مخبر - 1397/06/23 - کری: ما هم به وقتش از برجام خارج می شدیم

کری: ما هم به وقتش از برجام خارج می شدیم
وزیر خارجه اسبق امریکا در یکی از متعدد مصاحبه های این روزهایش درباره توافق هسته ای با ایران از نقشه شوم دموکرات ها در مقایسه با دشمنی آشکار و کمتر پیچیده رویکرد ترامپی در استفاده از اهرم خروج از برجام پرده برداشت و به این ترتیب معلوم شد که هدف و زمان بندی خروج از برجام اساس اختلاف جمهوریخواهان و ...
کری: ما هم به وقتش از برجام خارج می شدیم

وزیر خارجه اسبق امریکا در یکی از متعدد مصاحبه های این روزهایش درباره توافق هسته ای با ایران از نقشه شوم دموکرات ها در مقایسه با دشمنی آشکار و کمتر پیچیده رویکرد ترامپی در استفاده از اهرم خروج از برجام پرده برداشت و به این ترتیب معلوم شد که هدف و زمان بندی خروج از برجام اساس اختلاف جمهوریخواهان و دموکرات ها را تشکیل می دهد و در اصل خروج از برجام و در عهدشکنی ایران ستیزانه میان آن ها تفاوتی وجود ندارد.
جان کری در مصاحبه ای با رادیو امریکایی سلم گفت: حصول توافق هسته ای موجب نشد که امریکا از اعمال تحریم های موشکی، حقوق بشری و منطقه ای کوتاه بیاید. او گفت: «ما حتی در حالی که درباره برجام در حال مذاکره با آن ها بودیم، [تحریم ها را]افزایش دادیم.» وزیر خارجه اسبق امریکا با تکرار اینکه واشنگتن باید توافق هسته ای با ایران را حفظ می کرد، گفت: «می شد این توافق را به عنوان اهرم فشاری برای وادار کردن ایران به امتیازدهی در موضوعات دیگر از جمله مسائل موشکی و منطقه ای مورد استفاده قرار داد.» وی گفت: «شما این توافق را نگه می دارید و به ایرانی ها می گویید ببینید، ما به شما گفته ایم که باید این چیز ها [فعالیت های موشکی و منطقه ای]را متوقف کنید. من به شما دو سال یا یک سال یا هر زمان دیگری، وقت می دهم. ما حاضریم درباره این چیز ها مذاکره کنیم. اما اگر شما مذاکره نکنید، اگر تا آن زمان این کار را نکنید، من از این توافق خارج می شوم.» کری افزود: «با این کار، شما چین، روسیه و دیگر کشور ها را در تلاش برای وادار کردن ایران به رفتار متفاوت با خود همراه می کنید، نه اینکه یکجانبه [از توافق]خارج شوید، خود را منزوی کنید و امکان هرگونه مذاکره دیگر با ایرانی ها را بسیار دشوار کنید.»
تهدید کری به زندان
رئیس جمهور امریکا در اظهارنظر توئیتری بر مبنای ادعایی که جان کری در یک مصاحبه در روز چهار شنبه و همینطور در همین مصاحبه با رادیو سلم مطرح کرد و از چند دیدار با محمدجواد ظریف همتای ایرانی طی ماه های گذشته خبر داد، نوشت: «جان کری با دولت متخاصم ایران جلسات غیرقانونی برگزار کرد که فقط در خدمت تضعیف اقدامات عالی ما و آسیب زدن به مردم امریکاست». وی با لحن کنایه آمیز درباره اینکه کری عامل کشور های خارجی در امریکا است، افزود: «او به آن ها گفت که دولت ترامپ را معطل کنید! آیا او در قانون ثبت عوامل خارجی، ثبت نام شده است؟ [این]بد است»! براساس قانونی موسوم به لوگان دیدار شهروندان امریکایی با مقامات کشور های خارجی بدون تأیید و مجوز دولت امریکا غیرقانونی محسوب می شود. همچنین به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه فاکس نیوز، یک مقام ارشد دولت امریکا گفت: دیدار کری با وزیر خارجه ایران و آنچه تلاش او برای حفظ توافق هسته ای خوانده شده، «شرم آور» است. همزمان «مانیشا سینگ» دستیار وزیر خارجه امریکا در امور مالی و تجاری هم که روز جمعه برای تشریح سیاست های تحریمی این کشور در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان امریکا حاضر شده بود، با بیان اینکه گزارش ها درباره دیدار کری و ظریف را شنیده، گفت: ادامه چنین رفتاری از سوی وزیر خارجه اسبق امریکا «کاملاً نامناسب» است. نشریه واشنگتن اگزمینر هم که با جناح محافظه کار جمهوریخواهان رابطه نزدیکی دارد، کری را به دلیل «دیپلماسی در سایه» و دیدار با ظریف مستحق زندان دانست. «آوی فلیشر» سخنگوی کاخ سفید در دولت «جورج بوش» پسر نیز در این مورد گفت: «جان کری به ایران درباره اینکه چطور آنچه را دونالد ترامپ [رئیس جمهور امریکا]انجام می دهد دور بزند، مشاوره داده است. مضحک است. نمی دانم این کار قانونی است یا غیرقانونی. این وجهش برایم مهم نیست. اما این کار غلط است.»
در مقابل جان کری تلاش کرد برای فرار از اتهام نقض قانون لوگان اقدام خود را این طور توجیه کند که در دیدارهایش با ظریف به صراحت از وی خواسته است که موضع جامعه جهانی درباره برنامه موشکی ایران و حمایتش از حزب الله را درک کند. به گزارش فاکس نیوز، کری در مصاحبه اش با رادیو سلم توضیح داد که در این دیدار ها کارش مشاوره دادن به جواد ظریف، برای مواجهه با سیاست خارجی دونالد ترامپ نبوده است، بلکه خواسته در دیدارهایش متوجه شود «ایران ممکن است چه کاری برای بهبود مناسبات منطقه انجام دهد؟ بحران یمن چه طور حل می شود؟ برای صلح در سوریه چکار خواهید کرد؟» کری همچنین در گفت وگویش با برنامه «نشست روزانه با دانا پرینو» که از شبکه فاکس نیوز پخش می شود، تکذیب نکرد که به ایرانی ها گفته است تا پایان دوره ترامپ و روی کار آمدن یک رئیس جمهور دموکرات دیگر منتظر بمانند. این دیپلمات سابق امریکایی گفت: «فکر می کنم همه در جهان درباره منتظر ماندن تا پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ صحبت می کنند.» یکی از تحلیلگران امنیتی فاکس نیوز نیز با اشاره به نقض قانون لوگان از سوی مایک فلین، مشاور امنیت ملی سابق ترامپ اظهار کرد، رسانه ها دیدار فلین با «دیپلماتی که کشورش در واشنگتن سفارت دارد» را یک «رسوایی» قلمداد کردند، اما وقتی کری «با نظامی که در فهرست ترور امریکا قرار دارد» دست به «دیپلماسی موازی» می زند، آن را «عادی» می دانند. تام کاتن، سناتور جمهوریخواه نیز از دموکرات ها و رسانه های وابسته به حزب آنان برای «دورویی» و عدم واکنش درباره اظهارات کری انتقاد کرد و قانون لوگان را «قانونی احمقانه و بی تأثیر» دانست.
وعده نوامبری اروپا علیه تحریم ها
سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس در تلاشند تا پیش از نوامبر آینده نهادی مالی مستقل تأسیس کنند که بدون امریکا بتوانند با ایران رابطه بازرگانی داشته باشند. به گزارش روز جمعه نشریه آلمانی اشپیگل به همین منظور «اولاف شولتس» و همتایان انگلیسی و فرانسوی وی در تلاش هستند شرکت های اروپایی را از عواقب ناشی از این تحریم ها در امان نگه دارند. آن ها می خواهند تا اول نوامبر یک مؤسسه مالی تأسیس کنند که تنها وظیفه آن دور زدن کانال های مالی معمول و پرداخت برای معاملات بازرگانی با تهران باشد. قرار است این مؤسسه جدید بانک نباشد بلکه در قالب حقوقی، مستقل فعالیت کند. چنین ایده ای که به ابتکار عمل فرانسه پیگیری می شود این مزیت را دارد که نیازمند سرمایه یا بودجه عمومی نیست. همچنین چنین تأسیساتی باید در اختیار تمامی کشور های عضو اتحادیه اروپا قرار گیرد. سه وزیر اروپایی چنین نهادی را به عنوان عاملی برای حفظ حاکمیت اتحادیه اروپا ارزیابی کرده اند. شولتس تاکنون چندین بار با همتایان اروپایی خود دیدار کرده است که یکی از این دیدار ها در اواسط جولای گذشته و در حاشیه نشست وزرای دارایی گروه 20 در بوینس آیرس بوده است. دولت ایتالیا هم ابراز تمایل کرده است که به همراه این سه کشور در تأسیس نهاد یاد شده همکاری کند. همچنین یکی از سخنگویان وزارت اقتصاد آلمان روز جمعه با تأیید این خبر گفت: «آلمان و شرکای اروپایی اش در حال بررسی ایجاد ساختار پرداخت به ایران هستند که امکان رابطه بازرگانی با ایران را پس از اعمال تحریم ها فراهم می کند.»
هیلی: تمرکز ما بر مردم ایران است
نیکی هیلی، سفیر امریکا در سازمان ملل مدعی شد ایران از تحریم های ایالات متحده احساس ضعف می کند و این فشار ها ادامه خواهد یافت. او سیاست های دولت ترامپ در قبال ایران را تضمین کننده امنیت ایالات متحده خوانده است. به گزارش دویچه وله، هیلی در گفت وگویی اختصاصی به شبکه خبری فاکس نیوز گفت: «آن ها [ایران]احساس ضعف می کنند و ما تا جایی به آن ها فشار می آوریم که به موضوع موشک های بالستیک خود بپردازند؛ آن ها باید به موضوع حمایت شان از تروریسم بپردازند.» به گفته نیکی هیلی، ایران «تأثیر دردناک» تحریم های گسترده ای را که با امضای دونالد ترامپ، از ماه آگوست دوباره برقرار شدند، حس می کند. او درباره دلایل خروج امریکا از برجام گفت: «نقش ایران در سوریه کاملاً مخرب است. دیدیم که تلاش کردند اسرائیل را تهدید کنند و در سراسر خاورمیانه جنگ های نیابتی به راه انداخته اند. همه این ها دلایلی هستند که سبب شدند ما از توافق با ایران خارج شویم. چون ما مبالغ بسیاری در اختیارشان می گذاشتیم که به این رفتار مخرب ادامه دهند. هیچ چیز شرایط ایران را بهبود نمی بخشد، مگر اینکه ایران خود را تغییر دهد.» نیکی هیلی در ادامه با اشاره به ناآرامی های ماه های اخیر در مناطق مختلف ایران به شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت: «تمرکز ما در حال حاضر بر مردم ایران است. آن ها اعتراض کردند، آن ها به زبان آمدند، آن ها گفتند که خواستار زندگی بهتری هستند...، اما در نهایت ما نمی توانیم اجازه دهیم که آن ها [جمهوری اسلامی]برنامه اتمی داشته باشند.» نیکی هیلی در واکنش به گزارش هایی که ادعا می کنند جان کری، وزیر خارجه باراک اوباما، به کشور های دیگر گفته است منتظر پایان دولت دونالد ترامپ بمانند، بار دیگر به توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی در زمان اوباما و کری حمله کرد: «آن ها می توانند منتظر پایان دولت این رئیس جمهور بمانند، اما این رئیس جمهور کسی است که با در پیش گرفتن این سیاست امنیت ما را تضمین کرد، زیرا در غیر این صورت آن ها [جمهوری اسلامی ایران]در عرض تنها چند سال به همه پول های خود دسترسی پیدا می کردند و محدودیت های برنامه هسته ای هم که [طبق برجام]در هر حال پایان می یابند.»

محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
مشاوره   تجاری   واشنگتن   آمریکا   روسیه   دموکرات   جمهوری خواه   رییس جمهور آمریکا   کاخ سفید   محمدجواد ظریف   وزیر خارجه   وزیر خارجه ایران   وزیر خارجه امریکا   لوگان   توافق هسته ای   نمایندگان امریکا   شبکه فاکس   نقشه شوم   واشنگتن اگزمینر   خروج از برجام   دونالد ترامپ  
اخبار مرتبط
باب مذاکره ایران و آمریکا بسته شد؟
ساعت 24
المانیتور:به رغم تحریم ها ؛ باب مذاکره ایران و آمریکا بسته نشده است
نسیم
پهلوان پنبه مثل پمپئو!
باشگاه خبرنگاران
استعفای سفیر شیطان
افکار نیوز
پشت پرده رازهای بزرگ در کاخ سفید
فیدوس
بولتون: تصمیم به خروج از برجام فوق العاده بود
افق تازه
فشارهایمان علیه ایران تا زمان تغییر رفتار آنها ادامه خواهد یافت
اکو فارس
بولتون: تصمیم به خروج از برجام فوق العاده بود/ خوشحالم در این کار نقش داشتم/ اگر از برجام خارج نشده بودیم و تحریمها را اعمال نشده بود، سرمایه گذاری در ایران ادامه داشت
انتخاب
بولتون: فشارهایمان علیه ایران تا زمان تغییر رفتارشان ادامه دارد
الف
لودریان: روابط تجاری با ایران باید حفظ شود
آریا
نقابی که ترامپ از سیاست خاورمیانه ای واشنگتن انداخت
ایرنا
آقای ظریف این را بهتر از همه میداند، اما...
خلیج فارس
درگیری در کاخ سفید بر سر توافق هسته‎ای بالا گرفت
افق تازه
آقای ظریف این را بهتر از همه می داند، اما...
فرارو
ترامپ رقابت انتخاباتی با جان کری را کلید زد
افکار نیوز
تقاضای زندان برای جان کری یا استیضاح ترامپ!
خرداد نیوز
دیپلماسی درسایه
ایرنا
مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی
اخبار اقتصاد ایران
دیدارهای کری با ظریف کار دستش داد
اقتصاد آنلاین
انتقاد شدید ترامپ از دیدارهای جان کری با ظریف
اعتدال
کری: ما هم به وقتش از برجام خارج می شدیم
مشرق نیوز
انتقاد شدید ترامپ از دیدارهای جان کری با ظریف: کری به ایرانی‎ها گفته تا پایان ریاست جمهوری ترامپ صبر کنید
پایتخت ما
واکنشها به سخنان جنجالی جان کری درباره "دیدار با ظریف"
خلیج فارس
بحث در آمریكا بر سر دیدار کری با ظریف
بهار نیوز
واکنش چند مقام آمریکایی به دیدارهای ظریف و کری
انصاف نیوز
انتقاد تند جمهوری خواهان آمریکا به دیدارهای کری با ظریف
اقتصاد نیوز
واکنش ها به سخنان جنجالی جان کری درباره "دیدار با ظریف"
فردا نیوز
واکنش آمریکا به اظهارات اخیر کری درباره دیدار با ظریف
اقتصاد آنلاین
واکنش مقامات آمریکایی به اظهارات اخیر کری درباره دیدار با ظریف
فانوس نیوز
دیدارهای جان کری با ظریف قانونی بودند؟
سایت جماران
واکنش مقامات آمریکایی به اظهارات اخیر کری
برترین ها
واکنش مقامات آمریکایی به اظهارات اخیر کری درباره دیدار با ظریف/کری زمان ترک کاخ سفید،سه چهار بار با وزیر امور خارجه ایران دیدار داشت
روز پلاس
دولت ترامپ: دیدار کری و ظریف شرم آور است/ دموکرات ها: قانون لوگان احمقانه است
صدای ایران
واکنش مقامات آمریکایی به اظهارات کری
ناطقان نیوز
دولت آمریكا: دیدار کری با ظریف «شرم آور» و «نامناسب» است
نواندیش
واشنگتن دیدار کری با ظریف را «شرم آور» و «نامناسب» خواند
العالم
واکنش دولت آمریکا به دیدار ظریف و جان کری
اقتصاد نیوز
واشنگتن دیدار کری با ظریف را «شرم آور» خواند
افکار نیوز
واکنش واشنگتن به دیدارهای اخیر کری و ظریف
فانوس نیوز
کانادا از سیستم پرداخت مستقل از دلار برای تعامل با ایران حمایت می کند
افکار نیوز
اخبار مرتبط
bltساعت 24 : باب مذاکره ایران و آمریکا بسته شد؟
bltنسیم : المانیتور:به رغم تحریم ها ؛ باب مذاکره ایران و آمریکا بسته نشده است
bltباشگاه خبرنگاران : پهلوان پنبه مثل پمپئو!
bltافکار نیوز : استعفای سفیر شیطان
bltفیدوس : پشت پرده رازهای بزرگ در کاخ سفید
bltافق تازه : بولتون: تصمیم به خروج از برجام فوق العاده بود
bltاکو فارس : فشارهایمان علیه ایران تا زمان تغییر رفتار آنها ادامه خواهد یافت
bltانتخاب : بولتون: تصمیم به خروج از برجام فوق العاده بود/ خوشحالم در این کار نقش داشتم/ اگر از برجام خارج نشده بودیم و تحریمها را اعمال نشده بود، سرمایه گذاری در ایران ادامه داشت
bltالف : بولتون: فشارهایمان علیه ایران تا زمان تغییر رفتارشان ادامه دارد
bltآریا : لودریان: روابط تجاری با ایران باید حفظ شود
bltایرنا : نقابی که ترامپ از سیاست خاورمیانه ای واشنگتن انداخت
bltخلیج فارس : آقای ظریف این را بهتر از همه میداند، اما...
bltافق تازه : درگیری در کاخ سفید بر سر توافق هسته‎ای بالا گرفت
bltفرارو : آقای ظریف این را بهتر از همه می داند، اما...
bltافکار نیوز : ترامپ رقابت انتخاباتی با جان کری را کلید زد
bltخرداد نیوز : تقاضای زندان برای جان کری یا استیضاح ترامپ!
bltایرنا : دیپلماسی درسایه
bltاخبار اقتصاد ایران : مجادله کری و ترامپ درباره خروج از برجام و رسوایی انتخاباتی
bltاقتصاد آنلاین : دیدارهای کری با ظریف کار دستش داد
bltاعتدال : انتقاد شدید ترامپ از دیدارهای جان کری با ظریف
bltمشرق نیوز : کری: ما هم به وقتش از برجام خارج می شدیم
bltپایتخت ما : انتقاد شدید ترامپ از دیدارهای جان کری با ظریف: کری به ایرانی‎ها گفته تا پایان ریاست جمهوری ترامپ صبر کنید
bltخلیج فارس : واکنشها به سخنان جنجالی جان کری درباره "دیدار با ظریف"
bltبهار نیوز : بحث در آمریكا بر سر دیدار کری با ظریف
bltانصاف نیوز : واکنش چند مقام آمریکایی به دیدارهای ظریف و کری
bltاقتصاد نیوز : انتقاد تند جمهوری خواهان آمریکا به دیدارهای کری با ظریف
bltفردا نیوز : واکنش ها به سخنان جنجالی جان کری درباره "دیدار با ظریف"
bltاقتصاد آنلاین : واکنش آمریکا به اظهارات اخیر کری درباره دیدار با ظریف
bltفانوس نیوز : واکنش مقامات آمریکایی به اظهارات اخیر کری درباره دیدار با ظریف
bltسایت جماران : دیدارهای جان کری با ظریف قانونی بودند؟
bltبرترین ها : واکنش مقامات آمریکایی به اظهارات اخیر کری
bltروز پلاس : واکنش مقامات آمریکایی به اظهارات اخیر کری درباره دیدار با ظریف/کری زمان ترک کاخ سفید،سه چهار بار با وزیر امور خارجه ایران دیدار داشت
bltصدای ایران : دولت ترامپ: دیدار کری و ظریف شرم آور است/ دموکرات ها: قانون لوگان احمقانه است
bltناطقان نیوز : واکنش مقامات آمریکایی به اظهارات کری
bltنواندیش : دولت آمریكا: دیدار کری با ظریف «شرم آور» و «نامناسب» است
bltالعالم : واشنگتن دیدار کری با ظریف را «شرم آور» و «نامناسب» خواند
bltاقتصاد نیوز : واکنش دولت آمریکا به دیدار ظریف و جان کری
bltافکار نیوز : واشنگتن دیدار کری با ظریف را «شرم آور» خواند
bltفانوس نیوز : واکنش واشنگتن به دیدارهای اخیر کری و ظریف
bltافکار نیوز : کانادا از سیستم پرداخت مستقل از دلار برای تعامل با ایران حمایت می کند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.