مخبر - 1397/05/27 - به یکدیگر رحم كنید تا خداى متعال به شما رحم كند

به یکدیگر رحم كنید تا خداى متعال به شما رحم كند
خبرگزاری بسیج: نقل است که این شعر سعدی: «بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند» بر سر در سازمان ملل نصب شده و این موضوع باعث افتخار ما ایرانی ها بوده و به فرهنگ خودمان می بالیم؛ اما چگونه می شود که با نوسان بازار ارز به جان هم می افتیم و به همدیگر رحم نمی کنیم و گوشت و پوست و استخوان ...
به یکدیگر رحم كنید تا خداى متعال به شما رحم كند

بحث نامگذاری سال ها از سوی مقام معظم رهبری در نوروز هر سال، حدود 10 سالی است که بر محور اقتصاد می چرخد که این موضوع اهمیت بحث اقتصاد در کشور را نشان می دهد؛ همان موضوعی که بیگانگان به آن توجه کرده و بر روی آن کار می کنند تا روزنه ای برای شکست ما پیدا کنند اما خودمان هیچ توجه و اهمیتی نسبت به آن نداریم. دشمن حالا که از طریق جنگ هشت ساله، ترور های کور، ترور دانشمندان و جنگ نرم نتوانسته به اهداف خود برسد تنها راه رسیدن به سیاست های سلطه طلبانه خود را تحریم و جنگ اقتصادی می بینند. اما در حالی که خودشان قادر به پیروزی در این عرصه نیستند، عده ای از هموطنان عزیزمان خواسته یا ناخواسته گل به خودی می زنند و به حریف امتیاز می دهند. در حالی که در ایام اربعین بر اثر کثرت مسافران ایرانی در عراق واحد پول این کشور به ریال تبدیل شده و ارزش پل ایران به قدری بالا بود که شاهد بودم حتی راننده های تاکسی و مینی بوس برای پرداخت هزینه بنزین اسکناس های ایرانی را به جایگاه ارائه می کردند، اما حالا دلار آمریکا در بازار ایران جولان می دهد و در حالی که دلار در هیچ یک از کشورها چنین اثری ندارد اما به اقتصاد ایران تب مالاریایی وارد می کند.

در حالی که امسال سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است، در همان اوایل سال رسانه ملی به طور مستمر اقدام به پخش پیام های بازرگانی و معرفی کالاهای خارجی می کرد؛ از سوی دیگر شرکت های ایرانی نمک خورده و نمکدان می شکنند و در حالی که ارز دولتی دریافت کردند اقدام به فروش کالاهای وارداتی با نرخ دلار آزاد نمودند در حالی که مردم تلاش می کردند کالای ایرانی بخرند، شرکت های وارد کننده ایرانی به دنبال کسب سود نامشروع از یک بازار مکاره بر آمدند. اما این وضع ثابت نمی ماند؛ انگلیسی ها یک ضرب المثل دارند که اگر از مشتریان خود مراقبت نکنیم دیگران از مشتریان ما مراقبت خواهند کرد. شرکت های ایرانی که ارز دولتی دریافت کردند و به مردم خیانت کرده و اجناس را با نرخ دلار آزاد فروختند بالاخره یک روز چوب شکستن دیوار اعتماد بین مردم را خواهند خورد.

البته استارت این بلبشو را دولت در اواخر سال 96 زد. یک نمونه آن افزایش مالیات نقل و انتقال املاک و دارایی بود. به طور مصداقی فروشندگان مسکن تا پایان بهمن ماه سال96 ، بابت فروش یک واحد آپارتمان 55 متری در منطقه کیانشهر 210 هزار تومان هزینه دارایی پرداخت می کردند اما از اول اسفند ماه باید 420 هزار تومان پرداخت کنند. افزایش صد درصدی عوارض دارایی از یک سو و افزایش قیمت دلار از سوی دیگر، افزایش نرخ خدمات دولتی، خدمات الکترونیک و ده ها مورد دیگر موجب شد که یک جو روانی در جامعه حاکم شود و افزایش قیمت ها به صورت ثانیه ای اتفاق بیفتد.

دولت یازدهم که در اوایل فعالیت خود هر گونه مشکل اقتصادی را به گردن دولت قبل می انداخت تا جایی که رئیس مجلس شورای اسلامی در یکی از جلسات مجلس اعلام کرد اگر بهانه دولت را که همه نارسائی ها را به گردن دولت قبل می اندازد بگیریم دیگر هیچ دفاعی از خود ندارد. در چهار ساله دوم هم بعد از به هم ریختن اوضاع بازار و افزایش بی رویه قیمت ها تکه کلام مسئولان دولت حباب، جو روانی و از این دست ادبیات ها شد در حالی که عامل وقوع این جنگ روانی و نا امنی اقتصادی خود دولت بوده است.

شرکت ها و تولید کنندگان داخلی متاسفانه قدر مردم فهیم و قدرشناس کشورمان را نمی دانند در حالی که پست ترین و بی کیفیت ترین خودروها در داخل تولید می شود و هیچ بازار رقابتی و عرضه خودروهای خارجی با کیفیت در بازار داخلی وجود ندارد، مردم تحت هر شرایطی با هر قیمتی که خودرو سازان داخلی اعلام می کنند اقدام به خرید خودرو می کنند.

مردم به تولید کنندگان داخلی اعتماد دارند و لبنیات، شیر، ماست، خامه، نوشابه، آب معدنی و ... ایرانی خرید می کنند اما آنچه وزن واقعی محصول است و بر روی جعبه آن نوشته شده با وزن واقعی آن اختلاف دارد، در حالی که اگر بازار ایران به روی محصولات خارجی باز شود با اینکه کرایه حمل و نقل و انبار داری و گمرک و سود فروشنده و سایر موارد به آن اضافه شود با کیفیت بالا و وزن دقیق باز هم از کالای ایرانی ارزان تر خواهد بود اما معلوم نیست چرا تولید محصولات در داخل زیان ده است. در نوشابه ها هم علاوه بر کاهش غلظت نوشابه محتوای آب آن زیاد شده و از حجم آن نیز کاسته شده و برقیمت آن نیز 50 درصد افزوده اند؛ نوشابه های دو سه دهه گذشته آنقدر گازدار و با کیفیت بود که بچه ها بر سر یک نفس نوشیدن یک بطری شیشه ای نوشابه شرط بندی می کردند اما حالا یک بطری نوشابه خانواده را به راحتی می توان سر کشید. یک بطری آب معدنی تا یکی دو ماه پیش 700 تومان بود اما حالا 2000 تومان شده است. صبح پدر اجناس را به یک قیمت می فروشد، پسرش عصر به قیمتی دیگر، این روزها هر چه می خواهید بخرید آن را به دلار وصل می کنند کرایه تاکسی گران شده علت آن را افزایش دلار می دانند، قیمت گوشت بالا رفته علت آن را واردات خوراک دام و افزایش نرخ دلار می دانند، ماست و پنیر و شیر و لبنیات گران شده علت آن را خوراک وارداتی و دلاری دام می دانند، حتی نرخ خدمات کارگران میدان و لاستیک فرغون را به دلار محاسبه می کنند.

برگشتن عذاب الهی

نقل است که حضرت موسی(ع) هر چه امتش را به پرستش خداوند یکتا دعوت می کرد آنها نافرمانی می کردند؛ پس از مدتی آن حضرت شکوائیه نزد خداوند برد و از او خواست که بر کافران عذاب نازل کند. خداوند فرمود: ای موسی به امت خود بگو اگر ایمان نیاورید و به یکدیگر ظلم کنید تا یک ماه دیگر عذابی سنگین بر شما نازل خواهم کرد و همگی از گرسنگی هلاک خواهید شد.

حضرت موسی وحی الهی را به امت خود منتقل کرد. اما مردم برای اینکه خلاف گفته های آن حضرت ثابت شود و به حضرت موسی نشان دهند که وعده های او عملی نخواهد شد، خانه های خود را به هم سوراخ کردند تا آن حضرت متوجه کارهای آنها نشود و از این طریق هر چه مواد غذایی و خوراکی داشتند با یکدیگر تقسیم کردند و اجازه ندادند که حتی یک نفر از مردم در فقر و گرسنگی بسر برد.

وعده عذاب الهی فرا رسید اما هیچ عذابی نازل نشد؛ یک هفته، یک ماه، دو ماه از موعد نزول عذابی که حضرت موسی وعده آن را داده بود گذشت اما خبری از عذاب الهی نشد. مردم که حالا می دیدند عذابی نازل نشده است، حضرت موسی را تحت فشار قرار داده و سرزنش می کردند که خدای موسی به گفته های پیامبر خود اهمیت نمی دهد.

حضرت موسی به کوه طور رفت و شکوه به خداوند برد که بارالها! من در میان امت خود خجل شدم؛ خداوندا بعد از یک ماه وعده نزول عذاب بر این مردم را دادی اما حالا چند ماه گذشته و هیچ خبری نشده است؟

خداوند به حضرت موسی فرمود: هدف از رسالت تو ایجاد اتحاد، همبستگی و نوعدوستی بین مردم بود که این خواست الهی تحقق یافته است؛ از سوی دیگر حالا که بندگان من به یکدیگر رحم کرده و با هم مهربان شده اند، چرا من که رئوف و رحمان و رحیم هستم به بندگان خود عذاب نازل کنم؛ برای همین من هم عذاب را از آنان دور گرداندم؛ بنابر این به بندگانم بگو به یکدیگر رحم کنید تا خداوند هم به شما رحم کند.

علامه مجلسى(ره):

كسانى كه مسئولیت دارند، در راه تعدّى به دیگران استفاده نكنند

مرحوم علامه مجلسى(ره) نیز در کتاب بحارالانوار مطلبی به نام "التراحم و التعاطف و التودد" مطرح کرده و فرموده است: به هم رحم كنید تا خداى متعال به شما رحم كند. كسانى كه دستشان باز است، دست تعدّى به سمت منافع و مصالح دیگران دراز نكنند. كسانى كه زرنگى و هوش و امكانات و قدرت و مسئولیت و توانایی هاى گوناگون فردى و اجتماعى دارند، از این توانایی ها در راه تعدّى به دیگران استفاده نكنند. خود را بنده خدا بدانیم؛ در مقابل بقیه بندگان خدا، خود را موظّف به همراهى، احسان، نیكى و رعایت انصاف بدانیم؛ آن‏ گاه باران رحمت و فضل خدا بر سر ما خواهد بارید؛ ما را شستشو خواهد داد و بركات خود را بر ما نازل خواهد كرد. (بحار، ج 74، ص 390)

اعمال سنگدلان توقیف مى شود

کسانى که با مخلوقات و بندگان خدا رئوف و مهربان نیستند و در مواقع گرفتارى و مصائب از وضع رقت بار و اسف انگیز آنان ناراحت نمى شوند و به داد و فریادشان نمى رسند، خداوند عبادات و اعمالشان را قبول ننموده و نمى پذیرد و به فرشتگان و حافظین اعمال دستور مى دهد که اعمالشان را به طرف خودشان برگردانید.

(انوار نعمانیه ، ج 2، ص 210 و بحار، ج 70، ص 247، حدیث 20)

خدا در قیامت به این افراد رحم می کند

از پیامبر خدا (صلی الله و علیه وآله) نقل شده که فرمودند: "هر کس به مسلمانان رحم نکند، خداوند به وی رحم نمی کند." (نهج الفصاحه، ص745 ، ح2885 )

همان حضرت (صلی الله و علیه وآله) فرمودند: "جز این نیست خداوند از میان بندگانش به رحم کنندگان رحم می کند."

از پیامبر خدا (صلی الله و علیه وآله) نقل شده که فرمودند: "مَثل مومنین در رحم آوردن به یکدیگر و دوستی کردن و پیوستن به همدیگر مانند یک پیکر هستند چون عضوی از آن به درد آید سایر اعضاء در بیدار ماندن و تب داری با آن همدردی می کنند." (نهج الفصاحه، ص745)

پخش اخبار مربوط به کشف تعداد زیادی انبار کالاهای احتکار شده در استان های مختلف کشور شامل لوازم خانگی، لوازم یدکی خودرو، کالاهای اساسی از قبیل برنج، روغن، رب و ... جای تاسف دارد که حکایت از سنگ دلی و بی تفاوتی سودجویی زر اندوزان دارد که به هیچ چیز به غیر از سودهای کلان خود فکر نمی کنند اما نمی دانند که «مکرو و مکرالله» ظاهرا این افراد تصور می کنند اگر کالاها و اجناس را احتکار کنند سود بیشتری کسب می کنند. در حالی که خداوند می فرماید: کسی که تقوا پیشه کند از آنجایی که گمانش را نمی کند به او روزی می رسانیم .

علی اشرف خانلری


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   آپارتمان   کالاهای وارداتی   قیمت ها   آمریکا   جولان   اربعین حسینی   استارت   مجلس شورای اسلامی   جنگ نرم   گل به خودی   جنگ اقتصادی   تولید کنندگان   فروشندگان   بازار رقابتی   نقل و انتقالات   قیمت دلار   اسکناس   مینی بوس   کسب سود   واحد پول   کالاهای خارجی   بازار مکاره   ضرب المثل   بازار ارز   آفرینش   اقتصاد   بازار   عید نوروز   کالای ایرانی   حمایت از کالای ایرانی   افزایش قیمت دلار   اقتصاد ایران   افزایش قیمت   ارز دولتی  
اخبار مرتبط
چرا با افزایش تولید، قیمت کالاهای غذایی کاهشی نشد؟
اقتصاد آنلاین
قیمتِ قوت
ایران آنلاین
بازار مجبور به تخفیف شد/کاهش 15درصدی قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده
فرتاک نیوز
زمان کاهش 15 درصدی قیمت لوازم خانگی
اتاق خبر
کاهش 15 درصدی قیمت لوازم خانگی از شنبه هفته آینده
ایران جیب
کاهش 15درصدی قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده
اقتصاد آنلاین
لوازم خانگی ارزان می شود
اقتصاد نیوز
نرخ ارز 5700 تومانی و سیاست های مکمل دولت
اقتصادگردان
دلار در آستانه تک?رقمی شدن
اقتصاد آنلاین
آرامش در بازار ارز با تلاش بانک مرکزی/ادامه روند کاهشی نرخ دلار
شبستان
دلار پایین آمد، پس قیمت کالاها چی؟
فرادیبد
دلار پایین آمد، پس قیمت کالا چی؟
فردا نیوز
گزارش میدانی از خواب کسبه در بازار لوازم خانگی: زمستان می آید!
خبرآنلاین
سرما در کوچه یخچال
ایسنا
چگونه کالای ایرانی را نجات دهیم؟
فصل تجارت
چه بازار هایی برای سرمایه گذاری در ایران مناسب است؟
میهن امروز
سرنوشت نامعلوم دلار بعد از 13 آبان
ستاره نیوز
سقوط نرخ دلار در بازار ترکیه منجر به کاهش قیمت ها نشده
بولتن نیوز
سقوط نرخ دلار در بازار ترکیه به کاهش قیمت ها منجر نشد
اقتصاد آنلاین
سقوط نرخ دلار در بازار ترکیه به کاهش قیمت ها منجر نشده است
ایرنا
تیم اقتصادی دولت بازار آزاد دلار را گران کرد
اکو فارس
پیشنهادات یک کارشناس اقتصادی برای بهبود قیمت کالاها در بازار
ایسنا
هر کالایی منشأ ارزی دارد
بورس نیوز
آیا قیمت دلار دوباره افزایش می یابد؟/ سه گروهی که مخالف کاهش قیمت ارز هستند +جدول
هم اندیشی
اثر تصویب FATF و تحریم های آبان بر بازار ارز
فصل اقتصاد
اثر تصویب FATF و تحریم های آبان در بازار ارز
فصل اقتصاد
از «جریمه در انتظار سودجویان بازار ارز ترکیه» تا «پیش بینی نهاوندیان از کف پایین آمدن نرخ ارز و دلیل کاهش قیمت»
تابناک
دیدگاه سه کارشناس درباره نامه دوم اقتصاددانان به رئیس جمهوری
ایران اکونومیست
بخشی از افزایش درآمد ارزی دولت به تولید اختصاص یابد/ضرورت حمایت اساسی از بخش خصوصی
فصل اقتصاد
اهمیت حمایت اساسی از بخش خصوصی
پارس نیوز
افزایش نرخ ارز، درآمدِ مازاد برای دولت ایجاد کرد/فرایند اقتصادی کشور به سمت آرامش پیش می رود
راه دانا
راه خروج از آشفتگی ارزی
شعار سال
آیا وضعیت بازار مسکن تا پایان سال روشن است؟
روز نو
آیا وضع بازار مسکن تا پایان سال روشن است؟
پانا
بورس؛ پناهگاهی امن برای سرمایه های سرگردان بازار ارز
پایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور
آیا دلار به 8 هزار تومان می رسد؟
فردا نیوز
سقوط شدید قیمت در بازار
فصل اقتصاد
کسبه و مردم در انتظار ثبات بازار هستند
راه دانا
از یخچال 20 هزار تومانی تا 20 میلیون تومانی
ایران خبر
واکنش بازار ارز به رایزنی های روحانی در نیویورک
جام نیوز
اخبار مرتبط
bltاقتصاد آنلاین : چرا با افزایش تولید، قیمت کالاهای غذایی کاهشی نشد؟
bltایران آنلاین : قیمتِ قوت
bltفرتاک نیوز : بازار مجبور به تخفیف شد/کاهش 15درصدی قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده
bltاتاق خبر : زمان کاهش 15 درصدی قیمت لوازم خانگی
bltایران جیب : کاهش 15 درصدی قیمت لوازم خانگی از شنبه هفته آینده
bltاقتصاد آنلاین : کاهش 15درصدی قیمت لوازم خانگی از شنبه آینده
bltاقتصاد نیوز : لوازم خانگی ارزان می شود
bltاقتصادگردان : نرخ ارز 5700 تومانی و سیاست های مکمل دولت
bltاقتصاد آنلاین : دلار در آستانه تک?رقمی شدن
bltشبستان : آرامش در بازار ارز با تلاش بانک مرکزی/ادامه روند کاهشی نرخ دلار
bltفرادیبد : دلار پایین آمد، پس قیمت کالاها چی؟
bltفردا نیوز : دلار پایین آمد، پس قیمت کالا چی؟
bltخبرآنلاین : گزارش میدانی از خواب کسبه در بازار لوازم خانگی: زمستان می آید!
bltایسنا : سرما در کوچه یخچال
bltفصل تجارت : چگونه کالای ایرانی را نجات دهیم؟
bltمیهن امروز : چه بازار هایی برای سرمایه گذاری در ایران مناسب است؟
bltستاره نیوز : سرنوشت نامعلوم دلار بعد از 13 آبان
bltبولتن نیوز : سقوط نرخ دلار در بازار ترکیه منجر به کاهش قیمت ها نشده
bltاقتصاد آنلاین : سقوط نرخ دلار در بازار ترکیه به کاهش قیمت ها منجر نشد
bltایرنا : سقوط نرخ دلار در بازار ترکیه به کاهش قیمت ها منجر نشده است
bltاکو فارس : تیم اقتصادی دولت بازار آزاد دلار را گران کرد
bltایسنا : پیشنهادات یک کارشناس اقتصادی برای بهبود قیمت کالاها در بازار
bltبورس نیوز : هر کالایی منشأ ارزی دارد
bltهم اندیشی : آیا قیمت دلار دوباره افزایش می یابد؟/ سه گروهی که مخالف کاهش قیمت ارز هستند +جدول
bltفصل اقتصاد : اثر تصویب FATF و تحریم های آبان بر بازار ارز
bltفصل اقتصاد : اثر تصویب FATF و تحریم های آبان در بازار ارز
bltتابناک : از «جریمه در انتظار سودجویان بازار ارز ترکیه» تا «پیش بینی نهاوندیان از کف پایین آمدن نرخ ارز و دلیل کاهش قیمت»
bltایران اکونومیست : دیدگاه سه کارشناس درباره نامه دوم اقتصاددانان به رئیس جمهوری
bltفصل اقتصاد : بخشی از افزایش درآمد ارزی دولت به تولید اختصاص یابد/ضرورت حمایت اساسی از بخش خصوصی
bltپارس نیوز : اهمیت حمایت اساسی از بخش خصوصی
bltراه دانا : افزایش نرخ ارز، درآمدِ مازاد برای دولت ایجاد کرد/فرایند اقتصادی کشور به سمت آرامش پیش می رود
bltشعار سال : راه خروج از آشفتگی ارزی
bltروز نو : آیا وضعیت بازار مسکن تا پایان سال روشن است؟
bltپانا : آیا وضع بازار مسکن تا پایان سال روشن است؟
bltپایگاه خبری ایرانیان خارج از کشور : بورس؛ پناهگاهی امن برای سرمایه های سرگردان بازار ارز
bltفردا نیوز : آیا دلار به 8 هزار تومان می رسد؟
bltفصل اقتصاد : سقوط شدید قیمت در بازار
bltراه دانا : کسبه و مردم در انتظار ثبات بازار هستند
bltایران خبر : از یخچال 20 هزار تومانی تا 20 میلیون تومانی
bltجام نیوز : واکنش بازار ارز به رایزنی های روحانی در نیویورک
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.