مخبر - 1397/05/19 - افزایش 70 درصدی نرخ پرواز های داخلی و 100 درصدی خارجی ها

افزایش 70 درصدی نرخ پرواز های داخلی و 100 درصدی خارجی ها
اکوفارس: دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با تأکید بر اینکه مصارف ارزی ایرلاین ها باید در فهرست کالاهای گروه یک قرار گیرد، گفت: با احتساب نرخ روزانه ارز در سامانه سنا که 17 مردادماه اجرا شد، قیمت پروازهای داخلی 70درصد و خارجی 100 درصد افزایش می یابد.
افزایش 70 درصدی نرخ پرواز های داخلی و 100 درصدی خارجی ها

به گزارش اکوفارس، مقصود اسعدی سامانی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با تأکید بر اینکه افزایش قیمت ارز، موجب افزایش هزینه شرکت های هواپیمایی می شود، بیان کرد: بیش از 60 درصد هزینه شرکت های هواپیمایی ارزی است، از آن منظر که از این پس دلار برای شرکت های هواپیمایی با نرخ سامانه سنا محاسبه می شود و شرکت های باید برای تأمین ارز از بانک ها یا صرافی ها، ارز را با قیمت سامانه سنا دریافت کنند، هزینه شرکت های هواپیمایی افزایش یافت.

* افزایش 100 درصدی قیمت بلیت پروازهای خارجی

وی درباره افزایش درباره نرخ بلیت پروازهای خارجی اظهار داشت: تا پیش از این نرخ بلیت پروازهای خارجی از سوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به عنوان ایرلاین کری یر طبق محاسبه تسعیر ارز به شرکت های هواپیمایی اعلام می شد و شرکت های هواپیمایی بر آن اساس تسعیر ارز را انجام می دادند.

وی افزود: روز گذشته سازمان هواپیمایی کشوری بخشنامه ای را ابلاغ کرد که طبق تصمیمات دولت، نرخ ارز از این پس بر اساس نرخ سامانه سنا مربوط به بانک مرکزی محاسبه شود، در این سامانه بر اساس عرضه و تقاضا نرخ ارز طبق بازار ثانویه به لحظه اعلام می شود که این مبنای نرخ های بلیت هواپیما قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: بر این اساس به عنوان مثال روز پنج شنبه که گذشت نرخ دلار آمریکا در سامانه سنا حدود 9200 تومان به طور میانگین محاسبه شد، حال در بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری هم اعلام شده است که بر اساس نرخ ارز در سامانه سنا، قیمت های بلیت محاسبه می شود.

* نرخ لحظه ای ارز برای شرکت ها مشکل آفرین شده است

سامانی اظهار داشت: البته این نرخ های سامانه سنا برای شرکت های هواپیمایی مشکل آفرین است، زیرا نرخ ارز در این سامانه لحظه به لحظه متفاوت است و شرکت ها نمی توانند بر اساس نرخ لحظه ای دلار عمل کنند و بلیت بفروشند، بلکه باید نرخ ثابتی در روز یا هفته در نظر داشته باشند تا تسعیر خود را انجام دهند.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی بیان کرد: طبیعتاً با افزایش قیمت دلار، محاسبات ایرلاین ها که تا پیش از این بر اساس دلار 4200 تومانی بود، تغییر یافت و بر اساس دلار سامانه سنا مثلا 9200 تومان محاسبه می شود .

وی اظهار داشت: طبق اطلاعات ارزی سامانه سنا، قیمت بلیت شرکت های هواپیمایی در برخی شرایط بیش از 100 درصد افزایش خواهد داشت و بیش از دو برابر می شود.

سامانی پیشنهاد داد: ضرورت دارد نرخ ثابتی برای شرکت های هواپیمایی از ارز در نظر گرفته شود تا کنون نرخ ارز برای شرکت های هواپیمایی بر مبنای دلار 4200 تومانی بود که آن هم برای شرکت ها قابل دسترسی نبود، اما با احتساب نرخ ارز سامانه سنا، طبیعتاً نرخ بلیت افزایش بسزایی می یابد و نرخ بلیت از این پس بر اساس سامانه سنا خواهد بود و ارز از این پس بر اساس این نرخ سامانه سنا، از بانک ها یا صرافی ها دریافت می شود.

وی با انتقاد از اینکه منطقی نیست ایرلاین ها مشمول دلار 4200 تومانی نشوند، اضافه کرد: بیش از 60 درصد هزینه شرکت های هواپیمایی ارزی است شرکت های هواپیمایی چاره ای ندارند، جزء آنکه قیمت های خود را افزایش دهند، زیرا قیمت تمام شده آنها به شدت افزایش می یابد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی بیان کرد: روز پنج شنبه ای که گذشت سازمان هواپیمایی کشور بخشنامه تسعیر ارز را منتشر کرد؛ ابتدا تصور بر آن بود که نرخ ها بر اساس نرخ دلار 4200 تومانی خواهد بود، اما از نرخی که ایران ایر به عنوان کری یر برای شرکت های هواپیمایی خارجی اعلام کرده بود تا بر اساس نرخ دلار 8800 تومانی بلیت های خود را بفروشند، با نرخ سامانه سنا قیمت های پروازهای خارجی حتی بالاتر از نرخی شد که ایران ایر اعلام کرد.

اسعدی سامانی تأکید کرد: از این پس نرخ دلار برای ایرلاین ها بر اساس سامانه سنا خواهد بود که این نرخ در پنج شنبه ای که گذشته به طور متوسط حدود 9200 تومان در دلار محاسبه شد.

* ضرورت احتساب شرکت های هواپیمایی در گروه یک ارزی

وی تأکید کرد: از آن منظر که قیمت قطعه هواپیما جزو گروه های کالاهای اساسی قرار نگرفته است، بنابراین شرکت های هواپیمایی با نرخ دلار کنونی با افزایش به سزای هزینه ها مواجه هستند، در حالی که اگر موضوع تأمین قطعات هواپیما جزو تبصره یک بند یک مصوبه هیأت وزیران مبنی بر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت این اختیار را دارد که فهرست کالاهای اساسی را بازنگری کند، قرار گیرد، شرایط متفاوت می شود.

وی اضافه کرد: پیشنهاد می کنیم در نیازهای ارزی شرکت های هواپیمایی بازنگری شود و در آن لیست بازنگری شرکت ها در گروه کالاهای اساسی قرار گیرند تا مشمول افزایش هزینه ها نشوند.

* تحریم های جدید صنعت هوایی و نرخ سامانه سنا دلایل افزایش هزینه شرکت ها

وی اظهار داشت: بر اساس تحریم های جدید صنعت حمل و نقل هوایی ایران و از سوی دیگر تحریم های ارزی و با احتساب نرخ های لحظه ای سامانه سنا، دسترسی شرکت های هواپیمایی به قطعات هواپیما بسیار سخت و پرهزینه شده است، شرکت های هواپیمایی هم برای تأمین قطعات باید هزینه های بسیار اضافه تری را در این شرایط بپردازد، از سوی دیگر فروش شرکت های هواپیمایی ایران همگی به ریال است و هزینه های شرکت ها که یکی از آنها تأمین قطعه است به ارز و دلار محاسبه می شود، بنابر این پیش بینی می شود نرخ بلیت پروازهای داخلی بیش از 70 درصد و نرخ بلیت پروازهای خارجی بیش از 100 درصد با احتساب نرخ های سامانه سنا و تحریم های صنعت حمل و نقل هوایی افزایش یابد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی اظهار امیورای کرد: همان طور که گفته شد در راستای کاهش هزینه های شرکت های هواپیمایی و طبیعتا کاهش نرخ بلیت، دولت تلاش کند موضوع هزینه های ارزی شرکت های هواپیمایی را در گروه کالاهای اساسی قرار دهد تا هزینه های شرکت های هواپیمایی کاهش یابد و در صورت عدم حمایت دولت، حمل نقل هوایی از سبد هزینه های بسیاری از خانواده ها خارج می شود.

وی اظهار داشت: در حالی که بعد از آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی شاهد رشد 20 درصدی مسافر و استفاده اغلب اقشار جامعه از این صنعت ایمنی بودیم، به دلیل شرایط جدید امکان دارد افت شدید مسافر و افزایش زیان شرکت ها را شاهد باشیم.

* زیان شرکت های هواپیمایی با نوسانات اخیر ارزی

وی با بیان اینکه بیش از 60 درصد هزینه های شرکت های هواپیمایی ارزی است، افزود: تعلل بانک مرکزی در تخصیص ارز به شرکت های هواپیمایی در یکی دوماه گذشته زیان هنگفتی را به شرکت ها تحمیل کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه قیمت بلیت تابعی از نرخ ارز است احاله کردن شرکت های هواپیمایی به صرافی ها، هزینه شرکت ها را بشدت افزایش می دهد و این در حالی است که به دلیل تشدید تحریم ها دسترسی به قطعات و خدمات و سرویس ها سخت تر و طبعاً هزینه بیشتری به شرکت ها تحمیل می کند .

وی اظهار داشت: این صنعت در دنیا به عنوان محور توسعه شناخته شده و در ایران نیز می تواند محور توسعه و گسترش عدالت اجتماعی باشد، بنابراین ضرورت دارد دولت موانع کسب و کار در این صنعت را از میان بردارد.

وی بیان کرد: همچنین اظهارنظرها و دخالت های غیر مسئولانه و خلاف قانون برخی از اشخاص و نهادها به شدت به صنعت و ایمنی آن لطمه می زند و کسب و کار این صنعت را با اختلال مواجه می کند.

وی ادامه داد: ضرورت دارد همان طور که قانون، سازمان هواپیمایی کشوری را متولی اعمال حاکمیت و نظارت دانسته، اجازه دهیم سازمان هواپیمایی کشوری به وظایف قانونی خود عمل کند و نظارت و کنترل های لازم را برفعالان این صنعت طبق وظایف ذاتی خود داشته باشد و در شرایطی که هزینه تامین قطعات و سایر نیازهای ارزی به دلیل تشدید تحریم ها افزایش یافته است.

وی تأکید کرد: مجدداً پیشنهاد می شود موارد مصارف ارزی شرکت های هواپیمایی در فهرست کالاهای فهرست گروه یک قرار گیرد تا امکان استفاده اقشار بیشتری از صنعت حمل و نقل هوایی فراهم شود.

کلیدواژه های این خبر
ایران ایر   ارز   هواپیمایی   سازمان هواپیمایی   ایرلاین   قیمت بلیت   نرخ بلیت   عرضه و تقاضا   مقصود اسعدی سامانی   قیمت تمام شده   قیمت دلار   هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران   تسعیر ارز   نرخ پرواز   مصارف ارزی   بازار   بانک مرکزی   هواپیما   افزایش قیمت دلار  
اخبار مرتبط
ثبات نرخ بلیت هواپیما با وجود کاهش نرخ ارز
اقتصادگردان
کاهش 1 تا 5 درصدی قیمت بلیت پروازهای داخلی
پارسینه
بلیت هواپیماها همچنان در اوج!
تسنیم
وعده رئیس سازمان هواپیمایی محقق نشد
پول نیوز
وعده رییس سازمان هواپیمایی محقق نشد؛ قیمت بلیت همچنان گران است
عصر تعادل
یک وعده محقق نشده؛بلیت هواپیما ارزان نشد
خبرآنلاین
57 سایت مجاز بلیت هواپیما می فروشند
شعار سال
تعیین نرخ پرواز های اربعین با ارز بازار ثانویه
جوان آنلاین
نرخ پروازهای اربعین باارز بازارثانویه/پتروشیمی ها علیه ایرلاین ها
آناج
نرخ پرواز های اربعین با ارز بازار ثانویه
فردا نیوز
نرخ پروازهای اربعین با ارز بازار ثانویه
خبرگزاری بسیج
نرخ پروازهای اربعین با ارز بازار ثانویه | پتروشیمی ها علیه ایرلاین ها
همشهری آنلاین
ارز بازار دوم و تعیین قیمت پروازهای اربعین با آن
اقتصاد نیوز
تعیین نرخ پروازهای اربعین با ارز 8هزار تومانی
خبرآنلاین
کرنش ایرلاین ها به دستور رئیس جمهوری
روز نو
اوج گیری دوباره قیمت بلیت هواپیما ها
صدای ایران
اوج گیری دوباره قیمت بلیت هواپیما ها در برخی مسیر ها با زیر پا گذاشتن توافق
روز نو
ایرلاین های خارجی چرا ایران را ترک کردند؟
اعتدال
قیمت 900 هزار تومانی برای پرواز کیش واقعی است
تین نیوز
ایرلاین های خارجی به دلیل کاهش قدرت خرید مردم بازار ایران را ترک کردند/ قیمت تمام شده بلیت پرواز تهران- کیش به 900 هزار تومان رسید/ مشتریان ایرلاین های خارجی جذب بازار هوایی دبی می شوند
روز نو
بلیت تهران - کیش به 900 هزار تومان رسید
رویداد 24
ایرلاین ها، صندلی های خالی را به ارزان کردن بلیت ترجیح دادند؟
رویداد 24
ایرلاین های خارجی به دلیل کاهش قدرت خرید مردم بازار ایران را ترک کردند
افق تازه
سودجویی بی سابقه در فروش بلیت هواپیما
ملیت
چرا بلیت هواپیما گران شد؟ ایرلاین ها، صندلیهای خالی را به ارزان کردن بلیت ترجیح دادند؟
آفتاب
مشتریان ایرلاین های خارجی جذب بازار هوایی دبی می شوند
تدبیر و امید
دلالان و سودجویان، بلیت هواپیماها را با افزایش قیمتی بیش از 70 درصد می فروشند
خرداد نیوز
ایرلاین ها، صندلی های خالی هواپیما را به ارزان سازی نرخ بلیت ترجیح می دهند؟
9 صبح
علت خروج ایرلاینهای خارجی از ایران چیست؟
خلیج فارس
ایرلاین های خارجی بدلیل کاهش قدرت خرید مردم بازار ایران را ترک کردند
اکو فارس
چرا ایرلاین های خارجی بازار ایران را ترک کردند؟
آفتاب
معاون اسبق سازمان هواپیمایی: ایرلاین های خارجی به دلیل کاهش قدرت خرید مردم بازار ایران را ترک کردند/ بلیت تهران - کیش به 900 هزار تومان رسید
عصر ایران
چرا ایرلاین های خارجی رفتند؟
سایت جماران
سودجویی بی سابقه در فروش بلیت هواپیما/ افزایش نرخ پرواز های داخلی تا 1200000 تومان
آفتاب
قیمت تمام شده بلیت پرواز تهران- کیش به 900 هزار تومان رسید
نصف جهان
جزییات افزایش نرخ پروازهای داخلی
ناطقان نیوز
افزایش نرخ پروازهای داخلی تا 1200000 تومان +سند
صراط
فروش بلیت پرواز های داخلی با نرخ های نجومی در سایت های چارتری / وقتی شرکت های هواپیمایی جیب مردم را خالی می کنند! +سند
باشگاه خبرنگاران
سودجویی بی سابقه در فروش بلیت هواپیما/ افزایش نرخ پرواز های داخلی تا 1200000 تومان +سند
آرا نیوز
سودجویی بی سابقه در فروش بلیت هواپیما/ افزایش نرخ پرواز های داخلی تا 1200000 تومان+سند
اکو فارس
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : ثبات نرخ بلیت هواپیما با وجود کاهش نرخ ارز
bltپارسینه : کاهش 1 تا 5 درصدی قیمت بلیت پروازهای داخلی
bltتسنیم : بلیت هواپیماها همچنان در اوج!
bltپول نیوز : وعده رئیس سازمان هواپیمایی محقق نشد
bltعصر تعادل : وعده رییس سازمان هواپیمایی محقق نشد؛ قیمت بلیت همچنان گران است
bltخبرآنلاین : یک وعده محقق نشده؛بلیت هواپیما ارزان نشد
bltشعار سال : 57 سایت مجاز بلیت هواپیما می فروشند
bltجوان آنلاین : تعیین نرخ پرواز های اربعین با ارز بازار ثانویه
bltآناج : نرخ پروازهای اربعین باارز بازارثانویه/پتروشیمی ها علیه ایرلاین ها
bltفردا نیوز : نرخ پرواز های اربعین با ارز بازار ثانویه
bltخبرگزاری بسیج : نرخ پروازهای اربعین با ارز بازار ثانویه
bltهمشهری آنلاین : نرخ پروازهای اربعین با ارز بازار ثانویه | پتروشیمی ها علیه ایرلاین ها
bltاقتصاد نیوز : ارز بازار دوم و تعیین قیمت پروازهای اربعین با آن
bltخبرآنلاین : تعیین نرخ پروازهای اربعین با ارز 8هزار تومانی
bltروز نو : کرنش ایرلاین ها به دستور رئیس جمهوری
bltصدای ایران : اوج گیری دوباره قیمت بلیت هواپیما ها
bltروز نو : اوج گیری دوباره قیمت بلیت هواپیما ها در برخی مسیر ها با زیر پا گذاشتن توافق
bltاعتدال : ایرلاین های خارجی چرا ایران را ترک کردند؟
bltتین نیوز : قیمت 900 هزار تومانی برای پرواز کیش واقعی است
bltروز نو : ایرلاین های خارجی به دلیل کاهش قدرت خرید مردم بازار ایران را ترک کردند/ قیمت تمام شده بلیت پرواز تهران- کیش به 900 هزار تومان رسید/ مشتریان ایرلاین های خارجی جذب بازار هوایی دبی می شوند
bltرویداد 24 : بلیت تهران - کیش به 900 هزار تومان رسید
bltرویداد 24 : ایرلاین ها، صندلی های خالی را به ارزان کردن بلیت ترجیح دادند؟
bltافق تازه : ایرلاین های خارجی به دلیل کاهش قدرت خرید مردم بازار ایران را ترک کردند
bltملیت : سودجویی بی سابقه در فروش بلیت هواپیما
bltآفتاب : چرا بلیت هواپیما گران شد؟ ایرلاین ها، صندلیهای خالی را به ارزان کردن بلیت ترجیح دادند؟
bltتدبیر و امید : مشتریان ایرلاین های خارجی جذب بازار هوایی دبی می شوند
bltخرداد نیوز : دلالان و سودجویان، بلیت هواپیماها را با افزایش قیمتی بیش از 70 درصد می فروشند
blt9 صبح : ایرلاین ها، صندلی های خالی هواپیما را به ارزان سازی نرخ بلیت ترجیح می دهند؟
bltخلیج فارس : علت خروج ایرلاینهای خارجی از ایران چیست؟
bltاکو فارس : ایرلاین های خارجی بدلیل کاهش قدرت خرید مردم بازار ایران را ترک کردند
bltآفتاب : چرا ایرلاین های خارجی بازار ایران را ترک کردند؟
bltعصر ایران : معاون اسبق سازمان هواپیمایی: ایرلاین های خارجی به دلیل کاهش قدرت خرید مردم بازار ایران را ترک کردند/ بلیت تهران - کیش به 900 هزار تومان رسید
bltسایت جماران : چرا ایرلاین های خارجی رفتند؟
bltآفتاب : سودجویی بی سابقه در فروش بلیت هواپیما/ افزایش نرخ پرواز های داخلی تا 1200000 تومان
bltنصف جهان : قیمت تمام شده بلیت پرواز تهران- کیش به 900 هزار تومان رسید
bltناطقان نیوز : جزییات افزایش نرخ پروازهای داخلی
bltصراط : افزایش نرخ پروازهای داخلی تا 1200000 تومان +سند
bltباشگاه خبرنگاران : فروش بلیت پرواز های داخلی با نرخ های نجومی در سایت های چارتری / وقتی شرکت های هواپیمایی جیب مردم را خالی می کنند! +سند
bltآرا نیوز : سودجویی بی سابقه در فروش بلیت هواپیما/ افزایش نرخ پرواز های داخلی تا 1200000 تومان +سند
bltاکو فارس : سودجویی بی سابقه در فروش بلیت هواپیما/ افزایش نرخ پرواز های داخلی تا 1200000 تومان+سند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.