مخبر - 1397/04/26 - آشنایی با جاذبه های گردشگری نپال

آشنایی با جاذبه های گردشگری نپال
نپال کشوری کوهستانی است. کشور نپال با مساحت 140797 کیلومتر مربع در جنوب آسیا واقع شده است که در شمال آن چین و در جنوب، غرب و شرق آن هند قرار دارد.
آشنایی با جاذبه های گردشگری نپال

نپال کشوری کوهستانی است که هیمالایا مرتفع ترین کوه جهان بخش وسیعی از آن را تشکیل می دهد و تا منطقه ای در جنوب هند به نام کویلابانسا ادامه می یابد. کشور نپال با مساحت 140797 کیلومتر مربع در جنوب آسیا واقع شده است که در شمال آن چین و در جنوب، غرب و شرق آن هند قرار دارد. 35% از جمعیت 30 میلیون نفری نپال در شهرها و بقیه در کوه ها زندگی می کنند. شهر کاتماندو که پایتخت کشور نپال است، با داشتن حدود 5 میلیون نفر، پرجمعیت تین شهر این کشور می باشد. آب و هوای کشور نپال در نواحی بلند و مرتفع معتدل و در نواحی بسیار مرتفع سرد می باشد. بلندترین نقطه این کشور قله اورست است که بر اساس پیمایش اخیر با 8884 متر ارتفاع، در مرز تبت و نپال قرار دارد.
نژاد مردم کشور نپال:
نژاد مردم کشور نپال مخلوطی از تبتی و هندی بوده و زبان رسمی آنها، نپالی است که نزدیک به زبان هندی می باشد، البته زبان های دیگری چون گورکهایی و بهاری نیز رایج است. پرجمعیت ترین شهرهای این کشور عبارتند از: کاتماندو، نیپال گنج، بیرگنج و بیرات نگر و زیباترین آنها شهری به نام پوکهرا می باشد. از نظر مذهبی نزدیک به 60% مردم نپال هندو (بت پرست)، 22% بودایی، 10% مسلمان، 5% مسیحی و 3% سکه و غیره می باشند. اکثر بودایی ها در پایتخت زندگی می کنند که بزرگ ترین معبد آنها «شمبو» نیز در پایتخت قرار دارد که با کمک کشور چین و ژاپن بر بالای کوهی ساخته شده است. ژاپنی ها بدون دریافت هر گونه وجهی خیابان های اصلی، ترمینال و برخی بناهای دیگر را در پایتخت نپال ساخته اند. اکثر مسلمانان در شهری به نام نیپاگنج (که در مرز هند در جنوب واقع است) ساکن هستند. گروهی از مسلمانانِ دارای فرهنگ و سواد نیز در شهری به نام جنکپور ساکن اند.
نوع حکومت نپال:
نوع حکومت نپال بیش از 12 سال پادشاهی بوده است. کشور نپال منهای شهر کاتماندو، در سال (1951م) استقلال یافت. قبل از (1951 م) تنها پایتخت فعلی یعنی کاتماندو به عنوان کشور نپال شناخته می شد. این شهر هیچ گاه در طول تاریخ مستعمره انگلیسی ها واقع نشده است. فعالیت احزاب در نپال بعد از یک همه پرسی در سال 1980م ممنوع شد. اما دیری نپایید که با فشار گروه ها، احزاب توانستند فعالیت هایشان را از سرگیرند و پس از آن حکومت پادشاهی پایان یافت و امروزه تنها به عنوان نمادی تشریفاتی تبدیل شده است. صاحب قدرت در این کشور همچون کشور هند، نخست وزیر می باشد. مهم ترین احزاب به ترتیب حزب کنگره، حزب کمونیست، حزب امالی و مالی می باشد.
اقتصاد مردم نپال:
اجناس وارداتی شامل غذا، نفت، ماشین آلات، وسایل نقلیه و وسایل باری از هندوستان و 20% از ژاپن و چین و پاکستان وارد می شود. حجم مالی واردات کشور نپال به 500 میلیون دلار در سال می رسد. صادرات کشور نپال که بیش از 175 میلیون دلار می باشد به کشور هند و پس از آن به چین، ژاپن و پاکستان ارسال می شود.
مهم ترین صنایع نپال دخانیات، سیب زمینی، ذرت، برنج، روغن گیاهی و صنایع دستی و مهم ترین معادن کشور، آهن، زغال سنگ، یاقوت و سنگ های گران قیمت دیگر می باشد. نزدیک به 75% مردم در بخش کشاورزی مشغول هستند. درآمد سالانه مردم نپال نصف درآمد سرانه هند می باشد و یک روپیه نپالی مساوی با 13 تومان ایرانی می باشد. در حال حاضر سالانه حدود 500 هزار نفر از کشور نپال بازدید می کنند که از نظر درآمدهای توریستی بسیار حایز اهمیت است و یکی از منابع مهم درآمد، صنعت توریسم می باشد.
فرهنگ مردم نپال:
وضع نپال از نظر بهداشتی، تحصیلی، صادرات، واردات و رشد احداث کارخانه ها پس از آزادی فعالیت احزاب رو به بهبود است. لیکن وضع روستاها و مناطق دور دست فرق چندانی نکرده است، گرچه کمبودهای قابل توجهی در اکثر بخش ها حتی در پایتخت این کشور همچنان مشاهده می شود. این کشور دارای 5 دانشگاه بزرگ و کوچک است.
از نظر رفتاری مردم نپال اغلب مردمی سالم هستند و حقوق دیگران را رعایت می کنند. دروغ نمی گویند و بسیار ساده اند. عقیده آنها نسبت به بت پرستی راسخ بوده و در انجام مراسم دینی مقید هستند. به عنوان مثال روزی برای احترام گذاری به مار و روزی برای محترم شمردن مشخص شده است. از دیگر عقاید آن ها این است که هرگاه فردی از خانواده نپالی ها مریض شود و بیماری او طول بکشد، به گونه ای که احساس کنند در حال مردن است، سریعا او را از خانه خارج کرده به کنار رودخانه انتقال می دهند تا فرشته مرگ خانه اش را نبیند، مبادا افراد سالم خانواده نیز از دست او در امان نمانند، یعنی مردم با خرافات زندگی می کنند.
وضعیت مسلمانان نپال:
وضعیت مسلمانان نپال از دهه اخیر رو به وخامت گذاشته است. اخیرا هندوهای متعصب هندی با حزب متعصب نپال در یک برنامه ریزی مشترک تلاش دارند تا جامعه مسلمانان در شهر نیپال گنج، از بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای نپال را از بین ببرند. در یک درگیری که اخیرا مسلمانان شدیدا تحت فشار بودند و مورد حمله آن گروه افراطی قرار گرفتند. بسیاری از مسلمین کشته و زخمی شدند. خانه ها و مغازه های آنان که قبل از حمله شناسایی شده بود غارت و سوزانده شد و مهاجمین زنان و دختران مسلمان را به اسارت گرفتند که تا کنون نیز اطلاعی از آنها در دست نیست.
در نپال فرقه های مختلفی از مسلمان ها فعال اند که جمعا دارای 58 مسجد و 86 مدرسه اند. اما دو مدرسه ویژه دختران وجود دارد که در آن حدود 700 نفر تعالیم وهابیت را می آموزند. این در حالی است که جمعیت مسلمان ها در نپال از 3 میلیون تجاوز کرده است. در مقابل مراکز آموزشی و معبدهای هندو بسیار زیاد می باشد. به گفته یکی از روزنامه نگاران مسلمان، حکومت و احزاب نه تنها به وضعیت مسلمین توجهی ندارند بلکه برای تضعیف فرهنگ و اقتصاد مسلمین سعی و تلاش فراوانی صورت می گیرد و حتی تبلیغ مذهبی غیر از مذهب هندو در نپال ممنوع می باشد.
وضعیت شیعیان نپال که حدودا در 6 شهر و روستا ساکن هستند، بسیار فجیع تر از سایر فرقه های اسلامی می باشد، برای نمونه بیست و پنج خانواده شیعی در پایتخت (به جز معدودی) حتی از تعلیمات اولیه دینی محرومند. در بین آن ها و آداب و رسوم هندو به وفور یافت می شود. بدون ذبح شرعی از گوشت استفاده می کنند و بدون عقد دختری را به عنوان همسر انتخاب می کنند. از حجاب نیز خبری نیست. متأسفانه در بین عامه و بخصوص وهابی ها مشهور است که فرقه ای به نام شیعه در هند وجود دارد که افرادی کافر هستند و به بهانه این که آنها منکر رسالت پیغمبر اسلام می باشند اعلام کرده اند هر کجا آن ها را یافتید بکشید چون جان، مال و ناموس آنها حلال است.
در قانون اساسی کشور، نپال کشوری هندو مذهب شناخته شده است و تنها هندوها و بت پرستان حق ترویج علنی عقاید خود را دارند. از سوی دیگر کسی حق ندارد که مذهب هندو را ترک کرده از آن دست بردارد. برای غیر هندو مذهب مجاز نیست که عقاید هندو را قبول کند و بت پرست بشود و اگر شخصی، فردی از بت پرستان را به غیر مذهب هندو دعوت کند و او را از مذهب خود خارج سازد، به 12 سال حبس محکوم می شود، تا حدی که سفارش هیچ شفیعی حتی مقامات کشور در این مورد تا 12 سال پذیرفته نمی شود.
یکی از بزرگترین مراکز چهارگانه جهانی هندوها در شهر «کاتماندو» قرار دارد. یکی از قوانین این مرکز مهم این است که غیر هندو مذهب حق ندارد به این مرکز و بت خانه داخل شود. این قانون جلوی در ورودی اصلی این بت خانه با حروف بزرگ و روشن نوشته شده است. اگر غیرهندو مذهب داخل بت خانه و معبد شود یک شبانه روز محکوم به حبس می گردد. در عین حال، مسیحی ها با هوشیاری و ظرافت خاصی مشغول به تبلیغ مسیحیت و فراخواندن هندوها به طرف مسیحیت هستند. به طوری که گفته می شود در 50 سال آینده، نپال به یک کشور مسیحی تبدیل خواهد شد. پایین بودن سطح فرهنگی و اقتصادی مردم نپال از عواملی است که ممکن است باعث گرفتاری آنها در دام مسیحی ها شوند.
در میان اهل سنت، وهابی ها در تبلیغات از همه موفق ترند. آنها در تبلیغات شان کم و بیش روش مسیحیان را در پیش گرفته اند و به مناطق دور دست سر می زنند و علاوه بر کمک به مردم (بخصوص دیگر مسلمان ها) آیین وهابیت را می آموزند. امروزه وهابیها حدود 5% جمعیت نپال را تشکیل می دهند و هر روز بر تعدادشان افزوده می شود به گونه ای که اهل سنت به طرف این فرقه ضاله گرایش پیدا کرده است. وهابی ها در نپال به دو گروه تقسیم می شوند: 1. جماعت اسلامی؛ 2. تبلیغی جماعت.
مرکز هر دو گروه در پایتخت نپال می باشد، که یکی در نپال جامعه مسجد (حسینیه سابق شیعیان) و گروه دوم در همان اطراف با یک ساختمان مستقل به فعالیت مشغول اند. قدیمی ترین مسلمانان در نپال،مسلمانان کشمیری با سابقه 600 ساله اند، اما وهابی ها از حدود پنجاه یا شصت سال پیش به این منطقه آمده اند.
سوایامبونات
سوایامبونات مجموعه ای مذهبی برفراز تپه ای در دره کاتماندو و غرب شهر میباشد. این مجموعه که به خاطر میمون های مقدسی که در گوشه و کنار آن زندگی میکنند به معبد میمون نیز مشهور میباشد، به گونه ای مقدس ترین معبد بودایی محسوب میشود. سوایامبونات شامل یک استوپا یا گنبد بودایی، چندین مقبره و معبد که تاریخچه برخی از آنها به عصر لیچاوی برمیگردد، یک صومعه تبتی، موزه و کتابخانه میباشد.
کاخ موزه نارایانیتی
کاخی که مدتی طولانی بعنوان محل اقامت ابتدایی پیشوایان کشور بوده است. کاخ اصلی بدستور سلسله شاهان قرن هجدهم ساخته شد و در سال 1934 بر اثر زلزله از بین رفت. این کاخ در دهه 1960 توسط بنجامین پولک به سبک معاصر بازسازی شد و پس از به جمهوری رسیدن کشور، به موزه ای عمومی تبدیل شد. تاج و تخت پادشاهی نپال که به دلایل امنیتی در دید عموم نیستند در این موزه قرار دارند.
کاستامانداپ
کاستامانداپ معبدی سه طبقه برای گوراکنات، یکی از شکل های خدای شیوا می باشد. گفته می شود این معبد که در قرن شانزدهم به دستور پادشاه لاکسمی نارسینگا مالا و به سبک بتکده های چینی و ژاپنی ساخته شده، یکی از قدیمی ترین ساختمان های چوبی دنیا می باشد. کل بنای معبد از چوب یک درخت واحد ساخته شده. هر ساله جشنی عظیم در این معبد بر پا می شود و هزاران توریست را به خود جذب می کند.
معبد پاشوپاتینات
بزرگترین و مقدس ترین معبد هندویی خدای شیوا در جهان است. این معبد که در سواحل رود باگماتی در قسمت شرقی کاتماندو واقع شده است، قدیمی ترین معبد هندوی کاتماندوست و در قرن پنجم تاسیس شده است. بخش اصلی این معبد در اثر تهاجمات قرن چهاردهم مغول ها از بین رفت و معبد فعلی در قرن نوزدهم بنا شده است. فستیوال شیواراتری که سالانه هزاران پیرو هندو را به خود جذب میکند در این معبد برگزار می شود.
موزه ملی نپال:
موزه ملی نپال در سال 1928 افتتاح شد و شامل سه ساختمان جودا جایاتیا کالا شالای، گالری هنری بودا و ساختمان تاریخی اصلی میباشد. در این ساختمان بخش تاریخ طبیعی، بخش فرهنگی، بخش تاریخی، بخش تمبر و بخش معاصر در معرض نمایش قرار گرفته اند. جاذبه اصلی این موزه، کلکسیونی از آثار هنری تاریخی (مجسمه و نقاشی ها) و مجموعه ای از اسلحه های استفاده شده در قرن هجدهم و نوزدهم میباشد
داراهارا:
داراهارا یا برج بیمسن، برجی 9 طبقه به ارتفاع 50.2 متر است. این برج که دارای 113 پله مارپیچی و 25 پله خارجی میباشد در سال 1832 به دستور نخست وزیر وقت، بیمسن تاپا ساخته شد. طبقه هشتم، بالکنی دایره ای شکل دارد که نمایی پانوراما به بازدیدکنندگان عرضه می دارد.
منبع: بیتوته

محتوای این خبر به صورت خودکار از منبع خبر که مورد تایید ج.ا می باشد اخذ گردیده و بدون دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا آدرس خبر را از طریق ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام شود. با تشکر
کلیدواژه های این خبر
ژاپن   هند   هندوستان   مسلمانان   صادرات   کشاورزی   ترمینال   وارداتی   ژاپنی   کارخانه ها   پاکستان   مسلمان   مسیحی   احزاب   مذهبی   اورست   گردشگری   صنایع دستی   نپال   زغال سنگ   کاتماندو   ماشین آلات   روغن گیاهی   سیب زمینی   هندی   گران قیمت   معبد   پیمایش   کشور چین   حزب کمونیست   هوای کشور   معادن کشور   بوداییان   توریست   روپیه   جنوب آسیا   کوهستانی   کشور هند   کشور نپال   چین   اقتصاد   نخست وزیر   درآمد  
اخبار مرتبط
تقلید تازه تورگردان های ایرانی از شادی خارجی : «جشن رنگ» در تورهای آخر زمستان!
خبرآنلاین
گسترش روابط ایران و هند در دوره تحریم ها
اقتصادگردان
ریشه خشونت های قومی و دینی در هند چیست؟
تقریب نیوز
مالزی سرزمین جزیره های زیبا
ستاره
مینودشت، بهشت گلستان محروم از توسعه
ایرنا
توسعه مالزی و نقش چینی ها در آن
اقتصاد نیوز
هند برای پرداخت پول نفت ایران به روپیه قرارداد امضا می کند
ایرنا
بحران نفت دامن ترامپ را می گیرد
افکار نیوز
بحران نفت دامن ترامپ را می گیرد/ حذف ایران از بازار نفت شوک بزرگی است
رویداد 24
جهان به نفت ایران نیاز دارد
ساعت 24
تهدیدات بازارهای صادراتی سنگ آهن ایران چیست؟
اکو فارس
کشورهای عرب توانایی جبران کمبود نفت ایران برای هند را ندارند
میزان
روابط گرم "هند و ژاپن" تعیین کننده معادلات جدید
میزان
مسلمانان کشمیر به 71 سال اشغال سرزمین خود توسط هند اعتراض کردند
آینده روشن
هند برای کاهش تراز تجاری، صادرات به چین را افزایش داد
ایرنا
"هند" باید با عبور از آمریکا به اقتصاد فراگیر جهانی بیاندیشد
میزان
صنعت گردشگری ظرفیت ایجاد 50 میلیون شغل در کشور را دارد/ معافیت صادرکنندگان صنایع دستی از ریختن ارز به سامانه نیما
صاحب نیوز
قطع واردات نفت از ایران به اقتصاد کشور های در حال توسعه آسیب می زند
شفقنا
مشترکات فرهنگی ایران و هند در یک کتاب
شبستان
از «همسایگان ایران در صدر پردرآمد های گردشگری» تا «شرکت های روسی در مسیر بازکردن حساب های غیردلاری»
تابناک
مسلمانان روهینگیا در هند در خطر اخراج
شبکه الکوثر
تلاش روسیه و هند برای عدم وابستگی به آمریکا در عرصه دفاعی و هسته ای
تسنیم
بزرگترین برندگان و بازندگان افزایش دما در بخش کشاورزی
ایران اکونومیست
از ساخت بلندترین مجسمه دنیا چه خبر؟
نصف جهان
از ساخت بلندترین مجسمه دنیا چه خبر؟+عکس
آفتاب
تصویر آماری تجارت در نیمه تابستان
اکو فارس
توافق چابهار، گام مهمی در رونق اقتصادی ایران و منطقه
آریا
هند بندرشهید بهشتی رافقط اداره خواهدکرد
ایران اکونومیست
بازداشت «یک میلیون مسلمان» در کمپ های امنیتی چین: اعتراض غربی ها، سکوت کشورهای اسلامی
صبح تهران
چوب و رزین زیر نظر کدام اتحادیه؟!/تحریم ها فرصت مناسبی برای پیشرفت هنر است
باشگاه خبرنگاران
10 حیوان معروف قاره کهن کدامند؟
روز پلاس
10حیوان معروف قاره کهن کدامند؟
ناطقان نیوز
مشهورترین حیوانات آسیا کدامند؟
برترین ها
حقایق جالب درباره گوا، هند
دریک آنلاین
"هند" صادرات دام را در آستانه عید قربان ممنوع کرد
میزان
هند صادرات دام را در آستانه عید قربان ممنوع کرد
بولتن نیوز
تأکید "نخست وزیر پاکستان" بر حل مشکلات اقتصادی و مبارزه با فساد مالی
میزان
علت موفقیت ایران در جذب گردشگر شیعه اروپایی چیست؟
پارس نیوز
چقدر در جذب گردشگران شیعه اروپایی موفق بودیم؟
تیتر یک
هند صادرات دام زنده را ممنوع کرد
مرد سالاری
اخبار مرتبط
bltخبرآنلاین : تقلید تازه تورگردان های ایرانی از شادی خارجی : «جشن رنگ» در تورهای آخر زمستان!
bltاقتصادگردان : گسترش روابط ایران و هند در دوره تحریم ها
bltتقریب نیوز : ریشه خشونت های قومی و دینی در هند چیست؟
bltستاره : مالزی سرزمین جزیره های زیبا
bltایرنا : مینودشت، بهشت گلستان محروم از توسعه
bltاقتصاد نیوز : توسعه مالزی و نقش چینی ها در آن
bltایرنا : هند برای پرداخت پول نفت ایران به روپیه قرارداد امضا می کند
bltافکار نیوز : بحران نفت دامن ترامپ را می گیرد
bltرویداد 24 : بحران نفت دامن ترامپ را می گیرد/ حذف ایران از بازار نفت شوک بزرگی است
bltساعت 24 : جهان به نفت ایران نیاز دارد
bltاکو فارس : تهدیدات بازارهای صادراتی سنگ آهن ایران چیست؟
bltمیزان : کشورهای عرب توانایی جبران کمبود نفت ایران برای هند را ندارند
bltمیزان : روابط گرم "هند و ژاپن" تعیین کننده معادلات جدید
bltآینده روشن : مسلمانان کشمیر به 71 سال اشغال سرزمین خود توسط هند اعتراض کردند
bltایرنا : هند برای کاهش تراز تجاری، صادرات به چین را افزایش داد
bltمیزان : "هند" باید با عبور از آمریکا به اقتصاد فراگیر جهانی بیاندیشد
bltصاحب نیوز : صنعت گردشگری ظرفیت ایجاد 50 میلیون شغل در کشور را دارد/ معافیت صادرکنندگان صنایع دستی از ریختن ارز به سامانه نیما
bltشفقنا : قطع واردات نفت از ایران به اقتصاد کشور های در حال توسعه آسیب می زند
bltشبستان : مشترکات فرهنگی ایران و هند در یک کتاب
bltتابناک : از «همسایگان ایران در صدر پردرآمد های گردشگری» تا «شرکت های روسی در مسیر بازکردن حساب های غیردلاری»
bltشبکه الکوثر : مسلمانان روهینگیا در هند در خطر اخراج
bltتسنیم : تلاش روسیه و هند برای عدم وابستگی به آمریکا در عرصه دفاعی و هسته ای
bltایران اکونومیست : بزرگترین برندگان و بازندگان افزایش دما در بخش کشاورزی
bltنصف جهان : از ساخت بلندترین مجسمه دنیا چه خبر؟
bltآفتاب : از ساخت بلندترین مجسمه دنیا چه خبر؟+عکس
bltاکو فارس : تصویر آماری تجارت در نیمه تابستان
bltآریا : توافق چابهار، گام مهمی در رونق اقتصادی ایران و منطقه
bltایران اکونومیست : هند بندرشهید بهشتی رافقط اداره خواهدکرد
bltصبح تهران : بازداشت «یک میلیون مسلمان» در کمپ های امنیتی چین: اعتراض غربی ها، سکوت کشورهای اسلامی
bltباشگاه خبرنگاران : چوب و رزین زیر نظر کدام اتحادیه؟!/تحریم ها فرصت مناسبی برای پیشرفت هنر است
bltروز پلاس : 10 حیوان معروف قاره کهن کدامند؟
bltناطقان نیوز : 10حیوان معروف قاره کهن کدامند؟
bltبرترین ها : مشهورترین حیوانات آسیا کدامند؟
bltدریک آنلاین : حقایق جالب درباره گوا، هند
bltمیزان : "هند" صادرات دام را در آستانه عید قربان ممنوع کرد
bltبولتن نیوز : هند صادرات دام را در آستانه عید قربان ممنوع کرد
bltمیزان : تأکید "نخست وزیر پاکستان" بر حل مشکلات اقتصادی و مبارزه با فساد مالی
bltپارس نیوز : علت موفقیت ایران در جذب گردشگر شیعه اروپایی چیست؟
bltتیتر یک : چقدر در جذب گردشگران شیعه اروپایی موفق بودیم؟
bltمرد سالاری : هند صادرات دام زنده را ممنوع کرد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.