مخبر - 1397/05/18 - کره شمالی به پیشنهاد خلع سلاح آمریکا دست رد زد

کره شمالی به پیشنهاد خلع سلاح آمریکا دست رد زد
تهران – ایرنا – یک پایگاه آمریکایی روز چهارشنبه گزارش داد که دولت آمریکا طرحی برای کاهش 60 تا 70 درصدی زرادخانه هسته ای کره شمالی ارائه داده، اما پیونگ یانگ دست رد به این پیشنهاد زده است.
کره شمالی به پیشنهاد خلع سلاح آمریکا دست رد زد

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبری وُکس، دولت ترامپ بازه زمانی به کره شمالی پیشنهاد داده تا این کشور بر مبنای آن ظرف مدت 6 تا هشت ماه، بخش بزرگی از تسلیحات هسته ای خود را به آمریکا یا یک کشور ثالث انتقال دهد.
به گفته دو مقام آگاه از مذاکرات میان دو کشور، «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا هم طی دو ماه گذشته بارها درخصوص این طرح با مقام های کره شمالی رایزنی کرده، اما هر بار با مخالفت آن ها مواجه شده است.
مشخص نیست که واشنگتن در قبال این پیشنهاد، چه امتیازهایی را به طرف مقابل وعده داده است.
رسانه آمریکایی تاکید می کند که با وجود گذشت چند ماه از دیدار سران دو کشور، پیونگ یانگ هنوز حتی تعداد بمب های هسته ای خود را برای مقام های آمریکایی فاش نکرده است.
منابع خبری وُکس می گویند که اولویت دولت ترامپ درحال حاضر تنها اطلاع از ابعاد زرادخانه هسته ای کره شمالی است.
همین منابع خبر می دهند که به موجب پافشاری پمپئو بر طرح پیشنهادی، فضای مذاکرات میان دو کشور در هفته های گذشته رو به سردی رفته است.
این خلاف ادعاهای وزیر امورخارجه آمریکا را ثابت می کند که بارها، روند مذاکرات با پیونگ یانگ را سازنده دانسته بود.
وزارت امور خارجه کره شمالی اخیرا پس از سفر پمپئو به پیونگ یانگ، بیانیه ای منتشر کرده و رفتارهای آمریکا را «تبهکارانه» و «تاسف بار» توصیف کرده بود.
آنچه در ماه های گذشته بارها مورد انتقاد دولت کره شمالی قرار گرفته و موجب تنش در مذاکرات میان دو کشور شده، اظهارات گاه و بیگاه مقام های آمریکایی علیه پیونگ یانگ است.
از جمله این موارد، سخنان چند ماه پیش «جان بولتون» مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا است که دو کشور را تا مرز توقف گفت وگوهای صلح پیش برد.
بولتون در مصاحبه ای در آن زمان، خلع سلاح هسته ای کره شمالی را با اقدام صورت گرفته در لیبی دوران «معمر قذافی» مقایسه کرد و این اظهارات، واکنش تند پیونگ یانگ را به دنبال داشت.
سران آمریکا و کره شمالی سرانجام در خرداد ماه با یکدیگر در سنگاپور دیدار و یک توافق همکاری با هدف کاهش تنش ها امضا کرده بودند.
با این وجود، پیونگ یانگ پس از این دیدار همچنان ساخت موشک های قاره پیما را پی گرفته و با کاهش ابعاد برنامه هسته ای خود مخالفت کرده است.
شبس ** 9386 *1613*

انتهای پیام /*

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
سنگاپور   واشنگتن   پیونگ یانگ   آمریکا   خلع سلاح   وزارت امور خارجه   برنامه هسته ای   رییس جمهور آمریکا   وزیر امور خارجه آمریکا   زرادخانه   مقام های آمریکایی   بولتون   منابع خبری   کشور ثالث   موشک های قاره پیما   دونالد ترامپ   مایک پمپئو   کره شمالی   دولت آمریکا  
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.