مخبر - 1397/06/07 - وب3؛ گذار به منافع مشترک یا گذرگاهی رویایی

وب3؛ گذار به منافع مشترک یا گذرگاهی رویایی
در حالی که پیشینه ی اینترنت به عنوان شبکه جهانی ارتباطات کامپیوتری و انتقال داده ها به دهه ی شصت میلادی و وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) باز می گردد، در 1989 در بریتانیا یک دانشمند علوم کامپیوتر شبکه جهانی «وب» را با هدف تسهیل در ارتباطات بین کامپیوترهای درون سازمانی موسسه ای که در آن کار می کرد ابداع ...
وب3؛ گذار به منافع مشترک یا گذرگاهی رویایی

وب3؛ گذار به منافع مشترک یا گذرگاهی رویایی رویداد24 تیموتی جان برنرز لی کارمند موسسه سرن در ژنو بود که خیلی زود متوجه شد آنچه اختراع نموده می تواند کارایی بسیار فراتر از شبکه ای درون سازمانی داشته باشد. این نقطه آغاز ایده ای انقلابی در تاریخ بشر با نام World Wide Web بود که در نشانی هر وبسایتی به شکل اختصاری www دیده می شود. پس از آن «وب جهانی» هر روز گسترش پیدا کرد. کامپیوترهای گوشه و کنار دنیا از طریق شبکه ای جهانی به یکدیگر متصل شدند. بستر اطلاعاتی این شبکه گسترده نیز به لحاظ فنی با گذر زمان پوست انداخت تا جایی که امروز فاصله شگفت انگیزی از نقطه آغاز اختراع «وب» گرفته است. نقطه ای که امروزه با پیوستن انواع ابزارهای ریز و درشت دیجیتال، عده ای آن را اوج شکوفایی نسل دوم وب می دانند و عده ای آستانه ی ورود به «نسل سوم وب». حدس و گمان ها و شایعات بسیاری از این طرف و آن طرف درباره وب3 و تغییراتی که ممکن است در آینده ایجاد کند وجود دارد. اما خیلی ها واقعاً نمی دانند که ارمغان وب3 در نهایت چه چیزی خواهد بود. برای درک بهتر آن لازم است نگاهی به گذشته «وب» بیندازیم. از زمان ایجاد وب1 تا زمان حال که در بستر وب2 هستیم.
در دنیای وب1 همه چیز مانند ویترین یک فروشگاه، ثابت و از اجزای ایستایی تشکیل شده بود. به عبارتی صفحات وب اغلب استاتیک بودند. کاربر ناچار بود با مشقت زیاد از طریق ارتباط مودم دایل آپ کامپیوتر خود را به شبکه جهانی اینترنت متصل کند و سپس با مراجعه به یک نشانی وب، باز هم با مشقت زیاد و سرعت کم موفق به تماشای محتوا در نشانی مورد نظر شود. اما چگونه محتوایی؟ محتوایی که حتی متن های طولانی و عکس ها در آن به زحمت بازخوانی می شدند و برخی اوقات با خطاهای متعدد همراه بود. تماشا و استفاده آنلاین از ویدئو و موزیک نیز عملاً نه تنها ممکن نبود بلکه دانلود یک قطعه موزیک در قالب یک فایل کم حجم صوتی، ساعت ها زمان لازم داشت.
دنیای وب2 از راه رسید. مودم های جیرجیرکننده دایل آپ با آن سرعت های کند دسترسی به شبکه، تقریباً به تاریخ پیوستند. به لطف مودم های ای دی اس ال، فیبر نوری و شبکه های سیار مخابراتی مانندG 3 و G4 اینترنت پرسرعت در دسترس تمام افراد جامعه قرار گرفت. با بالارفتن سرعت دسترسی به شبکه وب، محتوای این شبکه نیز تغییر کرد و دیگر بجای ارائه اطلاعات ایستا و یک طرفه به کاربران، با ارائه محتوایی پویا شروع به مراوده با کاربر نمود. قواعد نیز تغییر کردند و بجای ارائه یکطرفه محتوا، کاربران نیز در ایجاد محتوا دخیل شدند. وبسایت هایی که با حضور میلیون ها کاربر معنا پیدا می کردند یکی یکی ظاهر شدند و سرویس های آنلاینی را پدید آوردند که محتوای آنها را کاربران تولید می کردند. وبسایت هایی که ارائه دهنده سرویس های متنوع چندرسانه ای بودند مانند فیسبوک، یوتیوب، فلیکر، ویکی پدیا و شبکه های اجتماعی متولد شدند. بازشدن پای زبان های برنامه نویسی تازه به وب، وبسایت های شخصی و تجاری را هم متحول کرد و سیستم های مدیریت محتوا، سی ام اس ها جای صفحات ایستا و استاتیک را گرفتند تا کاربران فاقد دانش فنی هم به صورت فردی و گروهی امکان ایجاد محتوا در وبسایت را داشته باشند. انفجاری در تولید محتوا رخ داد و وبسایت هایی که دارای تعداد محدودی صفحه در وب1 بودند، در وب2 شمارگان صفحات آنها از هزاران هم عبور کرد. این انفجار محتوا غول های جستجویی چون گوگل را هم به تغییر ساختار از الگوریتم های ساده جستجو به الگوریتم های هوشمند واداشت تا توان آنالیز حجمی انبوه از اطلاعات را داشته باشند.
بر پایه تخمین ها آمار دسترسی جمعیت کره زمین به وب جهانی رشد چشمگیری پیدا کرده و بین سال های 2000 تا 2015 از 738 میلیون نفر به 3,2 میلیارد نفر رسید. دیگر این تنها کامپیوترها نبودند که به شبکه وب متصل می شدند بلکه ابزارهای گوناگونی مانند تلفن ها و ساعت های هوشمند و حتی لوازم خانگی نیز آدم های بیشتری را به حضور در وب (شبکه) ترغیب می کردند. میلیاردها نفر که هر یک به نوعی در این دنیای بیکران مجازی محتوا تولید می کنند. اقیانوسی از اطلاعات که «ارزشمند» نیز هستند. دیتاسنترهای بزرگ با صرف میلیارد ها دلار تأسیس شدند تا انبوه اطلاعات در آنها ذخیره شود و شرکت هایی چون فیسبوک و آمازون و توئیتر به حافظان بزرگ اطلاعات تبدیل شدند. اما آیا این هزینه های سرسام آور تنها با هدف پیشرفت دنیای ارتباطات بود؟
پاسخ قاطعانه «خیر» است زیرا دست کم این تنها هدف توسعه دهندگان نبود. انبوه کاربران، ثروتی تازه را ایجاد کردند. محتوای تولیدشده ی عمومی و حتی خصوصی توسط کاربران، بستری برای تجارتی بزرگ را ایجاد نمود. حتی حریم شخصی افراد تبدیل به راهی برای کسب درآمد غول های بزرگ و کوچک وب شد. حالا دیگر کمپانی ها، هویت شخصی، منطقه سکونت و عادات روزانه افراد را هم می دانند. علایق آنها را می شناسند. اطلاعاتی بسیار ارزشمند که کاربردهای گوناگونی در دنیای تجارت دارند. از پیشنهاد فروش کالاها تا تغییر سلیقه خرید افراد و حتی جهت دهی های سیاسی و اجتماعی… به عبارتی منافع کمپانی های بزرگ سرویس های وب عجین شده با ارائه سرویس هایی با کیفیت برتر به کاربران.
دروازه رویایی وب3 صحبت از وب3 حرف تازه ای نیست و بیش از ده سال است تعاریف گوناگونی چون «وب مفهومی» یا «وب هوشمند» برای آن ارائه می گردد. اما حامیان امروزی وب3 آن را اینگونه معرفی می کنند که وب2 با تمام موفقیت ها و انقلابی که در محتوای وب ایجاد نمود، تفاوتی قابل توجه با وب1 دارد که آن حفظ حریم شخصی افراد است.
در وب1 بنا به ماهیت این نسل از وب، اطلاعات چندانی از کاربران بر روی سرورهای وب انباشته نمی شد. در حالی که در وب2، این انبوه اطلاعات کاربران هستند که دیتاسنترهای عظیم را مانند قارچ در مناطق مختلف دنیا سبز کرده اند. حال آنکه در وب3 قوانین به گونه ای تغییر خواهند کرد که از نقطه نظر امنیت شخصی، نوعی بازگشت به وب1 است. برخی کارشناسان وب3 را بازپس گرفتن قدرت از دست غول های بزرگ و بازگشت آن به دستان کاربران، مالکان حقیقی محتوا، تعبیر می کنند. ترسیم چشم انداز چنین شبکه ای براساس فرصت های عادلانه و شفافیت در عملکرد، به سال 2006 بازمی گردد. اما حامیان وب3 می گویند در آن زمان زیرساخت های لازم برای تحقق چنین ایده ای، چه از لحاظ سخت افزاری و چه بستر نرم افزاری وجود نداشت. درحالی که اکنون مفاهیم تازه ای چون اینترنت فردمحور یا کاربرمحور معنای واضحی پیدا کرده است.
حریم خصوصی سفت و سخت و رهایی از انحصار
با وجود اینکه وب2 با اعمال سیاست های مردم محور، فرصت های زیادی را برای کاربران ایجاد کرد و قدرت را بین آنها تقسیم نمود اما در نهایت منافع کلان در بخش اقتصادی نصیب کمپانی های بزرگ شد. کمپانی هایی مانند فیسبوک، اوبر و ایربی ان بی شبکه های خصوصی را تأسیس کرده اند که تحت سلطه انحصاری خودشان است. اتفاقی که به گفته حامیان وب3 در نسل تازه وب روی نخواهد داد زیرا ساختار وب3 بر مبنای عدم تمرکز و اشتراک گذاری منافع مشترک غیرمتمرکز بر بستر شبکه ای باز خواهد بود.
عبور از گذرگاه رویایی وب3 مدافعان سفت و سخت وب3 مانند ماتیو جیان پیترو زاگو از آینده ای نه چندان دور می گویند که پس از اجرایی و فراگیر شدن آن در انتظار کاربران خواهد بود. تلفن های هوشمندی بر پایه رمزنگاری دیجیتال، نسل تازه وی پی ان ها، فضاهای بارگذاری غیرمتمرکز و کیف پول های مجازی حاوی ارز-رمزها. آینده ای که اپراتورهای شبکه و یا موبایل در آن قادر به تعلیق اکانت ها و یا نظارت بر محتوای انتقال اطلاعات نیستند. اگرچه به قول اریک اشمیت، مدیر اجرایی سابق کمپانی گوگل، برای درک مفهوم وب3، باید ابتدا خود آن پدید آید اما حامیان امروزی این نسل تازه از وب، مهم ترین ویژگی های آن را اینگونه عنوان می کنند:
– کنترل غیر متمرکز: در این حالت واسطه ها از تبادلات حذف می شوند و به این ترتیب دیگر نه دولت ها و نه سرویس دهنده های خدمات آنلاین، امکان نظارت بر داده های کاربران و توان مسدود نمودن اکانت ها یا وبسایت ها را نخواهند داشت. همانند پایگاه داده غیرمتمرکز بِلاک چِین که داده ها به صورت زنجیر در پلاتفرمی وسیع از بلوک ها با رمزگذاری توزیع می شوند.
– مالکیت داده ها: این کاربران شبکه خواهند بود که در نهایت کنترل کامل بر امنیت رمزگذاری خواهند داشت و اطلاعات تنها بر اساس گواهی های مجاز به صورت موردی به اشتراک گذاشته خواهند شد. برخلاف آنچه امروزه وبسایت های بزرگ مانند آمازون انجام می دهند و سوابق اطلاعاتی کاربران را اعم از سلایق، درآمدها و اطلاعات کارت اعتباری را در دیتابیس خود ذخیره می کنند.
– کاهش چشمگیر سرقت اطلاعات و عملیات هک: در واقع از آنجا که اطلاعات یا همان داده ها همواره به صورت غیر متمرکز در سرورهای گوناگون ذخیره می شوند، هکرها ناچار خواهند بود به کل شبکه، در واقع تمام زنجیره ای که پایگاه داده بر روی آن توزیع شده حمله کنند.
– سازگاری: نرم افزارها و اپلیکیشن ها این امکان را خواهند داشت که به سادگی در دیوایس های گوناگون اجرا شوند. علت این موضوع آن است که اپلیکیشن ها بجای آنکه قرار باشد بر مبنای پلاتفرم سیستم عامل(OS) خاص هر دستگاه ایجاد شوند، بر پایه استانداردی فراگیر ایجاد خواهند شد زیرا دستگاه های گوناگون مانند موبایل ها، تبلت ها، تلویزیون ها، اتومبیل ها و حتی لوازم خانگی، همگی پلاتفرمی تحت شبکه خواهند داشت. برای مثال تولیدکنندگان محصولات نرم افزاری امروزه ناچارند برای هر یک از سیستم عامل های گوناگون، نسخه ای سازگار با آن پلاتفرم را آماده کنند. به همین دلیل برای نمونه بسیاری از اپلیکیشین هایی که برای اندروید در دسترس هستند برای آی اواس موجود نیستند و یا برعکس.
– حق دسترسی آزاد: کاربران می توانند بطور آزادانه به شبکه دسترسی داشته باشند بدون آنکه قدرت ها برایشان ایجاد محدودیت کنند. دسترسی کاربران بر اساس منطقه جغرافیایی، جنسیت، گرایش ها، میزان درآمد و دیگر فاکتورهای اجتماعی محدود و ممنوع نخواهد شد. ثروت و یا دارایی های دیجیتال به راحتی با عبور از مرزها به نقاط دیگر دنیا منتقل خواهند شد.
– پایداری خدمات: عبارت server is not responding یکی از آن پیام هایی است که هنگام بروز اشکال در سرور بر روی صفحه ظاهر می شود. اشکالی که موقتاً سرویس دهی را با اختلال روبرو می کند. اما در نسل تازه وب احتمالاً بروز چنین مشکلاتی به حداقل خواهد رسید چرا که اطلاعات بجای یک سرور متمرکز، بر روی زنجیره ای از سرورها ذخیره می شوند. با بروز اشکال در برخی سرورها، سرورهای دیگر خلاء را جبران خواهند کرد و اینگونه کاربران با خدمات بدون وقفه مواجه خواهند بود.
امروز کجای کار هستیم؟
صرف نظر از اینکه وب3 چقدر امکانات و مزایای هیجان انگیز دیگری دارد، پیش از هر چیز باید زیرساخت لازم برای بنای شبکه ای با ساختاری نوین فراهم آید. شاید نخستین مانع وجود غول های تکنولوژی در جهان باشد که میزبان ابَرسرویس های آنلاین هستند. سرویس هایی که مرزی ندارند و بی وقفه کاربران را جذب خود می کنند. آیا کمپانی های قدرتمند جهان حاضر خواهند شد از قدرت اقتصادی کنونی خود بگذرند و آن را به نسل نوین وب زنجیره ای منتقل نمایند؟ نسلی تازه که هنوز ساختار استاندارد و مشخصی بین حامیانش برای آن تعریف نشده. البته حامیان وب3 مدعی هستند نسل تازه وب نیز مانند هر تکنولوژی نوظهور دیگری در مرحله آزمون و خطاست تا هسته اولیه آن به تکامل رسد. طبق تعریف حامیان، از مشخصه های نسل تازه وب، دنیای مجازی به مراتب آزادتری نسبت به وب2 است. اما آیا این دنیای آزاد می تواند تنها یک امتیاز برداشت شود یا آنکه ممکن است بحران ساز هم باشد؟ سازمان ها، نهادها و حتی دولت های دمکرات چگونه می توانند جوامع خود را از گزند تبلیغات و فعالیت های ضدبشری گروه های خرابکار مصون نگاه دارند؟ نوید چنین دنیای آزاد و غیرقابل کنترلی، شانس بروز هرج و مرج را بالا نخواهد برد؟
پاسخ این پرسش ها و بسیاری پرسش های دیگر درباره وب3 را قطعاً زمان روشن خواهد کرد.
منبع: کیهان لندن

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
گوگل   دانلود   کامپیوتر   اختراع   بریتانیا   کاربران   اینترنت   تجاری   وزارت دفاع آمریکا   ام اس   دانش فنی   شکوفایی   جست و جو   دانشمند   تماشا   ونیز   ابداع   الگوریتم   کارایی   برنامه نویسی   مودم   ویکی پدیا   تولید محتوا   مدیریت محتوا   موزیک   دیجیتال   کاربر   منافع مشترک   کره زمین   فیسبوک   کارمند   انبوه   شبکه جهانی اینترنت   نقطه آغاز   ای دی اس ال   قواعد   آنلاین   شبکه های اجتماعی  
اخبار مرتبط
نرم افزار جغرافیای کره زمین، گوگل ارث - Google Earth 7.3.2.5495
سرزمین دانلود
معرفی بهترین سایت طراحی فروشگاه اینترنتی
شریان
10 ابزارهای امنیتی مطمئن برای محافظت در برابر باج افزارها +دانلود
خبرنامه دانشجویان
درباره امنیت حریم شخصی آنلاین اشتباه نکنیم
افتانا
مهم ترین محصولات ناموفق گوگل
فرادیبد
نرم افزار نصب اتوماتیک درایورها (برای ویندوز) - DriverPack Solution 17.7.101 Windows
سرزمین دانلود
9 تصور اشتباه در مورد امنیت حریم شخصی آنلاین
سایبربان
روح انسان قربانی اصلی سرعت فناوری
آریا
تکنولوژی گوشی های هوشمند ؛ روند کنونی و آینده صنعت موبایل جهان
تکراتو
تکنولوژی گوشی های هوشمند، اهمیت و روند کنونی و آینده آن
تکراتو
آیا ماشین ها ما را بیکار خواهند کرد؟
رشد ارتباطات هوشمند
اینستاگرام از این پس میزان حضور کاربر را نمایش می دهد
موبنا
یاهو مسنجر باز می گردد
صدای ایران
همه آنچه درباره واقعیت افزوده نمی دانید! + تاریخچه جذاب و کاربرد های جذاب تر آن!
تیتر یک
تاثیر PR در نتایج ارگانیک یک سازمان قابل توجه است
ایسنا
کودکان در فضای مجازی به چه محتوایی نیاز دارند
شعار سال
کودکان در فضای مجازی به چه محتوایی نیاز دارند؟
اقتصاد آنلاین
دیجیتال مارکتینگ در اصفهان
خبرنامه دانشجویان
به چه نوع دنیای دیجیتالی نیاز داریم؟
شبکه الکوثر
غول های فناوری اینترنت را ناامن کردند
ساعت 24
غولهای فناوری اینترنت را ناامن کردند
موبنا
تقسیم دو کمپانی گوگل و فیسبوک به دلیل داشتن قدرت بیش از حد
تکراتو
پدر اینترنت : فیسبوک و گوگل بیش از حد قدرتمند شده اند
سایبربان
هشدار در مورد قدرت فیسبوک و گوگل
اقتصاد نیوز
پدر اینترنت : فیسبوک و گوگل بیش از حد قدرتمند شده اند و باید تقسیم شوند
فصل اقتصاد
مخترع اینترنت خواستار فروپاشی شرکت های بزرگ تکنولوژیک شد
ایسکانیوز
امکان فعالیت رسانه های اجتماعی بدون نیاز به داده کاوی!
آی تی رسان
آموزش نحوه فعال کردن حالت تصویر در تصویر (PiP) ویدیو ها در مرورگر گوگل کروم!
آی تی رسان
GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی یکشنبه 29 مهر
آی سی تی پرس
گزارش وضعیت اینترنت در سه ماهه چهارم 2018؛ تعداد افراد آنلاین به 4.2 میلیارد نفر رسید
فصل اقتصاد
نرم افزار پاکسازی سوابق کار با کامپیوتر (برای ویندوز) - Glary Tracks Eraser 5.0.1.124 Windows
سرزمین دانلود
نقشه ی غول های فناوری برای افزایش اعتیاد مجازی کاربران
سیتنا
غول های فناوری برای افزایش اعتیاد مجازی کاربران نقشه کشیده اند
انتخاب
ردیابی مخفیانه فعالیت های کودکان توسط هزاران برنامه اندرویدی
فصل اقتصاد
شبکه های اجتماعی چه تاثیری روی فرزند ما می گذارد؟
تسنیم
راهکارهای جلوگیری از مصرف حجم اینترنت
اقتصاد نیوز
باورتان می شود این فناوری ها بیش از 20 سال عمر دارند؟
سرمد نیوز
باورتان می شود این فناوری ها بیش از 20 سال عمر دارند؟ +عکس
اقتصاد آنلاین
این فناوری ها بیش از 20 سال عمر دارند؟ +عکس
سایت جماران
آیا باورتان می شود این فناوری ها بیش از 20 سال عمر دارند؟
نصف جهان
اخبار مرتبط
bltسرزمین دانلود : نرم افزار جغرافیای کره زمین، گوگل ارث - Google Earth 7.3.2.5495
bltشریان : معرفی بهترین سایت طراحی فروشگاه اینترنتی
bltخبرنامه دانشجویان : 10 ابزارهای امنیتی مطمئن برای محافظت در برابر باج افزارها +دانلود
bltافتانا : درباره امنیت حریم شخصی آنلاین اشتباه نکنیم
bltفرادیبد : مهم ترین محصولات ناموفق گوگل
bltسرزمین دانلود : نرم افزار نصب اتوماتیک درایورها (برای ویندوز) - DriverPack Solution 17.7.101 Windows
bltسایبربان : 9 تصور اشتباه در مورد امنیت حریم شخصی آنلاین
bltآریا : روح انسان قربانی اصلی سرعت فناوری
bltتکراتو : تکنولوژی گوشی های هوشمند ؛ روند کنونی و آینده صنعت موبایل جهان
bltتکراتو : تکنولوژی گوشی های هوشمند، اهمیت و روند کنونی و آینده آن
bltرشد ارتباطات هوشمند : آیا ماشین ها ما را بیکار خواهند کرد؟
bltموبنا : اینستاگرام از این پس میزان حضور کاربر را نمایش می دهد
bltصدای ایران : یاهو مسنجر باز می گردد
bltتیتر یک : همه آنچه درباره واقعیت افزوده نمی دانید! + تاریخچه جذاب و کاربرد های جذاب تر آن!
bltایسنا : تاثیر PR در نتایج ارگانیک یک سازمان قابل توجه است
bltشعار سال : کودکان در فضای مجازی به چه محتوایی نیاز دارند
bltاقتصاد آنلاین : کودکان در فضای مجازی به چه محتوایی نیاز دارند؟
bltخبرنامه دانشجویان : دیجیتال مارکتینگ در اصفهان
bltشبکه الکوثر : به چه نوع دنیای دیجیتالی نیاز داریم؟
bltساعت 24 : غول های فناوری اینترنت را ناامن کردند
bltموبنا : غولهای فناوری اینترنت را ناامن کردند
bltتکراتو : تقسیم دو کمپانی گوگل و فیسبوک به دلیل داشتن قدرت بیش از حد
bltسایبربان : پدر اینترنت : فیسبوک و گوگل بیش از حد قدرتمند شده اند
bltاقتصاد نیوز : هشدار در مورد قدرت فیسبوک و گوگل
bltفصل اقتصاد : پدر اینترنت : فیسبوک و گوگل بیش از حد قدرتمند شده اند و باید تقسیم شوند
bltایسکانیوز : مخترع اینترنت خواستار فروپاشی شرکت های بزرگ تکنولوژیک شد
bltآی تی رسان : امکان فعالیت رسانه های اجتماعی بدون نیاز به داده کاوی!
bltآی تی رسان : آموزش نحوه فعال کردن حالت تصویر در تصویر (PiP) ویدیو ها در مرورگر گوگل کروم!
bltآی سی تی پرس : GOLDEN NEWS / خبرهای طلایی یکشنبه 29 مهر
bltفصل اقتصاد : گزارش وضعیت اینترنت در سه ماهه چهارم 2018؛ تعداد افراد آنلاین به 4.2 میلیارد نفر رسید
bltسرزمین دانلود : نرم افزار پاکسازی سوابق کار با کامپیوتر (برای ویندوز) - Glary Tracks Eraser 5.0.1.124 Windows
bltسیتنا : نقشه ی غول های فناوری برای افزایش اعتیاد مجازی کاربران
bltانتخاب : غول های فناوری برای افزایش اعتیاد مجازی کاربران نقشه کشیده اند
bltفصل اقتصاد : ردیابی مخفیانه فعالیت های کودکان توسط هزاران برنامه اندرویدی
bltتسنیم : شبکه های اجتماعی چه تاثیری روی فرزند ما می گذارد؟
bltاقتصاد نیوز : راهکارهای جلوگیری از مصرف حجم اینترنت
bltسرمد نیوز : باورتان می شود این فناوری ها بیش از 20 سال عمر دارند؟
bltاقتصاد آنلاین : باورتان می شود این فناوری ها بیش از 20 سال عمر دارند؟ +عکس
bltسایت جماران : این فناوری ها بیش از 20 سال عمر دارند؟ +عکس
bltنصف جهان : آیا باورتان می شود این فناوری ها بیش از 20 سال عمر دارند؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.