مخبر - 1397/05/25 - خواندن فاتحه برای اموات چگونه است؟

خواندن فاتحه برای اموات چگونه است؟
در اسلام فراوان سفارش شده که به یاد مردگان باشید و به نیّت آن ها کار های خیر انجام دهید، زیرا آن ها به شدت نیازمند هستند که از طرف دیگران، هدیه ای به ایشان فرستاده شود. در عالم خواب، بعضی اموات، به این مطلب اشاره کرده اند که شما زنده ها، اگر استخوانی که جلو حیوانی می اندازید، ثواب آن را برای ما نیت ...
خواندن فاتحه برای اموات چگونه است؟

خواندن فاتحه برای اموات چگونه است؟ در اسلام فراوان سفارش شده که به یاد مردگان باشید و به نیّت آن ها کار های خیر انجام دهید، زیرا آن ها به شدت نیازمند هستند که از طرف دیگران، هدیه ای به ایشان فرستاده شود. در عالم خواب، بعضی اموات، به این مطلب اشاره کرده اند که شما زنده ها، اگر استخوانی که جلو حیوانی می اندازید، ثواب آن را برای ما نیت کنید، خداوند به ما پاداش و اجر خواهد داد.
قرائت قرآن و سوره فاتحه ثواب و پاداش دارد. لکن ما می توانیم این ثواب را به یک یا چند نفر از مردگان اهدا کنیم؛ و این بستگی به نیت ما دارد و این اهدا می تواند در قبرستان و یاجای دیگر باشد. البته حضور در قبرستان آثار بهتری دارد. از جمله این که یاد مرگ را در دل زنده می کند و انسان در اعمال خود افق های بزرگتری را لحاظ می کند و از پوسته خود خواهی بیرون می آید و نفع بیشتری را به همنوعان خود می رساند. دیگر این که اهل قبرستان از حضور ما در قبرستان شاد می شوند.
در روایتی از امام صادق چنین آمده است: اهل قبرستان حضور شما را می فهمند و شاد می گردند و با شما انس می گیرند.
البته حضور در قبرستان آدابی دارد:
یکی اینکه در بدو ورود به تمام اهل قبرستان سلام کنیم و برای همه آن ها دعا کنیم. شخصی از امام صادق علیه السلام پرسید: چگونه به اهل قبرستان سلام کنیم؟ فرمود: می گویی:
السَّلَامُ عَلَی أَهْلِ الدِّیَارِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ الْمُسْلِمِینَ وَ الْمُسْلِمَاتِ أَنْتُمْ لَنَا فَرَطٌ وَ إِنَّا بِکُمْ إِنْ شَاءَ اللَّهُ لَاحِقُونَ
و در در جای دیگر می فرماید این گونه برایشان دعا کنیم:
اللَّهُمَّ جَافِ الْأَرْضَ عَنْ جُنُوبِهِمْ وَ صَاعِدْ إِلَیْکَ أَرْوَاحَهُمْ وَ لَقِّهِمْ مِنْکَ رِضْوَاناً وَ أَسْکِنْ إِلَیْهِمْ مِنْ رَحْمَتِکَ مَا تَصِلُ بِهِ وَحْدَتَهُمْ وَ تُونِسُ بِهِ وَحْشَتَهُمْ إِنَّکَ عَلی‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ
سپس می توانیم سوره فاتحه یا سوره دیگری را برای هر قبری بخوانیم. مخصوصا سفارش شده است که رو به قبله در کنار قبر مخصوصی نشسته ودست بر روی آن بگذاریم و هفت مرتبه سوره قدر را بخوانیم.
اما اگر خواستیم ثواب قرائت خود را به تمام اهل قبرستان اهدا کنیم بهتر است به این روایات عمل کنیم:
1- در روایتی از امام صادق علیه السلام پیرامون زیارت اهل قبور آمده که، چون در بین قبر ها هستی یازده مرتبه سوره «قل هو الله» را قرائت کن و ثوابش را به روح آنان هدیه نما، زیرا کسی که این عمل را به جای آورد خداوند به عدد همه مردگان ثواب و پاداش به او عنایت فرماید.
خواندن سوره حمد (فاتحه الکتاب) و خواندن 7 مرتبه «انا انزلناه فی لیله القدر» بر طبق گفته روایات، آثار مطلوب و مفیدی در حال اموات و گشایش در حال آن ها دارد. به طور کلی خواندن قرآن کریم برای اموات و به نیت آن ها و هر کار خیرى که انجام دهید و ثوابش را به روح میت هدیه بکنید، براى او مفید است؛ چه ذکر و قرآن و نماز مستحبى و طلب مغفرت باشد، و چه صدقه.
2- از پیامبر –صلی الله علیه و آله و سلم- روایت شده هر گاه انسان با ایمانی آیةالکرسی را قرائت کند و ثواب قرائتش را به اهل قبور اهدا کند خداوند این ثواب را داخل قبر هر مرده ای می کند ... و از هر حرفی (از کلمات قرائت) ملکی می آفریند که برای این شخص تا روز قیامت تسبیح خدا را می گویند.
3- همچنین از پیامبر روایت شده هر کس داخل قبرستان شده و سوره یس را قرائت کند در آن روز خداوند بر اهل قبرستان آسان گرفته و برای قاری به تعداد اهل قبور حسنه و پاداش خواهد بود.
کسی که برای میت عملى را انجام می‏دهد، گرچه در نیت باید قصد نیابت نماید، ولى قسمت عمده ثواب آن طبق روایات ـ. در نامه عمل او نیز نوشته مى‏شود. البته باعث برى‏ءالذمه شدن میّت نیز شده و او از عذاب و گرفتارى نجات پیدا میکند.
مرحوم حاج شیخ عباس قمى در مفاتیح ‏الجنان، ص. 317 حدیث صحیحى را از امام صادق (ع) نقل فرموده که در ضمن آن حدیث این طور آمده «میت شاد و مسرور میشود و گشایش پیدا می‏کند به دعا و استغفارى که براى او می‏کنند چنانچه زنده شاد می‏شود به هدیه که براى او می‏برند و فرمود که ثواب نماز، روزه، حج، صدقه و سایر اعمال خیر و دعا در قبر میت بر او وارد میشود و ثواب آن براى مرده و کسى که آن ها را انجام داده نوشته مى‏شود».
روایات دیگرى نیز در آنجا نقل شده که می‏توانید مطالعه کنید، بنابراین یقین کنید که آنچه براى اموات خودتان هدیه میکنید در صورتى که اخلاص داشته باشید به آن ها می‏رسد و ثوابش در نامه عمل خودتان هم ضبط مى‏شود.
مرحوم طبرسی در جلد اول مجمع البیان در فضیلت آیه «بسم الله الرحمن الرحیم» می فرماید: «پیامبر اکرم (ص) در حدیثی می فرماید: «هنگامی که معلم به بچه بگوید بگو بسم الله الرحمن الرحیم و بچه این جمله را بگوید، خداوند معلم و پدر و مادر این بچه را می آمرزد. در روایات آمده است که حضرت صادق (ع) فرمود: هرگاه چهل نفر نزد میت حاضر شوند و بگویند: «اللهم انا لا نعلم منه الاخیرا»؛ یعنی خدایا ما جز نیکی چیزی از او نمی دانیم، خداوند می فرماید: شهادت شما را در مورد او پذیرفتیم و آمرزیدیم آنچه را که شما درباره او نمی دانید. (معاد، شهید دستغیب، ص. 47، دارالکتاب).
به طور خلاصه لطف و رحمت الهی در مورد اموات فراوان و بی شمار است و امور فراوانی موجب تخفیف عذاب آن ها و یا آمرزش آن ها می گردد؛ البته بهترین هدیه برای اموات قضای حقوق واجبی است که بر عهده آن ها باقی مانده است مثل نماز و روزه و حج واجبی که از میت فوت شده و یا بدهکاری های او مثل بدهی خمس و زکات و بدهی به مردم و حقوقی که از مردم بر ذمه دارد، ادای این حقوق واجب در حال میت بسیار مفید و مؤثر است و او را از عذاب و ناراحتی رها می کند.
برای مطالعه بیشتر ر. ک:
- وسائل الشیعه، کتاب الطهاره، باب 25، و باب 17 و باب 27.
- معاد، شهید دستغیب شیرازی.
انسان از مرگ تا برزخ نعمت الله صالحی حاجی آبادی ص. 75 و 76

محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
نماز   ثواب   زیارت   قبله   قبور   قاری   قبرستان   قرائت قرآن   قرآن کریم   روز قیامت   یاد مرگ   مردگان   امام جعفر صادق علیه السلام   اموات   فاتحه   مغفرت  
اخبار مرتبط
اموات خود را با خواندن این سوره یاد کنید
جهان نیوز
با خواندن این سوره های با فضیلت از اموات خود یاد کنید
افکار نیوز
سوره های با فضیلت برای اموات
ناطقان نیوز
سوره هایی که برای اموات فضیلت دارد
پارس نیوز
خواندن چه سوره هایی برای اموات فضیلت بیشتری دارد؟
روز پلاس
حکم دریافت پول برای خواندن قرآن جهت اموات چیست؟
فردا نیوز
سوره های با فضیلت برای اموات/ حکم دریافت پول برای خواندن قرآن چیست؟
باشگاه خبرنگاران
در خواندن فاتحه برای اموات چه سوره هایی را باید خواند؟
پارسینه
سنت زیبای قرائت قرآن و دریغی تأسف بار...
ایکنا
برای اموات چگونه فاتحه بخوانیم؟
پارسینه
آیا نیاز مردگان بیشتر از کسانی است که در دنیا زندگی می کنند؟
باشگاه خبرنگاران
آیا هنگام قاعدگی خواندن قرآن جایز است؟
پارسینه
اهمیت رفتن سر مزار اموات
جهان نیوز
دعای اموات در حق اهل زمین مستجاب می شود؟
باشگاه خبرنگاران
بهترین زمان زیارت اموات چه موقع است؟/اهمیت رفتن سر قبر اموات
افکار نیوز
آیا می شود امام حسین(ع) را دوست داشت، اما مشتاق زیارتش نبود؟
عقیق
فضیلت های زیارت امام حسین (ع)
ایکنا
25 حدیث گوهربار درباره مقام کربلا و امام حسین (ع)
فانوس نیوز
آیا برای أموات، خواندن آیات و سوره های خاصی سفارش شده است؟
بنیاد جانبازان و مستضعفان
با فضیلت سوره انشقاق آشنا شوید
پارسینه
به هنگام شنیدن تلاوت قرآن خاموش باشید
باشگاه خبرنگاران
منظور از مقام محمود چیست؟ / چطور می توان به مقام محمود دست یافت؟
تقریب نیوز
عید قربان در ترکیه
شبکه الکوثر
اخبار مرتبط
bltجهان نیوز : اموات خود را با خواندن این سوره یاد کنید
bltافکار نیوز : با خواندن این سوره های با فضیلت از اموات خود یاد کنید
bltناطقان نیوز : سوره های با فضیلت برای اموات
bltپارس نیوز : سوره هایی که برای اموات فضیلت دارد
bltروز پلاس : خواندن چه سوره هایی برای اموات فضیلت بیشتری دارد؟
bltفردا نیوز : حکم دریافت پول برای خواندن قرآن جهت اموات چیست؟
bltباشگاه خبرنگاران : سوره های با فضیلت برای اموات/ حکم دریافت پول برای خواندن قرآن چیست؟
bltپارسینه : در خواندن فاتحه برای اموات چه سوره هایی را باید خواند؟
bltایکنا : سنت زیبای قرائت قرآن و دریغی تأسف بار...
bltپارسینه : برای اموات چگونه فاتحه بخوانیم؟
bltباشگاه خبرنگاران : آیا نیاز مردگان بیشتر از کسانی است که در دنیا زندگی می کنند؟
bltپارسینه : آیا هنگام قاعدگی خواندن قرآن جایز است؟
bltجهان نیوز : اهمیت رفتن سر مزار اموات
bltباشگاه خبرنگاران : دعای اموات در حق اهل زمین مستجاب می شود؟
bltافکار نیوز : بهترین زمان زیارت اموات چه موقع است؟/اهمیت رفتن سر قبر اموات
bltعقیق : آیا می شود امام حسین(ع) را دوست داشت، اما مشتاق زیارتش نبود؟
bltایکنا : فضیلت های زیارت امام حسین (ع)
bltفانوس نیوز : 25 حدیث گوهربار درباره مقام کربلا و امام حسین (ع)
bltبنیاد جانبازان و مستضعفان : آیا برای أموات، خواندن آیات و سوره های خاصی سفارش شده است؟
bltپارسینه : با فضیلت سوره انشقاق آشنا شوید
bltباشگاه خبرنگاران : به هنگام شنیدن تلاوت قرآن خاموش باشید
bltتقریب نیوز : منظور از مقام محمود چیست؟ / چطور می توان به مقام محمود دست یافت؟
bltشبکه الکوثر : عید قربان در ترکیه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.