مخبر - 1397/06/15 - اراک| 15 هزار تعاونی در رقابت انتخاب برترین تعاونی های کشور شرکت کردند

اراک| 15 هزار تعاونی در رقابت انتخاب برترین تعاونی های کشور شرکت کردند
مدیرکل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: 93 هزار تعاونی در کشور وجود دارد که از این تعداد 15 هزار تعاونی در رقابت انتخاب بهترین تعاونی شرکت کردند .
اراک| 15 هزار تعاونی در رقابت انتخاب برترین تعاونی های کشور شرکت کردند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، یعقوب رستمی ظهر امروز در سیزدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان مرکزی با اشاره به جایگاه ویژه تعاونی در شرایط کنونی اقتصادی اظهار داشت: تعاونی ها علاوه بر تجمیع افکار و سرمایه های خرد مردم، جایگاه ویژه تری دارند.

وی افزود: در شرایط فعلی جامعه و قرار گرفتن اقتصاد کشور در شرایط ویژه، تعاونی ها با توجه به این که می توانند تجمیع سرمایه های خرد و افکار را در کنار هم داشته باشند، باید بتوانند همانند گذشته مثمر ثمر باشند مثل زمان جنگ که تعاونی هاموفق ترین بنگاه های اقتصادی بودند پس در شرایط تحریم هم می توانند بهترین باشند.

مدیرکل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در دوران صنعتی اروپا و با توجه به اختلاف طبقاتی که به سبب تجمیع سرمایه به وجودآمده بود، نخبگان اروپایی به این نتیجه رسیدند که می توانند از طریق تعاونی ها و قرار دادن سرمایه های خرد در کنار هم موفق ترین شکل ممکن را کسب کنند که این امر اتفاق افتاد.

رستمی با اشاره به دیدگاه قانون و قانون اساسی گفت: اقتصاد ما در سه بند دولتی، تعاونی و خصوصی تعریف شده است، شرکت های تعاونی مورد حمایت خوب دولت و دستگاه ها قرار نمی گیرند، انواع تعاونی تولیدی، توزیعی و خدماتی وجود دارد که هرکدام شرح خدمات خود را دارند.

وی بیان کرد: در کشور ما جمعیتی حدود 11 میلیون نفر عضو تعاونی هستند، 93 هزار تعاونی در کشور وجود دارد که از این تعداد 15 هزار تعاونی در رقابت انتخاب بهترین تعاونی شرکت کردند یعنی چیزی در حدود 20 درصد در رقابت شرکت کردند.

مدیرکل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به این که دستگاه های دولتی زیادی در خصوص تعاون درگیر هستند گفت: تعاونی ها در تمام رشته های اقتصادی و بیشتر رشته های فرهنگی و تعدادی از رشته های هنری و خدماتی شرایط فعالیت دارند، انتظار است که دستگاه های دولتی کمک هایی را که تا امروز داشتند ادامه دهند.

رستمی تصریح کرد: خود تعاون یک امتیازی در دل خود دارد که اگر آن امتیاز را که بسیاری از بنگاه های اقتصادی ندارند در نظر بگیریم، تعریف اتحادیه و اتاق تعاون در قانون تعاون است که در بسیاری از موضوعات متولی گری را به اتاق تعاون واگذار کرده است، یعنی خود افراد تعاونی در کنار هم اتحادیه تشکیل می دهند و خود بر عملکرد کار خود نظارت و متولی گری کار خود را دارند.

وی با اشاره به جایگاه تعاون باتوجه به چارچوبی که برای آن تعین شده است گفت: خود افراد علاوه بر نظارت بر کار خود اگر موفق عمل کنند، دولت وظیفه دارد تا همه کارهای متولی گری را به اتحادیه واگذار و تنها نظارت کند، از مزیت های تعاونی ها، گردآوری سرمایه های خرد مالی و فکری و برعکس شرکت های خصوصی مساوی بودن حق رای و تصمیم گیری است، البته مهم ترین مزیت آن در شرایط امروز کمک به اقتصاد مقاومتی است.

مدیرکل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در شرایط جنگ، شرکت های تعاونی بزرگترین و مهم ترین کمک را به لحاظ جمع آوری و توزیع کمک ها به صورت مساوی داشتند، بنابراین می بینیم که تعاون امتحان خود را پس داده است، در شرایط امروز می تواینم از فرصت های تعاونی ها استفاده کنیم.

رستمی اضافه کرد: وزارت تعاون و کار یک سری برنامه را در دستور کار دارد مثل تعاونی های روستایی که از سال گذشته کلید خورده است، هم زمان شدن ایجاد تعاونی های روستایی با پرداخت تسهیلات به روستائیان شرایط بسیار خوبی ایجاد شد، استان مرکزی هم یکی از استان های موفق در این زمینه بوده است.

وی بیان کرد: اصلاح آئین نامه ها و مقرارات از دیگر برنامه های وزارت تعاون و کار است که از سال گذشته تاکنون 16 آئین نامه اصلاح شده است و ایجاد سامانه نظارتی که در هفته تعاون در تهران از آن رونمایی شد، شرایط را برای عرضه را تسهیل کردیم و افزایش سهم کالاهایی که تعاونی های مرزنشین وارد می کنند از دیگر کارهای وزارت تعاون و کار بود.

مدیرکل دفتر تعاونی های توزیعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: پیشنهاد افزایش توجه به تعاونی های تامین صنوف فروشندگان را می دهیم، زیرا هر استانی یک سری صنف های ویژه دارد که می توان به آنان بیشتر توجه کرد برای مثال در استان مرکزی صنف شهرستانی سنگ را داریم که باید تلاش شود از صنف شهرستانی به استانی تبدیل شود تا بتواند به یک قطب تولید و فروش در کشور و حتی خارج از کشور تبدیل شود.

انتهای پیام/م


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.