500 ساله
bltایکنا : مواضع ایران صریحا تبیین شد/ ترامپ تنها ماند؛ جلسه امنیت به حمایت قاطع از برجام تبدیل شد
bltپایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری : سران جهان به ترامپ خندیدند/ مواضع ایران صریحا تبیین شد/ ترامپ تنها ماند؛ جلسه امنیت به حمایت قاطع از برجام تبدیل شد/ دیدگاه همگان حقانیت ایران و زورگویی آمریکا بود/ آمریکا با انزوای تاریخی و کم نظیر مواجه است/ بازگرداندن اثر تاریخی 2 هزار و 500 ساله به کشور
bltشعار سال : بررسی فرصت های حضور ایران در اجلاس سازمان ملل
bltشبستان : ایران و آمریکا؛ مهمترین رویداد هرساله مجمع عمومی سازمان ملل
bltایرنا : گفت وگو از موضع عزت
bltانصاف نیوز : نگاهی به شش سخنرانی روحانی در آمریکا
bltخرداد نیوز : روحانی از تریبون سازمان ملل به چه موضوعاتی اشاره کرد؟
bltخبرآنلاین : عجم: روحانی صداقت ایران را نشان ندهد، بازارها ناامید می شوند
bltشعار سال : تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام
bltرویداد 24 : تحولات اولین مجمع عمومی بعد از خروج آمریکا از برجام/ شکاف نیویورک و اروپایی بیشتر می شود؟
bltجوان آنلاین : فرصت رویارویی با متحدین  در نیویورک
bltهمشهری آنلاین : فرصت های یک مواجهه
bltخبرگزاری موج : شرکت رییس جمهور در جلسه شورای امنیت منطقی است
bltبولتن نیوز : باید با ایران مذاکره کنیم راه درگیری نداریم
bltشفاف نیوز : آیا ترامپ «جعبه پاندورا» را باز می کند؟
bltمهر نیوز : دوئل دیپلماسی در نیویورک/ آیا ترامپ «جعبه پاندورا» را باز می کند؟
bltشهدای ایران : برنامه پلید امانوئل ماکرون در سازمان ملل برای برجام
bltایران اکونومیست : مجمع عمومی سازمان ملل فرصتی برای تبیین مواضع دولت ها
bltنامه نیوز : خبر فوری : جزییات سخنرانی مکرون درباره ایران
bltتیتر یک : ماکرون در نشست مجمع عمومی بار دیگر از توافق مکمل برجام خواهد گفت
bltصراط : چند نکته درباره سفر روحانی به نیویورک
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.