مخبر - 1397/05/18 - به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!

به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!
معاون رییس دفتر خبرگزاری فرانسه در ایران از محدودیت های کار خبر در کشورمان و همچنین فشارهایی که بر روی رسانه های داخلی اعمال می شود ابراز تعجب می کند و می گوید: ما یک جشنواره برای خبرنگاران داریم برای اینکه به خبرنگارانی که برای حکومت دردسر درست، می کنند جایزه بدهیم!
به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!

شعارسال: مصاحبه با اریک راندروف ـ معاون رییس دفتر خبرگزاری فرانسه (AFP) در ایران ـ در آستانه روز خبرنگار انجام می شود و این خبرنگار خارجی درباره ی علت انتخاب ایران برای کار خبر و همچنین فشار کار خبری، وضعیت آزادی بیان رسانه ها، عملکرد رسانه های ایران، فاصله ی ایجاد شده بین مردم و رسانه های داخلی، دلیل گرایش مردم ایران به شبکه های اجتماعی، عمر مطبوعات و خبرگزاری ها و همچنین عملکرد تلویزیون ایران سخن می گوید.

راندرف انگلیسی تبار که دست و پا شکسته فارسی صحبت می کند، یک معلم دارد که به او زبان فارسی را آموزش می دهد. او جمله هایی را به فارسی برای ما بیان می کند. از سلام و احوال پرسی، تا اینکه ایران را دوست دارد.

ابتدا خود را معرفی می کند و می گوید: من 37 ساله هستم و سال هاست خبرنگارم. در کشورهایی مثل هند و میانمار کار کردم. چند سالی است در خبرگزاری فرانسه کار می کنم و حدود دو سال است به ایران آمده ام. خبرنگار (AFP) هستم اما انگلیسی تبار.

AFP از قدیمی ترین و مطرح ترین خبرگزاری های جهان است. این خبرگزاری در پاریس مستقر است و دارای دفاتر خبری در 110 کشور جهان است. خبرگزاری فرانسه اخبار را به زبان های فرانسوی، انگلیسی، عربی، اسپانیایی، آلمانی و پرتغالی انتقال می دهد.

راندروف در ادامه این گفت وگو به فعالیتش در حرفه روزنامه نگاری اشاره می کند و می گوید: پیش از این در یک روزنامه انگلیسی کار می کردم و سال ها در این روزنامه بودم.

او در پاسخ به اینکه چه شد که خبرنگار شد، می گوید: من از بچگی به نویسندگی علاقه داشتم و عاشق این بودم که دنیا را ببینم برای همین این شغل را انتخاب کردم اما فکر نمی کردم یک روز ایران بیایم ولی خوشحالم که این موقعیت و شانس را داشتم.

وی درباره جایگاه یک خبرنگار خوب نیز می گوید: در نظر من خبرنگار خوب آن کسی است که بیرون تحریریه بیشتر با مردم ارتباط داشته باشد و از کاراکترهای خاصی برای خبرش استفاده کند.


به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!


جایزه برای خبرنگارانی که برای حکومت دردسر درست می کنند!

او درباره دلیل انتخاب ایران برای کار خبری چنین توضیح می دهد: «ایران برای من خیلی جالب است؛ از این بابت که انرژی هسته ای در آن یکی از موضوع های روز دنیا است و دنیا برای این موضوع به ایران فشار می آورد. از آن طرف موضوع های دیگری در ایران برای من جالب بود که بیایم و در این کشور کار کنم.»

او درباره نام گذاری روزی به نام خبرنگار در ایران، می گوید: در انگلیس چیزی به عنوان روز خبرنگار نداریم، اما یک جشنواره داریم برای اینکه به خبرنگارانی که برای حکومت دردسر درست می کنند جایزه بدهیم.

معاون رییس دفتر خبرگزاری فرانسه در ایران پیش از هر چیزی به امنیت شغلی که دارد اشاره می کند و می گوید کشور فرانسه برای امنیت شغلی بسیار عالی است. این کشور سازمان های مختلفی دارد که از خبرنگاران حمایت می کند.

وضعیت آزادی بیان در فرانسه

راندروف در پاسخ به اینکه وضعیت آزادی بیان در رسانه های کشوری مانند فرانسه چگونه است؟ اظهار می کند: به طور کلی در کشورهای اروپایی همه آزاد هستند و همه مردم و رسانه ها آزادی بیان دارند. خبرنگارها هم همین طور، حتی در انگلیس و آمریکا به خبرنگار کمک می کنند و می گویند هیچ کس اجازه ندارد جلو فعالیت خبرنگاران را بگیرد اما یکسری چیزها هست و آن اینکه خبرنگاران می خواهند راه های دیگری را بروند و یک جور دیگری برای جامعه فکر کنند. موضوعاتی که شاید ریز باشند مثل موضوعات عرفی که در آن اجتماع اجازه نمی دهد که تو هر چیزی را ببینی و فشار افکار عمومی است که آزادی بیان را از تو می گیرد؛ وگرنه از طرف دولت و حاکمیت ما هیچ محدودیتی برای ارائه خبر نداریم.


به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!


فکر می کنند ما جاسوس هستیم

این خبرنگار از محدودیت هایی که در ایران برای انتشار خبر وجود دارد می گوید و اظهار می کند: من در این 15 سالی که کار خبر کردم، در هیچ جا ممنوع نشدم که خبری را کار نکنم. هیچ جایی نبوده است که روی موضوعات ساده آن ها فکر کنم که خبر را کار کنم یا نه. اما ما در اینجا برای اینکه خبری را کار کنیم، شرایط خیلی سختی داریم و خیلی موانع داریم تا یکسری خبرها را منتشر کنیم. برای اینکه کاری انجام دهیم باید مجوز بگیریم، برای اینکه بیرون برویم باید مجوز بگیریم. مردم خیلی دوست دارند با ما صحبت کنند ولی شرایط به گونه ای است که ما نمی توانیم با آن ها گفت وگو کنیم؛ چرا که از طرف دولت برای ما مشکل ایجاد می شود. مشکل اصلی این است که حکومت فکر می کند ما جاسوس هستیم و این طور تصور می کنند که کار کردن ما و ارتباط داشتن ما با مردم ممکن است برای یک سیستم بد باشد.

نقش گفت وگوکننده و حل کننده رسانه های غرب

او در ادامه می گوید: در کشورهای غربی مثل فرانسه و انگلیس تلاش برای این است که خبرنگاران آزادتر باشند. خبرنگاران و روزنامه نگاران در این کشورها نقش مهمی را ایفا می کنند. نقش گفت وگوکننده و حل کننده را بر عهده دارند. آن چیزی که من از ایران می دانم این است که این کشور 40 سال است زیر فشار سنگین آمریکاست و همین می تواند دلیلی بر بدبینی این کشور نسبت به خارجی ها باشد.

راندروف در عین حال می گوید: کمی احساس می کنم این اشتباه است که اجازه نمی دهند رسانه ها در اینجا آزاد باشند. وقتی ما آزاد باشیم می توانیم تصویر بهتری از ایران نشان دهیم که برای حکومت در افکار جهانی خوب است و تأکید می کنم می دانم که ایران به دلیل فشارهایی که از بیرون به آن وارد می شود، بر روی این قضیه منفی نگر است.

او می گوید: من خیلی خوشحالم از اینکه به ایران آمدم. برخلاف چیزهایی که در خارج از ایران درباره این کشور گفته می شود، خیلی نکات مثبتی را در ایران پیدا کردم که واقعا می توانم عاشقش باشم. مثل مردم ایران.

تمرکز AFP بر روی مردم است تا حاکمیت

خبرنگار AFP از لزوم اعتمادسازی رسانه های در بین مردم می گوید و اظهار می کند: چیزی که می دانم این است که رسانه ها باید ریسک پذیر باشند. رسانه ها راهی ندارند جز اینکه به باور مردم احترام بگذارند. این یک مشکل بزرگ برای همه رسانه های دنیا است که چه میزان از مردم به آن ها اعتماد می کنند. این اعتماد امروز بین خیلی از رسانه ها وجود ندارد. با وجود آقای ترامپ که جریانی به اسم عدم اعتماد به رسانه ها راه انداخته است، این جریان وجود دارد اما خوشبختانه AFP هنوز توانسته است اعتماد مردم را به خودش حفظ کند، به دلیل اینکه تمرکز آن بیشتر روی داده ها یعنی مردم و آن چیزی است که اتفاق می افتد.

راندروف درباره اینکه رویکرد این خبرگزاری در انعکاس اخبار ایران چیست؟ می گوید: ما هر چیزی که واقعیت زندگی در ایران باشد هر چقدر که در توان ما باشد خبر می کنیم و پوشش می دهیم. از مثبت ترین چیزها تا منفی ترین خبرها. سعی می کنیم تعادل ایجاد کنیم. همه جای دنیا اطلاعات کاملی از ایران ندارند برای همین تمام سعی مان این است که زندگی واقعی از ایران نشان دهیم که کار ساده ای هم نیست.

این خبرنگار، مقایسه ای بین خبرنگاران ایران، فرانسه و سایر کشورهای اروپایی دارد و می گوید: بزرگترین تفاوتی که بین خبرنگاران ما و ایران وجود دارد این است که ما سعی می کنیم زندگی مردم را نشان دهیم و تمرکز آن روی دولت و مسؤولان نیست اما رسانه های ایران بیشتر تمرکزشان بر روی دولت است.


به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!


شبکه های اجتماعی ایران برای دشمنی عالی است

راندروف درباره شبکه های اجتماعی و اینکه آیا در کشور آن ها همانند ایران آمار مراجعه به خبر در شبکه های اجتماعی بالاست؟ می گوید: اگر مردم غرب هم به خبر دسترسی نداشته باشند سعی می کنند راه های دیگری را امتحان کنند تا به آن دست پیدا کنند و طبیعتا به سراغ شبکه های اجتماعی می روند. رسانه ها باید در ایران آزاد باشند؛ چرا که وقتی شما فضای مجازی را نگاه می کنید همه آزاد هستند و هر چه دلشان می خواهد می گویند برای همین اخبار را هر طور که می خواهند منعکس می کنند و مردم هم دسترسی دارند و این خیلی برای دشمنی ایران عالی است چون راحت می توانند از این طریق دیوانه بازی دربیاورند و مردم را بهم بریزند.

این خبرنگار درباره آینده خبرگزاری ها و رسانه های ایران با وجود شرایط فعلی می گوید: اگر دولت همچنان به این شرایط ادامه دهد و فشاری که بر سر خبرگزاری ها می آید ادامه یابد، مردم هر روز اعتمادشان را قطعا نسبت به این رسانه ها از دست خواهند داد و رویکردشان به سمت شبکه های اجتماعی بیشتر خواهد شد. اولین چیزی که در وظیفه خبرگزاری تعریف شده است ارائه اخبار به مردم است نه حکومت. رسانه ها باید اخبار صحیح را به مردم برسانند. اگر آن آزادی ها به رسانه ها داده نشود برای بیان اخبارشان، کارشان تمام می شود.

مردم فرانسه دوست دارند روزنامه لمس کنند

او درباره عمر مطبوعات و پایان نسخه کاغذی رسانه ها نیز می گوید: روزنامه ها همیشه این مشکل را در همه جای دنیا دارند. مشکل اصلی این است که مردم اطمینان و علاقه به خواندن آنها را ندارند. اما مردم کشور ما از اینترنت بدشان می آید و دوست دارند روزنامه لمس کنند و خیلی احتمال می رود که این رویکرد به عقب و به سمت روزنامه های چاپی برگردد.

راندروف همچنین درباره تلویزیون ایران نیز که به گفته خودش هراز چندگاهی آن را می بیند، اظهار می کند: تلویزیون ایران باید بیشتر در بین مردم حضور داشته باشد. نظر مردم را بیشتر بیان کند و از حکومت فاصله بگیرد.

خبرنگار AFP در همان حالی که با ما مصاحبه می کند، از ما معذرت خواهی می کند و به دنبال خبری می رود که باید همان لحظه آن را منتشر کند.


به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!


گزارش تاثیرگذار اریک راندرف

او پس از انتشار آن خبر دوباره به ادامه گفت وگو و بخش پایانی مصاحبه برمی گردد و درباره مهمترین خبرهایی که از ایران گزارش کرده است، می گوید: ما یک گزارش از یک خانم کارخانه دار کار کردیم که کارخانه را تازه به راه انداخته بود و شیرآلات تولید می کرد اما متأسفانه به دلیل تحریم های جدید آمریکا مجبور شد آن را ببندد. ما این گزارش را تولید و منتشر کردیم. جالب است بعد از اینکه پخش شد، یک سرمایه گذار خارجی پیدا شد که بزرگ تر از سرمایه گذار قبلی بود و باعث شد کارخانه مجددا راه بیفتد. امیدشان بیشتر شد و کارشان هم دوباره گرفت و این هم از تأثیرات رسانه ما بود.

و ارزیابی خبرنگار AFP از رسانه های ایران

اریک راندروف در پایان درباره ی عملکرد رسانه های ایران نیز اظهار می کند: من فکر می کنم آنها در شرایط سختی کار می کنند و با این حال زیر این فشار خیلی عالی کار می کنند. علاقه مندم گزارش های زیادی از مردم کوچه بازار ایران بنویسم اما به سختی مجوز می دهند. برایم این جای سؤال است که رسانه های ایران با این همه محدودیت چگونه کنار می آیند؟

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا ، تاریخ انتشار: 18 مرداد 1397 ، کدخبر: 97051508312 ، www.isna.ir

کلیدواژه های این خبر
فرانسه   هند   انگلستان   مطبوعات   مردم ایران   پرتغال   پاریس   زبان فارسی   کشور اروپایی   آزادی بیان   رئیس دفتر   روزنامه   تلوزیون   روزنامه نگاری   شعار سال   شبکه های اجتماعی  
اخبار مرتبط
بی بی سی فارسی با شرافت حرفه ای خداحافظی می کند
سایت جماران
حمایت فایننشال تایمز از برجام: ترامپ با خروج از توافق هسته ای مرتکب اشتباه شد
مردمی ها
انزوای واشنگتن در روز حمایت فایننشال تایمز از برجام
شهدای ایران
اذعان به انزوای واشنگتن در روز حمایت فایننشال تایمز از برجام
ایرنا
نگرانی از مرگ زودرس مطبوعات
بولتن نیوز
به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!/ از سمت دولت و حاکمیت فرانسه محدودیتی برای ارائه خبر نداریم
رویداد 24
به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!
نسیم
به خبرنگارانی که برای حکومت دردسر درست می کنند جایزه می دهیم!
شبستان
جایزه به «خبرنگاران دردسرساز»
پارسینه
گاردین: لندن باید ضرب الاجل برگزیت را به تعویق بیندازد
خبرگزاری بسیج
آزادی رو به زوال جامعه خبری در هند
ایرنا
غفلت از رکن چهارم دموکراسی چرا؟
اخبار اقتصاد ایران
سونامی جنگ روانی و رسانه های ایران
شعار سال
پاریس در اشغال موساد
برنا
لوموند: پاریس، زمین بازی موساد
ایسنا
زائران در ایام حج از بازارگردی بپرهیزند
شیعه نیوز
رهبر انصارالله: توقف حمله به الحدیده شرط موافقت با نظارت بین المللی است
همشهری آنلاین
پاریس به تهران خیانت کرد
پارس نیوز
شرطی که یمن برای سازمان ملل گذاشت!
پارس نیوز
عبدالملک الحوثی: برای واگذاری کنترل بندر حدیده به سازمان ملل آماده ایم، اما شرط داریم
جامعه مهندسین
خیانت های پاریس به تهران در یک نگاه
خبرگزاری دفاع مقدس
تمام خیانت های پاریس به تهران در یک نگاه
مشرق نیوز
جزئیات بسته برجامی اروپا
ایرنا
راه اندازی حساب مخصوص برای مبادلات اروپا با ایران
اقتصاد نیوز
نمایشنامه ناتمام نفاق
شعار سال
حیات برجام در گرو یک بسته
ایرنا
وزرای خارجه ایران، 1+4 و موگرینی جمعه در وین گرد هم می آیند
بسیج پرس
ایران به دنبال ترور مقامات ارشد اسرائیل است!
باشگاه خبرنگاران
خیانت های تاریخی اروپاییان
اتاق خبر
حقوق بشر به سبک آمریکا؛ مردم ایران را بمباران کنید!
شهدای ایران
فرانسه با مسی دوئل می کند، رونالدو با سوارس/ برنامه دیدارهای امشب
ایران آنلاین
ایرانی ها؛ معنوی ترین مردم جهان
برترین ها
مروری دوباره بر قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
شعار سال
هند تحریم های یکجانبه علیه ایران را قبول ندارد
ایرنا
رتبه نخست دینداری به ایرانی ها رسید
پارس نیوز
ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان
باشگاه خبرنگاران
میر تاج الدینی: ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان هستند
جهان نیوز
جنگ بزرگ یا رویاروئی اروپا با آمریکا
شیعه نیوز
از انقلاب مردم ایران تا به بن بست رسیدن حکومت شاهنشاهی
شفاف نیوز
کمونیست چه غلطی می تواند بکند؟
هم اندیشی
اخبار مرتبط
bltسایت جماران : بی بی سی فارسی با شرافت حرفه ای خداحافظی می کند
bltمردمی ها : حمایت فایننشال تایمز از برجام: ترامپ با خروج از توافق هسته ای مرتکب اشتباه شد
bltشهدای ایران : انزوای واشنگتن در روز حمایت فایننشال تایمز از برجام
bltایرنا : اذعان به انزوای واشنگتن در روز حمایت فایننشال تایمز از برجام
bltبولتن نیوز : نگرانی از مرگ زودرس مطبوعات
bltرویداد 24 : به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!/ از سمت دولت و حاکمیت فرانسه محدودیتی برای ارائه خبر نداریم
bltنسیم : به خبرنگاران دردسرساز جایزه می دهیم!
bltشبستان : به خبرنگارانی که برای حکومت دردسر درست می کنند جایزه می دهیم!
bltپارسینه : جایزه به «خبرنگاران دردسرساز»
bltخبرگزاری بسیج : گاردین: لندن باید ضرب الاجل برگزیت را به تعویق بیندازد
bltایرنا : آزادی رو به زوال جامعه خبری در هند
bltاخبار اقتصاد ایران : غفلت از رکن چهارم دموکراسی چرا؟
bltشعار سال : سونامی جنگ روانی و رسانه های ایران
bltبرنا : پاریس در اشغال موساد
bltایسنا : لوموند: پاریس، زمین بازی موساد
bltشیعه نیوز : زائران در ایام حج از بازارگردی بپرهیزند
bltهمشهری آنلاین : رهبر انصارالله: توقف حمله به الحدیده شرط موافقت با نظارت بین المللی است
bltپارس نیوز : پاریس به تهران خیانت کرد
bltپارس نیوز : شرطی که یمن برای سازمان ملل گذاشت!
bltجامعه مهندسین : عبدالملک الحوثی: برای واگذاری کنترل بندر حدیده به سازمان ملل آماده ایم، اما شرط داریم
bltخبرگزاری دفاع مقدس : خیانت های پاریس به تهران در یک نگاه
bltمشرق نیوز : تمام خیانت های پاریس به تهران در یک نگاه
bltایرنا : جزئیات بسته برجامی اروپا
bltاقتصاد نیوز : راه اندازی حساب مخصوص برای مبادلات اروپا با ایران
bltشعار سال : نمایشنامه ناتمام نفاق
bltایرنا : حیات برجام در گرو یک بسته
bltبسیج پرس : وزرای خارجه ایران، 1+4 و موگرینی جمعه در وین گرد هم می آیند
bltباشگاه خبرنگاران : ایران به دنبال ترور مقامات ارشد اسرائیل است!
bltاتاق خبر : خیانت های تاریخی اروپاییان
bltشهدای ایران : حقوق بشر به سبک آمریکا؛ مردم ایران را بمباران کنید!
bltایران آنلاین : فرانسه با مسی دوئل می کند، رونالدو با سوارس/ برنامه دیدارهای امشب
bltبرترین ها : ایرانی ها؛ معنوی ترین مردم جهان
bltشعار سال : مروری دوباره بر قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات
bltایرنا : هند تحریم های یکجانبه علیه ایران را قبول ندارد
bltپارس نیوز : رتبه نخست دینداری به ایرانی ها رسید
bltباشگاه خبرنگاران : ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان
bltجهان نیوز : میر تاج الدینی: ایرانی ها معنوی ترین مردم جهان هستند
bltشیعه نیوز : جنگ بزرگ یا رویاروئی اروپا با آمریکا
bltشفاف نیوز : از انقلاب مردم ایران تا به بن بست رسیدن حکومت شاهنشاهی
bltهم اندیشی : کمونیست چه غلطی می تواند بکند؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.