مخبر - 1397/07/01 - چند نکته درباره سفر روحانی به نیویورک

چند نکته درباره سفر روحانی به نیویورک
دفاع از تمامیت ارضی و حفظ منافع ملی و استقلال کشور و مقابله مقتدرانه با دشمنان نظام بعنوان اصلی ترین راهبرد و الزام سفر رئیس جمهور به نیویورک تعریف می شود.
چند نکته درباره سفر روحانی به نیویورک

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور کشورمان جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر خواهد کرد. این سفر به دلایل خاصی، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این نوشتار به بایستگی، الزامات و ابعاد این سفر می پردازیم؛

1- به لحاظ ماهیتی، این قبیل سفر های روسای جمهوری ایران تابع شرایط خاصی بوده است، چرا که سیاست خارجی ایران مبتنی بر اصول حاکم که همان اصل لایتغیر و همیشگی انقلاب اسلامی که در یک کلام نفی هرگونه سلطه پذیری و سلطه گری است.

همانطور که رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مسئولان وزارت امور خارجه در تبیین اصول سیاست خارجی ایران می فرمایند: «ما همان هدفی را که از اول انقلاب تا امروز در امر سیاست خارجی دنبال کرده ایم، الان هم دنبال همان هدفیم ... اصول سیاست خارجی ما از اصول انقلاب ما جدا نیست ... ما همچنان که نظام سلطه را در درون کشورمان با انقلاب برهم زدیم... ما با نظام سلطه مخالفیم ...» (25/5/1383).

با این تفاسیر نقشه راه و مبانی خطوط کلی راهبردی نظام برای حضور و مواجهه مسئولان کشور در چنین عرصه هایی از پیش تعیین و ترسیم شده است.

2- رئیس جمهور قرار است در نشست شورای امنیت که گفته می شود به ریاست دونالت ترامپ برگزار می شود شرکت نماید. فرصت راهبردی برای حضور فعال هیئت ایرانی در این نشست و دفاع از حقانیت جمهوری اسلامی ایران فراهم است.

تأکید روحانی بر نقض قطعنامه 2231 توسط آمریکا از این تریبون می تواند حقانیت و برتری دیپلماتیک کشورمان را در عرصه بین الملل به جهانیان اثبات نماید.

3- با توجه به اهمیت نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، بسیاری از رسانه های تأثیرگذار جهان در این مجمع حضور خواهند داشت و نطق ها و مواضع دولتمردان و شخصیت های سرشناس را ضریب می دهند.

در این بین سخنان رئیس جمهور ایران و آمریکا بیشتر مورد توجه رسانه ها قرار دارد. از آنجایی که به لحاظ منطقی، اخلاقی، حقوقی و سیاسی ایران دست برتر را دارد مواضع روحانی باید جریان سازتر و موثرتر بیان شود و این هماورد سیاسی به یک پیروزی دیپلماتیک برای ایران و انزوای بیشتر ترامپ تبدیل شود.

4- آمریکا اکنون ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل را برعهده دارد و قصد دارد در نشست شورای امنیت که گفته می شود چهارم مهر به ریاست ترامپ برگزار می شود بر روی موضوع ایران تمرکز و از این فرصت استفاده بهینه کند. اما ایران باید از این فرصت تاریخی استفاده نماید، چرا که آمریکا بعد از خروج از برجام تحریم های یکسویه و یک جانبه جدیدی را وضع کرده است، اما برخی اروپایی ها و کشور های بزرگ مایل به همراهی با آمریکا نمی باشند و لذا روحانی می تواند با استفاده از انشقاق بین این کشور ها به اجماعی در زمینه های سیاسی و اقتصادی دست پیدا کند.

5- سال گذشته ترامپ در سخنرانی سخیف خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با لحنی عامیانه و غیردیپلماتیک از ایران به عنوان خطری برای امنیت منطقه نام برد و به رسم قاعده، تکرار این موضع دور از ذهن نیست؛ لذا روحانی باید در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به بدعهدی آمریکا، خروج از برجام و زیر پا گذاشتن بسیاری از تعهدات بین المللی، پاسخی محکم و دندان شکن به این بی قاعدگی و نقض قوانین و مقررات بدهد و ترامپ را در این عرصه بین المللی به چالش کشد.

6- هیئت ایرانی حاضر در سازمان ملل می تواند از فرصت حضور مقامات و مسئولان سیاسی کشور ها بهره برداری نماید.

در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با هزینه ای اندک و بدون تجملات و آداب سیاسی مرسوم، می توانند به برگزاری نشست ها، جلسات و مصاحبه های مطبوعاتی با سران کشور های همدل و همسو و ایجاد اتحاد ها و ائتلاف های منطقه ای و جهانی برای پیشگیری از برخی اقدامات یکجانبه غرب اقدام نمایند.

7- در شرایط پیچیده اقتصادی و افزایش تحریم ها و فشار آمریکا بر کشور ها و شرکت هایی که با ایران همکاری و قراداد های اقتصادی دارند، تشکیل یک ائتلاف فراگیر و قدرتمند برای مقابله با تحریم ها و محدودیت های اقتصادی ضرورت دارد.

حضور هیئت های سیاسی و فعالین اقتصادی و انجام توافقات، بهترین فرصت برای مقابله با تحریم های یکجانبه و خنثی سازی سیاست های آمریکا است.

8- طی ماه های گذشته نطق ها و تلاش های ترامپ برای تحریم و تحدید کردن جمهوری اسلامی و همراه ساختن 1+4 به اوج خود رسیده است.

بسیاری از ناظران سیاسی معتقدند که ترامپ با توجه به ریاست دوره ای اش در شورای امنیت درصدد محکومیت ایران در حوزه تروریسم، حقوق بشر و فعالیت موشکی و نقض برجام است.

با این تفاسیر هیئت باید با قدرت اطلاعات حقوقی کافی و مشاورت دیپلماتیک حقوقی و با منطق محکمه پسند از مبانی منطقی جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مذکور دفاع نمایند.

9- نکته آخر اینکه اصلی ترین الزام و راهبرد این گونه سفر های خارجی روسای جمهوری گشایش برای کشور است. در دولت سوم به گفته رئیس جمهور وقت آیت الله خامنه ای، سیاست خارجی متضمن مناسبات عقلایی موجه و سالم با کشورهاست و هدفش خدمت به مصالح و ایدئولوژی ایران است.

همان طور که در اصل 152 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور و روابط صلح آمیز با دول غیرمحارب تجلی یافته است؛ لذا در یک کلام، دفاع از تمامیت ارضی و حفظ منافع ملی و استقلال کشور و مقابله مقتدرانه با دشمنان نظام بعنوان اصلی ترین راهبرد و الزام این سفر تعریف می شود.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.