«بوی باران»؛ هفتاد و پنج قسمت آزاردهنده!

«بوی باران»؛ هفتاد و پنج قسمت آزاردهنده!
بیراه نیست اگر سریال بوی باران را یکی از پرانتقادترین سریال های تلویزیون ایران در چند سال اخیر بنامیم. سریالی که از همان نخستین روزی که روی آنتن رفت، به نحو طعنه آمیزی با انواع و اقسام انتقادات مواجه شد.
«بوی باران»؛ هفتاد و پنج قسمت آزاردهنده!

روزنامه شهروند - پولاد امین: بیراه نیست اگر سریال بوی باران را یکی از پرانتقادترین سریال های تلویزیون ایران در چند سال اخیر بنامیم. سریالی که از همان نخستین روزی که روی آنتن رفت، به نحو طعنه آمیزی با انواع و اقسام انتقادات مواجه شد. انتقاداتی که البته در روزهای اول موضوعی بی سابقه چون تغییر نام یک سریال درحال پخش را نشانه رفته بود و بعد هم تقریبا در هر دو سه قسمت به بهانه ای نام این سریال را بر سر زبان انداخت.

بوی آزارنده باران

در روزهای اخیر، البته روند انتقادات از سریال بوی باران حتی در قیاس با هفته های قبل هم شدت بیشتری گرفته است. انتقاداتی که به خصوص در فضای مجازی جو سنگینی برای عوامل اصلی سریال به وجود آورده، تا حدی که برخی از عوامل سریال را هم همگام با منتقدان به انتقاد و اعتراض از «بوی باران» واداشته است؛ ازجمله شهاب شادابی، بازیگری که با این سریال معرفی شده، ولی حالا آن را مبتلا به «خلأ فیلمنامه ای» خوانده و می پرسد: «پرسشی که درباره فیلمنامه بوی باران مطرح است، این نکته منطقی است که چرا شخصیت ها و رفتارهاشان منطق روایی ندارد؟ مثلا کاراکتری مثل سهیل با توجه به طبقه و خانواده اش چرا باید سراغ دختری چون ترانه برود؟ چه شده که عاشق او شده؟ چرا سراغ فردی همسطح خودش نرفته؟ من به عنوان بازیگر نقش سهیل خیلی دوست داشتم که دلیل دوستی و آشنایی این دو، نمایش داده می شد، چرا که این دو، حتی هم صنف یا هم دانشکده ای هم نیستند و بنابراین باید این رابطه برای مخاطبان توجیه می شد!»

شهاب شادابی البته توجیهی برای این کمبودها دارد و می گوید که «بخش هایی از این سریال حذف شده است، چون سکانسی نوشته شده بود که توجیه پذیر نبود»، اما تماشاگری که مثل او دسترسی به سناریو نداشته که بداند چه بخش هایی حذف شده و این حذف توجیه پذیر بوده یا نه، این بهانه ها را از عوامل سریال قبول نمی کند، حتی اگر بازیگر منتقد قبلا با انتقاد از سریال خودش را هم سنگر مخاطبان نمایانده باشد.

عروس تاریکی

بوی آزارنده باران

نخستین قسمت های بوی باران که با نام «عروس تاریکی» روی آنتن رفت و در اتفاقی بی سابقه که به قول یکی از تماشاگران «مرزهای سریال سازی رو فرسنگ ها جابه جا کرد» تغییر نام داد که به عقیده کارگردان «این نام جدید با کلیت اثر سازگاری بیشتری داشت» این سریال درامی اجتماعی است به کارگردانی محمود معظمی و تهیه کنندگی محمدرضا تخت کشیان. سریالی که اولش گفته شد در ٦٠ قسمت ساخته شده، ولی دیروز در خبری به بهانه معرفی سریال های ماه محرم ١٥ قسمت رشد کرد و تبدیل به سریالی ٧٥ قسمتی شد.

«بوی باران» داستان ازدواج یک دختر از طبقه پایین جامعه با پسری با اوضاع مالی خوب را روایت می کند که از همان ابتدا با بحرانی آغاز می شود که فرجامش قتل عروس است. وقتی بعد از قتل، نامزد سابق مقتول دستگیر می شود، خواهر متهم تلاش می کند بی گناهی برادرش را اثبات کند؛ که این خط داستانی در کنار خُرده داستان های موازی که روایت می شود، آغاز دومینوی قتل و جنایت در این سریال است که انتقادهای بی شماری را موجب شده و مخاطبان تلویزیون در فضای مجازی حسابی از خجالت سریال درآمده اند؛ تا آن جا که شماری از تماشاگران سریال توییت کنایه آمیز «مي ترسم كارگردان بوی باران آخرش بياد بيرون ما رو هم بكشه» را بازنشر کرده اند و با راه اندازی هشتگی، کمپینی علیه این سریال ایجاد کرده و خواستار جلوگیری از ادامه پخش این سریال شده اند. عده ای هم دل به همین توییت ها و پست های طعنه آمیز بسته اند که «بله، حتی همه حق دارن فیلم بسازن. ولی شما حق ندارید با یک علامت منهای 18سال مضحک ناگهانی میانه سریال از شبکه ملی پخشش کنید»!

خانواده نمونه!

کارگردان سریال البته خشونت زیاد و حواشی پرشماری از این جنس را رد می کند. محمود معظمی که بیشتر با سریال «شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد» شناخته می شود، می گوید: «در بوی باران ما مبحث آسیب های اجتماعی را دنبال می کنیم، به خصوص مباحثی درباره حاشیه نشینی، طلاق و اعتیاد.»

بوی آزارنده باران

کارگردان «بوی باران» درباره تلخی و تاریکی و خشونت فراوان بوی باران هم توجیهی مقبول در آستین دارد: «حالا اگر ما یک جامعه یا خانواده بی مشکل، عالی و درجه یکی را نشان دهیم که هیچ مشکل و غمی در عالم ندارند، درام و کشمکشی شکل نمی گیرد که برای مخاطبان جذاب باشد. در نتیجه ما با بحران قصه خود را شروع کرده و خانواده هایی که دچار معضل هستند را نشان می دهیم.» محمود معظمی هدف اصلی سریال را هم این گونه خلاصه می کند: «بنیان یک اجتماع از خانواده شروع می شود. وقتی خانواده دچار بحران می شود، زندگی و تربیت افراد آن خانواده تحت تأثیر این بحران قرار می گیرد.»

شهر بی قانون

یکی از جنبه های بحران ساز «بوی باران» نوع پرداخت این سریال به موارد حقوقی است. این چیزی است که مخاطب از سریالی که داستانی جنایی را روایت می کند، توقع ندارد. برای همین هم خیلی ها به این موضوع اشاره کرده اند: «کاری به مزخرف بودن داستان سریال بوی باران ندارم که از مسلمات هست، بحث اینه که چرا اطلاعات غلط حقوقی مردم رو غلط تر می کنید؟! فاجعه اون جاست که عجایب حقوقی این فیلم رو نویسندگان سریال های دیگه می بینن و می شه مبنای فیلمنامه های دیگه. چرا این قدر فیلم ها ایراد حقوقی دارند؟!» این موضوعی است که محمود معظمی آن را نمی پذیرد: «ما چه هنگام نگارش متن و چه زمان تولید سریال از مشاورانی در زمینه های مورد نظر استفاده می کنیم که تمام قسمت های سریال توسط آنها خوانده و تأیید می شود.» این یعنی که کارگردان ادعا می کند ایرادی هم وجود داشته باشد، گردن مشاورانی است که باید گوشزد می کردند و این کار را نکرده اند.

بوی خون

بوی آزارنده باران

با این که محمود معظمی ادعا دارد که «ما تمام اصول کار کردن در تلویزیون را می دانیم و با توجه به آنها کار را آماده می کنیم» اما مروری بر بازتاب های رسانه ای و مجازی سریال نشان می دهد که ظاهرا خیلی چیزها را هم نمی دانسته اند که چنین سریالی حاصل آمده است. سریالی که به باور بسیاری از منتقدان «ترکیبی از بالیوود، سریال ترکیه ای، ژانر وحشت، ژانر معمایی و آب بستن های متداول سریال های ایرانی» است. شماری از مخاطبان هم «بوی باران» را یک اثر مازوخیستی نامیده اند و البته عده ای هم آن را بهانه کرده اند برای طنازی های همیشگی شان: «میگن تو بهشت زهرا یه قطعه جدید زدن، اسمش رو گذاشتن بوی باران.» یا: «نگران کشته های سریال بوی باران نباشید، اینا وایت واکر می شن فصل بعد برمی گردن.» و این یکی: «اول عروس تاریکی بود، بعد شد بوی باران، بعید نیست آخرش هم بشود بوی خون!»

ناظر کیفی

در تمام سریال ها و فیلم های تلویزیونی کسی وجود و حضور دارد به نام ناظر کیفی. آیا این که انتظار داشته باشیم این ناظران علاوه بر نظارت بر پوشش بازیگران روی چنین مواردی هم دقت داشته باشند، توقع بیش از اندازه ای است؟ قصد بر این بود این را از یکی از مدیران گروه فیلم و سریال بپرسیم. اما ظاهرا در این آب و خاک با پاسخگویان برخی از رسانه ها روابط خصوصی با پاسخگویان برقرار کرده اند!


کلیدواژه های این خبر
ترانه   ماه محرم   بازیگر   قیاس   شهاب شادابی   کارگردان   هفتاد   طعنه   نامزد سابق   بازنشر   جنایت   همگام   محمدرضا تخت کشیان   توجیهی   داستانی   فضای مجازی   فیلمنامه   سریال بوی باران  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «برترین ها» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
آداب رسوم مردم ایران در ماه محرم سراسر زیبایی است
بولتن نیوز
فضل اللهی: آداب رسوم مردم ایران در ماه محرم سراسر زیبایی است/دو دوز واکسن سینوفارم تزریق کردم
میزان
فضل اللهی: آداب رسوم مردم ایران در ماه محرم سراسر زیبایی است/دو دوز واکسن سینوفارم کردم
میزان
دانستن هویت و ذات سرشت ایرانیان از اهمیت بالایی برخوردار است
سینما پرس
عکس مدلینگ الهام چرخنده و شوهر روحانی اش در کربلا در روز تاسوعا + جزییات
رکنا نت
سریال من ، یک طنز شریف است | وضعیت زردبا نگاهی نقادانه کاربرد فضای مجازی در جامعه را بررسی می کند!
دیباچه
در سینما و تلویزیون همواره قهرمان و ضد قهرمان داشته ایم/محدودیت و سانسور ها سنگ پای لنگ هستند
برنا نیوز
به ندرت کاراکتر های منفی ماندگار داریم/اگر نقش منفی سطحی باشد آن را نمی پذیرم/سانسور ها از رشد و پیشرفت جلوگیری می کنند/سریال «ستایش» و «یاور» اصلا شبیه هم نیستند!
برنا نیوز
مردم، پژمان جمشیدی را به عنوان بازیگر قبول دارند، ولی بسیاری از کارگردان ها نه
خبرآنلاین
مردم، پژمان جمشیدی را به عنوان بازیگر را قبول دارند، ولی بسیاری از کارگردان ها نه
خبرآنلاین
حاشیه های مست عشق برای پخش از یک شبکه فارسی زبان بود؟!
مشرق نیوز
چرا «بچه مهندس» موفق نیست؟/ ضعف در فیلمنامه افراط در شـعار
خبرآنلاین
اگر کار خوب همراه با فیلمنامه خوب به من پیشنهاد نشود، ترجیح میدهم مدت ها کار نکنم! | امیدوارم از این به بعد بیشتر در سینما حضور داشته باشم!
دیباچه
رامین بحرانی تنها هنرمند ایرانی که در اسکار 2021 حضور داشت + بیوگرافی و تصاویر
سیمرغ
ماه رمضان، کرونا و فیلم هایی که تولید می شود
ایرنا
«جنایت بی دقت» در بلژیک و کره جنوبی
سایت جماران
احتمال ساخته شدن فصل چهارم «نون خ»
دنیای اقتصاد
فصل چهارم «نون خ» ساخته می شود؟
خبرآنلاین
ساخت دنباله «همسفر»، خاطرات را نابود می کند؟
تیک نیوز
زندگینامه: عنایت بخشی (1324-)
همشهری آنلاین
اعلام نامزدهای اسکار نود و سوم | خورشید مجیدی از رقابت در اسکار 2021 بازماند
همشهری آنلاین
از طنز و سرگرمی تا پخش مسابقه برنامه های نوروزی رادیو «صبا»
پانا
از برنامه های جدی ما برای سال آینده جذب و تربیت نویسنده و مجری اختصاصی برای برنامه های طنز رادیو است
سینما پرس
هیچکدام از چهارده شبکه رادیو با هم رقیب نیستند/ماموریت جدید رادیو صبا
خبرگزاری موج
نوروزی های «صبا» تشریح شد/ از طنز و سرگرمی تا پخش مسابقه
مهر نیوز
«دادستان» چگونه شکل گرفت؟/ کریمی: شعار برای ذات سریال «ده نمکی» است
فارس
برگزیدگان دهه هنر فارس معرفی شدند/حضور 1400 هنرمند در رویدادی استانی
خبرگزاری کتاب ایران
آخرین اخبار سینما در روزی که گذشت
میزان
از 6 سالگی عاشق هنر شدم
برنا نیوز
شوخی های کودکانه
ایرنا
نشست خبری فیلم «روزی روزگاری آبادان»؛ تنابنده نیامد! / اوجی کرونایش را رد کرد / آذرنگ: موشکِ فیلم ما شریف تر از برخی سیاستمداران است
انتخاب
نامزدهای گلدن گلوب 2021 مشخص شدند
پانا
گلدن گلوب 2021 نامزدهایش را معرفی کرد
روز پلاس
کلدن گلوب 2021 نامزدهایش را معرفی کرد
مهر نیوز
نشست خبری شیشیلیک | مهدویان: بازهم با سیدمحمود رضوی فیلم می سازم
همشهری آنلاین
مهدویان: ممیزی به «شیشلیک» لطمه نزد
افکار نیوز
«فجر 39» و حاشیه های کرونایی یک آغوش!
نصف جهان
«فجر 39» و حاشیه های کرونایی یک آغوش!/ تصاویر
افکار نیوز
جسور مثل «منصور» / بازی در این نقش برایم ترسناک بود/ سکانس فینال خیلی سخت گذشت
راه دانا
اعتقادی به تقسیم بندی در سینماندارم/متاسفانه مشهد قدر فیلمسازانش را نمی داند
قدس آنلاین
اخبار مرتبط
bltبولتن نیوز : آداب رسوم مردم ایران در ماه محرم سراسر زیبایی است
bltمیزان : فضل اللهی: آداب رسوم مردم ایران در ماه محرم سراسر زیبایی است/دو دوز واکسن سینوفارم تزریق کردم
bltمیزان : فضل اللهی: آداب رسوم مردم ایران در ماه محرم سراسر زیبایی است/دو دوز واکسن سینوفارم کردم
bltسینما پرس : دانستن هویت و ذات سرشت ایرانیان از اهمیت بالایی برخوردار است
bltرکنا نت : عکس مدلینگ الهام چرخنده و شوهر روحانی اش در کربلا در روز تاسوعا + جزییات
bltدیباچه : سریال من ، یک طنز شریف است | وضعیت زردبا نگاهی نقادانه کاربرد فضای مجازی در جامعه را بررسی می کند!
bltبرنا نیوز : در سینما و تلویزیون همواره قهرمان و ضد قهرمان داشته ایم/محدودیت و سانسور ها سنگ پای لنگ هستند
bltبرنا نیوز : به ندرت کاراکتر های منفی ماندگار داریم/اگر نقش منفی سطحی باشد آن را نمی پذیرم/سانسور ها از رشد و پیشرفت جلوگیری می کنند/سریال «ستایش» و «یاور» اصلا شبیه هم نیستند!
bltخبرآنلاین : مردم، پژمان جمشیدی را به عنوان بازیگر قبول دارند، ولی بسیاری از کارگردان ها نه
bltخبرآنلاین : مردم، پژمان جمشیدی را به عنوان بازیگر را قبول دارند، ولی بسیاری از کارگردان ها نه
bltمشرق نیوز : حاشیه های مست عشق برای پخش از یک شبکه فارسی زبان بود؟!
bltخبرآنلاین : چرا «بچه مهندس» موفق نیست؟/ ضعف در فیلمنامه افراط در شـعار
bltدیباچه : اگر کار خوب همراه با فیلمنامه خوب به من پیشنهاد نشود، ترجیح میدهم مدت ها کار نکنم! | امیدوارم از این به بعد بیشتر در سینما حضور داشته باشم!
bltسیمرغ : رامین بحرانی تنها هنرمند ایرانی که در اسکار 2021 حضور داشت + بیوگرافی و تصاویر
bltایرنا : ماه رمضان، کرونا و فیلم هایی که تولید می شود
bltسایت جماران : «جنایت بی دقت» در بلژیک و کره جنوبی
bltدنیای اقتصاد : احتمال ساخته شدن فصل چهارم «نون خ»
bltخبرآنلاین : فصل چهارم «نون خ» ساخته می شود؟
bltتیک نیوز : ساخت دنباله «همسفر»، خاطرات را نابود می کند؟
bltهمشهری آنلاین : زندگینامه: عنایت بخشی (1324-)
bltهمشهری آنلاین : اعلام نامزدهای اسکار نود و سوم | خورشید مجیدی از رقابت در اسکار 2021 بازماند
bltپانا : از طنز و سرگرمی تا پخش مسابقه برنامه های نوروزی رادیو «صبا»
bltسینما پرس : از برنامه های جدی ما برای سال آینده جذب و تربیت نویسنده و مجری اختصاصی برای برنامه های طنز رادیو است
bltخبرگزاری موج : هیچکدام از چهارده شبکه رادیو با هم رقیب نیستند/ماموریت جدید رادیو صبا
bltمهر نیوز : نوروزی های «صبا» تشریح شد/ از طنز و سرگرمی تا پخش مسابقه
bltفارس : «دادستان» چگونه شکل گرفت؟/ کریمی: شعار برای ذات سریال «ده نمکی» است
bltخبرگزاری کتاب ایران : برگزیدگان دهه هنر فارس معرفی شدند/حضور 1400 هنرمند در رویدادی استانی
bltمیزان : آخرین اخبار سینما در روزی که گذشت
bltبرنا نیوز : از 6 سالگی عاشق هنر شدم
bltایرنا : شوخی های کودکانه
bltانتخاب : نشست خبری فیلم «روزی روزگاری آبادان»؛ تنابنده نیامد! / اوجی کرونایش را رد کرد / آذرنگ: موشکِ فیلم ما شریف تر از برخی سیاستمداران است
bltپانا : نامزدهای گلدن گلوب 2021 مشخص شدند
bltروز پلاس : گلدن گلوب 2021 نامزدهایش را معرفی کرد
bltمهر نیوز : کلدن گلوب 2021 نامزدهایش را معرفی کرد
bltهمشهری آنلاین : نشست خبری شیشیلیک | مهدویان: بازهم با سیدمحمود رضوی فیلم می سازم
bltافکار نیوز : مهدویان: ممیزی به «شیشلیک» لطمه نزد
bltنصف جهان : «فجر 39» و حاشیه های کرونایی یک آغوش!
bltافکار نیوز : «فجر 39» و حاشیه های کرونایی یک آغوش!/ تصاویر
bltراه دانا : جسور مثل «منصور» / بازی در این نقش برایم ترسناک بود/ سکانس فینال خیلی سخت گذشت
bltقدس آنلاین : اعتقادی به تقسیم بندی در سینماندارم/متاسفانه مشهد قدر فیلمسازانش را نمی داند
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.