مخبر - 1397/06/19 - نمایشگاه خانم کارگردان چگونه تعطیل شد؟

نمایشگاه خانم کارگردان چگونه تعطیل شد؟
نصف جهان: اين اولين بار نيست که سينماگران ايراني هوس حضور و طبع آزمايي
نمایشگاه خانم کارگردان چگونه تعطیل شد؟

نصف جهان: این اولین بار نیست که سینماگران ایرانی هوس حضور و طبع آزمایی در رشته های دیگر به سرشان می زند. از رضا کیانیان و هدیه تهرانی گرفته تا عباس کیارستمی بخت خود را در رشته های دیگر هنری آزمودند. کتاب نوشتند، عکس گرفتند، مجسمه ساختند و کتاب شعر تغییر دادند و... بار ها هم ثابت کردند این کار برای آنها صرفاً یک تفنن است. بازیگران و کارگردانان ایرانی هرگاه سری به هنر های دیگر زده اند جنجال و حاشیه به وجود آوردند. در میان این تفنن ها تهمینه میلانی هم بخت خود را در نقاشی آزمود و نمایشگاهی برگزار کرد؛ نمایشگاهی که البته بخاطر کپی برداری از آثار دیگران و شدت گرفتن انتقادها یکروزه تعطیل شد.

اولین نمایشگاه انفرادی نقاشی های تهمینه میلانی با عنوان «فیلم هایی که نساختم» عصر پنج شنبه، 15 شهریور در گالری ایوان افتتاح شد و قرار بود تا 21 شهریور ادامه داشته باشد. این نمایشگاه شامل 26 تابلوی نقاشی بود که در توضیح نمایشگاه آمده بود که میلانی بعد از 40 سال دست به رنگ و قلم مو برده و نقاشی کرده است.

تهمینه میلانی درباره جرقه اولیه تأسیس نمایشگاه در بروشور این نمایشگاه اینچنین نوشته است: «داستان از جایی شروع شد که شروع به نوشتن یک رمان با شخصیت محوری یک خانم نقاش کردم، اما هر چه می نوشتم، دختر داستان من نقاش نمی شد و معمار از کار درمی آمد! فکر کردم اگر نقاشی بکشم دختر قصه را بهتر درک می کنم. برای همین وسایل نقاشی خریدم و با جستجو در اینترنت و یادگیری تکنیک اکریلیک شروع به نقاشی کردم. چند ماه بعد رمان را کنار گذاشتم و همانند دوران کودکی و نوجوانی شروع به نقاشی کردم. اتفاقی افتاده بود! شوقی از درون مرا تشویق به ادامه راه می کرد تا جایی که حتی روی دیوار خانه دوستان، خانه خودمان و اشیای مختلف که ظاهراً کارآیی خود را از دست داده بودند هم نقشی می کشیدم. نقش هایی از زیبایی پیرامون، زخم های روحم، مهربانی خانواده کوچکم و البته قصه زنان جامعه که رنج روح و جسمشان را بر من می گشودند.»

*اعتراضات اولیه

جرقه اولین اعتراضات را چند جوان زدند که جلوی نمایشگاه تهمینه میلانی ایستاده بودند و آثار هنرمندان و نقاشان بزرگ ایران زمین یعنی بهمن محصص و محسن وزیری مقدم را در دست داشتند و از مردم سئوال می کردند آیا می دانند این آثار کار چه کسانی است؟ حرف این معترضان و سایر معترضان این بود که چرا سینماگران کشور بدون پشتوانه هنری و تنها با استفاده از شهرت خود اقدام به تأسیس نمایشگاه در سایر رشته های هنری می کنند. فعالان هنر تجسمی هم پس از چند روز به این اعتراضات پیوستند و کیفیت و قیمت تابلو ها را به نقد کشیدند. اما اعتراضات به همینجا ختم نشد و به کپی بودن آثار میلانی کشیده شد و کم کم در اصل نقاشی ها تشکیک به وجود آمد.

به مرور دامنه اعتراضات به شدت گسترده شد و در فضای مجازی موافقان و مخالفان تهمینه میلانی درباره این نمایشگاه اظهار نظر کردند. دامنه اعتراضات به قدری بالاگرفت که برخی تهدید کردند آثار خود را مقابل نمایشگاه میلانی به آتش می کشند.

میلانی در پاسخ به این اعتراضات گفته بود: «تشریف بیاورید نمایشگاه تا از نزدیک با هم صحبت کنیم، شاید راهی برای نمایش آثار شما بیابیم.» اما این اظهارات باعث نشد مواضع منتقدان تعدیل شود. او گفته: «روز افتتاحیه هم پای پلیس به میان آمد! متأسفانه امروز کار به تهدید آتش زدن آثار هنری خود در مقابل گالری ایوان کردند. متأسفم که اعلام کنم تا اطلاع ثانوی گالری تعطیل است.» با این همه، فقط این اعتراض ها نبود که نمایشگاه میلانی را به تعطیلی کشاند. شایعه کپی بودن نقاشی های میلانی خیلی زود رنگ واقعیت به خود گرفت.

تعدادی از هنرمندان نیز نقاشی های میلانی را ضعیف و کپی شده از آثار «جنی میلیهوف» که در حوزه طراحی کتاب کودک و کارت پستال فعال است و برخی آثار «آمادئو مودیلیانی» نقاش مشهور ایتالیایی برشمردند. با توجه به اینکه قیمت این آثار 25 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود معترضان این قیمت را مناسب برای چنین آثار ضعیفی نمی دانستند.

میلانی در واکنش به این اخبار اعلام کرد: «منکر تأثیر ناخودآگاه نقاشان سراسر جهان در کار خودم و دیگر هنرمندان این رشته نیستم، و بار ها آنها را مطالعه و از عقاید و آثارشان تأثیر گرفته ام، اما برای اولین بار با اسم خانم جنی میلیهوف آشنا شدم.» اما جالب ترین بخش اظهارنظر در این مجادله مربوط به جنی میلیهوف بود که در استوری اینستاگرامش نوشت: «یک فرد مشهور تصویر مرا کپی کرده و فروخته است» و در استوری های بعدی از کنسل شدن نمایشگاه خبر داده و از بانیان تعطیلی آن قدردانی کرده است. این واکنش ها در نهایت باعث شد میلانی عذرخواهی کند و اعلام کند تمام صدمات وارد شده را جبران می کند.محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اینترنت   معترضان   شهرت   نقاشان   نقاش   هنری   جست و جو   نقاشی   رضا کیانیان   نصف جهان   گالری   کتاب شعر   هدیه تهرانی   آثار هنرمندان   کارگردان   تهمینه میلانی   گالری ایوان   هنر تجسمی   نمایشگاه انفرادی   قلم مو   نمایش آثار   کارگردانان ایرانی   بهمن محصص   جرقه   بروشور   آثار هنری   پلیس   دوران کودکی و نوجوانی   داستانی   نمایشگاه   فضای مجازی  
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.