مخبر - 1397/06/22 - پشه ها چه زمانی خطرناک می شوند؟

پشه ها چه زمانی خطرناک می شوند؟
گزش پشه نه تنها آزاردهنده است بلکه ممکن است باعث انتقال بیماری هایی نیز بشود.
پشه ها چه زمانی خطرناک می شوند؟

مطابق گزارش مجله ی سیمثسون، این حشرات کوچک، مرگبارترین جاندار در جهان نام گرفته اند و حدود یک میلیون مرگ را در هر سال رقم می زنند. این نام به دلیل رد خارش دار نیش به آن ها داده نشده است؛ بلکه به دلیل بیماری هایی است که توسط پشه ها به انسان ها منتقل می شوند. پشه ها به خانواده ای از حشرات بالدار به نام کولیسیدیا (Culicidae) تعلق دارند. همه ی گونه های پشه ها، از خون تغذیه نمی کنند، اما بسیاری از آن ها ناقل بیماری هایی مانند ویروس نیل غربی و تب زرد هستند. هر پشه ای که ناقل نباشد باز هم رد نیشی خارش دار ایجاد می کند و این خارش به دلیل بزاق حشره است که ایجاد واکنش های حساسیت زایی در بدن به صورت تورم و خارش ایجاد می کند.
بهتر است برای اینکه بهتر بتوانیم با این حشره مقابله کنیم چرخه ی زندگی پشه ها را بشناسیم.

چرخه ی زندگی پشه
برنامه های کنترل پشه ها معمولاً بر پشه های بالغ متمرکز می شوند؛ اما ممکن است هدف آن ها از بین بردن لارو یا تخم پشه ها باشد. چرخه ی زندگی پشه چهار مرحله دارد:
1- تخم: پشه های ماده در سطح آب یا خاکی که به صورت متناوب دچار سیل می شود تخم ریزی می کنند.
بعضی پشه ها فقط یک تخم و سایر پشه ها تعداد بیشتری تخم، در حدود دویست تخم می گذارند.
2- لارو: بعد از مرحله تخم، پشه تبدیل به لارو می شود. لارو ها در آب زندگی می کنند. برخی گونه ها، از سطح آب به صورت واژگون آویزان می شوند. سایر گونه ها به گیاهان می چسبند. در این مرحله، از لوله ای تنفس کرده و با خوردن باکتری ها و جلبک ها ادامه حیات می دهند. لارو رشد کرده و به چهار برابر اندازه اول می رسد.
3- مرحله ی پوپا: پشه در این مرحله در آب باقی می ماند و استراحت کرده و رشد می کند. در گونه های مختلف این مرحله از چند روز تا چند هفته به طول می انجامد.
4- بلوغ: بعد از مرحله ی پاپا، پشه چند روزی را برای خشک کردن بال ها به استراحت می گذراند. پشه های ماده، خون می مکند تا نوعی پروتئین ضروری را برای تولید و رشد تخم ها به دست آورند؛ پس پشه های نر خون نمی مکند. در واقع پشه ها از شیره ی گیاهان تغذیه می کنند.

رفتار گزشی پشه ها
پشه های ماده ی بالغ، بخش تخصصی شده ی ویژه ای برای سوراخ کردن پوست دارند که مجهز به لوله ای نیز برای مکیدن خون است. هنگامی که پشه ای شما را می گزد، مقداری از بزاق خود را به درون پوست تزریق می کند که هدفش پاسخ ملایم سیستم ایمنی بدن در برابر گزش است و شکلی از بی حسی را ایجاد می کند.
مطابق گزارش مایوکلینیک، سایر علائم گزیدگی پشه عبارت اند از:

* یک دانه یا چند دانه ی قرمز-قهوه ای خارش دار که بعد از گزش ظاهر می شود
* تورم اطراف محل گزیدگی
* نقاط تیره ای که به کبودی نزدیک می شود
* تاول های ریز به جای دانه ای سفت
هنگامی که توسط گونه ی خاصی از پشه های گزیده می شویم، بدن ما نوع خاصی از آنتی بادی ها در برابر بزاق آن پشه تولید می کند. چنین واکنشی نشان می دهد که هر چه بیشتر توسط این گونه از پشه گزیده شویم، احتمال کمتری وجود دارد بدن واکنش نشان دهد. به همین دلیل است که کودکان بسیار کم سن و سال که تجربه ی گزیدگی کمتری توسط پشه دارند، احتمال بیشتری نسبت به بزرگسالان دارد که نشانه های گزش را بروز دهند. هنگامی که کودکی گزیده می شود، محل گزیدگی متورم شده و گاهی احساس می کنیم محل گزیدگی داغ و تب دار شده است.
اگر واکنش سیستم ایمنی بدن ما به گزیدگی پشه شدید شد و علائم ناراحتی بیشتر شد، ممکن است پزشک آنتی هیستامین خوراکی مانند بنادریل یا کلاریتین تجویز کند (مطابق گزارش مایوکلینیک)
در موارد نادری، افراد ممکن است واکنشی حساسیتی در کل بدن به گزش پشه نشان دهیم که به آن آنافیلاکسیس می گویند.
موسسه ملی سلامت (National Institutes of Health) علائم آنافیلاکسیس را این گونه برمی شمرد:
* درد شکمی، تهوع یا استفراغ
* صدای غیرعادی تنفس یا خستگی
* اضطراب
* ناراحتی در قفسه سینه
* سرفه یا گرفتگی بینی
* اسهال
* مشکل در تنفس یا تورم
* سرگیجه، بیهوشی
* کهیر، خارش یا قرمزی پوست
* لکنت زبان
* تورم صورت، چشم یا زبان
اگر هر کدام از این نشانه ها را پس از گزیدگی پشه یا هر حشره ی دیگری مشاهده کردید، باید فوراً برای دریافت خدمات پزشکی به مراکز بهداشتی مراجعه کنید.
اکثر علائم پشه گزیدگی در طی چند روز از بین می رود و نیازی به درمان داروئی ندارد. استفاده از کمپرس سرد به بهبود خارش محل گزش کمک می کند.
در صورتی که رد گزش، آزارتان می دهد می توانید از لوسیون کلامین یا از هیدروکورتیزون ضعیف _. معمولاً به صورت کرم یا اسپری در بازار هست_ مستقیماً بر روی محل گزش بمالید.
کلامین ترکیبی از زینک و اکسید های آهن است که خارش را از بین می برد. هیدروکورتیزون، نوعی آستروئید است که قرمزی، خارش و تورم را بهبود می بخشد. نوع ضعیف آن را می توانید از داروخانه و بدون نسخه ی پزشک دریافت کنید. در صورتی که باردار هستید یا تحت درمان سایر بیماری ها به سر می برید یا می خواهید آن را برای کودکان زیر دو سال استفاده کنید، پیش از مصرف هیدروکورتیزون با پزشک مشورت کنید.

بیماری های منتقل شونده توسط پشه ها
بعضی گونه های پشه، ناقل بیماری هستند؛ به این معنا که می توانند بیماری های خاصی را از شخصی یا از حیوانی به سایرین منتقل کند. بیماری به این شکل منتقل می شود که پشه ای فرد بیمار یا ناقلی را می گزد و سپس به سراغ فرد سالم می رود.
در ایالات متحده ی آمریکا، چندین بیماری وجود دارد که معمولاً از طریق پشه ها منتقل می شود. این بیماری ها شامل:
* ویروس نیل غربی
* آنسفالیت صلیب شرقی (Eastern equine encephalitis)
* آنسفالیت صلیب غربی (Western equine encephalitis)
* آنسفالیت سنت لوئیس (St. Louis encephalitis)
* آنسفالیت لاکراس (La Crosse (LAC) encephalitis)
* تب دنگی
* تب زرد
افرادی که به خارج از کشور سفر می کنند و با عفونت ناشی از بیماری های منتقل شده توسط پشه ها بازمی گردند می توانند این بیماری ها را در کشور منتشر می کنند. اخیراً نیز ویروس زیکا نگرانی هایی را ایجاد کرده بود؛ بنابراین اگر در صورت گزش پشه دچار تب، راش پوستی، درد مفاصل و قرمزی چشم دچار شدید حتماً به پزشک مراجعه کنید.
لازم به ذکر است که این بیماری ها از طریق مادر به جنین منتقل می شود. بزرگ ترین مسئله درباره ی ویروس زیکا، نوزادان تازه متولد شده هستند. باوجودی که دلیل اصلی این مشکل پیدا نشده است، اما افزایش قابل توجهی در تعداد نوزادان مبتلا به آنسفالی در برزیل مشاهده شده است. این ها مربوط به مادرانی است که در طول دوران بارداری شان توسط پشه های آلوده گزیده شده اند. عفونت ویروس زیکا ممکن است مربوط به سندروم گیلان-بار در بزرگسالی باشند که نوعی فلج را در بزرگسالان ایجاد می کند.
بسیاری از بیماری های منتقل شده توسط پشه ها، بیماری های جدی را سبب می شوند و حتی ممکن است منجر به مرگ افراد شود. به همین دلیل است که برنامه های کنترل پشه ها اهمیت دارند. افرادی که با گزش پشه بیمار شده اند نباید دیگر گزیده شوند؛ آن هم در مراحل اولیه ی بیماری شان. هر بیماری که توسط پشه منتقل می شود متفاوت است و علائم خاصی را ایجاد می کنند، اما برخی از علائم عمومی شامل تب، خستگی، تورم غده ها، راش، سردرد و درد بدن هستند.

پشه ها به چه کسانی جذب می شوند؟
پشه ها به برخی افراد بیش از دیگران توجه نشان می دهند. این امر دلائلی دارد که با دانستن آن ها می توان مانع جذب پشه ها شد.
اولین گام، ساده است: سعی کنید آرام باشید. پشه ها به افراد پر انرژی جذب می شوند. افزایش تولید دی اکسید کربن (حاصل از تنفس) و اسید لاکتیک (تولید شده پس از فعالیت فیزیکی) باعث می شود پشه ها به سمت شما بیایند. افرادی که میزان متابولیک زیادی دارند مورد توجه پشه ها هستند. به همین دلیل است که دوندگان یا افرادی که کار فیزیکی می کنند تعداد زیادی پشه را به سمت خود می کشند؛ اما افرادی که به آرامی دراز کشیده اند آن ها را جذب خود نمی کنند.
گام دوم این است که خودتان را بپوشانید. لباس های آستین بلند و شلوار های متناسب که بیشتر سطح بدن را می پوشانند برای ممانعت از گزش کاربردی هستند. باید بدانید که زمین های مرطوب و جنگل ها محل تجمع پشه ها هستند، بنابراین اگر در چنین مکان هایی کمتر حضور داشته باشیم مانع گزیدگی خواهیم شد. اما اگر لازم است در چنین محیطی بمانید بهتر است از پشه بند یا از دفع کننده های حشرات استفاده کنید. دفع کننده ها را باید هر نود دقیقه یکبار استفاده کرد.
سایر موارد برای دفع کردن پشه ها شامل موارد زیر است:
* استفاده از یک پنکه برای ممانعت از پرواز پشه ها در نزدیک شما
* روشن کردن شمع های غیر بودار و سیترونلا (نوعی روغن طبیعی است که برای دفع حشرات استفاده می شود)
* روشن کردن ابزار ترماسل یا کویل پشه که حاوی ضد حشره ی سنتزشده هستند
* از نور های خاص زردرنگ ویژه برای ماندن در طبیعت استفاده کنید نه از لامپ های معمولی
* در میان وسایلتان آبی را به صورت راکد رها نکنید و حتماً روی آن را بپوشانید
* اگر در خانه استخر دارید حتماً آن را کلر بزنید
حشره کش های لاروی بسیاری وجود دارد که می توانند رشد پشه ها را کنترل کند. مثلاً بازدارنده های رشد حشره مانند متوپرین (methoprene) مانع می شود که لارو رشد کند و به مرحله ی بلوغ برسد. تِمِفوز (Temephos) نوعی ماده ی شیمیایی است که بر سیستم عصبی حشرات اثر می گذارد و می تواند در آب راکد یعنی جایی که پشه ها تخم ریزی می کنند به کار رود. روغن هایی را می توان به گودال های آب اضافه کرد. در نهایت باکتری به نام باسیلوس سیستم گوارش حشرات را مختل می کند و آن ها از گرسنگی از بین می روند.
هنگامی که می خواهید حشره کش یا سایر ابزار های این چنینی بخرید، باید مطمئن شوید که این محصول مؤثر است. مثلاً دستگاه های فراصوت اثری بر دور کردن پشه ها ندارند. گفته می شود حشره کش ها غالباً حاوی دی اکسید کربن یا حرارت برای دور کردن پشه هستند. اما مطالعات اندکی، اثرگذاری آن ها را تأیید کرده است.
نتایج پژوهش دیگری نشان داد که شمع های سیترونلا در محیط بیرون، فقط می تواند چهل و دو درصد از میزان گزش ها را کم کند. شمع های سیترونلا در محیط داخل فقط چهارده درصد از میزان گزش ها را کاهش می دهد.


محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
باکتری   بیماری   سیستم ایمنی بدن   تورم   تنفس   تغذیه   حشرات   کبودی   پروتئین   خارش   آنتی هیستامین   بزاق   تزریق   ویروس   کودکی   جلبک   آنتی بادی   گزیدگی   گزش پشه   واژگون   بی حسی   تاول   ناقل بیماری   شیره   تجویز   بلوغ   سیل  
اخبار مرتبط
مادران باردار از چند ماهگی باید خوردن کندر را آغاز کنند؟
بهداشت نیوز
علت های درد بیضه در مردان
شفا آنلاین
رنگ آب بینی از سلامت شما چه می گوید؟
تندرست نیوز
هرآنچه باید درباره سلطان بیماری های پاییزی بدانید
باشگاه خبرنگاران
میراث پروانه ای نهفته در ژن کودکان
ایران خبر
101 فایده و خواص شگفت انگیز لیمو ترش
بهداشت نیوز
پادتنی که «ایدز» را موقتا به خواب فرو می برد
تدبیر و امید
پادتنی که اچ.آی.وی را به خواب می برد
باشگاه خبرنگاران
امید به درمان ایدز بیشتر شد
موبنا
امید به درمان ایدز با مدیریت ویروس
خبرآنلاین
امید به درمان ایدز
ایسنا
چرا برخی افراد مستعد ابتلا به سرما خوردگی هستند؟
نصف جهان
علل خشکی گلو چیست؟
ناطقان نیوز
خشکی گلو، علت ها و درمان آن
شفا آنلاین
علت پف کردن صورت من چیست؟
سایت جماران
علت متورم و پف کردن صورت چیست ؟
اقتصاد نیوز
10 بیماری خطرناکی که در ساحل دریا در کمین شما است
خبر نو
بیماری های خطرناکی که در ساحل دریا در کمین شما است
شفا آنلاین
احتمال ابتلا به این بیماری های خطرناک در ساحل دریا وجود دارد
باشگاه خبرنگاران
حساسیت دارویی را کاملا جدی بگیرید
بهداشت نیوز
10 بیماری خطرناکی که در ساحل دریا در کمین شماست
تدبیر و امید
حقایق باورنکردنی درباره مرگبارترین جاندار در جهان
عصر ایران
پشه ها چه زمانی خطرناک میشوند؟
ناطقان نیوز
پشه ها چه زمانی خطرناک می شوند؟
فانوس نیوز
حقایق باورنکردنی درباره مرگبارترین جاندار در جهان که نمی دانستید!
باشگاه خبرنگاران
چند راهکار طبیعی برای پیشگیری از گزیدگی پشه
پارسینه
7 عفونت وحشتناک ناحیه سر
فانوس نیوز
9 راه طبیعی برای پیشگیری از گزیدگی پشه
هنگام نیوز
آموکسی سیلین برای کودکان، قابل مصرف است؟
نی نی بان
شربت کتوتیفن برای کودکان، دوز مصرف دارد؟
نی نی بان
بیماری آرتریت در کودکان، آنچه باید بدانید
نی نی بان
چرا زبان کوچک،بزرگ می شود؟+ راه درمان
فرتاک نیوز
بیماری آبله مرغان در بارداری، تشخیص و روش های درمان
نی نی بان
بهترین روش ها برای درمان خانگی اگزما کدامند؟
ستاره
بیماری زونا در زنان، علائم و درمان
نی نی بان
چقدر بیماری های خودایمنی را میشناسید؟
بهداشت نیوز
مشکلات غدد بزاقی چگونه ایجاد می شود؟ +راه درمان
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltبهداشت نیوز : مادران باردار از چند ماهگی باید خوردن کندر را آغاز کنند؟
bltشفا آنلاین : علت های درد بیضه در مردان
bltتندرست نیوز : رنگ آب بینی از سلامت شما چه می گوید؟
bltباشگاه خبرنگاران : هرآنچه باید درباره سلطان بیماری های پاییزی بدانید
bltایران خبر : میراث پروانه ای نهفته در ژن کودکان
bltبهداشت نیوز : 101 فایده و خواص شگفت انگیز لیمو ترش
bltتدبیر و امید : پادتنی که «ایدز» را موقتا به خواب فرو می برد
bltباشگاه خبرنگاران : پادتنی که اچ.آی.وی را به خواب می برد
bltموبنا : امید به درمان ایدز بیشتر شد
bltخبرآنلاین : امید به درمان ایدز با مدیریت ویروس
bltایسنا : امید به درمان ایدز
bltنصف جهان : چرا برخی افراد مستعد ابتلا به سرما خوردگی هستند؟
bltناطقان نیوز : علل خشکی گلو چیست؟
bltشفا آنلاین : خشکی گلو، علت ها و درمان آن
bltسایت جماران : علت پف کردن صورت من چیست؟
bltاقتصاد نیوز : علت متورم و پف کردن صورت چیست ؟
bltخبر نو : 10 بیماری خطرناکی که در ساحل دریا در کمین شما است
bltشفا آنلاین : بیماری های خطرناکی که در ساحل دریا در کمین شما است
bltباشگاه خبرنگاران : احتمال ابتلا به این بیماری های خطرناک در ساحل دریا وجود دارد
bltبهداشت نیوز : حساسیت دارویی را کاملا جدی بگیرید
bltتدبیر و امید : 10 بیماری خطرناکی که در ساحل دریا در کمین شماست
bltعصر ایران : حقایق باورنکردنی درباره مرگبارترین جاندار در جهان
bltناطقان نیوز : پشه ها چه زمانی خطرناک میشوند؟
bltفانوس نیوز : پشه ها چه زمانی خطرناک می شوند؟
bltباشگاه خبرنگاران : حقایق باورنکردنی درباره مرگبارترین جاندار در جهان که نمی دانستید!
bltپارسینه : چند راهکار طبیعی برای پیشگیری از گزیدگی پشه
bltفانوس نیوز : 7 عفونت وحشتناک ناحیه سر
bltهنگام نیوز : 9 راه طبیعی برای پیشگیری از گزیدگی پشه
bltنی نی بان : آموکسی سیلین برای کودکان، قابل مصرف است؟
bltنی نی بان : شربت کتوتیفن برای کودکان، دوز مصرف دارد؟
bltنی نی بان : بیماری آرتریت در کودکان، آنچه باید بدانید
bltفرتاک نیوز : چرا زبان کوچک،بزرگ می شود؟+ راه درمان
bltنی نی بان : بیماری آبله مرغان در بارداری، تشخیص و روش های درمان
bltستاره : بهترین روش ها برای درمان خانگی اگزما کدامند؟
bltنی نی بان : بیماری زونا در زنان، علائم و درمان
bltبهداشت نیوز : چقدر بیماری های خودایمنی را میشناسید؟
bltباشگاه خبرنگاران : مشکلات غدد بزاقی چگونه ایجاد می شود؟ +راه درمان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.