خراسان شمالی در رتبه چهارم شاخص فلاکت ؛ مهار تورم پیش زمینه بالابردن کیفیت زندگی مردم

خراسان شمالی در رتبه چهارم شاخص فلاکت ؛ مهار تورم پیش زمینه بالابردن کیفیت زندگی مردم
گروه استان ها- بر اساس آخرین آمار مرکز ملی آمار ایران? خراسان شمالی در رتبه چهارم شاخص فلاکت در بین استان های کشور قرار گرفته است.
خراسان شمالی در رتبه چهارم شاخص فلاکت ؛ مهار تورم پیش زمینه بالابردن کیفیت زندگی مردم

- اخبار استانها - به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ شاخص فلاکت یک نشانگر اقتصادی است که وضعیت اقتصادی و اجتماعی یک جامعه را نشان می دهد. این شاخص به طور معمول از حاصل جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست می آید. به عنوان مثال اگر نرخ بیکاری در یک سال عدد 10.4 درصد و نرخ تورم 34.7 درصد باشد٬ شاخص فلاکت هم بر همین اساس به 45.1 درصد می شود.

اهمیت این شاخص از آنجایی است که وضعیت اقتصادی و اجتماعی یک جامعه یا منطقه را نشان می دهد. آرتور اکان که برای اولین بار این شاخص را تبیین کرد، معتقد بود که بالا رفتن نرخ تورم در کنار نرخ بیکاری می تواند هزینه های اجتماعی و اقتصادی برای کشورها داشته باشد.

«اکان» اقتصاددان مشهوری بود که روزگاری ریاست شورای مشاوران اقتصادی رئیس جمهور را در دولت لیندون جانسون- سی و ششمین رئیس جمهوری آمریکا- به عهده داشت و برای اولین بار شاخص فلاکت را پایه گذاری کرد. از نظر او این شاخص اهمیت بسیاری دارد. علتش هم محاسبه همزمان نرخ بیکاری به عنوان یک شاخص اجتماعی اقتصادی و نرخ تورم به عنوان یک شاخص اصلی در اقتصاد است. یعنی یک نگاه جامع از وضعیت کشور به دست می دهد.

افزایش نرخ تورم در عربستان طی ماه گذشته میلادیبورس عامل تورم نیست/ پیشنهاد واگذاری نظارت بورس به یکی از معاونان رئیس جمهورنگاه تحولی به بودجه 1401/ میرکاظمی: خلق پول افسارگسیخته اتفاق افتاده/ تورم در مناطق محروم از متوسط کشور بالاتر رفت چرا شاخص فلاکت در خراسان شمالی بالاست؟

بر اساس آخرین آمار مرکز ملی آمار ایران٬ خراسان شمالی در رتبه چهارم شاخص فلاکت در بین استان های کشور قرار گرفته است.

در بررسی های مرکز ملی آمار در پایان سال 1399٬ استان های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، لرستان، خوزستان، خراسان شمالی، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و هرمزگان در محدوده قرمز بالای 60 درصدی شاخص فلاکت جای گرفته اند. در این میان خراسان شمالی پس از هرمزگان٬ کرمانشاه و چهار محال و بختیاری در رتبه چهارم است.

یکی از دلایل اصلی وضع بهتر استان های قم، تهران و سمنان از حیث شاخص فلاکت، نرخ تورم پایین تر از سایر استان ها، در پایان تابستان سال 1400 بوده است. به گونه ای که نرخ تورم 12 ماه منتهی به شهریور امسال در استان قم 41.3 درصد، تهران 41.8 درصد و سمنان 43.2 درصد بوده است؛ افزون بر این نرخ بیکاری در این 3 استان به ترتیب 8.5 درصد، 8.9 درصد و 6.5 درصد برآورد شده است. این در شرایطی است که استان های کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، آذربایجان شرقی، زنجان، چهارمحال و بختیاری، کردستان، خراسان شمالی و ایلام در شهریورماه با نرخ تورم بالای 50 درصد مواجه شده اند.

نرخ تورم ,

تورم خوراکی ها و مسکن در استان خراسان شمالی در سال 1399 و 1400 تا رقم 60 درصد هم رسیده و بر این اساس استان خراسان شمالی رتبه نخست کشور را در بسیاری از شاخص هیا تورمی در کشور دارد. از سوی دیگر رتبه فقر مطلق در استان خراسان شمالی نیز با عدد 2 در کشور است که این رقم در کنار وضعیت تورم٬ شاخص فلاکت استان را به رتبه چهارم کشور رسانده است.

خراسان شمالی در شاخص بیکاری نیز در تابستانی گذشته با عدد 11.4 درصد، یکی از استان های مشکل دار کشور بوده که این عامل نیز بر وضعیت بغرنج فلاکت استان افزوده است.

وضعیت فلاکت بار تورم در خراسان شمالی

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی خراسان شمالی با بیان اینکه تورم استان خراسان شمالی نسبت به میانگین کشوری بالاتر است٬ اظهار داشت: براساس اعلام مرکز آمار ایران میانگین نرخ تورم سال گذشته در روستاهای کشور حدود 37.7 درصد بود که این تورم در سطح روستاهای استان خراسان شمالی به 41.3 درصد رسید. همچنین در این مدت میانگین نرخ تورم در روستاهای این استان حدود دو درصد از نرخ میانگین استانی که 39.6 درصد اعلام شد، بیشتر بود.

وی بدون اشاره به دلایل بالا بودن نرخ تورم در روستاهای استان خراسان شمالی اظهارداشت: در مجموع نرخ تورم خانوارهای شهری استان نیز در سال گذشته طبق بررسی مرکز آمار ایران حدود 2.6 در صد از میانگین شهرهای ایران نیز بالا تر بود و این آمار بیانگر بالا بودن هزینه خانوارهای شهری و روستایی در این استان نسبت به سایر استان های کشور است.

درخشانی بیشترین نرخ تورم درگروه کالاهای غیر خوراکی را شامل ذخانیات و حمل و نقل به ترتیب با حدود 60 و 58.2 درصد اعلام کرد و اظهارداشت: این در حالی است که بیشترین نرخ تورم در گروه کالاهای خوراکی و آشامیدنی با 65.6 درصد مربوط به روغن و چربی و پس از آن نیز خوراکی و آشامیدنی با 41.5 درصد اختصاص یافت.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان گفت: نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیرماه برای خانوارهای کشور 45.2 درصد بوده است که در بررسی نرخ تورم گروه اصلی کالاها و خدمات در نظر گرفته می شود که شامل خوراکی ها و آشامیدنی ها، دخانیات، پوشاک و کفش، مسکن، آب، برق و سایر سوخت ها، مبلمان و لوازم خانگی، بهداشت و درمان، حمل و نقل، ارتباطات، تفریح و فرهنگ، آموزش، هتل و رستوران، کالاها و خدمات متفرقه است.

وی افزود: در توضیح نرخ تورم از سه مفهوم، تورم سالانه، تورم ماهانه و تورم نقطه به نقطه استفاده می شود که بر این اساس منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

راهکار دولت سیزدهم چیست؟

با توجه به آنچه گفته شد٬ تورم در کنار شاخص فقر و بیکاری٬ رتبه فلاکت استان خراسان شمالی تا حد زیادی ارتقاد داده است. حال بادی دید دولت سیزدهم برای ارتقا وضعیت تولید استان که نقش مهمی در کنترل تورم و کار در خراسان شمالی دارد٬ چه برنامه ای را اندیشیده است؟

احمد گرایلو کارشناس اقتصاد در این زمینه اظهار داشت:تورم یک موضوع اقتصادی بسیار مهم است. اکنون تورم درکشور بالای 40 درصد است و در حال به هم ریختن بنیان خانواده، سرمایه گذاری و تولید است. متاسفانه بخشی از این معضل به بودجه نویسی برمی گردد، به این شکل که بودجه جاری در سال گذشته 485 هزارمیلیارد تومان بود، امسال به هزار و 375 هزار میلیارد تومان تبدیل شد که اثر ابتدایی آن دریافت 55 هزارمیلیارد تومان تنخواه در سه ماهه اول از بانک مرکزی و نزدیک به 400 هزار میلیارد تومان تولید نقدینگی بوده است.

این کارشناس امور اقتصادی با بیان اینکه در خراسان شمالی شاهد تورم دو رقمی بسیار وحشتناکی هسیتم٬ گفت: حتی درصورت فرض این نکته که بخشی از این نقدینگی از طریق ورود به بازار جمع شده باشد، اما باید این نکته را مورد توجه قرار داد که رشد تولیدی وجود ندارد که در برابر آن قرار گیرد، بنابراین اولویت اول استان٬ تورم است و تمام دولمتردان جدید باید به این نکته توجه داشته باشند و برای آن راهکار پیدا کنند.

وی ابراز کرد: راه رفع تورم کاملا مشخص است. حذف اضافات بی مصرف در بودجه در این زمینه کفایت می کند و بخش هایی که توان ایجاد درآمد وجود دارد مانند فرارمالیاتی باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد، سپس به دنبال جبران کسری از بازار سرمایه یا پولی رفت و به شکلی هم این کارصورت گیرد که منجر به تورم بیشتر نشود.

گرایلو درخصوص برنامه دولت برای ثبات اقتصادی کشور گفت: دولت در دراز مدت باید همین مبنا که برای کوتاه مدت مورد توجه قرار گرفت را در نظر گیرد؛ البته در ده فرمان مورد اشاره توجهاتی در همین زمینه شده است که می توان کمک به دهک ها را مورد اشاره قرار داد.

انتهای پیام/311/ ع


کلیدواژه های این خبر
کهگیلویه و بویراحمد   خوزستان   تورم   فقر مطلق   سمنان   هرمزگان   مناطق محروم   خراسان شمالی   خوراکی   مسکن   رییس جمهور آمریکا   چهار محال و بختیاری   مهار تورم   کیفیت زندگی   رئیس جمهور   ایلام   مشاوران   نرخ بیکاری   استانها   اقتصاد دان   امور اقتصاد و دارایی   مرکز ملی آمار   لیندون جانسون   عربستان سعودی   اقتصاد   کرمانشاه   بیکاری   افزایش قیمت   استان قم   استان های کشور   اقتصادی و اجتماعی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
تشریح روند تغییرات شاخص نرخ بیکاری در دولت روحانی
تابناک
روند تغییرات شاخص نرخ بیکاری در دولت های یازدهم و دوازدهم تشریح شد
ایرنا
روند تغیرات شاخص نرخ بیکاری در دولت های یازدهم و دوازدهم
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
شاخص فلاکت کشور در پایان سال گذشته نزدیک به 50 درصد برآورد شده
شعار سال
جولان شاخص فلاکت در 14 استان
قلم نیوز
پرونده استان های فلاکت زده؛ از استان های صدر نشین تا پایین ترین شاخص فلاکت
میزان
رتبه بندی استان ها در شاخص بیکاری و تورم/ 6 استان بدترین وضعیت را دارند
یافته نیوز
رتبه بندی استان ها در شاخص بیکاری و تورم | این 6 استان بدترین وضعیت را دارند
همشهری آنلاین
مردم کدام استان ها بیشتر ماسک می زنند؟
ایکنا
4 استان در صدر رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح کشور + اسامی
صبا ایران
رعایت پروتکل های بهداشتی در مازندران به زیر 55 درصد رسید
صدا و سیما
اعلام جدیدترین رتبه بندی استان ها در رعایت پروتکل های بهداشتی / بدترین وضعیت را ایلام و سیستان و بلوچستان دارند + جدول
تسنیم
58 درصد دستورالعمل های بهداشتی در کشور رعایت می شود
ایران اکونومیست
سوم اردیبهشت ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها
ایرنا
معاون وزیر کشور: رعایت پروتکل های بهداشتی در سراسر کشور 58 درصد است / شیوه نامه ها در زنجان، تهران، سمنان و یزد بیش از سایر استان ها رعایت شده
انتخاب
4 استان در صدر رعایت کنندگان پروتکل های بهداشتی
تابناک
اعلام جدیدترین رتبه بندی استان ها در رعایت پروتکل های بهداشتی
پانا
اعلام جدیدترین رتبه بندی کرونایی استان ها
عصر ایران
جدید ترین رتبه بندی استان ها در رعایت پروتکل های بهداشتی
صدا و سیما
پروتکل های بهداشتی در کدام استان ها کمتر رعایت می شود؟
خبرآنلاین
رعایت پروتکل های بهداشتی در سراسر کشور معادل 58 درصد است
ایرنا
رتبه بندی جدید استان ها در رعایت پروتکل های بهداشتی | 2 استان محروم در پایین ترین رتبه؛ سمنان و یزد در صدر
همشهری آنلاین
3 استانی که بیشترین کفش و لباس را خریده اند
اعتدال
تهرانی ها کمتر خرج ظاهرشان می کنند
قلم نیوز
سه استانی که بیشتر خرج کفش و لباس می کنند
خبرگزاری ایلنا
شرایط جوی ناپایدار روز 23 فروردین در اغلب شهرها / باران در نیمه غربی کشور ادامه دارد
پارسینه
8 لطیفه روحانی در 8 سال/ از مهار تورم تا حل مشکل مسکن
598
دومین استان گران کشور کجاست؟ «تورم بی سابقه» گربیان خانواده های خراسان شمالی را گرفت+نمودار
تسنیم
افزایش قیمت ها و کوچکتر شدن سفره های مردم؛ تورم 37.8 درصدی استان فارس بالاتر از میانگین کشور است
تسنیم
جدیدترین رنگبندی کرونایی در ایران| مازندران به سمت بحرانی شدن/ 25 استان در وضعیت هشدار قرار دارند + نقشه و نمودار
تسنیم
هشدار نارنجی هواشناسی/ رگبار باران و وزش باد در برخی استان ها
پارسینه
رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید در برخی استان های کشور
سادس نیوز
بارش باران و برف 4 روزه در 24 استان کشور
برنا نیوز
رفع تعرض بیش از 204 هکتار اراضی دولتی در اسفند 99
میزان
رفع تعرض از 204 هکتار اراضی دولتی در اسفند 99
آریا
رفع تعرض از 204 هکتار اراضی دولتی
مهر نیوز
وضعیت آب و هوا، امروز 2 فروردین 1400 / ورود سامانه بارشی جدید از فردا / پیش بینی وزش باد شدید در تهران
انتخاب
سامانه بارشی در راه است
ایرنا
هشدار مرکز مدیریت راهها نسبت به وقوع بارش و طوفان
بولتن نیوز
هشدار مدیریت راهها نسبت به وقوع طوفان و بارش ها در برخی محورها
ایران آنلاین
اخبار مرتبط
bltتابناک : تشریح روند تغییرات شاخص نرخ بیکاری در دولت روحانی
bltایرنا : روند تغییرات شاخص نرخ بیکاری در دولت های یازدهم و دوازدهم تشریح شد
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : روند تغیرات شاخص نرخ بیکاری در دولت های یازدهم و دوازدهم
bltشعار سال : شاخص فلاکت کشور در پایان سال گذشته نزدیک به 50 درصد برآورد شده
bltقلم نیوز : جولان شاخص فلاکت در 14 استان
bltمیزان : پرونده استان های فلاکت زده؛ از استان های صدر نشین تا پایین ترین شاخص فلاکت
bltیافته نیوز : رتبه بندی استان ها در شاخص بیکاری و تورم/ 6 استان بدترین وضعیت را دارند
bltهمشهری آنلاین : رتبه بندی استان ها در شاخص بیکاری و تورم | این 6 استان بدترین وضعیت را دارند
bltایکنا : مردم کدام استان ها بیشتر ماسک می زنند؟
bltصبا ایران : 4 استان در صدر رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح کشور + اسامی
bltصدا و سیما : رعایت پروتکل های بهداشتی در مازندران به زیر 55 درصد رسید
bltتسنیم : اعلام جدیدترین رتبه بندی استان ها در رعایت پروتکل های بهداشتی / بدترین وضعیت را ایلام و سیستان و بلوچستان دارند + جدول
bltایران اکونومیست : 58 درصد دستورالعمل های بهداشتی در کشور رعایت می شود
bltایرنا : سوم اردیبهشت ماه و مهمترین اخبار کرونایی استان ها
bltانتخاب : معاون وزیر کشور: رعایت پروتکل های بهداشتی در سراسر کشور 58 درصد است / شیوه نامه ها در زنجان، تهران، سمنان و یزد بیش از سایر استان ها رعایت شده
bltتابناک : 4 استان در صدر رعایت کنندگان پروتکل های بهداشتی
bltپانا : اعلام جدیدترین رتبه بندی استان ها در رعایت پروتکل های بهداشتی
bltعصر ایران : اعلام جدیدترین رتبه بندی کرونایی استان ها
bltصدا و سیما : جدید ترین رتبه بندی استان ها در رعایت پروتکل های بهداشتی
bltخبرآنلاین : پروتکل های بهداشتی در کدام استان ها کمتر رعایت می شود؟
bltایرنا : رعایت پروتکل های بهداشتی در سراسر کشور معادل 58 درصد است
bltهمشهری آنلاین : رتبه بندی جدید استان ها در رعایت پروتکل های بهداشتی | 2 استان محروم در پایین ترین رتبه؛ سمنان و یزد در صدر
bltاعتدال : 3 استانی که بیشترین کفش و لباس را خریده اند
bltقلم نیوز : تهرانی ها کمتر خرج ظاهرشان می کنند
bltخبرگزاری ایلنا : سه استانی که بیشتر خرج کفش و لباس می کنند
bltپارسینه : شرایط جوی ناپایدار روز 23 فروردین در اغلب شهرها / باران در نیمه غربی کشور ادامه دارد
blt598 : 8 لطیفه روحانی در 8 سال/ از مهار تورم تا حل مشکل مسکن
bltتسنیم : دومین استان گران کشور کجاست؟ «تورم بی سابقه» گربیان خانواده های خراسان شمالی را گرفت+نمودار
bltتسنیم : افزایش قیمت ها و کوچکتر شدن سفره های مردم؛ تورم 37.8 درصدی استان فارس بالاتر از میانگین کشور است
bltتسنیم : جدیدترین رنگبندی کرونایی در ایران| مازندران به سمت بحرانی شدن/ 25 استان در وضعیت هشدار قرار دارند + نقشه و نمودار
bltپارسینه : هشدار نارنجی هواشناسی/ رگبار باران و وزش باد در برخی استان ها
bltسادس نیوز : رگبار باران، رعد و برق و وزش باد شدید در برخی استان های کشور
bltبرنا نیوز : بارش باران و برف 4 روزه در 24 استان کشور
bltمیزان : رفع تعرض بیش از 204 هکتار اراضی دولتی در اسفند 99
bltآریا : رفع تعرض از 204 هکتار اراضی دولتی در اسفند 99
bltمهر نیوز : رفع تعرض از 204 هکتار اراضی دولتی
bltانتخاب : وضعیت آب و هوا، امروز 2 فروردین 1400 / ورود سامانه بارشی جدید از فردا / پیش بینی وزش باد شدید در تهران
bltایرنا : سامانه بارشی در راه است
bltبولتن نیوز : هشدار مرکز مدیریت راهها نسبت به وقوع بارش و طوفان
bltایران آنلاین : هشدار مدیریت راهها نسبت به وقوع طوفان و بارش ها در برخی محورها
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.