مخوف ترین سرنوشت برای دختر دانش آموز کوهدشتی/ عکس

مخوف ترین سرنوشت برای دختر دانش آموز کوهدشتی/ عکس
به گزارش خرداد به نقل از رکنا؛ چهل ودو روز است که روي تخت بيمارستان چشمش به سقف افتاده، حالش خوب نيست و درد مي کشد.
مخوف ترین سرنوشت برای دختر دانش آموز کوهدشتی/ عکس

به گزارش خرداد به نقل از رکنا؛ چهل ودو روز است که روی تخت بیمارستان چشمش به سقف افتاده، حالش خوب نیست و درد می کشد. همه بدنش زخمی است. از سر تا پا، نشان ترکش و رد سوختگی دارد. چندین بار جراحی شد و پزشکان دست و پای او را بارها عمل کردند تا شاید دوباره بتواند مثل گذشته راه برود، اما جراحت های او خیلی زیاد است. زخم های عمیق و ناسوری دارد، بعضی از جاهای بدنش دیگر پوست و گوشتی برای ترمیم ندارد، همین شده تا تیم پزشکی برای او دوبار عمل پیوند انجام دهند. پیوند دست چپ و پای چپ، اما هنوز هیچ چیز معلوم نیست. چشم و پلک چپش هم نیاز به جراحی دارد. خودش از این همه جراحی خسته شده است. تحمل این همه درد آن هم برای یک دختر نوجوان کار آسانی نیست. دختری که تا چند وقت پیش شاداب و با انرژی یکی از شاگردهای نمونه مدرسه بود، حالا هم بدنش زخمی و مجروح است و هم روحیه اش را از دست داده است. فاطمه رضایی دختر ١٥ساله ای که در اثر انفجار مواد منفجره جنگی بشدت آسیب دید، دست راستش قطع شد، پا و دست چپش هم متلاشی شد، صورت و چشم چپش هم آسیب دید و بیش از صد ترکش هم به قسمت های مختلف بدنش اصابت کرد.

سه شنبه هشتم اسفندماه سال گذشته بود که این حادثه Incident در مدرسه دخترانه حجاب کوهدشت رخ داد. او همراه با چندنفر دیگر از همکلاسی هایش داشتند کلاس را تزیین می کردند که شئی شبیه سنگ در دستان فاطمه منفجر شد. او آن را از روی زمین برداشته بود تا با آن میخی را محکم بکوبد، اما در همان ضربه نخست، انفجار بزرگی رخ داد. این انفجار به حدی قدرت داشت که مچ دست راست فاطمه در همان محل حادثه قطع شد. چند دختر دانش آموز دیگری هم که همراه او بودند، از شدت این انفجار زخمی شدند، اما فاطمه بیشتر از همه آسیب دید، به همین خاطر او را بلافاصله از کوهدشت به خرم آباد آوردند و بعد از آن هم با بالگرد به تهران منتقل شد. او در بیمارستان امام حسین(ع) بستری و تحت درمان قرار گرفت، اما آسیب دیدگی های فاطمه خیلی وسیع و عمیق بود. فاطمه بدنش پر از ترکش شده بود. همان موقع پزشکان به پدر فاطمه گفتند که عوارض این انفجار برای فاطمه به مرور زمان مشخص می شود و درمان او هفته ها یا شاید هم چندین ماه طول بکشد. اقدامات اولیه همراه چند جراحی برای کنترل عفونت در آن بیمارستان انجام شد، اما پیوند وسیع پوست به یک بیمارستان فوق تخصصی نیاز داشت، همین هم شد تا کادر درمانی تصمیم به انتقال او به بیمارستان ١٥خرداد گرفتند. این دختر در آن بیمارستان هم تحت ٢ عمل جراحی قرار گرفت تا همه مدت تعطیلات عید را روی تخت بستری باشد. اما هنوز درمان فاطمه تمام نشده، نتیجه بخش بودن این جراحی را باید پزشکان جراح تشخیص دهند. در چشم و پلک چپش هم چند ترکش رفته که احتمال دارد بینایی او را مختل کند، اما تا تکلیف دست و پای آسیب دیده او مشخص نشود، جراحی چشمش غیرممکن است. با این حال، پدر فاطمه امیدوار است دخترش سلامتی اش را به دست بیاورد. بهروز رضایی همه این مدت را کنار دخترش در تهران گذرانده است و با وجود همه نگرانی ها به دخترش روحیه می دهد. آنچه در ادامه می خوانید گفت وگوی «شهروند» با بهروز رضایی درباره وضع این روزهای فاطمه است:
حال فاطمه چطور است؟
روحیه اش را از دست داده، از قطع شدن دستش خیلی ناراحت است. شرایط بدی دارد. کم حرف و بهانه گیر شده. مدام به من می گوید بابا من تا آخر عمر بدون دست چه کار کنم؟ از لحاظ بدنی هم وضع کم وبیش مثل سابق است. دست راستش از مچ به پایین قطع شده و دست وپای چپش را هم جراحی کردند. وضع صورت و چشم چپش هم مثل قبل است. چند ترکش ریز و درشت در چشم و پلکش رفته که هنوز جراحی نشده، البته پای راستش هم پر از ترکش است.
یعنی در این مدت اصلا بهبود پیدا نکرده؟
از روزهای نخست خیلی بهتر شده، یعنی پزشکان تلاش زیادی کردند و در بیمارستان امام حسین(ع) عفونت را مهار کردند، اما آسیب دیدگی او خیلی زیاد بود، دست وپایش به کلی متلاشی شده بود. پزشکان آن جا سعی کردند عفونت را کنترل کنند. چندبار به اتاق عمل رفت و ضایعات و بخش های آسیب دیده غیرقابل ترمیم را از بدنش جدا کردند. پس از پایین آمدن میزان عفونت و با پایدارشدن نسبی، دکترها به ما گفتند که باید پیوند پوست و گوشت برای او انجام شود و این جراحی نیاز به مرکز تخصصی دارد، به همین دلیل چند روز قبل از پایان سال او به بیمارستان ١٥خرداد منتقل شد. دکتر رویین تن برای بهبود فاطمه خیلی تلاش کرد. دست چپش را از آرنج به پایین و پای چپش را هم از زانو به پایین پیوند زدند، یعنی همان پیوند پوست و گوشت. بعد از چند روز هم به ما گفتند که می توانید فاطمه را از بیمارستان ببریم.
یعنی فاطمه از بیمارستان مرخص شد؟
به ما گفتند که بیمارستان عفونت دارد، وضع فاطمه حساس است و نباید عفونت بگیرد، چون پیوند را پس می زند. آنها گفتند که بهتر است از فاطمه در جایی خارج از بیمارستان مراقبت کنیم. من هم دیدم که وضع روحی فاطمه خوب نیست، گفتم شاید با این کار کمی حال او بهتر شود. نزدیک یک ماه در بیمارستان بود. تحمل این وضع برای یک دختر ١٥ساله خیلی سخت است. از طرف آموزش وپرورش یک سوییت در اختیار ما قرار دادند و روزی یک بار پرستار برای تعویض پانسمان می آید، به هرحال از محیط بیمارستان خیلی بهتر است، ضمن این که کارهای درمانی فاطمه همچنان ادامه دارد و این دختر باید بتواند روحیه خودش را پیدا کند.
پس دوباره باید به بیمارستان مراجعه کنید؟
بله، به ما گفتند ٢٥فروردین باید فاطمه را به همان بیمارستان ١٥خرداد ببریم که نتیجه این دو جراحی مشخص شود. حالا این که جراحی های دیگری روی پا و دستش انجام می شود را درست نمی دانم، اما آن چیزی که من از وضع پا و دست او دیدم، به نظرم چند ماه دیگر برای این درمان باید در تهران باشیم.
بقیه جراحت های او چه می شود؟
وضع چشمش خطرناک است، دکترها در بیمارستان امام حسین به ما گفتند که احتمال دارد بینایی او را مختل کند، پلکش هم آسیب دیده، چند ترکش در چشم و پلکش هست. پای راست و چند قسمت دیگر از بدنش هم پر از ترکش است که باید خارج شود. برای دست راستش هم که کاری نمی شود انجام داد و نیاز به پروتز دارد. یک دختر ١٥ساله بدون دست. شرایط خیلی سختی است، اما به هرحال اتفاقی است که افتاده و کاری نمی شود کرد.
دراین مدت از طرف آموزش وپرورش یا ارگان و سازمان های دیگر با شما تماس گرفتند؟
آن اوایل که به تهران آمده بودیم، از طرف آموزش وپرورش چندباری به دیدن فاطمه آمدند. البته آقای خیرایی و خلج از تعاون آموزش وپرورش خیلی به ما کمک کردند، همچنین آقای بیرانوند، نماینده خرم آباد در مجلس هم پیگیر کارهای ما بودند، اما به جز این افراد هیچ کس از ما سراغی نگرفت.
هزینه های درمان فاطمه را آموزش وپرورش پرداخت کرد؟
نه من از بیمه طلایی خودم استفاده کردم. من جانباز جنگ هستم و بیمه طلایی دارم، همه هزینه های درمانی فاطمه در تهران را من از این بیمه پرداخت کردم.
علت این انفجار مشکوک مشخص شد؟
راستش بیشتر تمرکز من بهبود فاطمه است، همه اش به سلامتی Health فاطمه فکر می کنم. در این مدت هم بیشتر پیش دخترم بودم، با این وجود، پیگیر این موضوع هستم. آنچه برای فاطمه رخ داده انفجار مواد منفجره جنگی بوده و بیش از صدترکش داشته است، اما این که دقیق چه چیزی باعث این انفجار شده هنوز برای من نامعلوم است. پلیس Police هم چیز زیادی به من نمی گوید.
یعنی پلیس هنوز علت حادثه را اعلام نکرده است؟
آنها هم می گویند که انفجار است، اما انفجار چه چیزی بوده را اعلام نکرده اند و علت این که این مواد منفجره جنگی در مدرسه چه کار می کرده، هنوز نامشخص است. هربار هم که تماس می گیریم به ما می گویند درحال بررسی و تحقیق هستند. اما من پیگیر این ماجرا هستم، باید مشخص شود که این ماده منفجره هرچه که بوده در یک مدرسه چه کار می کرده. چطور این ماده منفجره خطرناک از آن مدرسه در کوهدشت سر درآورده؛ در منطقه ای که در سال های جنگ هیچ نیروی نظامی در آن وجود نداشته و جزو شهرهایی بوده که در زمان جنگ امن بوده است. من آن قدر این پرونده را دنبال می کنم تا این موضوع مشخص شود. شکایت قضائی هم کردم و الان باید جواب پزشکی قانونی را برای آنها ببرم. بالاخره این موضوع روشن می شود.

محتوای این خبر به صورت خودکار از «خرداد نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.