سینه سوم یا نوک سینه اضافه!/ غده کوچک در زیر بغل زنان نشانه چیست؟!

سینه سوم یا نوک سینه اضافه!/ غده کوچک در زیر بغل زنان نشانه چیست؟!
بسياري از خانم ها برآمدگي در زير بغل يک يا دو طرف دارند که نگرانشان ميکند و يا از نظر زيبايي و لباس ناراحت کننده است.
سینه سوم یا نوک سینه اضافه!/ غده کوچک در زیر بغل زنان نشانه چیست؟!

بسیاری از خانم ها برآمدگی در زیر بغل یک یا دو طرف دارند که نگرانشان میکند و یا از نظر زیبایی و لباس ناراحت کننده است. ممکن است در زمان قاعدگی دردناک شود و موقع شیردهی بزرگ شده و حتی ترشح شیر کند.در مراجعه به پزشک میشنوند که پستان فرعی یا نابجاست و ایرادی ندارد.

حال این پستان فرعی از کجا آمده؟ انسان مانند سایر پستان داران یک خط شیری در هر طرف از حدود زیربغل تا حدود ناف دارد. در روی این خط در هر جایی ممکن است پستان فرعی یا نوک پستان اضافه باشد. به پستان های سگ و گربه توجه کنید. ما انسان ها بطور عادی روی این خط فقط باید دو پستان رشد کرده داشته باشیم. گاها" استثنا هایی بوجود می آید که شایعترین جای پستان فرعی در زیر بغل است.

البته این نسج بصورت برجستگی سطحی است و ارتباطی با عمق و غدد لنفاوی ندارد و حاوی نسج پستان عادی است و امکان دارد دچار تغییرات و بیماری های پستان شود. نوک اضافی بیشتر در زیر سینه قرار دارد که با خال اشتباه میشود.

در صورت عدم وجود تغییر خاصی همانند توده ای در آن یا تجمع شیر، خارج کردن آن با جراحی است و جنبه زیبایی دارد. اکثرا" در اطاق عمل انجام میشود و در صورت بزرگ بودن نیاز به برش پوست و خارج کردن پوست نیز دارد.

سینه اضافه چگونه رشد می کند؟
حالا شاید این سوال برای خیلی از مبتلایان پیش بیاید که اگر این سینه اضافه مادرزادی است، چرا وقتی سنمان کم بود، آن را نمی دیدیم و مشخص نبود و مثلا حال که 25 سالمان شده یا باردار شده یا زایمان کرده ایم، متوجه آن شده ایم؟

علت این است که نسج سینه فرعی تا زمانی که غدد پستانی فعال نشود، رشد ندارد و ممکن است به صورت یک غده کوچک چربی زیر بغل باشد که اصلا توجه فرد را جلب نکند یا احساس نکند غیرطبیعی است ولی وقتی مثلا خانم افزایش وزن پیدا می کند یا باردار می شود یا بچه شیر می دهد، چون غدد پستانی تحریک و بزرگ می شوند، تازه متوجه این مشکل می شود و حتی امکان دارد درد هم احساس کند.

جراحی ضرورت دارد؟
گفتیم سینه فرعی بیماری نیست پس به درمان هم نیاز ندارد مگر در مواقع خاص؛ مثلا وقتی که دردناک باشد، به طوری که خانم مبتلا نتواند درد زیر بغل را تحمل کند یا از نظر زیبایی او را آزار دهد چون سینه سوم گاهی خیلی بزرگ و آویزان است و ظاهر نازیبایی ایجاد می کند. گاهی هم در موارد نادری، در نسج سینه سوم مثل نسج پستانی توده ای ایجاد می شود که در این صورت هم پزشک مجبور است آن را با نسج اطرافش بردارد.
پزشک برای عمل جراحی، با یک برش کوچک در زیر بغل، پوست و چربی اضافه را برمی دارد. این جراحی هم مثل تمام جراحی های دیگر ممکن است عوارضی داشته باشد؛ مخصوصا به دلیل اینکه در محل عمل (زیر بغل) مو می روید و غدد عرق وجود دارد، معمولا بهبود زخم ناشی از جراحی نسبت به ناحیه پستان طولانی تر و دردناک تر است. به طور کلی این ناحیه حساس تر هم است و از طرفی چون زیر بغل مدام عرق می کند، تمیز نگه داشتن زخم هم مشکل تر خواهد بود بنابراین درد بیمارانی که جراحی می شوند تا سینه اضافی شان برداشته شود، معمولا یکی- دو ماه طول می کشد و بهبودشان تاخیر دارد.

جراحی عارضه دارد؟
نکته دیگری که توجه به آن لازم است، باقی ماندن جای زخم است. این مساله به پوست فرد بستگی دارد. از طرفی، اگر مخصوصا فرد چاق باشد، ممکن است چربی های این ناحیه بعد از عمل هم برجسته باقی بماند به طوری که بیمار فکر کند هنوز مقداری از نسج باقی مانده، در صورتی که آنچه احساس می کند، چربی های اطراف محل جراحی است. اگر جراحی ای که برای خارج کردن نسج سینه سوم انجام می شود خیلی وسیع باشد و پزشک تا روی غدد لنفاوی را بردارد، امکان دارد خانم دچار ورم دست شود بنابراین جراحان دقت می کنند که بیش از حد به غدد لنفاوی نزدیک نشوند و فقط چربی و نسج اضافه ناحیه را بردارند.

این بیماری درد دارد؟
برخی خانم ها می گویند نزدیک زمان عادت ماهیانه شان درد سینه اضافه هم زیادتر می شود یا اصولا فقط همان زمان درد دارند. علت این است که نسج پستان به هورمون های زنانه حساس است و به علت بالا رفتن میزان هورمون های زنانه در زمان عادت ماهیانه، تحریک می شود. پس هر جا که نسج پستانی وجود داشته باشد، امکان دارد این درد حس شود چه در خود پستان باشد چه زیر بغل.

کاهش وزن جواب می دهد؟
معمولا سینه اضافه به درمان و کاهش وزن جواب می دهد و اگر این ضایعه کاملا برداشته شود، امکان عود وجود ندارد ولی خانم ها باید توجه داشته باشند که چاقی بیش از حد باعث جمع شدن چربی در همه نقاط بدن از جمله در نقطه ای که جراحی شده، می شود و ممکن است برجستگی ایجاد کند بنابراین مخصوصا پس از جراحی باید سعی کنند افزایش وزن نداشته باشند. درمان فقط با جراحی است و لیزر برای این مورد کارایی ندارد. البته اگر نسج سینه فرعی کوچک باشد، با کاهش وزن کوچک می شود و نیازی به جراحی نیست ولی اگر آویزان باشد، چاره ای جز جراحی وجود ندارد.

رابطه سینه سوم و سرطان پستان
خیلی از خانم ها از اندازه پستانشان شكایت دارند، مشكل شایع تری به نام سینه سوم هم وجود دارد. این مشكل با اینكه اسمش كمی عجیب و غریب است، در دنیای پزشكی مورد نادری محسوب نمی شود. بیش از 10درصد خانم ها كنار سینه شان برآمدگی دارند كه در واقع یكی از معمول ترین مشكلات سینه محسوب می شود.

این برآمدگی می تواند در سایر نقاط بدن مثل شانه ها، گردن یا حتی صورت هم ظاهر شود كه به مراتب بدتر است. برخی خانم ها این عارضه را بعد از بارداری یا شیردهی تجربه می كنند، اما علت اساسی در نگاه اول چاقی است. البته محققان می گویند این عارضه می تواند در افراد لاغر اندام هم ایجاد شود و دلیل آن چیزی جز وراثت نیست هر چند كه چاقی این مشكل را تشدید می كند.

تحقیقات در این زمینه كه آیا داشتن سینه اضافه می تواند باعث سرطان پستان شود یا نه، هنوز ادامه دارد اما آزمایش هایی كه انجام شده، نشان می دهد از هر 100 زن دچار این مشكل، 2 نفر دچار سرطان پستان شده اند. با یك ماموگرافی ساده پزشك می تواند بافت های مشكوك سرطانی را تشخیص دهد. در واقع این عارضه بیشتر از آنكه از نظر درمانی مهم به نظر بیاید از نظر ظاهری اهمیت دارد و متخصصان آن را در رده مشكلات ظاهری قرار می دهند.

در سال های اخیر، خیلی از خانم ها تن به عمل جراحی زیبایی داده اند تا این مشكل را برطرف كنند كه عملی موفقیت آمیز هم محسوب می شود چون درمان دیگری به غیر از جراحی وجود ندارد اما پزشكان توصیه می كنند اگر در آزمایش ها مشكلی مشاهده نمی شود، با این عارضه با همین شكلی كه دارد، كنار بیایید.

دکتر نسرین السادات علوی، فوق تخصص جراحی پستان و عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی تهران

34 ساله است و از اینکه زیر بغلش 2 برجستگی بیرون زده که مخصوصا نزدیک عادت ماهیانه اش دردش زیاد می شود، کلافه شده. نمی دانسته به چه متخصصی مراجعه کند و می گوید فکر می کرده علت ایجاد این نسج ها، اضافه وزنش است تا اینکه متخصص غدد به او گفته «سینه اضافه» دارد. سینه اضافه اتفاقا در میان خانم ها شایع هم است ولی کمتر آن را می شناسند. اغلب گله دارند که از نظر زیبایی این برآمدگی های مشکل ساز است.

جراحی سینه اضافه را هم متخصص جراحی پستان می تواند انجام دهد، هم جراح پلاستیك.

این یك مشكل مادرزادی است به طوری كه از وقتی فرد به دنیا می آید، جوانه پستان اضافه زیر بغلش وجود داشته است زیرا در دوره جنینی، از زیربغل تا كشاله ران این جوانه ها وجود دارند ولی طی تكامل جنین، از بین می روند و فقط در جایی كه باید پستان ایجاد شود، باقی می مانند اما گاهی این جوانه ها در قسمت های دیگری از غیر پستان طبیعی هم باقی می مانند كه شایع ترین آنها زیربغل است.

جراحی برداشتن پستان اضافه خیلی سخت نیست ولی باید با دقت زیادی و به وسیله جراح ماهرانجام شود تا غدد لنفاوی و اعصاب زیر بغل آسیب نبینند. بیمار نباید نگران جای جراحی هم باشد چون جراح متبحر می تواند طوری برش را در محل مناسب بزند كه كمتر جای آن در معرض دید قرار بگیرد.

دكتر سیدمهدی موسوی زاده، جراح پلاستیک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی


محتوای این خبر به صورت خودکار از «نی نی نما» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.