رابطه کارگر با کارفرما از نظر اسلام/ کارگر نباید دستمزد نامتعارف داشته باشد

رابطه کارگر با کارفرما از نظر اسلام/ کارگر نباید دستمزد نامتعارف داشته باشد
مظاهری گفت: بر اساس قوانین اسلام نباید بگذاریم که شخص الی الابد کارگر باقی بماند.
رابطه کارگر با کارفرما از نظر اسلام/ کارگر نباید دستمزد نامتعارف داشته باشد

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، پیامبر اسلام فردی را که به کار مشغول باشد، مجاهد در راه خدا دانسته و اسلام همه انسان ها را به کار و تلاش سفارش و کارگر را بسیار محترم شمرده است. قرآن در این باره می فرماید او آن خدایی است که زمین را برای شما آرام و هموار قرار داد، پس شما در پستی و بلندی های آن حرکت کنید و با انجام کار و تلاش، روزی به دست آوردید.

از نظر اسلام، کارگر و کارفرما دارای وظایفی مهمی هستند که در هنگام انعقاد قرارداد باید به آن نکات برای جلوگیری از مشکلات رعایت شود.

اگر موارد فوق در روابط کاری که از نظر اسلام حائز اهمیت است رعایت شود، باعث به وجود آمدن گشایش هایی مانند جلوگیری از فقر و مضرات در جامعه، باعث رشد استعداد ها و در نتیجه اکتشافات و اختراعات می شود، وقتی کار با نیت الهی همراه باشد، جنبه عبادی پیدا کرده و به غیر از دریافت مزد مادی، برای انسان حس آرامش را رقم می رند و او خود را لایق اجر الهی می داند.

حبیب مظاهری مدرس گروه معارف دانشگاه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص مقام کارگر، اصل کارگری، رابطه کارگر با کارفرما و بالعکس اظهار کرد: وقتی پیامبر اکرم از جنگ تبوک برمی گشتند، پیرمردی بنام سعد انصاری به استقبال پیامبر می آید، و وقتی حضرت محمد دست سعد را می گیرد، متوجه خشکی و پینه های دست سعد می شود پیامبر از او سوال پرسید که چرا دستت چنین شده، و سعد پاسخ داد که من با بیل و طناب کار می کنم و زندگی خودم، همسرم و فرزندانم را از این طریق بدست می آورم بر اساس روایات پیامبر خم شد و دست سعد را بوسید. پیامبر فرمود این دست هیچگاه به آتش دوزخ نخواهد رسید.

وی ادامه داد: در این قضیه چند نکته قبال برداشت است که شامل مقام کارگر، مقام کسب روزی حلال، نکته بعد اینکه انسان برای روزی خود به کسی متکی نباشد، کارگر یک نیروی تولید کننده و فردی است که گره از مشکلات جامعه را باز می کند.

مظاهری افزود: این موضوع نشان دهنده جایگاه کار و کارگری در شریعت مقدس اسلام است اکثر انبیا و ائمه ما کار می کردند، بنابراین کار کردن علاوه بر اینکه جنبه اجتماعی و شغلی دارد، از جنبه عبادی هم دارا است پیامبر اسلام فرمود که کار کردن با تامین آسایش فرزندان، همسر و کسب روزی حلال عبادت است در روایت داریم که اگر کارگری با اعضای بدن خسته به خواب رود، مانند کسی است که تا صبح مشغول عبادت بوده و همه این مسائل نشان می دهد نوع نگاه اسلام به اینگونه افراد بسیار متفاوت و ویژه است.

اسلام از انسان تنبل و بیکار متنفر است این استاد دانشگاه گفت: در روایتی داریم که اسلام از انسان تنبل و بیکار متنفر است و در واقع اسلام به همان اندازه که ارج و قرب برای کارگران قائل می شود، از افراد بیکار بیزار و متنفر است این اصل کار کارگری به شمار می آید که سیره انبیا بوده، برای مثال امام کاظم (ع) در زمین کشاورزی خودش مشغول به کار بوده، امیرالمومنین (ع) حفر چاه و کاشت نخل انجام می داده و آن ها را وقف یا اهداء می کردند که چاه های امام علی (ع) همچنان موجود است.

تاکید اسلام به موضوع کارفرما نسبت به دیگر ادیان وی در خصوص رویکرد اسلام نسبت به کارفرما بیان کرد: در اسلام نسبت به دیگر ادیان به موضوع کارفرما خیلی تاکید شده و اساس احکام های الهی که بر مسلمانان نازل، حلال یا حرام شده، کرامت انسانی است. در بحث کارگری و کارفرمایی، عناوینی در مضاربه داریم، مضاربه به این معنا که کارفرما با پرداخت پولی، شخصی را اجیر و طبق توافقی که طرفین می کنند، کارگر برای او کار انجام می دهد.

مظاهری ادامه داد: پیامبر خدا قبل از بعثت که به چوپانی مشغول بود، کار او با مضاربه انجام می شد و این نشان از اهمیت مضاربه و حفظ کرامت افراد است. پیامبر اکرم اموالی را از حضرت خدیجه کبری سلام الله علی ها گرفت و با آن ها کار کرد سپس سود را طبق قرارداد تقسیم کردند که به همین ترتیب کرامت رسول خدا حفظ و اموال حضرت خدیجه در مسیر توسعه جامعه به گردش در می آمد.

تشریح مضاربه و امضاء این حکم توسط خداوند به چه علت است؟ این استاد افزود: تشریح مضاربه و امضاء این حکم توسط خداوند متعال، برای حفظ کرامت انسان ها بوده است همه این مسائل بابت این است که اسلام نسبت به جریان انداختن کار بسیار شویق می کند. نکته مهم در راه اندازی کار و تاکید اسلام بر کارفرما اینکه، رفتار با کارگر و آن شخصی که قرار است با اموال شما کار کند بر مبنای عدالت و رفتار کریمانه باشد. رفتار کریمانه به این معنا که مثلا یک کارگر نباید استثنا و دستمزد نامتعارف داشته باشد. اسلام می خواهد که آن شخص فقیر با اموالی که در اختیار اوست، ترقی پیدا کند تا بصورت زنجیروار، آن ها هم در آینده بتوانند به دیگران کمک کنند.

بیمه کارگران یکی از رفتارهای کریمانه از سوی کارفرما وی درباره رفتار کریمانه با کارگر گفت: بر اساس قوانین اسلام نباید بگذاریم که شخص الی الابد کارگر باقی بماند، یکی از رفتار های کریمانه کارفرما نسبت به کارگر اینکه، آن ها کارگران خود را بیمه کنند. امیرالمومنین (ع) دید که شخصی حدود 60 یا 70 ساله نصرانی در حکومت اسلامی مشغول گدایی کردن است و پس از اینکه متوجه شد این شخص در جوانی برای دیگران کار می کرده، اما حال که ناتوان شده، چیزی به او نمی دهند، دستور داد که از بیت المال او را تامین کنند.

مظاهری ادامه داد: نکته بعدی در خصوص رفتار کریمانه اینکه، کارگران را در سود کار ها و کارخانه ها شریک کنید. اگر کارفرما این عدالت را در قرارداد رعایت و منابع زیستی و شغلی را به صورت عادلانه توزیع کند، کارگران هم به تناسب رشد کارخانه ها و رشد اموال کارفرما ها و مدیران رشد و ترقی می کنند.

کارگران باید حق کارفرما ها را رعایت کنند این استاد دانشگاه درمورد حق کارگر نسبت به کارفرما بیان کرد: قطعا کارگران باید حق کارفرما ها را نگهدارند و نباید رفتار ها یکطرفه باشد. کارگر ها باید به عنوان نیروی متعهد کار کنند و نباید کم کاری انجام دهند. پایمال کردن اموال کارفرماها، گناهی نابخشودنی است مثلا وقتی کسی که زمینه اقتصادی افراد را فراهم کند سپس فرد مشغول به کار اموال کارفرما را از بین ببرد، از لحاظ اسلام گناه و منع شده است.

حضرت یوسف چگونه کارفرمای مصر شد؟ وی درخصوص رابطه کارگر و کارفرما از نظر قرآن کریم گفت: داستان حضرت یوسف در قرآن کریم، پس از اینکه خواب پادشاه را تعبیر می کند، حضرت یوسف اشاره می کند که هفت سال پر بارش و هفت سال قحطی شدید در پیش داریم. عمق این داستان نمایان کننده این است که حضرت یوسف به عنوان کارفرما و کارگذار کشور مصر انتخاب و به همراه کارگران توانست مردم کشور را نجات دهد.

مظاهری درباره نکات کلید داستان حضرت یوسف اظهار کرد: حضرت یوسف تخصص کار را داشت بنابراین اولین نکته ای که کارفرما ها باید رعایت کنند، داشتن تخصص حوزه ای است که مسئولیت آن را برعهده می گیرند. حضرت یوسف خودش را وزیر خزانه داری حکومت قرار داد و اعلام کرد من میتوانم با این تخصصم، کشور را اداره کنم به این معنا که حضرت یوسف نسبت به کار خود تعهد داد و هیچ کم و کاستی و در هیچ کاری فروگذار نکرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: با رفتار صمیمانه و درستی که حضرت یوسف داشت، رابطه بین کارفرما و کارگر بسیار زیبا شکل گرفت. مورد بعدی بحث امانت داری است. در سرزمین مصر هم مردم نسبت به کارفرما امانت دار بودند و هم حضرت یوسف به عنوان کارفرما به کارگران امانت بود. حضرت یوسف به عنوان کارفرما و کارگران او به فکر دزد و اختلاس نبودند. وقتی جریانی یکدست می شود، هیچگاه جامعه دچار انواع مشکلات مانند، تبعیض طبقاتی نخواهد شد.

وی افزود: همه مشکلات این حوزه زمانی رخ می دهد که میان کارگر و کارفرما اختلاف ایجاد می شود و در راستای آن تعهد، امانت داری و تخصص از بین می رود. یکی از داستان های دیگری که در خصوص کارگر و کارفرما وجود دارد، دختر شُعیب به پدرش پیشنهاد داد که حضرت موسی (ع) قوی و امین است. این دو کلمه خیلی مهم است و در قرآن کریم این دو چیز برای استخدام کارگر را حائز اهمیت دانسته است.


مظاهری گفت: باید به سمتی برویم که کار ها را به افراد صاحب خودش بسپاریم. داستان های قرآن کریم و زندگی پیامبران و ائمه برای این است که ما بتوانیم جامعه خود را با همین آیات و روایات ادراه کنیم. نقش بانک ها و قرض الحسنه بدون ربا بسیار حیاتی برای چرخ اقتصادی و امنیت شغلی مردم جامعه است.

بیشتر بخوانید

انتهای پیام/


کلیدواژه های این خبر
تولید کننده   بیکار   امام علی علیه السلام   کسب روزی حلال   حرام   ادیان   مضاربه   کارفرما   امام موسی کاظم علیه السلام   مضرات   کرامت انسانی   احکام   اختراعات   خستگی آدرنال   قرآن کریم   تنبل   اکتشاف   نگاه اسلام   لایق   شریعت   دوزخ   مسلمین   رسول الله صلى الله علیه و سلم   نامتعارف   مشکلات جامعه   مجاهد   انبیا   دانشگاه   همسر   استاد دانشگاه   وقف  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «باشگاه خبرنگاران» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
همایش رهروان حضرت زینب (س) در آستان امامزادگان محمد و سکینه (ع) کرج + عکس
ایکنا
چگونه به امام حسین(ع) متصل شویم؟
مشرق نیوز
مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
ایکنا
اتحاد ملی دربرابر کرونا
روز نو
عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
ایرنا
تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
مهر نیوز
لعن یزید براساس قرآن، سنت و سیره صحابه جایز است
ایکنا
خبرگان و رهبری هم مقبولیت دارد و هم مشروعیت
شعار سال
حکومت اسلامی در نگاه امام علی(ع)؛ حافظ کرامت و جایگاه انسانی شهروندان
ایکنا
شهید محمدعلى قپانورى: پیرو ولایت فقیه باشید
خبرگزاری دفاع مقدس
تاملی در فلسفه غدیر خم و وحی غیرقرآنی امیرالمومنین(ع)
شفاف نیوز
آغاز سلسله نشست های «امام علی(ع)؛ راه رسای ادیان» از عید غدیر
شبستان
استاد حوزه و دانشگاه: تعیین امام انتخابی نیست بلکه انتصابی است
آریا
همایش «امام علی (ع)؛ راه رسای ادیان» برگزار می شود
ایکنا
امت اسلامی بدون عترت راه به جایی نمی برد
ایکنا
دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری
مشرق نیوز
قرآن در جهان| آیات وحی در سرزمین مقاومت و پایداری/ آثار انس با قرآن در پیروزی های حزب الله
تسنیم
دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری/ بهترین شیوه خدمت در کسالت
تسنیم
خنیفر: لازمه ارتقای دانشگاه، انتقادپذیری است
پانا
آیت الله بافقی؛ فقیهی که برای نهی از منکر شلاق خورد، ولی در برابر رضاخان ایستاد
خبرگزاری دفاع مقدس
قرآن محور مطالعات راهبردی و پاسخ به شبهات در حوزه قرار بگیرد
ایکنا
علامه ملاصالح حائری؛ مجتهدی که برای اصلاح ساختار اجتماعی تا مرز شهادت پیش رفت
شبستان
کردستان نماد عملی تقریب مذاهب اسلامی و وحدت است
ایرنا
نتیجه روزه داری در تقوا دیده شده است/روزه داری؛ یکی از مباحث وحدت آفرین
تقریب نیوز
زمینه تولید را باید دولت فراهم کند
رسانیوز
تلاش برای تقویت اقتصاد و توان دفاعی کشور یکی از راه های تحصیل تقوا است
ایرنا
آیا قرآن دیگر کتاب های آسمانی را تصدیق می کند؟ +صوت
باشگاه خبرنگاران
پیامبر (ص) مهر استاندارد اسلام را حدیث ثقلین گذاشت/امام زمان(عج) عترت زمان حال است
شبستان
عضو خبرگان رهبری: دولت در حمایت از مراکز دینی برنامه ریزی داشته باشد
تسنیم
تقویم تاریخ؛ از پیمان اخوت تا عملیات طبس
صدا و سیما
نقش شیعیان در گسترش تعامل اسلام با ادیان دیگر
مهر نیوز
خطر ترویج مسائل ضداخلاقی در کشورهای اسلامی
ایسنا
حضور در صحنه انتخابات حفاظت از خون سلیمانی هاست
خبرگزاری حوزه
پذیرش طلاب خواهر در سطوح مختلف
رسانیوز
هوای نفس انسان مهمترین دشمن بر علیه ارزش های الهی است
شبستان
تفاوت ضیافت الهی با میهمانی های مرسوم/ چگونه از ماه رمضان بهترین بهره را ببریم؟
روز پلاس
چگونه از ماه رمضان بهترین بهره را ببریم؟
بولتن نیوز
تقویم تاریخ؛ از آغاز ماه رمضان تا روز بزرگداشت عطار نیشابوری
صدا و سیما
بهترین اعمال مستحبی ماه رمضان
صدا و سیما
استاد دانشگاه کاشان: مدیران بر پایه نهج البلاغه باید ساده زیست باشد
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایکنا : همایش رهروان حضرت زینب (س) در آستان امامزادگان محمد و سکینه (ع) کرج + عکس
bltمشرق نیوز : چگونه به امام حسین(ع) متصل شویم؟
bltایکنا : مکتب عاشورا تا ابدیت روشنگر حیات بشریت است
bltروز نو : اتحاد ملی دربرابر کرونا
bltایرنا : عزاداری برای امام حسین فرصتی برای تحقق وحدت میان مسلمانان جهان است 
bltمهر نیوز : تنها راه نجات دفاع از مبارزات حق، الهام از مکتب امام حسین(ع) است
bltایکنا : لعن یزید براساس قرآن، سنت و سیره صحابه جایز است
bltشعار سال : خبرگان و رهبری هم مقبولیت دارد و هم مشروعیت
bltایکنا : حکومت اسلامی در نگاه امام علی(ع)؛ حافظ کرامت و جایگاه انسانی شهروندان
bltخبرگزاری دفاع مقدس : شهید محمدعلى قپانورى: پیرو ولایت فقیه باشید
bltشفاف نیوز : تاملی در فلسفه غدیر خم و وحی غیرقرآنی امیرالمومنین(ع)
bltشبستان : آغاز سلسله نشست های «امام علی(ع)؛ راه رسای ادیان» از عید غدیر
bltآریا : استاد حوزه و دانشگاه: تعیین امام انتخابی نیست بلکه انتصابی است
bltایکنا : همایش «امام علی (ع)؛ راه رسای ادیان» برگزار می شود
bltایکنا : امت اسلامی بدون عترت راه به جایی نمی برد
bltمشرق نیوز : دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری
bltتسنیم : قرآن در جهان| آیات وحی در سرزمین مقاومت و پایداری/ آثار انس با قرآن در پیروزی های حزب الله
bltتسنیم : دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری/ بهترین شیوه خدمت در کسالت
bltپانا : خنیفر: لازمه ارتقای دانشگاه، انتقادپذیری است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : آیت الله بافقی؛ فقیهی که برای نهی از منکر شلاق خورد، ولی در برابر رضاخان ایستاد
bltایکنا : قرآن محور مطالعات راهبردی و پاسخ به شبهات در حوزه قرار بگیرد
bltشبستان : علامه ملاصالح حائری؛ مجتهدی که برای اصلاح ساختار اجتماعی تا مرز شهادت پیش رفت
bltایرنا : کردستان نماد عملی تقریب مذاهب اسلامی و وحدت است
bltتقریب نیوز : نتیجه روزه داری در تقوا دیده شده است/روزه داری؛ یکی از مباحث وحدت آفرین
bltرسانیوز : زمینه تولید را باید دولت فراهم کند
bltایرنا : تلاش برای تقویت اقتصاد و توان دفاعی کشور یکی از راه های تحصیل تقوا است
bltباشگاه خبرنگاران : آیا قرآن دیگر کتاب های آسمانی را تصدیق می کند؟ +صوت
bltشبستان : پیامبر (ص) مهر استاندارد اسلام را حدیث ثقلین گذاشت/امام زمان(عج) عترت زمان حال است
bltتسنیم : عضو خبرگان رهبری: دولت در حمایت از مراکز دینی برنامه ریزی داشته باشد
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از پیمان اخوت تا عملیات طبس
bltمهر نیوز : نقش شیعیان در گسترش تعامل اسلام با ادیان دیگر
bltایسنا : خطر ترویج مسائل ضداخلاقی در کشورهای اسلامی
bltخبرگزاری حوزه : حضور در صحنه انتخابات حفاظت از خون سلیمانی هاست
bltرسانیوز : پذیرش طلاب خواهر در سطوح مختلف
bltشبستان : هوای نفس انسان مهمترین دشمن بر علیه ارزش های الهی است
bltروز پلاس : تفاوت ضیافت الهی با میهمانی های مرسوم/ چگونه از ماه رمضان بهترین بهره را ببریم؟
bltبولتن نیوز : چگونه از ماه رمضان بهترین بهره را ببریم؟
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از آغاز ماه رمضان تا روز بزرگداشت عطار نیشابوری
bltصدا و سیما : بهترین اعمال مستحبی ماه رمضان
bltایرنا : استاد دانشگاه کاشان: مدیران بر پایه نهج البلاغه باید ساده زیست باشد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.