مخبر - 1397/05/18 - به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!

به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!
معاون رییس دفتر خبرگزاری فرانسه در ایران از محدودیت های کار خبر در کشورمان و همچنین فشارهایی که بر روی رسانه های داخلی اعمال می شود ابراز تعجب می کند و می گوید: ما یک جشنواره برای خبرنگاران داریم برای اینکه به خبرنگارانی که برای حکومت دردسر درست، می کنند جایزه بدهیم!
به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!

شعارسال: مصاحبه با اریک راندروف ـ معاون رییس دفتر خبرگزاری فرانسه (AFP) در ایران ـ در آستانه روز خبرنگار انجام می شود و این خبرنگار خارجی درباره ی علت انتخاب ایران برای کار خبر و همچنین فشار کار خبری، وضعیت آزادی بیان رسانه ها، عملکرد رسانه های ایران، فاصله ی ایجاد شده بین مردم و رسانه های داخلی، دلیل گرایش مردم ایران به شبکه های اجتماعی، عمر مطبوعات و خبرگزاری ها و همچنین عملکرد تلویزیون ایران سخن می گوید.

راندرف انگلیسی تبار که دست و پا شکسته فارسی صحبت می کند، یک معلم دارد که به او زبان فارسی را آموزش می دهد. او جمله هایی را به فارسی برای ما بیان می کند. از سلام و احوال پرسی، تا اینکه ایران را دوست دارد.

ابتدا خود را معرفی می کند و می گوید: من 37 ساله هستم و سال هاست خبرنگارم. در کشورهایی مثل هند و میانمار کار کردم. چند سالی است در خبرگزاری فرانسه کار می کنم و حدود دو سال است به ایران آمده ام. خبرنگار (AFP) هستم اما انگلیسی تبار.

AFP از قدیمی ترین و مطرح ترین خبرگزاری های جهان است. این خبرگزاری در پاریس مستقر است و دارای دفاتر خبری در 110 کشور جهان است. خبرگزاری فرانسه اخبار را به زبان های فرانسوی، انگلیسی، عربی، اسپانیایی، آلمانی و پرتغالی انتقال می دهد.

راندروف در ادامه این گفت وگو به فعالیتش در حرفه روزنامه نگاری اشاره می کند و می گوید: پیش از این در یک روزنامه انگلیسی کار می کردم و سال ها در این روزنامه بودم.

او در پاسخ به اینکه چه شد که خبرنگار شد، می گوید: من از بچگی به نویسندگی علاقه داشتم و عاشق این بودم که دنیا را ببینم برای همین این شغل را انتخاب کردم اما فکر نمی کردم یک روز ایران بیایم ولی خوشحالم که این موقعیت و شانس را داشتم.

وی درباره جایگاه یک خبرنگار خوب نیز می گوید: در نظر من خبرنگار خوب آن کسی است که بیرون تحریریه بیشتر با مردم ارتباط داشته باشد و از کاراکترهای خاصی برای خبرش استفاده کند.


به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!


جایزه برای خبرنگارانی که برای حکومت دردسر درست می کنند!

او درباره دلیل انتخاب ایران برای کار خبری چنین توضیح می دهد: «ایران برای من خیلی جالب است؛ از این بابت که انرژی هسته ای در آن یکی از موضوع های روز دنیا است و دنیا برای این موضوع به ایران فشار می آورد. از آن طرف موضوع های دیگری در ایران برای من جالب بود که بیایم و در این کشور کار کنم.»

او درباره نام گذاری روزی به نام خبرنگار در ایران، می گوید: در انگلیس چیزی به عنوان روز خبرنگار نداریم، اما یک جشنواره داریم برای اینکه به خبرنگارانی که برای حکومت دردسر درست می کنند جایزه بدهیم.

معاون رییس دفتر خبرگزاری فرانسه در ایران پیش از هر چیزی به امنیت شغلی که دارد اشاره می کند و می گوید کشور فرانسه برای امنیت شغلی بسیار عالی است. این کشور سازمان های مختلفی دارد که از خبرنگاران حمایت می کند.

وضعیت آزادی بیان در فرانسه

راندروف در پاسخ به اینکه وضعیت آزادی بیان در رسانه های کشوری مانند فرانسه چگونه است؟ اظهار می کند: به طور کلی در کشورهای اروپایی همه آزاد هستند و همه مردم و رسانه ها آزادی بیان دارند. خبرنگارها هم همین طور، حتی در انگلیس و آمریکا به خبرنگار کمک می کنند و می گویند هیچ کس اجازه ندارد جلو فعالیت خبرنگاران را بگیرد اما یکسری چیزها هست و آن اینکه خبرنگاران می خواهند راه های دیگری را بروند و یک جور دیگری برای جامعه فکر کنند. موضوعاتی که شاید ریز باشند مثل موضوعات عرفی که در آن اجتماع اجازه نمی دهد که تو هر چیزی را ببینی و فشار افکار عمومی است که آزادی بیان را از تو می گیرد؛ وگرنه از طرف دولت و حاکمیت ما هیچ محدودیتی برای ارائه خبر نداریم.


به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!


فکر می کنند ما جاسوس هستیم

این خبرنگار از محدودیت هایی که در ایران برای انتشار خبر وجود دارد می گوید و اظهار می کند: من در این 15 سالی که کار خبر کردم، در هیچ جا ممنوع نشدم که خبری را کار نکنم. هیچ جایی نبوده است که روی موضوعات ساده آن ها فکر کنم که خبر را کار کنم یا نه. اما ما در اینجا برای اینکه خبری را کار کنیم، شرایط خیلی سختی داریم و خیلی موانع داریم تا یکسری خبرها را منتشر کنیم. برای اینکه کاری انجام دهیم باید مجوز بگیریم، برای اینکه بیرون برویم باید مجوز بگیریم. مردم خیلی دوست دارند با ما صحبت کنند ولی شرایط به گونه ای است که ما نمی توانیم با آن ها گفت وگو کنیم؛ چرا که از طرف دولت برای ما مشکل ایجاد می شود. مشکل اصلی این است که حکومت فکر می کند ما جاسوس هستیم و این طور تصور می کنند که کار کردن ما و ارتباط داشتن ما با مردم ممکن است برای یک سیستم بد باشد.

نقش گفت وگوکننده و حل کننده رسانه های غرب

او در ادامه می گوید: در کشورهای غربی مثل فرانسه و انگلیس تلاش برای این است که خبرنگاران آزادتر باشند. خبرنگاران و روزنامه نگاران در این کشورها نقش مهمی را ایفا می کنند. نقش گفت وگوکننده و حل کننده را بر عهده دارند. آن چیزی که من از ایران می دانم این است که این کشور 40 سال است زیر فشار سنگین آمریکاست و همین می تواند دلیلی بر بدبینی این کشور نسبت به خارجی ها باشد.

راندروف در عین حال می گوید: کمی احساس می کنم این اشتباه است که اجازه نمی دهند رسانه ها در اینجا آزاد باشند. وقتی ما آزاد باشیم می توانیم تصویر بهتری از ایران نشان دهیم که برای حکومت در افکار جهانی خوب است و تأکید می کنم می دانم که ایران به دلیل فشارهایی که از بیرون به آن وارد می شود، بر روی این قضیه منفی نگر است.

او می گوید: من خیلی خوشحالم از اینکه به ایران آمدم. برخلاف چیزهایی که در خارج از ایران درباره این کشور گفته می شود، خیلی نکات مثبتی را در ایران پیدا کردم که واقعا می توانم عاشقش باشم. مثل مردم ایران.

تمرکز AFP بر روی مردم است تا حاکمیت

خبرنگار AFP از لزوم اعتمادسازی رسانه های در بین مردم می گوید و اظهار می کند: چیزی که می دانم این است که رسانه ها باید ریسک پذیر باشند. رسانه ها راهی ندارند جز اینکه به باور مردم احترام بگذارند. این یک مشکل بزرگ برای همه رسانه های دنیا است که چه میزان از مردم به آن ها اعتماد می کنند. این اعتماد امروز بین خیلی از رسانه ها وجود ندارد. با وجود آقای ترامپ که جریانی به اسم عدم اعتماد به رسانه ها راه انداخته است، این جریان وجود دارد اما خوشبختانه AFP هنوز توانسته است اعتماد مردم را به خودش حفظ کند، به دلیل اینکه تمرکز آن بیشتر روی داده ها یعنی مردم و آن چیزی است که اتفاق می افتد.

راندروف درباره اینکه رویکرد این خبرگزاری در انعکاس اخبار ایران چیست؟ می گوید: ما هر چیزی که واقعیت زندگی در ایران باشد هر چقدر که در توان ما باشد خبر می کنیم و پوشش می دهیم. از مثبت ترین چیزها تا منفی ترین خبرها. سعی می کنیم تعادل ایجاد کنیم. همه جای دنیا اطلاعات کاملی از ایران ندارند برای همین تمام سعی مان این است که زندگی واقعی از ایران نشان دهیم که کار ساده ای هم نیست.

این خبرنگار، مقایسه ای بین خبرنگاران ایران، فرانسه و سایر کشورهای اروپایی دارد و می گوید: بزرگترین تفاوتی که بین خبرنگاران ما و ایران وجود دارد این است که ما سعی می کنیم زندگی مردم را نشان دهیم و تمرکز آن روی دولت و مسؤولان نیست اما رسانه های ایران بیشتر تمرکزشان بر روی دولت است.


به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!


شبکه های اجتماعی ایران برای دشمنی عالی است

راندروف درباره شبکه های اجتماعی و اینکه آیا در کشور آن ها همانند ایران آمار مراجعه به خبر در شبکه های اجتماعی بالاست؟ می گوید: اگر مردم غرب هم به خبر دسترسی نداشته باشند سعی می کنند راه های دیگری را امتحان کنند تا به آن دست پیدا کنند و طبیعتا به سراغ شبکه های اجتماعی می روند. رسانه ها باید در ایران آزاد باشند؛ چرا که وقتی شما فضای مجازی را نگاه می کنید همه آزاد هستند و هر چه دلشان می خواهد می گویند برای همین اخبار را هر طور که می خواهند منعکس می کنند و مردم هم دسترسی دارند و این خیلی برای دشمنی ایران عالی است چون راحت می توانند از این طریق دیوانه بازی دربیاورند و مردم را بهم بریزند.

این خبرنگار درباره آینده خبرگزاری ها و رسانه های ایران با وجود شرایط فعلی می گوید: اگر دولت همچنان به این شرایط ادامه دهد و فشاری که بر سر خبرگزاری ها می آید ادامه یابد، مردم هر روز اعتمادشان را قطعا نسبت به این رسانه ها از دست خواهند داد و رویکردشان به سمت شبکه های اجتماعی بیشتر خواهد شد. اولین چیزی که در وظیفه خبرگزاری تعریف شده است ارائه اخبار به مردم است نه حکومت. رسانه ها باید اخبار صحیح را به مردم برسانند. اگر آن آزادی ها به رسانه ها داده نشود برای بیان اخبارشان، کارشان تمام می شود.

مردم فرانسه دوست دارند روزنامه لمس کنند

او درباره عمر مطبوعات و پایان نسخه کاغذی رسانه ها نیز می گوید: روزنامه ها همیشه این مشکل را در همه جای دنیا دارند. مشکل اصلی این است که مردم اطمینان و علاقه به خواندن آنها را ندارند. اما مردم کشور ما از اینترنت بدشان می آید و دوست دارند روزنامه لمس کنند و خیلی احتمال می رود که این رویکرد به عقب و به سمت روزنامه های چاپی برگردد.

راندروف همچنین درباره تلویزیون ایران نیز که به گفته خودش هراز چندگاهی آن را می بیند، اظهار می کند: تلویزیون ایران باید بیشتر در بین مردم حضور داشته باشد. نظر مردم را بیشتر بیان کند و از حکومت فاصله بگیرد.

خبرنگار AFP در همان حالی که با ما مصاحبه می کند، از ما معذرت خواهی می کند و به دنبال خبری می رود که باید همان لحظه آن را منتشر کند.


به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!


گزارش تاثیرگذار اریک راندرف

او پس از انتشار آن خبر دوباره به ادامه گفت وگو و بخش پایانی مصاحبه برمی گردد و درباره مهمترین خبرهایی که از ایران گزارش کرده است، می گوید: ما یک گزارش از یک خانم کارخانه دار کار کردیم که کارخانه را تازه به راه انداخته بود و شیرآلات تولید می کرد اما متأسفانه به دلیل تحریم های جدید آمریکا مجبور شد آن را ببندد. ما این گزارش را تولید و منتشر کردیم. جالب است بعد از اینکه پخش شد، یک سرمایه گذار خارجی پیدا شد که بزرگ تر از سرمایه گذار قبلی بود و باعث شد کارخانه مجددا راه بیفتد. امیدشان بیشتر شد و کارشان هم دوباره گرفت و این هم از تأثیرات رسانه ما بود.

و ارزیابی خبرنگار AFP از رسانه های ایران

اریک راندروف در پایان درباره ی عملکرد رسانه های ایران نیز اظهار می کند: من فکر می کنم آنها در شرایط سختی کار می کنند و با این حال زیر این فشار خیلی عالی کار می کنند. علاقه مندم گزارش های زیادی از مردم کوچه بازار ایران بنویسم اما به سختی مجوز می دهند. برایم این جای سؤال است که رسانه های ایران با این همه محدودیت چگونه کنار می آیند؟

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا ، تاریخ انتشار: 18 مرداد 1397 ، کدخبر: 97051508312 ، www.isna.ir


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فرانسه   هند   انگلستان   مطبوعات   مردم ایران   پرتغال   پاریس   زبان فارسی   کشور اروپایی   آزادی بیان   رئیس دفتر   روزنامه   تلوزیون   روزنامه نگاری   شعار سال   شبکه های اجتماعی  
اخبار مرتبط
چگونه خبرهای جعلی را در شبکه های اجتماعی تشخیص دهیم؟
شعار سال
آقای ظریف! سیاست خارجی را از فرانسه یاد بگیرید
شهدای ایران
مؤسس نخستین اپرای ایران که بود؟ +عکس
رویداد 24
چرا شورای نگهبان در قانون اساسی 8 فقیه ندارد؟
بولتن نیوز
عطوان : بن سلمان با پول دهان همه را بست !
شبکه الکوثر
مؤسس نخستین اپرای ایران که بود؟
ایسنا
واکنش حبیبی به جنبش جلیقه زرد ها
افکار نیوز
ظریف توضیح دهد در گفتگوهای برجام اروپایی چه می گذرد؟
افکار نیوز
حبیبی: برجام اروپایی هم بی فایده است
جوان آنلاین
برجام اروپایی هم بی فایده است
پارس نیوز
الحاق به توافقنامه پاریس مانند FATF مسئله ساز است
مهر نیوز
چرا ایران و فرانسه در پاریس و تهران سفیر ندارند؟
الف
فنلاند صادرات سلاح به عربستان و امارات را متوقف کرد
ایرنا
تلاش مضاعف انگلیسی ها برای آزادی مهره نفوذی / از گاف «بوریس جانسون» تا ادعاهای «جرمی هانت»؛برجسته سازی نام جاسوس بریتانیا برای ایجاد یک بازی امنیتی با ایران
راه دانا
بدعهدی اروپا صدای بزک کنندگان برجام را هم درآورد
خبرگزاری دانشجو
اروپا بی اعتنا به آمریکا با تهران تجارت می کند/ اروپا نمی خواهد مطیع محض آمریکا باشد
برنا
گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می
ایرنا
پوتین نگران ارتش اروپایی نیست
جهان نیوز
انتقاد از باران گریزی ترامپ در فرانسه
اکو فارس
حسین فاطمی، انتخابات آزاد و قانون گرایی
شفقنا
نخستین جشنواره و نمایشگاه منطقه ای رسانه های کردی در سنندج برگزار می شود
تسنیم
اروپا شرکت ها و محصولات اماراتی را تحریم کند
ایرنا
تکلیف ما و شانتاژ جدید اروپا/ چرا کارزار تحریمی آمریکا فروپاشید؟
مشرق نیوز
جنایت هولناک فرانسه در زمان اشغال الجزایر/خون ریختن به پای استقلال
باشگاه خبرنگاران
علی علیزاده: از طرف "ایران اینتر نشنال" تهدید شدم
شهدای ایران
افشاگری علی علیزاده از پشت پرده راه اندازی «ایران اینترنشنال»
فردا نیوز
«ایران اینترنشنال» باید نام خود را به «سعودی اینترنشنال» تغییر دهد/سعودی نسبتی با آزادی بیان و رسانه ندارد/به رغم همه اختلافات سیاسی بلند بگوییم "نه به پول سعودی!"
میزان
از سیر تا پیاز اختلاف کیهان و جوان با عادل فردوسی پور/ روزنامه جوان: باید جلوی عادل ایستاد
دیده بان ایران
تداوم اندیشه سیاسی ایرانشهری در سده های میانه بررسی می شود
مهر نیوز
فرح دیبا و 22 مهرماه
سیر نیوز
بررسی حضور شرکت های انگلیسی در صنعت فرش ایران
شعار سال
فرانسه: اسرائیل به حمایت اروپا برابر ایران نیاز دارد
جوان آنلاین
اقتدار عاشوراییان ضدانقلاب را «کور» کرد
فارس
اقتدار عاشوراییان ضدانقلاب را «کور» کرد +عکس
مشرق نیوز
راهبرد جدید اروپایی ها برای حفظ برجام
جنوب نیوز
نمک پاشی ارگان دولت روی زخم خانواده شهدای تروریستی اهواز
شهدای ایران
حادثه تروریستی اهواز؛ آیا موعد واکنش مستقیم ایران به آمریکا فرا رسیده؟
العالم
چهار راه اروپا برای دور زدن تحریم ها
شعار سال
اخبار مرتبط
bltشعار سال : چگونه خبرهای جعلی را در شبکه های اجتماعی تشخیص دهیم؟
bltشهدای ایران : آقای ظریف! سیاست خارجی را از فرانسه یاد بگیرید
bltرویداد 24 : مؤسس نخستین اپرای ایران که بود؟ +عکس
bltبولتن نیوز : چرا شورای نگهبان در قانون اساسی 8 فقیه ندارد؟
bltشبکه الکوثر : عطوان : بن سلمان با پول دهان همه را بست !
bltایسنا : مؤسس نخستین اپرای ایران که بود؟
bltافکار نیوز : واکنش حبیبی به جنبش جلیقه زرد ها
bltافکار نیوز : ظریف توضیح دهد در گفتگوهای برجام اروپایی چه می گذرد؟
bltجوان آنلاین : حبیبی: برجام اروپایی هم بی فایده است
bltپارس نیوز : برجام اروپایی هم بی فایده است
bltمهر نیوز : الحاق به توافقنامه پاریس مانند FATF مسئله ساز است
bltالف : چرا ایران و فرانسه در پاریس و تهران سفیر ندارند؟
bltایرنا : فنلاند صادرات سلاح به عربستان و امارات را متوقف کرد
bltراه دانا : تلاش مضاعف انگلیسی ها برای آزادی مهره نفوذی / از گاف «بوریس جانسون» تا ادعاهای «جرمی هانت»؛برجسته سازی نام جاسوس بریتانیا برای ایجاد یک بازی امنیتی با ایران
bltخبرگزاری دانشجو : بدعهدی اروپا صدای بزک کنندگان برجام را هم درآورد
bltبرنا : اروپا بی اعتنا به آمریکا با تهران تجارت می کند/ اروپا نمی خواهد مطیع محض آمریکا باشد
bltایرنا : گزارش واشنگتن پست از تماس تلفنی پرتنش ترامپ و ترزا می
bltجهان نیوز : پوتین نگران ارتش اروپایی نیست
bltاکو فارس : انتقاد از باران گریزی ترامپ در فرانسه
bltشفقنا : حسین فاطمی، انتخابات آزاد و قانون گرایی
bltتسنیم : نخستین جشنواره و نمایشگاه منطقه ای رسانه های کردی در سنندج برگزار می شود
bltایرنا : اروپا شرکت ها و محصولات اماراتی را تحریم کند
bltمشرق نیوز : تکلیف ما و شانتاژ جدید اروپا/ چرا کارزار تحریمی آمریکا فروپاشید؟
bltباشگاه خبرنگاران : جنایت هولناک فرانسه در زمان اشغال الجزایر/خون ریختن به پای استقلال
bltشهدای ایران : علی علیزاده: از طرف "ایران اینتر نشنال" تهدید شدم
bltفردا نیوز : افشاگری علی علیزاده از پشت پرده راه اندازی «ایران اینترنشنال»
bltمیزان : «ایران اینترنشنال» باید نام خود را به «سعودی اینترنشنال» تغییر دهد/سعودی نسبتی با آزادی بیان و رسانه ندارد/به رغم همه اختلافات سیاسی بلند بگوییم "نه به پول سعودی!"
bltدیده بان ایران : از سیر تا پیاز اختلاف کیهان و جوان با عادل فردوسی پور/ روزنامه جوان: باید جلوی عادل ایستاد
bltمهر نیوز : تداوم اندیشه سیاسی ایرانشهری در سده های میانه بررسی می شود
bltسیر نیوز : فرح دیبا و 22 مهرماه
bltشعار سال : بررسی حضور شرکت های انگلیسی در صنعت فرش ایران
bltجوان آنلاین : فرانسه: اسرائیل به حمایت اروپا برابر ایران نیاز دارد
bltفارس : اقتدار عاشوراییان ضدانقلاب را «کور» کرد
bltمشرق نیوز : اقتدار عاشوراییان ضدانقلاب را «کور» کرد +عکس
bltجنوب نیوز : راهبرد جدید اروپایی ها برای حفظ برجام
bltشهدای ایران : نمک پاشی ارگان دولت روی زخم خانواده شهدای تروریستی اهواز
bltالعالم : حادثه تروریستی اهواز؛ آیا موعد واکنش مستقیم ایران به آمریکا فرا رسیده؟
bltشعار سال : چهار راه اروپا برای دور زدن تحریم ها
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.