این پل راه آهن ایران 82 سال است که کار می کند + تصاویر

این پل راه آهن ایران 82 سال است که کار می کند + تصاویر
پل ورسک سازه ای است که با حداقل امکانات و ملات بتونی سیمان و شن شسته و آجر ساخته شد. آهن یا هر فلز دیگری در آن به کار نرفت. در واقع با بتون مصلح ساخته نشده و آرماتوربندی ندارد، آجر را نیز برای نمای آن استفاده کردند.
این پل راه آهن ایران 82 سال است که کار می کند + تصاویر

تین نیوز | پل ورسک در راه آهن ایران و در اذهان مردم ایران جایگاه ویژه ای دارد. اثری مستحکم و ایمن، کارساز و پرثمر ، از نظر معماری زیبا و کم نظیر که با حداقل امکانات زمان خود ساخته شد، دو سوی ایران را با ریل قطار به هم پیوند داد و بار سنگین تسلیحات نظامی، مهمات و تغذیه سربازان را در جنگ جهانی دوم به دوش کشید و سر بلند در دل کوه به« پل پیروزی» شهرت یافت. این پل، 82 سال پیش ساخته شد و با وجود این که مهندس سازنده آن، تضمین داده بود که 70 سال بدون مشکل کار کند؛ هنوز در حال بهره برداری است.

Veresk

این پل به عنوان یکی از بزرگترین پل های راه آهن ایران که در ارتفاعات روستای ورسک(عباس آباد سابق) در شهرستان سوادکوه مازندران قراردارد همچنان استوار و زیبا در ارتفاع 110 متر از کف دره، هر روز قطارها را برپشت خود به فاصله 86 متر از یک کوه به کوه مقابل می رساند.

پروژه تاسیس راه آهن شمال- جنوب ایران با درخواست رضا شاه پهلوی از اردیبهشت سال 1312 با شرکت دانمارکی کامپساکس که « یورگن ساکسیلد» به عنوان مدیرعامل زیر قرارداد آن را امضا کرد، آغاز شد و 6 ساله پایان یافت. گفته می شود در این قرارداد ساخت راه آهن به طول 900 کیلومتر به ازای هر متر 1.5 گرم طلای خالص توافق شد.

سخت ترین قسمت احداث این خط، کار در کوه های شرق مازندران بود که شیب زیادی داشت و از روستای ورسک آغاز می شد و تا تونل گدوک ادامه داشت. این مسیر توسط مهندسان اتریشی و سوئیسی طراحی و با نظارت آنها اجرا شد که یک منظره دیدنی را در دل طبیعت بکر و زیبای منطقه خلق کرد. «سه خط طلا». مسیری 10 کیلومتری با صعود 600 متری که به شکل سه پله بر دامنه کوه ساخته شد و به سه خط طلا شهرت دارد.

17-3-31-21101photo_2017-03-31_21-01-04 نمای کامل از موقعیت سه خط طلا و پل ورسک

8b8015f4-c5f6-4203-91d0-e541e16d3148 سه پل و تونل در دل کوه که به سه خط طلا و شاهکار مهندسی راه آهن مشهور شد

پل ورسک را لادیسلاوس فون رابسویچ (L. Von. Robcevidc) اهل اتریش طراحی و برای نظارت ساخت آن در همان نزدیکی در دره ورسک با خانواده اش 2 سال زندگی کرد . رابسویچ (1893–1975) در مصاحبه خود با خبرنگار روزنامه اطلاعات 5 اردیبهشت سال 1315 گفته بود: «روزی که این مدل را برای احداث پل ورسک تهیه کردم مهندسان دیگر با نظر حیرت به آن نگریسته و اجرای نقشه و احداث آن را در شمار یکی از فتوحات علم مهندسی به حساب آوردند. امروز که این پل احداث گردیده همه من و رفقایم را تحسین می کنند و آن را در شمار بهترین پل های قشنگ و شاهکار مهندسی می دانند.» همچنین رابسویچ مسئولیت احداث تونل های مسیر راه آهن را نیز به عهده داشت و از بنیان گذاران روش تونل زنی جدید اتریشی (NATM) بود.

veresk-bridge120 1 لادیسلاوس فون رابسویچ

ساخت وساز پل ورسک در اواسط اردیبهشت ماه 1313 آغاز شد و دو سال بعد به بهره برداری رسید.
این پل شاهکاری است که قرینه سازی بسیار زیبایی د ر اجرای آن به کار گرفته شد ه است و حالتی طاق مانند د ارد که از د و طرف به کوه فشار می آورد و ریل آهنی از روی سطح صاف آن عبور می کند . در مقایسه تکنولوژی ساخت این پل با امکانات آن زمان و حتی حال حاضر باید گفت که این پل یک اثر بی نظیر است. این پل د ر کشوری که مهند سی مد رن تازه د ر آن د ر حال ظهور بود ه و هست حرف های بسیاری برای گفتن د ارد . البته اشاره به این نکته هم ضروری است که در ایران پل هایی از زمان ساسانیان وجود داشته که به صورت قوسی نظیر پل ورسک ساخته شد ه بود ند . تفاوت پل های قد یمی ساخته شد ه د ر ایران با پل ورسک د ر این است که آنها تو پر و با آجر ساخته شد ه اند . اگر همین پل های قوسی شکل با سطح صاف که توپر بود ه اند د ر نظر گرفته شود باید گفت که پل ورسک از نظر ظاهری نمونه تو خالی شد ه این پل هاست. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت که اند یشه این کار از زمان های د ور د ر میان ایرانی ها بود ه است . حتی اگر ایوان مسجد جامع اصفهان هم د ر نظر گرفته شود به قوسی بزرگ مانند د هانه پل ورسک می رسیم که به جای فشار آورد ن به د و طرف کوه، به د یوارها و د و گنبد فشار می آورد . بنابراین فرهنگ مهند سی د ر میان ایرانیان وجود د اشته است.

22638698_1367659580013747_1977165929603137536_n سازه اولیه پل ورسک

سرپرستی محاسبات طراحی این پل به عهده هانس اتو ناتر (Hans Otto Nater) مهندس و ریاضیدان سوئیسی بود. او فارغ التحصیل دانشگاه پلی تکنیک زوریخ (سوئیس) بود که طراحی و انجام محاسبات پل های راه آهن سراسری ایران و نیز پل ورسک توسط گروهی از مهندسان تحت نظارت او انجام شد.

این سازه با حداقل امکانات و ملات بتونی سیمان و شن شسته و آجر ساخته شد. آهن یا فلز دیگری در آن به کار نرفت در واقع با بتون مصلح ساخته نشد و آجر را نیز برای نمای آن استفاده کردند.

images مهندسانی که روی پل مشغول به کارند

حجم پل ورسک4500 مترمکعب است با 66 متر دهانه قوسی اصلی و 110 متر ارتفاع از ته دره که طول کلی پل 86 متر است. هزینه ساخت آن در آن زمان، بالغ بر 2 میلیون و 600 هزار ریال بوده است.

ورسک 7 پل ورسک در آغاز بهره برداری

پل ورسک در 5 اردیبهشت سال 1315 گشوده شد. در زمان افتتاح پل ورسک رضاشاه شخصاً به سوادکوه رفت. گفته اند که درآن زمان رضا شاه برای اطمینان از ایمنی پل، در هنگام عبور اولین قطار از روی آن دستور داد که مهندس طراح و ناظر پل «لادیسلاوس فون رابسویچ» در زیر پل بایستد تا اگر اتفاق ناگواری افتاد خود او هم به کام مرگ فرو رود.

veresk_ghatar عبور اولین قطار از روی پل

این پل در درّه و روستای ورسک در شهرستان سوادکوه واقع است که فاصله آن با قائم شهر 85 کیلومتر و از تهران 180 کیلومتر است. پل ورسک دو کوه بزرگ و سخت گذر عباس آباد را به هم وصل می کند و ارتفاع آن از سطح دریا 2140 متر است.

پل-ورسک-2 نمای پل ورسک از ضلع جنوب غربی

29096144_1796667213963190_8244321876520730624_n سازه زیر پل برای ساخت پل استفاده می شد که بعد از تکمیل ساخت هم باقی ماند و هم اکنون برای تعمیر و نگه داری استفاده می شود

ورسک از جمله پل های استراتژیک ایران است که توسط شرکت دانمارکی کامپساکس و با تضمین 70 ساله احداث شد. این پل فقط مخصوص عبور قطار است و در حال حاضر قطارهای مسافری تهران-ساری و تهران-گرگان پس از گذشت بیش از 80 سال هر روز چندین مرتبه از روی آن می گذرند. همچنین قطارهای باری و سوخت نیز از روی آن عبور می کنند. امروزه پل ورسک علاوه بر اهمیت ویژه در صنعت حمل ونقل، از جاذبه های سیاحتی ایران نیز محسوب می شود.

08_Veresk Bridge2 پل ورسک از نمای شمالی

پل ورسک در سال 1356 با شماره 1534 در آثار ملی ایران ثبت شده است. نام پل ورسک در کتاب رکورد گینس نیز، در بخش پل های با ارتفاع بیش از 61 متر آمده است.

persiancaravan-114 عکس هوایی از پل هوایی

وقتی از د ور به پل ورسک نگاه می کنید سازه ای بسیار سبک به نظر می رسد تا آنجا که تصور نمی شود قطاری بتواند از روی آن عبور کند ، اما اگر لحظه عبور قطار از روی آن را د ید ه باشید ، این طور به نظر می رسد که قطار از روی ریسمانی نازک د ر حال رد شد ن است، ریسمانی که به این راحتی ها از هم گسسته نمی شود . همین موضوع هم د ر آن زمان باعث شد ه بود تا بسیاری از ناظران به رد شد ن قطار از روی آن امید وار نباشند و همه هر لحظه د ر انتظار فروریختن پل بود ند ، اما د ر نهایت قطار به سلامت از روی پل عبور کرد .

حالا 82 سال از عمر این شاهکار که د ر ساخت آن از هیچ آهنی استفاد ه نشد ه و تماماً از ملات سیمان، شن شسته شد ه و آجر ساخته شد ه است می گذرد و قطار تهران-ساری و تهران-گرگان روزانه بارها از روی آن عبور می کند ، اما این پل هنوز کمر خم نکرد ه است. کارشناسان معماری و عمران عقید ه د ارند که پل ها سازه های عجیبی هستند زیرا د ر ساخت آنها هم باید طراحی و زیبایی ظاهری را رعایت کرد و هم مساله مقاومت و ایستایی را، چیزهایی که پل ورسک تمام آنها را د ر خود د ارد .

ورسک2 انبار باروت که هم اکنون به بنای یادبود کشته شدگان پل ورسک تبدیل شد. ورسک 4 سنگ نوشته بنای یادبود کشته شدگان انفجار انبار باروت

ورسک 6 قبر والتر ایگنر مهندس اتریشی مشغول به کار در پروژه که به وصیت خود در گورستان ورسک به خاک سپرده شد

به د لیل ارتباط خوب میان ایران و آلمان د ر زمان رضاشاه، نام «ورسک» با خارجی ها گره خورد ه و بسیاری این شاهکار مهند سی و معماری را کار اتریشی ها و آلمانی ها می د انند . اما ساخت «پل پیروزی» بد ون همکاری د ستان توانمند و حضور کارگران ایرانی، میسر نبود ه است. آنهایی که از د اربستی به ارتفاع 110 متر بالا رفته اند ؛ د ر انفجار تونل های مسیر راه رفت وبرگشت جان باخته اند و امروز د ر گذر زمان نام و نشانی از آنها نیست به جز یاد مان هایی که د ر گوشه های د ورافتاد ه روستای ورسک موجود است.


محتوای این خبر به صورت خودکار از «تین نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.