مخبر - 1397/06/23 - اشتباهات اعضای شورای شهرهای مختلف فاجعه بار است/ حلقه گمشده در عملکرد شورای شهر

اشتباهات اعضای شورای شهرهای مختلف فاجعه بار است/ حلقه گمشده در عملکرد شورای شهر
عبدالرضا هاشم زایی معتقد است وقتی در کشور احزاب به غیر از زمان انتخابات فعالیتی ندارند هنگامی که نماینده محلی و یا نماینده شورای شهر رأی آورد در طول 4 سال نه می توان نظارتی بر عملکردش داشته باشیم و نه می توان او را به سمتی هدایت کرد.
اشتباهات اعضای شورای شهرهای مختلف فاجعه بار است/ حلقه گمشده در عملکرد شورای شهر

عبدالرضا هاشم زایی معتقد است وقتی در کشور احزاب به غیر از زمان انتخابات فعالیتی ندارند هنگامی که نماینده محلی و یا نماینده شورای شهر رأی آورد در طول 4 سال نه می توان نظارتی بر عملکردش داشته باشیم و نه می توان او را به سمتی هدایت کرد.

به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛ رای مردم شهرشان را دارند، آنها قرار بود مشکلات را حل کنند اما وقتی پشت میز شورای شهر نشستند اکثرا خودشان مشکل شدند .

در روزهای اخیر اخبار خیلی تکاندهنده ای شنیده ایم از رسوایی اخلاقی اعضای شورای شهر بابل با یک زن در آستانه طلاق تا کتک خوردن یک خانم پزشک توسط عضو شورای شهردیر بوشهر!! ...

عجیب است شورای شهر ایجاد شد تا نظارت بر بی قانونی های شهر داشته باشد و حالا ضروری به نظر می رسد نهادی به وجود آید که بر عملکرد شورای شهر نظارت کند.

«با اتفاقاتی که در چند هفته اخیر در شورای شهر برخی از شهرها خبرساز شده است به نظر می آید مردم سرخورده شده اند و در ادامه می توانیم از این موضوع احساس خطر کنیم که مشارکت در انتخابات آینده کاهش چشمگیری داشته باشد و احزاب نمی توانند در چنین شرایطی وضعیت را پیش بینی کنند که مردم چه تصمیمی خواهند گرفت.»

این گفته های یک نماینده اصلاح طلب مجلس و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی است که از اتفاقات کنونی ابراز تاسف می کند و اصلی ترین عامل عدم قانون مند بودن شواراهای شهر را عدم ساختار استاندارد احزابی می داند که تنها پیش از انتخابات فعال می شوند و پس از آن نشانی احزاب نمی توان یافت.

در ادامه گفت وگوی خبرنگار اجتماعی برنا را با عبدالرضا هاشم زایی می خوانید:

عبدالرضا هاشم زایی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فلسفه وجودی شورای شهر که برای بهبود وضعیت مدیریتی شهری آغاز به کار کرده بود به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: هدف اصلی تشکیل شورای شهر واگذاری مدیریت شهر به مردم بود و فلسفه وجودی شوراها که در قانون اساسی هم پیش بینی شده است به همین نکته اشاره مستقیم دارد. وی افزود: البته بعد از سال ها که از تصویب این قانون گذشت شورای شهر به شکل کنونی درآمد و باید به این نکته توجه کنیم که هنوز شورا نتوانسته به اهداف خود نزدیک شود.

وی ادامه داد: قاعدتا هدف اصلی شورا همین بود ولی هنوز نتوانسته عملکرد مثبتی داشته باشد. شورای شهر مستقیما نیاز به رأی همگانی و انتخاب مردم دارد که در

نماینده مجلس اصافه کرد: امروزه نقش احزاب بسیار محسوس است. به این نکته توجه داشته باشید که در ایران باید احزاب ریشه دار، با سابقه و قوی شکل بگیرد و این احزاب بتوانند با توجه به برنامه ای که ارائه می دهند نظر مردم را برای رای دادن جلب کنند. وقتی در انتخابات شورای شهر می بینیم که احزاب بدون برنامه اشخاصی را در قالب لیست مشخص به میدان انتخابات راهی می کنند وضعیت همینی می شود که می بینیم. وقتی در کشور احزاب به غیر از زمان انتخابات فعالیتی ندارند هنگامی که نماینده محلی و یا نماینده شورای شهر رأی آورد در طول 4 سال نه می توان نظارتی بر عملکردش داشته باشیم و نه می توان او را به سمتی هدایت کرد.

هاشم زایی در پاسخ به این سوال که بسیاری از عضوهای کنونی شورای شهر از اعضای احزاب شناخته شده سیاسی هستند ولی شهروندان عملکرد مناسبی را در یک سال اول از آنها ندیده اند خاطرنشان کرد: تا این لحظه هیچ حزبی در ایران با برنامه های بلند مدت و دارای ساختار مشخص فعالیت نکرده است درست است که یک جبهه و جناحی برای انتخابات ظهور می کند و بیشترین فعالیت ها و کاندیداها را هم معرفی می کند و در شهرهای بزرگ هم موثر است ولی اگر شما دقت کنید متوجه می شوید که احزابی در ایران فعالیت می کنند هیچ شباهتی با استانداردها ندارند.

Mehdi Ebrahimi, [13.09.18 13:32]

وی با تاکید بر اینکه احزاب در ایران تنها حضور فیزیکی دارند ولی بدون برنامه فعالیت می کنند گفت: این موضوع تنها در شورای شهر وجود ندارد و بلکه در مجلس شورای اسلامی که عمق و سابقه بیشتری دارد هم می بینیم که در فراکسیونی مانند فراکسیون امید وقتی به یک نظر جمعی می رسند، تعداد قابل توجهی از اعضا این تصمیم را نادیده می گیرند و از تصمیم جمع اطاعت نمی کنند. یک حزبی که در شورای شهر افرادی را دارد باید از کاندیداهایش مراقبت کند تا مردم در آینده به اعضای حزب اعتماد داشته باشند.

این نماینده مجلس گفت: وضعیت در بین اعضای شورای شهر سراسر کشور به مانند اتفاقاتی که در بابل شاهد بودیم وخیم تر است. در بعضی از شهرهای کوچک افراد فرصت طلب رأی مردم را با یک سری شعارهای غیر اجرایی به نفع مقاصد خود جلب می کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در مورد اینکه چرا اتفافات نسنجیده شورا های شهر سراسر کشور با یکدیگر مشترک است و به نوعی به صورت سریالی اتفاق می افتد گفت: باید به این نکته اشاره کنیم که وقتی در یک کشوری فساد وجود داشته باشد و عهده ای به شکل مافیایی فعالیت کنند و با آنها برخورد جدی نمی شود شما باید چنین خبرهایی را از شورای شهرهای مختلف بشنوید. متأسفانه ریشه این همه تخلفات اعضای شورای شهر نیستند چون در کشور زمینه فساد و رانت بخصوص در مدیریت شهری وجود دارد.

وی با ابراز تاسف از وضعیت اعتماد مردم به مسئولان خاطرنشان کرد: باتوجه به عملکرد نمایندگان شورای شهر و نمایندگان مجلس، اعتماد به حاکمیت تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. همین مجلسی که در آن حضور دارم نه از لحاظ قدرت و نه از نظر در رأس امور بودن ایده آل نیست ولی با همه این شرایط نمی توان با مجلس قبلی مقایسه کرد. با این وضعیت کنونی هیچ جناحی در انتخابات دو سال آینده نمی تواند پیش بینی کند که مردم چه رویکردی می خواهند از خود نشان دهند. با اتفاقات اخیری که در شورای شهرهای مختلف روی داد مردم جامعه سرخورده هستند و من خودم به عنوان یک اصطلاح طلب اعلام خطر می کنم ولی در نهایتا یک خوشبینی به شکل سوسو زدن در ذهنم باتوجه به سیاسی بودن مردم ایران وجود دارد که انتخاب درستی را انجام خواهند داد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به فعالیت اصلی شورای شهر گفت: در دنیا برای اداره شهرهای کوچک و بزرگ شوراها همه کاره هستند و حتی شهردار رئیس پلیس شهری هم محسوب می شود و هر خدمتی که به شهروندان داده می شود نهایتا شهردار تصمیم گیرنده نهایی است ولی در ایران هنوز اهمیت شورای شهرها درک نشده است که این موضوع هم نیاز به گذر زمان و همراهی مردم و مسئولیت پذیری اعضای شورای شهر دارد.

خبرنگار: سیاوش پورعلی


محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
بوشهر   طلاق   رای دادن   کاندیداها   احزاب   مجلس شورای اسلامی   نماینده اصلاح طلب   گمشده   رای مردم   کمیسیون شوراها و امور داخلی   انتخاب مردم   پزشک   همگانی   گروه اجتماعی   کتک خوردن   نماینده مردم تهران   مشارکت در انتخابات   قانون اساسی   هدف اصلی   واگذاری مدیریت   فاجعه بار   درآمد  
اخبار مرتبط
طرح تحول سلامت به جای راهگشایی معضل آفرین شد
خبرگزاری خانه ملت
وزرات بهداشت متولی سلامت یا متصدی خصوصی سازی؟!
بولتن نیوز
درخواست کواکبیان درباره برنامه 90/ استیضاح وزیر کشور را اعلام وصول کنید
خبرآنلاین
هیات عالی نظارت؛ سایه تحدید در روند قانون گذاری
ایرنا
چرا هیچ زنی برای وزارتخانه ها معرفی نشد؟
صراط
عدم پخش برنامه تلویزیونی 90 متوقف شود/استیضاح وزیر کشور اعلام وصول شود
خبرگزاری خانه ملت
نطق میان دستور یک نماینده؛ رئیس بانک مرکزی را مجلس تعیین کند
اقتصاد نیوز
ابراهیمی: ریاست بانک مرکزی توسط مجلس تعیین شود
فصل تجارت
کمالی: آینده اصلاح طلبان در گرو عملکرد روحانی است
فردا نیوز
خودانتقادی اراده ملتی ها از اصرار به ماندن افشانی/صف طولانی اصلاح طلبان برای گرفتن ساندویچ و نوشابه/اعتراف نماینده توییتری به مسئولیتشان در حمایت دولت
باشگاه خبرنگاران
رویکرد مردم تهران اصلاح طلبی است/ تلویزیون را سخنگوی یک جناح می بینم/ چرا صف های کیلومتری نماز جمعه حفظ نشد؟
روز نو
چرا صف های کیلومتری نماز جمعه حفظ نشد؟ مردم دیدند به جای وحدت غالبا حرف از اختلاف است
شفقنا
چرا صف های کیلومتری نماز جمعه حفظ نشد؟
سایت جماران
واکنش سلحشوری به پیامک های تهدیدآمیز: استخر نمی روم، به فکر راه دیگری باشید
پانا
انتخابات دوره چهارم پارلمان اقلیم کردستان عراق / چهار سال پرتنش
کورد پرس
برخی با وجود روشن شدن تکلیف شان هنوز به میز و صندلی خود چسبیده اند/ پزشکان بنیاد شهید در تعیین درصد جانبازی مدیران از تهدیدها نترسند
روز نو
پروانه مافی: برخی با وجود روشن شدن تکلیف شان هنوز به میز و صندلی خود چسبیده اند/ پزشکان بنیاد شهید در تعیین درصد جانبازی مدیران از تهدیدها نترسند
خبر داغ
فارغ التحصیلان دانشگاه مذاهب اسلامی مروّجان تقریب بین مذاهب هستند
خبرگزاری حوزه
دیدار رئیس و معاونین دانشگاه مذاهب اسلامی با رئیس مجلس شورای اسلامی
ایسنا
آمار 33 درصدی از مدارس کل کشور که احتیاج به بازسازی و تجهیز دارند
خبرگزاری دانشجو
«دیوار کوتاه»، «استخر فرح» و ...!
بهار نیوز
حمایت مولاوردی از پروانه سلحشوری / جای قدر دیدن، انگشت های اتهام به سوی آنان نشانه نرود
ایران آنلاین
برگزاری انتخابات پارلمانی در سوئد
آرمان پرس
سلحشوری و حیدری مصداق عینی نمایندگان مجلس ششم هستند/ تمامی فراکسیون ها دچار ریزش و فرافکنی شده اند/ عارف پیگیرفعالیت های حزبی، تشکیلاتی و سیاسی نیست
دیده بان ایران
یک بام و دوهوای رسانه ملی برای نمایندگان
مرد سالاری
مجلس طرح «تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی» را از دستور خارج کرد
رویداد 24
سوال شریعتمداری: تکلیف 4 سوال بی جواب از روحانی چیست؟
جهان نیوز
پشت پرده پیچیـده یک عزل در عـراق/ دولت بی سخنگو
راه دانا
یادداشت روزنامه ها 12 شهریور ماه
بصیرت نیوز
رنج، سهم پیاده های این شطرنج!
خبرگزاری دانشجو
تیر خلاص به مجلس فراکسیون ها
ایرنا
کامبوج برای فیلمساز استرالیایی 6 سال حبس برید
انتخاب
حکم 6 سال زندان برای فیلمساز استرالیایی
برترین ها
12 سوال از ظریف در مجلس/ بررسی استیضاح وزرای کشور و آموزش و پرورش در کمیسیون
الف
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری خانه ملت : طرح تحول سلامت به جای راهگشایی معضل آفرین شد
bltبولتن نیوز : وزرات بهداشت متولی سلامت یا متصدی خصوصی سازی؟!
bltخبرآنلاین : درخواست کواکبیان درباره برنامه 90/ استیضاح وزیر کشور را اعلام وصول کنید
bltایرنا : هیات عالی نظارت؛ سایه تحدید در روند قانون گذاری
bltصراط : چرا هیچ زنی برای وزارتخانه ها معرفی نشد؟
bltخبرگزاری خانه ملت : عدم پخش برنامه تلویزیونی 90 متوقف شود/استیضاح وزیر کشور اعلام وصول شود
bltاقتصاد نیوز : نطق میان دستور یک نماینده؛ رئیس بانک مرکزی را مجلس تعیین کند
bltفصل تجارت : ابراهیمی: ریاست بانک مرکزی توسط مجلس تعیین شود
bltفردا نیوز : کمالی: آینده اصلاح طلبان در گرو عملکرد روحانی است
bltباشگاه خبرنگاران : خودانتقادی اراده ملتی ها از اصرار به ماندن افشانی/صف طولانی اصلاح طلبان برای گرفتن ساندویچ و نوشابه/اعتراف نماینده توییتری به مسئولیتشان در حمایت دولت
bltروز نو : رویکرد مردم تهران اصلاح طلبی است/ تلویزیون را سخنگوی یک جناح می بینم/ چرا صف های کیلومتری نماز جمعه حفظ نشد؟
bltشفقنا : چرا صف های کیلومتری نماز جمعه حفظ نشد؟ مردم دیدند به جای وحدت غالبا حرف از اختلاف است
bltسایت جماران : چرا صف های کیلومتری نماز جمعه حفظ نشد؟
bltپانا : واکنش سلحشوری به پیامک های تهدیدآمیز: استخر نمی روم، به فکر راه دیگری باشید
bltکورد پرس : انتخابات دوره چهارم پارلمان اقلیم کردستان عراق / چهار سال پرتنش
bltروز نو : برخی با وجود روشن شدن تکلیف شان هنوز به میز و صندلی خود چسبیده اند/ پزشکان بنیاد شهید در تعیین درصد جانبازی مدیران از تهدیدها نترسند
bltخبر داغ : پروانه مافی: برخی با وجود روشن شدن تکلیف شان هنوز به میز و صندلی خود چسبیده اند/ پزشکان بنیاد شهید در تعیین درصد جانبازی مدیران از تهدیدها نترسند
bltخبرگزاری حوزه : فارغ التحصیلان دانشگاه مذاهب اسلامی مروّجان تقریب بین مذاهب هستند
bltایسنا : دیدار رئیس و معاونین دانشگاه مذاهب اسلامی با رئیس مجلس شورای اسلامی
bltخبرگزاری دانشجو : آمار 33 درصدی از مدارس کل کشور که احتیاج به بازسازی و تجهیز دارند
bltبهار نیوز : «دیوار کوتاه»، «استخر فرح» و ...!
bltایران آنلاین : حمایت مولاوردی از پروانه سلحشوری / جای قدر دیدن، انگشت های اتهام به سوی آنان نشانه نرود
bltآرمان پرس : برگزاری انتخابات پارلمانی در سوئد
bltدیده بان ایران : سلحشوری و حیدری مصداق عینی نمایندگان مجلس ششم هستند/ تمامی فراکسیون ها دچار ریزش و فرافکنی شده اند/ عارف پیگیرفعالیت های حزبی، تشکیلاتی و سیاسی نیست
bltمرد سالاری : یک بام و دوهوای رسانه ملی برای نمایندگان
bltرویداد 24 : مجلس طرح «تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی» را از دستور خارج کرد
bltجهان نیوز : سوال شریعتمداری: تکلیف 4 سوال بی جواب از روحانی چیست؟
bltراه دانا : پشت پرده پیچیـده یک عزل در عـراق/ دولت بی سخنگو
bltبصیرت نیوز : یادداشت روزنامه ها 12 شهریور ماه
bltخبرگزاری دانشجو : رنج، سهم پیاده های این شطرنج!
bltایرنا : تیر خلاص به مجلس فراکسیون ها
bltانتخاب : کامبوج برای فیلمساز استرالیایی 6 سال حبس برید
bltبرترین ها : حکم 6 سال زندان برای فیلمساز استرالیایی
bltالف : 12 سوال از ظریف در مجلس/ بررسی استیضاح وزرای کشور و آموزش و پرورش در کمیسیون
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.