مخبر - 1397/06/22 - نیویورک در انتظار چه سناریویی است

نیویورک در انتظار چه سناریویی است
اکوفارس: برگزاری یک دیدار میان روحانی و ترامپ می تواند پیامدهای خواسته و ناخواسته متعددی را با خود به همراه داشته باشد که هر یک نتایج متفاوتی را به دنبال خواهد داشت. پایگاه تحلیلی لوبلاگ با پرداختن به احتمال رویارویی روحانی و ترامپ در نشست سالانه سازمان ملل نوشته است اگر هر دوطرف بتوانند این ...
نیویورک در انتظار چه سناریویی است

نیویورک در انتظار چه سناریویی است

برگزاری یک دیدار میان روحانی و ترامپ می تواند پیامدهای خواسته و ناخواسته متعددی داشته باشد که هریک نتایج متفاوتی را به دنبال خواهند داشت. اما اگر هر دوطرف بتوانند این اطمینان را ایجاد کنند که انگیزه آنها تنها کاهش تنش است که می تواند از طریق کانال های محرمانه نیز حاصل شود در چنین صورتی ممکن است برگزاری این دیدار ارزش ریسک را داشته باشد. با این حال رویارویی دو طرف در سازمان مللاجتناب ناپذیر است. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، در مطلب پایگاه تحلیلی لوبلاگ که به قلم نادر انتصار، استاد دانشگاه آلاباما جنوبی آمریکا و کاوه افراسیابی، استاد پیشین دانشگاه تهران با پرداختن به احتمال رویارویی روحانی و ترامپ در نشست سالانه سازمان ملل نگاشته شده، آمده است: یکبار دیگر سازمان ملل متحد قرار است به میدان نبرد ایران و ایالات متحده بدل شود، که اکنون یکی از تاریک ترین نقاط روابط دوجانبه را تجربه می کنند. دونالد ترامپ و حسن روحانی روسای جمهوری آمریکا و ایران قرار است هر دو در 25 سپتامبر پشت تریبون سازمان ملل به ایراد سخنرانی بپردازند. پیش از آن نیز قرار است یک جلسه ویژه در رابطه با ایران در شورای امنیتاین سازمان برگزار شود که ریاست آن را ترامپ برعهده خواهد داشت. بنابر ادعای نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل هدف از برگزاری این نشست بررسی نقض قوانین بین المللی از سوی ایران است.

محمد جواد ظریف در واکنش به این خبر آن را نوعی سوءاستفاده از شورای امنیت توسط ترامپ دانسته است؛ شورایی که او به تنها قطعنامه آن در رابطه با برجام (قطعنامه 2231) که بر لزوم پایبندی همه طرف ها به این توافق تاکید می کند احترام نگذاشت. با توجه به خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم ها، ایران اکنون در شورای امنیت سازمان ملل و دیوان بین المللی دادگستری علیه ایالات متحده شکایت هایی را مطرح کرده است که همین موضوع می تواند به نمایشی گزنده از سوی روسای جمهور کشورها منجر شود و هریک در تلاش خواهند بود تا سیاست ها و وجهه عمومی طرف مقابل را غیر قانونی نشان دهند.

اما می توان اندک مجالی را برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا در نشست سالانه سازمان ملل که در نیویورک برگزار خواهد شد متصور بود. ترامپ تاکنون چند بار از تمایل برای دیدار با حسن روحانی سخن گفته است. با وجود رد درخواست این دیدار از سوی ایران بدون پیش شرط، کاخ سفید به مطرح کردن این درخواست خود از طریق کانال های متفاوت ادامه خواهد داد.

اما در صورتی که ترامپ سیگنال هایی را مبنی بر حسن نیت برای استفاده از گزینه های جایگزینی مانند روش های دیپلماتیک و غیرقلدرانه به مقامات ایران ارسال کند ممکن است مقامات تصمیم ساز در ایران برای مذاکره با آمریکا چراغ سبزی نشان دهد. برگزاری یک نشست میان روحانی و ترامپ در حاشیه نشست سازمان ملل می تواند به مثابه کابوسی برای مقامات ضدایرانی کاخ سفید از جمله جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل و مایک پمپئو وزیرخارجه این کشور باشد. پمپئو در سفری که به اسرائیل داشت تضمین داد که آمریکا مصمم است تا «فشار حداکثری» را بر ایران وارد کند و موجب تغییر رفتار ایران در منطقه شود. البته همه مقامات کاخ سفید با چنین رویکردی موافق نیستند برای مثال جیمز متیس،وزیر دفاع زمانی که بحث این سیاست در قبال ایران مطرح می شود به طور آشکار سکوت اختیار می کند.

دستور کار خصمانه ترامپ علیه ایران همچنین در تضاد با تمایلات جامعه بین المللی است که در رابطه با برجام در حمایت از ایران ایستاده اند. متحدان اروپایی آمریکا در این مورد به طور کامل از برجام حمایت کرده اند و از اجرای خواسته های آمریکا سر باز زده اند. حتی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز یکی از مدافعان سرسخت توافق هسته ای ایران است. برخی از طرف هایی که در کنار آمریکا علیه ایران هستند مانند اسرائیل و عربستان خود برای انجام جنایات جنگی علیه مردم فلسطین ویمن زیرذره بین جامعه جهانی قرار دارند.

فعلا مشخص نیست آیا نماینده ای از ایران در جلسه شورای امنیت که ترامپ ریاست آن را برعهده خواهد داشت حضور یابد تا اتهامات آمریکا را خنثی کند اما این موضوع موجب شکل گیری بحث های متعددی در مورد حضور یا عدم حضور ایران در این جلسه شده است. درحالی که برخی خواستار تحریم این جلسه شده اند برخی صداهای میانه روتر از روحانی خواسته اند با حضور در این جلسه پاسخی درخور به ادعاهای ترامپ بدهد. با توجه به سابقه ای که از روحانی و ظریف در انجام مباحثه های منطقی سراغ داریم به نظر نمی رسد که آنها نشست شورای امنیت را به ترامپ واگذار کنند. در عوض آنها می توانند به نقض قوانین بین المللی از سوی ترامپ در مورد توافق هسته ای بپردازند. همچنین این نکته را می توان در نشست مطرح کرد که آمریکا اکنون به فروش هنگفت تسلیحات به عربستان و دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس روی آورده است.

البته این به آن معنا نیست که آمریکا نمی تواند برخی از اعضا را در انتقاد از موضوعاتی مانند برنامه موشکی، حمایت از حوثی ها و دیگر مسائل با خود همراه کند. در این میان فرانسه خود را بسیار به مواضع آمریکا نزدیک کرده است. به تازگی نیز لودریان، وزیرخارجه این کشور خواستار مذاکره در مورد برنامه موشکی ایران شده است.

به علاوه پیش از برگزاری نشست سالانه سازمان ممکن است اوضاع در ادلب سوریه با تحولاتی مواجه شود. به ویژه اگر یک حمله شیمیایی دیگر که از سوی آمریکا ادعای آن مطرح می شود موجب یک حمله مشترک نظامی از سوی آمریکا و اروپا به سوریهشود. چنین تحولی می تواند به افزایش تنش ها در روابط روسیه و آمریکا منجر شود. اما حتی بدون این امتیاز نیز ایالات متحده به اندازه ای کارت برای بازی کردن دارد که از آنها برای تغییر در رفتار خارجی ایران استفاده کند. یکی از بحث های اصلی در محافل ایران آن است که آیا پیشنهاد ترامپ برای مذاکره با حسن نیت انجام شده است یا او به توصیه مقاله بولتون در سال 2017 از مطرح کردن این دیدار اهداف دیگری دیگری داشته است. این موضوع خود یک پرسش دیگر را مطرح می سازد و آن اینکه آیا ترامپ به طور کامل اختیارات سیاست خارجی در رابطه با ایران را عهده دار است یا او همه جزئیات را به مقامات خود واگذار کرده است.

رد سریع پیشنهاد دیدار بدون پیش شرط ترامپ با روحانی از سوی پمپئو گمانه زنی ها را در مورد اینکه ترامپ برخی از مواضع مقامات ضد ایرانی خود را تایید نمی کند، تشدید کرد. اگر واقعا این موضوع صادق باشد ایران باید از این شکاف سیاسی میان ترامپ و مقاماتش استفاده کند. در عین حال ایران باید این نکته را همواره مدنظر داشته باشد که ترامپ تمایلی به دیپلماسی ندارد. دولت ترامپ اکنون یک جنگ اقتصادی علیه ایران به راه انداخته است و بولتون نیز با وجود تکذیب این موضوع به دنبال تغییر رژیم در ایران است. کمیسیونر پناهندگان اروپا هشدار داده است که تحریم های ایران می تواند موجب ورود مهاجران بیشتری به اروپا شود.

کلیدواژه های این خبر
ریسک   آمریکا   قطعنامه   بهداشت   مشاور امنیت ملی   کاوه   کاخ سفید   وزیر دفاع   دیپلمات   نیکی هیلی   لوبلاگ   دادگستری   جواد ظریف   مذاکره با آمریکا   آلاباما   مطرح کردن   حسن روحانی   نیویورک   دانشگاه   رژیم صهیونیستی   دونالد ترامپ   سازمان ملل متحدد   مایک پمپئو  
اخبار مرتبط
دعوت ابوزمان برای نشست در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل درباره فلسطین
خبرگزاری دفاع مقدس
یک نشریه آمریکایی مدعی شد؛ ترامپ در مجمع عمومی روحانی را به دیدار دعوت می کند
نامه نیوز
ترامپ ممکن است در مجمع عمومی روحانی را به دیدار دعوت کند
عصر امروز
عقب نشینی ترامپ و سناریوی احتمالی رئیس جمهور آمریکا در نشست سازمان ملل
افق تازه
احتمال دعوت دوباره ترامپ از روحانی برای دیدار در مجمع عمومی
خبرگزاری دانشجو
سناریوی احتمالی رئیس جمهور آمریکا برای هیات ایرانی در نشست سازمان ملل؛ پیشنهاد مذاکره به روحانی
ساعت 24
ترامپ ممکن است روحانی را به دیدار دعوت کند
خبرآنلاین
پولیتیکو: ترامپ ممکن است در مجمع عمومی روحانی را به دیدار دعوت کند
قدس آنلاین
احتمال عقبنشینی آمریکا از طرح هیلی درباره ایران
کوگانا
ترس ترامپ از انزوا در شورای امنیت: نشست با موضوع ایران برگزار نمی شود
سایت جماران
واشنگتن پست: ترامپ از طرح هیلی برای جلسه شورای امنیت در مورد ایران حمایت نمی کند
قدس آنلاین
حضور روحانی در سازمان ملل فرصتی برای دیپلماسی ایران است
ایران اکونومیست
هراس ترامپ از انزوا در شورای امنیت: نشست با موضوع ایران برگزار نمی شود
پانا
نظر شیرین هانتر درباره حضور روحانی در شورای امنیت
صدای ایران
پمپئو: روسیه تحریم ها علیه کره شمالی را دور می زند/ تا خلع سلاح کامل کره مذاکره می کنیم
اخرین نیوز
نیویورک در انتظار چه سناریویی است
شعار سال
باوند: روحانی همچون مصدق به شورای امنیت برود
صدای ایران
اعتراف جان کری و کلاه گشاد برجام
598
نیویورک؛ فرصتی مغتنم اما نه گره گشا
خرداد نیوز
رفتن یا نرفتن؛ مساله این نیست!
عصر ایران
ایران هدف سیاست خارجی آمریکاست، نه کره شمالی
روز نو
حضور ایران در شورای امنیت؛ فرصت یا تهدید؟
ایران خبر
مخالفت ها با حضور روحانی در نیویورک بالا گرفت
جام نیوز
ایجاد اجماع جهانی علیه ایران، هدف ترامپ در نشست شورای امنیت/ ابهام درباره دیدار روحانی-ترامپ در حاشیه اجلاس
خبر داغ
آمریکا دادگاه لاهه را نیز تهدید به تحریم می کند
تابناک
وقتی یک «شو من» رئیس جمهور آمریکا می شود
نبض نفت
واکنش ترامپ به امکان دیدار با روحانی
دنیای اقتصاد
دونالد ترامپ، پرونده ایران را به شورای امنیت می برد
ستاره
انتقاد ظریف از اقدام احتمالی ترامپ علیه ایران در شورای امنیت: می‎خواهد ایران را بخاطر اوضاع خاورمیانه متهم کند!
ستاره
احتمال دیدار روحانی و ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
آریا
سیرک جدید در مجمع عمومی سازمان ملل
فردا نیوز
با سخنرانی روحانی در نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ مخالفت نمی کنیم
مردمی ها
درخواست ترامپ از بشار اسد/تلاش ترامپ برای ارجاع موضوع ایران به شورای امنیت/جزییات حمله جدید اسرائیل به سوریه/واکنش آمریکا به احتمال حمله اسرائیل علیه مواضع ایران در عراق
تابناک
ترامپ، موضوع ایران را به شورای امنیت سازمان ملل می برد
العالم
برایان هوک: نمی گذاریم ایران در سوریه بماند
جهان نیوز
برایان هوک: نمی گذاریم ایران در سوریه بماند/ کمپین فشار بر ایران به راه افتاده است
خبرگزاری بسیج
برایان هوک: نمی گذاریم ایران در سوریه بماند/ کمپین فشار بر ایران به راه افتاده است+ متن و تصاویر
مشرق نیوز
آیا روحانی باعث سقوط ترامپ خواهد شد؟
صبا ایران
آمریکا، کره شمالی و پایان هیاهوی «دیدار تاریخی»
رویداد 24
مهمترین خبرهای جهان (7-19)
صدا و سیما
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دفاع مقدس : دعوت ابوزمان برای نشست در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل درباره فلسطین
bltنامه نیوز : یک نشریه آمریکایی مدعی شد؛ ترامپ در مجمع عمومی روحانی را به دیدار دعوت می کند
bltعصر امروز : ترامپ ممکن است در مجمع عمومی روحانی را به دیدار دعوت کند
bltافق تازه : عقب نشینی ترامپ و سناریوی احتمالی رئیس جمهور آمریکا در نشست سازمان ملل
bltخبرگزاری دانشجو : احتمال دعوت دوباره ترامپ از روحانی برای دیدار در مجمع عمومی
bltساعت 24 : سناریوی احتمالی رئیس جمهور آمریکا برای هیات ایرانی در نشست سازمان ملل؛ پیشنهاد مذاکره به روحانی
bltخبرآنلاین : ترامپ ممکن است روحانی را به دیدار دعوت کند
bltقدس آنلاین : پولیتیکو: ترامپ ممکن است در مجمع عمومی روحانی را به دیدار دعوت کند
bltکوگانا : احتمال عقبنشینی آمریکا از طرح هیلی درباره ایران
bltسایت جماران : ترس ترامپ از انزوا در شورای امنیت: نشست با موضوع ایران برگزار نمی شود
bltقدس آنلاین : واشنگتن پست: ترامپ از طرح هیلی برای جلسه شورای امنیت در مورد ایران حمایت نمی کند
bltایران اکونومیست : حضور روحانی در سازمان ملل فرصتی برای دیپلماسی ایران است
bltپانا : هراس ترامپ از انزوا در شورای امنیت: نشست با موضوع ایران برگزار نمی شود
bltصدای ایران : نظر شیرین هانتر درباره حضور روحانی در شورای امنیت
bltاخرین نیوز : پمپئو: روسیه تحریم ها علیه کره شمالی را دور می زند/ تا خلع سلاح کامل کره مذاکره می کنیم
bltشعار سال : نیویورک در انتظار چه سناریویی است
bltصدای ایران : باوند: روحانی همچون مصدق به شورای امنیت برود
blt598 : اعتراف جان کری و کلاه گشاد برجام
bltخرداد نیوز : نیویورک؛ فرصتی مغتنم اما نه گره گشا
bltعصر ایران : رفتن یا نرفتن؛ مساله این نیست!
bltروز نو : ایران هدف سیاست خارجی آمریکاست، نه کره شمالی
bltایران خبر : حضور ایران در شورای امنیت؛ فرصت یا تهدید؟
bltجام نیوز : مخالفت ها با حضور روحانی در نیویورک بالا گرفت
bltخبر داغ : ایجاد اجماع جهانی علیه ایران، هدف ترامپ در نشست شورای امنیت/ ابهام درباره دیدار روحانی-ترامپ در حاشیه اجلاس
bltتابناک : آمریکا دادگاه لاهه را نیز تهدید به تحریم می کند
bltنبض نفت : وقتی یک «شو من» رئیس جمهور آمریکا می شود
bltدنیای اقتصاد : واکنش ترامپ به امکان دیدار با روحانی
bltستاره : دونالد ترامپ، پرونده ایران را به شورای امنیت می برد
bltستاره : انتقاد ظریف از اقدام احتمالی ترامپ علیه ایران در شورای امنیت: می‎خواهد ایران را بخاطر اوضاع خاورمیانه متهم کند!
bltآریا : احتمال دیدار روحانی و ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
bltفردا نیوز : سیرک جدید در مجمع عمومی سازمان ملل
bltمردمی ها : با سخنرانی روحانی در نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ مخالفت نمی کنیم
bltتابناک : درخواست ترامپ از بشار اسد/تلاش ترامپ برای ارجاع موضوع ایران به شورای امنیت/جزییات حمله جدید اسرائیل به سوریه/واکنش آمریکا به احتمال حمله اسرائیل علیه مواضع ایران در عراق
bltالعالم : ترامپ، موضوع ایران را به شورای امنیت سازمان ملل می برد
bltجهان نیوز : برایان هوک: نمی گذاریم ایران در سوریه بماند
bltخبرگزاری بسیج : برایان هوک: نمی گذاریم ایران در سوریه بماند/ کمپین فشار بر ایران به راه افتاده است
bltمشرق نیوز : برایان هوک: نمی گذاریم ایران در سوریه بماند/ کمپین فشار بر ایران به راه افتاده است+ متن و تصاویر
bltصبا ایران : آیا روحانی باعث سقوط ترامپ خواهد شد؟
bltرویداد 24 : آمریکا، کره شمالی و پایان هیاهوی «دیدار تاریخی»
bltصدا و سیما : مهمترین خبرهای جهان (7-19)
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.