مخبر - 1397/06/23 - اشتباهات اعضای شورای شهرهای مختلف فاجعه بار است/ حلقه گمشده در عملکرد شورای شهر

اشتباهات اعضای شورای شهرهای مختلف فاجعه بار است/ حلقه گمشده در عملکرد شورای شهر
عبدالرضا هاشم زایی معتقد است وقتی در کشور احزاب به غیر از زمان انتخابات فعالیتی ندارند هنگامی که نماینده محلی و یا نماینده شورای شهر رأی آورد در طول 4 سال نه می توان نظارتی بر عملکردش داشته باشیم و نه می توان او را به سمتی هدایت کرد.
اشتباهات اعضای شورای شهرهای مختلف فاجعه بار است/ حلقه گمشده در عملکرد شورای شهر

عبدالرضا هاشم زایی معتقد است وقتی در کشور احزاب به غیر از زمان انتخابات فعالیتی ندارند هنگامی که نماینده محلی و یا نماینده شورای شهر رأی آورد در طول 4 سال نه می توان نظارتی بر عملکردش داشته باشیم و نه می توان او را به سمتی هدایت کرد.

به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛ رای مردم شهرشان را دارند، آنها قرار بود مشکلات را حل کنند اما وقتی پشت میز شورای شهر نشستند اکثرا خودشان مشکل شدند .

در روزهای اخیر اخبار خیلی تکاندهنده ای شنیده ایم از رسوایی اخلاقی اعضای شورای شهر بابل با یک زن در آستانه طلاق تا کتک خوردن یک خانم پزشک توسط عضو شورای شهردیر بوشهر!! ...

عجیب است شورای شهر ایجاد شد تا نظارت بر بی قانونی های شهر داشته باشد و حالا ضروری به نظر می رسد نهادی به وجود آید که بر عملکرد شورای شهر نظارت کند.

«با اتفاقاتی که در چند هفته اخیر در شورای شهر برخی از شهرها خبرساز شده است به نظر می آید مردم سرخورده شده اند و در ادامه می توانیم از این موضوع احساس خطر کنیم که مشارکت در انتخابات آینده کاهش چشمگیری داشته باشد و احزاب نمی توانند در چنین شرایطی وضعیت را پیش بینی کنند که مردم چه تصمیمی خواهند گرفت.»

این گفته های یک نماینده اصلاح طلب مجلس و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی است که از اتفاقات کنونی ابراز تاسف می کند و اصلی ترین عامل عدم قانون مند بودن شواراهای شهر را عدم ساختار استاندارد احزابی می داند که تنها پیش از انتخابات فعال می شوند و پس از آن نشانی احزاب نمی توان یافت.

در ادامه گفت وگوی خبرنگار اجتماعی برنا را با عبدالرضا هاشم زایی می خوانید:

عبدالرضا هاشم زایی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فلسفه وجودی شورای شهر که برای بهبود وضعیت مدیریتی شهری آغاز به کار کرده بود به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: هدف اصلی تشکیل شورای شهر واگذاری مدیریت شهر به مردم بود و فلسفه وجودی شوراها که در قانون اساسی هم پیش بینی شده است به همین نکته اشاره مستقیم دارد. وی افزود: البته بعد از سال ها که از تصویب این قانون گذشت شورای شهر به شکل کنونی درآمد و باید به این نکته توجه کنیم که هنوز شورا نتوانسته به اهداف خود نزدیک شود.

وی ادامه داد: قاعدتا هدف اصلی شورا همین بود ولی هنوز نتوانسته عملکرد مثبتی داشته باشد. شورای شهر مستقیما نیاز به رأی همگانی و انتخاب مردم دارد که در

نماینده مجلس اصافه کرد: امروزه نقش احزاب بسیار محسوس است. به این نکته توجه داشته باشید که در ایران باید احزاب ریشه دار، با سابقه و قوی شکل بگیرد و این احزاب بتوانند با توجه به برنامه ای که ارائه می دهند نظر مردم را برای رای دادن جلب کنند. وقتی در انتخابات شورای شهر می بینیم که احزاب بدون برنامه اشخاصی را در قالب لیست مشخص به میدان انتخابات راهی می کنند وضعیت همینی می شود که می بینیم. وقتی در کشور احزاب به غیر از زمان انتخابات فعالیتی ندارند هنگامی که نماینده محلی و یا نماینده شورای شهر رأی آورد در طول 4 سال نه می توان نظارتی بر عملکردش داشته باشیم و نه می توان او را به سمتی هدایت کرد.

هاشم زایی در پاسخ به این سوال که بسیاری از عضوهای کنونی شورای شهر از اعضای احزاب شناخته شده سیاسی هستند ولی شهروندان عملکرد مناسبی را در یک سال اول از آنها ندیده اند خاطرنشان کرد: تا این لحظه هیچ حزبی در ایران با برنامه های بلند مدت و دارای ساختار مشخص فعالیت نکرده است درست است که یک جبهه و جناحی برای انتخابات ظهور می کند و بیشترین فعالیت ها و کاندیداها را هم معرفی می کند و در شهرهای بزرگ هم موثر است ولی اگر شما دقت کنید متوجه می شوید که احزابی در ایران فعالیت می کنند هیچ شباهتی با استانداردها ندارند.

Mehdi Ebrahimi, [13.09.18 13:32]

وی با تاکید بر اینکه احزاب در ایران تنها حضور فیزیکی دارند ولی بدون برنامه فعالیت می کنند گفت: این موضوع تنها در شورای شهر وجود ندارد و بلکه در مجلس شورای اسلامی که عمق و سابقه بیشتری دارد هم می بینیم که در فراکسیونی مانند فراکسیون امید وقتی به یک نظر جمعی می رسند، تعداد قابل توجهی از اعضا این تصمیم را نادیده می گیرند و از تصمیم جمع اطاعت نمی کنند. یک حزبی که در شورای شهر افرادی را دارد باید از کاندیداهایش مراقبت کند تا مردم در آینده به اعضای حزب اعتماد داشته باشند.

این نماینده مجلس گفت: وضعیت در بین اعضای شورای شهر سراسر کشور به مانند اتفاقاتی که در بابل شاهد بودیم وخیم تر است. در بعضی از شهرهای کوچک افراد فرصت طلب رأی مردم را با یک سری شعارهای غیر اجرایی به نفع مقاصد خود جلب می کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در مورد اینکه چرا اتفافات نسنجیده شورا های شهر سراسر کشور با یکدیگر مشترک است و به نوعی به صورت سریالی اتفاق می افتد گفت: باید به این نکته اشاره کنیم که وقتی در یک کشوری فساد وجود داشته باشد و عهده ای به شکل مافیایی فعالیت کنند و با آنها برخورد جدی نمی شود شما باید چنین خبرهایی را از شورای شهرهای مختلف بشنوید. متأسفانه ریشه این همه تخلفات اعضای شورای شهر نیستند چون در کشور زمینه فساد و رانت بخصوص در مدیریت شهری وجود دارد.

وی با ابراز تاسف از وضعیت اعتماد مردم به مسئولان خاطرنشان کرد: باتوجه به عملکرد نمایندگان شورای شهر و نمایندگان مجلس، اعتماد به حاکمیت تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. همین مجلسی که در آن حضور دارم نه از لحاظ قدرت و نه از نظر در رأس امور بودن ایده آل نیست ولی با همه این شرایط نمی توان با مجلس قبلی مقایسه کرد. با این وضعیت کنونی هیچ جناحی در انتخابات دو سال آینده نمی تواند پیش بینی کند که مردم چه رویکردی می خواهند از خود نشان دهند. با اتفاقات اخیری که در شورای شهرهای مختلف روی داد مردم جامعه سرخورده هستند و من خودم به عنوان یک اصطلاح طلب اعلام خطر می کنم ولی در نهایتا یک خوشبینی به شکل سوسو زدن در ذهنم باتوجه به سیاسی بودن مردم ایران وجود دارد که انتخاب درستی را انجام خواهند داد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به فعالیت اصلی شورای شهر گفت: در دنیا برای اداره شهرهای کوچک و بزرگ شوراها همه کاره هستند و حتی شهردار رئیس پلیس شهری هم محسوب می شود و هر خدمتی که به شهروندان داده می شود نهایتا شهردار تصمیم گیرنده نهایی است ولی در ایران هنوز اهمیت شورای شهرها درک نشده است که این موضوع هم نیاز به گذر زمان و همراهی مردم و مسئولیت پذیری اعضای شورای شهر دارد.

خبرنگار: سیاوش پورعلی

کلیدواژه های این خبر
بوشهر   طلاق   رای دادن   کاندیداها   احزاب   مجلس شورای اسلامی   نماینده اصلاح طلب   گمشده   رای مردم   کمیسیون شوراها و امور داخلی   انتخاب مردم   پزشک   همگانی   گروه اجتماعی   کتک خوردن   نماینده مردم تهران   مشارکت در انتخابات   قانون اساسی   هدف اصلی   واگذاری مدیریت   فاجعه بار   درآمد  
اخبار مرتبط
دیدار رئیس و معاونین دانشگاه مذاهب اسلامی با رئیس مجلس شورای اسلامی
ایسنا
آمار 33 درصدی از مدارس کل کشور که احتیاج به بازسازی و تجهیز دارند
خبرگزاری دانشجو
«دیوار کوتاه»، «استخر فرح» و ...!
بهار نیوز
حمایت مولاوردی از پروانه سلحشوری / جای قدر دیدن، انگشت های اتهام به سوی آنان نشانه نرود
ایران آنلاین
برگزاری انتخابات پارلمانی در سوئد
آرمان پرس
سلحشوری و حیدری مصداق عینی نمایندگان مجلس ششم هستند/ تمامی فراکسیون ها دچار ریزش و فرافکنی شده اند/ عارف پیگیرفعالیت های حزبی، تشکیلاتی و سیاسی نیست
دیده بان ایران
یک بام و دوهوای رسانه ملی برای نمایندگان
مرد سالاری
مجلس طرح «تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی» را از دستور خارج کرد
رویداد 24
سوال شریعتمداری: تکلیف 4 سوال بی جواب از روحانی چیست؟
جهان نیوز
پشت پرده پیچیـده یک عزل در عـراق/ دولت بی سخنگو
راه دانا
رنج، سهم پیاده های این شطرنج!
فانوس نیوز
کامبوج برای فیلمساز استرالیایی 6 سال حبس برید
انتخاب
حکم 6 سال زندان برای فیلمساز استرالیایی
برترین ها
جلسه با لاریجانی برای حزب/ اسم حزب جدید قطعا «رهروان» نیست
فانوس نیوز
مطبوعات آزاد یکی از شرایط تحقق دموکراسی است/ مطبوعات محلی مشکلات مضاعفی دارند
اتحاد خبر
حضرتی: سوال از رئیس جمهور فرصتی طلایی برای روحانی است
خبر نو
سوال از رئیس جمهور فرصتی طلایی برای روحانی است
اکو تیتر
از رفراندوم یک تابو ساخته ایم
اعتدال
گفت وگو همیشه آثار مثبتی دارد؛این فرصت خوبی است برای بیان بسیاری از ناگفته ها
خرداد نیوز
حضرتی: از رفراندوم یک تابو ساخته ایم
آفتاب
حضرتی:سئوال فرصت طلایی برای روحانی است/پزشکیان: دولت فقط مقصر بروزمشکلات نیست همه ارگان ها سهیم اند
خبرآنلاین
حضرتی: سوال از رئیس جمهور فرصتی طلایی برای روحانی است/ پزشکیان: با توجه به شرایط کشور، روحانی باید زودتر از این در مجلس حاضر می شد
نامه نیوز
سربازی دختران در کدام کشورها اجباری است؟/ طرحی برای ایجاد پادگان دختران !
خبرگزاری خانه ملت
کلیات طرح اصلاح قانون جامع انتخابات تصویب شد
آریا
التهاب در مجلس؛ ماجرای صادقی و حساب های قوه قضائیه و عصبانیت مجلس از توهین به قضات
پانا
درخواست مهلت 2 ماهه برای بررسی بیشتر طرح مربوط به تجمعات قانونی
خبرگزاری خانه ملت
شکواییه جمعی از نیروهای انقلابی از علی لاریجانی خطاب به جامعه مدرسین: در برابر اقدامات غلط رییس مجلس بایستید!
598
از لاریجانی به جامعه مدرسین شکایت شد
صدای ایران
جایگاه و نقش شورای نگهبان در کلام رهبرمعظم انقلاب
آنا نیوز
موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: اگر همه نظام پای کار نیاید تغییر تیم اقتصادی دولت چاره ساز نیست
پانا
باید روی موضوع شفافیت پارلمان کار شود/ دچار سرمایه داری رفاقتی شده ایم
خبر داغ
بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد
عصر تعادل
2 کمیسیون مجمع با بازگشت «نیکنام» به شورای شهر موافقت کردند
ایران اکونومیست
مافی: مناطق آزاد به سمت کسب درآمد پایدار حرکت کنند
شمانیوز
تشکل ها باید اخلاق را به سیاسیون یاد بدهند/تسهیلات «سربازی» برای فعالان سمن ها اجرا می شود
آنا نیوز
انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ترکیه پایان یافت
ایران اکونومیست
وزارت کشور دنبال اصلاح قانون انتخابات نیست
مرد سالاری
درگیر مشکلات پیش پا افتاده مثل حضور بانوان در ورزشگاه شده ایم
سیمرغ
اظهارات کواکبیان درباره حضور زنان در ورزشگاه
رویداد 24
واکنش کواکبیان به موضوع حضور بانوان در ورزشگاه
فردا نیوز
اخبار مرتبط
bltایسنا : دیدار رئیس و معاونین دانشگاه مذاهب اسلامی با رئیس مجلس شورای اسلامی
bltخبرگزاری دانشجو : آمار 33 درصدی از مدارس کل کشور که احتیاج به بازسازی و تجهیز دارند
bltبهار نیوز : «دیوار کوتاه»، «استخر فرح» و ...!
bltایران آنلاین : حمایت مولاوردی از پروانه سلحشوری / جای قدر دیدن، انگشت های اتهام به سوی آنان نشانه نرود
bltآرمان پرس : برگزاری انتخابات پارلمانی در سوئد
bltدیده بان ایران : سلحشوری و حیدری مصداق عینی نمایندگان مجلس ششم هستند/ تمامی فراکسیون ها دچار ریزش و فرافکنی شده اند/ عارف پیگیرفعالیت های حزبی، تشکیلاتی و سیاسی نیست
bltمرد سالاری : یک بام و دوهوای رسانه ملی برای نمایندگان
bltرویداد 24 : مجلس طرح «تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی» را از دستور خارج کرد
bltجهان نیوز : سوال شریعتمداری: تکلیف 4 سوال بی جواب از روحانی چیست؟
bltراه دانا : پشت پرده پیچیـده یک عزل در عـراق/ دولت بی سخنگو
bltفانوس نیوز : رنج، سهم پیاده های این شطرنج!
bltانتخاب : کامبوج برای فیلمساز استرالیایی 6 سال حبس برید
bltبرترین ها : حکم 6 سال زندان برای فیلمساز استرالیایی
bltفانوس نیوز : جلسه با لاریجانی برای حزب/ اسم حزب جدید قطعا «رهروان» نیست
bltاتحاد خبر : مطبوعات آزاد یکی از شرایط تحقق دموکراسی است/ مطبوعات محلی مشکلات مضاعفی دارند
bltخبر نو : حضرتی: سوال از رئیس جمهور فرصتی طلایی برای روحانی است
bltاکو تیتر : سوال از رئیس جمهور فرصتی طلایی برای روحانی است
bltاعتدال : از رفراندوم یک تابو ساخته ایم
bltخرداد نیوز : گفت وگو همیشه آثار مثبتی دارد؛این فرصت خوبی است برای بیان بسیاری از ناگفته ها
bltآفتاب : حضرتی: از رفراندوم یک تابو ساخته ایم
bltخبرآنلاین : حضرتی:سئوال فرصت طلایی برای روحانی است/پزشکیان: دولت فقط مقصر بروزمشکلات نیست همه ارگان ها سهیم اند
bltنامه نیوز : حضرتی: سوال از رئیس جمهور فرصتی طلایی برای روحانی است/ پزشکیان: با توجه به شرایط کشور، روحانی باید زودتر از این در مجلس حاضر می شد
bltخبرگزاری خانه ملت : سربازی دختران در کدام کشورها اجباری است؟/ طرحی برای ایجاد پادگان دختران !
bltآریا : کلیات طرح اصلاح قانون جامع انتخابات تصویب شد
bltپانا : التهاب در مجلس؛ ماجرای صادقی و حساب های قوه قضائیه و عصبانیت مجلس از توهین به قضات
bltخبرگزاری خانه ملت : درخواست مهلت 2 ماهه برای بررسی بیشتر طرح مربوط به تجمعات قانونی
blt598 : شکواییه جمعی از نیروهای انقلابی از علی لاریجانی خطاب به جامعه مدرسین: در برابر اقدامات غلط رییس مجلس بایستید!
bltصدای ایران : از لاریجانی به جامعه مدرسین شکایت شد
bltآنا نیوز : جایگاه و نقش شورای نگهبان در کلام رهبرمعظم انقلاب
bltپانا : موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: اگر همه نظام پای کار نیاید تغییر تیم اقتصادی دولت چاره ساز نیست
bltخبر داغ : باید روی موضوع شفافیت پارلمان کار شود/ دچار سرمایه داری رفاقتی شده ایم
bltعصر تعادل : بازگشت سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد
bltایران اکونومیست : 2 کمیسیون مجمع با بازگشت «نیکنام» به شورای شهر موافقت کردند
bltشمانیوز : مافی: مناطق آزاد به سمت کسب درآمد پایدار حرکت کنند
bltآنا نیوز : تشکل ها باید اخلاق را به سیاسیون یاد بدهند/تسهیلات «سربازی» برای فعالان سمن ها اجرا می شود
bltایران اکونومیست : انتخابات ریاست جمهوری و مجلس ترکیه پایان یافت
bltمرد سالاری : وزارت کشور دنبال اصلاح قانون انتخابات نیست
bltسیمرغ : درگیر مشکلات پیش پا افتاده مثل حضور بانوان در ورزشگاه شده ایم
bltرویداد 24 : اظهارات کواکبیان درباره حضور زنان در ورزشگاه
bltفردا نیوز : واکنش کواکبیان به موضوع حضور بانوان در ورزشگاه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.