مخبر - 1397/05/18 - آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟
... و، امّا کسی که گفت: سَر امام حسین (ع) در عَسقَلان بود آنگاه به مصر منتقل شد، استناد ایشان بر این کار، رویایی در خواب بود و موضوع این بود که مردی در خواب دید که سَر امام حسین (ع) در مکانی قرار دارد و جای دقیق آن در خواب برایش معیّن و مشخّص شد و آن جا را نَبش نمود.
آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سَر مبارک حضرت امام حسین (ع) که در صحرایِ «کربلا» در دهم ماه مُحرّم سال 61 هجری قمری، بنا بَر برخی نَقل ها، توسّط «شِمر بن ذِی الجَوشَن» (م.66 ق) از پیکر مطهّرِ ایشان، جُدا و به بارگاه «یزید بن مُعاویَه» (م.64 ق) خلیفه وقت اُمَوی در شهر «دمشق» بُرده شد، بستر اختلافاتِ فراوانی در تعیینِ محلّ دقیقِ دفن است.

«قاهره» در «مصر»، «دمشق» در «سوریّه»، «کربلا» در «عِراق»، «مدینه» در «عربستان» و دیگر مواضع بنابر نَقل های گوناگون به عنوانِ مکانِ دفن سَر مبارک آن حضرت (البتّه به جز مکان هایی که سَر مبارک از آن جا گذر داده و گردانده شده) بیان شده است و بدین مناسبت مردم در آن نقاط، زیارتگاه هایی با عنوان «مَشهد رَاس الحُسَین (ع)» یا «رَاسُ الحُسَین (ع)» یا چیزی شبیه به این نام ها بنا کرده اند که بسیار مورد توجّه و عنایت ویژه مسلمانانِ شیعه و سُنّی از گذشته تا حال بوده است.

عَسقَلان یکی از گزینه های محلّ دفن

یکی از شهر هایی که بنا بَر نَقل های تاریخی، سَر مبارک امام حسین (ع) در آن جا دفن شده، شهر «عَسقَلان» است که در آثار تاریخی، جغرافیایی و همچنین سفرنامه ها بِدان اشاراتی شده است؛
1) «ابنُ العِمرانی» (م.580 ق) تاریخ نگار دوران خلافت عبّاسیان در کتاب «الانباء فی تاریخ الخُلَفاء» نوشته است: «در نزد «یَزید» گروهی از مردم «عَسقَلان» حضور داشتند که از او تقاضا کردند تا سَر امام حسین (ع) در شهر آن ها دفن شود. آنگاه یزید، سَر را به آن ها تسلیم نمود و اهالی عَسقَلان آن را در شهرشان دفن نمودند و بر آن زیارتگاهی بنا کردند که تا الان از نواحی مختلف جهان زیارت می شود و به «مَشهَد الرّاس» (زیارتگاه سَر) معروف است.» [1]2) «زَکریّا بن محمّد قَزوینی» (م. 682 ق) دانشمند ایرانی الاصل، در کتاب خود موسوم به: «آثار البِلاد و اخبار العِباد»، ذیل شهر «عَسقَلان» نوشته است: «در آنجا مَزار سَر امام حسین (ع) است و بارگاهی باشکوه با سُتون هایی از سنگ های «مَرمَر» است و در آن ضَریح قرار دارد و مردم به آن تبَرّک می جویند و این مکان مورد توجّه مردمان از نواحی و شهر های مختلف است و برای آن نذر فراوان می کنند.» [2]3) «عَبدَرِیّ» (م.700 ق) از دانشمندان اهل «مَغرب» در سفرنامه معروف خود نوشته است: «در شهر عَسقَلان زیارتگاه سر امام حسین (ع) است و آن مسجد بلندِ بزرگ، زیبایی است و بخشی از آن در جهت قبله سقف دار است و در آن گودال بزرگی برای ذخیره کردن آب باران است و به ساختن آن یکی از حاکمان عُبَیدی (خُلَفای فاطِمی که از سال 297 ق. تا 567 ق. بر بخش هایی از غرب جهان اسلام حکومت کردند و این نام برگرفته از موسّس آن ها «عُبَیدالله بن حسین» است. آن ها شیعه اسماعیلی بودند که ما آن ها را شیعه «شش امامی» می خوانیم.) دستور داده که این موضوع بر دَرب آن نوشته شده است.

در طرف قبله این زیارتگاه، مسجد زیبای دیگری است که به «مسجد عُمَر» معروف است که آن ویران شده است و جز دیوار های آن چیزی باقی نمانده است و در آن سُتون هایی از جنس سنگ «مَرمَر» است که در نهایت زیبایی قرار گرفته وپا بَرجا هستند و همچنین در آن مسجد، سُتون سرخ رنگِ بسیار زیبایی وجود دارد و حکایت می کنند که مسیحیان آن را به شهرهایشان بردند. در آن موضع که مسیحیان آن سُتون را برداشتند در طرف قبله مسجد، چاه بزرگی پیدا شد که به بهترین شکل کار شده و شگفت انگیز است و به «چاه ابراهیم» شناخته می شود. با پلّه های بزرگی به درون آن می روند و خانه هایی است که گذرگاه هایی دارند و در چاه، چهار چشمه است هر کدام در یک جهت و از آن چشمه ها، کانال های آبی خارج می شوند که از سنگ ساخته شده است که هر کدام روبروی هم هستند و آب آن خوشمزه و شیرین است، ولی فراوان نیست و حکایت می کنند در فضایل آن آب چیز هایی که در صحّت گفته ها اعتمادی نیست و خدا داناتر است.» [3]4) «نُوَیری» (م.733 ق) دانشمند بزرگ مصری، در این میان در مورد انتقال و حتّی پیدایش این مزار، شرح کامل تری دارد و نوشته است: «و، امّا کسی که گفت: سَر امام حسین (ع) در عَسقَلان بود آنگاه به مصر منتقل شد، استناد ایشان بر این کار، رویایی در خواب بود و موضوع این بود که مردی در خواب دید که سَر امام حسین (ع) در مکانی قرار دارد و جای دقیق آن در خواب برایش معیّن و مشخّص شد و آن جا را نَبش نمود. این اتّفاق در زمان حکومتِ «مستَنصِرُ بِالله عُبَیدی (فاطِمی) حاکم مصر (از 427 ق. تا 488 ق. حدود 61 سال حکمرانی) و دوران وزارت «بَدر الجَمالی» (م.487 ق.) (بین سال های 467 ق. تا 487 ق) بود و بَدر الجَمالی برای سَر امام حسین (ع) در عَسقَلان زیارتگاهی بنا کرد.» [4]5) «ابن بَطّوطَه» (م.779 ق) جهانگرد مغربی در سفرنامه اش در بخشی که مربوط به شهر عَسقَلان است نوشته است: «زیارتگاه سَر امام حسین (ع) در شهر عَسقَلان مسجد بزرگ و مرتفعی است که در آن گودالی جهت جمع کردن آب وجود دارد. به ساختن این زیارتگاه یکی از [ خُلَفای]«عُبَیدیان» (خُلَفای فاطِمی) دستور داده است و این امر بر درب آن نوشته شده است. در سمت قبله این زیارتگاه، مسجدی بزرگ و معروف به «مسجد عُمَر» وجود دارد که جز دیوارهایش چیزی از آن برجای نمانده است در آن مسجد سُتون هایی از جنس سنگ «مَرمَر» وجود دارد که در زیبایی مثل و مانندی ندارند و برخی از این سُتون ها ایستاده و پابرجا و برخی فرو افتاده هستند. از جمله این سُتون ها سُتون سرخ رنگِ شگفت انگیزی است که مردم تصوّر می کنند که مسیحیان (به هنگام فتح و غلبه بر شهر عَسقَلان در سال 548 ق) آن را به شهرهایشان [در اروپا]بردند آنگاه این سُتون از آن جا ناپدید شد و در جای اصلی خود در عَسقَلان آشکار گردید.» [5]

عَسقَلان کجاست؟

عَسقَلان، شهری که بنا بَر بعضی روایاتِ تاریخی مزارِ سَر مبارک امام حسین (ع) در آن واقع شده است الان کجا قرار دارد؟ در پاسخ باید گفت:شهر عَسقَلان شهری بندری در سواحل دریایِ «مِدیتِرانه» که در قدیم به جهت زیبایی و نیکویی به «عروس شام» معروف بوده [6]و جزء سرزمین «فلسطین» بوده است که بعد ها با اشغال و غَصب این سرزمین توسّط صَهیونیست ها، با نام عِبری «Ashkelon» (اَشکِلون) در نقشه های جغرافیایی شناخته می شود و اکنون در «اسراییل» قرار گرفته است.

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

ویرانی مَزار رَاسُ الحسین (ع)

«مَشهَد نَبی حُسَین» (حَرَم و زیارتگاه سَر امام حسین (ع)) در عَسقَلان به عنوان بنایی باشکوه شناخته شده بود. [7]و در دوران حکومت «بریتانیا» (1920-1948)، یک حَرَم بزرگ در بالای تپّه بود که مزار و قبر معیّنی نداشت و تنها قطعه ای از یک سُتون، محلّ دفن سَر امام حسین (ع) را مشخّص کرده بود. [8]در ژوییه 1950 میلادی (یعنی دو سال بعد از اعلام رسمی استقلال اسراییل در 14 مه 1948)، این حرم به دستور «موشِه دایان» (م.1401 ق.) و مطابق با سیاست های اسرائیل، جهت از بین بردن مکان های تاریخیِ مسلمانان نابود شد. [9]

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

در زیر تصویر حَرم یا به عبارتی زیارتگاه سَر مبارک امام حسین (ع) در شهر عَسقَلان را در سال 1943 میلادی و پیش از استقلال «اسراییل» مشاهده می کنید.

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

روزنامه چپ گرایِ اسراییلی «هاآرِتص» که قدیمی ترین روزنامه عِبری و انگلیسی زبان اسراییل است در مورد ویرانی «زیارتگاه سَر امام حسین (ع)» در عَسقَلان (اَشکِلون) با تیترِ «تاریخ پاک شده» در ژوییه 2007 میلادی مقاله بسیار مفصّلی نوشت که به تَلخیص در این فرصت بیان می کنیم.

«در میان خَرابه هایِ عَسقَلان باستان، «مَشهَد نَبی حسین» (مَزار سَر مبارک امام حسین (ع)) قرار داشت. زائران مسلمان، چه شیعه و چه سُنّی، از این مکان بازدید می کردند. امّا پس از جولای 1950 میلادی، نیرو های دفاعی اسرائیل، «مَشهَد نَبی حسین» را منفجر کردند. این تنها محلّ مقدّس مسلمان نبود که پس از جنگ استقلال اسراییل نابود شد. آنچه در مورد «مَشهَد نبَی حسین» غیرمعمول می باشد، این است که این تخریب مستند شده است و مسئولیّت مستقیم را افسری به نام «موشِه دایان»، بر عهده گرفت. این اسناد نشان می دهد که این مکان مقدّس به طور عمدی منفجر شده است. یکی از باستان شناسان یهودی در این خصوص و همین طور در مورد دیگر مساجدی که در آن ایّام نابود و منفجر شدند نامه نگاری ها و تلاش های اجتماعی و فرهنگی فراوانی انجام داد، زیرا معتقد بود که اماکن مقدّس و معنوی باید حفظ شوند و این فرقی نمی کند که آن مکان ها چه برای یهودیان، مسیحیان یا مسلمانان باشند.» [10]

محلّ دقیق مزار رَاسُ الحُسَین (ع)

اکنون آن مزار سَر مبارک امام حسین (ع) که در منابع تاریخی ذکر کردیم در محوّطه «مرکز پزشکی بارزیلای» (Barzilai Medical Center) «اسراییل» قرار گرفته است؛ که تصویر آن بیمارستان را در زیر می بینید.

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

احیای دوباره زیارتگاه رَاس الحسین (ع)

برای غربی ها این موضوع جالب به نظر رسیده است، زیرا «لوس آنجِلِس تایمز» در در تاریخ 21 مه 2008 میلادی با تیتر «سورپرایز مقدّس پشت بیمارستان اسراییلی» نوشت: مکان مقدّسی برای شیعیان که هر ساله هزاران نفر برای نیایش به آنجا می روند. شهر اَشکِلون (عَسقَلان) پنج هزار سال پیشینه تاریخی دارد در حالی که «بیمارستان بارزیلای» در سال 1961 میلادی ساخته شده است. برخی شیعیان هند و پاکستان برای زیارت به آن بیمارستان می روند. حدود یک دهه پیش یک رهبر روحانی شیعه (مُحمّد بُرهان الدّین (م.1435 ق)، پنجاه و دومین رهبر شیعه اسماعیلیّه) درخواست غیرمعمولی از بیمارستان مبنی بر ایجاد یک محلّ نماز برای زائران داشت.

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

«دکتر ران لوبِل» ((Ron Lobel، معاون مرکز پزشکی بارزیلای، از آن عالم شیعه پرسید: از کجا می دانید که این جا یک منطقه باستانی است؟ من با او به سوی آن مزار رفتم. او بیلی را آورد و شروع به حفّاری کرد. به طرز شگفت انگیزی، یک متر یا خیلی عمیق تر، او سنگ بنای مسجدی باستانی را کشف کرد.

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

با مساعدت مسئولان بیمارستان، بهترین سنگ مَرمَر «هندوستان» را به آن مکان آوردند و محوّطه ای برای خواندن نماز ساخته شد.» [11]

در زیر تصاویری را مشاهده می کنید که این مکان را به طور محدود و در حدّ یک سکّو برای نمازگزاران، بازسازی کرده اند.

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟

آیا سَر مبارک امام حسین (ع) در اسراییل است؟

چنان که در ابتدای بحث بیان کردیم در این که محلّ دفنِ سَر مبارک امام حسین (ع) دقیقا کجا واقع شده است اختلافات فراوان وجود دارد. این که سَر مبارک ایشان در شهر «عَسقَلان» بوده یا خیر نیز به طور قطع و یقین شامل آن موارد می شود. از سوی دیگر در آغاز آوردیم که مزاری نیز در قاهره مصر به «رَاسُ الحُسَین (ع)» و مدفن سَر آن امامِ هُمام مشهور است و برخی از تاریخ دانان و جغرافی دانان قدیم، چنین روایت کرده اند که سَر مبارک امام را از عَسقَلان به قاهره در مصر انتقال داده و در آن موضع دفن نموده اند که می توان از افراد زیر یاد نمود؛

1) «علىّ بن ابو بَکر هَرَوی» (م. 611 ق.) تنها اشاره ای موجز، در حدّ انتقال سَر مبارک از عَسقَلان به قاهره نموده است. [12]2) «یاقوت حَمَوی» (م.626 ق.) جغرافی دان بزرگ مسلمان، تاکید نموده است که سَر مبارک امام حسین (ع) را به حسب این که «فَرَنگ» بر عَسقَلان حاکم و فرمانروا شدند، به قاهره انتقال دادند. [13]3) «سِبط ابن جَوزی» (م.654 ق) در مقام یک تاریخ نگار در مورد مکان دفن سَر امام حسین (ع) احتمالاتی را بیان می کند و در خصوص یکی از آن ها می نویسد: «خُلَفای فاطِمی سَر امام حسین (ع) را از «باب فَرادیس» [در دمشق سوریّه]به عَسقَلان و سپس از آنجا به قاهره انتقال دادند.» [14]4) «نُوَیری» (م.733 ق) دانشمند مصری، در زمینه انتقال سر از عسقلان به قاهره نوشته است: «این زیارتگاه تا زمان هجوم و حمله فَرَنگ (مسیحیان اروپایی) در سال 548 ق به قوّت خویش پابرجا بود تا این که سَر از طریق دریا به «قاهره» منتقل و حمل شد.» [15]5) «ابن بَطّوطَه» (م.779 ق) جهانگرد اهل «مَغرب»، در سفر خود به عَسقَلان به این مزار و انتساب آن به سَر مبارک امام حسین (ع) و انتقال سَر آن حضرت به قاهره مصر، تَصریح و اشاره ای گذرا می کند. [16]6) «قَلقَشَندی» (م.821 ق) اَدیب و تاریخ دان مصری به انتقال سَر مبارک از عَسقَلان به قاهره اشاره نموده و نوشته است: «این زیارتگاه (مزار سَر امام حسین ع. در قاهره) را «صالِح طَلائِع بن رُزّیک» (م.556 ق) وزیر «فائِز» (فائِز بِنصرالله خلیفه فاطِمی، آغاز حکومت 549 ق؛ و پایان 555 ق.) و همچنین «عاضِد» (العاضِد لِدین الله، آخرین خلیفه فاطِمی، آغاز حکومت 555 ق؛ و پایان 567 ق.) از خُلَفای فاطِمی (عُبَیدی) بیرون از «باب زُوَیلَه» بنا کرد. علّت انتقال سَر امام حسین (ع) از عَسقَلان، بیم هجوم فَرَنگ به آن جا بود وقتی صالِح طَلائِع بن رُزّیک، بنا را به اتمام رساند فائِز (خلیفه فاطِمی) [به جهت تَکریم و احترام بیشتر نسبت به سَر]اجازه دفن سَر را در آنجا نداد بنابراین برای آن سَر، مزاری در جوار قصر [کاخ فائِز، خلیفه فاطِمی]معروف به «مَشهدُ الحُسَین (ع)) بنا نمودند و آن سَر در سال 549 ق از عَسقَلان به [قاهره]انتقال پیدا کرد.» [17]7) «مَقریزی» (م.845 ق) تاریخ نگار برجسته مصری نیز در مورد زیارتگاه سَر امام حسین (ع) در عَسقَلان، تاکید نموده که سَر مبارک آن حضرت از آن جا به قاهره به جهت هجوم فَرَنگ، منتقل شده است و در مورد سَر و کرامات آن نکته هایی گفته است. بخشی از گزارش او به تَلخیص چنین است: «در عَسقَلان مکانی قدیمی بود که در آن سَر امام حسین (ع) قرار داشت. «اَفضَل» (م.515 ق) [پسر بَدر الجَمالی وزیر]آن سَر را از آن مکان خارج نمود و عطر افشانی کرد و آن سَر را در سبدی حمل نمود و آن را در بالاترین جا قرار داد. او زیارتگاه را تعمیر کرد و هنگامی که کامل شد، اَفضَل سَر شریف را بر روی سینه اش حمل کرد و پیاده رفت تا این که سَر را در محل خودش قرار داد و گفته شده است:که زیارتگاه عَسقَلان را «بَدر الجَمالی» بنا کرد و پسرش «اَفضَل» آن را تکمیل کرد و سَر از عَسقَلان به قاهره برده شد و گفته شده است که سَر شریف هنگامی که از زیارتگاه عَسقَلان خارج شد، خون آن خشک نشده بود (تازه بود) و رایحه ای، چون بوی «مُشک» داشت.» [18]

نتیجه گیری

نُوَیری دانشمند مصری زمان کشف سَر امام حسین (ع) در شهر عَسقَلان و ساختن زیارتگاه بر آن را ایّام حکومت مُستَنصِر فاطِمی ـ. که شیعه اسماعیلی بود ـ. و روزگارِ وزارت «بَدر الجَمالی» در دوران مُستَنصِر (بین سال های 467 ق. تا 487 ق) برمی شمرد و عامل کشف آن را نیز «خواب نَما» می داند. زمان انتقال سَر نیز از عَسقَلان به قاهره بنابَر گفته قَلقَشَندی دانشمند دیگر مصری، سال 549 ق (زمان حکومت فائِز فاطِمی) بوده است و علّت انتقال به مصر نیز بنا بر گزارش ها به خصوص گزارش نُوَیری، اِستیلا و هجوم فَرَنگ یا به عبارتی مسیحیان اروپایی به شهر عَسقَلان در سال 548 ق بوده است. با این همه، وجود قطعی سَر مبارک امام حسین (ع) در عَسقَلان، مخالفانی نیز دارد برای نمونه «یافِعی» (م.768 ق) تاریخ نگارِ یَمَنی به طور کل موجودیّت سَر امام حسین (ع) درعَسقَلان را از اساس صحیح نمی داند [19]به هر روی سَر مبارک امام حسین (ع) با فرض این که آن جا بوده، بنابَر نقل های روشن تاریخی، به علّت هجوم مسیحیانِ اروپایی از آن مکان به قاهره در سرزمین مصر انتقال پیدا کرده و دیگر در عَسقَلان (اسراییل کنونی) نیست؛ لذا این مکانی که شیعیان در گذشته به آن متمایل بوده اند و اخیرا در بیمارستان «بارزیلای اسراییل» در «اَشکِلون» (عَسقَلان) به کوششِ «محمّد بُرهان الدّین» (م.1435 ق) پنجاه و دومین رهبر شیعیان اسماعیلی (بُهرَه ای هایِ داوودی در هند و پاکستان) بر روی بقایایِ منفجر شده، اِحیا شد، بی شک حالت نمادین و یادبود برای دوستداران آن حضرت دارد.

پی نوشت:

[1]الانباء فی تاریخ الخلفاء، ص. 54. / [2]آثار البلاد و اخبار العباد، ص. 222. / [3]رحلة العبدری، ص. 476. / [4]نهایة الأرب فی فنون الأدب، ج‏20، ص. 478. [5]رحله ابن بطوطه، ج. 1، ص. 252. / [6]آثار البلاد، ص. 222.
[7].Moshe Gil, A. History of Palestine, 634–1099 (1997) p. 193–194
[8]Tewfik Canaan (1927). Mohammedan Saints and Sanctuaries in Palestine. Jerusalem: Ariel Publishing House. p. 151.
[9]Meron Rapoport, History Erased, Haaretz, 5 July 2007.
[10]http://www.haaretz.com/weekend/magazine/history-erased-1.224899.
[11]http://articles.latimes.com/2008/may/21/world/fg-mosque21.
[12]الإشارات إلی معرفة الزیارات، ص. 38. / [13]معجم البلدان، ج. 5 ص. 142. / [14]تذکره الخواص، ص. 239. / [15]نهایة الأرب فی فنون الأدب، ج‏20، ص. 478. / [16]رحله ابن بطوطه، ج. 1، ص. 252. / [17]صبح الأعشى فی صناعة الإنشاء، ج. 3، ص. 413. / [18]المواعظ و الإعتبار بذکر الخطط و الآثار، ج. 2، ص. 323. [19]مرآة الجنان ج. 1، ص. 110.

نویسنده ومحقّق:سیّدمرتضی میرسراجی، دانشجوی دکترای تخصّصی الهیّات ومعارف اسلامی، علوم قرآن وحدیث

منبع: تابناک باتو

انتهای پیام/

راس امام حسین(ع) کجا قرار دارد؟
کلیدواژه های این خبر
جهان اسلام   مسیحیان   زیارت   قبله   دانشمند   چشمه   خلیفه   سفرنامه   گودال   خلافت   شیعه   یزید   زیارتگاه   امام حسین علیه السلام   آثار تاریخی   رژیم صهیونیستی   مصر  
اخبار مرتبط
قدرت نرم جمهوری اسلامی برای مقابله با جنگ روانی دشمن
شبکه الکوثر
سه ضرورت توسعه علمی دوره امام باقر
عقیق
امام باقر(ع)، راوی موثق کربلا است
عقیق
امام باقر (ع) در نگاه خاورشناسان
کرب و بلا
سه ضرورت توسعه علمی دوره امام باقر(ع)/ پایه گذار علم اصول
مهر نیوز
هاشمی رفسنجانی: بر طبل تفرقه و اختلاف نکوبیم
تسنیم
خامه یار: فرهنگ شهادت قدرت نرم جمهوری اسلامی و پادزهر جنگ روانی دشمن است
نسیم
بررسی علل شهادت امام باقر(ع)/اقدام امام باقر(ع) در زمینه تثبیت خط ولایت
قم نیوز
عصر امام باقر(ع)، عصر تجدید حیات اسلام
سایت جماران
دلیل اینکه حرمین معصومین فضای نورانی دارد چیست؟
پارس نیوز
جاذبه های گردشگری کربلا | کربلا در اوج پاکی و شکوه
فانوس نیوز
چگونگی تاسیس مجله نورالحسین(ع) تا وضعیت پیروان ادیان و شیعیان در کامرون
آینده روشن
آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟
تقریب نیوز
آیا سَر امام حسین(ع) در بیمارستانی در اسراییل است؟
شعار سال
آیا سَر امام حسین (ع) در اسرائیل است؟
تیتر یک
سَر مبارک امام حسین علیه السلام در اسراییل است!+عکس
پارس نیوز
آیا سَر امام حسین(ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟
شیعه نیوز
داستان نهی بنی اسرائیل از ماهی گیری روز شنبه چه بود؟
باشگاه خبرنگاران
راز جوشیدن چشمه های آب به اذن خداوند برای قوم بنی اسرائیل چه بود؟
باشگاه خبرنگاران
چه کتاب هایی با محوریت حج تدوین شده اند؟
نسیم
گام بلند منطقه آزاد ماکو برای سفر/ ارائه بسته های مشترک سفر
آناهید نیوز
گوساله سامری چگونه به صدا درآمد؟
مردم نیوز
گوساله سامری چگونه صدا كرد؟
باشگاه خبرنگاران
کدام دعا نباید بالای منبر خوانده شود؟
باشگاه خبرنگاران
امام رضا؛ پرچم هدایت / آیت الله امام موسی صدر
داپبزرگ اسلامیره المعارف
امروز همه کفر در برابر همه اسلام قرار گرفته است
تسنیم
ترجمه انگلیسی «حکمت نامه رضوی»
باشگاه خبرنگاران
ضد تاکتیک در مبارزه امام رضا علیه السلام با مأمون
صدا و سیما
جاذبه های گردشگری خور و بیابانک اصفهان+ عکس
اتاق خبر
امام رضا(ع) در مبارزه با تحریف ها اسلام را حفظ کرد
فارس
امام رضا(ع) عامل ایجاد و احیای مکتب تشیع در سرزمین ایران بود/ ضرورت تأسی روحانیون به سیره مناظراتی و رأفت امام رضا (ع)
تسنیم
ترجمه انگلیسی حکمت نامه رضوی رونمایی شد/شناخت نامه حدیث به زودی رونمایی می شود
ایسنا
تلاش تندروهای آمریکایی علیه ایران محتوم به شکست است
سایت جماران
رونمایی «سر دلبران» از فضائل امیرمومنان(ع)
شبستان
دلیل بدعهدی و پیمان شکنی های مکرر فرعون چه بود؟
باشگاه خبرنگاران
تصویب لایحه دولت – ملت یهود مقدمه چالش های بیشتر در منطقه است
باشگاه خبرنگاران
دلیل هجرت احمد بن موسی (ع) به ایران چه بود؟
باشگاه خبرنگاران
به جای جای دلم جای پای تو است حسین
باشگاه خبرنگاران
باید به مسلمانان جهان ثابت کنیم که به دنبال جنگ افروزی نیستیم/ جمهوری اسلامی همواره پرچم وحدت را برافراشته است
باشگاه خبرنگاران
بهترین راه برای آشناشدن با مکتب اهل بیت(ع) مناسبت های مذهبی است
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltشبکه الکوثر : قدرت نرم جمهوری اسلامی برای مقابله با جنگ روانی دشمن
bltعقیق : سه ضرورت توسعه علمی دوره امام باقر
bltعقیق : امام باقر(ع)، راوی موثق کربلا است
bltکرب و بلا : امام باقر (ع) در نگاه خاورشناسان
bltمهر نیوز : سه ضرورت توسعه علمی دوره امام باقر(ع)/ پایه گذار علم اصول
bltتسنیم : هاشمی رفسنجانی: بر طبل تفرقه و اختلاف نکوبیم
bltنسیم : خامه یار: فرهنگ شهادت قدرت نرم جمهوری اسلامی و پادزهر جنگ روانی دشمن است
bltقم نیوز : بررسی علل شهادت امام باقر(ع)/اقدام امام باقر(ع) در زمینه تثبیت خط ولایت
bltسایت جماران : عصر امام باقر(ع)، عصر تجدید حیات اسلام
bltپارس نیوز : دلیل اینکه حرمین معصومین فضای نورانی دارد چیست؟
bltفانوس نیوز : جاذبه های گردشگری کربلا | کربلا در اوج پاکی و شکوه
bltآینده روشن : چگونگی تاسیس مجله نورالحسین(ع) تا وضعیت پیروان ادیان و شیعیان در کامرون
bltتقریب نیوز : آیا سَر امام حسین (ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟
bltشعار سال : آیا سَر امام حسین(ع) در بیمارستانی در اسراییل است؟
bltتیتر یک : آیا سَر امام حسین (ع) در اسرائیل است؟
bltپارس نیوز : سَر مبارک امام حسین علیه السلام در اسراییل است!+عکس
bltشیعه نیوز : آیا سَر امام حسین(ع) در بیمارستانی در اسرائیل است؟
bltباشگاه خبرنگاران : داستان نهی بنی اسرائیل از ماهی گیری روز شنبه چه بود؟
bltباشگاه خبرنگاران : راز جوشیدن چشمه های آب به اذن خداوند برای قوم بنی اسرائیل چه بود؟
bltنسیم : چه کتاب هایی با محوریت حج تدوین شده اند؟
bltآناهید نیوز : گام بلند منطقه آزاد ماکو برای سفر/ ارائه بسته های مشترک سفر
bltمردم نیوز : گوساله سامری چگونه به صدا درآمد؟
bltباشگاه خبرنگاران : گوساله سامری چگونه صدا كرد؟
bltباشگاه خبرنگاران : کدام دعا نباید بالای منبر خوانده شود؟
bltداپبزرگ اسلامیره المعارف : امام رضا؛ پرچم هدایت / آیت الله امام موسی صدر
bltتسنیم : امروز همه کفر در برابر همه اسلام قرار گرفته است
bltباشگاه خبرنگاران : ترجمه انگلیسی «حکمت نامه رضوی»
bltصدا و سیما : ضد تاکتیک در مبارزه امام رضا علیه السلام با مأمون
bltاتاق خبر : جاذبه های گردشگری خور و بیابانک اصفهان+ عکس
bltفارس : امام رضا(ع) در مبارزه با تحریف ها اسلام را حفظ کرد
bltتسنیم : امام رضا(ع) عامل ایجاد و احیای مکتب تشیع در سرزمین ایران بود/ ضرورت تأسی روحانیون به سیره مناظراتی و رأفت امام رضا (ع)
bltایسنا : ترجمه انگلیسی حکمت نامه رضوی رونمایی شد/شناخت نامه حدیث به زودی رونمایی می شود
bltسایت جماران : تلاش تندروهای آمریکایی علیه ایران محتوم به شکست است
bltشبستان : رونمایی «سر دلبران» از فضائل امیرمومنان(ع)
bltباشگاه خبرنگاران : دلیل بدعهدی و پیمان شکنی های مکرر فرعون چه بود؟
bltباشگاه خبرنگاران : تصویب لایحه دولت – ملت یهود مقدمه چالش های بیشتر در منطقه است
bltباشگاه خبرنگاران : دلیل هجرت احمد بن موسی (ع) به ایران چه بود؟
bltباشگاه خبرنگاران : به جای جای دلم جای پای تو است حسین
bltباشگاه خبرنگاران : باید به مسلمانان جهان ثابت کنیم که به دنبال جنگ افروزی نیستیم/ جمهوری اسلامی همواره پرچم وحدت را برافراشته است
bltباشگاه خبرنگاران : بهترین راه برای آشناشدن با مکتب اهل بیت(ع) مناسبت های مذهبی است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.