مخبر - 1397/06/22 - تاکید آیت الله مکارم شیرازی بر بررسی دقیق پیوستن ایران به FATF

تاکید آیت الله مکارم شیرازی بر بررسی دقیق پیوستن ایران به FATF
اکوفارس: اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس که به قم سفر کرده اند، با مراجع عظام دیدار کردند. آنها در سفر خود به قم، پس از دیدار با آیت الله محمد یزدی رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به دیدار آیت الله ناصر مکارم شیرازی، آیت الله نوری همدانی و آیت الله اعرافی رفتند. آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با رئیس ...
تاکید آیت الله مکارم شیرازی بر بررسی دقیق پیوستن ایران به FATF

براساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، آیت الله مکارم شیرازی در این دیدار با تاکید براینکه حرف اول در هر کشوری مساله امنیت است و اگر امنیت نباشد اقتصاد، فرهنگ و امور اخلاقی نیز مختل می شود، به اهمیت توجه دقیق به موضوع FATF اشاره کرد و گفت: در اینکه باید منابع تامین مالی تروریسم را کور کنیم شکی نیست، اما اینکه چه کسی تروریسم است و کدام نهاد مصادیق تروریسم را تشخیص می دهند؛ ابهام وجود دارد، آنها سپاه، حشدالشعبی و حزب الله را تروریسم می دانند ولی معلوم نیست که داعش جبهه النصره و القاعده را نیز تروریسم بدانند. دومین نقطه مبهم در FATF نظارت بر اطلاعات بانکی است، اینکه چه کسی نظارت می کند و بر چه اطلاعاتی نظارت می شود. ما خودمان که نظارت می کنیم تا تخلفی صورت نگیرد، این موضوعات مبهم بوده و شفاف نیست که با بررسی دقیق باید ابهامات برطرف شود.آیت الله مکارم همچنین گفت: سوال اینجاست که آیا مساله نظارت یک طرفه است یا ما نیز می توانیم بر آنها نظارت کنیم.

عجله ای برای تصویب لوایح نداریم

در ادامه این دیدار، حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: FATF گروه ویژه اقدام مالی است که بر کارهای بانکی نظارت دارد؛ ظاهر این موضوع خوب است، ولی کشور آمریکا که بانی اصلی FATF است 50 درصد جرائم پولشویی جهان را انجام می دهد و از این موضوع به عنوان کنترل استفاده می کند. او با بیان اینکه FATF توصیه هایی را برای کشورها دارد، افزود: ابتدا FATF، 60 توصیه به ایران داشت و پس از انجام اقداماتی ایران از لیست سیاه FATF خارج شده و اصطلاحا در لیست کدر قرار گرفت و 44 توصیه دیگر باقی مانده است. فلاحت پیشه ادامه داد: از کل توصیه های FATF تنها دو توصیه در قالب کنوانسیون بین المللی مطرح شده و مابقی توصیه های FATF مربوط به قوانین داخلی است. دو کنوانسیون پالرمو و CFT را کشورهای دیگر نیز امضا کردند و ایران نیز آنها را امضا کرده و اکنون موضوع آنها در مجلس مطرح است. دو قانون پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم داخلی هستند که قبلا در مجلس تصویب شده اند و اکنون اصلاحات داخلی محوری شده اند. قانون داخلی مبارزه با تامین مالی تروریسم نهایی شده، اما قانون مبارزه با پولشویی بنا به نظر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام با سیاست های کلی مغایرت هایی دارد که البته نظر مشورتی مجمع به معنای رد این قانون نیست. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه CFT مسکوت مانده و موضوع کنوانسیون پالرمو نیز در مجمع مطرح است، گفت: هیچ عجله ای برای تصویب لوایح مرتبط با FATF نداریم همچنان که در گفت وگو با سفرای اتریش و آلمان آن ها اذعان کردند که چند سال برای مهیا کردن زمینه پیوستن به FATF زمان داشته اند.

مجلس دربارهFATF هوشیار باشد

همچنین آیت الله نوری همدانی در دیدار رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس به موضوع FATF اشاره و تاکید کرد کهنمایندگان مجلس در زمینه FATF باید بسیار هوشیار باشند، جمهوری اسلامی ایران سلطه پذیر نیست. براساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، آیت الله نوری همدانی افزود: شما در این زمینه باید بسیار هوشیار باشید و بدانید ما نظامی سلطه پذیر نیستیم،انقلاب اسلامی ما روز به روز در حال پیشرفت و قدرت است و مردم هم می دانند که نظام ما برگرفته شده از اهل بیت(ع) وعاشورا است که نمی تواند با بیگانگان و بدخواهان کنار بیاید.

حشمت الله فلاحت پیشه نیز در این دیدار گفت: در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی لوایح چندگانه مرتبط با FATF بررسی شده یا می شود، مقرر شده تا جمعی متشکل از مجلس، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و دولت در این زمینه تصمیم گیری کنند.فلاحت پیشه با بیان اینکه هیچ کدام از این لوایح بدون شرط تصویب نمی شود، افزود: در این مجمع مشترک یا این لوایح رد یا تایید مشروط می شوند که البته موضوع امنیت ملی مورد توجه است تا مشکلاتفعلی حل شده و در آینده نیز مشکلی به وجود نیاید.

کشور را باید از این بی تصمیمی خلاص کنیم

از سوی دیگر، حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگویی با خبرآنلاین با اشاره به موضوع FATF گفت: با وجود آنکه مقام معظم رهبری بر تصمیم گیری درباره این لوایح چهارگانه تاکید داشتند متاسفانه بعضا می شنویم برخی در مجلس می خواهند توپ را بهزمین دفتر رهبری بیندازند. او درپاسخ به این سوال که درباره FATF دائما صحبت های ضد و نقیضی درباره نظر رهبر انقلابمطرح می شود آیا واقعا این تاخیر در تصمیم گیری به این مواضع مرتبط است گفت: در عرصه سیاسی با انسان های کوچک نمی شود کار بزرگ انجام داد؛ بی تصمیمی نشان دهنده کوچک بودن رجل سیاسی است به هر حال کسانی که نماینده مجلس هستند یا در کابینه دولت قرار دارند افرادی هستند که در جایگاه تصمیم گیری قرار دارند و نباید امور مملکت را معطل بی تصمیمی خود بکنند. فلاحت پیشه با بیان اینکه موضوع لوایحی که مطرح شده است کاملا با مساله FATF فرق دارد و من بارها به این مساله اشاره کردم گفت: دنیا منتظر تصمیم ما درباره این لوایح است؛ منظور من از تصمیم، تصویب آن نیست بلکه تصمیم ما می تواند منتج به رد شود اما بالاخره باید یک تصمیم مشخص برای آن اتخاذ کرد. نمایندگان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در معرض این تصمیم قرار دارند. دولت تصمیم خود را گرفته است و آن را پاراف کرده و به مجلس ارجاع داده است؛ مجلس هم آن را با تحفظ تصویب کرده است و برخی از آنها مانند CFT دوباره به مجلس بازگشته است که باید درباره آن تصمیم بگیریم.نماینده اسلام آباد ادامه داد: نظر مقام معظم رهبری در این زمینه مشخص است ایشان آخرین نظری که درباره این لوایح دارند و ما از آن باخبریم این است که مجلس و دولت در این رابطه تصمیم بگیرند. حتی در جلسه ای که نمایندگان با مقام معظم رهبری داشتند ایشان تاکید کردند تا جایی که امکان دارد قوانین داخلی خودمان را تصویب کنید درباره لوایح بین المللی هم آنهایی که مثبت است را لحاظ کنید و نکات منفی را اصلاح کنید. رئیس کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: طرح این موضوع که عنوان می شود تا اکتبر یعنی 21 روز دیگر اولتیماتوم FATF تمام می شود، اشتباه است. این یک اولتیماتوم نیست، بلکه یک توصیه است. این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که برآیند شما از نظر مجلس درباره FATF چیست آیا فکر می کنید در مجلس رای بیاورد گفت: آنچه من می گویم برخاسته از نظر شخصی خودم است و نه تحت عنوان رئیس کمیسیون امنیت ملی؛ به نظر من با قراردادن حق شرط های قوی امکان تصویب کنوانسیون های سه گانه در مجلس وجود دارد.

پیوستن به FATF خدمت به دشمنان است

با این همه اما سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور بر این باور است که پیوستن به FATF خدمت به دشمنان است. جلالی نظام بانکی را هدف اصلی دشمنان در جنگ اقتصادی دانسته و گفت: مسوولان باید بدانند که FATF خدمت به دشمنان است. او ادامه داد: رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی عضو ناظر و بازرس FATF هستند، این یک جوک سیاسی است،عربستان و آل سعود خودشان پدرجد تروریست ها هستند، اما در قالب FATF مسوول بررسی نظام بانکی دیگر کشورها در کمک به تروریسم هستند.

کلیدواژه های این خبر
آلمان   نظامی   القاعده   آیت الله مکارم   مجمع   حشمت الله فلاحت پیشه   کمیسیون امنیت ملی مجلس   نظام جمهوری اسلامی ایران   مجلس شورای اسلامی   حشد شعبی   تروریسم   آیت الله نوری همدانی   اتریش   جامعه مدرسین حوزه علمیه قم   ونیز   مجمع تشخیص مصلحت نظام   گروه ویژه اقدام مالی   مبهم   گروه اقدام مالی   آیت الله اعرافی   مراجع عظام   اهل بیت   جبهة النصره   لوایح   قانون مبارزه با پولشویی   کشور آمریکا   کمیسیون امنیت ملی   آیت الله محمد یزدی   اقتصاد   انقلاب اسلامی   حزب الله   کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم  
اخبار مرتبط
رهبری گفتند: مجلس و دولت باید درباره لوایح چهارگانه تصمیم بگیرند/ FATF باید برای ما تضمین بدهد
تابناک
آیت الله مکارم: نقاط مبهم FATF شفاف شود
الف
تأکید مراجع عظام بر لزوم حفظ امنیت و اقتدار ملی
روزنامه اطلاعات
صحبت های آیت الله مکارم شیرازی در مورد fatf
افکار نیوز
نقاط مبهم FATF شفاف شود/ آسیب های امنیت را باید بشناسیم
اخبار اقتصاد ایران
آیت الله مکارم شیرازی: نقاط مبهم FATF شفاف شود
فردا نیوز
تاکید مراجع تقلید به اتحاد و رفع مشکلات اقتصادی
افق نیوز
آیت الله مکارم شیرازی: FATF نقاط مبهمی دارد که باید شفاف شود
دیده بان ایران
آیت الله مکارم: FATF باید شفاف شود
تابناک
سخنان آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی درباره FATF
صدای ایران
حضرت آیت الله نوری همدانی: نباید اقتصاد را به تحریم و برجام گره زد/ با نشستن و جلسه گرفتن کار درست نمی شود
شفقنا
بررسی لوایح مرتبط باFATF بر اساس شرع
ایستا نیوز
واکنش آیت الله نوری همدانی به بررسی دوباره FATF
تقریب نیوز
نباید اقتصاد را به تحریم و برجام گره زد
عقیق
شورای نگهبان لوایح مرتبط با FATF را بر مبنای شرع و قانون اساسی بررسی می کند
فارس
بررسی لوایح FATF توسط شورای نگهبان بر مبنای شرع و قانون اساسی
ایبنا
FATF نقاط مبهمی دارد که باید شفاف شود
خبرگزاری حوزه
FATF نقاط مبهمی دارد/ غربی ها سپاه، حشدالشعبی و حزب الله را تروریسم می دانند
آنا نیوز
رفع مشکلات معیشتی باید در زندگی مردم دیده شود/نمایندگان مجلس به اجرای قوانین توجه کنند
خبرگزاری خانه ملت
واکنش آیت الله نوری به بررسی دوبارهFATFدر مجلس
جهان نیوز
واکنش آیت الله نوری همدانی به بررسی دوباره FATF در مجلس
الف
واکنش آیت الله نوری همدانی به بررسی دوباره FATF در مجلس/نباید اقتصاد را به تحریم و برجام گره زد
باشگاه خبرنگاران
لوایح مرتبط با FATF بر اساس شرع بررسی می شود
تابناک
FATF را به دور از مصلحت اندیشی بررسی میکنیم
صدای ایران
عضو شورای نگهبان: لوایح مرتبط باFATF بر اساس شرع بررسی می شود
اقتصاد آنلاین
آیت الله یزدی: لوایح مرتبط با FATF بر اساس شرع بررسی می شود
رویداد 24
شورای نگهبان لوایح مرتبط با FATF را بر مبنای شرع بررسی می کند
پارس نیوز
آیت الله یزدی: شورای نگهبان لوایح مرتبط با FATF را بر مبنای شرع بررسی می کند
تسنیم
عضو شورای نگهبان: لوایح مرتبط با FATF بر اساس شرع بررسی می شود/ مردم نمی گذارند ارتباط مذهبی زائران ایرانی و عراقی قطع شود
عصر ایران
شورای نگهبان به دور از مصلحت اندیشی FATF را بررسی می کند
ناطقان نیوز
شورای نگهبان لوایح FATF را بر مبنای شرع و قانون اساسی بررسی می کند
باشگاه خبرنگاران
مجلس:شورای نگهبان لوایح مرتبط با FATF را بر مبنای شرع و قانون اساسی بررسی می کند
آفتاب
بررسی FATF در شورای نگهبان
شبکه خبر
سخنان عضو شورای نگهبان درباره لوایح FATF
صدای ایران
شورای نگهبان لوایح مرتبط با FATF را بر مبنای شرع و قانون اساسی مورد بررسی قرار می دهد
خبرگزاری خانه ملت
بررسی سابقه «لیست سیاه» گروه اقدام مالی/ سوییس و اتریش چگونه از لیست سیاه FATF خارج شدند؟
روز نو
بررسی مشکل ستاره دارها در دولت/پاسخ وزارت خارجه به انتقادات/تایید پایندی ایران به توافق هسته ای
ایسنا
سوییس و اتریش چگونه از لیست سیاه FATF خارج شدند؟
انصاف نیوز
سرنوشت لوایح چهارگانه FATF چه می شود؟
صدای ایران
تفسیر مجمع تشخیص و بلاتکلیفی لوایح چهارگانه
آریا
اخبار مرتبط
bltتابناک : رهبری گفتند: مجلس و دولت باید درباره لوایح چهارگانه تصمیم بگیرند/ FATF باید برای ما تضمین بدهد
bltالف : آیت الله مکارم: نقاط مبهم FATF شفاف شود
bltروزنامه اطلاعات : تأکید مراجع عظام بر لزوم حفظ امنیت و اقتدار ملی
bltافکار نیوز : صحبت های آیت الله مکارم شیرازی در مورد fatf
bltاخبار اقتصاد ایران : نقاط مبهم FATF شفاف شود/ آسیب های امنیت را باید بشناسیم
bltفردا نیوز : آیت الله مکارم شیرازی: نقاط مبهم FATF شفاف شود
bltافق نیوز : تاکید مراجع تقلید به اتحاد و رفع مشکلات اقتصادی
bltدیده بان ایران : آیت الله مکارم شیرازی: FATF نقاط مبهمی دارد که باید شفاف شود
bltتابناک : آیت الله مکارم: FATF باید شفاف شود
bltصدای ایران : سخنان آیات مکارم شیرازی و نوری همدانی درباره FATF
bltشفقنا : حضرت آیت الله نوری همدانی: نباید اقتصاد را به تحریم و برجام گره زد/ با نشستن و جلسه گرفتن کار درست نمی شود
bltایستا نیوز : بررسی لوایح مرتبط باFATF بر اساس شرع
bltتقریب نیوز : واکنش آیت الله نوری همدانی به بررسی دوباره FATF
bltعقیق : نباید اقتصاد را به تحریم و برجام گره زد
bltفارس : شورای نگهبان لوایح مرتبط با FATF را بر مبنای شرع و قانون اساسی بررسی می کند
bltایبنا : بررسی لوایح FATF توسط شورای نگهبان بر مبنای شرع و قانون اساسی
bltخبرگزاری حوزه : FATF نقاط مبهمی دارد که باید شفاف شود
bltآنا نیوز : FATF نقاط مبهمی دارد/ غربی ها سپاه، حشدالشعبی و حزب الله را تروریسم می دانند
bltخبرگزاری خانه ملت : رفع مشکلات معیشتی باید در زندگی مردم دیده شود/نمایندگان مجلس به اجرای قوانین توجه کنند
bltجهان نیوز : واکنش آیت الله نوری به بررسی دوبارهFATFدر مجلس
bltالف : واکنش آیت الله نوری همدانی به بررسی دوباره FATF در مجلس
bltباشگاه خبرنگاران : واکنش آیت الله نوری همدانی به بررسی دوباره FATF در مجلس/نباید اقتصاد را به تحریم و برجام گره زد
bltتابناک : لوایح مرتبط با FATF بر اساس شرع بررسی می شود
bltصدای ایران : FATF را به دور از مصلحت اندیشی بررسی میکنیم
bltاقتصاد آنلاین : عضو شورای نگهبان: لوایح مرتبط باFATF بر اساس شرع بررسی می شود
bltرویداد 24 : آیت الله یزدی: لوایح مرتبط با FATF بر اساس شرع بررسی می شود
bltپارس نیوز : شورای نگهبان لوایح مرتبط با FATF را بر مبنای شرع بررسی می کند
bltتسنیم : آیت الله یزدی: شورای نگهبان لوایح مرتبط با FATF را بر مبنای شرع بررسی می کند
bltعصر ایران : عضو شورای نگهبان: لوایح مرتبط با FATF بر اساس شرع بررسی می شود/ مردم نمی گذارند ارتباط مذهبی زائران ایرانی و عراقی قطع شود
bltناطقان نیوز : شورای نگهبان به دور از مصلحت اندیشی FATF را بررسی می کند
bltباشگاه خبرنگاران : شورای نگهبان لوایح FATF را بر مبنای شرع و قانون اساسی بررسی می کند
bltآفتاب : مجلس:شورای نگهبان لوایح مرتبط با FATF را بر مبنای شرع و قانون اساسی بررسی می کند
bltشبکه خبر : بررسی FATF در شورای نگهبان
bltصدای ایران : سخنان عضو شورای نگهبان درباره لوایح FATF
bltخبرگزاری خانه ملت : شورای نگهبان لوایح مرتبط با FATF را بر مبنای شرع و قانون اساسی مورد بررسی قرار می دهد
bltروز نو : بررسی سابقه «لیست سیاه» گروه اقدام مالی/ سوییس و اتریش چگونه از لیست سیاه FATF خارج شدند؟
bltایسنا : بررسی مشکل ستاره دارها در دولت/پاسخ وزارت خارجه به انتقادات/تایید پایندی ایران به توافق هسته ای
bltانصاف نیوز : سوییس و اتریش چگونه از لیست سیاه FATF خارج شدند؟
bltصدای ایران : سرنوشت لوایح چهارگانه FATF چه می شود؟
bltآریا : تفسیر مجمع تشخیص و بلاتکلیفی لوایح چهارگانه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.