فیلم زایمان طبیعی همراه با توضیحات مراحل زایمان

فیلم زایمان طبیعی همراه با توضیحات مراحل زایمان
9 ماه سپری شد و انتظار شما برای فرزند دلبندتان به پایان رسیده است. زمان آن فرا رسیده که نی نی را به دنیا بیاورید. حتما درباره زایمان طبیعی زیاد شنیده اید. چه مزایایی داره؟ چقدر درد داره؟ چگونه درد زایمان را کاهش دهیم؟ بعد از زایمان طبیعی بدن چگو
فیلم زایمان طبیعی همراه با توضیحات مراحل زایمان

9 ماه سپری شد و انتظار شما برای فرزند دلبندتان به پایان رسیده است. زمان آن فرا رسیده که نی نی را به دنیا بیاورید. حتما درباره زایمان طبیعی زیاد شنیده اید. چه مزایایی داره؟ چقدر درد داره؟ چگونه درد زایمان را کاهش دهیم؟ بعد از زایمان طبیعی بدن چگونه است؟ در مقاله امروز سعی شده مروری کامل و جامع بر مراحل زایمان و نکات طلایی زایمان طبیعی همراه با فیلم داشته باشیم:

فیلم زایمان طبیعی
مراحل زایمان طبیعی چیست؟
مرحله اول: درد زایمان طبیعی
مرحله دوم زایمان طبیعی: فشار دادن
مرحله سوم زایمان طبیعی: خروج جفت
8 سوال رایج درباره زایمان طبیعی

فیلم زایمان طبیعی فیلم زایمان طبیعی و مراحل آن مراحل زایمان طبیعی چیست؟ اولین موردی که باید بهتون بگم این است که از هفته 37 به بعد بارداری جنین کامل است. پس ساک و وسایل مورد نیاز برای روز زایمان را از این هفته مشخص کنید. کم کم با نرم شدن دهانه رحم و شروع علائم ، زایمان طبیعی اتفاق میافتد که ممکنه تا هفته چهلم بارداری هم طول بکشد، در ایران بهتره نهایت زمانی که برای زایمان طبیعی صبر کنیم، هفته چهل و یکم بارداری باشه. اما علائم و درد زایمان چگونه است؟ طریقه زایمان طبیعی در همه مامان ها یکی است اما تنوع زیادی در طول درد زایمان وجود دارد. برای مادرانی که برای بار اول زایمان می کنند، درد زایمان اغلب بین 10 تا 20 ساعت طول می کشد. اما برای برخی از زنان طول مدت درد زایمان بیشتر است، در حالی که برای برخی ممکنه خیلی زود تمام شود [1]. برای زنانی که قبلا زایمان واژینال داشته اند، درد زایمان معمولا سریعتر تمام می شود. روند درد زایمان و زایمان طبیعی به سه مرحله تقسیم می شود:

1- مرحله اول: این فاز هنگامی شروع می شود که انقباضاتی ایجاد می شود که باعث تغییرات پیشرونده در دهانه رحم می شود و زمانی که دهانه رحم شما به طور کامل گشاد می شود، پایان می یابد. در این مرحله مهمترین نکته ای که مادر باید بداند فرق بین دردهای کاذب و دردهای طبیعی است . این مرحله به دو قسمت تقسیم می شود:

 • زایمان زودرس: دهانه رحم شما به تدریج باز می شود.
 • درد فعال زایمان: دهانه رحم شما سریع تر شروع به گشاد شدن می کند و انقباضات طولانی تر، قوی تر و نزدیک تر به یکدیگر می شوند. اغلب مردم به آخرین بخش درد فعال به عنوان مرحله گذار نگاه می کنند.
2- مرحله دوم درد زایمان زمانی شروع می شود که دهانه رحم به طور کامل باز شده است و با زایمان به اتمام می رسد. این مرحله گاهی اوقات به عنوان مرحله "فشار دادن" شناخته می شود.

3- مرحله سوم بلافاصله بعد از زایمان کودک شروع می شود و با خروج جفت زایمان به پایان می رسد.

سه مرحله زایمان در فیلم ابتدایی بطور کامل توضیح داده شده است، پس اگر هنور فیلم زایمان را مشاهده نکرده اید آن را تماشا کنید تا با توضیحات مراحل پیش رو آشنا تر گردید.

زایمان طبیعی در هفته سی و پنجم بارداریزایمان در هفته سی و پنجم بارداری خطرناک است؟

زمان انجام زایمان طبیعیزایمان طبیعی در هفته چندم اتفاق می افتد؟

مراحل درد در زایمان طبیعیدرد زایمان چگونه شروع می شود؟

برخی از نشانه های نزدیک بودن زایمان چیست؟ یکی دیگر از سوالات رایج مادران این است که علائم زایمان در ماه نهم چیست؟ نشانه های رایج فرا رسیدن زمان زایمان چیست؟ علائم غیر منتظره زایمان طبیعی چیست؟ باز شدن دهانه رحم و نرم شدن آن از اولین نشانه های زایمان است. گاهی مامان ها مجبور میشوند برای نرم شدن دهانه رحم روغن کرچک و عرق کاسنی استفاده کنند. پیاده روی بروند و دوش آب گرم بگیرند و ورزش کنند. گاهی هم با افزایش سن بارداری دهانه رحم کم کم خودش باز میشود. پس خیلی نگران نباشید. اما اخطارهای بیش از موعد زایمان هم آشنا باشید [2].

 • نوزاد به سمت پایین حرکت می کند. این اتفاق معمولا یک تا چهار هفته قبل از تاریخ زایمان رخ می دهد
 • دهانه رحم شما گشاد می شود
 • گرفتگی بیشتر
 • مفاصل شل می شوند
 • اسهال
 • توقف افزایش وزن
 • احساس خستگی بیشتری می کنید
 • ترشحات واژن
مرحله اول: درد زایمان طبیعی

مرحله اول درد زایمان طبیعی

اولین مرحله زایمان طولانی ترین مرحله آن است و خود شامل سه فاز می باشد:

 • فاز ابتدایی: از زمان آغاز درد تا باز شدن دهانه رحم به اندازه 3 سانتیمتر
 • فاز فعال زایمان: زمانیکه دهانه رحم به اندازه 7 سانتیمتر باز شده است.
 • فاز گذر: در این مرحله دهانه رحم تا 10 سانتیمتر باز شده است.
 • 1- درد زود هنگام یا ابتدایی زایمان طبیعی هنگامی که انقباضات شما در فواصل منظم ظاهر می شود و دهانه رحم شروع به گشاد شدن می کند، به طور رسمی درد زایمان شروع شده است. مامان ها نگران نباشید، راه هایی برای کاهش درد زایمان طبیعی وجود دارد. اما اگر درد زایمان به طور ناگهانی شروع نشود و شما از حالت بدون انقباض به انقباضات نسبتا مکرر و منظم برسید، ممکن است تعیین زمان شروع درد زایمان دشوار باشد. به همین دلیل گاهی اوقات تشخیص انقباضات زود هنگام از انقباضات براکستون هیکس که ممکن است درست قبل از آن به وجود آیند، کاری دشوار است. در این مرحله ممکنه بپرسید اگر درد زایمان نداشتم چکار کنم؟ فقط باید صبر کنید.

  به هر حال، اگر در هفته 37 بارداری نیستید و متوجه انقباضات یا علائم دیگر درد زایمان هستید، منتظر نمانید تا ببینید انقباضات شما پیشرفت کرده است یا خیر. بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید تا مشخص شود آیا زایمان زودرس قرار است اتفاق بیفتد یا خیر. اما راه هایی برای جلوگیری از زایمان زودرس هم وجود دارد. اگر حداقل در هفته 37 بارداری هستید، پزشک شما احتمالا به شما دستورالعمل هایی در مورد نحوه پیگیری انقباضات و زمانی که نیاز به تماس است میدهد [3].

  فرض بر این که است بارداری شما کامل است:

  1- اگر درد زایمان زودرس است، انقباضات شما به تدریج طولانی تر، قوی تر و نزدیک تر می شود. در نهایت آنها هر سه تا پنج دقیقه دیده شود و 40 تا 60 ثانیه طول می کشد. بعضی از زنان در طول این مرحله، انقباضات مکرر بیشتری دارند، اما انقباضات همچنان نسبتا خفیف و کمتر از یک دقیقه طول می کشد.

  2- گاهی اوقات انقباضات زودرس یا همان سفت شدن شکم بسیار دردناک است [4 , 5]. اگر درد شما معمولی باشد، انقباض های اولیه به اندازه انقباض های نهایی توجه شما را جلب نمی کند. احتمالا قادر خواهید بود بین آنها صحبت کنید و راه بروید. حتی ممکن است پیاده روی کوتاهی نیز داشته باشید. اگر به احساس آرامش نیاز دارید، دوش آب گرم بگیرید، فیلم تماشا کنید.

  3- همچنین ممکن است افزایش ترشحات مخاطی واژن، که ممکن است با خون همراه باشد، را ببینید. این حالت کاملا طبیعی است، اما اگر بیش از یک لخته خون مشاهده می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر کیسه آب پاره شد به پزشک مراجعه کنید .

  4- درد زودهنگام زمانی پایان می یابد که دهانه رحم شما حدود 3 تا 4 سانتیمتر گشاده شده باشد و پیشرفت باز شدن به سرعت افزایش یابد.

  درد زودهنگام زایمان طبیعی چقدر طول می کشد؟ - تعیین زمان شروع درد زود هنگام کاری دشوار است، بنابراین اغلب به راحتی نمی توان گفت این مرحله چقدر طول می کشد - یا حتی برای هر زن این مرحله ممکن است متفاوت باشد. طول مدت درد زایمان زودرس بسیار متغیر است و به میزان زیادی به دهانه رحم در ابتدای درد زایمان و انقباضات مکرر و قوی بستگی دارد.

  - در فرزند اول، اگر دهانه رحم شما شروع به گشاد شدن نکرده باشد، این فاز ممکن است 8 تا 12 ساعت طول بکشد، اگر چه می تواند به طور قابل توجهی طولانی تر یا کوتاه تر باشد. اگر دهانه رحم شما در حال حاضر بسیار رسیده باشد یا این اولین فرزند شما نباشد، احتمالا درد زایمان خیلی سریعتر برطرف می شود [6].

  راهنمایی های مقابله در فاز ابتدایی
  • سعی کنید در هنگام درد زایمان استراحت کنید زیرا ممکن است یک روز طولانی (یا شب) پیش روی شما باشد.
  • حتما مایعات زیادی بنوشید تا بدنتان کم آب نشود و به طور مکرر ادرار کنید. مثانه پر ممکن است باعث انقباض بیشتر رحم شود و مثانه خالی، فضای بیشتری را برای نوزاد فراهم می کند.
  • اگر احساس اضطراب (همه چیز در مورد استرس) می کنید، بهتر است تمرین های آرامش بخش انجام دهید یا کاری انجام دهید تا کمی حواستان پرت شود (آرامش درون چیست و راه رسیدن به آن)- مثل تماشای یک فیلم یا خواندن کتاب.
  • وضعیت خود را عوض کنید و حمام آب گرم بروید و مقداری راه بروید.
  2- فاز درد فعال زایمان طبیعی

  مرحله دوم زایمان طبیعی

  1- درد فعال زمانی است که همه چیز به طور پیوسته زیاد می شود. انقباضات به طور فزاینده شدید - مکرر، طولانی تر و قوی تر می شود- و شما دیگر نمی توانید بین آنها صحبت کنید. دهانه رحم شما سریعتر گشاد می شود تا زمانی که تا 10 سانتیمتر به طور کامل گشاد می ماند. (بخش آخر درد فعال، زمانی که دهانه رحم از 4 تا 7 سانتی متر گشاد شده است، بخش گذار نامیده می شود، که در بخش بعد شرح داده شده است.)

  2- در پایان درد فعال، ممکن است جنین به پایین بیفتد، اگرچه ممکن است زودتر به پایین بیفتد یا ممکن است تا مرحله بعدی درد شروع نشود.

  3- به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که هر پنج دقیقه یک بار به طور منظم انقباض داشته باشید (هر درد زایمان حدود 60 ثانیه طول می کشد)، بهتر است با ماما یا دکتر خود تماس بگیرید و به بیمارستان یا مرکز زایمان مراجعه کنید.

  4- در اغلب موارد، انقباضات شایعتر میشوند و در نهایت هر دو و نیم تا سه دقیقه اتفاق می افتد، هر چند برخی از زنان حتی در مرحله گذار نیز بیش از هر پنج دقیقه درد را مشاهده نمی کنند. بهتر است قبل از زایمان با راه های کاهش درد زایمان آشنا شوید.

  درد فعال زایمان طبیعی چقدر طول می کشد؟ برای بسیاری از زنان در زایمان اول، درد فعال بین 3 تا 5 ساعت طول می کشد، اگر چه ممکن است برای برخی، حتی طولانی تر یا کوتاه تر از یک ساعت باشد. اگر اکسي توسين (پيتوكين) مصرف می کنید، فاز فعال به سرعت بيشتر مي شود. اگر بی حسی اپیدورال داشته باشید یا جنین بزرگ باشد، ممکن است درد بیشتر طول بکشد.

  راهنمایی های مقابله با درد زایمان
 • اکثر زنان در بعضی از مراحل در طی فاز فعال، داروهای مسکن، مانند اپیدورال، را انتخاب می کنند.
 • اما بسیاری از روش های کنترل درد و آرامش در زایمان طبیعی مانند تمرینات تنفس و تجسم، می توانند در طول زایمان به شما کمک کنند، صرف نظر از اینکه در حال برنامه ریزی برای دریافت دارو هستید یا نه.
 • راه رفتن به شما احساس خوبی میدهد، اما ممکن است بخواهید در طول هر انقباضی، بایستید و استراحت کنید. بعد از اینکه پزشک شما را معاینه کند تا زمانی که هیچ عارضه ای وجود نداشته باشد می توانید به طور آزادانه در اطراف اتاق راه بروید.
 • اگر خسته هستید، سعی کنید روی صندلی بنشینید یا روی رختخواب به پهلو دراز بکشید. همچنین می توانید از همسر خود بخواهید شما را ماساژ دهد. یا اگر به وان دسترسی دارید و کیسه آب شما پاره نشده است، می توانید حمام گرم بگیرید. در یک مطالعه در سال 2016 نشان داده شده که استفاده از طب سوزنی باعث کم شدن درد مرحله فعال زایمان میشود [7].

  3- فاز گذار در زایمان طبیعی - بخش آخر درد فعال - زمانی که دهانه رحم شما از 8 به 10 سانتی متر گشاد شده است - دوره گذار نامیده می شود، زیرا این تغییر در مرحله دوم زایمان است.

  - این بخش شدیدترین بخش درد زایمان است. انقباضات معمولا بسیار قوی است، هر دو و نیم تا سه دقیقه یا بیشتر دیده می شود و یک دقیقه و یا بیشتر طول می کشد و ممکن است شروع به لرزش کنید.

  - به محض اینکه دهانه رحم شما به طور کامل باز شود و مرحله گذار تمام شود، فرزند شما تا حدودی به لگن فرود آمده است. این زمانی است که ممکن است احساس فشار مقعدی کنید.

  - اغلب ترشحات خونین دیده می شود. در حال حاضر ممکن است تهوع و استفراغ نیز احساس کنید.

  - اگر شما بی حسی اپیدورال دارید، فشاری که احساس می کنید به نوع و میزان داروهایی که مصرف می کنید و میزان نزدیکی جنین به لگن شما بستگی دارد. اگر می خواهید یک شرکت کننده فعال تر در مرحله فشار باشید، از پزشک بخواهید دوز کمتری از اپیدورال را در مرحله گذار به شما بدهد. در یک مطالعه نشان داده شد که در بارداری دوقلویی استفاده از بی حسی اپیدورال باعث طولانی تر شدن مرحله دوم زایمان شده است [8].

  مقاله پیشنهادی اوما: بی حسی اپیدورال | 8 سوال رایج درباره اپیدورال

  مرحله گذار چقدر طول می کشد؟ مرحله گذار می تواند از 30 دقیقه تا 2 ساعت به طول انجامد. اگر قبلا زایمان طبیعی ( فواید زایمان طبیعی نسبت به سزارین) داشته اید، این دوره خیلی سریعتر است.

  راهنمایی های مقابله با مرحله گذار چیست؟
  • اگر بدون بی حسی اپیدورال زایمان می کنید، زمانی است که به قابلیت تحمل درد خود شک می کنید. بنابراین نیاز به تشویق و حمایت زیادی دارید.
  • استفاده از ماساژ. بعضی از زنان از لمس کردن لذت می برند، بعضی ترجیح می دهند لمس قوی تر و برخی نمی خواهند لمس شوند.
  • گاهی اوقات تغییر وضعیت باعث آرامش می شود - برای مثال، اگر در قسمت پایین کمرتان احساس فشار زیادی می کنید، حالت چهار دست و پا باعث کاهش درد می شود.
  • قرار دادن پارچه خنک روی پیشانی یا پک سرد روی پشت یا پک گرم باعث احساس آرامش می شود.
  از سوی دیگر، چون مرحله گذار می تواند تمرکز شما را بگیرد، ممکن است نیاز به حواس پرتی- مانند موسیقی یا مکالمه یا حتی پارچه خنک داشته باشید. واقعیت این است که این انقباضات به خروج نوزاد کمک می کند. سعی کنید با هر انقباض خروج او را تجسم کنید.

  مرحله دوم زایمان طبیعی: فشار دادن

  مرحله دوم زایمان طبیعی

  - هنگامی که دهانه رحم شما به طور کامل باز شده باشد، کار مرحله دوم زایمان شروع می شود: زایمان نهایی و تولد فرزند. در ابتدای مرحله دوم، انقباضات ممکن است کمی جدا از هم باشند و به شما فرصتی برای استراحت بین آنها می دهد. بسیاری از زنان می بینند انقباضات مرحله دوم آسان تر از انقباضات مرحله فعال می باشد.

  - اگر کودک شما در لگن بسیار پایین باشد، ممکن است تمایل داشته باشید در اوایل مرحله دوم (و گاهی اوقات حتی قبل) فشار بیاورید. اما اگر کودک هنوز نسبتا بالا باشد، احتمالا این احساس را نخواهید داشت.

  - همانطور که رحم شما منقبض می شود، بر روی نوزاد فشار وارد می کند و او را به سمت کانال تولد هدایت میکند. بنابراین اگر همه چیز به خوبی پیش برود، ممکن است بخواهید به آرامی پیش بروید. استراحت باعث کاهش خستگی می شود. در بسیاری از بیمارستان ها تشویق خانم به فشار وارد کردن برای زایمان تمرین معمولی است.در یک مطالعه نشان داده شده است که پوزیشن اسکوات باعث کوتاه تر شدن مرحله دوم زایمان می شود[9].

  - اگر بی حسی اپیدورال داشته باشید، از دست دادن احساسات می تواند فشار را تحریک کند، بنابراین تا زمانی که نوزاد از بدن شما خارج نشده است احساس درد نمی کنید. صبر اغلب شگفت انگیز عمل می کند. در بعضی موارد، نیاز به دستورالعمل های صریح برای کمک به فشار موثر دارید.

  خروج نوزاد خروج نوزاد می تواند سریع باشد. اما اگر این اولین فرزند شما باشد، فرود ممکن است تدریجی انجام شود. با هر انقباض، نیروی رحم شما - همراه با نیروی عضلات شکم می شود- بر روی نوزاد فشار وارد می کند و او را به سمت کانال تولد هدایت می کند. هنگامی که انقباض تمام می شود و رحم آرام می شود، سر نوزاد به آرامی در دو مرحله به جلو و یک مرحله به عقب پایین می آید. حالت های مختلف فشار دادن را امتحان کنید تا زمانی که بهترین حالت را پیدا کنید. امتحان حالت های مختلف در مرحله دوم چیزی غیر معمول نیست [10].

  اولین نشانه های ظاهر شدن نوزاد:
  • بعد از مدتی، پروینیوم (بافت بین واژن ومقعد) با هر فشار گشاد می شود و قبل از اینکه پوست سر کودک قابل مشاهده شود، لحظه ای بسیار هیجان انگیز است. می توانید یک آینه بخواهید تا اولین لحظه را مشاهده کنید، یا می توانید به راحتی پایین بروید و سر او را لمس کنید.
  • در حال حاضر نیاز به فشار بیشتر می شود. با هر انقباض، قسمت بیشتری از سر نوزاد قابل مشاهده می شود. فشار سر احساس می شود و ممکن است احساس سوزش یا خستگی شدید کنید زیرا بافت ها شروع به کشش می کند.
  • در بعضی موارد، پرستار از شما می خواهد به آرامی فشار بیاورید تا سر نوزاد از واژن خارج شود. یک زایمان آرام و کنترل شده می تواند از پارگی جلوگیری کند.
  چگونه سر نوزاد ظاهر می شود؟ 1- سر کودک با هر فشار بیرون می آید و در نهایت قسمت اعظم سر دیده می شود. با ظاهر شدن سر نوزاد هیجان زیادی در اتاق برپا می شود: پیشانی او، بینی، دهان و در نهایت چانه اش.

  2- بعد از اینکه سر نوزاد ظاهر شود، پزشک یا ماما دهان و بینی او را مکش می دهند و در صورتی که بند ناف (خون بند ناف چیست؟ ) دور گردن نوزاد باشد آن را می برند.

  3- سر کودک سپس به سمت پهلو باز میگردد همان طور که شانه هایش در داخل لگن شما می چرخد تا از بدن مادر خارج شود با انقباض بعدی، مادر فشار وارد می کند و شانه های نوزاد ظاهر می شوند.

  مقاله پیشنهادی اوما: آموزش ماساژ پرینه برای زایمان

  مبارکه!!! بلاخره تمام شد!

  • هنگامی که کودک شما به جو می رسد، باید گرم نگه داشته شود و با حوله خشک شود. پزشک یا ماما به سرعت دهان و راه تنفسی کودک را باز می کنند و مخاط را خارج می کنند.
  • اگر عوارضی وجود نداشته باشد، نوزاد را بر روی شکم شما قرار می دهند تا بتوانید او را لمس کنید، ببوسید و شگفت زده شوید. تماس پوست به پوست، کودک را آرام نگه می دارد، و با پوشش پتو او را گرم می کنند.
  • پرستار بند ناف را در دو نقطه گیره می زند و سپس بین دو گیره را می برد.
  ممکن است احساسات متنوعی از جمله هیبت، غرور، بی اعتقادی، هیجان و البته حس تمام شدن دردها داشته باشید. به احتمال زیاد خسته شده اید، اما احساس انرژی می کنید و برای مدتی خواب را فراموش می کنید. قبل از زایمان با نکات ضروری بلافاصله بعد از زایمان آشنا شوید.

  مرحله دوم زایمان چقدر طول می کشد؟ کل مرحله دوم می تواند از 20 دقیقه تا 2 ساعت طول بکشد. انقباضات 45 تا 90 ثانیه با فواصل 3 تا 5 دقیقه در حال تکرار است. بدون اپیدورال، مدت زمان متوسط (برای زایمان اول) حدود یک ساعت و حدود 20 دقیقه ( اگر قبلا زایمان واژینال داشته اید) می باشد. اگر اپیدورال داشته باشید، مرحله دوم ممکن است بیشتر طول بکشد.

  مرحله سوم زایمان طبیعی: جفت

  مرحله سوم زایمان طبیعی

  تبریک میگم نی نی شما متولد شده دیگه وقت آن شده که آرام باشید !!!

  چند دقیقه بعد از زایمان، رحم دوباره شروع به انقباض می کند. اولین انقباضات معمولا جفت را از دیواره رحم جدا می کند. هنگامی که پرستار علائم جداسازی را ببیند، ممکن است از شما بخواهد دوباره فشار وارد کنید تا جفت خارج شود. این فشار کوتاه است و درد زیادی ندارد.

  مرحله سوم زایمان چقدر طول می کشد؟ به طور متوسط، مرحله سوم زایمان حدود پنج تا ده دقیقه طول می کشد.

  پس از تولد نوزاد چه اتفاقی می افتد ؟ - پس از زایمان جفت (جفت سرراهی یا پایین بودن جفت به چه معناست؟)، رحم شروع به انقباض و سفت شدن می کند. شما قادر خواهید بود بالای شکم خود، اطراف ناف را احساس کنید. پزشک و پرستار به طور مرتب رحم را بررسی می کند. انقباض رحم عروق خونی باز در محل اتصال جفت را از بین می برد. اگر رحم به درستی منقبض نشود، همچنان خونریزی از این عروق ادامه دارد. در یک مطالعه گزارش شده است که احتمال خونریزی جفت و یا جفت سرراهی در زایمان دوم که قبلش سزارین بوده است، دو برابر حالت عادی است[11].

  - اگر برنامه شیردهی دارید، می توانید در حال حاضر این کار را انجام دهید. با زمان شیر آمدن بعد از زایمان آشنا شوید که باعث نگرانی شما نشود. همه نوزادان چند دقیقه بعد از زایمان مشتاق نیستند شیر بخورند، اما سعی کنید لب های نوزاد را نزدیک به سینه خود نگه دارید. در نهایت اکثر نوزادان در اولین ساعت پس از تولد شروع به شیر خوردن می کنند. باید با میزان وعده های شیردهی نوزاد آشنا باشید.

  - شیردهی (راههای طبیعی افزایش شیر مادران شیرده ) زودرس برای نوزاد خوب است و می تواند شما را نیز عمیقا خوشحال کند. علاوه بر این، شیردهی باعث آزاد شدن اکسیتوسین، هورمون مشابهی که باعث انقباض می شود، می شود که به رحم شما کمک می کند تا سفت و منقبض بماند. استرس و طولانی شدن زایمان اثرات منفی در شروع شیردهی مادر خواهد داشت [12].

  - اگر نمی خواهید به نوزاد شیر بدهید ، اکسایتوسین برای کمک به انقباض به شما داده می شود. اگر بیش از حد خونریزی داشته باشید درمان انجام می شود.

  - انقباضات شما در این مرحله نسبتا ملایم است. در حال حاضر تمرکز شما به نوزاد منتقل شده است، و نسبت به چیزهای دیگر بی توجه تر هستید.

  - اگر این اولین فرزند شما باشد، پس از زایمان جفت، انقباضات کمی را احساس خواهید کرد. اگر قبلا زایمان داشته اید، ممکن است روز اول و دوم پس از زایمان گاهی انقباضاتی داشته باشید.

  درد پس از زایمان: - این به اصطلاح درد پس از زایمان می باشد مانند گرفتگی های شدید قاعدگی. اگر این دردها شما را اذیت می کنند، داروی مسکن مصرف کنید. ممکن است لرز داشته باشید. این حالت کاملا طبیعی است و طولی نخواهد کشید. در صورت نیاز پتوی گرم استفاده کنید. پزشک شما، جفت را بررسی خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که همه چیز مرتب است. سپس او را به طور کامل شکاف بدن و بخیه ها را بررسی می کند. البته 6 هفته بعد از زایمان باید مجدد چک آپ شوید.

  - اگر شکافی ایجاد شده باید اپیزیوتومی داشته باشید، قبل از بخیه، بی حس کننده موضعی تزریق می شود. ممکن است بخواهید در هنگام بخیه زدن نوزاد را در آغوش بگیرید - این روش راهی مناسب برای حواس پرتی است. اگر خیلی احساس لرز می کنید، از همسرتان بخواهید کنار شما بماند . در مطالعات مختلف میزان شیوع اپیزوتومی در کشور های مختلف بررسی شده که در کشور فرانسه به 30 درصد نرسیده است [13].

  - اگر بیهوشی اپیدورال داشتید، متخصص بیهوشی یا پرستار بیهوشی وارد شده و کاتتر را از پشت شما برمی دارد. این کار چند ثانیه طول می کشد و صدمه ای نیز دیده نمی شود. به غیر از زمانی که نوزاد نیاز به مراقبت ویژه دارد، ( زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس) می توانید در مکانی آرام با او تنها باشید.

  دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان و زایمان در پاسخ به سوال شایع مادران در مورد انتخاب نوع زایمان طبیعی و یا سزارین و بهترین روش زایمان اشاره کرده اند که اگر آن اندیکاسیونهای علمی برای زایمان سزارین وجود نداشته باشه بهترین روش زایمان، زایمان طبیعی است، چون یک پدیده فیزیولوژیک است بدون دخالت داروها، بدون دخالت جراحی، با عوارض کمتر، ولی حتمن به این نکته دقت کنید اگر به هر دلیل متخصص زنان شما تشخیص داد که زایمان سزارین برای سلامت شما و سلامت نوزاد شما انجام بشه حتما آن را پذیرفته و تأکیدی برای زایمان طبیعی نداشته باشید، در آخر باید اشاره کنم که عوارضی که از زایمان طبیعی در جامعه بین مادران باردار خیلی شنیده میشه صحت علمی ندارد و تقریبا از لحاظ عوارض زایمان طبیعی و زایمان سزارین برابر هستند.

  8 سوال رایج درباره زایمان طبیعی

  8 سوال رایج درباره زایمان طبیعی

  1- زایمان اول چقدر طول می کشد؟ اگر فرزند اول شما است، زایمان حدود هشت ساعت طول می کشد. این عدد میانگین است، اما می تواند زایمان خیلی کوتاهتر یا طولانی تر باشد. بعید است زایمان بیش از 18 ساعت طول بکشد. هنگامی که دهانه رحم تا 10 سانتیمتر گشاد می شود، یک یا دو ساعت طول می کشد تا نوزاد به دنیا بیاید.

  2- آیا زایمان طبیعی دردناک است؟ زایمان طبیعی درد دارد، اما طوری که دیگران توصیف می کنند نیست. به نظر من، درد زایمان طبیعی شبیه درد قاعدگی است فقط کمی دردناکتر از حد طبیعی است. ... این درد مشابه گرفتگی دوره پریودی است، فقط کمی شدیدتر است. برخی مواد گیاهی وجود دارد که درد زایمان را کمتر میکند.

  3- بعد از پاره شدن کیسه آب چقدر وقت دارید زایمان انجام شود؟ پس از پاره شدن کیسه آب، انقباضات معمولا 12 تا 24 ساعت طول می شود. با این حال، در برخی موارد، کیسه آب قبل از آماده شدن بدن برای زایمان پاره می شود. پارگی زودرس غشاء (PROM) معمولا نیاز به القا دارد.

  4- زایمان طبیعی در هفته چندم ایمن است؟ بارداری حدود 280 روز یا 40 هفته طول می کشد. یک نوزاد نارس زودرس قبل از هفته 37 بارداری به دنیا می آید. نوزادان بسیار زودرس از هفته 23 بارداری تا هفته 28 بارداری به دنیا می آیند. نوزادان زودرس بین هفته 29 بارداری تا 33 هفته به دنیا می آیند.

  5- هنگامی که انقباض دارید، فشار می دهید؟ در مرحله دوم زایمان، رحم هر پنج دقیقه منقبض می شود و هر انقباض 45 تا 90 ثانیه طول می کشد. انقباضات معمولا قوی و نیرومند هستند.

  6- دهانه رحم چند سانتی متر باید باشد تا زایمان انجام شود؟ مرحله اول زایمان طولانی ترین مرحله است و شامل سه فاز است: مرحله اولیه زایمان - زمان شروع زایمان تا زمانی که دهانه رحم تا 3 سانتی متر گشاد می شود. مرحله فعال زایمان- از 3 سانتی متر ادامه می یابد تا زمانی که دهانه رحم تا 7 سانتی متر گشاد شود. مرحله انتقال - از 7 سانتی متر ادامه می یابد تا زمانی که دهانه رحم به 10 سانتیمتر برسد.

  7- بعد از پاره شدن کیسه آب چه مدت جنین می تواند در رحم زنده بماند؟ بین هفته 34 تا 37 بارداری : زمانی که کیسه آب در هفته 34 تا 37 پاره می شود، بیشتر نوزادان در عرض 24-48 ساعت بعد متولد می شوند. در صورتی که زایمان نزدیک نباشد، پزشک از روش القا استفاده می کند.

  8- هنگامی که کیسه آب زن پاره می شود چه رنگی دیده می شود؟ مایعات آمنیوتیک تقریبا 99 درصد آب دارد، به طوری که معمولا رنگ مایع کیسه آب زرد یا صورتی روشن دیده می شود. اگر به زمان زایمان نردیک باشید یا از آن گذشته باشد، آب شما ممکن است حاوی مدفوع جنین (مکونیم) می باشد.

  مشکلات رایج بعد از زایمان طبیعی

  مشکلات پس از زایمان طبیعی

  1- درد زایمان طبیعی در طول درد زایمان، پروینیوم شما - ناحیه بین واژن و رکتوم – ممکن است کشیده و پاره شود، که می تواند باعث آسیب شود. اگر اپیزیوتومی (هنگامی که پزشک برش کوچکی در مهبل (واژن) ایجاد می کند تا واژن گشادتر شود و فرزند شما راحت تر خارج شود) دریافت کنید، درد پس از زایمان بدتر می شود. برای تسکین درد در خانه:

  • برای کاهش درد و تورم، یک بسته یخ یا کمپرس سرد روی منطقه قرار دهید.
  • به جای سطح، روی یک بالش بنشینید.
  با استفاده از آب گرم پس از ادرار و مدفوع، منطقه را تمیز کنید. پس از دستشویی، یک پد و یا حوله تمیز روی منطقه زخم قرار دهید و از جلو به عقب پاک کنید. این کار باعث کاهش درد می شود و از عفونت پس از زایمان جلوگیری می کند. خطرات و پیامدهای عفونت بعد از زایمان مهم است و باید بسیار مراقب باشید

  2- ترشحات واژن معمولا خونریزی واژینال و ترشحات تا چند هفته پس از زایمان طبیعی است. این روش بدن برای تخلیه بافت های اضافی و خون داخل رحم است که جنین در طول حاملگی از آن تغذیه می کرد. چند روز اول، خون قرمز روشن مشاهده می کنید که به تدریج کمرنگ می شود و به رنگ صورتی تا قهوه ای، سپس زرد یا کرمی گرایش پیدا می کند و در نهایت ناپدید می شود.

  3- پس از درد گرفتگی عضلات در چند روز اول پس از زایمان طبیعی است. این گرفتگی ها شبیه به گرفتگی های دوره پریودی است. این گرفتگی ها به خاطر کوچک شدن رحم رخ می دهد. ممکن است در هنگام شیردهی نوزاد این درد بیشتر شود، زیرا شیردهی مواد شیمیایی ایجاد می کند که موجب کوچک شدن رحم می شود. می توانید یک پد گرم روی شکم قرار دهید و یا از پزشک بخواهید مسکن تجویز کند.

  4- یبوست احتمالا پس از زایمان مشکل مدفوع کردن خواهد داشت. این مشکل عارضه جانبی زایمان است. اگر بخیه داشته باشید نگران باز شدن آن ها نیز می باشید. برای کاهش یبوست، مقدار زیادی آب بنوشید و از غذاهای غنی از فیبر استفاده کنید. می توانید از پزشک بخواهید شل کننده مدفوع برای شما تجویز کند. اگر بعد از زایمان دچار بواسیر شدید، برای کاهش درد و خارش عنبر نسا را امتحان کنید.

  5- اسهال ممکن است مشکل اسهال داشته باشید. ماهیچه ها و بافت رکتوم در طول زایمان کشیده یا پاره می شود، بنابراین گاز و یا مدفوع از بدن شما نشت می کند. در صورتی که بواسیر از دهانه مقعد خارج شود، باعث خروج راحت تر مدفوع از مقعد می شود. این مشکل معمولا در عرض چند ماه پس از زایمان بهتر می شود. اما با درمان های بواسیر آشنا باشید. بسته به علت ایجاد اسهال، پزشک ممکن است داروی کنترل اسهال یا گاز تجویز کند. مراقب رژیم غذایی خود باشید: لبنیات، گلوتن (بیماری سلیاک چیست؟ و چه موادی فاقد گلوتن هستند؟ ) یا غذاهای چرب و شیرین کننده های مصنوعی باعث اسهال می شود. تمرینات کگل که با سفت کردن عضلات لگن همراه است باعث بهبود شرایط شما می شود.

  6- مشکلات خروج مدفوع زایمان طبیعی باعث کشیدگی مثانه می شود و باعث آسیب عصبی و عضلانی کوتاه مدت می شود. بنابراین خروج مدفوع دشوار می شود. بنابراین زمانی که دستشویی می روید روی دستگاه تناسلی آب بریزید تا مدفوع شل شود و خارج شود. می توانید با انجام تمرینات کگل بهبود یابید . سعی کنید عضلات خود را 5 ثانیه، 5 بار پشت سر هم، سفت کنید.

  7- تورم و درد پستان در 3-4 روز اول پس از زایمان، سینه های شما کلستروم تولید می کند. کلستروم یک ماده غنی از مواد مغذی است که به تقویت سیستم ایمنی نوزاد کمک می کند. پس از آن، سینه های شما ورم کرده و با شیر پر می شود. شیردهی یا دوشیدن شیر باعث کاهش تورم و سفت شدن سینه و حساسیت می شود. بین دفعات شیردهی، پارچه سرد روی سینه های خود قرار دهید. اگر شیردهی انجام نمی دهید، یک سوتین سفت و محکم بپوشید. از مالیدن سینه ها بپرهیزید زیرا باعث افزایش تولید شیر می شود.

  8- تغییرات مو و پوست اگر در طول 3-4 ماه اول پس از زایمان، موهای شما نازک شد و شروع به ریزش میکند، نگران نشوید. این مسئله به خاطر تغییرات سطح هورمون ها می باشد. هنگامی که حامله هستید، سطح بالای هورمون ها باعث رشد موها و کاهش ریزش آن ها می شود. همچنین ممکن است علامت های کشیدگی قرمز یا بنفش روی شکم و سینه ها مشاهده کنید. این علامت ها به طور کامل از بین نمی روند، اما با گذشت زمان کمرنگ می شوند.

  9- احساس ناراحتی و غم پس از زایمان، وارد فاز جدیدی از احساسات می شوید که شامل نگرانی، اضطراب و خستگی است. این حالت ها به خاطر تغییرات هورمونی رخ می دهد. اگر این حالت را بیش از چند هفته داشتید با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است دچار افسردگی بعد از زایمان شده باشید. حتی ممکنه مردان هم بعد از زایمان دچار افسردگی شوند. این وضعیت جدی است و نیاز به درمان هایی مانند گفتار درمانی دارد. با همسرتان بیشتر صحبت کنید. باهم معاشقه سابق را داشته باشید

  در انتها اگر مایلید اطلاعات بیشتری از زایمان طبیعی بدست آورید به مقالات زیر که توسط گروه سلامت اوما تهیه شده سری بزنید

  1- Judith A. Lothian, RN, PhD, LCCE, FACCE. Why Natural Childbirth? J Perinat Educ. 2000 Fall; 9(4): 44–46.

  2- Potel ML. The benefits of prenatal singing for mother and infant. Soins Pediatr Pueric. 2019 Mar - Apr;40(307):19-20.

  3-Vargens OM, Silva AC, Progianti JM. (2013). Non-invasive nursing technologies for pain relief during childbirth--the Brazilian nurse midwives’ view. Midwifery, 29: e99–e106.

  4- Rundell K, Panchal B. Preterm Labor: Prevention and Management . Am Fam Physician.2017 Mar 15;95(6):366-372.

  5- Romero R, Dey SK, Fisher SJ. Science. Preterm labor: one syndrome, many causes. 2014 Aug 15; 345(6198):760-5.

  6- Wood W. Shifting understandings of labour pain in Canadian medical history. Med Humanit. 2018 Jun;44(2):82-88.

  7- Mafetoni RR, Shimo AK. The effects of acupressure on labor pains during child birth: randomized clinical trial. Rev Lat Am Enfermagem. 2016 Aug 8;24:e2738.

  8- Peretz H, Tal A, Garmi G, Zafran N, Romano S, Salim R. Impact of epidural on labor duration and vacuum deliveries in twin gestations. Midwifery. 2019 Mar 30;74:134-139.

  9-Moraloglu O, Kansu-Celik H, Tasci Y, Karakaya BK, Yilmaz Y, Cakir E, Yakut HI. The influence of different maternal pushing positions on birth outcomes at the second stage of labor in nulliparous women. J Matern Fetal Neonatal Med. 2017 Jan;30(2):245-249. Epub 2016 Apr 19.

  10- Kopas ML. A review of evidence-based practices for management of the second stage of labor. J Midwifery Womens Health. 2014 May-Jun;59(3):264-76.

  11- Chen S, Cheng W, Chen Y, Liu X. The risk of abnormal placentation and hemorrhage in subsequent pregnancy following primary elective cesarean delivery. J Matern Fetal Neonatal Med. 2019 Feb 27:1-6.

  12- Dimitraki M, Tsikouras P, Manav B, Gioka T, Koutlaki N, Zervoudis S, Galazios G.Evaluation of the effect of natural and emotional stress of labor on lactation and breast-feeding. Arch Gynecol Obstet. 2016 Feb;293(2):317-28.

  13- Faruel-Fosse H, Vendittelli F. Can we reduce the episotomy rate? J Gynecol Obstet Biol Reprod (Paris). 2006 Feb ;35(1 Suppl):1S68-1S76.

  14- Births – method of delivery. (2017).

   دکتر زهرا سیفیاین مطلب به ویرایش و تأیید دکتر زهرا سیفی رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند. ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

  ;

  محتوای این خبر به صورت خودکار از «سلامت بانوان اوما» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
  با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

  اخبار مرتبط
   |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

  مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
  مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.