مخبر - 1397/06/12 - گمرک باشماق رتبه سوم ترانزیت خارجی را در بین 87گمرک مرزی کسب کرد

گمرک باشماق رتبه سوم ترانزیت خارجی را در بین 87گمرک مرزی کسب کرد
سرویس کردستان- مدیرکل گمرکات استان کردستان گفت: طی 5 ماهه نخست سال97 گمرک باشماق تنها مرز ترانزیتی استان با ترانزیت 414هزار تن کالا به ارزش 1میلیارد و 879میلیون دلار موفق به کسب رتبه چهارم ترانزیتی مقصد کشور شد.
گمرک باشماق رتبه سوم ترانزیت خارجی را در بین 87گمرک مرزی کسب کرد

به گزارش کرد پرس، بختیار رحمانی پور میزان صادرات استان طی این مدت را 510 میلیون دلار اعلام کرد و با اشاره به اینکه در 5 ماهه سال 97، مقدار 426هزار تن کالا به ارزش 251میلیون دلاردر گمرکات استان اظهار و353هزار تن کالا به ارزش 259 میلیون دلار کالای اظهار شده سایر گمرکات کشور ازطریق مرزهای استان به خارج از کشور صادر شده است، گفت: در مجموع 780 هزار تن کالا به ارزش 510 میلیون دلار طی این مدت از گمرکات استان صادرات کالا انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن 60 درصد افزایش و از لحاظ ارزش 37 درصد افزایش داشته است.

وی با تاکید بر اینکه طی این مدت بالغ بر 800 قلم کالای صادراتی به بیش از 6 کشور جهان از گمرکات استان صادر شده است، تصریح کرد: کشورهای عراق، افغانستان،پاکستان، روسیه و رومانی بابیش از 90 درصد، بیشترین حجم صادرات را به خود اختصاص داده¬اند.

به گفته مدیرکل گمرکات استان کردستان، عمده ترین گروه کالاهای صادراتی در این مدت مواد پلاستیکی ، سبزیجات و میوه،گوساله پرواری بوده که سبزیجات با اختصاص119هزار تن به ارزش بیشترین سهم حجمی و مصنوعات پلاستیکی به ارزش 47 میلیون دلار بیشترین سهم ارزشی را طی این مدت داشته است.

وی با اشاره به اینکه در سال 97 مجموع تشریفات واردات به ارزش بیش از 19 میلیون دلار و به وزن بیش از 5 هزار تن کالا در گمرکات استان کردستان انجام شده است، بیان کرد: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش 35 درصد و از لحاظ وزن 83 درصد کاهش داشته است.

به گفته بختیار رحمانی پوربیش از 30 درصد واردات کالا از ترکیه انجام شده وعمده ترین کالاهای وارداتی به استان ماشین آلات خط تولید، محصولات شیمیایی و مصنوعات آلومینیومی بوده است و کشورهای ترکیه ،عراق، سوئیس، ایتالیا و آلمان از حیث ارزش بیشترین سهم را در اختیار دارند.

وی گفت: در 5 ماهه سال جاری تزانزیت 929هزار تن کالا به ارزش 2میلیارد دلار از گمرک مرزی باشماق تحت رویه ترانزیت خارجی مبدا و مقصد و ترانزیت داخلی مبدا انجام گرفته که این آمار نسبت به سال گذشته از نظر وزن 36 درصد و از نظر ارزش دلاری 8درصد افزایش داشته است .

رحمانی پور افزود: گمرک مرزی باشماق در میان 107 گمرک فعال صادراتی کشور طی 5 ماهه اول سال 97 از نظر ارزش کالاهای صادر شده رتبه 20 را کسب نموده است.

وی با اشاره به افزایش 23 درصدی تردد مسافرین ورودی از مرز باشماق، تنها مرز مسافری استان گفت: تعداد سفر ها از مرز های کرد نشین عراق به داخل ایران در یک ماه اخیر افزایش یافته است. در مورد سفر هایی که با عنوان ایران گردی و توریستی انجام می شود و مسافران عراقی با اقامت در شهر های زیارتی و سیاحتی سبب ارزآوری به کشور و رونق صنعت توریسم و گردشگری می شوند، مشکلی نیست، چراکه به گفته کارشناسان رونق این صنعت در ایران می تواند حتی جایگزین درآمد های ایران از محل فروش نفت باشدمسئله ای که در این مورد اخیراً بیشتر مورد توجه قرار گرفته موضوع مسافرانی است که با هزینه اندک وارد شهر های مرزی ایران می شوند و بخشی از مایحتاج روزانه خود را تهیه می نمایند. با توجه به شرایط خاص کشور گمرک تدابیری اندیشیده تا از خروج کالاهای اساسی حتی به صورت چمدانی و مسافری ممانعت به عمل آید.


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.