بازصادرات کالاهای وارداتی با ارز ارزان!

بازصادرات کالاهای وارداتی با ارز ارزان!
عدم بازگشت 75 درصد از ارز صادراتی به کشور، مساله ای است که یک اقتصاددان برای بررسی ریشه ای آن به دخالت دولت در اقتصاد پرداخته و معتقد است زمانی که یارانه پرداخت می شود، هیچ تضمینی نیست این یارانه به حوزه های برنامه ریزی شده برسد. از سوی دیگر بازی واردکنندگان با نرخ ارز هنوز تمام نشده است، چراکه ...
بازصادرات کالاهای وارداتی با ارز ارزان!

بازصادرات کالاهای وارداتی با ارز ارزان!به گزارش صبحانه،عدم بازگشت درآمدهای ارزی حاصل از صادرات، مسأله ای است که وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه مشترکی که نهم اردیبهشت ماه سال جاری با کارآفرینان داشت، از آن خبر داد. به گفته دژپسند، از مجموع 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی فقط 10 میلیارد دلار آن به کشور بازگشته است.

اما چرا بازگشت ارز توسط صادرکنندگانی که محصولات خودشان را صادر می کنند برای جامعه به مساله تبدیل شده است؟ مساله در واقع در میزان یارانه و تسهیلاتی است که این اقشار از دولت می گیرند. انواع معافیت های مالیاتی، صادراتی، گمرکی، انرژی و حتی آب و انرژی ارزان برای تولید مواردی است که دولت به تولیدکنندگان می دهد و در عوض حالا که به ارز نیاز دارد از آنها انتظار دارد که پول هایشان را به کشور برگردانند.
نمی توان با بازار در افتاد!
در این رابطه امیرحسین خالقی، با بیان اینکه به جنگ بازار رفتن نتیجه ای جز شکست ندارد، اظهار کرد: زمانی که دولت در اقتصاد دخالت می کند هر اندازه هم که نظارت و کنترل وجود داشته باشد باز هم فضاهایی برای سوءاستفاده و فساد به وجود می آید. برای مثال دولت هرچقدر سعی کند کالایی را ارزان تر کند باعث کاهش عرضه آن کالا و در نهایت کاهش تولید می شود، ضمن اینکه فضایی نیز برای دلالی ایجاد می شود.
این اقتصاددان با اشاره به بازنگشتن ارزهای حاصل از صادرات به کشور در این باره اظهار کرد: همانطور که از قبل هم پیش بینی می شد برگرداندن ارزهای صادراتی با مشکل مواجه شد، علت هم این است که در اقتصاد چیزی به نام خوش نیتی یا منافع همگانی وجود ندارد. آنچه اقتصاد را پیش می برد صرفاً محاسبه هزینه و فایده است.
او با بیان اینکه بازی واردکنندگان با نرخ ارز هنوز تمام نشده است، از باز صادرات برخی کالاهای وارداتی به کشورهای دیگر سخن گفت و اظهار کرد: زمانی که یارانه ای از سوی دولت به اقتصاد تزریق می شود هیچ تضمینی وجود ندارد که این یارانه به حوزه های برنامه ریزی شده اصابت کند.
توریست ها تا چند روز بازدهی اقتصادی ندارند!
خالقی به دیگر تأثیرات منفی دادن یارانه در اقتصاد هم اشاره کرد و گفت: برای مثال طبق برخی برآوردها توریست هایی که به کشور می آیند تا چند روز هیچ بازدهی مثبت اقتصادی ندارند علت آن هم وجود یارانه های گوناگونی است که در اقتصاد کشور وجود دارد و طبعاً توریست ها هم از آن بهره مند می شوند.
وی در مورد حذف یارانه های پنهان هم پیشنهاد کرد تا این یارانه ها در قالب مبالغ نقدی به خانواده های طبقات ضعیف تر پرداخت شود، چرا که در غیر این صورت نمی توان مطمئن بود که یارانه ها به دست طبقات ضعیف تر برسد.
به گزارش ایسنا، مخالفان دخالت دولت در اقتصاد معتقدند که بازار دستورپذیر نیست و باید اجازه داد از طریق سازوکارهای مستقل خودش به تعادل برسد. اتفاقات یک سال گذشته در ایران و دخالت پررنگ دولت در بازارهای کالایی و مالی مختلف و بدتر کردن اوضاع نشان داد که دخالت دولت در اقتصاد نتیجه خوبی ندارد و در این مورد حق با منتقدان بازار دستوری بوده است.

محتوای این خبر به صورت خودکار از «صبحانه با خبر» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.