انشا در مورد صدای آبشار در دو سبک ادبی و توصیفی

انشا در مورد صدای آبشار در دو سبک ادبی و توصیفی
انشا در مورد صداي آبشار انشايي است که علاوه بر حس شنوايي با کمک ديگر حواس پنجگانه نيز نوشته مي شود. انشا درباره صداي آبشار مانند انشا درباره صداي به هم خوردن برگ ها و يا انشا درباره صداي مادر از احساسات و عواطف سرشار است. دو انشا در مورد صداي آبشار نگارش فارسي پنجم دبستان را در ستاره بخوانيد.
انشا در مورد صدای آبشار در دو سبک ادبی و توصیفی

انشا در مورد صدای آبشار نگارش انشا با کمک حواس پنجگانه و بخصوص حس شنوایی است. در کتاب نگارش پنجم دبستان از دانش آموزان خواسته شده یکی از صداهای زیر را در ذهن مجسم کنند و درباره آن یک بند بنویسند:«صدای آبشار، صدای به هم خوردن برگ ها، صدای زنبور». در مطلب حاضر و در ادامه دو انشا درباره صدای آبشار خواهید خواند. دانش آموزان کلاس پنجم دبستان می توانند از این انشاها ایده گرفته و خودشان انشاهای زیبایی بنویسند. برای دیگر مخاطبان ستاره خواندن این دو انشا خالی از لطف نخواهد بود.
انشا در مورد صدای آبشار
انشا در مورد صدای آبشار توصیفی هرمحیطی صداهای مخصوص به خود را دارد، برخی صداهای محیطی گوش را آزار می دهند و صدای برخی از محیط ها گوش نواز هستند. طبیعت در بیشتر مواقع صداهای آرامش بخش دارد. کوهساران یکی از محیط هایی است که صداهای آن خاص و دوست داشتنی هستند. زیباترین صدایی که در کوهستان می توانید بشنوید، ریزش یک آبشار از ارتفاع است. در ذهن مجسم می کنم در جنگلی که در کنار کوهستانی قرار دارد، نشسته ام و به صداهای اطرافم گوش سپرده ام. صدای آرامش بخش آبشار از میان درختان جنگل به گوش می رسد. این کوهستان محل گذر رودخانه ای است.
از روی سنگ های سخت و صخره های تیز آب جاری می شود و با شدت به سنگ های پایین آن برخورد می کند. اگر در زیر آبشار دریاچه ای تشکیل شده باشد، صدای شرشر ریختن آب با دریاچه زیر آن یکی می شود. گویی قل قل می جوشد. گاهی هم جریان آبشار با جریان رود زیرین آن یکی می شود و بلافاصله پس از ریزش به حرکت خود ادامه می دهد. این صدا نرم و آرام است.
اگر در زیر آبشار صخره های سنگی قرار داشته باشد، صدای آبشار بلندتر و بم تر است. همچنین بسته به حجم آب و پر آب یا کم آب بودن رود یا جویباری که به محل آبشار می رسد، صدای آبشار بلند یا آرام است. ارتفاع ریزش آب هم بر بلندی یا آرام بودن صدای آبشار مؤثر است و هرچه ارتفاع آبشار بیشتر باشد، صدای آبشار بلندتر خواهد بود.
آبشار به هرگونه ای که باشد، بزرگ یا کوچک، کم فشار یا پرفشار؛ در هرحال هر آبشار ترانه ای می خواند که شنیدن آن را نباید از دست داد.
انشا در مورد صدای آبشار
انشا در مورد صدای آبشار ادبی جویبار نغمه می خواند و آرام آرام پیش می رود. نوای تارهای بلورین آب همه جا پیچیده است. جویبار یا رود به قیام کوهسار که می رسد با فرودی جانانه و سجودی ستایش وار خدای مهربان را می ستاید و گویی همراه با طبیعت سرود بندگی سرمی دهد. قيام كوهساران، ركوع آبشاران، قنوت درختان، سلام صخرگان، همه و همه نشان از سرود و ستايش قدرتی برتر دارند.
با جان و دل گوش که بسپاری، صداهایی را از دوردست های طبیعت می شنوی که هر کدام از گوشه ای از کوه و جنگل و دشت برخاسته اند. خوب که بنیوشی، اشعار آبشار را می شنوی که بلند بلند در گوش کوه سرود عاشقی و دلدادگی می خواند. صدای دلنشین و موزون قطره قطره آب را می شنوی که در میان هیاهوی دیگر قطرات، آهنگ و آواز خودشان را با شادی و شور سر می دهند و سرریز می شوند. چه راز و رمزی در این آواز اهورایی پنهان است؟ آیا آبشار مادر طبیعت نیست و در حال لالایی خواندن برای فرزندش تا او را آرام سازد؟
در پایین دست آبشار سکوت سنگ ها و گیاهان است. گویا کوه ها و درختان با تمام وجود دارند صدای شرشر آبشار را در حافظه خود ثبت می کنند برای روزهایی که شاید از جنگل دور شوند و یا برعکس خشکسالی آبشار را از کوهستان و صدای آبشار را از درختان بگیرد.
صدای آبشار را ما آدم ها نیز باید ضبط کنیم و هرروز گوش دهیم تا به آرامش برسیم؛ تا زمانی که آوازهایی که از گوشه گوشه سرزمینمان گوش را نوازش می دهد، دیگر نشنیدیم، یک موسیقی برای لذت بردن داشته باشیم.
در پایان امیدواریم از خواندن این انشاها لذت برده باشید. برایمان بنویسید کدام یک از این دو انشا را بیشتر دوست داشتید و اگر خودتان بخواهید انشا بنویسید به چه مواردی دقت خواهید کرد که ما به آنها نپرداخته بودیم؟

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ستاره» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.