مخبر - 1397/06/22 - صادرات نخود رونق گرفت

صادرات نخود رونق گرفت
بازار داخلی نخود که بخشی از آن در سال های اخیر از محل واردات تنظیم می شد، این روزها به دلیل تغییر نرخ ارز، بازار صادراتی پر رونقی برای خود دست و پا کرده است. فعالان صنعت بسته بندی حبوبات اعلام می کنند که دلالان مشغول خرید نخود از کشاورزان و صادرات آن هستند و اگر این روند ادامه یابد در ماه های آینده ...
صادرات نخود رونق گرفت

شعارسال: فهرستی که تیرماه امسال بانک مرکزی از دریافت کنندگان ارز دولتی منتشر کرد، نشان داد که 132 شرکت بخشی از منابع ارزی کشور را صرف واردات کالاهایی چون حبوبات شامل نخود، لوبیا چشم بلبلی، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی، عدس و لپه کرده اند. این در حالی است که آمار وزارت جهادکشاورزی از مصرف سالانه 760 هزار تن حبوبات شامل نخود، لپه، عدس و انواع لوبیا در کشور حکایت دارد و سرانه هر ایرانی 7/8 کیلوگرم محاسبه می شود.

صادرات نخود رونق گرفت

حامد شیرپور، مدیرعامل یک شرکت بسته بندی خشکبار و حبوبات، که از وضعیت بازار حبوبات کشور گلایه داشت، اعلام کرد: بخشی از نخود مورد نیاز کشور از محل تولید داخل و بخشی به عنوان کالای اساسی با ارز دولتی از محل واردات تأمین می شود که به دلیل اخذ نشدن عوارض گمرکی برای صادرات، همان محصول وارداتی صادر می شود. وی تصریح کرد: پیش از این بهای نخود ایرانی برای صادرات مقرون به صرفه نبود و به همین دلیل تنها محصولی بود که در بین حبوب تعرفه 30 درصدی صادراتی نداشت. این فعال حوزه صنایع غذایی افزود: طبق آمار جدید گمرک ایران، روزانه بیش از یک هزار تا یک هزار و 500 تن نخود از مرزهای کشور به مقصد کشورهای همسایه صادر می شود. وی اظهار داشت: علاوه بر بارش های بهاری امسال در غرب کشور که سبب شد امسال تولید نخود کاهش یابد، در هفته های اخیر شاهد افزایش صادرات این محصول هستیم؛ زیرا تغییر نرخ برابری ارزها سبب شده تا کشورهای همسایه ازجمله پاکستان، عراق و افغانستان اقدام به خرید نخود از ایران کنند. شیرپور اظهار داشت: بخش عمده تولیدات کشاورزان توسط خود آن ها یا دلالان صادر می شود و برای شرکت های داخلی محصولی باقی نمانده است که به صورت بسته بندی شده به بازار عرضه کنند. این فعال حوزه بسته بندی خشکبار و حبوبات اظهار داشت: پیش از این هر کیلوگرم نخود خرمنی (نخود پاک نشده) پنج هزار و 600 تا پنج هزار و 800 تومان خریداری می شد؛ اما اکنون به هفت هزار و 100 تومان رسیده است.

به گفته وی، هر روز 100 تا 200 تومان به قیمت خرید نخود اضافه می شود و ممکن است تا چندماه آینده با کمبود این محصول در داخل روبه رو شویم. وی بر این باور است که با وجود افزایش نرخ نخود در کشور، شاهد افت کیفیت این محصول هستیم تا جایی که پیش از این نخود «دو خان» و «سه خان» داشتیم که نخود سه خان دارای سه قطر یا سایز هفت، هشت و 9 است که قطر 9 آن بیش ترین تقاضا را دارد. شیرپور گفت: پیش از این 50 درصد نخود تولیدی کشور را قطر 9 تشکیل می داد که امروز تولید این قطر نخود به حدود 10 درصد رسیده است و اکنون بیش تر سایزهای کوچک تولید و عرضه می شود. وی از مسئولان خواست تا برای جلوگیری از خروج این محصول از کشور همانند دیگر حبوبات عوارض صادرات وضع کنند تا در ماه های آتی با کمبود این محصول در بازار داخلی مواجه نشویم.

کمبود نخود نداریم

با این حال فرامک عزیزکریمی، مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، در این باره توضیح داد: سالانه به طور متوسط 270 هزار تن نخود در سطح زیرکشت 550 هزار هکتار تولید می شود؛ در حالی که نیاز مصرفی کشور حدود 260 هزار تن نخود و لپه است. به گفته وی، پارسال 90 هزار تن نخود به طور عمده وارد کشور شده است. این مسئول در وزارت جهاد کشاورزی درباره این که گفته می شود به دلیل بارندگی های امسال در غرب کشور تولید نخود کاهش یافته است، اظهار داشت: به دلیل بارش های مداوم در بهار و شیوع بیماری قارچی برق زدگی حدود 18 درصد از تولید مزارعی که از ارقام اصلاح شده استفاده نکردند، کاهش تولید داشتیم. عزیزکریمی در پاسخ به این که گفته می شود با وجود واردات این محصول با افزایش نرخ ارز طی ماه های اخیر بخش عمده ای از آن صادر شده است، گفت: صادرات و واردات در ایران آزاد است و هر تاجری با توجه به صرفه اقتصادی و شرایط روز قادر به تصمیم گیری است. وی درباره این که آیا احتمال کمبود این محصول برای ماه های آینده وجود دارد، افزود: احتمال کمبود نخود در شرایط موجود وجود ندارد و مردم نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

صادرات نخود ممنوع شود

محمد آقاطاهر، رئیس اتحادیه بنکداران موادغذایی کشور، نیز درباره وضعیت فعلی بازار نخود گفت: اکنون کمبودی در بازار نخود نداریم؛ اما به دلیل افزایش روند صادرات این محصول ممکن است در ماه های آتی با کمبود مواجه شویم. وی اظهار داشت: مصرف نخود کشور با تولید داخلی برابر است و نیازی به واردات این محصول نداریم. این مسئول صنفی تأکید کرد: با این حال در سال های اخیر در ابتدای فصل برداشت محصول، دلالان، تجار ایرانی و خارجی به خرید و صادرات این محصول اقدام می کنند و در ماه های پایانی هر سال کشور با کمبود این محصول مواجه می شود تا جایی که مجبور به واردات نخود بی کیفیت می شویم. به گفته آقاطاهر، اکنون تجار عراقی در مزارع محصول نخود کیفی کرمانشاه را با نازل ترین قیمت ها خریداری و از کشور خارج می کنند. وی مشکل اساسی بازار این محصول در ماه های اخیر را روند افزایشی نرخ ارز دانست و گفت: امسال دولت یارانه چهارهزار و 200 تومانی برای واردات به شرکت های وارد کننده اختصاص داده که به دلیل افزایش نرخ ارز ممکن است پس از واردات به طور مجدد این محصول با ارز آزاد از کشور خارج شود. این مسئول صنفی تصریح کرد: مشکل صادرات موادغذایی از کشور تنها منحصر به محصول نخود نیست؛ بلکه سودجویان و دلالان صادرات بیش تر محصولات از جمله گوجه فرنگی را آغاز کرده اند که ادامه این روند کارخانجات فرآوری این محصول را با کمبود مواجه می سازد. آقاطاهر گفت: در شرایط اقتصادی فعلی دولت و وزارت جهادکشاورزی باید از صادرات محصول نخود و سایر مواد غذایی از کشور به شکل رسمی و غیررسمی جلوگیری کنند، زیرا ادامه این روند می تواند کشور را با کمبود مواد غذایی مورد نیاز مواجه کند.

واردات عامل اصلی نابودی نخود ایرانی

ناصر مرادی، رئیس شورای ملی نخود کشور، گفت: نخود ایرانی در دنیا از بالاترین کیفیت برخوردار است؛ درحالی که محصول سایر کشورها کیفی نیست. وی اظهار داشت: اکنون تولید نخود در کشور مازاد بر مصرف داخلی است؛ به طوری که 10 استان ازجمله کرمانشاه، لرستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، همدان و اردبیل که قطب تولید آن به شمار می روند، بالغ بر 270 هزار تن تولید داشتند؛ بنابراین ما با کمبود تولید این محصول مواجه نیستیم که به واردات این محصول نیازی داشته باشیم. رئیس شورای ملی نخود سرانه مصرف این محصول را برای هر ایرانی حدود دو کیلوگرم دانست و افزود: نیاز سالانه مصرفی نخود کشور حدود 160 هزار تن است. مرادی تصریح کرد: در برخی استان های کشور کشت بهاره مقداری دچار نوسانات آفتی شد، اما این مهم به معنی کاهش تولید نیست؛ زیرا طی سال های گذشته با افزایش سطح زیرکشت، کمبود برخی مزارع جبران شده است. به گفته وی، کشت نخود در 75 درصد مزارع دیم کشور انجام می شود که محصول دیگری در این مزارع قابل کشت نیست. وی قیمت نخود در استان های نخودخیز کشور را بین پنج تا هفت هزار تومان دانست و گفت: این قیمت گذاری براساس سایز نخود است. مرادی اظهار داشت: شورای ملی نخود مخالف واردات این محصول به کشور است؛ زیرا که در سال های گذشته ایران یکی از صادرکنندگان این محصول بوده است. به گفته رئیس شورای ملی نخود، در سال های 90 و 91 سالانه 130 هزارتن نخود به کشورهای هدف صادر می شد؛ در حالی که سال گذشته فقط 10 هزار تن از این محصول به کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان صادر شد که این کاهش صادرات، سبب از دست رفتن بازارهای صادراتی شده است. وی اظهار داشت: در سال های اخیر نخود با ارز مبادله ای و اکنون با ارز رسمی چهارهزار و 200 تومانی وارد کشور می شود؛ به طوری که براساس آمار گمرک طی 9 ماهه سال 96 حدود 88 هزار تن نخود به کشور وارد شد که عمده آن نخود روسی بی کیفیت بود. مرادی اضافه کرد: با توجه به افزایش نرخ ارز و تخصیص ارز دولتی به واردات نخود، احتمال آن می رود که نخود بی کیفیت به کشور وارد و به طور مجدد صادر شود که همین اتفاق می تواند بازار صادراتی ایران را با مشکل بی کیفیتی محصول مواجه کند.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار: 20شهریور1397 ، کدخبر: 54157: www.sabzineh.org


کلیدواژه های این خبر
بیماری   صنایع غذایی   صادرات   کالای اساسی   صادراتی   گمرک ایران   پاکستان   حبوبات   غلات   بارندگی   کشاورزان   نخود   کشورهای همسایه   وزارت جهاد کشاورزی   لوبیا   عوارض گمرکی   قیمت دلار   مصرف سالانه   بسته بندی   مرزهای کشور   وضعیت بازار   بازار   کالای ایرانی   شعار سال   ارز دولتی  
اخبار مرتبط
وزارت صمت در بخشنامه ای صادرات هفت کالای دیگر را ممنوع کرد
شعار سال
موج چهارم حصر صادراتی
افکار نیوز
معرفی 59 رقم اصلاح شده به کشاورزان
بانکداری ایرانی
ترمزی برای صادرات سیاه
اقتصاد آنلاین
معرفی 59 رقم اصلاح شده به کشاورزان در چهار سال اخیر
صدا و سیما
معرفی 59 رقم اصلاح شده به کشاورزان در 4 سال اخیر
تدبیر و امید
تبعات جدید نوسانات ارزی خود را نشان می دهد
شعار سال
75 درصد طلب گندمکاران تا پایان هفته پرداخت می شود
ایران اکونومیست
قاچاق دارو به آن سوی مرزها
اقتصاد آنلاین
صادرات صیفی جات مشکلی برای بازار داخلی ایجاد نمی کند
پایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور
تاثیر صادرات صیفی جات بر بازار داخلی
نکو نیوز
صادرات برخی کالاها برای حمایت از دهک های پایین ممنوع شد
خرداد نیوز
کمبود نخود در کشور نداریم/ مردم نگران نباشند
اقتصاد آنلاین
صدور برخی کالاها برای حمایت از دهکهای پایین ممنوع شد
نسیم
نیشخند صادرات به بازار داخلی؛ این بار نخود
ایران اکونومیست
نیشخند صادرات به بازار داخلی
نکو نیوز
ممنوعیت یک باره صادرات سم
ایستا نیوز
واردات سموم کشاورزی دارای مشابه داخلی معنا ندارد/ ممنوعیت یک باره صادرات سم
فارس
کم رنگ شدن صادرات چای ایرانی با یک بخشنامه وزارت صمت+ سند
نامه نیوز
کالای اساسی که دلار دولتی خورد؛ 5 برابر هم گران شد!
شعار سال
ممنوعه های دردسرساز
اقتصاد آنلاین
100 درصد بذور محصولات راهبردی کشاورزی تولید داخل است
شعار سال
جایگاه ایران در معرفی برندهای جهانی
شعار سال
هزینه های تاخیر در اجرای سیاست ارزی بر عهده کیست؟
شعار سال
آخرین قیمت کالاهای اساسی در بازار/ برنج و رب گوجه تولید داخل چه ربطی به دلار دارد؟
تدبیر خبر
علت ماراتن قیمت کالاهای اساسی داخلی چیست؟
پارسینه
سودجویی میلیاردی از مچاله کردن فولاد مرغوب/ رانت ارزی به «قراضه» هم رسید
افق تازه
سودجویی فرصت طلبان این بار در بازار قراضه ها
ایران آنلاین
سودجویی میلیاردی از مچاله کردن فولاد مرغوب
عصر امروز
قابلیت های صادرات ایران از کشورهای همسایه بالاتر است
ایران آنلاین
توسعه متوازن نیازمند پیوند برنامه های ملی و استانی است
ایرنا
توسعه متوازن نیازمند پیوند خوردن برنامه های ملی و استانی است
ایرنا
کار به نامه نگاری محرمانه به وزیر کشید
شعار سال
میلیون ها دلار از ثروت کشور صرف خرید نخود و لوبیا شده است
شعار سال
پایان داستان واردات با بهینه سازی کشت حبوبات
اقتصاد آنلاین
بازار نخود کرمانشاه در انحصار روس ها
شعار سال
چرا میلیون ها دلار ارز دولتی صرف واردات نخود و لوبیا شد؟
فردا نیوز
چرا صادرات برخی کالاهای کشاورزی ممنوع شد
ایرنا
امسال نیازی به واردات گندم نداریم
خبرنامه دانشجویان
فرصت سوزی ارزی در صنعت سیمان
شعار سال
اخبار مرتبط
bltشعار سال : وزارت صمت در بخشنامه ای صادرات هفت کالای دیگر را ممنوع کرد
bltافکار نیوز : موج چهارم حصر صادراتی
bltبانکداری ایرانی : معرفی 59 رقم اصلاح شده به کشاورزان
bltاقتصاد آنلاین : ترمزی برای صادرات سیاه
bltصدا و سیما : معرفی 59 رقم اصلاح شده به کشاورزان در چهار سال اخیر
bltتدبیر و امید : معرفی 59 رقم اصلاح شده به کشاورزان در 4 سال اخیر
bltشعار سال : تبعات جدید نوسانات ارزی خود را نشان می دهد
bltایران اکونومیست : 75 درصد طلب گندمکاران تا پایان هفته پرداخت می شود
bltاقتصاد آنلاین : قاچاق دارو به آن سوی مرزها
bltپایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور : صادرات صیفی جات مشکلی برای بازار داخلی ایجاد نمی کند
bltنکو نیوز : تاثیر صادرات صیفی جات بر بازار داخلی
bltخرداد نیوز : صادرات برخی کالاها برای حمایت از دهک های پایین ممنوع شد
bltاقتصاد آنلاین : کمبود نخود در کشور نداریم/ مردم نگران نباشند
bltنسیم : صدور برخی کالاها برای حمایت از دهکهای پایین ممنوع شد
bltایران اکونومیست : نیشخند صادرات به بازار داخلی؛ این بار نخود
bltنکو نیوز : نیشخند صادرات به بازار داخلی
bltایستا نیوز : ممنوعیت یک باره صادرات سم
bltفارس : واردات سموم کشاورزی دارای مشابه داخلی معنا ندارد/ ممنوعیت یک باره صادرات سم
bltنامه نیوز : کم رنگ شدن صادرات چای ایرانی با یک بخشنامه وزارت صمت+ سند
bltشعار سال : کالای اساسی که دلار دولتی خورد؛ 5 برابر هم گران شد!
bltاقتصاد آنلاین : ممنوعه های دردسرساز
bltشعار سال : 100 درصد بذور محصولات راهبردی کشاورزی تولید داخل است
bltشعار سال : جایگاه ایران در معرفی برندهای جهانی
bltشعار سال : هزینه های تاخیر در اجرای سیاست ارزی بر عهده کیست؟
bltتدبیر خبر : آخرین قیمت کالاهای اساسی در بازار/ برنج و رب گوجه تولید داخل چه ربطی به دلار دارد؟
bltپارسینه : علت ماراتن قیمت کالاهای اساسی داخلی چیست؟
bltافق تازه : سودجویی میلیاردی از مچاله کردن فولاد مرغوب/ رانت ارزی به «قراضه» هم رسید
bltایران آنلاین : سودجویی فرصت طلبان این بار در بازار قراضه ها
bltعصر امروز : سودجویی میلیاردی از مچاله کردن فولاد مرغوب
bltایران آنلاین : قابلیت های صادرات ایران از کشورهای همسایه بالاتر است
bltایرنا : توسعه متوازن نیازمند پیوند برنامه های ملی و استانی است
bltایرنا : توسعه متوازن نیازمند پیوند خوردن برنامه های ملی و استانی است
bltشعار سال : کار به نامه نگاری محرمانه به وزیر کشید
bltشعار سال : میلیون ها دلار از ثروت کشور صرف خرید نخود و لوبیا شده است
bltاقتصاد آنلاین : پایان داستان واردات با بهینه سازی کشت حبوبات
bltشعار سال : بازار نخود کرمانشاه در انحصار روس ها
bltفردا نیوز : چرا میلیون ها دلار ارز دولتی صرف واردات نخود و لوبیا شد؟
bltایرنا : چرا صادرات برخی کالاهای کشاورزی ممنوع شد
bltخبرنامه دانشجویان : امسال نیازی به واردات گندم نداریم
bltشعار سال : فرصت سوزی ارزی در صنعت سیمان
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.