مخبر - 1397/06/13 - بهبود رشد اقتصادی با توسعه جامع بخش تعاون

بهبود رشد اقتصادی با توسعه جامع بخش تعاون
تهران- ایرنا- تعاونی ها یکی از راه های گسترش بازار کار و دستیابی به اشتغال پایدار محسوب می شوند که با سرمایه گذاری صحیح در این بخش می توان به کاهش فقر و بیکاری در کشور کمک کرد. در این میان دولت بایستی با رویکرد مناسب در این زمینه و اختصاص تسهیلات ویژه به حمایت و تقویت این بخش بپردازد و زمینه جذب ...
بهبود رشد اقتصادی با توسعه جامع بخش تعاون

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، برنامه ریزی برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی از مهمترین الزامات حوزه کلان اقتصادی کشور محسوب می شود که بر فراهم آوردن زمینه های بروز ظرفیت های داخلی و تبدیل ظرفیت های بالقوه به بالفعل تاکید فراوانی دارد. در این میان تعاونی ها به عنوان از مردم نهادترین بخش های اقتصادی ایران شناخته می شوند تا جایی که بسیاری از کارشناسان براین باورند که یکی از شروط مهم تحقق سیاست های اقتصاد مقامتی در حوزه مردم نهاد کردن اقتصاد، افزایش سهم تعاون در اقتصاد کل کشور به شمار می رود.
ماهیت بخش تعاون به گونه ای است که با استفاده از سرمایه های خُرد شکل می گیرد و بر پایه عموم تئور ی های اقتصادی مدرن، تجمیع سرمایه از طریق جذب سرمایه های خرد دارای بیشترین میزان درجه مقاومت در برابر تکانه های اقتصادی است. تعاونی ها به عنوان بنگاه های اقتصادی مردم نهاد با سرمایه مردمی، برای مردم و با مدیریت مردم فعالیت می کنند و نقش مهم و موثری در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارند.
جمهوری اسلامی ایران به دلیل اهمیت مشارکت همگانی مردم در تعیین سرنوشت سیاسی، اقتصادی، احتماعی و فرهنگی و برپایه اصل 44 قانون اساسی، بخش تعاونی اقتصاد را مطرح کرد که در نهایت در 13 شهریور 1370 خورشیدی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رساند. به همین منظور این تاریخ به نام «روز تعاون» در تقویم کشور نامگذاری شد و هفته تعاون از این روز آغاز و به مدت یک هفته ادامه دارد.
** اهمیت بخش تعاون در اقتصاد ایران
به باور بسیاری از کارشناسان اقتصادی یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی که می تواند با مختصات ایران، نقش آفرینی کند، بخش تعاون است. آنان معتقدند با توجه به روحیه اجتماعی و فرهنگی در ایران، این حوزه در صورتی که تقویت شود، خواهد توانست کارآمدتر از 2 بخش خصوصی و دولتی در عرصه اقتصادی کشور به ایفای نقش بپردازد. با توجه به تجربیات بدست آمده مردم به این بخش اعتماد دارند و پس می توان با حمایت از آن سبب پویایی اقتصاد شد. بر پایه قوانین کشور، سهم بخش تعاون از اقتصاد ایران باید به 25 درصد برسد اما در زمان حاضر این بخش فاصله زیادی با این مهم دارد. نیاز کشور به اشتغالزایی مولد، تولید محصول با کیفیت همراه با بازارسازی و سوق دادن فعالیت های تولیدی به طرف مردم نهاد شدن، ضرورت توجه به توسعه بخش تعاون را دوچندان کرده است.
** نقش تعاونی ها در افزایش سرمایه های اجتماعی
تعاونی ها در بسیاری از کشور های توسعه یافته و نظام های اقتصادی، جایگاه خاصی دارند و سهم قابل ملاحظه ای از اقتصاد را به خود اختصاص داده اند. از طرفی تقویت بخش تعاونی سبب رشد سرمایه اجتماعی می شود. با استناد به قوانین و اسناد بالا دستی در خصوص توسعه بخش غیردولتی و واگذاری تصدی های دولتی بدیهی است که نقش تعاون در توسعه همه جانبه کشور دارای اهمیت فراوانی خواهد بود. بر این پایه در قانون سیاست های اجرایی اصل 44 قانون اساسی، نقش این بخش برجسته شده که این موضوع حاکی از انتظار بالای نظام از بخش تعاونی کشور است.
** تعامل سه جانبه مردم، دولت و تولیدکنندگان
ﺗﺄﻛﻴﺪ ﻣﻘﺎﻡ ﻣﻌﻈﻢ ﺭﻫﺒﺮﻱ ﺩﺭ ﺍﺑﺘﺪﺍﻱ ﺳﺎﻝ ﺑﺮ ﺿﺮﻭﺭﺕ ﺗﺪﺍﻭﻡ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻣﻠﻲ، ﺣﻤﺎﻳﺖ ﺍﺯ ﻛﺎﺭ ﻭ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺍﻳﺮﺍﻧﻲ، ﻣﺒﻴﻦ ﺳﻪ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺑﺮﺍﻱ ﺩﻭﻟﺖ، ﺩﺳﺖ ﺍﻧﺪﺭﻛﺎﺭﺍﻥ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ است که هر سه آنها تاثیر مستقیمی بر هم دارد و ﻧﺘﻴﺠﻪ ﻧﻬﺎﻳﻲ ﺁﻥ، ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﺗﻌﺎﻣﻞ ﻭﺍﺑﺴﺘﻪ ﺍﺳﺖ تا تعاونی ها بتوانند اینگونه تولید خود را افزایش دهند و رونق ملی صورت بگیرد.
** تاثیرتعاونی ها در ایجاد اشتغال پایدار
رشد و توسعه تعاونی ها مبتنی بر مشارکت، توانمندی، هم افزایی و عقلانیت جمعی است. در این میان حمید کلانتری معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید: «پس از بررسی های انجام شده در دوران رکود اقتصادی مشخص شد که تعاونی ها در ایجاد اشتغال پایدار و درآمدزایی برتر بودند زیرا متکی به اعضا هستند. دولت آمادگی واگذاری 80 درصد از تصدی گری خویش را به تعاونی های توسعه و عمران در آینده دارد به شرطی که این تعاونی ها با مدیریت درست و قوی کار کنند.»
به باور کارشناسان انعطاف پذیری بیشتر، تحرک و پویایی، پاسخگویی سریع تر به تحرکات بازار، پایین بودن حجم سرمایه گذاری مورد نیاز، تنوع و گستردگی فعالیت ها در گستره سطح کشور در کنار مالکیت شاغلان بر کار و سرمایه خود از جمله مزایایی است که تعاونی های اشتغالزا از آن برخوردار هستند.
تعاونی های تولیدی با توجه به تنوع گرایش ها و زمینه های فعالیت از ویژگی های ارزنده ای نسبت به دیگر تشکل های تعاونی برخوردارند که علاوه بر تامین مایحتاج بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدماتی به جهت کمک به توسعه اهداف اقتصادی و مالی نقش ویژه ای در ایجاد فرصت های شغلی و کارآفرینی در سطح کشور ایفا می کنند. تعاونی های تولیدی در بسترسازی برای تسریع در رشد اقتصادی کشور از طریق تجمیع سرمایه های کوچک در فعالیت های مختلف تولیدی پر بازده از جمله تولید محصولات اساسی و مایحتاج مصرفی سبد خانوار و صنایع تبدیلی و تکمیلی، نوسازی و توسعه بخش کشاورزی و توسعه صنایع کوچک از طریق حضور فعال و مشترک در ایجاد شهرک های صنعتی می توانند نقش قابل توجهی داشته باشند.
** ضرورت برندسازی در حوزه تعاونی
نبود برنامه ریزی برای برندسازی، افزایش کیفیت تولیدات، بازارسازی و حضور در بازارهای صادراتی از مهم ترین مشکلات حوزه تعاون محسوب می شود که متوجه خود تعاونگران نیز است. به باور کارشناسان اقتصادی برندسازی از ضرورت های مهم این حوزه برای رشد به شمار می رود. تعاونی ها باید محصولات باکیفیت تولید کنند و به دنبال برندسازی باشند.
** تعاونی ها رکن سوم اقتصاد
دولت تدبیر از همان ابتدای روی کار آمدن برای توسعه تعاونی ها با برنامه های مختلفی همچون «ترویج فرهنگ تعاون، توسعه مجموعه مدیریت تعاون به ویژه در حوزه نظارتی، توسعه و تحکیم تعاملات شبکه ای در تعاون» فعالیت خود را آغاز کرد و تعاونی ها را به عنوان رکن سوم اقتصاد معرفی کرد و آنها را مسیر اعتدال برای تحقق توسعه پایدار دانست.
در این میان دولت دوازدهم طرح «روستا تعاون» را در دستور کار خود قرارداده که نخستین گام آن اجرایی شدن اشتغال در مناطق روستایی است. اجرای طرح روستاتعاون یکی از طرح های اشتغالی دولت دوازدهم در راستای ایجاد 970 هزار شغل در سال محسوب می شود که این طرح از طرف بسیاری از کارشناسان اقتصادی مورد نقد قرار گرفته است اما مسوولان امر درباره نقش تعاون در مسیر توسعه معتقدند که اهداف سیاست های توسعه ای، پیش از هر موضوعی معطوف به افزایش تولید داخلی و ملی است و به همین جهت هرنوع اقدامی که درچارچوب برنامه های توسعه اقتصادی انجام شود باید متوجه نیل به این اهداف باشد. حمایت از تشکیل 17 هزار و 844 شرکت تعاونی شامل مسکن، مصرفی، اعتباری، تولیدی، توزیعی با ایجاد اشتغال جدید به میزان 689 هزار تن از ابتدای دولت و رشد پایدار یک هزار و 13.6 درصدی و 26 درصدی صادرات بخش تعاون و ... از جمله دستاوردهای دولت تدبیر در حوزه تعاونی ها به شمار می روند.
تعاونی ها یک اهرم مناسب برای توسعه اقتصادی هستند که می توانند همگام با سیاست های دولت در بهبود شرایط زندگی، کار، تولید و ارتقای سطح درآمد و وضعیت اجتماعی مردم تاثیرگذار باشند. بنابراین تعاونی ها در کشور دلیل مناسبی برای گریز از کاستی ها و نقصان های موجود اقتصادی و اجتماعی هستند و به همین منظور بایستی نقش کنونی آن در فرآیند توسعه کشور باز تعریف شود.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت تدبیر، اعتقاد راسخ به توانمندی تعاونی ها نسبت به اجرای برنامه های کاهش فقر و تعمیم عدالت اجتماعی، ارتقای سطح رفاه گروه های اجتماعی و دستیابی آنها به منافع اقتصادی و اجتماعی داشته است و این سیاست را در ادامه مسیر خود نیز دنبال خواهد کرد. اجرایی شدن طرح هایی همچون مشارکت صندوق ضمانت و بانک توسعه تعاون در ایجاد شرکت تامین سرمایه برای شکل گیری و توسعه تعاونی ها در بورس اوراق بهادار، استفاده از ابزارهای مالی صندوق مالی صندوق ضمانت برای واگذاری طرح های نیمه دولتی به تعاونی ها و افزایش سقف خدمات صندوق در ارایه انواع ضمانت ها از جمله برنامه های وزارت تعاون در دولت دوازدهم به شمار می روند که می تواند نشاط بیشتری را در بخش تعاون فراهم سازد.
پژوهش**9117**2002**9131

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
تسهیلات   تعاون   بیکاری   تقویم   نظام جمهوری اسلامی ایران   مجلس شورای اسلامی   بخش خصوصی   اشتغال زایی   کارشناسان اقتصادی   مشارکت همگانی   اشتغال پایدار   نقش آفرینی   بنگاه   اجتماعی و فرهنگی   جذب سرمایه   کاهش فقر   قانون اساسی   غیردولتی   تصدی   هفته تعاون   نقش مهم   تعیین سرنوشت   مردم نهاد   اشتغال   اقتصاد   فرهنگی   بازار   اقتصاد مقاومتى   سرمایه   اقتصاد ایران   سرمایه گذاری  
اخبار مرتبط
کارنامه ناموفق خصوصی سازی و رشد خصولتی ها
ایران اکونومیست
نقش بخش تعاون در توسعه فرصت های شغلی در ایران
فصل تجارت
توسعه گردشگری کرمان با دنده سنگین میراثی ها و سرعت بخش خصوصی
راه دانا
6 برنامه بانک مرکزی برای رونق تولید
بلاغ مازندران
برنامه بانک مرکزی برای رونق بخش تولید کشور
فصل تجارت
6 برنامه بانک مرکزی برای رونق بخش تولید کشور
بنکر
آمادگی شبکه بانکی برای حمایت از تولید و اشتغال / 6 برنامه در دستور کار
میزان
6 سناریوی بانک مرکزی برای رونق تولید
فیدوس
قائم مقام بانک مرکزی: اقتصاد کشور بانک محور است
نامه نیوز
عملکردی به ضعیفی اتاق تعاون
تجارت امروز
تشریح اقدامات بانک دی در حمایت از تولیدکنندگان داخلی
فصل اقتصاد
بنگاه های کوچک و متوسط، نقش حیاتی در اقتصاد کشور دارند
خبرگزاری موج
صنعت سمنان در مدار حمایت راهبردی
آریا
بخشنامه مهمترین سند مالی سال آینده ابلاغ شد/ کمربند سفت بودجه 98
آرا نیوز
احداث 25 پروژه بزرگ در مناطق محروم /صنایع معدن و فولاد مسیری هموار به سمت مهاجرت معکوس
باشگاه خبرنگاران
وقتی قفل بیکاری صحنه شکسته می شود
ایرنا
دولت با 13 سیاست کلی اشتغال پس از 7 سال چه کرد؟
فصل اقتصاد
فرصتها وتهدیدهای سرمایه گذاری و کسب و کار- مهدی کریمی تفرشی*
آریا
دستگاه های دولتی فعالیت اقتصادی را به مردم واگذار کنند
فصل تجارت
رشد 51 درصدی گردشگری در نیمه نخست امسال/ ثبت ملی بیش از هزار اثر تاریخی
فارس
بازگشت به ظرفیت های بخش تعاون برای رونق و شکوفایی اقتصادی
فصل تجارت
2میلیون شغل ایجاد شد؛ سهم دولت صفر
مردم نیوز
2 میلیون شغل ایجاد شد؛ سهم دولت صفر!
خط نیوز
2میلیون شغل ایجاد شد؛ سهم دولت صفر!
ساعت 24
یکهزار و 700 میلیارد ریال در گردشگری مرکزی سرمایه گذاری شد
ایرنا
کار آفرینی نقش مهمی در توسعه جوامع روستایی دارد
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltایران اکونومیست : کارنامه ناموفق خصوصی سازی و رشد خصولتی ها
bltفصل تجارت : نقش بخش تعاون در توسعه فرصت های شغلی در ایران
bltراه دانا : توسعه گردشگری کرمان با دنده سنگین میراثی ها و سرعت بخش خصوصی
bltبلاغ مازندران : 6 برنامه بانک مرکزی برای رونق تولید
bltفصل تجارت : برنامه بانک مرکزی برای رونق بخش تولید کشور
bltبنکر : 6 برنامه بانک مرکزی برای رونق بخش تولید کشور
bltمیزان : آمادگی شبکه بانکی برای حمایت از تولید و اشتغال / 6 برنامه در دستور کار
bltفیدوس : 6 سناریوی بانک مرکزی برای رونق تولید
bltنامه نیوز : قائم مقام بانک مرکزی: اقتصاد کشور بانک محور است
bltتجارت امروز : عملکردی به ضعیفی اتاق تعاون
bltفصل اقتصاد : تشریح اقدامات بانک دی در حمایت از تولیدکنندگان داخلی
bltخبرگزاری موج : بنگاه های کوچک و متوسط، نقش حیاتی در اقتصاد کشور دارند
bltآریا : صنعت سمنان در مدار حمایت راهبردی
bltآرا نیوز : بخشنامه مهمترین سند مالی سال آینده ابلاغ شد/ کمربند سفت بودجه 98
bltباشگاه خبرنگاران : احداث 25 پروژه بزرگ در مناطق محروم /صنایع معدن و فولاد مسیری هموار به سمت مهاجرت معکوس
bltایرنا : وقتی قفل بیکاری صحنه شکسته می شود
bltفصل اقتصاد : دولت با 13 سیاست کلی اشتغال پس از 7 سال چه کرد؟
bltآریا : فرصتها وتهدیدهای سرمایه گذاری و کسب و کار- مهدی کریمی تفرشی*
bltفصل تجارت : دستگاه های دولتی فعالیت اقتصادی را به مردم واگذار کنند
bltفارس : رشد 51 درصدی گردشگری در نیمه نخست امسال/ ثبت ملی بیش از هزار اثر تاریخی
bltفصل تجارت : بازگشت به ظرفیت های بخش تعاون برای رونق و شکوفایی اقتصادی
bltمردم نیوز : 2میلیون شغل ایجاد شد؛ سهم دولت صفر
bltخط نیوز : 2 میلیون شغل ایجاد شد؛ سهم دولت صفر!
bltساعت 24 : 2میلیون شغل ایجاد شد؛ سهم دولت صفر!
bltایرنا : یکهزار و 700 میلیارد ریال در گردشگری مرکزی سرمایه گذاری شد
bltباشگاه خبرنگاران : کار آفرینی نقش مهمی در توسعه جوامع روستایی دارد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.