مخبر - 1397/06/23 - پرواز پگاسوس های رژیم صهیونیستی بر فراز گوشی های ایرانی

پرواز پگاسوس های رژیم صهیونیستی بر فراز گوشی های ایرانی
همکاری رژیم صهونیستی و امارات برای جاسوسی سایبری خطر احتمال تهاجم علیه زیرساخت های ارتباطی و مخابراتی ایران را در مقابل چنین نشان می دهد.
پرواز پگاسوس های رژیم صهیونیستی بر فراز گوشی های ایرانی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، وضعیت این روز های خاورمیانه به این ضرب المثل معروف که «آب که سر بالا برود، قورباغه ابو عطا می خواند»، بسیار شبیه شده است. شاهد آن هم قدرت یافتن برخی از کشور ها همچون قطر و امارات است که سال ها نقش موثری در سیاست های کلی منطقه خاورمیانه نداشته اند.

با این حال سقوط برخی از حکومت های استبدادی در طول 15 سال گذشته، زمینه را برای نقش آفرینی جدی تر آنان فراهم کرده است. قطر تا سال ها با استفاده از منابع مالی خود و همکاری دستگاه های اطلاعاتی آمریکا خود را به عنوان قدرتی تعیین کننده در معادلات منطقه از سقوط حکومت قذافی در لیبی گرفته تا تأمین خودرو های تویوتا برای گروه داعش مطرح کرده بود.

اگرچه حالا قطر با فشار عربستان سعودی و آمریکا به حاشیه رفته است، اما امارات متحده عربی همچنان با اقداماتی همچون مشارکت در حمله همه جانبه به یمن، احداث پایگاه های نظامی در مناطقی همچون جزیره «سکوترا» و سومالی لند و همکاری گسترده با سرویس های اطلاعاتی غربی به دنبال تعریف یک جایگاه ممتاز برای خود است.

انتشار گزارش جدیدی از عملیات جاسوسی سایبری امارات و همکاری عمیق دستگاه اطلاعات این کشور با رژیم صهیونیستی در این پروژه نشان دهنده جاه طلبی های این امیر نشین حاشیه خلیج فارس است.

سازمان اطلاعات امارات در پی نفوذ به گوشی همراه سران عرب

گزارشی که اخیراً در نشریه «نیویوک تایمز» منتشر شد، برای اولین بار بخش هایی از این پروژه پنهان را آشکار کرد.

بنا بر این گزارش از سال 2013 شخصیت های گوناگون و مختلفی از سوی دستگاه امنیتی امارات مورد هدف قرار گرفته اند. جمعیت هدف تنها به یک گروه و یا قشر خاص محدود نمی شدند و همه طیف همچون سیاستمدار، روزنامه نگار، فعال حقوق بشر و تجار را در بر می گرفت.

مدیریت این پروژه با «خالد بن محمد»، رئیس سازمان اطلاعات امارات و فرزند «محمد بن زاید» بوده است. بر اساس گزارش نیویورک تایمز امیر قطر، شیخ حمد، بیش از 150 تن از اعضای خاندان آل ثانی، سعد حریری، محمد بن نایف، امیر عبدالعزیز (فرمانده سابق گارد ملی عربستان)، متعب بن عبدالله سردبیر روزنامه العرب، اعضای سازمان عفو بین الملل مستقر در منطقه، روزنامه نگاران عربی، معارضین دولت امارات در لیست قربانیان این حمله سایبری قرار داشته اند

آلوده کردن گوشی ها با پیام «تخفیف های ویژه رمضان»

هدف اصلی این حملات نیز گوشی های همراه قربانیان بوده است. در ابتدا پیامی با محتوای فریبنده به سمت هدف ارسال می شد و سپس با لینک بر این پیام تلفن همراه آلوده می شد.

با آلوده شدن گوشی پیمانکار سازمان اطلاعات امارات، به تمامی اطلاعات گوشی تلفن همراه از جمله مکالمات، ایمیل ها، چت ها، شماره تلفن و حتی صدای اشخاص در صورتی که نزدیک به موبایل باشند دسترسی دارد در موارد مربوط به سفارش های سازمان اطلاعات امارات، مسیج هایی با محتوای «تخفیف های ویژه رمضان» و مواردی از این دست به سوژه ها ارسال می شد

اطلاعات به دست آمده از این پروژه نقش بسیار مهمی در بسیاری از پرونده های مد نظر امارات داشته است. اطلاعات به دست آمده از مقامات سعودی نقش مهمی در کمک به بن سلمان برای شناسایی هرگونه تهدید و کودتا در داخل خاندان آل سعود داشته است.

به این ترتیب شاهزادگان ناراضی آل سعود قبل از هر تحرکی سایه سازمان امنیت سازمان عربستان سعودی را بالای سر خود می دیدند. ابعاد نقش آفرینی اطلاعات این پروژه بر ماجرای هک شبکه «الجزیره» و همچنین محاصره قطر ناشناخته است.

فرزندان خلف واحد 8200

طبق اطلاعات منتشر شده هدایت این پروژه بر عهده شرکتی به نام NSO قرار داشته است. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، سازمان اطلاعات امارات از سال 2013 با انعقاد قرارداد 18 میلیون دلاری با شرکت NSO، به تمام اطلاعات تلفن های همراه شخصیت هایی که مد نظرش بوده دسترسی داشته است.

تا کنون دو شکایت از شرکت NSO در این باره به ثبت رسیده است، که یکی از آن ها متعلق به متعب بن عبدالله سردبیر روزنامه العرب در قبرس است.

سئوالی که در اینجا مطرح می شود، ماهیت و نحوه عملکرد شرکت NSO است. با جست وجوی کوتاهی روشن می شود که اطلاعات موجود در خصوص شرکت فوق بسیار محدود است و حتی این مجموعه حتی یک وبسایت هم ندارد.

با جستجو در شبکه های اجتماعی از جمله «لینکدین» می توان اطلاعات جالبی درباره این شرکت یافت. همچنین ردپای این شرکت را می توان به جای سایت های مرتبط با فناوری اطلاعات در سایت های نظامی پیدا کرد.

جایی که یکی از بنیانگذاران این شرکت از توانمندی های بی نظیر مجموعه خود در نفوذ و حملات سایبری سخن می گوید. بر اساس اطلاعات مندرج در شبکه لینکدین مالک این شرکت هم اکنون به شرکت «فرانسیسکو پارتنرز» است، اما نگاهی به سوابق و مقر فعلی این شرکت به خوبی ریشه این شرکت را نشان می دهد. بر اساس این اطلاعات تعداد زیادی از کارمندان این شرکت سابقه فعالیت در واحد 8200 سازمان اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی موسوم به «امان» را دارند و موقعیت فعلی این شرکت در «سیلیکون وادی» منطقه ای در ناحیه «هرتزلیا» است؛ جایی که به تقلید از منطقه «سیلیکون ولی» کالیفرنیا به عنوان محلی برای فناوری اطلاعات از سوی دولت رژیم صهونیستی در نظر گرفته شده است.

واحد 8200؛ از جاسوسی تا استارتاپ

در دهه 30 میلادی زمانی که گروهک های تروریستی صهیونیستی همچون «ایرگون» به دنبال عملیات تروریستی علیه مردم مظلوم فلسطین بودند، واحدی ویژه با وظیفه شنود الکترونیکی و جاسوسی از شبکه های ارتباطی نیرو های انگلیسی مستقر در خاک فلسطین با حمایت آژانس یهود تشکیل شد.

پس از تشکیل این رژیم، این واحد به عنوان یک یگان امنیتی منسجم در سال 1952 با نام واحد 8200 تشکیل شد. این یگان نقش موثری در تضمین برتری اطلاعاتی این رژیم در جنگ های مختلف با اعراب ایفا کرده است و بر اساس برآورد های گوناگون تعداد نفرات آن بین 4000 تا 6000 هزار نفر متغیر است.

مقر این واحد نظامی در هرتزلیا قرار دارد. جایی که قطب فناوری در رژیم صهیونیستی در حال رشد است. نکته جالب درباره این واحد مدت زمان کوتاه حضور اعضا در این واحد است. نیرو های واحد 8200 در سال های جوانی با جدایی از این واحد به دنبال تأسیس شرکت های فعال در حوزه فن آوری اطلاعات می روند. شرکت هایی که اغلب به موفقیت هایی در سطح جهانی می رسند.

نرم افزار مسیریاب Waze یکی از همین شرکت ها محسوب می شود که با قیمتی نزدیک به 1 میلیارد دلار به شرکت گوگل واگذار شد. به نظر می رسد NSO در قلب همکاری های گسترده اطلاعاتی بین امارات و رژیم صهیونیستی قرار دارد.

NSO؛ شرکتی برای تولید بدافزار های رایانه ای

شرکت NSO بر اساس اطلاعات درز داده شده توسط «نیو کارمی»، «اُمری لاوی» و «شالب هولیو» از اعضای جوان واحد 8200 سازمان اطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی تشکیل شد.

مهم ترین محصول این شرکت بدافزاری به نام «پگاسوس» است که برای نفوذ به گوشی های تلفن همراه ساخته شده است. علاوه بر امارات کشور هایی همچون ازبکستان، نیجریه و حتی پاکستان نیز مشتری این شرکت بوده اند.

مکزیک در رأس مشتریان این شرکت قرار داشته و از سال 2011 تاکنون نزدیک به 80 میلیون دلار برای انواع لوازم جاسوسی هزینه کرده که 16 میلیون دلار آن نصیب شرکت NSO شده است. علی رغم این که ادعا می شود کارتل های مواد مخدر هدف جاسوسی های این نرم افزار قرار گرفته، اما بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که سیاستمداران و خبرنگاران هدف اصلی این نرم افزار بوده اند.

در رسوایی مربوط به ربوده شدن 43 دانش آموز مکزیکی روشن شد که این نرم افزار گوشی های تلفن همراه آنان را مورد هدف قرار داده است.

از اندروید تا ios

در سال 2016 میلادی زمانی که «احمد منصور» یک وکیل اماراتی به یک اس. ام. اس تبلیغاتی مشکوک شد و آن را برای آزمایشگاه «ستیزن لب» که جزیی از دانشگاه تورنتو است، فرستاد مشخص شد هدف از ارسال این اس. ام. اس آلوده کردن گوشی وی به نرم افزار پگاسوس بوده است.

نرم افزار پگاسوس از یک حفره در سیستم عامل IOS استفاده می کرد که یافتن آن کار هکر های ساده و عادی نبود. در حقیقت این برنامه در بالاترین سطح ممکن طراحی شده بود. بلافاصله پس از روشن شدن جریان شرکت اپل با صدور یک افزونه امنیتی امکان نفوذ مشابه را از بین برد، اما روشن نشد که چه تعداد از گوشی های موبایل آلوده شده اند.

شرکت NSO نرم افزاری همانند پگاسوس برای گوشی های اندرویدی نیز طراحی کرده بود. این نرم افزار «کریسائور» نام گرفته است. این نرم افزار از سال 2014 مشغول فعالیت است و پس از گذشت 3 سال بود که کارشناسان شرکت گوگل به همراه شرکت «لوک اوت» به ماهیت آن پی بردند. این بدافزار همچون خواهر خوانده خود در کشور هایی همچون گرجستان، مکزیک، ترکیه، امارات در حال فعالیت است. سرقت اطلاعات از برنامه های کاربردی مختلف مانند جیمیل، واتس آپ، اسکایپ، توییتر و وایبر، ضبط زنده صدا و تصویر، ذخیره ورودی های صفحه کلید و گرفتن اسکرین شات از گوشی، غیرفعال کردن به روزرسانی سیستم برای جلوگیری از رفع آسیب پذیری ها و جاسوسی از لیست مخاطبین، پیامک ها، ایمیل ها و تاریخچه جستجوی وب از جمله امکانات این نرم افزار است.

به طور حتم همکاری شرکت NSO با کشور امارات را نمی توان بدون چراغ سبز مقامات رژیم صهیونیستی در نظر گرفت. چراغ سبزی که در پی قدرتمندتر شدن ایران در منطقه به شرکت های این چنینی داده شده است. حالا و با در نظر گرفتن تمام موارد فوق آیا می توان این نکته را در نظر نگرفت که ایران به عنوان یکی از اهداف این همکاری مطرح نباشد.

پرواز پگاسوس های اسراییلی بر فراز گوشی های ایرانی

جالب اینجاست که ایران در لیست اولین قربانیان همکاری دسته جمعی برای آغاز یک جنگ سایبری قرار داشته است. ویروس استاکس نت محصول مشترک آژانس امنیت ملی آمریکا و واحد 8200 ارتش رژیم صهیونیستی بود، که نزدیک به 1000 سانتریفیوژ ایرانی را منهدم کرد.

زمانی که محققان امنیت سایبری این ویروس را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند، به نام استر ملکه خشایارشاه که قهرمان یهودیان در ماجرای پوریم است، برخوردند. حالا و در میانه خصومت امارات با سیاست های منطقه ای ایران که به خوبی خود را نشان داده، زمینه برای چنین همکاری فراهم است.

بسیار محمتل است گوشی های هوشمند مقامات ایرانی مورد حمله نرم افزار های ویروسی فوق قرار گرفته باشد. گرچه شاید هنوز وسعت ماجرا روشن نیست، اما شاید بد نباشد که یک بازبینی اساسی در خصوص پروتکل های فعلی صورت بپذیرد.

تجربه استاکس نت نشان داد که گاه خسارت های چنین اتفاقاتی ممکن است تا سال ها نامکشوف باقی بماند.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   تلفن همراه   امارات   نظامی   تویوتا   حقوق بشر   منابع مالی   آمریکا   آل سعود   محمد بن سلمان آل سعود   گروه داعش   قذافی   سومالی   مقامات سعودی   سازمان اطلاعات   سازمان عفو بین الملل   سایبری   خاندان آل سعود   منطقه خاورمیانه   نقش آفرینی   حاشیه خلیج فارس   روزنامه العرب   محاصره قطر   نیویورک تایمز   گارد ملی   تجار   کودتا   محمد بن نایف   قورباغه   مورد هدف   دستگاه امنیتی   متعب بن عبدالله   خاور میانه   ضرب المثل   پست الکترونیک   روزنامه   عربستان سعودی   روزنامه نگار   یمن   رژیم صهیونیستی  
اخبار مرتبط
فیگارو: عقب نشینی بزرگ غرب از خاورمیانه آغاز شده است
مردم نیوز
نیویورک تایمز: پمپئو سعودی ها را درمورد خاشقچی تحت فشار می گذارد
ایرنا
سایه اندازی قتل خاشقچی بر روابط تل آویو- ریاض
نسیم
سایه قتل خاشقچی بر روابط تل آویو- ریاض
پارسینه
واکاوی پروژه نفوذ صهیونیستی برای تحقق سودای نیل تا فرات
ایرنا
رفاقت پنهان داماد ترامپ با یک قاتل
افکار نیوز
افشاگری نیویورک تایمز درباره داماد ترامپ / کوشنر مهم ترین مدافع بن سلمان در کاخ سفید بود
نامه نیوز
افشاگری نیویورک تایمز درباره داماد ترامپ
پارسینه
افشاگری نیویورک تایمز از "روابط ویژه" بن سلمان و کوشنر حتی بعد از قتل خاشقجی
رویداد 24
افشاگری درباره روابط ویژه داماد ترامپ و محمد بن سلمان
اقتصاد نیوز
افشای روابط ویژه بن سلمان و کوشنر
ناطقان نیوز
فروش کالای عربستانی در شهرکهای صهیونیستی
مرد سالاری
هاآرتص : اسرائیل از احتمال برکناری «بن سلمان» نگران است
آناج
رژیم صهیونیستی نگران ولیعهد سعودی شد
مشرق نیوز
دلنگرانی صهیونیست ها برای ولیعهد سعودی
صدای ایران
ترامپ دلیل اصلی حضور 80 ساله آمریکا در خاورمیانه را فاش و عربستان را رسوا کرد
سایت جماران
استفاده عربستان از جاسوس افزار اسرائیلی برای قتل خاشقجی
شیعه نیوز
«بی رحم»، «بی حیا» و «کاسب»؛ تعریف رسانه آمریکایی از بیانیه ترامپ درباره جمال خاشقجی
نامه نیوز
عربستان برای فرار از «خاشقچی» حاضر است چه امتیازاتی بدهد؟
نسیم
مخمصه پرونده خاشقچی برای مقام های ریاض و واشنگتن
ایرنا
ایستگاه پایانی پرونده خاشقجی
پارس نیوز
سرنگونی بن سلمان قطعی است
جام نیوز
ایستگاه پایانی پرونده خاشقجی؛ زلزله در کاخ آل سعود و سرنگونی بن سلمان قطعی است
باشگاه خبرنگاران
کینه شخصی بن سلمان از حاج قاسم چیست؟
شیرازه
کینه بن سلمان از قاسم سلیمانی
خبرنامه دانشجویان
کینه شخصی محمد بن سلمان از حاج قاسم چیست؟
شهدای ایران
کینه شخصی ولیعهد عربستان از سردار سلیمانی
دنیای اقتصاد
نقش پنهان «پگاسوس» اسراییلی در قتل وحشیانه جمال خاشقجی +عکس
شعار سال
نقش پنهان «پگاسوس» اسراییلی در قتل وحشیانه جمال خاشقجی/ گوشی آیفون را برای مسئولان ایرانی ممنوع کنید +عکس
راه دانا
نقش پنهان «پگاسوس» اسراییلی در قتل وحشیانه جمال خاشقجی/ گوشی آیفون را برای مسئولان ایرانی ممنوع کنید+ عکس
خبرگزاری دفاع مقدس
اخبار مرتبط
bltمردم نیوز : فیگارو: عقب نشینی بزرگ غرب از خاورمیانه آغاز شده است
bltایرنا : نیویورک تایمز: پمپئو سعودی ها را درمورد خاشقچی تحت فشار می گذارد
bltنسیم : سایه اندازی قتل خاشقچی بر روابط تل آویو- ریاض
bltپارسینه : سایه قتل خاشقچی بر روابط تل آویو- ریاض
bltایرنا : واکاوی پروژه نفوذ صهیونیستی برای تحقق سودای نیل تا فرات
bltافکار نیوز : رفاقت پنهان داماد ترامپ با یک قاتل
bltنامه نیوز : افشاگری نیویورک تایمز درباره داماد ترامپ / کوشنر مهم ترین مدافع بن سلمان در کاخ سفید بود
bltپارسینه : افشاگری نیویورک تایمز درباره داماد ترامپ
bltرویداد 24 : افشاگری نیویورک تایمز از "روابط ویژه" بن سلمان و کوشنر حتی بعد از قتل خاشقجی
bltاقتصاد نیوز : افشاگری درباره روابط ویژه داماد ترامپ و محمد بن سلمان
bltناطقان نیوز : افشای روابط ویژه بن سلمان و کوشنر
bltمرد سالاری : فروش کالای عربستانی در شهرکهای صهیونیستی
bltآناج : هاآرتص : اسرائیل از احتمال برکناری «بن سلمان» نگران است
bltمشرق نیوز : رژیم صهیونیستی نگران ولیعهد سعودی شد
bltصدای ایران : دلنگرانی صهیونیست ها برای ولیعهد سعودی
bltسایت جماران : ترامپ دلیل اصلی حضور 80 ساله آمریکا در خاورمیانه را فاش و عربستان را رسوا کرد
bltشیعه نیوز : استفاده عربستان از جاسوس افزار اسرائیلی برای قتل خاشقجی
bltنامه نیوز : «بی رحم»، «بی حیا» و «کاسب»؛ تعریف رسانه آمریکایی از بیانیه ترامپ درباره جمال خاشقجی
bltنسیم : عربستان برای فرار از «خاشقچی» حاضر است چه امتیازاتی بدهد؟
bltایرنا : مخمصه پرونده خاشقچی برای مقام های ریاض و واشنگتن
bltپارس نیوز : ایستگاه پایانی پرونده خاشقجی
bltجام نیوز : سرنگونی بن سلمان قطعی است
bltباشگاه خبرنگاران : ایستگاه پایانی پرونده خاشقجی؛ زلزله در کاخ آل سعود و سرنگونی بن سلمان قطعی است
bltشیرازه : کینه شخصی بن سلمان از حاج قاسم چیست؟
bltخبرنامه دانشجویان : کینه بن سلمان از قاسم سلیمانی
bltشهدای ایران : کینه شخصی محمد بن سلمان از حاج قاسم چیست؟
bltدنیای اقتصاد : کینه شخصی ولیعهد عربستان از سردار سلیمانی
bltشعار سال : نقش پنهان «پگاسوس» اسراییلی در قتل وحشیانه جمال خاشقجی +عکس
bltراه دانا : نقش پنهان «پگاسوس» اسراییلی در قتل وحشیانه جمال خاشقجی/ گوشی آیفون را برای مسئولان ایرانی ممنوع کنید +عکس
bltخبرگزاری دفاع مقدس : نقش پنهان «پگاسوس» اسراییلی در قتل وحشیانه جمال خاشقجی/ گوشی آیفون را برای مسئولان ایرانی ممنوع کنید+ عکس

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.