مخبر - 1397/05/19 - افزایش 70 درصدی نرخ پرواز های داخلی و 100 درصدی خارجی ها

افزایش 70 درصدی نرخ پرواز های داخلی و 100 درصدی خارجی ها
اکوفارس: دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با تأکید بر اینکه مصارف ارزی ایرلاین ها باید در فهرست کالاهای گروه یک قرار گیرد، گفت: با احتساب نرخ روزانه ارز در سامانه سنا که 17 مردادماه اجرا شد، قیمت پروازهای داخلی 70درصد و خارجی 100 درصد افزایش می یابد.
افزایش 70 درصدی نرخ پرواز های داخلی و 100 درصدی خارجی ها

به گزارش اکوفارس، مقصود اسعدی سامانی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با تأکید بر اینکه افزایش قیمت ارز، موجب افزایش هزینه شرکت های هواپیمایی می شود، بیان کرد: بیش از 60 درصد هزینه شرکت های هواپیمایی ارزی است، از آن منظر که از این پس دلار برای شرکت های هواپیمایی با نرخ سامانه سنا محاسبه می شود و شرکت های باید برای تأمین ارز از بانک ها یا صرافی ها، ارز را با قیمت سامانه سنا دریافت کنند، هزینه شرکت های هواپیمایی افزایش یافت.

* افزایش 100 درصدی قیمت بلیت پروازهای خارجی

وی درباره افزایش درباره نرخ بلیت پروازهای خارجی اظهار داشت: تا پیش از این نرخ بلیت پروازهای خارجی از سوی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به عنوان ایرلاین کری یر طبق محاسبه تسعیر ارز به شرکت های هواپیمایی اعلام می شد و شرکت های هواپیمایی بر آن اساس تسعیر ارز را انجام می دادند.

وی افزود: روز گذشته سازمان هواپیمایی کشوری بخشنامه ای را ابلاغ کرد که طبق تصمیمات دولت، نرخ ارز از این پس بر اساس نرخ سامانه سنا مربوط به بانک مرکزی محاسبه شود، در این سامانه بر اساس عرضه و تقاضا نرخ ارز طبق بازار ثانویه به لحظه اعلام می شود که این مبنای نرخ های بلیت هواپیما قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: بر این اساس به عنوان مثال روز پنج شنبه که گذشت نرخ دلار آمریکا در سامانه سنا حدود 9200 تومان به طور میانگین محاسبه شد، حال در بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری هم اعلام شده است که بر اساس نرخ ارز در سامانه سنا، قیمت های بلیت محاسبه می شود.

* نرخ لحظه ای ارز برای شرکت ها مشکل آفرین شده است

سامانی اظهار داشت: البته این نرخ های سامانه سنا برای شرکت های هواپیمایی مشکل آفرین است، زیرا نرخ ارز در این سامانه لحظه به لحظه متفاوت است و شرکت ها نمی توانند بر اساس نرخ لحظه ای دلار عمل کنند و بلیت بفروشند، بلکه باید نرخ ثابتی در روز یا هفته در نظر داشته باشند تا تسعیر خود را انجام دهند.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی بیان کرد: طبیعتاً با افزایش قیمت دلار، محاسبات ایرلاین ها که تا پیش از این بر اساس دلار 4200 تومانی بود، تغییر یافت و بر اساس دلار سامانه سنا مثلا 9200 تومان محاسبه می شود .

وی اظهار داشت: طبق اطلاعات ارزی سامانه سنا، قیمت بلیت شرکت های هواپیمایی در برخی شرایط بیش از 100 درصد افزایش خواهد داشت و بیش از دو برابر می شود.

سامانی پیشنهاد داد: ضرورت دارد نرخ ثابتی برای شرکت های هواپیمایی از ارز در نظر گرفته شود تا کنون نرخ ارز برای شرکت های هواپیمایی بر مبنای دلار 4200 تومانی بود که آن هم برای شرکت ها قابل دسترسی نبود، اما با احتساب نرخ ارز سامانه سنا، طبیعتاً نرخ بلیت افزایش بسزایی می یابد و نرخ بلیت از این پس بر اساس سامانه سنا خواهد بود و ارز از این پس بر اساس این نرخ سامانه سنا، از بانک ها یا صرافی ها دریافت می شود.

وی با انتقاد از اینکه منطقی نیست ایرلاین ها مشمول دلار 4200 تومانی نشوند، اضافه کرد: بیش از 60 درصد هزینه شرکت های هواپیمایی ارزی است شرکت های هواپیمایی چاره ای ندارند، جزء آنکه قیمت های خود را افزایش دهند، زیرا قیمت تمام شده آنها به شدت افزایش می یابد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی بیان کرد: روز پنج شنبه ای که گذشت سازمان هواپیمایی کشور بخشنامه تسعیر ارز را منتشر کرد؛ ابتدا تصور بر آن بود که نرخ ها بر اساس نرخ دلار 4200 تومانی خواهد بود، اما از نرخی که ایران ایر به عنوان کری یر برای شرکت های هواپیمایی خارجی اعلام کرده بود تا بر اساس نرخ دلار 8800 تومانی بلیت های خود را بفروشند، با نرخ سامانه سنا قیمت های پروازهای خارجی حتی بالاتر از نرخی شد که ایران ایر اعلام کرد.

اسعدی سامانی تأکید کرد: از این پس نرخ دلار برای ایرلاین ها بر اساس سامانه سنا خواهد بود که این نرخ در پنج شنبه ای که گذشته به طور متوسط حدود 9200 تومان در دلار محاسبه شد.

* ضرورت احتساب شرکت های هواپیمایی در گروه یک ارزی

وی تأکید کرد: از آن منظر که قیمت قطعه هواپیما جزو گروه های کالاهای اساسی قرار نگرفته است، بنابراین شرکت های هواپیمایی با نرخ دلار کنونی با افزایش به سزای هزینه ها مواجه هستند، در حالی که اگر موضوع تأمین قطعات هواپیما جزو تبصره یک بند یک مصوبه هیأت وزیران مبنی بر اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت این اختیار را دارد که فهرست کالاهای اساسی را بازنگری کند، قرار گیرد، شرایط متفاوت می شود.

وی اضافه کرد: پیشنهاد می کنیم در نیازهای ارزی شرکت های هواپیمایی بازنگری شود و در آن لیست بازنگری شرکت ها در گروه کالاهای اساسی قرار گیرند تا مشمول افزایش هزینه ها نشوند.

* تحریم های جدید صنعت هوایی و نرخ سامانه سنا دلایل افزایش هزینه شرکت ها

وی اظهار داشت: بر اساس تحریم های جدید صنعت حمل و نقل هوایی ایران و از سوی دیگر تحریم های ارزی و با احتساب نرخ های لحظه ای سامانه سنا، دسترسی شرکت های هواپیمایی به قطعات هواپیما بسیار سخت و پرهزینه شده است، شرکت های هواپیمایی هم برای تأمین قطعات باید هزینه های بسیار اضافه تری را در این شرایط بپردازد، از سوی دیگر فروش شرکت های هواپیمایی ایران همگی به ریال است و هزینه های شرکت ها که یکی از آنها تأمین قطعه است به ارز و دلار محاسبه می شود، بنابر این پیش بینی می شود نرخ بلیت پروازهای داخلی بیش از 70 درصد و نرخ بلیت پروازهای خارجی بیش از 100 درصد با احتساب نرخ های سامانه سنا و تحریم های صنعت حمل و نقل هوایی افزایش یابد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی اظهار امیورای کرد: همان طور که گفته شد در راستای کاهش هزینه های شرکت های هواپیمایی و طبیعتا کاهش نرخ بلیت، دولت تلاش کند موضوع هزینه های ارزی شرکت های هواپیمایی را در گروه کالاهای اساسی قرار دهد تا هزینه های شرکت های هواپیمایی کاهش یابد و در صورت عدم حمایت دولت، حمل نقل هوایی از سبد هزینه های بسیاری از خانواده ها خارج می شود.

وی اظهار داشت: در حالی که بعد از آزادسازی نرخ بلیت پروازهای داخلی شاهد رشد 20 درصدی مسافر و استفاده اغلب اقشار جامعه از این صنعت ایمنی بودیم، به دلیل شرایط جدید امکان دارد افت شدید مسافر و افزایش زیان شرکت ها را شاهد باشیم.

* زیان شرکت های هواپیمایی با نوسانات اخیر ارزی

وی با بیان اینکه بیش از 60 درصد هزینه های شرکت های هواپیمایی ارزی است، افزود: تعلل بانک مرکزی در تخصیص ارز به شرکت های هواپیمایی در یکی دوماه گذشته زیان هنگفتی را به شرکت ها تحمیل کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه قیمت بلیت تابعی از نرخ ارز است احاله کردن شرکت های هواپیمایی به صرافی ها، هزینه شرکت ها را بشدت افزایش می دهد و این در حالی است که به دلیل تشدید تحریم ها دسترسی به قطعات و خدمات و سرویس ها سخت تر و طبعاً هزینه بیشتری به شرکت ها تحمیل می کند .

وی اظهار داشت: این صنعت در دنیا به عنوان محور توسعه شناخته شده و در ایران نیز می تواند محور توسعه و گسترش عدالت اجتماعی باشد، بنابراین ضرورت دارد دولت موانع کسب و کار در این صنعت را از میان بردارد.

وی بیان کرد: همچنین اظهارنظرها و دخالت های غیر مسئولانه و خلاف قانون برخی از اشخاص و نهادها به شدت به صنعت و ایمنی آن لطمه می زند و کسب و کار این صنعت را با اختلال مواجه می کند.

وی ادامه داد: ضرورت دارد همان طور که قانون، سازمان هواپیمایی کشوری را متولی اعمال حاکمیت و نظارت دانسته، اجازه دهیم سازمان هواپیمایی کشوری به وظایف قانونی خود عمل کند و نظارت و کنترل های لازم را برفعالان این صنعت طبق وظایف ذاتی خود داشته باشد و در شرایطی که هزینه تامین قطعات و سایر نیازهای ارزی به دلیل تشدید تحریم ها افزایش یافته است.

وی تأکید کرد: مجدداً پیشنهاد می شود موارد مصارف ارزی شرکت های هواپیمایی در فهرست کالاهای فهرست گروه یک قرار گیرد تا امکان استفاده اقشار بیشتری از صنعت حمل و نقل هوایی فراهم شود.

کلیدواژه های این خبر
ایران ایر   ارز   هواپیمایی   سازمان هواپیمایی   ایرلاین   قیمت بلیت   نرخ بلیت   عرضه و تقاضا   مقصود اسعدی سامانی   قیمت تمام شده   قیمت دلار   هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران   تسعیر ارز   نرخ پرواز   مصارف ارزی   بازار   بانک مرکزی   هواپیما   افزایش قیمت دلار  
اخبار مرتبط
کاهش نرخ دلار برای صدور بلیت هواپیما
مردم نیوز
قیمت بلیت 2 ایرلاین گرانتر شد!
اکو فارس
نرخ بلیت هواپیما تعدیل می شود
اقتصاد آنلاین ایران
حذف سفرهای خارجی از سبد گردشگری ایرانیان؟
برترین ها
کاهش سفرهای خارجی با افزایش قیمتها
مرد سالاری
قیمت ها پایین نیاید، سفرهای خارجی حذف می شوند
بانکداری ایرانی
سازمان هواپیمایی: قیمت بلیت هواپیما ارزان می شود
پول نیوز
قیمت بلیت هواپیما کاهش می یابد؟
بهار نیوز
ایرلاین های ایران دست به دامن بانک مرکزی شدند
ایران جیب
قیمت بلیت هواپیما باید کاهش یابد
جوان آنلاین
افزایش بلیت هواپیما با شیب ملایم 50 درصد
تیتر امروز
هیچ ایرلاینی تعطیل نمی شود/قیمت بلیت هواپیما باید کاهش یابد
اقتصاد نیوز
ایرلاین ها با نرخ سامانه نیما ارز دریافت می کنند/ اظهار نظر معاون وزیر راه غیر کارشناسی بود
میزان
ایرلاین ها تعطیل می شوند؟
روز پلاس
بلیت هواپیما بزودی ارزان می شود
ایران آنلاین
هیچ ایرلاینی تعطیل نمی شود
مشرق نیوز
الزام ایرلاین های خارجی به فروش بلیت بر اساس ریال
اقتصادگردان
باز هم ردپای دلار
فانوس نیوز
توسعه ایرلاین ها با گرانی قیمت ها
ایران آنلاین
انجمن شرکتهای هواپیمایی: قیمت ها واقعی نیست
تیک نیوز
ورود دلالان و سوداگران به بازار بلیت هواپیما/ قیمت بلیت ها در بازار واقعی نیست
تیتر یک
بلیت 23 میلیون تومانی پرواز تهران-استانبول ایرلاین خارجی!
تیتر20
افزایش 60 درصدی قیمت بلیت پروازهای داخلی
تیتر شهر
افزایش 60 درصدی قیمت بلیت پروازهای داخلی/ تخصیص ارز دولتی به شرکت های هواپیمایی،نرخ بلیت را کاهش می دهد
باشگاه خبرنگاران
قیمت بلیت پروازهای داخلی 60 درصد افزایش یافت
پول نیوز
بلیت 23 میلیون تومانی پرواز تهران-استانبول ایرلاین خارجی/ قیمت بلیت ایرلاین ایرانی 500 هزارتومان
تسنیم
بلیت هواپیما گران شد/ تهران- تفلیس 3 میلیون تومان
ایران آنلاین
رشد چند برابری قیمت بلیت هواپیما ادامه دارد
اکو فارس
پرواز هواپیماها بر آسمان گرانی
اقتصاد آنلاین ایران
رشد چند برابری قیمت بلیت هواپیما ادامه دارد/ بلیت رفت و برگشت تهران-استانبول دو میلیون تومان!
عصر ایران
افزایش 70 درصدی نرخ پروازهای داخلی و 100 درصدی خارجی
ایران جیب
افزایش 70 درصدی نرخ پروازهای داخلی و 100 درصدی خارجیها
خلیج فارس
افزایش 70درصدی نرخ پروازهای داخلی
جهان نیوز
افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی و خارجی
پول نیوز
افزایش 70 درصدی نرخ پروازهای داخلی
عصر امروز
افزایش 70 درصدی نرخ پروازهای داخلی و 100 درصدی خارجی ها/سامانه سنا مبنای هزینه ایرلاین شد
بازار خبر
افزایش دو برابری قیمت بلیت پروازهای خارجی
اسکان نیوز
افزایش 70 درصدی نرخ پرواز های داخلی و 100 درصدی خارجی ها
فردا نیوز
افزایش 70 درصدی نرخ پروازهای داخلی و 100 درصدی خارجی ها
تابش کوثر
سامانه سنا مبنای هزینه ایرلاین شد/افزایش 70درصدی نرخ پروازهای داخلی و 100درصدی خارجی ها
اقتصاد آنلاین
اخبار مرتبط
bltمردم نیوز : کاهش نرخ دلار برای صدور بلیت هواپیما
bltاکو فارس : قیمت بلیت 2 ایرلاین گرانتر شد!
bltاقتصاد آنلاین ایران : نرخ بلیت هواپیما تعدیل می شود
bltبرترین ها : حذف سفرهای خارجی از سبد گردشگری ایرانیان؟
bltمرد سالاری : کاهش سفرهای خارجی با افزایش قیمتها
bltبانکداری ایرانی : قیمت ها پایین نیاید، سفرهای خارجی حذف می شوند
bltپول نیوز : سازمان هواپیمایی: قیمت بلیت هواپیما ارزان می شود
bltبهار نیوز : قیمت بلیت هواپیما کاهش می یابد؟
bltایران جیب : ایرلاین های ایران دست به دامن بانک مرکزی شدند
bltجوان آنلاین : قیمت بلیت هواپیما باید کاهش یابد
bltتیتر امروز : افزایش بلیت هواپیما با شیب ملایم 50 درصد
bltاقتصاد نیوز : هیچ ایرلاینی تعطیل نمی شود/قیمت بلیت هواپیما باید کاهش یابد
bltمیزان : ایرلاین ها با نرخ سامانه نیما ارز دریافت می کنند/ اظهار نظر معاون وزیر راه غیر کارشناسی بود
bltروز پلاس : ایرلاین ها تعطیل می شوند؟
bltایران آنلاین : بلیت هواپیما بزودی ارزان می شود
bltمشرق نیوز : هیچ ایرلاینی تعطیل نمی شود
bltاقتصادگردان : الزام ایرلاین های خارجی به فروش بلیت بر اساس ریال
bltفانوس نیوز : باز هم ردپای دلار
bltایران آنلاین : توسعه ایرلاین ها با گرانی قیمت ها
bltتیک نیوز : انجمن شرکتهای هواپیمایی: قیمت ها واقعی نیست
bltتیتر یک : ورود دلالان و سوداگران به بازار بلیت هواپیما/ قیمت بلیت ها در بازار واقعی نیست
bltتیتر20 : بلیت 23 میلیون تومانی پرواز تهران-استانبول ایرلاین خارجی!
bltتیتر شهر : افزایش 60 درصدی قیمت بلیت پروازهای داخلی
bltباشگاه خبرنگاران : افزایش 60 درصدی قیمت بلیت پروازهای داخلی/ تخصیص ارز دولتی به شرکت های هواپیمایی،نرخ بلیت را کاهش می دهد
bltپول نیوز : قیمت بلیت پروازهای داخلی 60 درصد افزایش یافت
bltتسنیم : بلیت 23 میلیون تومانی پرواز تهران-استانبول ایرلاین خارجی/ قیمت بلیت ایرلاین ایرانی 500 هزارتومان
bltایران آنلاین : بلیت هواپیما گران شد/ تهران- تفلیس 3 میلیون تومان
bltاکو فارس : رشد چند برابری قیمت بلیت هواپیما ادامه دارد
bltاقتصاد آنلاین ایران : پرواز هواپیماها بر آسمان گرانی
bltعصر ایران : رشد چند برابری قیمت بلیت هواپیما ادامه دارد/ بلیت رفت و برگشت تهران-استانبول دو میلیون تومان!
bltایران جیب : افزایش 70 درصدی نرخ پروازهای داخلی و 100 درصدی خارجی
bltخلیج فارس : افزایش 70 درصدی نرخ پروازهای داخلی و 100 درصدی خارجیها
bltجهان نیوز : افزایش 70درصدی نرخ پروازهای داخلی
bltپول نیوز : افزایش قیمت بلیت پروازهای داخلی و خارجی
bltعصر امروز : افزایش 70 درصدی نرخ پروازهای داخلی
bltبازار خبر : افزایش 70 درصدی نرخ پروازهای داخلی و 100 درصدی خارجی ها/سامانه سنا مبنای هزینه ایرلاین شد
bltاسکان نیوز : افزایش دو برابری قیمت بلیت پروازهای خارجی
bltفردا نیوز : افزایش 70 درصدی نرخ پرواز های داخلی و 100 درصدی خارجی ها
bltتابش کوثر : افزایش 70 درصدی نرخ پروازهای داخلی و 100 درصدی خارجی ها
bltاقتصاد آنلاین : سامانه سنا مبنای هزینه ایرلاین شد/افزایش 70درصدی نرخ پروازهای داخلی و 100درصدی خارجی ها
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.