مخبر - 1397/06/22 - نظر کسبه پاساژی که "وحیدمظلومین"در آنجا مغازه دارد/"سلطان سکه"است یا "ملاعمر"؟

نظر کسبه پاساژی که "وحیدمظلومین"در آنجا مغازه دارد/"سلطان سکه"است یا "ملاعمر"؟
هفته گذشته، جلسه اول دادگاه مردی که بیش از 30 سال در بازار تهران به دادوستد ارز و سکه و طلا مشغول بود، به اتهام افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی برگزار شد؛ مردی که سلطان سکه لقب گرفته بود و بازاریان پیش از آنکه لقب سلطان به او بدهند «مُلا» لقبش داده بودند.
نظر کسبه پاساژی که "وحیدمظلومین"در آنجا مغازه دارد/"سلطان سکه"است یا "ملاعمر"؟

به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، روزنامه شرق نوشت:هفته گذشته، جلسه اول دادگاه مردی که بیش از 30 سال در بازار تهران به دادوستد ارز و سکه و طلا مشغول بود، به اتهام افساد فی الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی برگزار شد؛ مردی که سلطان سکه لقب گرفته بود و بازاریان پیش از آنکه لقب سلطان به او بدهند «مُلا» لقبش داده بودند.

شرح مفصل آنچه وحيد مظلومين در سال هاي گذشته در بازار ايران انجام داده بود در کيفرخواست او نوشته و منتشر شده است، اما يافتن سرنخ هاي تازه اي از او و آنچه بازاريان درباره اش مي گويند مرا به خيابان ونک کشاند؛ جايي که او در سال هاي اخير و پس از بازنشستگي در بازار ارز و ورود به بازار طلا و جواهر، امپراتوري اقتصادي اش را مديريت مي کرد.محبوب مرموزدر خيابان ونک پاساژ کوچکي وجود دارد که کاسبانش مظلومين را به شکل ديگري مي شناسند. او اينجا آن قدر محبوب است که هر سؤالي درباره او، با تأسفي آشکار در چهره پاسخ دهندگان همراه است و بسياري از مغازه داران اين راسته، هنوز هم هنگام صحبت درباره او پيشوند «آقا» را به نام او اضافه مي کنند.

وحید مظلومین

دفتر مظلومين در اين خيابان، جايي بود که او دستورات سلطنتي اش در بازار طلا و سکه سال هاي اخير را از آن صادر مي کرد؛ جايي که به گفته برخي از بازاريان، تصميمات کلان درباره بازار سکه در آن اتخاذ مي شد و آن طور که يکي از بازاريان مي گويد «گوش بازار در قدرت» بود.

وقتي از يکي از مغازه داران درباره مظلومين مي پرسم، سريعا با خطاب قراردادن او با عنوان «آقا وحيد» تلاش مي کند به من يادآوري کند که حد خودم را بدانم و در ادامه گفت وگو از بي احترامي به او، حتي اگر در حد ذکر نامش بدون احترام باشد خودداري کنم. او درباره مظلومين مي گويد: «آقاوحيد مَرد بود. باعزت و احترام. گره گشا و مسلمون. ما جز خوبي ازش نديديم». اين روايت مشترک بسياري از مغازه داران اين خيابان از مردي است که امروز متهم به اخلال در نظام اقتصادي کشور در سطح افساد في الارض است. يکي از مغازه داران درباره او مي گويد: «دستش به خير بود. جهيزيه مي داد، قسط مي داد، قرض مي داد، هيچ کس دست خالي از پيشش برنمي گشت. اگر مي فهميد که کاسبي يا از کاروبارت شناخت داشت، کمک هايي بهت مي کرد که پدر در حق پسرش نمي کند. در حق خيلي از اين کسبه موقع سختي ها پدري کرده. مي توانيد برويد بپرسيد».

از او مي پرسم که آيا مي داند اتهام مظلومين چيست؟ پاسخش شبيه به پاسخ بسياري از کسبه است. مي گويد: «تهمته. مي خوان بسوزوننش. خودت که مثلا خبرنگار هستي بايد بهتر بشناسي اينهارو».

يک کاسب ديگر در پاسخ به همين سؤال مي گويد: «آقا نابغه بود. نانِ نبوغش را مي خورد. تازه به دوران رسيده که نبود. 40 سال کاسب بود. چند سال قبل هم آمدند و او را بردند. چندوقت خبري از او نبود. بعد هم برگشت سر کارش. ان شاءالله اين بار هم همين طوري باشد. اصلا اين وصله ها به آقا نمي چسبد».

بااين حال يک مغازه دار جوان نظر کاملا متفاوتي دارد. او مي گويد: «بالاخره تا کسي کاري نکند که اين اتفاق ها برايش نمي افتد. پشتش گرم بود. مثل پادشاه مي آمد و مي رفت. موقعي که من اينجا کارم را شروع کردم، دوره اي بود که دستگير شده بود. بعد که برگشت هم مشخص بود که زياد برايش مهم نيست چه اتفاقي افتاده. نصف بازار سکه و طلا دست همين يک نفر بود. مي توانيد برويد سبزه ميدان و آمارش را دربياوريد که چطور سر هر کسي را که زير بار حرف هايش نمي رفت به سنگ مي زند. يکي از فاميل هاي من را بيچاره کرد. حالا هم بايد تاوانش را بدهد».

از او درباره روز دستگيري مظلومين مي پرسم. مي گويد در آن روز سر کار نبوده، اما مي توانم از مغازه کناري دراين باره سؤال کنم. مغازه دار بعدي آن را کاملا به ياد مي آورد. مي گويد: «نشمردم چند نفر بودند، اما خيلي زياد بودند. همگي لباس شخصي پوشيده بودند. آمدند و در پاساژ را بستند. بعد پخش شدند توي پاساژ. رفتن توي جواهري و مدتي بعد هم سلطان را با خودشان بردند». مي پرسم آيا او مقاومتي نشان داد؟ حرف خاصي نزد؟ پاسخ مي دهد «نه، کلا آدم آرامي بود. هيچ وقت نديدم عصباني بشود. آن روز هم با آرامش رفت. پسرش کمي بي تابي مي کرد، اما خودش چيزي نگفت».

درباره پسرش که حالا به گفته دادستان تهران متواري است مي پرسم. مي گويد: «محمدرضا پسر خوبي بود. استعدادش به پدرش رفته بود، ولي فراري نبود. آن روز که پدرش را بردند همين جا بود. اگر فراري بود که خب او را هم مي توانستند همين جا بگيرند و ببرند. بعدش هم همين جا بود. روزي هم که آمدند اينجا و در را جوش دادند هم همين جا بود. اينها همش تهمت است». علت دادن لقب «ملا» به مظلومين را مي پرسم. مي گويد: «به سن من و شما نمي رسد. بايد از قديمي ها بپرسيد، شايد بدانند». هيچ کس در اينجا نمي داند لقب ملا از کجا آمده. يکي از مغازه داران مي گويد: «اصلا اين سؤال بي معني است. شما خبرنگارها فقط مي خواهيد حاشيه درست کنيد». يکي از مغازه داران اما پيشنهاد بهتري دارد. او مي گويد: «وقتي او به اينجا آمد اين لقب را داشت. برو سبزه ميدان شايد آنها بدانند».ملاعمر در بازاردر سبزه ميدان روايت ها از مظلومين متفاوت تر است. برخي او را نمي شناسند و آنها هم که مي شناسند به دو دسته کلي تقسيم مي شوند؛ آنها که از او برائت مي جويند و او را اخلالگر مي دانند و آنها که از او به نيکي ياد مي کنند و همان روايت ونک نشينان را از خوبي هاي او تکرار مي کنند. آنها که او را اخلالگر مي دانند اغلب به روحيه سلطه گرش در بازار اشاره مي کنند.يکي از آنها مي گويد: «قبلا که اينجا بود، نفس بازار دستش بود. بعد از دستگيري آخرش کلا رفت سمت طلا. پسرش کارهايي مي کرد؛ اما خودش فاصله گرفته بود. کلا سعي همه اين بود که جلوي راهش نباشند؛ چون له مي کرد و رد مي شد». مي پرسم منظور از له کردن چيست؟

مي گويد: «اگر تصميم مي گرفت که حذفت کند، حذفت مي کرد. اينجا توي بازار قاعده و قانون حاکم است. نه آن قاعده هايي که توي کتاب هاي شما نوشته اند و مي نويسيد. اينجا حساب و کتاب دارد. بايد حواست باشد که جلوي دست و پاي بزرگ ترها نباشي». او توضيح بيشتري در اين باره نمي دهد و جزء کساني است که نمي داند لقب ملا از کجا آمده. او مي گويد: «نمي دانم. سنم نمي رسد. از وقتي که يادم هست، لقبش همين بوده. بايد سراغ بازاري هاي قديمي بروي». بازاري هاي باسابقه يا حوصله جواب دادن ندارند يا اينکه خودشان را به ندانستن مي زنند. در مقابل درِ يکي از مغازه هاي طلافروشي وقتي از صاحب مغازه در این باره سؤال مي کنم، يکي از مرداني که مشغول گفت وگو با اوست، لبخندي مي زند و مي پرسد: «چه اهميتي دارد که چرا اين لقب را گرفته؟» مي گويم همين طوري، از سر کنجکاوي. مي گويد: «کنجکاوي زياد خوب نيست». به نظر مي رسد که چيزهايي مي داند و بعد از آنکه چند دقيقه اي مثل طعمه اي بين سؤالات و جواب ها و خنده هايش دست وپا مي زنم، روايتي از لقب مظلومين مي دهد که بسيار عجيب است.

او مي گويد: سال ها قبل او اينجا دلالي و صرافي مي کرد. 10 سالي بود که کاسبي مي کرد و همه مي دانستند که هم زرنگ است، هم خوب بو مي کشد؛ اما آن سال ها اتفاقي افتاد که ديگر بوکشيدن ساده نبود و شبيه معجزه بود. يادم هست که آخر تابستان بود که چند معامله بزرگ کرد. معامله هاي بزرگ چيز عجيبي نيست؛ اما ما که همسايه اش بوديم، تعجب مي کرديم. حتي شنيديم که طلا و سکه هم خريده». ميان حرفش مي پرسم «کجايش عجيب بود؟» مي گويد: «خب ما ياد گرفته بوديم که او معمولا اشتباه نمي کند و براي همين حواسمان بود که پشت سرش راه برويم. اگر کسي جلو مي افتاد، ممکن بود زمين بخورد؛ اما اگر پشت سرش راه مي رفتي، ضرر نمي کردي. براي همين هميشه حواسمان به او بود و انصافا خودش هم هميشه راهنماي خوبي بود و حق پدري به گردن خيلي ها دارد. الان در همين سبزه ميدان خيلي ها کار و کاسبي شان را مديون کمک هاي او در سال هاي قديم هستند». حرفش را قطع مي کنم و مي گويم داشتي درباره تابستان حرف مي زدي. چه سالي بود؟ مي گويد: «سال80. ما هنوز برايمان سؤال بود که علت اين خريدهايش چيست که فردا يا پس فرداي آن، از ظهر گذشته بود و در مغازه مان نشسته بوديم که ديديم تلويزيون يک برج خيلي بزرگ را نشان مي دهد که دود از پنجره هايش بلند شده. صدا را زياد کرديم که ببينیم کجا آتش گرفته که يک هواپيما آمد و خورد وسط برج. همه شوکه شده بوديم. به آمريکا حمله شده بود. حتما مي داني ديگر؟ 11 سپتامبر را شنيده اي حتما؟» با تکان دادن سر تأييد مي کنم. ادامه مي دهد «بازار جهان تکان خورد. اينجا هم. چند نفر پس افتادند. يک نفر اما بُرده بود. خوب هم بُرده بود. حتما مي داني چه کسي را مي گويم.

دوستانش به شوخي مي گفتند لعنتي، تو خود مُلاعمر هستي که دستور حمله را داده اي و حالا داري کاسبي اش را مي کني. از آن روز لقب ملا را روي او گذاشتند. الان شما مي نويسيد سلطان؛ اما او ملا بود. ملاعمر تهران». و قاه قاه مي خندد. مي گويم «يعني او قبلا از حملات 11 سپتامبر خبر داشت؟!» مي گويد: «نمي دانم. چرا از خودش نمي پرسي؟ شايد بن لادن هم بداند». و دوباره قاه قاه مي خندد.

ادامه سؤالاتم هم با همين شوخي ها همراه است. نمي توانم بفهمم که چقدر از روايتش درباره معاملات مظلومين پيش از 11 سپتامبر حقيقت دارد؛ اما روايت او بيشتر از حدي که بتواند ساخته ذهن مغازه داري براي شوخي کردن باشد، واقعي به نظر مي رسد. اينکه معاملات مظلومين در آن سال ها اتفاق افتاده يا او از قدرت پيشگويي برخوردار بوده يا از رانت اطلاعاتي خاصي بهره مي برده، نيز هنوز در اين جاي تاريخ که ما ايستاده ايم، سنجیدنی نيست. با اين حال اين حقيقت که مظلومين بارها و بارها در طول اين سال ها به کمک اطلاعات دست اولش از حلقه هاي تصميم گيري، جلسات تصميم سازي اقتصادي و پيش نويس بخش نامه هاي هنوز ابلاغ نشده، از بازيگران ديگر بازار چند قدم جلوتر بوده، انکار ناپذیر است. روابطي که به قول نماينده دادستان در دادگاه اول مظلومين، به او کمک مي کرده تا براي کسب سود بيشتر آن طور که دوست دارد، مهره هايش را در بازار حرکت دهد و از آب گل آلود ماهي بگيرد. اينکه آيا مظلومين در مقابل اطلاعاتي که دريافت مي کرده، کمک هاي محدودي به آنها انجام مي داده (مانند آنچه نماينده دادستان از همکاري هاي مظلومين با يکي از مديران ارشد بانک مرکزي پس از بازنشستگي اش مثال زد) يا شرکاي بزرگ تري داشته که از او به عنوان ابزاري در بازار استفاده مي کرده اند نيز امروز قابل پيگيري نيست؛ اما ملاعمر بازار تهران را نبايد فراموش کرد. پرونده او احتمالا تا آن زمان که بتوان اطلاعات بيشتري درباره روابط عيان و پنهانش به دست آورد، باز خواهد ماند.

کلیدواژه های این خبر
بازار تهران   جواهر   ارز و سکه   جهیزیه   نظام اقتصادی   کاسبی   مفصل   کیفرخواست   کسبه   مغازه داران   بی احترامی   سبزه میدان   بازنشستگاان   بازار ارز   روزنامه   اقتصاد   بازار  
اخبار مرتبط
کسبه پاساژی که "وحیدمظلومین"در آنجا مغازه دارد،در باره او چه می گویند؟
شعار سال
"سلطان سکه" یا "ملاعمر"!
جام نیوز
کسبه پاساژی که وحیدمظلومین آنجا مغازه دارد، درباره او چه می گویند؟ /سلطان سکه یا ملاعمر؟
پایتخت ما
وحید مظلومین؛ "سلطان سکه" یا "ملاعمر"؟
افق تازه
وحید مظلومین؛ سلطان سکه است یا ملاعمر؟
دنیای اقتصاد
سرنخ های تازه از سلطان سکه
نصف جهان
آیا سلطان سکه از ماجرای 11ستامبر خبر داشت؟
جهان نیوز
جزئیات جدید در مورد «سلطان سکه»
خبر خودرو
کسبه پاساژی که «وحید مظلومین» در آنجا مغازه دارد، در باره او چه می گویند؟/ «سلطان سکه» است یا «ملاعمر»؟
خبر داغ
کسبه پاساژی که "وحیدمظلومین"در آنجا مغازه دارد، در باره او چه می گویند؟ /"سلطان سکه"است یا "ملاعمر"؟
رویداد 24
وحید مظلومین؛ سلطان سکه"یا "ملاعمر"؟
خلیج فارس
«سلطان سکه» کیست؟
انصاف نیوز
وحید مظلومین؛ سلطان سکه"است یا "ملاعمر"؟
فرارو
کسبه پاساژی که "وحیدمظلومین"در آنجا مغازه دارد، در باره او چه می گویند؟/ "سلطان سکه "است یا " ملاعمر"؟
دیده بان ایران
سرنخ های تازه از سلطان سکه؛ آیا او از 11 سپتامبر خبر داشت؟!
سایت جماران
کسبه پاساژی که "وحیدمظلومین"در آنجا مغازه دارد،در باره او چه می گویند؟/"سلطان سکه"است یا "ملاعمر"؟
خبرآنلاین
ملاعمر در بازار سکه
اقتصاد آنلاین
ماجرای ارتباط سلاطین سکه و ارز با بانک مرکزی
فرارو
«سلطان سکه» پشت میز محکمه
ایران آنلاین
دادگاه 19 متهم به اخلال در بازار سکه و ارز برگزار شد
ایکنا
قرائت کیفرخواست سلطان سکه از سوی نماینده دادستان
مرور نیوز
جزئیات اولین جلسه رسیدگی به پرونده سلطان سکه
خبرگزاری موج
قاضی زرگر: اگر بانک مرکزی به وظیفه خود عمل می کرد دادگاه تشکیل نمی شد
وانا نیوز
در بازار ارز چه می گذرد؟
انصاف نیوز
در بازار ارز همه خریدارند
عصر بانک
جمعیت دلالان ارز چند برابر شده است؛ صرافان بیشتر ارز می خرند و دالالان بیشتر می فروشند
سرمد نیوز
جمعیت دلالان ارز چند برابر شده است / صرافان بیشتر ارز می خرند و دالالان بیشتر می فروشند
اتاق خبر
قدرت نمایی دلالان در بازار ارز
بنکر
در بازار فرودوسی چه خبر است؟ /ادامه قدرت نمایی دلالان
ایران آنلاین
جمعیت دلالان ارز چند برابر شده است/ صرافان بیشتر ارز می خرند و دالالان بیشتر می فروشند
اقتصاد آنلاین
در بازار این روز های ارز و سکه همه خریدار هستند
برترین ها
18 عیار 350 هزار، سكه 4.6 میلیون، دلار سنا 9800
اقتصادگردان
آغاز دادگاه های ویژه
بولتن نیوز
مشروح محاکمه 3 متهم اخلال در نظام اقتصادی کشور/ اختصاص 37 میلیون یورو ارز به 3 شرکت متخلف
تیتر یک
از اختصاص 37 میلیون یورو ارز به 3 شرکت متخلف تا متهمانی که اتهاماتشان را قبول ندارند
مشرق نیوز
جزئیات اولین جلسه رسیدگی به پرونده اخلالگران نظام ارز و سکه
الف
سکه در سراشیبی قیمت
پانا
جهنم مفسدان اقتصادی
فردا نیوز
بسته ارزی با طعم مذاکره
ایسنا
هشدار به تورم 70 درصد و کشف شبانه قیمت دلار
عصر مالی
اخبار مرتبط
bltشعار سال : کسبه پاساژی که "وحیدمظلومین"در آنجا مغازه دارد،در باره او چه می گویند؟
bltجام نیوز : "سلطان سکه" یا "ملاعمر"!
bltپایتخت ما : کسبه پاساژی که وحیدمظلومین آنجا مغازه دارد، درباره او چه می گویند؟ /سلطان سکه یا ملاعمر؟
bltافق تازه : وحید مظلومین؛ "سلطان سکه" یا "ملاعمر"؟
bltدنیای اقتصاد : وحید مظلومین؛ سلطان سکه است یا ملاعمر؟
bltنصف جهان : سرنخ های تازه از سلطان سکه
bltجهان نیوز : آیا سلطان سکه از ماجرای 11ستامبر خبر داشت؟
bltخبر خودرو : جزئیات جدید در مورد «سلطان سکه»
bltخبر داغ : کسبه پاساژی که «وحید مظلومین» در آنجا مغازه دارد، در باره او چه می گویند؟/ «سلطان سکه» است یا «ملاعمر»؟
bltرویداد 24 : کسبه پاساژی که "وحیدمظلومین"در آنجا مغازه دارد، در باره او چه می گویند؟ /"سلطان سکه"است یا "ملاعمر"؟
bltخلیج فارس : وحید مظلومین؛ سلطان سکه"یا "ملاعمر"؟
bltانصاف نیوز : «سلطان سکه» کیست؟
bltفرارو : وحید مظلومین؛ سلطان سکه"است یا "ملاعمر"؟
bltدیده بان ایران : کسبه پاساژی که "وحیدمظلومین"در آنجا مغازه دارد، در باره او چه می گویند؟/ "سلطان سکه "است یا " ملاعمر"؟
bltسایت جماران : سرنخ های تازه از سلطان سکه؛ آیا او از 11 سپتامبر خبر داشت؟!
bltخبرآنلاین : کسبه پاساژی که "وحیدمظلومین"در آنجا مغازه دارد،در باره او چه می گویند؟/"سلطان سکه"است یا "ملاعمر"؟
bltاقتصاد آنلاین : ملاعمر در بازار سکه
bltفرارو : ماجرای ارتباط سلاطین سکه و ارز با بانک مرکزی
bltایران آنلاین : «سلطان سکه» پشت میز محکمه
bltایکنا : دادگاه 19 متهم به اخلال در بازار سکه و ارز برگزار شد
bltمرور نیوز : قرائت کیفرخواست سلطان سکه از سوی نماینده دادستان
bltخبرگزاری موج : جزئیات اولین جلسه رسیدگی به پرونده سلطان سکه
bltوانا نیوز : قاضی زرگر: اگر بانک مرکزی به وظیفه خود عمل می کرد دادگاه تشکیل نمی شد
bltانصاف نیوز : در بازار ارز چه می گذرد؟
bltعصر بانک : در بازار ارز همه خریدارند
bltسرمد نیوز : جمعیت دلالان ارز چند برابر شده است؛ صرافان بیشتر ارز می خرند و دالالان بیشتر می فروشند
bltاتاق خبر : جمعیت دلالان ارز چند برابر شده است / صرافان بیشتر ارز می خرند و دالالان بیشتر می فروشند
bltبنکر : قدرت نمایی دلالان در بازار ارز
bltایران آنلاین : در بازار فرودوسی چه خبر است؟ /ادامه قدرت نمایی دلالان
bltاقتصاد آنلاین : جمعیت دلالان ارز چند برابر شده است/ صرافان بیشتر ارز می خرند و دالالان بیشتر می فروشند
bltبرترین ها : در بازار این روز های ارز و سکه همه خریدار هستند
bltاقتصادگردان : 18 عیار 350 هزار، سكه 4.6 میلیون، دلار سنا 9800
bltبولتن نیوز : آغاز دادگاه های ویژه
bltتیتر یک : مشروح محاکمه 3 متهم اخلال در نظام اقتصادی کشور/ اختصاص 37 میلیون یورو ارز به 3 شرکت متخلف
bltمشرق نیوز : از اختصاص 37 میلیون یورو ارز به 3 شرکت متخلف تا متهمانی که اتهاماتشان را قبول ندارند
bltالف : جزئیات اولین جلسه رسیدگی به پرونده اخلالگران نظام ارز و سکه
bltپانا : سکه در سراشیبی قیمت
bltفردا نیوز : جهنم مفسدان اقتصادی
bltایسنا : بسته ارزی با طعم مذاکره
bltعصر مالی : هشدار به تورم 70 درصد و کشف شبانه قیمت دلار
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.