مخبر - 1397/04/20 - موج واکنش ها به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98
mokhber - adv

موج واکنش ها به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98
تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو درباره تاثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی به صورت قطعی در کنکور 98 بازتاب های فراوانی را میان داوطلبان کنکور داشت، بازتاب هایی که از موج مخالفت ها و نگرانی ها و در سوی مقابل استقبال و حمایت ها از حذف کنکور حکایت دارد.
موج واکنش ها به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98

به گزارش پارس نیوز، طبق آخرین تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو، سهم سوابق تحصیلی در کنکور 98 تاثیر 30 درصدی دارد با این تفاوت که باز هم سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجویان تاثیر قطعی دارد و تاثیر مثبت لغو شد.

تصمیم اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور، بازتاب بسیاری را میان داوطلبان کنکور 98 داشت و هم اکنون موج اعتراض ها پررنگ تر از حمایت ها شده است، اما داوطلبانی که به این روند معترضند، چه صحبت هایی دارند و چرا نگرانند؟

مگر پیش از این همه از تاثیر منفی کنکور بر زندگی و وضعیت روانی دانش آموزان سخن نمی گفتند؟ پس حالا که تصمیم گیری مسئولان بر آن شد تا از قدرت کنکور بکاهند، شاهد موج مخالفت ها با این موضوع هستیم؟ آیا مافیای کنکور در خلق این فضای اعتراضی نقش دارد یا داوطلبان حرف هایی دارند که باید آنها را شنید.

در این باره نظرات تعدادی از متقاضیان کنکور را مرور می کنیم.

* تصویب این قانون باعث تباه شدن آینده تعداد زیادی از جوانان کشور میشود و حق تعداد زیادی از دانش آموزان که یک سال زحمت می کشند و شبانه روز درس می خوانند پایمال می شود و برخلاف تلاش زیاد نتیجه خیلی بدتری به دست می آورند این حق طبیعی ماست اگر قرار بر این است که قانونی در ارتباط با ما و آینده ما تصویب شود ما هم بتوانیم در تصویب آن دخالت داشته باشیم. اکثریت دانش آموزان و افرادی که در کنکور سراسری سال آینده شرکت می کنند درخواست لغو این قانون را دارند.

* تاثیر 30 درصدی قطعی سوابق تحصیلی در کنکور اصلا چیز خوبی نیست و رتبه داوطلب را حتی اگر معدلش 20 هم شده باشد خراب می کند تنها امید آخر همه به کنکور است که منصفانه تر است اما با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به داوطلبان ظلم می شود. مافیای کنکور از این مصوبه سود دو برابری می برد مثل چاپ مضاعف کتاب های کمک درسی و حل المسائل ها برای طرح ترمیم معدل و هزینه شرکت در طرح ترمیم معدل و اینکه داوطلبان برای جبران 70 درصد کنکورشان بیش از پیش به موسسات کنکوری رجوع میکنند و در آخر اینکه اگر سال 88 این قانون تصویب شده بود ، رستگار رحمانی با معدل 11 رتبه 1 کنکور نمی شد.

* تاثیر قطعی سوابق تحصیلی یعنی ظلم و گامی است در جهت نابودسازی استعدادها و تلاش های نوجوانان. گسترده بودن تقلب در امتحانات نهایی، سلیقه اب تصحیح شدن ورقه ها، لو رفتن و فروش سوالات، عدم غربالگری مناسب این امتحان همه دلایلی برای غیرمنطقی و ناعادلانه بودن تاثیر قطعی معدل است. من به عنوان یک دانش آموز به تاثیر قطعی معدل دیپلم اعتراض دارم چون عده زیادی از دانش آموزان مثل من هستند که در امتحانات نهایی به دلایل مختلف نمره خوبی نگرفتند و تنها امیدشان به کنکور است اگر این قانون تصویب شود امید و آرزوی خیلی از جوانان به باد می رود.

در همین رابطه هامون سبطی کارشناس آموزشی درباره تاثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور 98 عنوان کرد: دیوان عدالت اداری براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو که در سال 92 تصویب شده و سوابق تحصیلی را نمرات امتحانات نهایی سه سال پایانی دوره متوسطه اعلام کرده بود با توجه به اینکه امتحانات نهایی فقط درسال سوم برگزار می شد حکم به ابطال آن داد.

وی افزود: درسال 95 قانونی تصویب شد مبنی براینکه سوابق تحصیلی شامل نمرات برخی دروس در سه سال پایانی دوره متوسطه باشد اما در این قانون در بحث برخی از دروس تعریف دقیقی را شاهد نیستیم و دست را برای هر نوع تعبیری بازگذاشته است.

این کارشناس آموزشی ادامه داد: هم اکنون اگر داوطلبی بخواهد در بحث کنکور به دیوان عدالت اداری شکایت کند دو مشکل وجود دارد نخست لفظ "برخی" که مانع صدور حکم از سوی دیوان می شود و دوم اینکه فرآیند شکایت و بررسی در دیوان عدالت اداری طولانی است بنابراین حتی در صورت صدور حکم نمی تواند مشمول داوطلبان کنکور 98 شود.

سبطی گفت: در بحث لو رفتن سوالات امتحانات نهایی باید نظر دانش آموزان را پرسید البته باید توجه داشت که صحت آزمون شامل سه مرحله پیش از آزمون، حین آزمون و پس از آزمون یعنی هنگام تصحیح اوراق امتحانی است.

وی مطرح کرد: تعبیرها از قانون سنجش و پذیرش دانشجو متفاوت است و وقتی می گویند 85 درصد پذیرش باید براساس تأثیر سوابق تحصیلی باشد، دومسئله مطرح است. نخست آنکه 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها بدون کنکور تکمیل شود که هم اکنون این اتفاق افتاده و 87.5 درصد صندلی دانشگاه ها بدون کنکور در اختیار دانشجویان قرار گرفته است.

این کارشناس آموزشی گفت: بحث دوم این است که سوابق تحصیلی در 15 درصد باقیمانده ظرفیت دانشگاه ها نیز تأثیرگذار باشد. درحالی که امتحانات نهایی بدین منظور طراحی نشده تا دهک های بالایی دانش آموزان کشور را رتبه بندی کند و با نمره 20 نمی توان 100 هزار داوطلب نخبه که برای 5 هزار رشته محل رقابت می کنند، تفکیک کرد.

سبطی ادامه داد: در کنکور نمره بندی دقیقتر و ریزتر است و سوالات کنکور دهک های بالایی را از نظر علمی تفکیک می کند اما امتحانات نهایی برای این است که دانش آموز از یک پایه وارد پایه دیگری شود و اگر قرار باشد امتحانات نهایی را برای 10 تا 15 درصد دهک بالایی دانش آموزان طراحی کنند باید عمیق، غیرحفظی و تحلیلی باشد که دشوار شدن آن باعث افزایش جمعیت مردودی ها می شود.

وی بیان کرد: تأثیر قطعی سوابط تحصیلی برای پذیرش دانشجویان در رشته ها و دانشگاه های برتر باعث ایجاد بازار دیگری در کنار کنکور به نام بازار امتحانات نهایی و رونق مدارس غیردولتی می شود و باید توجه داشت که این روش به ضرر دانش آموزانی است که معدل بالا دارند.

در سوی دیگر ماجرا، محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس درباره تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 اظهار کرد: در این رابطه شورای سنجش و پذیرش دانشجو کوتاهی کرده است و باید به گونه ای برنامه ریزی می کرد که ظرفیت بیشتری به ویژه در رشته های پرطرفدار از طریق سوابق تحصیلی تکمیل شود.

وی افزود: باید برنامه ریزی ها به سمتی باشد که کنکور حتما حذف شود و افرادی که نسبت به اعمال قطعی سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه ها معترض بوده و رضایت ندارند، مافیای کنکور هستند که منافعی را از این ماجرا می برند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: مسائلی که در رابطه با لو رفتن سوالات امتحانات نهایی مطرح می شود بیش از اندازه بزرگنمایی شده و امسال سوالات امتحانات نهایی در یک حوزه 10 دقیقه زودتر منتشر شد آیا این به معنای لو رفتن سوالات است؟

زاهدی تصریح کرد: نباید فضاسازی ها به گونه ای باشد که به ماندن کنکور کمک کند. هم اکنون این موضوع معضل آموزشی کشور است و باعث کشته شدن خلاقیت دانش آموزان و ایجاد استرس فراوان می شود.

کلیدواژه های این خبر
سوابق تحصیلی   کنکور سراسری   لو رفتن   کنکوری   کنکور   غربالگری   مخالفت ها   کمک درسی   هامون   دانش آموزی  
اخبار مرتبط
آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس درباره حذف یا ماندگاری کنکور نظرات متفاوتی دارند
خبرگزاری دانشجو
کنکور 98 کلید خورد
نصف جهان
نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس
راه مبین
کنکور 98 کلید خورد/نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس
روزنامه آرمان
نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس درباره کنکور 98
پارس نیوز
عضو کمیسیون آموزش مجلس: در تلاش هستیم تا 90 درصد دانشجویان بدون کنکور وارد دانشگاه شوند
دیده بان ایران
جنبش عدالتخواه پیگیر مصوبه جدید کنکور شد
خبرنامه دانشجویان
واکنش ها به قطعی شدن سوابق تحصیلی در کنکور/ به دغدغه کنکوری ها توجه شود
خط نیوز
اعتراض به مصوبه تاثیر قطعی 30 درصدی معدل بر کنکور توسط دانش آموزان
سایت جماران
مصوبه تاثیر قطعی معدل صدای کنکوری ها را درآورد
ایران اکونومیست
اعمال سوابق تحصیلی در کنکور و ابهاماتی که رفع نمی شود!
تسنیم
11 ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری است
میگنا
جزئیات اعمال سوابق تحصیلی در کنکور 98
افکار نیوز
جزئیات اعمال سوابق تحصیلی قطعی برای داوطلبان در کنکور 98/ 11 ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری است
باشگاه خبرنگاران
موج واکنش ها به تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98
اکو فارس
کنکور ادامه دارد
نصف جهان
آخرین خبرها از حذف کنکور
الف
اعتراض دانش آموزان به تاثیر قطعی30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال 98/ پیگیری مجلس برای بازبینی مصوبه
رویداد 24
اعتراض دانش آموزان به تاثیر قطعی30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور کنکور سال 98
خبرآنلاین
موج واکنش ها به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98
ملیت
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دانشجو : آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس درباره حذف یا ماندگاری کنکور نظرات متفاوتی دارند
bltنصف جهان : کنکور 98 کلید خورد
bltراه مبین : نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس
bltروزنامه آرمان : کنکور 98 کلید خورد/نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس
bltپارس نیوز : نظر سه گانه آموزش و پرورش، وزارت علوم و مجلس درباره کنکور 98
bltدیده بان ایران : عضو کمیسیون آموزش مجلس: در تلاش هستیم تا 90 درصد دانشجویان بدون کنکور وارد دانشگاه شوند
bltخبرنامه دانشجویان : جنبش عدالتخواه پیگیر مصوبه جدید کنکور شد
bltخط نیوز : واکنش ها به قطعی شدن سوابق تحصیلی در کنکور/ به دغدغه کنکوری ها توجه شود
bltسایت جماران : اعتراض به مصوبه تاثیر قطعی 30 درصدی معدل بر کنکور توسط دانش آموزان
bltایران اکونومیست : مصوبه تاثیر قطعی معدل صدای کنکوری ها را درآورد
bltتسنیم : اعمال سوابق تحصیلی در کنکور و ابهاماتی که رفع نمی شود!
bltمیگنا : 11 ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری است
bltافکار نیوز : جزئیات اعمال سوابق تحصیلی در کنکور 98
bltباشگاه خبرنگاران : جزئیات اعمال سوابق تحصیلی قطعی برای داوطلبان در کنکور 98/ 11 ساعت آموزشی در پایه دوازدهم غیرحضوری است
bltاکو فارس : موج واکنش ها به تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98
bltنصف جهان : کنکور ادامه دارد
bltالف : آخرین خبرها از حذف کنکور
bltرویداد 24 : اعتراض دانش آموزان به تاثیر قطعی30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال 98/ پیگیری مجلس برای بازبینی مصوبه
bltخبرآنلاین : اعتراض دانش آموزان به تاثیر قطعی30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور کنکور سال 98
bltملیت : موج واکنش ها به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.