مخبر - 1397/05/18 - معمایی به نام عدم دفاع از قهرمانی در لیگ جزیره

معمایی به نام عدم دفاع از قهرمانی در لیگ جزیره
 چرا تیم های لیگ برتری نمی توانند از عنوان قهرمانی خود در لیگ جزیره دفاع کنند؟
معمایی به نام عدم دفاع از قهرمانی در لیگ جزیره

وبسایت نود: چرا تیم های لیگ برتری نمی توانند از عنوان قهرمانی خود در لیگ جزیره دفاع کنند؟

تا همین دو سال قبل، یکی از نکات برجسته لیگ قهرمانان، نه بازیکنان، نه تیم ها، نه مربیان و نه استادیوم ها بود، بلکه جنبه رقابتی این تورنمنت بود که موجب شده بود در فرمت جدید این مسابقات با نام لیگ قهرمانان اروپا، هیچ باشگاهی نتوانسته بود از عنوان قهرمانی خود دفاع کند. این اتفاق معمایی را درباره این تورنمنت مطرح کرده بود که البته با سلطه سه ساله رئال مادرید و دو بار دفاع از عنوان قهرمانی، به فراموشی سپرده شد.

حالا لیگ قهرمانان هم صاحب یک قهرمان تکراری شده است، مثل یوونتوس که هفت فصل است در ایتالیا قهرمان شده، بایرنی که شش بار پیاپی در بوندس لیگا قهرمان شده یا پاریسن ژرمن که از شش فصل اخیر، پنج بار به قهرمانی در لیگ فرانسه رسیده است. در طی نه سال گذشته در تمام 55 لیگ کشورهای عضو یوفا، حداقل یک بار تیم ها از عنوان قهرمانی خود در لیگ دفاع کرده اند، جز یک کشور و یک لیگ: لیگ برتر انگلیس.

بعد از آن که یونایتد توانست در فصل 2008-2009 قهرمان لیگ برتر شود و از عنوان قهرمانی خود دفاع کند و در واقع هتریکی در قهرمانی در جزیره به ثبت برساند، لیگ برتر هرگز دفاع از عنوان قهرمانی را به خود ندیده است. اگر تیم پپ هم نتواند در این فصل از قهرمانی خود دفاع کند، برای یک دهه در فوتبال انگلیس، قهرمان هر سال عوض شده که یک رکورد در فوتبال مدرن است.

معمایی به نام عدم دفاع از قهرمانی در لیگ جزیره

جالب تر اینکه، اگر در سال های اولیه این روند، تیم ها نزدیک به قهرمانی و حضور در صدر جدول بودند، مثل منچستریونایتد 2011-2012 که از نظر امتیاز نسبت به فصل قبل که قهرمان شده بود، تفاوتی نداشت. در سه فصل اخیر اوضاع در فوتبال جزیره برای مدافع عنوان قهرمانی کابوس وار بوده است.

چلسی و لسترسیتی و باز هم چلسی در سه فصل اخیر، حداقل ده برد به نسبت فصلی که قهرمان شدند، کمتر کسب کردند و این موجب شد رانیری و مورینیو در میانه فصل شغل شان را از دست بدهند و کونته هم در پایان فصل گذشته، جایگاهش را از دست داد.

اگرچه شاید تغییر بازیکنان و شرایط باشگاه در ترانسفرها در این موضوع تاثیرگذار بوده ولی جنبه تاکتیکی قضیه فراتر از این ها است. با افت چلسی در فصل 2015-2016، لسترسیتی با سبک منحصر به فرد خود دنیا را شگفت زده کرد. آن ها توپ را به حریف واگذار می کردند و در عوض با تکیه به قدرت دریبلینگ محرز و سرعت واردی، در ضدحملات به حریف ضربه می زدند. اما فصل بعد رقبا سبک بازی لسترسیتی را شناختند.

ورود مربیان جدید و بزرگی مثل کونته و گواردیولا، شرایط را در مالکیت توپ با ساختار جدیدی همراه ساخت، استفاده از سیستم های متفاوت در خط دفاع و حمله موجب شد تیم های آن ها دیگر در زمان از دست دادن توپ خیلی آسیب پذیر نباشند، لسترسیتی هم که آلترناتیوی در برنامه هایش نداشت، در اجرای این سبک با مشکل مواجه شد و ناکام ماند.

برای کونته هم اتفاقی مشابه افتاد. تغییر سیستم تیم به 3-4-3، آن ها را از میانه جدول کند و به یکباره به صدرنشین دست نیافتنی رسید. چلسی با همین روش تا فصل بهار پیش رفت و صدرنشین ماند و کم کم رقبا دست سرمربی ایتالیایی را خواندند و اگرچه چلسی قهرمان شد ولی در هفته های پایانی برتری چلسی آنقدرها مثل قبل محسوس نبود.

حتی ونگر که برای بیش از 1000 بازی از سیستم 4 نفره دفاعی استفاده کرده بود، به سیستم دفاع سه نفره روی آورد و با همین سیستم مهمترین نتیجه ای که کسب کرد پیروزی مقابل چلسی در فینال جام حذفی بود.

حالا چالش گواردیولا در منچسترسیتی این است که تیمش را باطراوت نگاه دارد تا دوباره قهرمانی را کسب کند، کاری که بعد از فصول اولش در بارسا و بایرن مونیخ، با جذب زلاتان و لواندوفسکی انجام داد تا تیمش را تقویت کند. اما مهمترین ورودی سیتی در فصل تابستان، محرزی بوده که به نظر خیلی به درد سیستم 4-3-3 نمی خورد، مگر آن که پپ تصمیم بگیرد از استرلینگ در نقش نه کاذب بهره بگیرد و محرز به پست دیگری منتقل شود.

بعید به نظر می رسد که داستان چلسی و لستر برای سیتی تکرار شود و آن ها با افتی قابل توجه روبرو شوند ولی در بررسی ناکامی تیم های مدافع عنوان قهرمانی، باید به روند سینوسی چلسی هم به عنوان یک فاکتور کلیدی نگاه کرد.

معمایی به نام عدم دفاع از قهرمانی در لیگ جزیره

نگاهی به امتیازات عجیب و غریب و بالا و پایین چلسی در طی چهار فصل اخیر نشان می دهد که چقدر روند بی ثباتی داشته اند که در کمتر تیمی در قاره اروپا قابل مشاهده است. شکوفایی یکباره بازیکنان تحت نظر مربی جدید و سپس قرار گرفتن در مقابل او، شاید دلیلی باشد برای سیکل متناوب چلسی در لیگ برتر در طی فصول اخیر.

لازم به ذکر است که عملکرد فاجعه بار چلسی در فصل 2015-2016 موجب شد آن ها حتی سهمیه لیگ اروپا فصل بعد را هم نگیرند و اگرچه این موضوع به وجهه باشگاه از چندمنظر ضربه زد ولی عدم وجود برنامه اروپایی در تقویم بازی های تیم، به چلسی کمک کرد و آن ها علاوه بر قهرمانی در لیگ با 93 امتیاز، به فینال جام حذفی هم رسیدند. لسترسیتی هم به مدد عدم حضور در اروپا، موفق شد به قهرمانی در لیگ جزیره برسد ولی فصل بعد با حضور در رقابت های اروپایی، دچار افت شد.

البته باید اشاره کرد که سلطه بر فوتبال انگلیس هم بعد از جنگ چهانی دوم، شرایط متفاوتی به خود دیده است. بعد از حکمرانی لیورپول در فاصله سال های 70 تا 80 میلادی بر فوتبال انگلیس، تنها سرآلکس فرگوسن کسی بود که در تکرار قهرمانی ها نقش پررنگی داشت. از سال 1960 به این طرف، فرگوسن صاحب نیمی از دفاع از عنوان قهرمانی های رقم خورده در فوتبال انگلیس است.

با تمام این تفاسیر و توجه به اینکه گواردیولا در بایرن و بارسلونا دو بار از عنوان قهرمانی اش دفاع کرده است و اکنون بخت اول قهرمانی هم به حساب می آید، سخت است که تصور کنیم تیم او هم به سرنوشت چلسی و لسترسیتی دچار می شود.

حتی با وجود این که خود منچسترسیتی بعد از قهرمانی با مانچینی و پیگیرینی در لیگ برتر، سال بعد دچار افت شد. لیگ برتر همیشه به جنبه رقابتی بودن خود شهره بوده و این که هر تیمی توان شکست تیم دیگر را دارد. ولی سیتی فصل قبل 100 امتیاز کسب کرد و 19 تیم لیگ برتر را برد و با اقتدار و شکستن رکوردهای مختلف قهرمان شد. در نتیجه بعید است بخواهیم سیتی گواردیولا را با چلسی فصل 2015-2016 مقایسه کنیم که دهم شد.

در نهایت شاید دوباره به این کلیشه می رسیم: قهرمان شدن سخت است ولی حفظ قهرمانی سخت تر !


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فوتبال   انگلستان   فصل بهار   لیگ برتر   رئال مادرید   ایتالیا   لیگ برتر انگلیس   مورینیو   گواردیولا   لیگ قهرمانان   لیگ جزیره   رانیری   کونته   تورنمنت   یونایتد   یوفا   چلسی   فینال جام حذفی   قهرمان لیگ برتر   یوونتوس   لیگ فرانسه   لیگ قهرمانان اروپا   بوندس لیگا   فرمت   استادیوم   وب سایت   لیگ برتری   تاکتیکی   پاریس سنت ژرمن   منچستر یونایتد   ونگر  
اخبار مرتبط
مورینیو سزاوار تقدیر در لیگ قهرمانان
صبح تهران
گواردیولا با منچستریونایتد قهرمان نمی شد
برترین ها
تیم های بدون شکست لیگ های معتبر اروپا
خبر فوری
به بهانه بازگشت تینکرمن به لیگ برتر
برترین ها
میلان - یوونتوس؛ یورش گورخر عصبانی به لشکر نصفه و نیمه گتوزو/ جدال مورینیو و گواردیولا در دربی منچستر
خبر فوری
خط قرمز غول های اروپایی روی لیگ قهرمانان!
پارسینه
خط قرمز غول های اروپایی روی لیگ قهرمانان! /برگزار لیگی جدید در قاره سبز؟
الف
مذاکره پنهانی غول های اروپایی برای ایجاد سوپر لیگ
برترین ها
افشاگری فوتبال لیکس از مذاکره پنهانی غول های اروپایی برای ایجاد سوپر لیگ
برنامه ۹۰
درآمد هنگفت رئال، رم و لیورپول از لیگ قهرمانان
ورزش 3
فوتبال جهان| سبقت لیورپول از منچستریونایتد در کسب درآمد از لیگ قهرمانان اروپا/ صدرنشینی رئال مادرید و صعود ایتالیایی ها
تسنیم
کدام مربیان در تابستان به رئال مادرید، نه گفتند؟
برترین ها
کدام مربیان در تابستان به رئال مادرید "نه" گفتند؟
برنامه ۹۰
فرگوسن می خواست ادن را جانشین رونالدو کند/ چرا آزار امروز سرخپوش نیست و ستاره چلسی است؟
ورزش 3
استمفوردبریج پل یونایتد و مورینیو برای فرار از ناکامی/ جدال بارسای بحران زده با صدرنشین جدید لالیگا
باشگاه خبرنگاران
گزارشی از ارزش غول های جزیره
وانا نیوز
نگاهی به چرایی افت باشگاه های بزرگ اروپایی
برترین ها
نگاهی به چرایی افت باشگاه های بزرگ اروپایی در فصل جاری
برنامه ۹۰
آشنایی با لیگ برتر انگلستان و لالیگا اسپانیا
فصل اقتصاد
پایان آقای خاص؛ آیا دوران مورینیو به سر آمده؟
برترین ها
از جادوی ونگر تا کلاس 92 و تیم گواردیولا/ نظرسنجی: بهترین تیم تاریخ لیگ جزیره را انتخاب کنید
ورزش 3
آیا سرمربی سرخپوشان از بهشت رانده خواهد شد؟
پارس فوتبال
روایت یک سقوط «خاص»/ مورینیو در آستانه دومین اخراج
مهر نیوز
بایرن به دنبال اعاده حیثیت، یونایتد به دنبال فرار از بحران
رویداد 24
مورینیو دیگر نیمکت بزرگی بدست نمی آورد؛ ناکامی در منچستریونایتد برای او پایان کار خواهد بود
برنامه ۹۰
رادیو پارس فوتبال:از آخرین اخبار از وضعیت مصدومان السد در آستانه دیدار باپرسپولیس تااحتمال بازگشت امید ابراهیمی از قطر ومصدومیت ستاره استقلال درآستانه دیدار این هفته لیگ برتر
پارس فوتبال
مصاف حساس بالانشینان در انگلیس و ایتالیا/داغ شدن تنور فوتبال در اروپا با دربی رم و مادرید
باشگاه خبرنگاران
اعتراف تلخ یک منچستری ؛ سیتی و لیورپول مدعی قهرمانی اروپا هستند !
پارس فوتبال
فردیناند: انتظارات از منچستریونایتد بالاست
برترین ها
فوتبال جهان| ریو فردیناند: انتظارات از منچستریونایتد بالاست/ لیورپول و منچسترسیتی در اروپا مدعی هستند
تسنیم
گزارش ویژه؛ نگاهی به سرنوشت تیم هایی با پنج برد در آغاز لیگ برتر
برنامه ۹۰
اخبار مرتبط
bltصبح تهران : مورینیو سزاوار تقدیر در لیگ قهرمانان
bltبرترین ها : گواردیولا با منچستریونایتد قهرمان نمی شد
bltخبر فوری : تیم های بدون شکست لیگ های معتبر اروپا
bltبرترین ها : به بهانه بازگشت تینکرمن به لیگ برتر
bltخبر فوری : میلان - یوونتوس؛ یورش گورخر عصبانی به لشکر نصفه و نیمه گتوزو/ جدال مورینیو و گواردیولا در دربی منچستر
bltپارسینه : خط قرمز غول های اروپایی روی لیگ قهرمانان!
bltالف : خط قرمز غول های اروپایی روی لیگ قهرمانان! /برگزار لیگی جدید در قاره سبز؟
bltبرترین ها : مذاکره پنهانی غول های اروپایی برای ایجاد سوپر لیگ
bltبرنامه ۹۰ : افشاگری فوتبال لیکس از مذاکره پنهانی غول های اروپایی برای ایجاد سوپر لیگ
bltورزش 3 : درآمد هنگفت رئال، رم و لیورپول از لیگ قهرمانان
bltتسنیم : فوتبال جهان| سبقت لیورپول از منچستریونایتد در کسب درآمد از لیگ قهرمانان اروپا/ صدرنشینی رئال مادرید و صعود ایتالیایی ها
bltبرترین ها : کدام مربیان در تابستان به رئال مادرید، نه گفتند؟
bltبرنامه ۹۰ : کدام مربیان در تابستان به رئال مادرید "نه" گفتند؟
bltورزش 3 : فرگوسن می خواست ادن را جانشین رونالدو کند/ چرا آزار امروز سرخپوش نیست و ستاره چلسی است؟
bltباشگاه خبرنگاران : استمفوردبریج پل یونایتد و مورینیو برای فرار از ناکامی/ جدال بارسای بحران زده با صدرنشین جدید لالیگا
bltوانا نیوز : گزارشی از ارزش غول های جزیره
bltبرترین ها : نگاهی به چرایی افت باشگاه های بزرگ اروپایی
bltبرنامه ۹۰ : نگاهی به چرایی افت باشگاه های بزرگ اروپایی در فصل جاری
bltفصل اقتصاد : آشنایی با لیگ برتر انگلستان و لالیگا اسپانیا
bltبرترین ها : پایان آقای خاص؛ آیا دوران مورینیو به سر آمده؟
bltورزش 3 : از جادوی ونگر تا کلاس 92 و تیم گواردیولا/ نظرسنجی: بهترین تیم تاریخ لیگ جزیره را انتخاب کنید
bltپارس فوتبال : آیا سرمربی سرخپوشان از بهشت رانده خواهد شد؟
bltمهر نیوز : روایت یک سقوط «خاص»/ مورینیو در آستانه دومین اخراج
bltرویداد 24 : بایرن به دنبال اعاده حیثیت، یونایتد به دنبال فرار از بحران
bltبرنامه ۹۰ : مورینیو دیگر نیمکت بزرگی بدست نمی آورد؛ ناکامی در منچستریونایتد برای او پایان کار خواهد بود
bltپارس فوتبال : رادیو پارس فوتبال:از آخرین اخبار از وضعیت مصدومان السد در آستانه دیدار باپرسپولیس تااحتمال بازگشت امید ابراهیمی از قطر ومصدومیت ستاره استقلال درآستانه دیدار این هفته لیگ برتر
bltباشگاه خبرنگاران : مصاف حساس بالانشینان در انگلیس و ایتالیا/داغ شدن تنور فوتبال در اروپا با دربی رم و مادرید
bltپارس فوتبال : اعتراف تلخ یک منچستری ؛ سیتی و لیورپول مدعی قهرمانی اروپا هستند !
bltبرترین ها : فردیناند: انتظارات از منچستریونایتد بالاست
bltتسنیم : فوتبال جهان| ریو فردیناند: انتظارات از منچستریونایتد بالاست/ لیورپول و منچسترسیتی در اروپا مدعی هستند
bltبرنامه ۹۰ : گزارش ویژه؛ نگاهی به سرنوشت تیم هایی با پنج برد در آغاز لیگ برتر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.