حقوق کارمندان دولتی یا مجلسی افزایش پیدا می کند؟

حقوق کارمندان دولتی یا مجلسی افزایش پیدا می کند؟
افزایش حقوق کارمندان در سال 98 از ابتدا دچار تخلف و از مسیری مصوبه مجلس شورای اسلامی منحرف شده است.
حقوق کارمندان دولتی یا مجلسی افزایش پیدا می کند؟

به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بودجه سنواتی سال 98، مصوب کردند که از ابتدای امسال حقوق ثابت برای تمامی حقوق بگیران به میزان 400 هزار تومان به علاوه 10 درصد افزایش یابد؛ اما محمدباقر رئیس سازمان برنامه و بودجه بلافاصله در نامه ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی نوشت که دولت نمی تواند مصوبه خانه ملت درباره افزایش حقوق به میزان 400 هزارتومان را اجرایی کند.

این گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه با واکنش نمایندگان مواجه شد به طوری که حجت الاسلام موسوی لارگانی در صحن مجلس در واکنش به نامه نوبخت اعلام کرد: مجلس راهکاری داد تا حقوق ها به عدالت نزدیک شود و هنوز جلسه مجلس تمام نشده بود که دولت اعلام کرد نمی تواند مصوبه مجلس درباره حقوق ها را اجرا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر وی گفت: مگر کسی می تواند قانون را اجرا نکند؟ بی جا کرده این حرف را زده، زیرا وقتی قانون تصویب می شود باید اجرا شود. این موضع تند لاریجانی موجب عقب نشینی نوبخت شد. وی در توئیتی نوشت: اگر این مصوبه به قانون تبدیل شود، دولت با جدیت آن را اجرا خواهد کرد.

مصوبه افزایش حقوق کارمندان در شورای نگهبان هم تأیید و دولت عملاً موظف به اجرای آن شد. اما متأسفانه دولت در عمل به این قانون رفتار دیگری از خود نشان داد و در اجرای جزء «ی» بند «الف» تبصره 12 مصوبه مجلس به انحراف رفت.

این کج روی دولت، با واکنش حمیدرضا حاجی بابایی روبه رو شد و وی در نامه ای به علی لاریجانی، عادل آذر رئیس دیوان محاسبات و ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور نسبت به دور زدن مجلس توسط دولت در اجرای قانون بودجه سال 98 مبنی بر افزایش حقوق کارکنان کشوری و لشکری اعتراض کرد.

پینشهاد دهنده طرح افزایش حقوق ها در نامه رئیس مجلس نوشت: خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به مصوبه بند الف، تبصره 12 قانون بودجه سال 98 در رابطه با حقوق و دستمزد کارکنان کشوری و لشکری اعم از شاغلان و بازنشستگان نظارت کامل اعمال تا عیناً مصوبه مجلس شورای اسلامی اجرا شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در نامه خود تأکید می کند: متأسفانه گزارش های ضد و نقیضی حاکی از عدم رعایت قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است و این موضوع میلیون ها نفر از کارکنان شاغل و بازنشسته را نگران کرده، استحضار دارید که عدم اجرای قانون یا دورزدن آن نادیده گرفتن شأن مجلس شورای اسلامی و نارضایتی عمومی را در این موقعیت حساس دنبال دارد. قطعاً عواقب چنین رفتاری در صورت صحت به عهده کسانی است که دانسته یا نادانسته فضای عمومی جامعه را ملتهب می کنند.

حسینعلی حاجی دلیگانی هم در این زمینه به آنا گفت: اشکالات متعددی به مجلس وارد است. برای مثال در قانون افزایش حقوق کارمندان نخست ایراد به مجلس وارد است و بعد به نحوه اجرای دولت مربوط می شود.

وی افزود: رئیس و برخی اعضای هیئت رئیسه مجلس از نمایندگان سوءاستفاده می کنند و به اصطلاح مطالب را از در پشتی می آورند و به قوانین اضافه می کنند و آن هدفی را که در قانون گذاری هست و نمایندگان به آن هدف مقدس رأی داده اند خنثی می کنند.

نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: در طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان که با این هدف در مجلس پیگیری شد تا اموال فقرا و عموم مردم از چنگال رانت خوارانی که در مراکز کلیدی کشور مسئولیت گرفتند و از موقعیت سوءاستفاده کردند مجدد به جیب هایی که از آن خالی شده بازگردد، ولی عملاً می بینید قسمت مؤثری از آن حذف می شود.

حاجی دلیگانی خاطرنشان کرد: در قانون افزایش حقوق هم همین کار را کردند و به جای اینکه حقوق ها یک 400 هزار تومان به علاوه 10 درصد، اضافه شود، عملاً کاری کردند که این اتفاق نیفتد.

وی اضافه کرد: یکی از مشکلات این بود که وقتی متن بند (ی) تبصره 12 به صراحت اذعان کرد که حقوق ها با این ضابطه افزایش یابد و مصوب شد، بعداز چندین روز در ادامه، یک مصوبه ای با عنوان بند 158 آوردند و بدون اینکه قرائت کنند، مصوب کردند و اکنون دولت می گوید بر اساس بند 158 تخلفی صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت در آیین نامه ای که نوشته بیان کرده در هر صورت حقوق مقام ها و مدیران بیشتر از هفت برابر حداقل حقوق یک کارمند نباشد، که آقای رئیس با کمک کمیسیون انطباق مصوبات دولت با قوانین این را رد می کند و دولت هم مصوبه خود را به نفع نجومی بگیران تغییر می دهد که دیگر آن سقف هم برداشته شود. بنابرین دولت می تواند بگوید من قانونی عمل کردم.

به گفته حاجی بابایی بند 158 که بدون طرح در صحن علنی مجلس به صورت غیر قانونی به مصوبه مجلس افزوده شده است نمی تواند موضوعیت داشته باشد و متن قانون را تغییر دهد.

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس مصوبه دولت در مورد افزایش حقوق ها را مغایر با قانون شناخت به خانه ملت گفت: باتوجه به بررسی های به عمل آمده در مورد عملکرد دولت در خصوص افزایش حقوق ها براساس جزء «ی» بند «الف» تبصره 12، دیدگاه ریاست مجلس منطبق بر آنچه قوه مجریه اعمال کرده نیست، لذا عملکرد دولت مغایر با قانون مجلس شناخته شد. بنابراین مجلس دولت را موظف کرد در اسرع وقت مصوبه جدیدی منطبق بر مصوبه مجلس در مورد افزایش حقوق ارائه کند.

انتهای پیام/4034/4082/


کلیدواژه های این خبر
مصوبه مجلس   قانون بودجه   صحن علنی مجلس   هیئت رئیسه مجلس   ناصر سراج   حسینعلی حاجی دلیگانی   سازمان بازرسی کل کشور   حمیدرضا حاجی بابایی   ریاست مجلس   نماینده مجلس شورای اسلامی   ملتهب   افزایش حقوق   چنگال   کمیسیون برنامه بودجه   لشکری   حجت الاسلام موسوی لارگانی   مجلس شورای اسلامی   علی لاریجانی   محاسبات مجلس   قانون گذاری   بازنشسته   حقوق و دستمزد   افزایش حقوق کارمندان   حقوق کارکنان   حقوق بگیران   رئیس سازمان برنامه و بودجه   طرح اعاده اموال نامشروع  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آنا نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
تشریح نحوه افزایش حقوق ها در سال 1400
خبرگزاری خانه ملت
مصوبه مجلس در راستای برقراری عدالت در پرداخت حقوق ها است
خبرگزاری خانه ملت
افزایش پلکانی به عدالت نزدیک تراست
قدس آنلاین
دغدغه بودجه؛ فقرزدایی و امنیت غذایی باشد
صدا و سیما
نامه حاجی بابایی به رئیس سازمان برنامه و بودجه
رجانیوز
مردم بودجه غیرشفاف و تورم زا را از دولت و مجلس نمی پذیرند/ بودجه باید دغدغه فقرزدایی و امنیت غذایی و دارویی داشته باشد
خبرگزاری خانه ملت
پرونده ی همسان سازی حقوق بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری و لشکری روی میز نوبخت رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور/نامه ای رئیس کمیسیون برنامه بودجه مجلس از میدان بهارستان به آن ور میدان بهارستان سازمان برنامه وبودجه کشور ارسال شد
آرا نیوز
بودجه باید دغدغه فقرزدایی و امنیت غذایی و دارویی داشته باشد
مهر نیوز
چرا «لاریجانی» به «روحانی» نامه نوشت؟
نامه نیوز
نامه «لاریجانی» به «روحانی»
تابناک
نامه لاریجانی به رئیس جمهور برای تطبیق قوانین افزایش حقوق ها
باشگاه خبرنگاران
نامه رئیس مجلس به روحانی درباره عدم اجرای درست قانون افزایش حقوق کارمندان
شورا آنلاین
نامه «علی لاریجانی» به «حسن روحانی» درباره افزایش حقوق کارمندان
خبرآنلاین
سخنگو هیات رئیسه: «لاریجانی» به «روحانی» درباره عدم اجرای درست قانون افزایش حقوق کارمندان نامه نوشت
مثلث
نامه «لاریجانی» به «روحانی» درباره عدم اجرای درست قانون افزایش حقوق کارمندان
ایسنا
سقف حقوق کارکنان دولت اعلام شد
فیدوس
تصمیم جدید مجلس درباره حقوق کارکنان دولت
بولتن نیوز
پرداخت بالای 12 میلیون ممنوع شد
پول نیوز
برخی در حمایت از بی قانونی دولت مصاحبه می کنند
بولتن نیوز
مصاحبه های تشریفاتی بعضی نمایندگان و دولتی ها برای سرپوش نهادن بر تخلفات محرز دولت در افزایش حقوق ها
الف
روایت حاجی بابایی از تخلفات دولت در افزایش حقوق ها
خبرگزاری دانشجو
تخلفات دولت در افزایش حقوق ها و مصاحبه های حمایتی مبتکران بند 158 محرز است
باشگاه خبرنگاران
تخلفات محرز دولت در افزایش حقوق ها
جهان نیوز
تخلفات محرز دولت در افزایش حقوق ها/ برخی در حمایت از بی قانونی دولت مصاحبه می کنند
نماینده
ماجرای افزایش حقوق کارمندان میان دولت و مجلس/برخی نمایندگان در مقابل دولت به ابهامات افزایش حقوق ایستاده اند/مصوبه ای که باعث کشمکش میان دولت و مجلس در چشم کارمندان /حقوق بگیران به افزایش حقوق/حقوق سوهان روح کارمندان
آرا نیوز
ماجرای افزایش حقوق 98 به کجا رسید؟
تجارت امروز
سرانجام مناقشه مجلس و دولت بر سر "افزایش حقوق کارمندان در سال 98" به کجا رسید؟
تابناک
افزایش حقوق همچنان در تونل انتقادات
سایت جماران
جزئیات نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس درباره افزایش حقوق ها
تابناک
جزئیات نامه حاجی بابایی به لاریجانی درباره افزایش حقوق ها
الف
کارمندان دولت، منتظر افزایش حقوق بیشتر باشند
خوزنا
کشمکش ها بین دولت و مجلس درباره افزایش حقوق ها به کجا می رسد؟
خبرگزاری دانشجو
علت ارسال نامه حاجی بابایی به لاریجانی درباره افزایش حقوق ها
دنیای اقتصاد
علت ارسال نامه به رئیس مجلس درباره افزایش حقوق ها
ایسنا
مجلس مصوبه دولت را لغو کرد
تجارت امروز
گزارش| ایستگاه پایانی مناقشه دولت و مجلس درباره افزایش حقوق ها
فارس
دعوای افزایش حقوق کارمندان از کجا شروع شد؟
تیتر شهر
رد مصوبه دولت درباره افزایش حقوق کارمندان از سوی لاریجانی
تسنیم
رئیس مجلس مصوبه دولت درباره افزایش حقوق ها را مغایر با قانون شناخت
الف
لاریجانی مصوبه دولت برای افزایش حقوق ها را لغو کرد/دولت پیشنهاد جدیدی بدهد
الف
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری خانه ملت : تشریح نحوه افزایش حقوق ها در سال 1400
bltخبرگزاری خانه ملت : مصوبه مجلس در راستای برقراری عدالت در پرداخت حقوق ها است
bltقدس آنلاین : افزایش پلکانی به عدالت نزدیک تراست
bltصدا و سیما : دغدغه بودجه؛ فقرزدایی و امنیت غذایی باشد
bltرجانیوز : نامه حاجی بابایی به رئیس سازمان برنامه و بودجه
bltخبرگزاری خانه ملت : مردم بودجه غیرشفاف و تورم زا را از دولت و مجلس نمی پذیرند/ بودجه باید دغدغه فقرزدایی و امنیت غذایی و دارویی داشته باشد
bltآرا نیوز : پرونده ی همسان سازی حقوق بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی و بازنشستگان کشوری و لشکری روی میز نوبخت رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور/نامه ای رئیس کمیسیون برنامه بودجه مجلس از میدان بهارستان به آن ور میدان بهارستان سازمان برنامه وبودجه کشور ارسال شد
bltمهر نیوز : بودجه باید دغدغه فقرزدایی و امنیت غذایی و دارویی داشته باشد
bltنامه نیوز : چرا «لاریجانی» به «روحانی» نامه نوشت؟
bltتابناک : نامه «لاریجانی» به «روحانی»
bltباشگاه خبرنگاران : نامه لاریجانی به رئیس جمهور برای تطبیق قوانین افزایش حقوق ها
bltشورا آنلاین : نامه رئیس مجلس به روحانی درباره عدم اجرای درست قانون افزایش حقوق کارمندان
bltخبرآنلاین : نامه «علی لاریجانی» به «حسن روحانی» درباره افزایش حقوق کارمندان
bltمثلث : سخنگو هیات رئیسه: «لاریجانی» به «روحانی» درباره عدم اجرای درست قانون افزایش حقوق کارمندان نامه نوشت
bltایسنا : نامه «لاریجانی» به «روحانی» درباره عدم اجرای درست قانون افزایش حقوق کارمندان
bltفیدوس : سقف حقوق کارکنان دولت اعلام شد
bltبولتن نیوز : تصمیم جدید مجلس درباره حقوق کارکنان دولت
bltپول نیوز : پرداخت بالای 12 میلیون ممنوع شد
bltبولتن نیوز : برخی در حمایت از بی قانونی دولت مصاحبه می کنند
bltالف : مصاحبه های تشریفاتی بعضی نمایندگان و دولتی ها برای سرپوش نهادن بر تخلفات محرز دولت در افزایش حقوق ها
bltخبرگزاری دانشجو : روایت حاجی بابایی از تخلفات دولت در افزایش حقوق ها
bltباشگاه خبرنگاران : تخلفات دولت در افزایش حقوق ها و مصاحبه های حمایتی مبتکران بند 158 محرز است
bltجهان نیوز : تخلفات محرز دولت در افزایش حقوق ها
bltنماینده : تخلفات محرز دولت در افزایش حقوق ها/ برخی در حمایت از بی قانونی دولت مصاحبه می کنند
bltآرا نیوز : ماجرای افزایش حقوق کارمندان میان دولت و مجلس/برخی نمایندگان در مقابل دولت به ابهامات افزایش حقوق ایستاده اند/مصوبه ای که باعث کشمکش میان دولت و مجلس در چشم کارمندان /حقوق بگیران به افزایش حقوق/حقوق سوهان روح کارمندان
bltتجارت امروز : ماجرای افزایش حقوق 98 به کجا رسید؟
bltتابناک : سرانجام مناقشه مجلس و دولت بر سر "افزایش حقوق کارمندان در سال 98" به کجا رسید؟
bltسایت جماران : افزایش حقوق همچنان در تونل انتقادات
bltتابناک : جزئیات نامه حاجی بابایی به رئیس مجلس درباره افزایش حقوق ها
bltالف : جزئیات نامه حاجی بابایی به لاریجانی درباره افزایش حقوق ها
bltخوزنا : کارمندان دولت، منتظر افزایش حقوق بیشتر باشند
bltخبرگزاری دانشجو : کشمکش ها بین دولت و مجلس درباره افزایش حقوق ها به کجا می رسد؟
bltدنیای اقتصاد : علت ارسال نامه حاجی بابایی به لاریجانی درباره افزایش حقوق ها
bltایسنا : علت ارسال نامه به رئیس مجلس درباره افزایش حقوق ها
bltتجارت امروز : مجلس مصوبه دولت را لغو کرد
bltفارس : گزارش| ایستگاه پایانی مناقشه دولت و مجلس درباره افزایش حقوق ها
bltتیتر شهر : دعوای افزایش حقوق کارمندان از کجا شروع شد؟
bltتسنیم : رد مصوبه دولت درباره افزایش حقوق کارمندان از سوی لاریجانی
bltالف : رئیس مجلس مصوبه دولت درباره افزایش حقوق ها را مغایر با قانون شناخت
bltالف : لاریجانی مصوبه دولت برای افزایش حقوق ها را لغو کرد/دولت پیشنهاد جدیدی بدهد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.