لخته خون شبیه جگر در پریودی!/ نشانه چیست؟!

لخته خون شبیه جگر در پریودی!/ نشانه چیست؟!
اين ماه که پريود شدم لخته خون گوشتي شبيه جگر در پريود از من خارج شد که با درد زيادي هم همراه بود مي خواستم ببنم طبيعيه يا نه؟! ممنون
لخته خون شبیه جگر در پریودی!/ نشانه چیست؟!

این ماه که پریود شدم لخته خون گوشتی شبیه جگر در پریود از من خارج شد که با درد زیادی هم همراه بود می خواستم ببنم طبیعیه یا نه؟! ممنون

پاسخ از خانم دکتر مریم کاشانیان، متخصص زنان و زایمان:

خون قاعدگی لخته نمی شود . بنابراین دفع لخته همزمان با خونریزی قاعدگی غیر طبیعی است . منتها خیلی اوقات بافت داخل رحم که ریزش پیدا می کند ، یک مقدار مخاط و یک مقدار سلول است که اینها باهم بصورت لخته خارج می شوند . در نتیجه خانم تصور می کند این چیزی که بیرون آمده لخته است .

این لخته نیست در واقع مجموعه ای است که به هم تابیده شده و مانند یک کلاف بیرون می آید . آن لخته ای که صحبت آن است که خونریزی قاعدگی لخته نمی شود درست است. البته لخته می شود ولی در داخل رحم باز می شود و باز شده ی آن بیرون می آید . مواردی که خونریزی فوق العاده شدید باشد ، چون سیستم انعقادی و از بین برنده ی انعقاد داخل رحم نمی تواند کار خود را انجام دهد و به دلیل خونریزی زیاد از ظرفیت آن خارج است . خیلی از خون لخته نشده خارج می شود .

بنابراین بیرون می آید و بعد لخته می شود . در نتیجه خانمی که می گوید خونریزی قاعدگی من لخته می شود من از ایشان می پرسم که آیا این خونریزی فوق العاده زیاد است یا خیر ؟ اگر فوق العاده زیاد است حق با ایشان است واقعاً بیرون می آید و بعد لخته می شود .

ولی اگر خونریزی زیاد نیست و فقط می گوید که خونریزی به صورت تکه های گوشت از من دفع می شود، در واقع لخته نیست و کلافه ای است که خارج می شود و اهمیتی ندارد . ولی اگر خونریزی فوق العاده زیاد است و بیرون می آید بعد لخته می شود حتماً باید پیگیری شود . همانطور که عرض کردم فیبروم می تواند یکی از علت های آن باشد و یا ممکن است علت های دیگر داشته باشد که باید بررسی کامل شود .

نشانه های لخته شدن خون در طول پریودی
لخته خون یک توده غلیظ خون قاعدگی است که هنگام قاعدگی از بدن شما خارج می شود.
لخته های خون در طول سنگین ترین دوره پریودی رایج هستند - که معمولا چند روز اول است.
لخته های خون مانند لکه های ژله مانند است که در اندازه ها و رنگ های متفاوت هستند.

علت لخته شدن خون در پریود:
هنگامی که تغییر مقدار قابل توجهی در میزان یا مدت لخته شدن وجود دارد، باید چندین توضیح احتمالی را در نظر بگیریم:

1- بارداری:
وقتی احتمال بارداری وجود دارد، باید آزمایش انجام شود. مشکلات حاملگی، سقط جنین، و حاملگی های خارج رحمی می توانند با لخته شدن همراه باشند.

2- تغییرات هورمونی:
- کوتاه مدت: تولید هورمون به دلایل مختلف ممکن است متفاوت باشد. برخی از این موارد عبارتند از: شکست در تخمک گذاری، کیست تخمدان و دارو. برای هر زن لخته شدن غیرعادی نیست. اکثریت این وقایع کوتاه مدت هستند و به دنبال پریودی های عادی پیش می آیند.

- مزمن: سایر عواملی که می توانند تغییرات هورمون را به طور مداوم تغییر دهند، شامل تغییرات دوره یائسگی، بیماری مزمن، افزایش وزن یا از دست دادن وزن و استفاده از داروهای طولانی مدت مانند استروئیدها و یا شکست طولانی مدت در تخمک گذاری است

3- فیبروم یا میوم رحم
فیبروئید ها (فیبروم یا میوم رحم چیست+درمان) بسیار رایج هستند. آنها رشد خوش خیم عضلات هستند که کره ها را تشکیل می دهند که در داخل عضله عادی دیوار رحم قرار دارند. آنها می توانند به داخل رحم (زیرمخاط) رشد کنند، در داخل دیوار (داخلی) قرار گیرند یا از سطح بیرونی (زیرزایی) رشد کنند. گاهی اوقات آنها در یک ساقه رشد می کنند (pedunculated). اگر آنها با توانایی کل رحم برای انقباض تداخل داشته باشند، خونریزی افزایش می یابد و لخته شدن به احتمال زیاد شکل می گیرد.

4- آدنوئیدوز:
هنگامی که این اختلال اتفاق می افتد، کاهش توانایی فیبرهای عضلانی در دیواره رحم برای انقباض دیده می شود. این، به نوبه خود، می تواند منجر به لخته شدن شود.

5- حم بزرگ:
پس از حاملگی چندقلو یا چندین تولد، رحم ممکن است بزرگتر از قبل از حاملگی بماند. اگر حفره رحم گسترش یابد، جمع شدن خون قاعدگی ممکن است رخ دهد. این باعث افزایش لخته شدن می شود.

6- پولیپ ها:
پولیپ ها یا رشد های دیگر داخل رحم می تواند مانع از خروج خون در طول زمان های مختلف شود. این مسئله می تواند باعث لخته شدن خون شود. این رشد همچنین می تواند خونریزی کند.

7- انسداد جریان خروجی:
هر چیزی که تا حدی بتواند خروج مایع از رحم را در طول دوره زمانی مسدود کند، می تواند به لخته شدن کمک کند. شایعترین شکل انسداد خروج از تغییرات طبیعی پس از یائسگی زمانی است که سطح هورمون ها کاهش می یابد. بدون تحریک استروژن، کانال دهانه رحم ممکن است کوچک شود. این می تواند جریان خون را محدود کند، بنابراین ممکن است لخته ها شکل بگیرند.

آیا لخته ها همیشه طبیعی هستند؟
لخته خون در پریود

بله بسیاری از زنان به طور معمول لخته در طول زمان مشاهده می کنند. عواملي كه لخته شدن را تشخيص مي دهند عبارتند از:

اندازه رحم
توانایی میومورتیوم رحم (عضله) برای انقباض
فیبروئیدها
آدنوئیدوز
قطر کانال دهانه رحم که از طریق آن خون باید جریان یابد

هر گونه انسداد در خروجی محصولات قاعدگی مانند پولیپ ها، چسبندگی (تشخیص و درمان چسبندگی رحم) و غیره.

آیا لخته های خون بزرگ در طول قاعدگی طبیعی است؟
لخته شدن خون در طول قاعدگی می تواند طبیعی باشد. مقدار، طول و فرکانس خونریزی قاعدگی از ماه به ماه و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با این حال، خروج لخته های خون بزرگ نشانه ای از وجود مشکل است. اگر پریود شما سنگین تر از معمول است - به عنوان مثال، خیس شدن پد یا تامپون هر ساعت برای چند ساعت یا لخته شدن خون- با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می تواند تعیین کند که آیا یک مشکل اساسی باعث پریودی شما شده است یا خیر. پزشک ممکن است آزمایش خون برای بررسی کم خونی، بیماری خونی که می تواند موجب احساس ضعف یا خستگی شود، توصیه کند. پزشک ممکن است سونوگرافی از لگن را نیز توصیه کند. گاهی اوقات داروهای هورمونی برای تنظیم خونریزی شدید تجویز می شوند.

سوالات لخته خون گوشتی در پریود

1- چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید؟
اگر لخته های غلیظ و بزرگ را مشاهده کنید، می تواند به علت یک مشکل سلامتی باشد. مراجعه به دکتر کمک خواهد کرد که هر گونه مشکلات بیشتر برطرف شود. گاهی اوقات علل دیگری برای لخته شدن خون مانند تغییرات هورمونی، سقط جنین، یائسگی یا اندومتریوز وجود دارد. اگر نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید.

2- آیا خونریزی تیره تر و غلیظ تر در قاعدگی طبیعی است؟
گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که خون قاعدگی قهوه ای تیره و یا تقریبا سیاه است. این تغییر رنگ طبیعی است. این اتفاق در زمانی دیده می شود که خون قدیمی تر شده است و به سرعت از بدن خارج نمی شود. جریان موقت غلیظ و تیره لزوما علت نگرانی نیست. با این حال، پریودی سنگین و منظم نیاز به مراجعه به دکتر را نشان میدهد. در طول ماه، از دست دادن خون اضافی ماهانه منجر به کم خونی (اکسیژن حمل شده کم به وسیله سلول های خون)، ضعف و یا خستگی می شود. اگر احساس می کنید پریود شما مشکلی دارد، به پزشک مراجعه کنید.

3- لخته ها چطور باید بررسی شوند؟
مهمترین شاخص ها عبارتند از: شمارش خون (هماتوکریت) و مدت لخته شدن. اگر یک زن بتواند بدون کم خونی، تعداد عادی سلول خون داشته باشد و لخته شدن بیش از طول دوره طبیعی طول نکشد، محدودیت در حد قابل قبول در نظر گرفته می شود.

4- آیا خون تیره تر و غلیظ تر در قاعدگی طبیعی است؟
ممکن است متوجه شوید که با نزدیک شدن به انتهای پریود، خون قاعدگی تیره تر می شود (این رنگ می تواند از قهوه ای تیره تا تقریبا سیاه باشد). این مسئله اغلب در انتهای آن اتفاق می افتد، زمانی که جریان قاعدگی سنگین نیست. این خون قدیمی است و به سرعت از بدن خارج نمی شود.

5- آیا آندومتریوز باعث لخته شدن می شود؟
در تجربه من حدود 30 تا 40 درصد از بیماران مبتلا به آندومتریوز خونریزی غیرطبیعی دارند که ممکن است شامل لخته شدن باشد. به طور کلی، احساس می کنم یک اثر غیر مستقیم نیز وجود داشته باشد. به عنوان مثال، یک زن که یک اندومتریوم بزرگ را تولید می کند ممکن است دریابید که این مسئله با تخمک گذاری طبیعی تداخل ایجاد میکند. این امر می تواند به طور غیر مستقیم منجر به خونریزی غیرطبیعی و احتمالا تشکیل لخته شود.

6- درمان لخته خون گوشتی در پریود چگونه است؟
همانطور که در بالا ذکر شد، لخته شدن قاعدگی رایج است و معمولا نیازی به درمان بیشتر نیست. بهترین راه برای کنترل لخته شدن خون این است که از یک محصول قاعدگی استفاده کنید که به شما کمک می کند تا قوام خون قاعدگی خود را نظارت کنید، به عنوان مثال، فنجان قاعدگی. تامپون ها و پدها جریان خون را جذب می کنند اما نمی توانند خون غلیظ یا لخته های خون را جذب کنند. فنجان قاعدگی متفاوت است، آنها جریان و لخته های قاعدگی را در هنگام خروج طبیعی آن ها از بدن جمع می کنند.

منبع خبر : ooma

محتوای این خبر به صورت خودکار از «نی نی نما» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.