مخبر - 1397/06/22 - صادرات نخود رونق گرفت

صادرات نخود رونق گرفت
بازار داخلی نخود که بخشی از آن در سال های اخیر از محل واردات تنظیم می شد، این روزها به دلیل تغییر نرخ ارز، بازار صادراتی پر رونقی برای خود دست و پا کرده است. فعالان صنعت بسته بندی حبوبات اعلام می کنند که دلالان مشغول خرید نخود از کشاورزان و صادرات آن هستند و اگر این روند ادامه یابد در ماه های آینده ...
صادرات نخود رونق گرفت

شعارسال: فهرستی که تیرماه امسال بانک مرکزی از دریافت کنندگان ارز دولتی منتشر کرد، نشان داد که 132 شرکت بخشی از منابع ارزی کشور را صرف واردات کالاهایی چون حبوبات شامل نخود، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، عدس و لپه کرده اند. این در حالی است که آمار وزارت جهادکشاورزی از مصرف سالانه 760 هزار تن حبوبات شامل نخود، لپه، عدس و انواع لوبیا در کشور حکایت دارد و سرانه هر ایرانی 7/8 کیلوگرم محاسبه می شود.

صادرات نخود رونق گرفت

حامد شیرپور، مدیرعامل یک شرکت بسته بندی خشکبار و حبوبات، که از وضعیت بازار حبوبات کشور گلایه داشت، اعلام کرد: بخشی از نخود مورد نیاز کشور از محل تولید داخل و بخشی به عنوان کالای اساسی با ارز دولتی از محل واردات تأمین می شود که به دلیل اخذ نشدن عوارض گمرکی برای صادرات، همان محصول وارداتی صادر می شود. وی تصریح کرد: پیش از این بهای نخود ایرانی برای صادرات مقرون به صرفه نبود و به همین دلیل تنها محصولی بود که در بین حبوب تعرفه 30 درصدی صادراتی نداشت. این فعال حوزه صنایع غذایی افزود: طبق آمار جدید گمرک ایران، روزانه بیش از یک هزار تا یک هزار و 500 تن نخود از مرزهای کشور به مقصد کشورهای همسایه صادر می شود. وی اظهار داشت: علاوه بر بارش های بهاری امسال در غرب کشور که سبب شد امسال تولید نخود کاهش یابد، در هفته های اخیر شاهد افزایش صادرات این محصول هستیم؛ زیرا تغییر نرخ برابری ارزها سبب شده تا کشورهای همسایه ازجمله پاکستان، عراق و افغانستان اقدام به خرید نخود از ایران کنند. شیرپور اظهار داشت: بخش عمده تولیدات کشاورزان توسط خود آن ها یا دلالان صادر می شود و برای شرکت های داخلی محصولی باقی نمانده است که به صورت بسته بندی شده به بازار عرضه کنند. این فعال حوزه بسته بندی خشکبار و حبوبات اظهار داشت: پیش از این هر کیلوگرم نخود خرمنی (نخود پاک نشده) پنج هزار و 600 تا پنج هزار و 800 تومان خریداری می شد؛ اما اکنون به هفت هزار و 100 تومان رسیده است.

به گفته وی، هر روز 100 تا 200 تومان به قیمت خرید نخود اضافه می شود و ممکن است تا چندماه آینده با کمبود این محصول در داخل روبه رو شویم. وی بر این باور است که با وجود افزایش نرخ نخود در کشور، شاهد افت کیفیت این محصول هستیم تا جایی که پیش از این نخود «دو خان» و «سه خان» داشتیم که نخود سه خان دارای سه قطر یا سایز هفت، هشت و 9 است که قطر 9 آن بیش ترین تقاضا را دارد. شیرپور گفت: پیش از این 50 درصد نخود تولیدی کشور را قطر 9 تشکیل می داد که امروز تولید این قطر نخود به حدود 10 درصد رسیده است و اکنون بیش تر سایزهای کوچک تولید و عرضه می شود. وی از مسئولان خواست تا برای جلوگیری از خروج این محصول از کشور همانند دیگر حبوبات عوارض صادرات وضع کنند تا در ماه های آتی با کمبود این محصول در بازار داخلی مواجه نشویم.

کمبود نخود نداریم

با این حال فرامک عزیزکریمی، مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، در این باره توضیح داد: سالانه به طور متوسط 270 هزار تن نخود در سطح زیرکشت 550 هزار هکتار تولید می شود؛ در حالی که نیاز مصرفی کشور حدود 260 هزار تن نخود و لپه است. به گفته وی، پارسال 90 هزار تن نخود به طور عمده وارد کشور شده است. این مسئول در وزارت جهاد کشاورزی درباره این که گفته می شود به دلیل بارندگی های امسال در غرب کشور تولید نخود کاهش یافته است، اظهار داشت: به دلیل بارش های مداوم در بهار و شیوع بیماری قارچی برق زدگی حدود 18 درصد از تولید مزارعی که از ارقام اصلاح شده استفاده نکردند، کاهش تولید داشتیم. عزیزکریمی در پاسخ به این که گفته می شود با وجود واردات این محصول با افزایش نرخ ارز طی ماه های اخیر بخش عمده ای از آن صادر شده است، گفت: صادرات و واردات در ایران آزاد است و هر تاجری با توجه به صرفه اقتصادی و شرایط روز قادر به تصمیم گیری است. وی درباره این که آیا احتمال کمبود این محصول برای ماه های آینده وجود دارد، افزود: احتمال کمبود نخود در شرایط موجود وجود ندارد و مردم نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

صادرات نخود ممنوع شود

محمد آقاطاهر، رئیس اتحادیه بنکداران موادغذایی کشور، نیز درباره وضعیت فعلی بازار نخود گفت: اکنون کمبودی در بازار نخود نداریم؛ اما به دلیل افزایش روند صادرات این محصول ممکن است در ماه های آتی با کمبود مواجه شویم. وی اظهار داشت: مصرف نخود کشور با تولید داخلی برابر است و نیازی به واردات این محصول نداریم. این مسئول صنفی تأکید کرد: با این حال در سال های اخیر در ابتدای فصل برداشت محصول، دلالان، تجار ایرانی و خارجی به خرید و صادرات این محصول اقدام می کنند و در ماه های پایانی هر سال کشور با کمبود این محصول مواجه می شود تا جایی که مجبور به واردات نخود بی کیفیت می شویم. به گفته آقاطاهر، اکنون تجار عراقی در مزارع محصول نخود کیفی کرمانشاه را با نازل ترین قیمت ها خریداری و از کشور خارج می کنند. وی مشکل اساسی بازار این محصول در ماه های اخیر را روند افزایشی نرخ ارز دانست و گفت: امسال دولت یارانه چهارهزار و 200 تومانی برای واردات به شرکت های وارد کننده اختصاص داده که به دلیل افزایش نرخ ارز ممکن است پس از واردات به طور مجدد این محصول با ارز آزاد از کشور خارج شود. این مسئول صنفی تصریح کرد: مشکل صادرات موادغذایی از کشور تنها منحصر به محصول نخود نیست؛ بلکه سودجویان و دلالان صادرات بیش تر محصولات از جمله گوجه فرنگی را آغاز کرده اند که ادامه این روند کارخانجات فرآوری این محصول را با کمبود مواجه می سازد. آقاطاهر گفت: در شرایط اقتصادی فعلی دولت و وزارت جهادکشاورزی باید از صادرات محصول نخود و سایر مواد غذایی از کشور به شکل رسمی و غیررسمی جلوگیری کنند، زیرا ادامه این روند می تواند کشور را با کمبود مواد غذایی مورد نیاز مواجه کند.

واردات عامل اصلی نابودی نخود ایرانی

ناصر مرادی، رئیس شورای ملی نخود کشور، گفت: نخود ایرانی در دنیا از بالاترین کیفیت برخوردار است؛ درحالی که محصول سایر کشورها کیفی نیست. وی اظهار داشت: اکنون تولید نخود در کشور مازاد بر مصرف داخلی است؛ به طوری که 10 استان ازجمله کرمانشاه، لرستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، همدان و اردبیل که قطب تولید آن به شمار می روند، بالغ بر 270 هزار تن تولید داشتند؛ بنابراین ما با کمبود تولید این محصول مواجه نیستیم که به واردات این محصول نیازی داشته باشیم. رئیس شورای ملی نخود سرانه مصرف این محصول را برای هر ایرانی حدود دو کیلوگرم دانست و افزود: نیاز سالانه مصرفی نخود کشور حدود 160 هزار تن است. مرادی تصریح کرد: در برخی استان های کشور کشت بهاره مقداری دچار نوسانات آفتی شد، اما این مهم به معنی کاهش تولید نیست؛ زیرا طی سال های گذشته با افزایش سطح زیرکشت، کمبود برخی مزارع جبران شده است. به گفته وی، کشت نخود در 75 درصد مزارع دیم کشور انجام می شود که محصول دیگری در این مزارع قابل کشت نیست. وی قیمت نخود در استان های نخودخیز کشور را بین پنج تا هفت هزار تومان دانست و گفت: این قیمت گذاری براساس سایز نخود است. مرادی اظهار داشت: شورای ملی نخود مخالف واردات این محصول به کشور است؛ زیرا که در سال های گذشته ایران یکی از صادرکنندگان این محصول بوده است. به گفته رئیس شورای ملی نخود، در سال های 90 و 91 سالانه 130 هزارتن نخود به کشورهای هدف صادر می شد؛ در حالی که سال گذشته فقط 10 هزار تن از این محصول به کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان صادر شد که این کاهش صادرات، سبب از دست رفتن بازارهای صادراتی شده است. وی اظهار داشت: در سال های اخیر نخود با ارز مبادله ای و اکنون با ارز رسمی چهارهزار و 200 تومانی وارد کشور می شود؛ به طوری که براساس آمار گمرک طی 9 ماهه سال 96 حدود 88 هزار تن نخود به کشور وارد شد که عمده آن نخود روسی بی کیفیت بود. مرادی اضافه کرد: با توجه به افزایش نرخ ارز و تخصیص ارز دولتی به واردات نخود، احتمال آن می رود که نخود بی کیفیت به کشور وارد و به طور مجدد صادر شود که همین اتفاق می تواند بازار صادراتی ایران را با مشکل بی کیفیتی محصول مواجه کند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 20شهریور1397 ، کدخبر: 54157: www.sabzineh.orgمحتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیماری   صنایع غذایی   صادرات   کالای اساسی   صادراتی   گمرک ایران   پاکستان   حبوبات   غلات   بارندگی   کشاورزان   نخود   کشورهای همسایه   وزارت جهاد کشاورزی   لوبیا   عوارض گمرکی   قیمت دلار   مصرف سالانه   بسته بندی   مرزهای کشور   وضعیت بازار   بازار   کالای ایرانی   شعار سال   ارز دولتی  
اخبار مرتبط
تولید 95 درصد نیازهای ماشین آلات کشاورزی در داخل کشور
شبستان
افزایش مصرف سرانه حبوبات به دلیل کاهش خرید مرغ و گوشت/ ضرورت افزایش تعرفه های صادراتی برای کالاهای مورد نیاز بازار
فصل اقتصاد
صادرات 220 تن پنیر به آمریکا
شعار سال
صادرات 220 تن پنیر به آمریکا/قاچاق محصولات لبنی صحت ندارد
باشگاه خبرنگاران
17 کالای دیگر مشمول ممنوعیت صادرات شدند
اقتصادگردان
نورانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی: گرانی پسته به جیب پسته کاران نمی رود
پانا
ممنوعیت صادرات نخود بازارهای جهانی را از ایران می گیرد
فصل تجارت
ممنوعیت صادرات حبوبات و کره از دی ماه امسال
خبرآنلاین
ممنوعیت صادرات حبوبات وکره ازدی ماه
ناطقان نیوز
ممنوعیت صادرات حبوبات و کره از دی ماه
عصر ایران
وضعیت سبدخانوار در شب عید چگونه می شود؟
تجارت نیوز
سیگنال های بودجه به اقتصاد
شعار سال
رحمانی: اقلام مورد نیاز مردم باید با قیمت مناسب عرضه شود
اقتصاد آنلاین
کالاهای مورد نیاز مردم نبایدبی رویه صادرشود
اکو فارس
رحمانی: حمایت دولت ازتامین مواد اولیه صنعت پوشاک/کالاهای مورد نیاز مردم نبایدبی رویه صادرشود
فصل اقتصاد
تامین مواد اولیه صنعت پوشاک/کالای موردنیاز نباید بی رویه صادر شود
فصل تجارت
حمایت دولت از تامین مواد اولیه صنعت پوشاک
آریا
حمایت دولت از تامین مواد اولیه صنعت پوشاک/کالاهای مورد نیاز مردم نبایدبی رویه صادرشود
باشگاه خبرنگاران
آیا در رویه هاى پیمان ارزى بازنگرى مى شود؟
اقتصاد نیوز
توافقی با همتی نشد و پیمان سپاری ارزی همچنان پابرجاست
ساعت 24
مشتریان تازه برای سیب ایرانی/هند و روسیه مقصد جدید
نسیم
هند و روسیه مشتریان جدید سیب ایرانی
پول نیوز
ورود سیب ایرانی به بازارهای جدید بین المللی
آریا
تعیین قیمت پایه خرید از کشاورزان
شعار سال
احداث 2763 هکتار گلخانه در سال جاری/ایران 100 میلیون دلار سازه و نهاده گلخانه ای صادر کرد
فصل اقتصاد
بازار جهانی زعفران خراسان جنوبی را از دست ندهیم
خراسان تایمز
رئیس شورای ملی زعفران: تعیین قیمت پایه خرید از کشاورزان و واقعی کردن قیمت های پایه صادراتی زعفران توسط متولیان امر اجرایی شود
تسنیم
امتیازها و چالشهای ممنوعیت صادراتی- مهدی کریمی تفرشی*
آریا
تورم اقتصادی ناشی از پدیده تورم صادراتی
مرد سالاری
اخبار مرتبط
bltشبستان : تولید 95 درصد نیازهای ماشین آلات کشاورزی در داخل کشور
bltفصل اقتصاد : افزایش مصرف سرانه حبوبات به دلیل کاهش خرید مرغ و گوشت/ ضرورت افزایش تعرفه های صادراتی برای کالاهای مورد نیاز بازار
bltشعار سال : صادرات 220 تن پنیر به آمریکا
bltباشگاه خبرنگاران : صادرات 220 تن پنیر به آمریکا/قاچاق محصولات لبنی صحت ندارد
bltاقتصادگردان : 17 کالای دیگر مشمول ممنوعیت صادرات شدند
bltپانا : نورانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی: گرانی پسته به جیب پسته کاران نمی رود
bltفصل تجارت : ممنوعیت صادرات نخود بازارهای جهانی را از ایران می گیرد
bltخبرآنلاین : ممنوعیت صادرات حبوبات و کره از دی ماه امسال
bltناطقان نیوز : ممنوعیت صادرات حبوبات وکره ازدی ماه
bltعصر ایران : ممنوعیت صادرات حبوبات و کره از دی ماه
bltتجارت نیوز : وضعیت سبدخانوار در شب عید چگونه می شود؟
bltشعار سال : سیگنال های بودجه به اقتصاد
bltاقتصاد آنلاین : رحمانی: اقلام مورد نیاز مردم باید با قیمت مناسب عرضه شود
bltاکو فارس : کالاهای مورد نیاز مردم نبایدبی رویه صادرشود
bltفصل اقتصاد : رحمانی: حمایت دولت ازتامین مواد اولیه صنعت پوشاک/کالاهای مورد نیاز مردم نبایدبی رویه صادرشود
bltفصل تجارت : تامین مواد اولیه صنعت پوشاک/کالای موردنیاز نباید بی رویه صادر شود
bltآریا : حمایت دولت از تامین مواد اولیه صنعت پوشاک
bltباشگاه خبرنگاران : حمایت دولت از تامین مواد اولیه صنعت پوشاک/کالاهای مورد نیاز مردم نبایدبی رویه صادرشود
bltاقتصاد نیوز : آیا در رویه هاى پیمان ارزى بازنگرى مى شود؟
bltساعت 24 : توافقی با همتی نشد و پیمان سپاری ارزی همچنان پابرجاست
bltنسیم : مشتریان تازه برای سیب ایرانی/هند و روسیه مقصد جدید
bltپول نیوز : هند و روسیه مشتریان جدید سیب ایرانی
bltآریا : ورود سیب ایرانی به بازارهای جدید بین المللی
bltشعار سال : تعیین قیمت پایه خرید از کشاورزان
bltفصل اقتصاد : احداث 2763 هکتار گلخانه در سال جاری/ایران 100 میلیون دلار سازه و نهاده گلخانه ای صادر کرد
bltخراسان تایمز : بازار جهانی زعفران خراسان جنوبی را از دست ندهیم
bltتسنیم : رئیس شورای ملی زعفران: تعیین قیمت پایه خرید از کشاورزان و واقعی کردن قیمت های پایه صادراتی زعفران توسط متولیان امر اجرایی شود
bltآریا : امتیازها و چالشهای ممنوعیت صادراتی- مهدی کریمی تفرشی*
bltمرد سالاری : تورم اقتصادی ناشی از پدیده تورم صادراتی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.