مخبر - 1397/06/10 - تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری
فاجعه منا یکی از غمناک ترین خاطرات جهان اسلام است که حج تمتع سال 94 شمسی را به یکی از تلخ ترین سال ها برای مسلمانان دنیا تبدیل کرد.
تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، حَجّ (ملاقات خانه خدا) یکی از مهم ترین فروع دین اسلام است، که مسلمانان در دهه اول آخرین ماه قمری (ذی الحجه) به مسجد الحرام در شهر مکه در عربستان رفته و مناسک خاص آن را به جا می آورند. هر مسلمان در صورت دارا بودن شرایطی خاص، مکلف است حداقل یک بار در طول عمر خود آن را انجام دهد.

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

حج بر 3 نوع تمتع، قران و افراد است. حج قرآن و افراد وظیفه ساکنان مکه است. در اسلام، حج بر کسی که دارای بلوغ، عقل، آزاد بودن و استطاعت مالی باشد واجب می شود.

حس دیدن خانه خدا غیرقابل توصیف است. یا حضور در روضه رضوان کنار قبر پیامبر(ص) که قطعه ای از بهشت است، زندگی و بودن بین حجاج با زبان ها و رنگ ها و نژادهای گوناگون غیرقابل وصف است؛ چون فریضه حج از باشکوه ترین و عظیم ترین مناسک وحدت مسلمانان است. حج شکوه عجیبی در نشان دادن وحدت و همدلی مسلمانان و همزبانی آن ها دارد. هیچ جای دنیا مراسمی نمی توان دید که شکوه اسلام، مسلمانان و رسالت حضرت محمد(ص) را این گونه نشان دهد. وقتی به مشعر می رسید همه حجاج در مساحتی حدود 40 یا 50 کیلومتر شب را تا صبح سر می کنند. انسان هایی با پوشش یک سر سپید از همه ملیت ها و رنگ ها و نژادها در این مساحت روی زمین، یا کنار پل، یا روی جاده شب را تا صبح می خوابند.

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

حجاج پس از نماز مغرب و عشاء به مشعر می روند و فردای آن روز عید قربان است. زمانی که حجاج از مشعر خارج می شوند از پشت سر که نگاه کنیم جلوه شگفت انگیز و زیبایی می بینیم. این جمعیت وقتی از مساحت 40 یا 50 هکتاری مشعر به سمت منا حرکت می کنند ذهن شما به صحنه قیامت منتقل می شود. حجاج از نقاط مختلفی جمع می شوند و به سمت یک نقطه حرکت میکنند. ما شیعیان پس از طلوع آفتاب باید به منا برسیم و بعد از مسیری که حدود 40، 50 متر عرض آن است به منا می رویم و سپس به رمی جمرات می پردازیم.

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

اما این صحنه های زیبا و جذاب در حج تمتع سال 1394 شمسی، تبدیل به مرگبارترین حادثه برای حجاج شد فاجعه منا که بسته شدن گذرگاه شماره 204 و ازدحام جمعیت، دلیل اصلی وقوع این حادثه اعلام شد. به کشته و مفقود شدن بیش از 7 هزار تن از حاجیان انجامید. بر اساس آمار منتشر شده، شمار زائران کشته و زخمی جمهوری اسلامی ایران، از همه کشورهای دیگر بیش تر است. در این خصوص با یکی از شاهدان عینی این حادثه سخن گفته ایم.

ناصر چنانی، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان یکی از شاهدان عینی فاجعه منا و از حجاج بیت الله الحرام در سال 1٣٩4 است که در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، روایتش را از این فاجعه بازگو کرد و گفت: متأسفانه کشورهای اسلامی از آنچه که ما دیدیم و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش کرد، بی خبر هستند. کشورهای اسلامی به دلیل فضای رسانه ای که در اختیار دشمنان ما است این واقعیت را اعلام نکردند؛ اما رسانه های ایران خوشبختانه ابعادی از این فاجعه سنگین را بازگو کردند.

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

وی افزود: اطلاع رسانی به روز و سریع شبکه های خبری کشورمان به گونه ای بود که پس از 6 روز از وقوع فاجعه منا در روز 16 ذی الحجه سعودی ها شبکه خبر کشورمان را که بی وقفه و پی در پی به انعکاس فاجعه و تصاویر منا اقدام کرده بود، برای زوار ایرانی قطع کردند. صدا و سیمای کشورمان عملکرد مثبت و محکمی داشت و این انعکاس پی در پی تصاویر و اخبار منا سعودی ها را مجبور به قطع شبکه خبر کرد.

چنانی بیان داشت: فاجعه منا حدود ساعت 9 تا 11 در خیابان 204 که این روزها معروف و مشهور شده است، رخ داد. در ابتدا به همراه 2 نفر از دوستان خود قدم قدم در این خیابان حرکت می کردیم و به تدریج این حرکت به نیم قدم رسید و بعد کند و کندتر می شد. از نقطه ای که حرکت می کردیم ابتدای جمعیت را می دیدیم که به بالای خیمه ها می رفتند بعداً فهمیدیم که خیابان را بسته اند و اجازه عبور به حجاج نمی دهند.

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اظهار کرد: امکان برگشت برای کسانی که در ابتدای مسیر بودند وجود نداشت، آنانکه پشت سر حرکت می کردند نیز اطلاعی از وضعیت به وجود آمده در ابتدای خیابان نداشتند. چون حجاج می خواستند اعمال خود را انجام دهند و آن را به اتمام برسانند و تا موقعی که این کار را نکرده باشند نمی توانستند از لباس احرام خود خارج شوند. باید توجه کنیم که در مدت احرام 24 امر بر انسان حرام است؛ کشتن حشرات، خاراندن سر، کندن مو، استشمام رایحه خوش و غیره از این قبیل است. این ها باعث می شد حجاج بخواهند رمی جمرات را به سرعت انجام داده و احرام خود را تمام کنند.

وی ادامه داد: در ابتدا شرایط عادی بود اما به تدریج شدت گرما و تشنگی فراوان تاب و تحمل حجاج را پایین آورد. وقتی جمعیت بیشتر و فشرده تر شد تکاپو نیز برای رهایی از این تنگنا بیش تر شد. به ویژه حجاج ناتوان و پیرمردها و پیرزن ها شرایط دشوارتری را تجربه می کردند. ضمن این که در خیابان دوم و سوم منا که آن ها را بسته بودند لوله های آبی قرار داشت که به صورت خوشه ای آب به روی حجاج می پاشید، اما در این خیابان این امکان وجود نداشت و تنگ تر از 2 خیابان دیگر بود.

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

چنانی با اشاره به چگونگی رخ دادن فاجعه منا، گفت: فشار و تراکم جمعیت در کنار شدت گرما و تشنگی باعث شد تلفات انسانی و جانی این فاجعه لحظه به لحظه بیش تر شود و جمعیت مانند برگ درختان از دست می رفت و زیر دست و پا له می شد. احساس کردیم فاصله ای بین ما و مرگ نیست و لحظات اندکی از زندگی ما باقی مانده است. دو سه بار اشهد خود را خواندم و به خدا و اهل بیت(ع) متوسل شدم.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان افزود: متأسفانه در آن لحظات، بین فشارهای پی در پی جمعیت و بی مسئولیتی سعودی ها، فضا و مساحت زیادی، از کشته ها یا افراد بیهوشی که روی هم می افتادند باز می شد و آنها که می خواستند از این مهلکه فرار کنند مجبور می شدند از روی بدن کشته ها یا افتاده ها بگذرند. در آن تنگنا امکان چهره برگرداندن و دیدن پشت سر نیز برای ما نبود.

وی بیان داشت: در گرمای عربستان سعودی ما روزانه 20 تا 25 لیوان یا بطری آب می خوردیم. در آن 2 ساعت گرما، شدت تشنگی و همچنین جسم خسته حجاج پس از چند روز انجام عبادات و اعمال خاص، توان جسمی آن ها را برای رویارویی با این وضعیت دشوار از بین برده بود.

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

ناصر چنانی افزود: امکان دیدن زیر پا برای حجاج وجود نداشت و دست خودمان هم نبود. موجی شما را می برد و موجی شما را می آورد، موجی شما را می انداخت و موجی شما را هل می داد. وقتی پایمان به جنازه ها می رسید، قفل می شد و به این شکل جنازه ها روی همدیگر می افتادند. برخی میان جمعیتی که روی زمین افتاده بود با بدن های گرم و ناتوان گرفتار شده بودند. من در حال ایستاده بین فشار جمعیت گرفتار شده بودم و پاهایم توانشان را از دست داده بودند.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: جرات نداشتیم از مرگ حرفی بزنیم، ولی در حالی که هیچ فاصله ای را با مرگ احساس نمی کردیم. در اطراف ما پیرمردها و زنانی بودند که یا جان داده بودند، یا در حال جان دادن بودند، یا بیهوش شده و برخی نیز قدرت دست و پای خود را مانند من از دست داده بودند و راهی برای خروج از جمعیت نداشتند. در آن لحظه یک هلی کوپتر نجات بالای سر جمعیت آمد. 3 بار رفت و برگشت که 20 دقیقه طول کشید تا بازگردد. ما به یک ذره هوا نیاز داشتیم تا اندکی از قوای جسمانی مان برگردد، با خودم فکر کردم اکنون این هلیکوپتر ارتفاع خود را کم می کند و پایین خواهد آمد تا هوایی عوض شود، اما صد حیف که نیامد.

وی گفت: ساعت 11 حدود 20 هزار نفر از حجاج در طول این سیصد، 400 متر خیابان و در عرض 10 متر آن حضور داشتند. از این تعداد 10 هزار نفر درگیر فشردگی جمعیت شدند و روی هم افتادند. تنها چیزی که می توانست به عنوان منبع حیات در آن وضعیت به ما کمک کند آب بود. در محیط پیرامون خود شروع به جستجوی آب کردیم. آبی که پیدا می کردیم مقداری از آن را می نوشیدیم و مقداری از آن را روی سر و روی همدیگر می ریختیم. همه تلاش می کردند آبی پیدا کنند. بخشی از جمعیت به خیمه ها هجوم بردند و آب حجاج را از خیمه ها بیرون آوردند و به جمعیت گرفتار می دادند و این باعث می شد مقدار اندکی از قوای جسمی حجاج بازگردد.

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

وی در ادامه بیان خاطراتش گفت: در آن لحظات همه تصمیم ها ثانیه ای بود و در یک چشم به هم زدن اتفاق می افتاد. در آن لحظات سخت افکار متعددی به ذهن آدم می آمد، برخی به آرزوها، به فرزندان خود می اندیشند و از خداوند می خواستند به خاطر آن، آنها را زنده نگه دارد، هر چه به ذهنشان می آمد می خواستند تا بلکه فرجی شود.

چنانی اظهار کرد: ساعت 11 که شد مأموران سعودی رسیدند. انتظار داشتم با دیدن این همه جنازه با پریشانی و جزع و فزع این فاجعه را گزارش کنند، ولی چنین رفتاری ندیدم. پس از ناامیدی کامل و گفتن شهادتین ناگهان دریچه ی امیدی پشت سرم باز شد. وقتی برگشتم دیدم نرده ای را به ارتفاع 3 متر که در عرض خیابان قرار داشت کنده اند و روی حجاجی که خود را به کناره نرده ها رسانده بودند انداخته اند. حدود 150 نفر زیر این نرده ها افتاده بودند. قطعا اگر سعودی ها امدادرسانی درستی انجام می دادند این همه انسان کشته نمی شدند.

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

وی بیان داشت: وقتی بلند شدم کشان کشان خود را به درمانگاه ایرانی ها رساندم. فاجعه منا حلاوت این سفر را به شدت از ما گرفت و ما تا 4، 5 روز پس از آن پریشان و دلتنگ بودیم. آنچه باعث می شود انسان همیشه برای جانباختگان منا اندوهگین باشد مظلومیتی است که در اثر آن کشته شدند. بیش تر آن ها در اثر تأخیر در امدادرسانی از بین رفتند.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: پس از باز شدن مسیر خود را به محل آتش نشانی رساندیم که یکصد متر با ما فاصله داشت و از آب و آبپاشی خبری نبود. امدادرسانی تا ساعت حدود 5:30 یا 6 بعدازظهر آن روز ادامه داشت. گروه های امدادرسانی ایرانی ساعت 12 به محل حادثه رسیدند. که در آغاز وارد هم شدند اما اجازه امدادرسانی به آن ها داده نشد. اگر به گروه های امدادی ایرانی اجازه کمک رسانی می دادند فاجعه به این شکل تمام نمی شد. این ها تدابیر ساده ای بودند که عمدی یا سهوی اجرا نشد.

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

وی گفت: آنچه باعث شد فاجعه سنگین تر شود عدم مدیریت مطلوب و تدبیر نادرست از اول تا آخر فاجعه بود. اگر یک تدبیر ساده مثل پایین آمدن هلی کوپتر و ایجاد باد و جریان هوا یا آبپاشی ساده توسط آتش نشانی انجام می شد تلفات این گونه زیاد نمی شد. به نظر می رسد مدیریت و تولیت آنجا درک درستی از کارش نداشت.

چنانی در پایان اذعان کرد: امدادرسانی تا ساعات بعدازظهر آن روز ادامه پیدا کرد و پس از آن نیز کانتینرهایی به محل آوردند و تا فردای آن روز جنازه ها را به آنجا منتقل می کردند. گروه های امدادی دیدند که تا ساعت 10 فردای آن روز که به آن خیابان می رفتید همچنان جنازه پیدا می شد. و البته ما با ٢ چشم خود دیدیم که این فاجعه چقدر سنگین برای جهان اسلام تمام شد. جان های پاکی که تسلیم حق شدند و فرقی نمی کند انسان، انسان است. یک انسان مسلمان که پس از عرفات و مشعر به منا آمده بود. اینها آدم های واقعاً پاکی بودند. در میان حجاج، آفریقایی ها خانوادگی آمده بودند و برخلاف جسم تنومند زنان و مردانشان، بچه های آنها جثه کوچکی داشتند. در این فاجعه بچه ها را می دیدیم که چطور جان می دادند.

تبدیل شیرینی به تلخی با بی تدبیری

روایت بالا تنها گوشه ای از اتفاقات و فجایع و آنچه که می توان بی تدبیری و بی برنامه بودن خادمین حرمین شرفین دانست بود. روایت های تلخ تر و تکان دهنده تری نیز وجود دارند که شاید بسیاری تاب شنیدن آن را نداشته باشند، اما هدف ما از این گزارش نشان دادن تکه ای از فجایع این جریان و فراموش نکردن ضربه ی بزرگ و مهلکی بود که بر پیکر مسلمانان جهان وارد شد.

گزارش از ساسان ناصری زاده

انتهای پیام/


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.