آی تی رسان بررسی می کند: مشکلات نابینایان جهت استفاده از اینترنت، تلفن هوشمند و رایانه شخصی چیست؟

آی تی رسان بررسی می کند: مشکلات نابینایان جهت استفاده از اینترنت، تلفن هوشمند و رایانه شخصی چیست؟
به مناسبت روز عصای سفید به پای صحبت نابینایان نشستیم و مشکلات این افراد جهت استفاده از اینترنت و اپلیکیشن ها را جویا شدیم. نوشته آی تی رسان بررسی می کند: مشکلات نابینایان جهت استفاده از اینترنت، تلفن هوشمند و رایانه شخصی چیست؟ اولین بار در اخبار فناوری و موبایل پدیدار شد.
آی تی رسان بررسی می کند: مشکلات نابینایان جهت استفاده از اینترنت، تلفن هوشمند و رایانه شخصی چیست؟

هر روزه مسئولین سیاسی، مدیران و گروه های مختلف با شعارهای زیبای عدالت محور، زندگی برابر، قوانین یکسان و عدم تبعیض گوش مردم را پر می کنند اما در عمل هیچ کدام از این شعارها رنگ واقعیت به خود ندیده است. گروه های مختلفی مانند معلولین، ناشنوایان، نابینایان و غیره هستند که از شرایط زندگی برابر بهره مند نیستند و متاسفانه همچنان بسیاری از مدیران به مشکلات آن ها توجهی ندارند.

روز 15 اکتبر به نام روز جهانی عصای سفید نامگذاری شده تا سالی یک بار یادمان باشد تا افرادی هستند که از موهبت بینایی بی بهره ماندند اما برای آن ها دردآورتر از ندیدن این دنیای رنگارنگ، بی توجهی و غفلت مدیران و مسئولان نسبت به شرایط زندگی آنان است. به نظر می رسد مدیران آنقدر در ایجاد عدالت و برابری برای افرادی سالم به مشکل برخورده اند که افراد دارای معلولیت همچون نابینایان اصلا در اولیت آن ها قرار نمی گیرند.

به مناسبت روز جهانی عصای سفید به پای درد و دل نابینایان آشنا به دنیای فناوری و فعال در این حوزه نشستیم تا در ابتدا در خصوص ارتباط این افراد با دنیای فناوری و اینترنت و همچنین نحوه استفاده از افراد نابینا با ویندوز و تلفن هوشمند آشنا شویم و در ادامه به بررسی مشکلات افراد نابینا هنگام استفاده از اینترنت، اپلیکیشن ها، تلفن همراه و سیستم کامپیوتری بپردازیم، با ما همراه باشید:

در ابتدا با علی رضا شریفی صحبت کردیم، فردی که در سن 13 سالگی به علت بیماری تومور خوش خیم چشم، نابینا شد و حالا لیسانس زبان و ادبیات فارسی دارد و در یک موسسه خصوصی، کارهای IT کامپیوتری و مربوط به تلفن همراه را برای نابینایان انجام می دهد. او گوشی شیائومی پوکو X3 دارد و از برنامه ها و اپلیکیشن های خارجی مانند واتساپ و تلگرام استفاده می کند.

جناب شریفی لطف بفرمایید برای خوانندگان ما توضیح دهید که افراد نابینا به چه شکل از تلفن همراه هوشمند و سیستم عامل اندروید استفاده می کنند؟ببینید تمام سیستم عامل ها در دنیا دارای قابلیتی به نام اسکرین ریدر یا صفحه خوان هستند، این صفحه خوان وظیفه دارد تا کد های متنی را به کد های صوتی تبدیل کند، این قابلیت در تمامی سیستم عامل ها مانند اندروید، iOS، ویندوز، لینوکس، سیمبین و غیره وجود دارد. افراد نابینا با استفاده از این ویژگی و استفاده از نرم افزار موتور صوتی می توانند با سیستم عامل ارتباط برقرار کنند. برنامه صفحه خوان کد های متنی را تبدیل می کند و موتور صوتی آن ها را اعلام می کند. افراد بینا در سیستم کامپیوتری با ماوس و مانیتور با ویندوز ارتباط برقرار می کنند اما افراد نابینا توسط کیبورد و اسپیکر می توانند از ویندوز استفاده کنند، برای تلفن هوشمند نیز افراد بینا با نمایشگر و لمس از گوشی استفاده می کنند اما افراد نابینا با لمس به شکلی دیگر و با اسپیکر با گوشی کار می کنند.

افراد نابینا با استفاده از حالت Talkback که اسکرین ریدر پیشفرض اندروید است، می توانند از تلفن هوشمند استفاده کنند، وقتی این حالت فعال می شود، با اولین لمس اجزای صفحه، نام آن بخش خوانده می شود و با لمس دوم آن گزینه فعال خواهد شد، همچنین برای اسکرول بر روی صفحه باید از دو انگشت استفاده کنیم. به این ترتیب به طور مثال زمانی که بخواهیم وارد منوی تنظیمات شویم، ابتدا جای آن را بر روی صفحه پیدا می کنیم سپس با لمس دوم وارد تنظیمات می شویم و با کشیدن دو انگشت بر روی صفحه می توانیم بالا و پایین برویم. برای اینکار باید با گوشی کار کرده باشیم و تمامی گزینه ها و قسمت های آن را یاد بگیریم تا بتوانیم به صورت حفظی از گوشی استفاده کنیم، به این ترتیب با انتخاب هر گزینه ابتدا نام آن خوانده می شود و با لمس دوم وارد آن گزینه خواهیم شد.

اما حالت دیگری هم برای افراد تازه کار وجود دارد که پیمایش نام دارد، در این حالت با کشیدن انگشت از سمت راست به چپ گوشی، گزینه های صفحه به ترتیب خوانده می شود و گزینه هایی را که مد نظر ما هست می توانید انتخاب کنید. مثلا با هر بار کشیدن انگشت از سمت راست به چپ، گزینه ها به ترتیب مانند تماس، پیام ها، دوربین و غیره خوانده می شود و ما می توانیم گزینه مورد نظر را انتخاب کنیم.

شما هنگام کار با تلفن همراه از چه اپلیکیشن هایی استفاده می کنید و آیا برای کار برنامه های داخلی مانند اپلیکیشن های بانکی، شبکه های اجتماعی و تاکسی اینترنتی مشکلی دارید یا خیر؟ببینید برای ساخت اپلیکیشن و ارائه خدمات در تمام دنیای یک سری استاندارد تعریف شده که باید رعایت شود، متاسفانه این استانداردها در اکثر اپلیکیشن ها رعایت نمی شود. زمانی که به بانک، موسسات یا ارگان های مختلف نامه می نویسیم برخی می گویند که برای ما مهم نیست و هزینه اضافی استانداردسازی اپلیکیشن برای ما به صرفه نیست، برخی نیز به این موضوع توجه دارند ولی یک مدیر این موضوع را می پذیرد و این استانداردها برای نابینایان اجرا می شود اما مدیر بعدی که می آید روز از نو و روزی از نو، به یک باره متوجه می شوید که همه چیز به حالت اول برگشته است.

بزرگ ترین مشکل ما با اپلیکیشن های ایرانی است، ما زمان می گذاریم با مدیران اپلیکیشن های ایرانی گفتگو می کنیم و جلسه می گذاریم و در بهترین حالت استانداردسازی بر روی این اپلیکیشن ها اجرا می شود، اما اگر یک آپدیت برای این آن برنامه عرضه شود، تمام تغییرات با حالت اول باز می گردد و اپلیکیشن مجددا غیر قابل استفاده خواهد بود.

مشکل اصلی شما با اپلیکیشن های ایرانی نیست، چرا با ویژگی Talkback نمی توانید از برنامه های ایرانی استفاده کنید؟البته من در زمینه برنامه نویسی این اپلیکیشن ها تخصص ندارم، ولی در اپلیکیشن های ایرانی استاندارد لازم و کپشن گذاری مناسب برای گزینه های مختلف اعمال نمی شود و به همین دلیل نام گزینه ها در برنامه اسکرین ریدر خوانده نمی شود، یا تعدادی از گزینه ها خوانده می شود اما تعدادی با عنوان "بدون برچسب" خوانده می شود. اما در برنامه های خارجی به این شکل نیست، تمام گزینه ها خوانده می شود و به فارسی هم ترجمه می شود. برنامه اسنپ یکی از اپلیکیشن هایی است که ما نابینایان نمی توانیم از آن استفاده کنیم، چون گزینه های آن برای ما خوانده نمی شود.

اگر فرض بگیریم که برنامه اسنپ این مشکل را نداشته باشد، شما چگونه می توانید با نقشه اسنپ کار کنید و مبدا و مقصد را تعیین کنید؟در برنامه های تاکسی اینترنتی، مبدا با جی پی اس تعیین می شود و مقصد را با جستجو مشخص می کنیم، اگر هم نتیجه جستجو دقیق نباشد متوجه نمی شویم و چاره ای هم در این زمینه نداریم.

وضعیت برنامه های بانکی و درگاه های اینترنتی چگونه است؟اکثر برنامه های بانکی برای نابینایان استانداردسازی ندارد، اما برخی بانک ها مانند بانک ملی این موارد را در اپلیکیشن خودش اعمال کرده و نابینایان می توانند از این برنامه استفاده کنند، در این برنامه همه گزینه ها خوانده می شود. برنامه پات نیز این موارد را رعایت کرده است.

هنگام استفاده از این برنامه ها با کد امنیتی مواجه نمی شوید؟ چگونه آن ها را وارد می کنید؟در این برنامه ها چون استانداردسازی شکل گرفته، کد های امنیتی به شکل صوتی خوانده می شود و ما می توانیم آن کدها را وارد کنیم، اما در سایت ها یا اپلیکیشن هایی که کد امنیتی دارند و استانداردسازی صورت نگرفته، نمی توانیم از این کد ها عبور کنیم و آن سایت یا اپلیکیشن برای ما قابل استفاده نیست.

در خصوص شبکه های اجتماعی وضعیت به چه شکل است؟باید بگویم که متاسفانه تمام شبکه های اجتماعی داخلی استانداردسازی نشده و ما نابینایان اصلا نمی توانیم از این برنامه ها استفاده کنیم. نابینایان در ایران از واتساپ و تلگرام و گاهی اینستاگرام استفاده می کنند. ما با این برنامه ها مشکلی نداریم و می توانیم استفاده کنیم، تنها مورد برای اینستاگرام است که چون بر پایه محتوای تصویری ساخته شده و تصاویر قابل ترجمه نیستند، نابینایان کمتر از آن استفاده می کنند.

برگردیم به بحث گوشی، شما از چه رابط کاربری هایی استفاده می کنید و کدام شان به نظر شما بهتر هستند؟من با گوشی های نوکیا، سامسونگ و شیائومی کار کردم. این ها به طور عمومی تفاوت چشمگیری با یکدیگر ندارند و تنها تفاوتشان این است که مثلا گزینه تماس در رابط کاربری شیائومی و نوکیا با عنوان "شماره گیری" خوانده می شود و در سامسونگ با همان عنوان "تماس" خوانده می شود. اما در مورد بهترین رابط کاربری باید بگویم که از زمانی که گوشی های لمسی متداول شدند تا دوسال پیش گوشی های سامسونگ برای نابینایان عالی بود، ما هیچ مشکلی با این گوشی ها نداشتیم و از همه برنامه ها به خوبی استفاده می کردیم. اما طی دو سال اخیر گاها برخی گزینه ها در رابط کاربری سامسونگ خوانده نمی شود و باگ هایی به این رابط کاربری وارد شده است، به همین دلیل خودم و تعداد زیادی از دوستانم به استفاده از گوشی های شیائومی روی آوردیم و تاکنون هیچ مشکلی برای استفاده از رابط کاربری شیائومی نداشتم.

مشکل رابط کاربری سامسونگ چه مواردی هستند؟یکی از مشکلات این است که هرچند وقت یک بار رابط کاربری صفحه خوان را غیر فعال می کند و باید از ابتدا تنظیمات مخصوص به آن انجام شود. همچنین در بسیاری از مواقع زمانی که گوشی را ریستارت می کنیم، هنگام ورود برای اولین بار صفحه خوان کار نمی کند برای همین نمی توانیم اعداد را بر روی صفحه پیدا کنیم.

شما که گوشی هوشمند دارید، از کدام قابلیت های گوشی بیشتر و کدام قابلیت ها کمتر استفاده می کنید؟شخصا از برنامه های تماس، ارسال پیام، برنامه های ارتباطی، بانکی و تاکسی اینترنتی بیشتر استفاده می کنم اما از برنامه دوربین خیلی استفاده نمی کنم. هرچند دوست داریم دوربین گوشی خوب باشد و معمولا از برخی صحنه ها تصویر می گیریم تا به اطرافیان بینا خودمان نشان دهیم، من شخصا از تمام مسافرت هایم عکس دارم.

به طور کلی ارتباط نابینایان با دنیای مجازی، فضای اینترنت و فناوری های جدید چگونه است؟ افراد نابینا از اینترنت، گوشی هوشمند و این فناوری ها استفاده می کنند یا خیر؟اکثر افراد نابینا از دنیای فناوری دور نیستند و همه دوستان من از اینترنت و تلفن همراه استفاده می کنند. پیشرفت نابینایان در سال های اخیر هم مدیون استفاده از فناوری و اینترنت است و البته نان این پیشرفت را از اپلیکیشن های خارجی خوردیم نه اپلیکیشن ها ایرانی! من خودم خیلی کم به بانک می روم، اکثر کارهایم را از اینترنت انجام می دهم، حتی گوشی قبلی خودم را اینترنتی خریدم. ما از سایت ها استفاده می کنیم و اطلاعات به روز داریم، هر چند برخی سایت های ایرانی نیز استانداردسازی نشده اند و قابل استفاده برای ما نیستند.

چه حرف و صحبتی با مدیران سایت ها و اپلیکیشن های ایرانی دارید؟ما بارها جلسه گذاشتیم و بارها نامه زدیم تا برنامه ها و سایت ها برای نابینایان استانداردسازی شود اما متاسفانه به نتیجه ای که باید نرسیدیم. متاسفانه این موضوع فرهنگ سازی نشده است و ما باید با تک تک افراد به صورت جداگانه صحبت کنیم. اما اگر این موارد به صورت قانون تثبیت شوند و همه ملزم باشند که برای ارائه یک اپلیکیشن یا یک سرویس استانداردهای مورد نظر را رعایت کنند، تمام مشکلات ما برطرف خواهد شد.

ما در  ادامه با زهرا سادات آیت صحبت کردیم، او لیسانس رشته علوم، قرآن و حدیث دارد و برای کارهای درسی و مطالعات شخصی از لپ تاپ استفاده می کنند.

خانم آیت شما چگونه با لپ تاپ و محیط ویندوز کار می کنید؟نابینایان در محیط ویندوز از برنامه صفحه خوان استفاده می کنند، برنامه صفحه خوان با استفاده از کلید های کیبورد مدیریت می شود و با استفاده از کلید ها مشخص می کنیم که به کدام برنامه برویم، کدام برنامه اجرا شود و چه برنامه ای اجرا نشود. کیفیت برنامه های صفحه خوان بد نیست، برخی نواقص در این برنامه ها دیده می شود و حتی برخی از گزینه ها یا کلمات به اشتباه خوانده می شود اما ما عادت کردیم و با این وجود می توانیم به طور کامل با این برنامه ها کار کنیم.

بنابراین ارتباط شما به طور کامل توسط کیبورد انجام می گیرد؟بله با کیبورد می توانیم خیلی راحت با ویندوز کار کنیم، هم می توانیم توسط دکمه های جهت نما به بالا و پایین برویم و هم با استفاده از کلید های میانبر می توان برنامه های مختلف را باز کرد، مثلا دکمه های ویندوز و E را که می زنیم، مای کامپیوتر باز می شود. ما نمی توانیم با ماوس کار کنیم و تفاوت بزرگ میان نابینایان و افراد عادی استفاده از ماوس و کیبورد است.

بزرگ ترین مشکل شما هنگام استفاده از اینترنت و کار با کامپیوتر چیست؟بزرگ ترین مشکل ما کد های امنیتی موجود در سایت هاست، تعداد زیادی از کد های امنیتی قابلیت خواندن صوتی ندارند و اگر ما به این کد ها برخورد کنیم دیگر نمی توانیم از آن سایت استفاده کنیم. بنده علاقه زیادی به حوزه فناوری دارم و مطالب زیادی در این حوزه مطالعه می کنم، گاهی سوالاتی برایم پیش می آید یا می خواهم در یک حوزه اظهار نظر کنم اما به دلیل آن که بسیاری از سایت های ایرانی برای ارسال کامنت، کد امنیتی دارند و کد امنیتی آن ها استانداردسازی نشده و به صورت صوتی خوانده نمی شود، نمی توانم سوال خودم را بپرسم یا در بحثی که در کامنت ها پیش آمده شرکت کنم. برای عبور از کد های امنیتی افزونه هایی وجود دارد که بعضا به خوبی کار نمی کنند و اخیرا نمی دانم به دلیل تحریم ها یا موارد دیگر، این افزونه ها به خوبی برای ما کار نمی کنند.

بنده برای خواندن کتب و منابع درسی و غیر درسی از نسخه های نوشتاری کتاب ها استفاده می کنم، اما متاسفانه بسیاری از این متون به صورت PDF نوشته شده که برنامه صفحه خوان نمی تواند آن را به خوبی ترجمه کند و به این شکل متن قابل خواندن نیست، همچنین خیلی از منابعی که وجود دارد به صورت تصویری است و همانطور که می دانید منابع تصویری نیز قابل ترجمه نیستند و ما نمی توانیم آن ها را بخوانیم.

برخی برنامه ها و سایت ها نیز استانداردسازی نشده اند، مثلا گزینه ها کپشن ندارد و صفحه خوان نمی تواند گزینه ها را بخواند به این ترتیب ما نمی توانیم در این سایت ها و برنامه ها جا به جا شویم. مثلا نابینایان مشکلات زیادی با برنامه شاد داشتند و نمی توانستند از این برنامه استفاده کنند، البته برخی بخش های آن اصلاح شد ولی همچنان نابینایان با این برنامه ها مشکل داشتند. به طور کلی برنامه های ایرانی مشکلات زیادی برای نابینایان دارند و نابینایان وقتی می فهمند یک برنامه ایرانی است کلا قید آن را می زنند!

در ویندوز از چه برنامه هایی بیشتر استفاده می کنید؟بنده از برنامه های زیاد استفاده کردم ولی بیشتر از فایرفاکس، صفحه خوان، برای نوشتن از نوت پد پلاس پلاس استفاده می کنم، همچنین از پاد پلیر و اسکایپ هم استفاده می کنم.

شما از چه زمانی کار با اینترنت و دنیای فناوری را آغاز کردید؟ دوستان تان هم به این حوزه علاقه دارند؟من از سال 88 بود که برای کار و اهدافی که داشتم به کار با اینترنت و کامپیوتر روی آوردم. در بین دوستان من تا 90 درصد همه افراد با اینترنت کار می کنند و رایانه شخصی یا موبایل هوشمند دارند.

شما از شبکه های اجتماعی و برنامه های موبایلی استفاده می کنید؟بنده به دنبال خرید یک تلفن همراه هوشمند هستم، تاکنون خیلی با اندروید کار نکردم ولی علاقه دارم که از این سیستم عامل نیز استفاده کنم. به همین دلیل از برنامه های اندروید هم استفاده نکردم. البته من قبلا اکانت اینستاگرام داشتم و از نسخه وب این شبکه اجتماعی استفاده می کردم. البته اینستاگرام خیلی برایم جالب نبود، مطالبی که جست و جو می کردم دقیق نبود و نمی توانستم به موضوعات مورد علاقه خودم دست پیدا کنم، معمولا در نتیجه جست و جو ها مطالب متفرقه نشان داده می شد. ضمن این که تصاویر برای نابینایان قابل ترجمه نیست و به همین دلیل علاقه ام به اینستاگرام کم شد. اگر می شد تصاویر لیبل داشته باشد و یک سایت یا برنامه صفحه خوان این لیبل ها را برای ما ترجمه می کرد، می توانستیم تصاویر را نیز ترجمه کنیم اما فعلا امکاناتی به این شکل نداریم.

تاحالا در دنیای ویندوز یا اندروید، بازی کرده اید؟شخصا علاقه ای به بازی های رایانه ای ندارم ولی دوستانی دارم که این کار را انجام می دهند.

جدی؟ چگونه بازی می کنند؟بازی های مخصوص نابینایان وجود دارد که با صدا طراحی شده اند و برخی از دوستان من این بازی ها را انجام می دهند، همچنین در برنامه هایی که چت صوتی دارد برخی بازی ها مانند مافیا را می توان به صورت دورهمی انجام داد و نابینایان بازی مافیا را به صورت صوتی انجام می دهند ولی شخصا خودم تا حالا این بازی ها را تجربه نکرده ام.

در پایان شما چه صحبتی با مسئولین و مدیران دارید؟درخواست من از مدیران سایت های اینترنتی آن است که به نابینایان نیز توجه کنند، من با برخی سایت ها ارتباط گرفتم و در خصوص مشکل کامنت ها و کد های امنیتی توضیح دادم اما آن ها رفتار مناسبی نداشتند. یا زمانی که برای دریافت کتاب به صورت متنی، فرمتی به جز پی دی اف را درخواست می کنم با واکنش های عجیبی مواجه می شوم. اگر شرایطی به وجود بیاید که کتب با فرمتی به جز پی دی اف به فروش برسد تا برنامه صفحه خوان بتواند به خوبی متن کتاب را بخواند و همچنین فکری به حال کد های امنیتی شود، بسیاری از مشکلات ما رفع می شود.

همچنین آرزو دارم تا افراد بینا هم از برنامه های صفحه خوان استفاده کنند، برنامه صفحه خوان صرفا برای افراد نابینا نیست، همه می توانند از این برنامه ها استفاده کنند و از مزایای آن بهره مند شوند. من دوستانی دارم که پس از آشنایی با برنامه صفحه خوان به آن عادت کرده اند و از این برنامه ها استفاده می کند.

به روزرسانی 24 مهر 1400: پس از انتشار مقاله، اسنپ نسبت به آن واکنش نشان داد و توضیحات خود را در رابطه با بهینه سازی های انجام شده اسنپ برای نابینایان ارائه داد که در ادامه می توانید آن را بخوانید:

نسخه وب اپلیکیشن اسنپ برای کاربران نابینا و کم بینا بهینه سازی شده است. در این نسخه ترتیب خوانش بخش های مختلف اپلیکیشن بهبود یافته. علاوه بر این امکان انتخاب مبدا و مقصد از طریق جست و جو، نوع سرویس و همچنین درخواست سفر از طریق صفحه خوان تسهیل شده است. این نسخه در تمام گوشی های همراه قابل استفاده است و کاربران عزیز می توانند این نسخه را به آسانی به برنامه های خود اضافه کنند.


کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   نرم افزار   فناوری   آی تی   رایانه   موتور   اینترنت   مانیتور   روزه   روز جهانی   ویندوز   اندروید   تنظیمات   کیبورد   بینایی   لینوکس   زبان و ادبیات فارسی   ماوس   اپلکیشن   گروه های مختلف   اسپیکر   عصای سفید   نمایشگر   سیستم عامل   واتساپ   تلگرام   وبا   یادمان   سیستم عامل اندروید  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «آی تی رسان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
حضور جاسوس های اندرویدی در جیب کاربران!
انتخاب
اجرای اپلیکیشن های اندرویدی روی لپ تاپ های هواوی بدون نیاز به گوشی
دانا خبر
ابداع کلید مخفی جایگزینی برای ماوس
سیتنا
دانلود لانچر مایکروسافت Microsoft Launcher 6.210602.1.994501
باشگاه خبرنگاران
گوشی های هوشمند برتر مجهز به هوش مصنوعی
آنا نیوز
از دانلود مسیریاب فارسی بلد تا پیام رسان محبوب گوگل
باشگاه خبرنگاران
دانلود واتساپ بتا WhatsApp Messenger Beta 2.21.17.2
باشگاه خبرنگاران
واتساپ سرانجام امکان انتقال چت بین iOS و اندروید را فراهم کرد
بولتن نیوز
دانلود واتساپ بتا WhatsApp Messenger 2.21.15.20
باشگاه خبرنگاران
راه کارهای رفع خطای IP Address Conflict در ویندوز و مک
آی تی رسان
نرم افزار جاسوسی پگاسوس چیست و چه کسانی را هدف قرار می دهد
زومیت
نوستالژیک ترین گوشی های بازار ایران +عکس
صبحانه با خبر
آموزش ساختن ویدیوهای استاپ موشن (Stop-Motion) در آیفون
آی تی رسان
آموزش بازگرداندن تصاویر پاک شده در واتساپ
آی تی رسان
دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.10.7 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
باشگاه خبرنگاران
از دانلود اپ ویکی پدیا آنلاین تا نرم افزار گوگل پلی سرویس
باشگاه خبرنگاران
دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.10.2 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
باشگاه خبرنگاران
بومی سازی کلاب هاوس بعد از اختلال در اینترنت
روز نو
شروع عملیات فاز بتا اپلیکیشن کلاب هاوس برای اندروید
باشگاه خبرنگاران
ترفندهایی درباره تلفن های اندرویدی که بهتر است بدانید!
باشگاه خبرنگاران
دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.9.10 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
باشگاه خبرنگاران
ویدیوی کار با سیستم عامل Harmony OS 2.0 روی هواوی میت ایکس منتشر شد
بولتن نیوز
راهکاری برای تبدیل گوشی به دوربین لپ تاپ
میزان
دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.9.1 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
باشگاه خبرنگاران
مشخصه حذف پیام ها در واتساپ به زودی از گزینه های زمانی بیش تری پشتیبانی خواهد کرد
آی تی رسان
دانلود Microsoft Launcher 6.210401.0.958591 – لانچر مایکروسافت
باشگاه خبرنگاران
دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.8.8 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
باشگاه خبرنگاران
رونمایی از محصولات جدید اپل+ تصاویر
سایت جماران
محصولات جدید اپل رونمایی شد/ آی پد پروی مجهز به 5G و آی مک رنگی
مهر نیوز
سامسونگ دکس (Samsung DeX) چیست و چه کاربردی دارد؟
آی تی رسان
روش هایی برای بهبود تجربه گیمینگ در کامپیوترهای مک
آی تی رسان
آیفون را به گلکسی تبدیل کنید! / یک اپلیکیشن جدید، IOS را دور زد!
سایت جماران
از دانلود پیام رسان WhatsApp تا برنامه رسمی Gmail
باشگاه خبرنگاران
دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.8.2 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
باشگاه خبرنگاران
واتساپ مشغول تست قابلیت انتقال سوابق چت ها میان گوشی های اندرویدی و آی فون است
آی تی رسان
نجات گوگل از پرداخت خسارت چندمیلیارد دلاری
سیتنا
پیروزی گوگل در شکایت نقض کپی رایت اوراکل
ایسنا
وقتی مدل ها و آرتیست های اینستاگرام تبدیل به نظریه پرداز در کلاب هاوس می شوند!
برنا نیوز
حل مشکل متوقف شدن برنامه ها در اندروید
آی تی پورت
الزام نصب نرم افزار روسی در تمام گوشی های روسیه
شعار سال
اخبار مرتبط
bltانتخاب : حضور جاسوس های اندرویدی در جیب کاربران!
bltدانا خبر : اجرای اپلیکیشن های اندرویدی روی لپ تاپ های هواوی بدون نیاز به گوشی
bltسیتنا : ابداع کلید مخفی جایگزینی برای ماوس
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود لانچر مایکروسافت Microsoft Launcher 6.210602.1.994501
bltآنا نیوز : گوشی های هوشمند برتر مجهز به هوش مصنوعی
bltباشگاه خبرنگاران : از دانلود مسیریاب فارسی بلد تا پیام رسان محبوب گوگل
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود واتساپ بتا WhatsApp Messenger Beta 2.21.17.2
bltبولتن نیوز : واتساپ سرانجام امکان انتقال چت بین iOS و اندروید را فراهم کرد
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود واتساپ بتا WhatsApp Messenger 2.21.15.20
bltآی تی رسان : راه کارهای رفع خطای IP Address Conflict در ویندوز و مک
bltزومیت : نرم افزار جاسوسی پگاسوس چیست و چه کسانی را هدف قرار می دهد
bltصبحانه با خبر : نوستالژیک ترین گوشی های بازار ایران +عکس
bltآی تی رسان : آموزش ساختن ویدیوهای استاپ موشن (Stop-Motion) در آیفون
bltآی تی رسان : آموزش بازگرداندن تصاویر پاک شده در واتساپ
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.10.7 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
bltباشگاه خبرنگاران : از دانلود اپ ویکی پدیا آنلاین تا نرم افزار گوگل پلی سرویس
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.10.2 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
bltروز نو : بومی سازی کلاب هاوس بعد از اختلال در اینترنت
bltباشگاه خبرنگاران : شروع عملیات فاز بتا اپلیکیشن کلاب هاوس برای اندروید
bltباشگاه خبرنگاران : ترفندهایی درباره تلفن های اندرویدی که بهتر است بدانید!
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.9.10 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
bltبولتن نیوز : ویدیوی کار با سیستم عامل Harmony OS 2.0 روی هواوی میت ایکس منتشر شد
bltمیزان : راهکاری برای تبدیل گوشی به دوربین لپ تاپ
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.9.1 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
bltآی تی رسان : مشخصه حذف پیام ها در واتساپ به زودی از گزینه های زمانی بیش تری پشتیبانی خواهد کرد
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود Microsoft Launcher 6.210401.0.958591 – لانچر مایکروسافت
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.8.8 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
bltسایت جماران : رونمایی از محصولات جدید اپل+ تصاویر
bltمهر نیوز : محصولات جدید اپل رونمایی شد/ آی پد پروی مجهز به 5G و آی مک رنگی
bltآی تی رسان : سامسونگ دکس (Samsung DeX) چیست و چه کاربردی دارد؟
bltآی تی رسان : روش هایی برای بهبود تجربه گیمینگ در کامپیوترهای مک
bltسایت جماران : آیفون را به گلکسی تبدیل کنید! / یک اپلیکیشن جدید، IOS را دور زد!
bltباشگاه خبرنگاران : از دانلود پیام رسان WhatsApp تا برنامه رسمی Gmail
bltباشگاه خبرنگاران : دانلود WhatsApp Messenger Beta 2.21.8.2 – جدیدترین و آخرین نسخه بتا از واتس اپ
bltآی تی رسان : واتساپ مشغول تست قابلیت انتقال سوابق چت ها میان گوشی های اندرویدی و آی فون است
bltسیتنا : نجات گوگل از پرداخت خسارت چندمیلیارد دلاری
bltایسنا : پیروزی گوگل در شکایت نقض کپی رایت اوراکل
bltبرنا نیوز : وقتی مدل ها و آرتیست های اینستاگرام تبدیل به نظریه پرداز در کلاب هاوس می شوند!
bltآی تی پورت : حل مشکل متوقف شدن برنامه ها در اندروید
bltشعار سال : الزام نصب نرم افزار روسی در تمام گوشی های روسیه
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.