25 شهر، بدون شهردار

25 شهر، بدون شهردار
بنابر اعلام وزارت کشور، از 9کلانشهر کشور شهردار 8کلانشهر معرفی شده اند و فقط کلانشهر کرمانشاه و همچنین 24 شهر دیگر شهردار منتخب خود را به وزیر کشور معرفی نکرده یا حکم شان تایید نشده است.
25 شهر، بدون شهردار

به گزارش تابناک به نقل از همشهری آنلاین، شوراهای شهر و روستای ششم از 14 مرداد شروع به کار کردند و طبق قانون باید در نخستین جلسه رسمی طی یک بازه یک ماهه شهرداران جدید را انتخاب می کردند. با وجود گذشت بیش از 2 ماه از این تاریخ از 31 مرکز استان، فقط تکلیف شهرداران 18 شهر روشن شده است.

تعیین تکلیف شهرداران 18 مرکز استان
از میان 31 مرکز استان، 18 شهر حکم شهرداران خود را از وزیر کشور دریافت کرده اند و در واقع هم کار شورای شهر و هم کار شهرداری به صورت رسمی و قانونی آغاز شده است. بندرعباس، همدان، یزد، خرم آباد، ساری، شیراز، اهواز، مشهد، بوشهر، تهران، شهرکرد، ارومیه، تبریز، اردبیل، اصفهان، کرج، قم و سنندج مراکز استانی هستند که هم اکنون با شورا و شهرداری های دوره ششم اداره می شوند. وزیر کشور در تازه ترین اقدام، حکم شهرداران 4شهر اسلامشهر، بوشهر، شهرکرد و همدان را امضا کرد.

11 مرکز استان در انتظار امضا
از میان 31 مرکز استان در 11 شهر شوراها شهردارانی را انتخاب و برای تأیید به وزارت کشور معرفی کرده اند. ایلام، بجنورد، بیرجند، زنجان، سمنان، زاهدان، قزوین، کرمان، گرگان، رشت و اراک شهرهایی هستند که با وجود انتخاب شهردار هنوز با سرپرست یا شهردار پیشین اداره می شوند و حکم شهرداران جدیدشان از سوی وزیر کشور امضا نشده است. همچنین 2 مرکز استان هم هنوز شهردار منتخب خود را معرفی نکرده اند.
بنابر اعلام دفتر شوراهای شهر و روستای وزارت کشور، حکم شهرداران شهرهای بالای 200هزار نفر جمعیت باید توسط وزیر کشور امضا شود که بر این اساس، 54شهر بالای 200هزار نفر جمعیت دارند. در شهرهای زیر 200هزار نفر حکم توسط استاندار امضا می شود.
در مجموع از 54 شهر بالای 200 هزار نفر جمعیت علاوه بر 18 مرکز استان که تعیین تکلیف شده اند، حکم شهرداران 11 شهر ازجمله ملارد، شهریار، قرچک، اسلام شهر، نجف آباد، خرم آباد، بروجرد و کاشان هم امضا شده است. با محاسبه احکام امضاشده از کل 54 حکمی که وزیر کشور باید امضا کند، 25 شهر هنوز شهردار ندارند.

شورای 5 نفره یاسوج
یاسوج و کرمانشاه 2 مرکز استانی هستند که با وجود گذشت بیش از 2 ماه هنوز یک جلسه رسمی شورای شهر را هم برگزار نکرده اند. هرچند خبر می رسد نخستین جلسه رسمی شورای شهر یاسوج امروز و کرمانشاه، سه شنبه این هفته برگزار خواهد شد.
مدیرکل امور شهری و شهرداری های استانداری کهگیلویه و بویراحمد تأییدنشدن 2 عضو شورای ششم را عامل این تأخیر عنوان می کند و به همشهری می گوید: 2 نفر از اعضای شورای شهر یاسوج پیش از انتخابات از کمیته نظارت مرکز تأییدیه نگرفته بودند، اما وزیر کشور بعد از رایزنی ها دستور دادند نام شان در فهرست انتخابات باشد. بعد از برگزاری انتخابات و با وجود اینکه رأی لازم را به دست آوردند، هیأت نظارت مرکزی اعلام کرد چون از ابتدا این 2 نفر را تأیید نکرده است، حتی اگر وزارت کشور آنها را وارد فهرست کرده باشد، امکان فعالیت ندارند. به همین دلیل همه شورای 7 نفره یاسوج و همچنین شورای دهدشت و سی سخت به دلیل همین مشکل بلاتکلیف ماندند.
عیسی شهامت با بیان اینکه در نهایت قرار شد شورای یاسوج تا زمان تعیین تکلیف 5 نفره تشکیل شود، توضیح می دهد: متأسفانه 2 نفر از همین 5 نفر باقی مانده هم به واسطه جناح بندی عملا در آیین تحلیف و جلسات حضور نیافتند و از آنجایی که از شورای 7 نفره باید حتما 5 نفر حاضر باشند شورا رسمیت نیافت. بعد از این اتفاق، 2 نفری که هنوز تعیین تکلیف نشده بودند، با مراجعه به دیوان عدالت اداری درخواست تعلیق شورا را دادند و در نهایت دیوان عدالت اداری اعلام کرد تا زمانی که حکم نهایی این 2 فرد صادر نشده است به صورت موقت می توانند در جلسات شورا حاضر شوند تا شورا تعلیق نشود. او با بیان اینکه آیین تحلیف شورای شهر یاسوج با حضور 5 نفر از اعضا و با 2 غایب روز گذشته(شنبه 24 مهر) در فرمانداری برگزار شد، می افزاید: نخستین جلسه رسمی شورای شهر یاسوج، امروز(یکشنبه 25 مهر) برگزار می شود و قرار است در این جلسه شهردار هم انتخاب شود.
شهامت با تأکید بر اینکه شورای شهر یاسوج طبق قانون تا یک ماه بعد از این جلسه فرصت دارد شهردار منتخب خود را معرفی کند، ادامه می دهد: شورای شهر دهدشت هم سرپرست شهرداری را معرفی کرده است و احتمالا در همین هفته شهردار را معرفی می کند. در سی سخت هم سرپرست و همچنین گزینه شهرداری معرفی شده است که شهردار منتخب ابتدا طبق آیین نامه رد شد و بعد هیأت حل اختلاف استان او را تأیید کرد و هم اکنون مراحل معرفی شهردار در حال انجام است.
مدیرکل امور شهری و شهرداری های استانداری کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از سخنان خود تأکید می کند که شوراها قرار است کمک حال مردم و مسئولان باشند، اما ضعف قوانین امکان نظارت و برخورد جدی با متخلفان شورا را گرفته است و به همین دلیل گاهی اعضای شورا خودشان موجب بروز مشکلاتی می شوند.
او ادامه می دهد: همه استان ها در این باره مشکل دارند و پیگیر هستند و حتی لایحه هایی هم نوشتند و به مرکز فرستادند، اما هنوز این موضوع به نتیجه نرسیده است و امیدواریم در دولت جدید تصمیم های جدی ای در این باره
گرفته شود.

سه شنبه، نخستین جلسه رسمی شورای شهر کرمانشاه
در کرمانشاه اما شورای شهر با چالش متفاوتی روبه رو بود. به دلیل معارفه نشدن 2 عضو علی البدل شورای 11 نفره کرمانشاه جلسه هیأت رئیسه این شورا برگزار نشده بود و شورا عملا رئیس نداشت. 20 مهر بود که بالاخره بعد از گذشت 2 ماه، هیأت رئیسه شورای شهر کرمانشاه تشکیل جلسه داد و رسول آزادی هم به عنوان رئیس شورای شهر شد.
مراسم تحلیف اعضای شورای شهر با حضور 2 عضو تعلیقی شورای شهر کرمانشاه که بنابر حکم دیوان عدالت اداری فعلا جواز حضور در جلسات شورا را دریافت کرده اند، برگزار شد.
رئیس شورای شهر کرمانشاه در این باره به همشهری می گوید: به محض برگزاری جلسه هیأت رئیسه و مراسم تحلیف به دنبال انتخاب شهردار هستیم و به همین دلیل نخستین جلسه رسمی شورای شهر کرمانشاه سه شنبه(27 مهر) در صحن شورا برگزار می شود و از همه اعضا درخواست می کنم به حکم وظیفه در این جلسه حاضر باشند. رسول آزادی با تأکید بر اینکه دعوتنامه به اعضا ابلاغ شده است، می افزاید: فعلا سرپرست داریم و تمام سعی مان این است که هرچه زودتر تکلیف شهرداری را مشخص کنیم.

تعیین تکلیف 90 درصد شهرداران
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور درباره روند امضای حکم شهرداران به همشهری می گوید: مطابق ماده82 قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب سال1375 و اصلاحات بعدی آن، تهیه آیین نامه اجرایی تصدی سمت شهردار به هیات وزیران محول شده است.
هیات وزیران در سال 1377 این آیین نامه را تهیه و طبق آن تا دوره گذشته شهرداران توسط شوراهای اسلامی کشور معرفی و ابلاغ آنان در شهرهای زیر 200هزار نفر جمعیت توسط استانداران و بالای 200هزار نفر جمعیت و مراکز استان ها توسط وزیر کشور بود.


در مواردی که افراد معرفی شده از طرف شوراهای اسلامی کشور نیز شرایط احراز نداشتند، با تشخیص و صلاحدید وزیر کشور می توانستند به عنوان شهردار منصوب و کار خود را آغاز کنند. در 4 دی 97 آیین نامه توسط هیات وزیران مورد بازبینی قرار گرفت و شرایط تصدی سمت شهردار را به استناد ماده 82 مندرج در بند1 قانون یاد شده تغییر داد، به طوری که مطابق بند(چ) ماده 3 آیین نامه، سوابق مدیریتی فرد معرفی شده شامل پایه و میانی و ارشد بایستی تطبیق داده می شد.


به گفته مهدی جمالی نژاد 3 سال سابقه مدیریت پایه یا 5 سال سابقه کارشناسی در شهرداری برای شهرداری های شهرهای تا 10 هزار نفر جمعیت، 5 سال سابقه مدیریت پایه برای شهرداری های شهرهای با جمعیت 10 هزار تا 50 هزار نفر، 5 سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری های شهرهای با جمعیت 50 هزار تا 200 هزار نفر، 7 سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری های شهرهای با جمعیت 200 هزار تا 500 هزار نفر، 9 سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداری های شهرهای با جمعیت 500 هزار تا یک میلیون نفر و 9 سال سابقه مدیریت ارشد برای شهرداری های شهرهایی با جمعیت بیش از یک میلیون نفر در آیین نامه در نظر گرفته و نوع مدارک و رشته های تحصیلی مرتبط نیز توسط وزیر کشور متناسب با درجه شهرداری تعیین شده است.
وی با بیان اینکه 54شهر بالای 200هزار نفر جمعیت و مرکز استان باید پس از معرفی شورای اسلامی شهرها و پس از تطبیق سوابق و مدارک با آیین نامه سال 97 و تایید حراست و دستگاه های نظارتی ابلاغ شوند، ادامه می دهد: بیش از 90درصد شهرداران این 54شهر تعیین تکلیف شده و کسانی که شرایط احراز را کسب و صلاحیت های لازم را داشته اند، به عنوان شهردار معرفی و کسانی که مدارک و سوابق لازم را نداشته اند نیز به شوراهای ذی ربط اعلام شده اند تا به معرفی افراد صاحب صلاحیت اقدام کنند. در ضمن از 9کلانشهر کشورمان نیز شهردار 8کلانشهر معرفی و فقط کلانشهر کرمانشاه به دلیل اختلافات درون شورایی هنوز تعیین و معرفی نشده است.
جمالی نژاد با بیان اینکه انتصاب بیش از 1300شهردار نیز توسط استانداران سراسر ایران انجام می شود، می گوید: باتوجه به اینکه در استان ها نیز تطبیق مدارک و سوابق تخصصی و همچنین تایید دستگاه های نظارتی بایستی همچون شهرداران شهرهای دیگر کشورمان انجام شود، خوشبختانه بیش از 70درصد تعیین تکلیف و بقیه نیز در حال تطبیق و انتصاب هستند.
به گفته وی، چگونگی تشخیص سمت های هم سطح در مدیریت های پایه، میانی و ارشد و معادل سازی سابقه مدیریت در بخش خصوصی افرادی که از سوی شوراهای اسلامی شهرها برای تصدی سمت شهردار انتخاب شوند نیز بر اساس دستورالعملی که توسط وزارت کشور با هماهنگی سازمان اداری و استخدامی تهیه و ابلاغ شده است.
بنابر اعلام وزارت کشور به طور کلی در مجموع شوراهای شهر سراسر کشور، 10 شهر شورای شهر ندارند و انتخابات شورای آنها از سوی هیات نظارت بر انتخابات باطل شده است.


4 زن به کرسی شهرداری تکیه زدند
آمار مشارکت زنان در انتخابات شوراهای شهر و روستا دوره ششم قابل توجه نبود و در حدود 7 درصد اعلام شد. در مجموع حدود 6 هزار زن در این دوره انتخاب شدند که بیش از 570 نفر از آنها مربوط به اعضای شوراهای شهر و مابقی مربوط به شوراهای روستا بودند؛ هرچند این عدد نسبت به دوره قبل افزایش حدود 50 درصدی را نشان می داد. از 405 کرسی شورای شهر در مراکز استان ها فقط 35 کرسی سهم زنان شده است درحالی که این آمار در دوره قبل 41 و در دوره چهارم 63 مورد بود. در میان مراکز استان های، ایلام، سمنان، سنندج، کرمان، کرمانشاه، یاسوج، رشت، خرم آباد، ساری و همدان هم نامی از زنان در فهرست شوراهایشان دیده نمی شود. حالا با شروع به کار شوراهای شهر و انتخاب شهرداران، در میان اسامی منتشرشده فقط نام 4 شهردار زن دیده می شود؛ فاطمه تنهایی شهردار منطقه8 تهران، صدیقه میری شهردار پلدختر و آرزو طبری شاهان دشتی شهردار گزنک آمل و همچنین طبق اعلام وزارت کشور حکم یک زن به عنوان شهردار درود(زبرخان) نیشابور در استان خراسان رضوی تأیید شده و حکم وی در انتظار ابلاغ از سوی استاندار است.

25 شهر، بدون شهردار


کلیدواژه های این خبر
اصفهان   رشت   کهگیلویه و بویراحمد   همدان   اسلامشهر   بیرجند   خرم آباد   زاهدان   استانداران   کرمان   شیراز   مشهد مقدس   وزیر کشور   کاشان   انتخاب شهردار   دهدشت   ارومیه   شهرداران   بندر گناوه   ایلام   احکام   سی سخت   همشهری   تحلیف   مراکز استانی   امور شهری   شهرداری   یاسوج   کرمانشاه   شورای شهر   شهردار   استان قم   شهرکرد   نجف   اعضای شورای شهر  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تابناک» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
هوای اهواز ناسالم است
ایرنا
قرارگیری هوای شهرهای بزرگ در شرایط پاک و قابل قبول
تسنیم
اعلام شاخص کیفیت هوای شهرهای بزرگ کشور
خبرآنلاین
قرارگیری هوای 6 شهر در شرایط ناسالم
تسنیم
هوای این 6 شهر کشور ناسالم است
دنیای اقتصاد
هوای 6 شهر کشور ناسالم است
خبرآنلاین
قرارگیری وضعیت هوای 7 شهر در شرایط ناسالم
تسنیم
قرارگیری وضعیت هوای 6 شهر در شرایط ناسالم
تسنیم
هوای 6 شهر ناسالم است
ایرنا
قرارگیری هوای 3 شهر در شرایط ناسالم
تسنیم
تنفس در این 3 شهر کشور سخت است
برنا
وضعیت هوای 2 شهر ناسالم شد
تسنیم
هوای اهواز و شیراز ناسالم است
ایرنا
قرارگیری وضعیت هوای 5 شهر در شرایط ناسالم
تسنیم
قرارگیری وضعیت هوای 4 شهر در شرایط ناسالم
تسنیم
شهرهایی که امروز هوای آلوده دارند
ساعت 24
آخرین وضعیت کیفیت هوای کلانشرهای کشور
برنا
هوای شهرهای بزرگ کشور پاک و قابل قبول است
ایرنا
قرارگیری هوای تهران در شرایط قابل قبول
تسنیم
هوای بندرعباس و کرمان ناسالم است
ایرنا
هوای کدام شهرهای کشور ناسالم است؟
برنا نیوز
قرارگیری وضعیت هوای 3 شهر در شرایط ناسالم
تسنیم
هوای این سه شهر ناسالم است
خبرآنلاین
شعب کشیک تمامی بانک ها در نوروز 1400
اخبار بانک
قرارگیری وضعیت هوای تهران در شرایط ناسالم
تسنیم
وضعیت هوای زابل همچنان در شرایط خطرناک
خبر خودرو
وضعیت هوای زابل همچنان در شرایط "خطرناک"
تسنیم
هوای زابل در شرایط خطرناک
عصر ایران
قرارگیری وضعیت هوای زابل، یزد و بوشهر در شرایط "خطرناک و بسیار ناسالم"
تسنیم
قرارگیری وضعیت هوای 2 شهر در شرایط ناسالم
تسنیم
هوای زابل و بندرعباس ناسالم است
ایرنا
قرارگیری وضعیت هوای 3 شهر در شرایط "ناسالم"
تسنیم
قرارگیری وضعیت هوای زابل در شرایط ناسالم
تسنیم
هوای کدام شهرها پاک و قابل قبول است
برنا نیوز
هوای کرج برای گروه های حساس نامناسب است
پانا
هوای کرج ناسالم است
ایرنا
در این 5 شهر با جان خودتان بازی می کنید!
رکنا نت
هوای 12 شهر پاک شد
تسنیم
قرارگیری هوای 8 شهر در شرایط پاک
تسنیم
هوای کرمان ناسالم است
ایرنا
اخبار مرتبط
bltایرنا : هوای اهواز ناسالم است
bltتسنیم : قرارگیری هوای شهرهای بزرگ در شرایط پاک و قابل قبول
bltخبرآنلاین : اعلام شاخص کیفیت هوای شهرهای بزرگ کشور
bltتسنیم : قرارگیری هوای 6 شهر در شرایط ناسالم
bltدنیای اقتصاد : هوای این 6 شهر کشور ناسالم است
bltخبرآنلاین : هوای 6 شهر کشور ناسالم است
bltتسنیم : قرارگیری وضعیت هوای 7 شهر در شرایط ناسالم
bltتسنیم : قرارگیری وضعیت هوای 6 شهر در شرایط ناسالم
bltایرنا : هوای 6 شهر ناسالم است
bltتسنیم : قرارگیری هوای 3 شهر در شرایط ناسالم
bltبرنا : تنفس در این 3 شهر کشور سخت است
bltتسنیم : وضعیت هوای 2 شهر ناسالم شد
bltایرنا : هوای اهواز و شیراز ناسالم است
bltتسنیم : قرارگیری وضعیت هوای 5 شهر در شرایط ناسالم
bltتسنیم : قرارگیری وضعیت هوای 4 شهر در شرایط ناسالم
bltساعت 24 : شهرهایی که امروز هوای آلوده دارند
bltبرنا : آخرین وضعیت کیفیت هوای کلانشرهای کشور
bltایرنا : هوای شهرهای بزرگ کشور پاک و قابل قبول است
bltتسنیم : قرارگیری هوای تهران در شرایط قابل قبول
bltایرنا : هوای بندرعباس و کرمان ناسالم است
bltبرنا نیوز : هوای کدام شهرهای کشور ناسالم است؟
bltتسنیم : قرارگیری وضعیت هوای 3 شهر در شرایط ناسالم
bltخبرآنلاین : هوای این سه شهر ناسالم است
bltاخبار بانک : شعب کشیک تمامی بانک ها در نوروز 1400
bltتسنیم : قرارگیری وضعیت هوای تهران در شرایط ناسالم
bltخبر خودرو : وضعیت هوای زابل همچنان در شرایط خطرناک
bltتسنیم : وضعیت هوای زابل همچنان در شرایط "خطرناک"
bltعصر ایران : هوای زابل در شرایط خطرناک
bltتسنیم : قرارگیری وضعیت هوای زابل، یزد و بوشهر در شرایط "خطرناک و بسیار ناسالم"
bltتسنیم : قرارگیری وضعیت هوای 2 شهر در شرایط ناسالم
bltایرنا : هوای زابل و بندرعباس ناسالم است
bltتسنیم : قرارگیری وضعیت هوای 3 شهر در شرایط "ناسالم"
bltتسنیم : قرارگیری وضعیت هوای زابل در شرایط ناسالم
bltبرنا نیوز : هوای کدام شهرها پاک و قابل قبول است
bltپانا : هوای کرج برای گروه های حساس نامناسب است
bltایرنا : هوای کرج ناسالم است
bltرکنا نت : در این 5 شهر با جان خودتان بازی می کنید!
bltتسنیم : هوای 12 شهر پاک شد
bltتسنیم : قرارگیری هوای 8 شهر در شرایط پاک
bltایرنا : هوای کرمان ناسالم است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.