مخبر - 1397/04/21 - 51 درصد اراضی شالیکاری گیلان به مرحله "خوشه دهی" رسید

51 درصد اراضی شالیکاری گیلان به مرحله "خوشه دهی" رسید
سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به برداشت نخستین خوشه های برنج گیلان در اوایل مرداد گفت: 51 درصد از اراضی شالیکاری گیلان به مرحله خوشه دهی رسید.
51 درصد اراضی شالیکاری گیلان به مرحله "خوشه دهی" رسید

لیلا بذرکار در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: در حال حاضر 51 درصد از اراضی شالیکاری گیلان به مرحله خوشه دهی رسیده اند و با توجه به مساعد بودن شرایط آب و هوایی نخستین خوشه های طلایی برنج اوایل مرداد در مزارع شالیکاری استان گیلان برداشت می شود.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد: با توجه به شرایط بسیار خوب جوی، همکاری خوب کشاورزان و مطلوب بودن نتیجه طرح هایی نظیر نوبت بندی کردن رهاسازی آب، مسئله کاهش عملکرد محصول نسبت به سال گذشته را نیز نداریم.

بذرکار با اشاره به این نکته که امسال مرحله فاز زایشی در محصول با افزایش دما به خوبی منطبق شده است ابراز داشت: برخلاف تصور بسیاری، مسئله افزایش دمای هوا و گرمای زیاد در این مقطع از زمان برای طی فرآیند مربوط به دانه بستن محصول برنج بسیار مطلوب بود.

وی از برداشت خوب محصول برنج به نسبت سال زراعی گذشته خبر داد و عنوان کرد: گزارش های کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی گیلان در مورد نخستین خوشه دهی محصول برنج در سطح اراضی شالیکاری استان مربوط به شهرستان های لاهیجان، ماسال و تالش بوده است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: بر اساس این گزارش ها تاکنون حدود 51 درصد اراضی شالیکاری استان به مرحله خوشه دهی رسیده اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از مطلوب بودن این فرآیند حکایت دارد.

بذرکار ضمن تأکید مجدد بر این نکته که امسال بهترین شرایط دمایی در فاز گلدهی برنج اتفاق افتاد بیان داشت: افزایش دما در زمانی اتفاق افتاد که از لحاظ ادامه فرآیند مربوط به گرده افشانی و تکمیل شدن فاز گلدهی محصول برنج، بهترین و مناسب ترین شرایط ممکن را ایجاد کرد.

وی توجه کشاورزان نسبت به هشدارها و توصیه های کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی گیلان در مورد مبارزه با آفات را بسیار ضروری خواند و گفت: زمان مبارزه با آفات بسیار مهم است بنابراین انتظار داریم شالیکاران با کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی همکاری لازم را داشته باشند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برای مبارزه مؤثر با آفات و تعیین زمان دقیق این کار تنها دانش بومی کافی نیست و شالیکاران باید عملکرد خود را در این مورد با کارشناسان گیاه پزشکی مراکز جهاد کشاورزی هماهنگ کنند.

انتهای پیام/ش


محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
اخبار مرتبط

 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.