مخبر - 1397/06/22 - نیویورک در انتظار چه سناریویی است

نیویورک در انتظار چه سناریویی است
اکوفارس: برگزاری یک دیدار میان روحانی و ترامپ می تواند پیامدهای خواسته و ناخواسته متعددی را با خود به همراه داشته باشد که هر یک نتایج متفاوتی را به دنبال خواهد داشت. پایگاه تحلیلی لوبلاگ با پرداختن به احتمال رویارویی روحانی و ترامپ در نشست سالانه سازمان ملل نوشته است اگر هر دوطرف بتوانند این ...
نیویورک در انتظار چه سناریویی است

نیویورک در انتظار چه سناریویی است

برگزاری یک دیدار میان روحانی و ترامپ می تواند پیامدهای خواسته و ناخواسته متعددی داشته باشد که هریک نتایج متفاوتی را به دنبال خواهند داشت. اما اگر هر دوطرف بتوانند این اطمینان را ایجاد کنند که انگیزه آنها تنها کاهش تنش است که می تواند از طریق کانال های محرمانه نیز حاصل شود در چنین صورتی ممکن است برگزاری این دیدار ارزش ریسک را داشته باشد. با این حال رویارویی دو طرف در سازمان مللاجتناب ناپذیر است. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، در مطلب پایگاه تحلیلی لوبلاگ که به قلم نادر انتصار، استاد دانشگاه آلاباما جنوبی آمریکا و کاوه افراسیابی، استاد پیشین دانشگاه تهران با پرداختن به احتمال رویارویی روحانی و ترامپ در نشست سالانه سازمان ملل نگاشته شده، آمده است: یکبار دیگر سازمان ملل متحد قرار است به میدان نبرد ایران و ایالات متحده بدل شود، که اکنون یکی از تاریک ترین نقاط روابط دوجانبه را تجربه می کنند. دونالد ترامپ و حسن روحانی روسای جمهوری آمریکا و ایران قرار است هر دو در 25 سپتامبر پشت تریبون سازمان ملل به ایراد سخنرانی بپردازند. پیش از آن نیز قرار است یک جلسه ویژه در رابطه با ایران در شورای امنیتاین سازمان برگزار شود که ریاست آن را ترامپ برعهده خواهد داشت. بنابر ادعای نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل هدف از برگزاری این نشست بررسی نقض قوانین بین المللی از سوی ایران است.

محمد جواد ظریف در واکنش به این خبر آن را نوعی سوءاستفاده از شورای امنیت توسط ترامپ دانسته است؛ شورایی که او به تنها قطعنامه آن در رابطه با برجام (قطعنامه 2231) که بر لزوم پایبندی همه طرف ها به این توافق تاکید می کند احترام نگذاشت. با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم ها، ایران اکنون در شورای امنیت سازمان ملل و دیوان بین المللی دادگستری علیه ایالات متحده شکایت هایی را مطرح کرده است که همین موضوع می تواند به نمایشی گزنده از سوی روسای جمهور کشورها منجر شود و هریک در تلاش خواهند بود تا سیاست ها و وجهه عمومی طرف مقابل را غیر قانونی نشان دهند.

اما می توان اندک مجالی را برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا در نشست سالانه سازمان ملل که در نیویورک برگزار خواهد شد متصور بود. ترامپ تاکنون چند بار از تمایل برای دیدار با حسن روحانی سخن گفته است. با وجود رد درخواست این دیدار از سوی ایران بدون پیش شرط، کاخ سفید به مطرح کردن این درخواست خود از طریق کانال های متفاوت ادامه خواهد داد.

اما در صورتی که ترامپ سیگنال هایی را مبنی بر حسن نیت برای استفاده از گزینه های جایگزینی مانند روش های دیپلماتیک و غیرقلدرانه به مقامات ایران ارسال کند ممکن است مقامات تصمیم ساز در ایران برای مذاکره با آمریکا چراغ سبزی نشان دهد. برگزاری یک نشست میان روحانی و ترامپ در حاشیه نشست سازمان ملل می تواند به مثابه کابوسی برای مقامات ضدایرانی کاخ سفید از جمله جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل و مایک پمپئو وزیرخارجه این کشور باشد. پمپئو در سفری که به اسرائیل داشت تضمین داد که آمریکا مصمم است تا «فشار حداکثری» را بر ایران وارد کند و موجب تغییر رفتار ایران در منطقه شود. البته همه مقامات کاخ سفید با چنین رویکردی موافق نیستند برای مثال جیمز متیس،وزیر دفاع زمانی که بحث این سیاست در قبال ایران مطرح می شود به طور آشکار سکوت اختیار می کند.

دستور کار خصمانه ترامپ علیه ایران همچنین در تضاد با تمایلات جامعه بین المللی است که در رابطه با برجام در حمایت از ایران ایستاده اند. متحدان اروپایی آمریکا در این مورد به طور کامل از برجام حمایت کرده اند و از اجرای خواسته های آمریکا سر باز زده اند. حتی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز یکی از مدافعان سرسخت توافق هسته ای ایران است. برخی از طرف هایی که در کنار آمریکا علیه ایران هستند مانند اسرائیل و عربستان خود برای انجام جنایات جنگی علیه مردم فلسطین ویمن زیرذره بین جامعه جهانی قرار دارند.

فعلا مشخص نیست آیا نماینده ای از ایران در جلسه شورای امنیت که ترامپ ریاست آن را برعهده خواهد داشت حضور یابد تا اتهامات آمریکا را خنثی کند اما این موضوع موجب شکل گیری بحث های متعددی در مورد حضور یا عدم حضور ایران در این جلسه شده است. درحالی که برخی خواستار تحریم این جلسه شده اند برخی صداهای میانه روتر از روحانی خواسته اند با حضور در این جلسه پاسخی درخور به ادعاهای ترامپ بدهد. با توجه به سابقه ای که از روحانی و ظریف در انجام مباحثه های منطقی سراغ داریم به نظر نمی رسد که آنها نشست شورای امنیت را به ترامپ واگذار کنند. در عوض آنها می توانند به نقض قوانین بین المللی از سوی ترامپ در مورد توافق هسته ای بپردازند. همچنین این نکته را می توان در نشست مطرح کرد که آمریکا اکنون به فروش هنگفت تسلیحات به عربستان و دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس روی آورده است.

البته این به آن معنا نیست که آمریکا نمی تواند برخی از اعضا را در انتقاد از موضوعاتی مانند برنامه موشکی، حمایت از حوثی ها و دیگر مسائل با خود همراه کند. در این میان فرانسه خود را بسیار به مواضع آمریکا نزدیک کرده است. به تازگی نیز لودریان، وزیرخارجه این کشور خواستار مذاکره در مورد برنامه موشکی ایران شده است.

به علاوه پیش از برگزاری نشست سالانه سازمان ممکن است اوضاع در ادلب سوریه با تحولاتی مواجه شود. به ویژه اگر یک حمله شیمیایی دیگر که از سوی آمریکا ادعای آن مطرح می شود موجب یک حمله مشترک نظامی از سوی آمریکا و اروپا به سوریهشود. چنین تحولی می تواند به افزایش تنش ها در روابط روسیه و آمریکا منجر شود. اما حتی بدون این امتیاز نیز ایالات متحده به اندازه ای کارت برای بازی کردن دارد که از آنها برای تغییر در رفتار خارجی ایران استفاده کند. یکی از بحث های اصلی در محافل ایران آن است که آیا پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با حسن نیت انجام شده است یا او به توصیه مقاله بولتون در سال 2017 از مطرح کردن این دیدار اهداف دیگری دیگری داشته است. این موضوع خود یک پرسش دیگر را مطرح می سازد و آن اینکه آیا ترامپ به طور کامل اختیارات سیاست خارجی در رابطه با ایران را عهده دار است یا او همه جزئیات را به مقامات خود واگذار کرده است.

رد سریع پیشنهاد دیدار بدون پیش شرط ترامپ با روحانی از سوی پمپئو گمانه زنی ها را در مورد اینکه ترامپ برخی از مواضع مقامات ضد ایرانی خود را تایید نمی کند، تشدید کرد. اگر واقعا این موضوع صادق باشد ایران باید از این شکاف سیاسی میان ترامپ و مقاماتش استفاده کند. در عین حال ایران باید این نکته را همواره مدنظر داشته باشد که ترامپ تمایلی به دیپلماسی ندارد. دولت ترامپ اکنون یک جنگ اقتصادی علیه ایران به راه انداخته است و بولتون نیز با وجود تکذیب این موضوع به دنبال تغییر رژیم در ایران است. کمیسیونر پناهندگان اروپا هشدار داده است که تحریم های ایران می تواند موجب ورود مهاجران بیشتری به اروپا شود.


محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
ریسک   آمریکا   قطعنامه   بهداشت   مشاور امنیت ملی   کاوه   کاخ سفید   وزیر دفاع   دیپلمات   نیکی هیلی   لوبلاگ   دادگستری   جواد ظریف   مذاکره با آمریکا   آلاباما   مطرح کردن   حسن روحانی   نیویورک   دانشگاه   رژیم صهیونیستی   دونالد ترامپ   سازمان ملل متحدد   مایک پمپئو  
اخبار مرتبط
کار ترامپ با پیروزی دمکرات ها در انتخابات تمام خواهد بود
ایرنا
هدف تحریم جلوگیری از زلزله سیاسی در روابط آمریکا وریاض است
ایرنا
راز های سر به مهر درباره یک دیپلمات ضد ایرانی ؛ صندوقچه اسرار کاخ سفید چه زمانی باز می شود؟
خرداد نیوز
راز های سر به مهر درباره یک دیپلمات ضدایرانی
تیک نیوز
آیا ترامپ، واقعا قصد جنگ با ایران را دارد یا ...؟
اعتدال
راز های سر به مهر درباره یک دیپلمات ضد ایرانی
فیدوس
ترامپ به دنبال جنگ با ایران است یا نقش بازی می کند؟
انصاف نیوز
اگر نظام ‏ایران سقوط کند قدرت به دست مردم نمی افتد بلکه به کسانی می رسد که اسلحه در دست دارند
اقتصاد نیوز
احتمالا استعفای هیلی حرکتی پیش دستانه قبل از اخراج تحقیرآمیز او بوده است
باشگاه خبرنگاران
چه کسی جانشین نیکی هیلی در سازمان ملل می شود؟
الف
چرا نیکی هیلی استعفا کرد؟
صدا و سیما
پشت پرده کناره گیری ناگهانی نماینده ترامپ در سازمان ملل چیست
قدس آنلاین
پشت پرده کناره گیری ناگهانی سفیر ترامپ در سازمان ملل
شبکه الکوثر
پشت پرده کناره گیری ناگهانی نیکی هیلی
پارسینه
گزارش تسنیم| پشت پرده کناره گیری ناگهانی سفیر ترامپ در سازمان ملل
نسیم
3 دلیل احتمالی استعفای "نیکی هیلی"
عصر ایران
آثار حکم لاهه
همشهری آنلاین
آثار حکم لاهه - پرویز اسماعیلی*
ایرنا
چهار دلیلی که ایران نمی خواهد با ترامپ گفت وگو کند
شعار سال
لوبلاگ؛ آمریکا در منزوی کردن ایران تنها ماند
آریا
دلایل تمایل نداشتن ایران برای گفت وگو با ترامپ تشریح شد
جنوب نیوز
موسویان: ایران برای مذاکره با آمریکا عجله ای ندارد/ ایران می تواند تا سال 2020 صبر کند
نواندیش
دلایلی که ایران با دولت ترامپ مذاکره نمی کند
اخبار اقتصاد ایران
ایران برای مذاکره با آمریکا عجله ای ندارد/ ایران می تواند تا سال 2020 صبر کند/دولت فعلی آمریکا به دنبال چیزی جز براندازی نظام جمهوری اسلامی نیست/ترامپ ممکن است به زودی قدرت را از دست بدهد
آفتاب
نماینده ایران در سازمان ملل متحد:دولت ترامپ سر در گم است
ایرنا
چرا ایران تمایلی به مذاکره با ترامپ ندارد؟/سید حسین موسویان:دولت فعلی آمریکا به دنبال چیزی جز براندازی نظام جمهوری اسلامی نیست/ایران نمی تواند با دولتی در آمریکا مذاکره کند که ممکن است بزودی قدرت را از دست بدهد/ممکن است ایران صبر کند تا ترامپ قدرت را از دست داده و با جانشین بعدی درصورتیکه شریک خوبی
نامه نیوز
موسویان: ایران برای مذاکره با آمریکا عجله ای ندارد
رویداد 24
دلایل تمایل نداشتن ایران برای گفت وگو با ترامپ به روایت حسین موسویان
اقتصاد نیوز
چرا ایران با مذاکره نمی کند؟
خرداد نیوز
چرا ایران با دولت ترامپ مذاکره نمی کند؟
آفتاب
چرا ایران با دولت ترامپ مذاکره نمی کند؟ | حسین موسویان
انصاف نیوز
چرا روحانی با ترامپ مذاکره نمی کند؟
هراز نیوز
چرا روحانی با ترامپ مذاکره نکرد؟
اقتصاد نیوز
هیچگاه درخواستی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا نداشتیم/ به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است/ ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد/ هیچ قدرت و دولتی نمی تواند در برابر یک ملت بایستد/ اقدام ایران در عراق و سوریه به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان است
پایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری
پاسخی روحانی به پیشنهاد ترامپ چه بود؟
عصر تعادل
همه آنچه رسانه های جهان درباره سخنان حسن روحانی نوشتند
اقتصاد نیوز
ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد
تدبیر 24
خط ونشان «بولتون» برای اروپا/ دوره مصونیت تهران تمام شده است!
فانوس نیوز
روحانی در مصاحبه با شبکه CNN و PBS: هیچ گاه درخواستی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا نداشتیم
خبرگزاری دانشجو
روحانی: هیچگاه درخواستی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا نداشتیم / به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است / ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد
انتخاب
اخبار مرتبط
bltایرنا : کار ترامپ با پیروزی دمکرات ها در انتخابات تمام خواهد بود
bltایرنا : هدف تحریم جلوگیری از زلزله سیاسی در روابط آمریکا وریاض است
bltخرداد نیوز : راز های سر به مهر درباره یک دیپلمات ضد ایرانی ؛ صندوقچه اسرار کاخ سفید چه زمانی باز می شود؟
bltتیک نیوز : راز های سر به مهر درباره یک دیپلمات ضدایرانی
bltاعتدال : آیا ترامپ، واقعا قصد جنگ با ایران را دارد یا ...؟
bltفیدوس : راز های سر به مهر درباره یک دیپلمات ضد ایرانی
bltانصاف نیوز : ترامپ به دنبال جنگ با ایران است یا نقش بازی می کند؟
bltاقتصاد نیوز : اگر نظام ‏ایران سقوط کند قدرت به دست مردم نمی افتد بلکه به کسانی می رسد که اسلحه در دست دارند
bltباشگاه خبرنگاران : احتمالا استعفای هیلی حرکتی پیش دستانه قبل از اخراج تحقیرآمیز او بوده است
bltالف : چه کسی جانشین نیکی هیلی در سازمان ملل می شود؟
bltصدا و سیما : چرا نیکی هیلی استعفا کرد؟
bltقدس آنلاین : پشت پرده کناره گیری ناگهانی نماینده ترامپ در سازمان ملل چیست
bltشبکه الکوثر : پشت پرده کناره گیری ناگهانی سفیر ترامپ در سازمان ملل
bltپارسینه : پشت پرده کناره گیری ناگهانی نیکی هیلی
bltنسیم : گزارش تسنیم| پشت پرده کناره گیری ناگهانی سفیر ترامپ در سازمان ملل
bltعصر ایران : 3 دلیل احتمالی استعفای "نیکی هیلی"
bltهمشهری آنلاین : آثار حکم لاهه
bltایرنا : آثار حکم لاهه - پرویز اسماعیلی*
bltشعار سال : چهار دلیلی که ایران نمی خواهد با ترامپ گفت وگو کند
bltآریا : لوبلاگ؛ آمریکا در منزوی کردن ایران تنها ماند
bltجنوب نیوز : دلایل تمایل نداشتن ایران برای گفت وگو با ترامپ تشریح شد
bltنواندیش : موسویان: ایران برای مذاکره با آمریکا عجله ای ندارد/ ایران می تواند تا سال 2020 صبر کند
bltاخبار اقتصاد ایران : دلایلی که ایران با دولت ترامپ مذاکره نمی کند
bltآفتاب : ایران برای مذاکره با آمریکا عجله ای ندارد/ ایران می تواند تا سال 2020 صبر کند/دولت فعلی آمریکا به دنبال چیزی جز براندازی نظام جمهوری اسلامی نیست/ترامپ ممکن است به زودی قدرت را از دست بدهد
bltایرنا : نماینده ایران در سازمان ملل متحد:دولت ترامپ سر در گم است
bltنامه نیوز : چرا ایران تمایلی به مذاکره با ترامپ ندارد؟/سید حسین موسویان:دولت فعلی آمریکا به دنبال چیزی جز براندازی نظام جمهوری اسلامی نیست/ایران نمی تواند با دولتی در آمریکا مذاکره کند که ممکن است بزودی قدرت را از دست بدهد/ممکن است ایران صبر کند تا ترامپ قدرت را از دست داده و با جانشین بعدی درصورتیکه شریک خوبی
bltرویداد 24 : موسویان: ایران برای مذاکره با آمریکا عجله ای ندارد
bltاقتصاد نیوز : دلایل تمایل نداشتن ایران برای گفت وگو با ترامپ به روایت حسین موسویان
bltخرداد نیوز : چرا ایران با مذاکره نمی کند؟
bltآفتاب : چرا ایران با دولت ترامپ مذاکره نمی کند؟
bltانصاف نیوز : چرا ایران با دولت ترامپ مذاکره نمی کند؟ | حسین موسویان
bltهراز نیوز : چرا روحانی با ترامپ مذاکره نمی کند؟
bltاقتصاد نیوز : چرا روحانی با ترامپ مذاکره نکرد؟
bltپایگاه اطلاع رسانی یایت جمهوری : هیچگاه درخواستی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا نداشتیم/ به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است/ ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد/ هیچ قدرت و دولتی نمی تواند در برابر یک ملت بایستد/ اقدام ایران در عراق و سوریه به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان است
bltعصر تعادل : پاسخی روحانی به پیشنهاد ترامپ چه بود؟
bltاقتصاد نیوز : همه آنچه رسانه های جهان درباره سخنان حسن روحانی نوشتند
bltتدبیر 24 : ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد
bltفانوس نیوز : خط ونشان «بولتون» برای اروپا/ دوره مصونیت تهران تمام شده است!
bltخبرگزاری دانشجو : روحانی در مصاحبه با شبکه CNN و PBS: هیچ گاه درخواستی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا نداشتیم
bltانتخاب : روحانی: هیچگاه درخواستی برای ملاقات با رئیس جمهور آمریکا نداشتیم / به جای حرف، صداقت و جدیت لازم است / ملاقات باید زمانی انجام شود که واقعا به نفع دو ملت و دو کشور باشد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.