مخبر - 1397/06/22 - تاکید آیت الله مکارم شیرازی بر بررسی دقیق پیوستن ایران به FATF

تاکید آیت الله مکارم شیرازی بر بررسی دقیق پیوستن ایران به FATF
اکوفارس: اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس که به قم سفر کرده اند، با مراجع عظام دیدار کردند. آنها در سفر خود به قم، پس از دیدار با آیت الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به دیدار آیت الله ناصر مکارم شیرازی، آیت الله نوری همدانی و آیت الله اعرافی رفتند. آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با رئیس ...
تاکید آیت الله مکارم شیرازی بر بررسی دقیق پیوستن ایران به FATF

براساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، آیت الله مکارم شیرازی در این دیدار با تاکید براینکه حرف اول در هر کشوری مساله امنیت است و اگر امنیت نباشد اقتصاد، فرهنگ و امور اخلاقی نیز مختل می شود، به اهمیت توجه دقیق به موضوع FATF اشاره کرد و گفت: در اینکه باید منابع تامین مالی تروریسم را کور کنیم شکی نیست، اما اینکه چه کسی تروریسم است و کدام نهاد مصادیق تروریسم را تشخیص می دهند؛ ابهام وجود دارد، آنها سپاه، حشدالشعبی و حزب الله را تروریسم می دانند ولی معلوم نیست که داعش جبهه النصره و القاعده را نیز تروریسم بدانند. دومین نقطه مبهم در FATF نظارت بر اطلاعات بانکی است، اینکه چه کسی نظارت می کند و بر چه اطلاعاتی نظارت می شود. ما خودمان که نظارت می کنیم تا تخلفی صورت نگیرد، این موضوعات مبهم بوده و شفاف نیست که با بررسی دقیق باید ابهامات برطرف شود.آیت الله مکارم همچنین گفت: سوال اینجاست که آیا مساله نظارت یک طرفه است یا ما نیز می توانیم بر آنها نظارت کنیم.

عجله ای برای تصویب لوایح نداریم

در ادامه این دیدار، حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: FATF گروه ویژه اقدام مالی است که بر کارهای بانکی نظارت دارد؛ ظاهر این موضوع خوب است، ولی کشور آمریکا که بانی اصلی FATF است 50 درصد جرائم پولشویی جهان را انجام می دهد و از این موضوع به عنوان کنترل استفاده می کند. او با بیان اینکه FATF توصیه هایی را برای کشورها دارد، افزود: ابتدا FATF، 60 توصیه به ایران داشت و پس از انجام اقداماتی ایران از لیست سیاه FATF خارج شده و اصطلاحا در لیست کدر قرار گرفت و 44 توصیه دیگر باقی مانده است. فلاحت پیشه ادامه داد: از کل توصیه های FATF تنها دو توصیه در قالب کنوانسیون بین المللی مطرح شده و مابقی توصیه های FATF مربوط به قوانین داخلی است. دو کنوانسیون پالرمو و CFT را کشورهای دیگر نیز امضا کردند و ایران نیز آنها را امضا کرده و اکنون موضوع آنها در مجلس مطرح است. دو قانون پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم داخلی هستند که قبلا در مجلس تصویب شده اند و اکنون اصلاحات داخلی محوری شده اند. قانون داخلی مبارزه با تامین مالی تروریسم نهایی شده، اما قانون مبارزه با پولشویی بنا به نظر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام با سیاست های کلی مغایرت هایی دارد که البته نظر مشورتی مجمع به معنای رد این قانون نیست. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه CFT مسکوت مانده و موضوع کنوانسیون پالرمو نیز در مجمع مطرح است، گفت: هیچ عجله ای برای تصویب لوایح مرتبط با FATF نداریم همچنان که در گفت وگو با سفرای اتریش و آلمان آن ها اذعان کردند که چند سال برای مهیا کردن زمینه پیوستن به FATF زمان داشته اند.

مجلس دربارهFATF هوشیار باشد

همچنین آیت الله نوری همدانی در دیدار رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس به موضوع FATF اشاره و تاکید کرد کهنمایندگان مجلس در زمینه FATF باید بسیار هوشیار باشند، جمهوری اسلامی ایران سلطه پذیر نیست. براساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، آیت الله نوری همدانی افزود: شما در این زمینه باید بسیار هوشیار باشید و بدانید ما نظامی سلطه پذیر نیستیم،انقلاب اسلامی ما روز به روز در حال پیشرفت و قدرت است و مردم هم می دانند که نظام ما برگرفته شده از اهل بیت(ع) وعاشورا است که نمی تواند با بیگانگان و بدخواهان کنار بیاید.

حشمت الله فلاحت پیشه نیز در این دیدار گفت: در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی لوایح چندگانه مرتبط با FATF بررسی شده یا می شود، مقرر شده تا جمعی متشکل از مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و دولت در این زمینه تصمیم گیری کنند.فلاحت پیشه با بیان اینکه هیچ کدام از این لوایح بدون شرط تصویب نمی شود، افزود: در این مجمع مشترک یا این لوایح رد یا تایید مشروط می شوند که البته موضوع امنیت ملی مورد توجه است تا مشکلاتفعلی حل شده و در آینده نیز مشکلی به وجود نیاید.

کشور را باید از این بی تصمیمی خلاص کنیم

از سوی دیگر، حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگویی با خبرآنلاین با اشاره به موضوع FATF گفت: با وجود آنکه مقام معظم رهبری بر تصمیم گیری درباره این لوایح چهارگانه تاکید داشتند متاسفانه بعضا می شنویم برخی در مجلس می خواهند توپ را بهزمین دفتر رهبری بیندازند. او درپاسخ به این سوال که درباره FATF دائما صحبت های ضد و نقیضی درباره نظر رهبر انقلابمطرح می شود آیا واقعا این تاخیر در تصمیم گیری به این مواضع مرتبط است گفت: در عرصه سیاسی با انسان های کوچک نمی شود کار بزرگ انجام داد؛ بی تصمیمی نشان دهنده کوچک بودن رجل سیاسی است به هر حال کسانی که نماینده مجلس هستند یا در کابینه دولت قرار دارند افرادی هستند که در جایگاه تصمیم گیری قرار دارند و نباید امور مملکت را معطل بی تصمیمی خود بکنند. فلاحت پیشه با بیان اینکه موضوع لوایحی که مطرح شده است کاملا با مساله FATF فرق دارد و من بارها به این مساله اشاره کردم گفت: دنیا منتظر تصمیم ما درباره این لوایح است؛ منظور من از تصمیم، تصویب آن نیست بلکه تصمیم ما می تواند منتج به رد شود اما بالاخره باید یک تصمیم مشخص برای آن اتخاذ کرد. نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در معرض این تصمیم قرار دارند. دولت تصمیم خود را گرفته است و آن را پاراف کرده و به مجلس ارجاع داده است؛ مجلس هم آن را با تحفظ تصویب کرده است و برخی از آنها مانند CFT دوباره به مجلس بازگشته است که باید درباره آن تصمیم بگیریم.نماینده اسلام آباد ادامه داد: نظر مقام معظم رهبری در این زمینه مشخص است ایشان آخرین نظری که درباره این لوایح دارند و ما از آن باخبریم این است که مجلس و دولت در این رابطه تصمیم بگیرند. حتی در جلسه ای که نمایندگان با مقام معظم رهبری داشتند ایشان تاکید کردند تا جایی که امکان دارد قوانین داخلی خودمان را تصویب کنید درباره لوایح بین المللی هم آنهایی که مثبت است را لحاظ کنید و نکات منفی را اصلاح کنید. رئیس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: طرح این موضوع که عنوان می شود تا اکتبر یعنی 21 روز دیگر اولتیماتوم FATF تمام می شود، اشتباه است. این یک اولتیماتوم نیست، بلکه یک توصیه است. این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که برآیند شما از نظر مجلس درباره FATF چیست آیا فکر می کنید در مجلس رای بیاورد گفت: آنچه من می گویم برخاسته از نظر شخصی خودم است و نه تحت عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی؛ به نظر من با قراردادن حق شرط های قوی امکان تصویب کنوانسیون های سه گانه در مجلس وجود دارد.

پیوستن به FATF خدمت به دشمنان است

با این همه اما سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور بر این باور است که پیوستن به FATF خدمت به دشمنان است. جلالی نظام بانکی را هدف اصلی دشمنان در جنگ اقتصادی دانسته و گفت: مسوولان باید بدانند که FATF خدمت به دشمنان است. او ادامه داد: رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی عضو ناظر و بازرس FATF هستند، این یک جوک سیاسی است،عربستان و آل سعود خودشان پدرجد تروریست ها هستند، اما در قالب FATF مسوول بررسی نظام بانکی دیگر کشورها در کمک به تروریسم هستند.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آلمان   نظامی   القاعده   آیت الله مکارم   مجمع   حشمت الله فلاحت پیشه   کمیسیون امنیت ملی مجلس   نظام جمهوری اسلامی ایران   مجلس شورای اسلامی   حشد شعبی   تروریسم   آیت الله نوری همدانی   اتریش   جامعه مدرسین حوزه علمیه قم   ونیز   مجمع تشخیص مصلحت نظام   گروه ویژه اقدام مالی   مبهم   گروه اقدام مالی   آیت الله اعرافی   مراجع عظام   اهل بیت   جبهة النصره   لوایح   قانون مبارزه با پولشویی   کشور آمریکا   کمیسیون امنیت ملی   آیت الله محمد یزدی   اقتصاد   انقلاب اسلامی   حزب الله   کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم  
اخبار مرتبط
مخالفان تصویب CFT آسایش را از نمایندگان گرفته بودند
سایت جماران
هنوز منبع تأمین هزینه پیامک های تهدیدآمیز برای نمایندگان مبهم است/ رای مجدد به CFT، دفاع مقدس از مصلحتی ملی است
ایران آنلاین
گزارش: سرنوشت جنجالی ترین لایحه FATF چه شد؟
تسنیم
حمله به ظریف این بار به بهانه CFT
فردا نیوز
دلیل حملات جدید به ظریف چیست؟
صدای ایران
ابراز امیدواری نسبت به رفع ایرادهای CFT در مجلس
ایرنا
«سی اف تی» دوباره در مجلس/ تغییر جهت بازارها پس از رد CFT/ ایرادات شورای نگهبان به یکی از لوایح «اف ای تی اف»/ مسیر سخت یا آسان؟
آرا نیوز
خطر عدم تصویب CFT با عنوان ایرادات شرعی
تدبیر و امید
مقصد آتی CFT در دو سناریو
عصر بانک
«سی اف تی» دوباره در مجلس
شفقنا
20 ایراد شورای نگهبان به لایحه CFT
روزنامه اطلاعات
شورای نگهبان لایحه CFT را رد کرد / کدخدایی: این لایحه 20 ایراد شرعی و قانون اساسی داشت / مجمع تشخیص هم به آن ایراد گرفت / رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: شورای نگهبان گفته بعضی از ایرادات قابل اصلاح نیست
پایتخت ما
اجلاس FAFT در پاریس، در پایان فرصت 4ماهه به ایران
صراط
اجلاس FAFT در پاریس، در پایان فرصت 4 ماهه به ایران
تجارت نیوز
آغاز اجلاس 6 روزه FATF
دنیای اقتصاد
FATF دروازه مراودات بانکی ایران با اروپا
فصل اقتصاد
عضویت ایران در FATF بهانه را از دشمنان می گیرد
آریا
لایحه استعماری تصویب شد؛ازدیپلماسی اقتصادی چه خبر؟
خیبر انلاین
مجلس کارش را درباره چهارقلوهای جنجالی انجام داد، شورای نگهبان و مجمع تشخیص چه می کنند؟
اقتصاد نیوز
لایحه پر حاشیه چگونه از سد مجلس عبور کرد؟
عصر تعادل
لایحه پر حاشیه FATF چگونه از سد مجلس گذشت؟
روز نو
لایحه پر حاشیه چگونه از سد مجلس گذشت؟
خبرآنلاین
مجلس با یکی از لوایح چهارگانه FATF موافقت کرد/ مجلس لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) را تصویب کردند
سفیر افلاک
نمایندگان مجلس لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT را تصویب کردند
عصر هامون
نمایندگان مجلس در باره CFT به نتیجه نرسیدند/نمایندگان مجلس با رأی گیری علنی برای CFT مخالفت کردند
راه دانا
حوزه مخالف FATF است
بلاغ مازندران
تشدید تلاش های مخالفان FATF
دنیای اقتصاد
تخلف هیئت رئیسه مجلس در ارجاع یکی از لوایح «FATF» به کمیسیون امنیت ملی/ لاریجانی: لایحه پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت فرستاده می شود/ وزیر ورزش و جوانان: رانه فضای ورزشی به ازای هر نفر بیش از یک مترمربع است/ حبیب الله دهمرده از توضیحات وزیر ورزش و جوانان قانع شد/با موافقت نمایندگان شرکت ملی نفت موظف به
آرا نیوز
تشریح نشست بررسی CFT با حضور رئیس مجلس
فردا نیوز
حق تحفظ های کمیسیون امنیت ملی در جلسه بررسی CFT تایید شد
تابناک
حق تحفظ های کمیسیون امنیت ملی تایید شد/ پالرمو در مجمع تشخیص بررسی می شود
نامه نیوز
حق تحفظ های کمیسیون امنیت ملی مجلس در جلسه بررسی CFT تایید شد
افکار نیوز
حق تحفظ های کمیسیون امنیت ملی مجلس در جلسه بررسی CFT تایید شد/ نظام در این زمینه تصمیم گیری می کند
خبرگزاری خانه ملت
شرط پذیرش و تصویب FATF در مجلس
فصل اقتصاد
توضیحات جدید فلاحت پیشه درباره FATF
صدای ایران
توضیحات رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره FATF/ با حق تحفظ قوی می توان کنوانسیون های بین المللی را پذیرفت
مجلس نیوز
شروط پذیرش و تصویب FATF در مجلس
ایران اکونومیست
توضیحات رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره FATF/ با حق تحفظ قوی می توان کنوانسیون های بین المللی را پذیرفت
خبرگزاری خانه ملت
آیت الله مکارم: نقاط مبهم FATF شفاف شود
الف
صحبت های آیت الله مکارم شیرازی در مورد fatf
افکار نیوز
اخبار مرتبط
bltسایت جماران : مخالفان تصویب CFT آسایش را از نمایندگان گرفته بودند
bltایران آنلاین : هنوز منبع تأمین هزینه پیامک های تهدیدآمیز برای نمایندگان مبهم است/ رای مجدد به CFT، دفاع مقدس از مصلحتی ملی است
bltتسنیم : گزارش: سرنوشت جنجالی ترین لایحه FATF چه شد؟
bltفردا نیوز : حمله به ظریف این بار به بهانه CFT
bltصدای ایران : دلیل حملات جدید به ظریف چیست؟
bltایرنا : ابراز امیدواری نسبت به رفع ایرادهای CFT در مجلس
bltآرا نیوز : «سی اف تی» دوباره در مجلس/ تغییر جهت بازارها پس از رد CFT/ ایرادات شورای نگهبان به یکی از لوایح «اف ای تی اف»/ مسیر سخت یا آسان؟
bltتدبیر و امید : خطر عدم تصویب CFT با عنوان ایرادات شرعی
bltعصر بانک : مقصد آتی CFT در دو سناریو
bltشفقنا : «سی اف تی» دوباره در مجلس
bltروزنامه اطلاعات : 20 ایراد شورای نگهبان به لایحه CFT
bltپایتخت ما : شورای نگهبان لایحه CFT را رد کرد / کدخدایی: این لایحه 20 ایراد شرعی و قانون اساسی داشت / مجمع تشخیص هم به آن ایراد گرفت / رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: شورای نگهبان گفته بعضی از ایرادات قابل اصلاح نیست
bltصراط : اجلاس FAFT در پاریس، در پایان فرصت 4ماهه به ایران
bltتجارت نیوز : اجلاس FAFT در پاریس، در پایان فرصت 4 ماهه به ایران
bltدنیای اقتصاد : آغاز اجلاس 6 روزه FATF
bltفصل اقتصاد : FATF دروازه مراودات بانکی ایران با اروپا
bltآریا : عضویت ایران در FATF بهانه را از دشمنان می گیرد
bltخیبر انلاین : لایحه استعماری تصویب شد؛ازدیپلماسی اقتصادی چه خبر؟
bltاقتصاد نیوز : مجلس کارش را درباره چهارقلوهای جنجالی انجام داد، شورای نگهبان و مجمع تشخیص چه می کنند؟
bltعصر تعادل : لایحه پر حاشیه چگونه از سد مجلس عبور کرد؟
bltروز نو : لایحه پر حاشیه FATF چگونه از سد مجلس گذشت؟
bltخبرآنلاین : لایحه پر حاشیه چگونه از سد مجلس گذشت؟
bltسفیر افلاک : مجلس با یکی از لوایح چهارگانه FATF موافقت کرد/ مجلس لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) را تصویب کردند
bltعصر هامون : نمایندگان مجلس لایحه الحاق ایران به کنوانسیون CFT را تصویب کردند
bltراه دانا : نمایندگان مجلس در باره CFT به نتیجه نرسیدند/نمایندگان مجلس با رأی گیری علنی برای CFT مخالفت کردند
bltبلاغ مازندران : حوزه مخالف FATF است
bltدنیای اقتصاد : تشدید تلاش های مخالفان FATF
bltآرا نیوز : تخلف هیئت رئیسه مجلس در ارجاع یکی از لوایح «FATF» به کمیسیون امنیت ملی/ لاریجانی: لایحه پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت فرستاده می شود/ وزیر ورزش و جوانان: رانه فضای ورزشی به ازای هر نفر بیش از یک مترمربع است/ حبیب الله دهمرده از توضیحات وزیر ورزش و جوانان قانع شد/با موافقت نمایندگان شرکت ملی نفت موظف به
bltفردا نیوز : تشریح نشست بررسی CFT با حضور رئیس مجلس
bltتابناک : حق تحفظ های کمیسیون امنیت ملی در جلسه بررسی CFT تایید شد
bltنامه نیوز : حق تحفظ های کمیسیون امنیت ملی تایید شد/ پالرمو در مجمع تشخیص بررسی می شود
bltافکار نیوز : حق تحفظ های کمیسیون امنیت ملی مجلس در جلسه بررسی CFT تایید شد
bltخبرگزاری خانه ملت : حق تحفظ های کمیسیون امنیت ملی مجلس در جلسه بررسی CFT تایید شد/ نظام در این زمینه تصمیم گیری می کند
bltفصل اقتصاد : شرط پذیرش و تصویب FATF در مجلس
bltصدای ایران : توضیحات جدید فلاحت پیشه درباره FATF
bltمجلس نیوز : توضیحات رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره FATF/ با حق تحفظ قوی می توان کنوانسیون های بین المللی را پذیرفت
bltایران اکونومیست : شروط پذیرش و تصویب FATF در مجلس
bltخبرگزاری خانه ملت : توضیحات رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره FATF/ با حق تحفظ قوی می توان کنوانسیون های بین المللی را پذیرفت
bltالف : آیت الله مکارم: نقاط مبهم FATF شفاف شود
bltافکار نیوز : صحبت های آیت الله مکارم شیرازی در مورد fatf
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.