بررسی انواع «کلاشینکف»

بررسی انواع «کلاشینکف»
بيش از يکصد نسخه تقلبي از روي اسلحه «کلاشنيکوف» از زمان پيدايش تا به امروز، ساخته شده که پروژه اکثر آنها، شکست سنگيني را پذيرفته اند.
بررسی انواع «کلاشینکف»

به گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع پرس، شاید یکی از سلاح هایی که کاربران زیادی در سطح جهان دارد، سلاح «کلاشینکف» است؛ سلاحی که هر چند برای اولین بار در شوروی سابق تولید شد، اما بعد ها نسخه هایی از این سلاح پر کاربرد در کشور های دیگر حتی در جمهوری اسلامی ایران ساخته و مورد استفاده قرار گرفت.
به همین جهت برای آشنایی با این سلاح، گزارش کوتاهی از انواع مدل های کلاشینکف تهیه شده که در ادامه آمده است.
کلاشنیکُو (به روسی: калашников) که در ایران کلاشینکف و به طور خلاصه کلاش نیز تلفظ می شود، خانواده ای از تفنگ های تهاجمی با «آتش تحت اختیار» است که شامل تفنگ AK-47 می شود؛ بنابراین AK مخفف Автомат Калашникова است (به فارسی آفتامات کلاشینکف) و عدد 47 نیز اشاره به سال 1947 که اسلحه مزبور در خط تولید انبوه قرار گرفت، دارد.
نام این سلاح برگرفته از نام طراح آن «میخائیل تیموفیویچ کلاشنیکُو» است و تولید انبوه آن نیز از سال 1947 در اتحاد جماهیر شوروی سابق آغاز شد و با توجه به سهولت استفاده و نگهداری، قدرت بالا، هزینه اندک تولید و دوام زیاد به محبوب ترین تفنگ تهاجمی دنیا تبدیل شد.
سلاح های آکا-ام (تولید شده در سال 1959 میلادی)، آکا-74 با کالیبر پایین تر 5/45 میلی متری (تولید در سال 1974 میلادی) و تایپ-56 مدل تولید چین آکا-47 از مشهورترین انواع کلاشنیکف هستند.
از زمان آغاز تولید این سلاح تاکنون بیش از 200 میلیون قبضه کلاشنیکف در شوروی و کشور های دیگر ساخته شده و بنابر آمار، مسلسل کلاشنیکف طی 50 سال گذشته بیش از بقیه انواع مسلسل ها، چه در دست انقلابیون و چه توسط نیرو های نظامی و امنیتی در جهان مورد استفاده قرار گرفته است.
آکا-47 که از فشنگ 39×7/62 استفاده می کند، توسط «میخائیل کلاشنیکف» در جریان جنگ جهانی دوم با الهام از اولین تفنگ تهاجمی جهان یعنی اس تی جی-44 طراحی شد و در سال های بعد تغییرات زیادی بر روی این سلاح صورت گرفت.
این تفنگ خشاب های 5، 10، 20، 30، 40 و 75 فشنگی دارد و با روش غیرمستقیم و با فشار گاز ناشی از انفجار باروت مسلح می شود و سیستم قفل گلنگدن آن از نوع چرخشی است. این سلاح در سه نوع با قنداق ثابت، تاشو از زیر، و تاشو از کنار ساخته می شود که نوع تاشو آن به سبب اشغال فضای کمتر و حمل آسان تر مورد توجه است و به سبب کوچکی و سبکی نسبی در جنگ های چریکی (پارتیزانی) کارایی دارد.
کالیبر اصلی آن 7/62 میلی متر است، ولی در کالیبر های دیگر نیز ساخته شده؛ بدنه آن از فولاد نرم ساخته بوده و دیگر بخش ها پرس کاری شده است، اما در سال 1959 ساخت نوع AKM آغاز شد که برخلاف مدل آکا-47 بدنه این سلاح ورقه پرسکاری بود و در بخش های دیگر تغییراتی نیز داده شد.
AKMS روسی
در این مدل، S آخر به خاطر قنداق تاشو بودن سلاح است که به تقلید از mp 44 نازی ها ساخته شد؛ البته akm مدل مدرنیزه شده ak 47 type 3 است که با تغییرات بوجود آمده، حدود نیم کیلو از وزن سلاح کاسته شد.

بررسی انواع «کلاشینکف»
MPi-KMS72 آلمان شرقی
اسلحه MPi-KMS72 ساخت آلمان شرقی سابق که یک کپی از AKMS روسی محسوب می شود، از باکیفیت ترین مدل هایی است که کلاش به خود دیده و حتی مدل اصلی روس را به رقابت می طلبد؛ مشخصه اصلی این سلاح قنداق تاشو از بغل است که منحصر به این سلاح بوده البته بعد ها این نوع قنداق نیز توسط کشور های دیگر کپی شد.


بررسی انواع «کلاشینکف»
PMKM لهستانی
این کپی از طرح کلاشنیکف یک کپی مستقیم و نزدیک ترین کپی به AKM اصلی روسی است، این مدل تفاوت خاصی با AKM نداشته و تنها راه آسان تشخیص آن خواندن علامت های جلوی برگه ناظم آتش است.

بررسی انواع «کلاشینکف»
ak 47s چینی
این مدل از ak 47 type 3 توسط روس ها در چین راه اندازی و تحت لیسانس تولید شد؛ لذا تفاوت خاصی با مدل تایپ 3 ak 47 نداشت.

بررسی انواع «کلاشینکف»
type 56 چین
اما پس از تولید AKM و جایگزینی ak 47 ها با آن در ارتش شوروی سابق، چینی ها بدون اجازه شوروی سابق دست به کپی AKM زدند و تایپ 56 را پدید آوردند؛ به همین دلیل شوروی با آن ها قطع همکاری کرد و دیگر در تولید، کمکی به چینی ها نکرد.
پیش از این چینی ها اسلحه سیمینوف یا sks را نیز کپی کرده بودند و نام اون رو هم تایپ 56 گذاشتند، اما این کپی ناقص الخلقه از AKM، خیلی خوب از کار در نیامد؛ بنابراین تایپ 56 درحقیقت مخلوطی از akm و ak 47 قدیمی است که با کیفیت و ظرافت بسیار کمتری تولید شد.
نشانه مشخص آن هم سر نیزه خاصی است که در این اسلحه بکار رفته است.

بررسی انواع «کلاشینکف»
aks چینی
تایپ 56 مدل قنداق تاشو از بغل یا همان تایپ 56 سری 2، محصول دیگری از کپی برداری ناقص چینی ها از تایپ 56 اولیه است؛ اما مدل دارای مشکلات جدی، نظیر کاور بسیار لق و بی کیفیت، نگه دارنده های پین بسیار بی کیفیت، مشکلات در چمبر و جا رفتن گلوله های مختلف بوده و همانند مدل اول تایپ 56 امکان نصب ترمز دهانه و یا شعله پوش روی آن وجود ندارد.

بررسی انواع «کلاشینکف»
«مَعادی» مصری
یکی از کپی های پر کیفیت و خوب از سری کلاش در خاورمیانه، در مصر تولید می شود. این مدل که مَعادی (نام شرکت سازنده آن) نامیده می شود، کپی از AKMS روسی بوده، اما با قنداق تاشو از بغل به سبک MPi-KMS72 آلمانی با اندکی تفاوت در ظاهر.

بررسی انواع «کلاشینکف»
PMK رومانیایی
رومانی به عنوان یکی از کشور های بلوک شرق از تجهیزات روسی زیادی استفاده می کرد لذا اسلحه کلاش نیز نزد این کشور بسیار محبوب بود؛ به همین خاطر رومانی چندین مدل با اقتباس از طرح این سلاح تولید کرد که نزدیک ترین آن ها به مدل اصلی akm همین مدل PMK است؛ ویژگی بارز این مدل فروارد گریپ چوبی یکپارچه با کاور لوله آن است که به کنترل پذیری سلاح کمک شایانی می کند.

بررسی انواع «کلاشینکف»
مدل g این سلاح که در تصویر بالا دیده می شود، نمونه نیمه اوتوماتیک و بدون حالت رگبار این سلاح است.
m70 - b1 یوگسلاوی
این مدل که ساخت یوگسلاوی محسوب می شود نیز از جمله کپی های دیگری است که سازندگان آن، ایده کلی را از سری ak گرفته و بنا به نیاز های خود یک سلاح جدید تولید کردند؛ البته با وجود ترکیبات عجیبی که این سلاح دارد، بسیار پر کیفیت و از نمونه های قابل قبول کلاش است.

بررسی انواع «کلاشینکف»
این مدل از بدنه ای بسیار نزدیک به تیربار rpk به جای بدنه فلزی معمول کلاش استفاده می کند که با ضخامت 1/5 میلیمتر بسیار محکم و قوی تر، اما به طبع بسیار سنگین تر است. این سلاح قابلیت شلیک نارنجک تفنگی را دارا بوده؛ به همین منظور یک سایت نشانه گیری نارنجک روی سیلندر گاز این سلاح نصب شده است.
مشخصه خاص و تفاوت های ظاهری این سلاح با مدل های دیگر کلاش قبضه تپانچه ای متفاوت، سایت نشانه روی نارنجک و کاور لوله چوبی بلندتر و با سه سوراخ است.
«تبوک» عراق
سلاح تبوک همان گونه که از ظاهر آن پیدا است یک کپی از مدل M70 ساخت یوگوسلاوی سابق است؛ این سلاح در صنایع «القادسیه» عراق تولید می شد که پیش از جنگ با ایران توسط شرکت «زاستاوا» یوگوسلاوی راه اندازی شده بود.

بررسی انواع «کلاشینکف»
این سلاح هم بواسطه راه اندازی ماشین آلات تولید توسط شرکت اصلی سازنده M70 از کیفیت بالایی برخوردار بود و با توجه به استفاده از بدنه ضخیم و سنگین تر همانند ام 70 و rpk دوام پذیری به نسبت بهتری دارد.
AMD- 65 مجارستانی
مجارستانی ها از جمله کشور هایی بودند که تصمیم گرفتند از تصور کلی AK استفاده کرده و سلاح خاص خودشان را بر پایه آن طراحی کنند. نتیجه کار سلاح جالب amd 65 شد. این مدل به نوعی اولین مدل «کاربین» و کوتاه شده AK بود که بر خلاف طول معمول 3/16 اینچی لوله در سری AK، از یک لوله 5/12 اینچی استفاده می کند.
این سلاح جمع و جور بر خلاف دیگر AK های کوتاه شده که به سبب کوتاهی لوله و تغییرات در فشار گاز وارده به پیستون معمولا نیاز به وسیله دهانه مخصوص برای عملکرد مطمئن دارند از یک ترمز دهانه ساده استفاده کرده و مشکل خاصی در دوام پذیری ندارد.

بررسی انواع «کلاشینکف»
این سلاح شهرت بدی به آسیب دیدن و خراب شدن در اثر ضربه در میاد نبرد دارد که می تواند ناشی از پیستون گاز بدون پوشش مناسب آن باشد. همچنین به علت نحوه قرار گیری سایت نشانه روی روی AK ها در وسط سلاح و ترکیب این موضوع با کوتاه تر شدن لوله، این سلاح از فاصله میان روزنه و مگسک (sight radius) کمی برخوردار است لذا امکان شلیک با دقت در فواصل بالا به راحتی با این سلاح فراهم نیست.
مدل pm md 63 رومانی
مدل ام دی 63 رومانی همانطور که در توضیح مدل AIM G این سلاح که نسخه نیمه اتوماتیک است توضیح دادیم، از کلاش های بسیار با کیفیت و با شباهت بسیار به مدل اصلی AKM روسی است. این مدل غیر از مواردی که از یک فروارد گریپ چوبی استفاده می کند، تفاوت ظاهری خاصی ندارد، اما معمولا چوب این کلاش های رومانیایی قرمز رنگ تر بوده و قسمت گلنگدن و بولت کریر آن رنگ و جنس کروم مانندی دارند.

بررسی انواع «کلاشینکف»

زستاوا ام 92 یوگسلاوی
زاستاوا ام 92 از دیگر معدود مدل های 7/62 کلاش با لوله کوتاه شده است. این سلاح که تقلیدی از aks 74 u روسی است، اما در کالیبر 7/62*39 ساخته شده خیلی موفق نبوده که از دلایل مهم آن لگد بسیار شدید این سلاح به سبب کالیبر 7/62، لوله کوتاه و دقت کم سلاح است.

بررسی انواع «کلاشینکف»

با توجه به موضوعاتی که در سطوح بالا ذکر شد، باید گفت که مدت ها است از مشهورترین اسلحه دنیا به عناوین مختلفی کپی برداری شده و ساخته می شود به نحوی که از زمان پیدایش اسلحه «کلاشنیکوف» تا به امروز، بیش از یکصد نسخه تقلبی ساخته شده که پروژه اکثر آن ها، شکست سنگینی را پذیرفته اند.
انتهای پیام/231


محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری دفاع مقدس» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.