مخبر - 1397/04/20 - موج واکنش ها به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98

موج واکنش ها به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98
تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو درباره تاثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی به صورت قطعی در کنکور 98 بازتاب های فراوانی را میان داوطلبان کنکور داشت، بازتاب هایی که از موج مخالفت ها و نگرانی ها و در سوی مقابل استقبال و حمایت ها از حذف کنکور حکایت دارد.
موج واکنش ها به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98

به گزارش پارس نیوز، طبق آخرین تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو، سهم سوابق تحصیلی در کنکور 98 تاثیر 30 درصدی دارد با این تفاوت که باز هم سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجویان تاثیر قطعی دارد و تاثیر مثبت لغو شد.

تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور، بازتاب بسیاری را میان داوطلبان کنکور 98 داشت و هم اکنون موج اعتراض ها پررنگ تر از حمایت ها شده است، اما داوطلبانی که به این روند معترضند، چه صحبت هایی دارند و چرا نگرانند؟

مگر پیش از این همه از تاثیر منفی کنکور بر زندگی و وضعیت روانی دانش آموزان سخن نمی گفتند؟ پس حالا که تصمیم گیری مسئولان بر آن شد تا از قدرت کنکور بکاهند، شاهد موج مخالفت ها با این موضوع هستیم؟ آیا مافیای کنکور در خلق این فضای اعتراضی نقش دارد یا داوطلبان حرف هایی دارند که باید آنها را شنید.

در این باره نظرات تعدادی از متقاضیان کنکور را مرور می کنیم.

* تصویب این قانون باعث تباه شدن آینده تعداد زیادی از جوانان کشور میشود و حق تعداد زیادی از دانش آموزان که یک سال زحمت می کشند و شبانه روز درس می خوانند پایمال می شود و برخلاف تلاش زیاد نتیجه خیلی بدتری به دست می آورند این حق طبیعی ماست اگر قرار بر این است که قانونی در ارتباط با ما و آینده ما تصویب شود ما هم بتوانیم در تصویب آن دخالت داشته باشیم. اکثریت دانش آموزان و افرادی که در کنکور سراسری سال آینده شرکت می کنند درخواست لغو این قانون را دارند.

* تاثیر 30 درصدی قطعی سوابق تحصیلی در کنکور اصلا چیز خوبی نیست و رتبه داوطلب را حتی اگر معدلش 20 هم شده باشد خراب می کند تنها امید آخر همه به کنکور است که منصفانه تر است اما با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به داوطلبان ظلم می شود. مافیای کنکور از این مصوبه سود دو برابری می برد مثل چاپ مضاعف کتاب های کمک درسی و حل المسائل ها برای طرح ترمیم معدل و هزینه شرکت در طرح ترمیم معدل و اینکه داوطلبان برای جبران 70 درصد کنکورشان بیش از پیش به موسسات کنکوری رجوع میکنند و در آخر اینکه اگر سال 88 این قانون تصویب شده بود ، رستگار رحمانی با معدل 11 رتبه 1 کنکور نمی شد.

* تاثیر قطعی سوابق تحصیلی یعنی ظلم و گامی است در جهت نابودسازی استعدادها و تلاش های نوجوانان. گسترده بودن تقلب در امتحانات نهایی، سلیقه اب تصحیح شدن ورقه ها، لو رفتن و فروش سوالات، عدم غربالگری مناسب این امتحان همه دلایلی برای غیرمنطقی و ناعادلانه بودن تاثیر قطعی معدل است. من به عنوان یک دانش آموز به تاثیر قطعی معدل دیپلم اعتراض دارم چون عده زیادی از دانش آموزان مثل من هستند که در امتحانات نهایی به دلایل مختلف نمره خوبی نگرفتند و تنها امیدشان به کنکور است اگر این قانون تصویب شود امید و آرزوی خیلی از جوانان به باد می رود.

در همین رابطه هامون سبطی کارشناس آموزشی درباره تاثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98 عنوان کرد: دیوان عدالت اداری براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو که در سال 92 تصویب شده و سوابق تحصیلی را نمرات امتحانات نهایی سه سال پایانی دوره متوسطه اعلام کرده بود با توجه به اینکه امتحانات نهایی فقط درسال سوم برگزار می شد حکم به ابطال آن داد.

وی افزود: درسال 95 قانونی تصویب شد مبنی براینکه سوابق تحصیلی شامل نمرات برخی دروس در سه سال پایانی دوره متوسطه باشد اما در این قانون در بحث برخی از دروس تعریف دقیقی را شاهد نیستیم و دست را برای هر نوع تعبیری بازگذاشته است.

این کارشناس آموزشی ادامه داد: هم اکنون اگر داوطلبی بخواهد در بحث کنکور به دیوان عدالت اداری شکایت کند دو مشکل وجود دارد نخست لفظ "برخی" که مانع صدور حکم از سوی دیوان می شود و دوم اینکه فرآیند شکایت و بررسی در دیوان عدالت اداری طولانی است بنابراین حتی در صورت صدور حکم نمی تواند مشمول داوطلبان کنکور 98 شود.

سبطی گفت: در بحث لو رفتن سوالات امتحانات نهایی باید نظر دانش آموزان را پرسید البته باید توجه داشت که صحت آزمون شامل سه مرحله پیش از آزمون، حین آزمون و پس از آزمون یعنی هنگام تصحیح اوراق امتحانی است.

وی مطرح کرد: تعبیرها از قانون سنجش و پذیرش دانشجو متفاوت است و وقتی می گویند 85 درصد پذیرش باید براساس تأثیر سوابق تحصیلی باشد، دومسئله مطرح است. نخست آنکه 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها بدون کنکور تکمیل شود که هم اکنون این اتفاق افتاده و 87.5 درصد صندلی دانشگاه ها بدون کنکور در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

این کارشناس آموزشی گفت: بحث دوم این است که سوابق تحصیلی در 15 درصد باقیمانده ظرفیت دانشگاه ها نیز تأثیرگذار باشد. درحالی که امتحانات نهایی بدین منظور طراحی نشده تا دهک های بالایی دانش آموزان کشور را رتبه بندی کند و با نمره 20 نمی توان 100 هزار داوطلب نخبه که برای 5 هزار رشته محل رقابت می کنند، تفکیک کرد.

سبطی ادامه داد: در کنکور نمره بندی دقیقتر و ریزتر است و سوالات کنکور دهک های بالایی را از نظر علمی تفکیک می کند اما امتحانات نهایی برای این است که دانش آموز از یک پایه وارد پایه دیگری شود و اگر قرار باشد امتحانات نهایی را برای 10 تا 15 درصد دهک بالایی دانش آموزان طراحی کنند باید عمیق، غیرحفظی و تحلیلی باشد که دشوار شدن آن باعث افزایش جمعیت مردودی ها می شود.

وی بیان کرد: تأثیر قطعی سوابط تحصیلی برای پذیرش دانشجویان در رشته ها و دانشگاه های برتر باعث ایجاد بازار دیگری در کنار کنکور به نام بازار امتحانات نهایی و رونق مدارس غیردولتی می شود و باید توجه داشت که این روش به ضرر دانش آموزانی است که معدل بالا دارند.

در سوی دیگر ماجرا، محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس درباره تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 اظهار کرد: در این رابطه شورای سنجش و پذیرش دانشجو کوتاهی کرده است و باید به گونه ای برنامه ریزی می کرد که ظرفیت بیشتری به ویژه در رشته های پرطرفدار از طریق سوابق تحصیلی تکمیل شود.

وی افزود: باید برنامه ریزی ها به سمتی باشد که کنکور حتما حذف شود و افرادی که نسبت به اعمال قطعی سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه ها معترض بوده و رضایت ندارند، مافیای کنکور هستند که منافعی را از این ماجرا می برند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: مسائلی که در رابطه با لو رفتن سوالات امتحانات نهایی مطرح می شود بیش از اندازه بزرگنمایی شده و امسال سوالات امتحانات نهایی در یک حوزه 10 دقیقه زودتر منتشر شد آیا این به معنای لو رفتن سوالات است؟

زاهدی تصریح کرد: نباید فضاسازی ها به گونه ای باشد که به ماندن کنکور کمک کند. هم اکنون این موضوع معضل آموزشی کشور است و باعث کشته شدن خلاقیت دانش آموزان و ایجاد استرس فراوان می شود.

کلیدواژه های این خبر
سوابق تحصیلی   کنکور سراسری   لو رفتن   کنکوری   کنکور   غربالگری   مخالفت ها   کمک درسی   هامون   دانش آموزی  
اخبار مرتبط
برگزاری دو کنکور در سال 98/ تغییر تاثیر قطعی 30درصدی سوابق تحصیلی +جزئیات
پانا
سایه غول چند سر و هیولای کنکور بر سر مدارس/ چه کسی بر گردش مالی 10 هزار میلیاردی کنکور نظارت می کند؟
نامه نیوز
سایه غول چند سر و هیولای کنکور بر سر مدارس/ چه کسی برگردش مالی 10 هزار میلیاردی کنکور نظارت می کند؟
باشگاه خبرنگاران
ماهی گیری از آب گل آلود "کنکور"
وانا نیوز
منتشر نشود//گزارش بیست/ پشت پرده حذف کنکور چه می گذرد؟ / داستان دنباله دار حذف کنکور و مقابله ذی نفعان / آشفته بازار کنکور به انتهای خط رسید / گردش مالی دغدغه داوطلبان کنکور در جیب ذی نفعان
خبرگزاری دانشجو
عضو کمیسیون آموزش: درآمد مافیای کنکور بیش از 10 هزار میلیارد تومان در سال است
عصر ایران
ناگفته های حضور در تبلیغات کنکور
شبستان
وزیر آموزش و پرورش: شاید پشت استیضاح من خواسته های ناصوابی پنهان باشد
تیتر امروز
حمله به تجارت تلویزیونی کنکورچی ها
جوان آنلاین
چرا همه علوم تجربی میخوانند؟
خلیج فارس
همه معلمان آموزشگاه ها مافیای کنکور نیستند
ملیت
بطحایی در برنامه زنده به سوال های دانش آموزان پاسخ داد
پانا
تشریح عملکرد دانش آموزان اهواز در کنکور
باشگاه خبرنگاران
رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از فرصت سوزی ها جلوگیری می کند
آنا نیوز
دانشگاه فرهنگیان فرصتی مناسب برای رسید به آرزوهای دیرینه
خراسان تایمز
توصیه های رتبه های برتر آزمون سراسری97/ بررسی نقش کلاس های کنکور در تک رقمی ها
شبستان
نظر رتبه های یک کنکور درباره تاثیر قطعی سوابق تحصیلی
ملیت
نظرِ رتبه های یک کنکور 97 درباره "تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور"
خبرگزاری ایلنا
رتبه یک تجربی: کلاس های کنکور تاثیر چندانی ندارد
برترین ها
شرکت در کلاس های کنکور تاثیر چندانی در موفقیت ندارد
اخبار اقتصاد ایران
ورود بدون کنکور 12درصد دانش آموزان به دانشگاه
برترین ها
ورود بدون کنکور 12درصد دانش آموزان به دانشگاه های دولتی
اقتصاد آنلاین
ورود بدون کنکور 12 درصد دانش آموزان به دانشگاه های دولتی
اخبار اقتصاد ایران
تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی، به نفع یا ضرر کنکوری ها؟
میگنا
حاشیه های تاثیر قطعی 30درصدی سوابق تحصیلی
افکار نیوز
موافقان و مخالفان «تاثیر قطعی سوابق تحصیلی بر کنکور» چه می گویند؟
انصاف نیوز
تاثیر قطعی 30درصدی سوابق تحصیلی؛ به نفع یا ضرر کنکوری ها؟/موافقان: سرنوشت مان نباید در 4 ساعت رقم بخورد / مخالفان: آزمون ها استاندارد نیست!
ساعت 24
تاثیر سوابق تحصیلی به ضرر کنکوری هاست؟
پارسینه
تاثیر قطعی 30درصدی سوابق تحصیلی؛ به نفع یا ضرر کنکوری ها؟
خبرآنلاین
آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس درباره حذف یا ماندگاری کنکور نظرات متفاوتی دارند
خبرگزاری دانشجو
کنکور 98 کلید خورد/نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس
تیتر امروز
نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس
راه مبین
نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس درباره کنکور 98
پارس نیوز
کنکور 98 کلید خورد
فردا نیوز
عضو کمیسیون آموزش مجلس: در تلاش هستیم تا 90 درصد دانشجویان بدون کنکور وارد دانشگاه شوند
دیده بان ایران
واکنش ها به قطعی شدن سوابق تحصیلی در کنکور/ به دغدغه کنکوری ها توجه شود
خط نیوز
اعتراض به مصوبه تاثیر قطعی 30 درصدی معدل بر کنکور توسط دانش آموزان
سایت جماران
11 ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری است
میگنا
جزئیات اعمال سوابق تحصیلی در کنکور 98
افکار نیوز
جزئیات اعمال سوابق تحصیلی قطعی برای داوطلبان در کنکور 98/ 11 ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری است
نسیم
اخبار مرتبط
bltپانا : برگزاری دو کنکور در سال 98/ تغییر تاثیر قطعی 30درصدی سوابق تحصیلی +جزئیات
bltنامه نیوز : سایه غول چند سر و هیولای کنکور بر سر مدارس/ چه کسی بر گردش مالی 10 هزار میلیاردی کنکور نظارت می کند؟
bltباشگاه خبرنگاران : سایه غول چند سر و هیولای کنکور بر سر مدارس/ چه کسی برگردش مالی 10 هزار میلیاردی کنکور نظارت می کند؟
bltوانا نیوز : ماهی گیری از آب گل آلود "کنکور"
bltخبرگزاری دانشجو : منتشر نشود//گزارش بیست/ پشت پرده حذف کنکور چه می گذرد؟ / داستان دنباله دار حذف کنکور و مقابله ذی نفعان / آشفته بازار کنکور به انتهای خط رسید / گردش مالی دغدغه داوطلبان کنکور در جیب ذی نفعان
bltعصر ایران : عضو کمیسیون آموزش: درآمد مافیای کنکور بیش از 10 هزار میلیارد تومان در سال است
bltشبستان : ناگفته های حضور در تبلیغات کنکور
bltتیتر امروز : وزیر آموزش و پرورش: شاید پشت استیضاح من خواسته های ناصوابی پنهان باشد
bltجوان آنلاین : حمله به تجارت تلویزیونی کنکورچی ها
bltخلیج فارس : چرا همه علوم تجربی میخوانند؟
bltملیت : همه معلمان آموزشگاه ها مافیای کنکور نیستند
bltپانا : بطحایی در برنامه زنده به سوال های دانش آموزان پاسخ داد
bltباشگاه خبرنگاران : تشریح عملکرد دانش آموزان اهواز در کنکور
bltآنا نیوز : رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی از فرصت سوزی ها جلوگیری می کند
bltخراسان تایمز : دانشگاه فرهنگیان فرصتی مناسب برای رسید به آرزوهای دیرینه
bltشبستان : توصیه های رتبه های برتر آزمون سراسری97/ بررسی نقش کلاس های کنکور در تک رقمی ها
bltملیت : نظر رتبه های یک کنکور درباره تاثیر قطعی سوابق تحصیلی
bltخبرگزاری ایلنا : نظرِ رتبه های یک کنکور 97 درباره "تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور"
bltبرترین ها : رتبه یک تجربی: کلاس های کنکور تاثیر چندانی ندارد
bltاخبار اقتصاد ایران : شرکت در کلاس های کنکور تاثیر چندانی در موفقیت ندارد
bltبرترین ها : ورود بدون کنکور 12درصد دانش آموزان به دانشگاه
bltاقتصاد آنلاین : ورود بدون کنکور 12درصد دانش آموزان به دانشگاه های دولتی
bltاخبار اقتصاد ایران : ورود بدون کنکور 12 درصد دانش آموزان به دانشگاه های دولتی
bltمیگنا : تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی، به نفع یا ضرر کنکوری ها؟
bltافکار نیوز : حاشیه های تاثیر قطعی 30درصدی سوابق تحصیلی
bltانصاف نیوز : موافقان و مخالفان «تاثیر قطعی سوابق تحصیلی بر کنکور» چه می گویند؟
bltساعت 24 : تاثیر قطعی 30درصدی سوابق تحصیلی؛ به نفع یا ضرر کنکوری ها؟/موافقان: سرنوشت مان نباید در 4 ساعت رقم بخورد / مخالفان: آزمون ها استاندارد نیست!
bltپارسینه : تاثیر سوابق تحصیلی به ضرر کنکوری هاست؟
bltخبرآنلاین : تاثیر قطعی 30درصدی سوابق تحصیلی؛ به نفع یا ضرر کنکوری ها؟
bltخبرگزاری دانشجو : آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس درباره حذف یا ماندگاری کنکور نظرات متفاوتی دارند
bltتیتر امروز : کنکور 98 کلید خورد/نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس
bltراه مبین : نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس
bltپارس نیوز : نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس درباره کنکور 98
bltفردا نیوز : کنکور 98 کلید خورد
bltدیده بان ایران : عضو کمیسیون آموزش مجلس: در تلاش هستیم تا 90 درصد دانشجویان بدون کنکور وارد دانشگاه شوند
bltخط نیوز : واکنش ها به قطعی شدن سوابق تحصیلی در کنکور/ به دغدغه کنکوری ها توجه شود
bltسایت جماران : اعتراض به مصوبه تاثیر قطعی 30 درصدی معدل بر کنکور توسط دانش آموزان
bltمیگنا : 11 ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری است
bltافکار نیوز : جزئیات اعمال سوابق تحصیلی در کنکور 98
bltنسیم : جزئیات اعمال سوابق تحصیلی قطعی برای داوطلبان در کنکور 98/ 11 ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.