مخبر - 1397/06/12 - چرا 1200 تعاونی کرمانشاه غیرفعال است؟ / نقش کم رنگ «تعاون» در اقتصاد نیمه جان

چرا 1200 تعاونی کرمانشاه غیرفعال است؟ / نقش کم رنگ «تعاون» در اقتصاد نیمه جان
نقش کم رنگ «تعاون» در اقتصاد نیمه جان استان کرمانشاه و عدم حمایت های موثر از این بخش را می توان در تعطیلی 1200 تعاونی این استان به وضوح مشاهده کرد.
چرا 1200 تعاونی کرمانشاه غیرفعال است؟ / نقش کم رنگ «تعاون» در اقتصاد نیمه جان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از مرصاد رشد اقتصادی، فقرزدایی، اشتغال مولد، یکپارچگی اجتماعی، تقویت کارآفرینی و مدیریت، تمرکز سرمایه های کوچک در قالب سرمایه های متوسط و کلان بخشی از اهداف شکل گیری بخش تعاون است.

بخشی که بر اساس قانون اساسی باید سهم 25 درصدی از اقتصاد کشور را در اختیار داشته باشد، اما هنوز با سهم 7 درصدی فعلی تا جایگاه قانونی اش فاصله بسیار زیادی دارد.

تعاونی ها به عنوان بنگاه های اقتصادی مردم نهاد که با سرمایه مردم، برای مردم و با مدیریت مردم فعالیت می کنند می توانند نقش مهمی در ایجاد الگوهای فرهنگی و اجرایی در اقتصاد مقاومتی ایفا کنند.

استان کرمانشاه که همواره جزو بیکارترین استان های کشور بوده می توانست با تقویت بخش تعاون و حمایت از تعاونی ها و تجمیع سرمایه های خرد با افزایش شاغلان این بخش گامی مهم در راستای کاهش بیکاری بردارد، اما غفلت مسسولان از این موضوع موجب شده حتی اغلب تعاونی های موجود هم تعطیل شوند.

ا

تعطیلی 1200 تعاونی در کرمانشاه

غفار محمدی رییس اتاق تعاون استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: 4 هزار تعاونی در بخش های کشاورزی، صنعتی، تولیدی، خدماتی، درمانی، حمل و نقل، مسکن مهر، مرزنشینان و سهام عدالت در استان داریم که از این تعداد 2 هزار و 800 تعاونی فعال و یک هزار و 200 مورد آن غیرفعال است.

وی از تلاش برای فعال کردن واحدهای راکد خبر داد و افزود: مشکلات اصلی تعاونی ها مشکلات بانکی، سرمایه در گردش و نیز تاثیرگذاری تورم و نوسانات ارز در بخش تولید است.

رییس اتاق تعاون کرمانشاه با بیان اینکه در حال حاضر تعاونی ها آمادگی همکاری در بخش خدمات و توزیع کالا را با دولت دارند، گفت: امسال به نام سال حمایت از تولید داخلی نام گذاری شده و ما آماده همکاری در زمینه حمایت از تولید داخلی داریم.

وی بیان داشت: 30 تعاونی مرزنشین در استان کرمانشاه فعال است که 130 هزار خانواده عضو این تعاونی ها هستند.

محمدی درباره وضعیت سهم 25 درصدی تعاونی ها در اقتصاد نیز افزود: در این میان باید به میانگین کل کشور در بخش های تعاونی تولید و خدمات توجه شود و عدم تحقق سهم 25 درصدی به این دلیل بود که اقدام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ضرر بخش تعاون انجام شد.

رییس اتاق تعاون کرمانشاه با انتقاد از دستگاه های مجری در زمینه طرح فروش سوخت به مرزنشینان گفت: با وجود گذشت 2 سال هنوز این موضوع بین دستگاه های اجرایی دست به دست می شود و تاکنون نتوانستند سوخت را صادر و بفروشند و برای مرزنشینان درآمدی ایجاد کنند، این در حالی است که استان های آذربایجان و کردستان در بحث درآمدزایی برای مرزنشینان پیشتاز بودند.

وی از حمایت های کم دستگاه های اجرایی از بخش تعاون انتقاد و تصریح کرد: در قانون اساسی اقتصاد بر سه اصل دولتی، خصوصی و تعاونی پایه گذاری شده که سهم بخش تعاون 25 درصد است و ما با داشتن سهم هفت درصدی راهی طولانی داریم.

محمدی با اشاره به اینکه 45 هزار نفر در این تعاونی ها مشغول به فعالیت هستند، افزود: دستگاه های اجرایی بخش تعاون را دریابند زیرا تعاونی ها جایگاه حقوقی داشته و بازرسی و نظات دارند.

ا

تعاون، مهمترین بخش مردم نهاد اقتصاد است

رحیمی یک کارشناس مسائل اقتصادی هم در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: تعاونی ها اصلی ترین ابزار اقتصاد محسوب می شوند و دولت باید حمایت های گسترده ای از این بخش اقتصادی انجام دهد.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: این سیاست ها به صورت ریشه ای بر مردم نهاد کردن اقتصاد و فراهم کردن زمینه های بروز ظرفیت های داخلی و تبدیل این ظرفیت های از بالقوه به بالفعل تاکید شده است.

این کارشناس مسائل اقتصاد افزود: ماهیت خاص بخش تعاون باعث شده یکی از مردم نهادترین بخش های اقتصادی ایران باشد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

رحیمی عدم فرهنگ تعاون در کشور، نگاه تبعیض آمیز نسبت به فعالیت های بخش خصوصی و تعاونی ها، فقدان کاهش تصدی گری دولتی، سلیقه ای عمل کردن مدیران، نبود دیدگاه فرابخشی ، نبود حمایت و اعتماد نظام بانکی به تعاونی ها را ریشه بسیاری از ناکامی های بخش تعاون برشمرد.

وی ب رقراری عدالت اجتماعی، فقرزدایی، کاهش آسیب های اجتماعی و اشتغالزایی را برخی آثار تعاون دانست و بر ضرورت برنامه ریزی برای دست یافتن به این راهبرد مهم تاکید کرد و افزود: برای پر رنگ شدن نقش تعاون در اقتصاد کشور باید اقتصاد از بخش دولتی به بخش غیر دولتی واگذار شود.

به گزارش مرصاد، توجه به کارآفرینی و ایجاد وتوسعه آن، گام مثبتی در جهت ایجاد فضای مناسب جهت کاهش نرخ بیکاری است و در این راستا بخش تعاون می تواند به عنوان یکی از مؤثرترین نهادها عمل کرده و با توجه به سیاست های اصل 44 روحیه کارآفرینی را ترویج کند.

انتهای پیام/


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.