هر بازیگر چقدر فالوئر دارد مهم است، نه معضلات جامعه

هر بازیگر چقدر فالوئر دارد مهم است، نه معضلات جامعه
آیا نمایشی با موضوع مسائل و معضلات اجتماعی، می تواند تهیه کننده و سرمایه گذار احتمالی را مجاب به همراهی کند؟ نویسنده و کارگردانِ «سگِ سورتمه» در پاسخ به این سوال می گوید آن چه برای تهیه کننده اهمیت دارد این است که هرکدام از بازیگرانِ نمایش، چقدر فالوئر در اینستاگرام دارند و چه تعداد از فالوئرهای آن ...
هر بازیگر چقدر فالوئر دارد مهم است، نه معضلات جامعه

نرگس کیانی: این روزها دو نمایش روی صحنه است که از معضلات و مسائل اجتماعی می گویند؛ یکی «سگِ سورتمه» و دیگری «هوزان».

«سگِ سورتمه» به نویسندگی و کارگردانی سینا نصراللهی براساس «کارِ خانگی» اثر فرانس کسافر گروتس با ترجمه زنده یاد رضا کرم رضایی در سالن اصلی تالار مولوی روی صحنه رفته و البته که طبق گفته نصراللهی نمایش او با متن اولیه متفاوت است. بحث اصلیِ «سگِ سورتمه» درباره این است که چگونه جبر محیط، هویت انسان ها و دیگر موجودات را عوض می کند. در این نمایش همچنین مطالبی درباره انواع سقط جنین هم مطرح می شود. «هوزان» به نویسندگی و کارگردانی رسول حق شناس نیز در خانه نمایش مهرگان روی صحنه است و از کولبری می گوید که به کام مرگ کشیده می شود.

با نگاهی به این آثار سوالی که مطرح می شود این است که آیا اجرای آثاری با موضوع مسائل و معضلات اجتماعی، می تواند تهیه کنندگان و سرمایه گذاران احتمالی را مجاب به همراهی کند؟ آیا این آثار در جذب مخاطب موفقند؟ و آیا خط قرمزهای موجود اجازه می دهد چنین مسائلی روی صحنه تئاتر مطرح شود؟

آن چه در ادامه می خوانید حاصل گفت وگویی است با سینا نصراللهی و رسول حق شناس؛ کارگردانان «سگِ سورتمه» و «هوزان».

هر بازیگر چقدر فالوئر دارد مهم است، نه معضلات جامعه صحنه ای از نمایش «سگِ سورتمه» تهیه کننده خصوصی، سلبریتی می خواهد و دولتی، پیام اخلاقی

سینا نصراللهی با توجه به آن چه این روزها در مورد «سگِ سورتمه» و موضوع سقط جنین شنیده می شود، می گوید: «ابتدا باید بگویم که این کار صرفا یک داستان خطی در مورد سقط جنین و لاغیر نیست. موضوع اصلی کار، هویت باختگی انسان است و جبر محیط که موجب می شود انسان از هویت اصلی خود فاصله بگیرد، تغییر کند و کارهایی را انجام دهد که یک انسان به ذات نباید انجام دهد و برای همین نامش «سگِ سورتمه» است.»

او با اشاره به نامِ این اثر، با ذکر توضیحاتِ بیشتر می افزاید: «سگ های سورتمه، سگ هایی قوی با ذاتی آزاد و قدرتمندند. سگانی که با خرس و گرگ می جنگند اما جبر محیط موجب شده است مانند قاطرها سورتمه بکشند و به مرور زمان تبدیل به حیوان آپارتمانی هم شده اند. چیزی که کاملا از ذات شان دور است.»

نصراللهی ادامه می دهد: «درست است که «سگِ سورتمه» حول سقط جنین می چرخد ولی بحث اصلی آن چیزی دیگر است. من هیچ قضاوتی در این کار نکرده ام و به نظرم اثر هنری نباید نتیجه گیری کند و بگوید این خوب و آن بد است. من صرفا دغدغه ذهنی ام را روی صحنه بازتاب داده ام، بی آن که از آن نتیجه گیری کنم یا پیامی اخلاقی بدهم. هدف من ریشه یابی و جست وجو برای یافتن علت هاست، نه صحبت از خوبی و بدی و نه داوری در مورد آدم هایی که در چنین موقعیتی قرار گرفته اند. من فقط طرح سوال می کنم و جوابش را هم نمی دانم که اگر می دانستم اساسا به تئاتر تبدیلش نمی کردم.»

او در پاسخ به این سوال که آیا اثری با موضوع مسائل و معضلات اجتماعی، می تواند تهیه کننده و سرمایه گذار احتمالی را مجاب به همراهی کند؟ هم می افزاید: «برای تهیه کننده ای که دنبال بیزینس است موضوع کار مهم نیست و آن چه برایش اهمیت دارد این است که هر کدام از بازیگرانِ کار چند کا فالوئر در اینستاگرام دارند و چه تعداد از آن فالوئرها بلیتِ کار را خواهند خرید و این برایش بسیار مهم تر از محتوا و فرم کار است. نکته جالب این که قبل تر فقط می گفتند طرف سلبریتی باشد اما الان می گویند اگر سلبریتی هم هست، تعداد فالوئرهایش چه قدر است؟! از آن سو، حامی اگر قرار باشد دولتی باشد می گوید باید همان چیزی را بگویی که من می خواهم و در انتهای کارت هم پیام اخلاقی بدهی که به نظر من از تئاتر به دور است.»

نصراللهی در مورد خط قرمزهای موجود هم چنین می گوید: «ما در این کار مشکلی از لحاظ پوشش نداشتیم و به مسئله ای سیاسی هم نپرداخته بودیم و جغرافیایی هم نداشتیم که بشود گفت در حال سیاه نمایی در ایران هستید. خط قرمزها همین هاست که ما از آن‎ها عبور نکرده بودیم.»

او در مورد استقبال مخاطب هم می افزاید: «خوشحالیم که بسیار خوب بوده است و دو، سه روز قبل از هر اجرا، همه بلیت های آن، با در نظر گرفتن مجاز بودن به استفاده از تنها 50 درصد ظرفیت سالن، به فروش می رسد.»

هر بازیگر چقدر فالوئر دارد مهم است، نه معضلات جامعه صحنه ای از نمایش «هوزان» خطوط قرمز را می شناسم و واردشان نشدم

رسول حق شناس، نویسنده و کارگردان «هوزان» هم در مورد معنی این لغت می گوید: «واژه «هوزان» در زبان کردی به معنای آوازه خوان است و نمایش براساس افسانه ای کردی شکل گرفته و قصه کولبران نیز به آن افزوده شده است. قصه ما عشق کولبری کرد است. عشقی که این کولبر را به کوه می کشاند و همان جا، جانش را می گیرد و ما قصه و علت مرگ این کولبر را در «هوزان» می بینیم.»

او در مورد خط قرمزهای موجود هم می گوید: «موضوع، موضوع ویژه ای و مسئله، مسئله ای امنیتی است. من 25 سال است که در عرصه هنرهای نمایشی فعالیت می کنم و طبیعتا خطوط قرمز را می شناسم و در نتیجه اساسا واردشان نشدم که بخواهم دچار مشکلی شوم یا نه. کار ما طرح مسئله است. هنرمند، نه قانون گذار است، نه تفسیرگر آن و نه مجری اش. وظیفه هنرمند تلنگرزدن به جامعه است و دیدن مواردی که شاید یک تفسیرگر یا مجری نتوانند ببینند. ما راوی هستیم و نه مفسر و نه نتیجه گیر.»

او در پایان با اعلام این خبر که «هوزان» به سلیمانیه عراق دعوت شده است، توضیح می دهد: «سه نفر از بازیگران کردند و باقی آن ها نه. ما صرفا از لحن و لهجه استفاده کرده ایم و نه زبان. البته به سلیمانیه عراق دعوت شده ایم اما شرط اجرا، روی صحنه رفتن به زبان کردی است و از هفته آینده معلمی خواهیم گرفت که دیالوگ ها را به زبان کردی با بازیگران تمرین خواهد کرد.»

این مطالب را هم بخوانید: ◾️ اجراهای پرفورمنس «هفتاد و شش دو صفر» در خانه هنرمندان آغاز شد ◾️ نمایش «خاک سفید»، دوباره در تئاتر شهرزاد، روی صحنه خواهد آمد

57259

کد خبر 1564389

کلیدواژه های این خبر
حیوان   تئاتر   کیانی   خرید آنلاین   هنری   بازیگر   اینستاگرام   مسائل اجتماعی   جذب مخاطب   بیزنس   فالوئر   کولبری   مولوی   کارگردانان   معضلات جامعه   سقط جنین   نتیجه گیری   زنده یاد   داستانی   سرمایه گذاران   سلبریتی ها  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرآنلاین» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
هر بازیگر چقدر فالوئر دارد مهم است، نه معضلات جامعه
تیک نیوز
اگر جان نداشته باشیم، نان به چه کارمان می آید
خبرآنلاین
خودروی لاکچری حامد بهداد / چرا مجردم ؟! + عکس ها
رکنا نت
باورهای دینی خط قرمز علی سلیمانی بود/ صحنه تئاتر برایش مقدس بود
مهر نیوز
آشتی بهاره رهنما با شوهرش بعد از دعوای لایوی! + سند و فیلم
رکنا نت
سحر قریشی افغانی است؟ + جزییات
ساعت 24
واکنش عجیب پرستو صالحی به عکس لورفته از همسر سابقش!
مثلث
بد حجابی نفیسه روشن در تفریح لوکس دبی/عکس
روز نو
طلاق 2 هنرپیشه مشهور در دادگاه تهران
روز نو
هنرمند پیشکسوت تئاتر و سینمای دزفول بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت
ایسنا
جدایی توافقی 2 هنرپیشه مشهور در دادگاه تهران/ زن بازیگر در عقدنامه اش فقط گرفتن جان شوهر هنرپیشه اش را نخواسته بود
رکنا نت
پول کثیف انتخاباتی به «کلاب هاوس» رسید؟/ افشاگری کاربران شبکه های اجتماعی از درآمدزایی 100 میلیونی روم های انتخاباتی + عکس
هم اندیشی
پول کثیف انتخاباتی به «کلاب هاوس» رسید؟/ افشاگری کاربران شبکه های اجتماعی از درآمدزایی 100 میلیونی روم های انتخاباتی
598
راننده که بازیگر شود، سلبریتی هم مدعی می شود
خبر خودرو
پیشکسوتان در بازگرداندن مخاطب به سالن های تئاتر بسیار موثر هستند
باشگاه خبرنگاران
سینمای ایران در دهه نود آنچه گذشت...
ایران آنلاین
در استودیوهای کوچک الوند کارهای بزرگی خلق کرد + فیلم
ایسنا
مهریه های عجیب و غریب خانم بازیگران ایرانی! + عکس و اسامی
رکنا نت
فقط معجزه می تواند تئاتر را از نابودی نجات دهد!
باشگاه خبرنگاران
چهره فوق هالیوودی سام درخشانی جنجالی شد
خبر خودرو
مافیا جلوی ورود جوانان به تئاتر را گرفته است
باشگاه خبرنگاران
شغل دوم بازیگران سریال «آقازاده» چیست؟
رکنا نت
زندگینامه: عنایت بخشی (1324-)
همشهری آنلاین
سلبریتی هایی با حیوانات خانگی منحصر بفرد
تیک نیوز
فریادهای حامد بهداد بر سر مادرش + فیلم
مثلث
عکس خاص احمد مهرانفر و فرزندش در آستانه یک سالگی
مثلث
سلبریتی ها و بازیگری با واقعیت های زندگی
انصاف نیوز
برای لیلا از تنهایی بشر می گوید/ترس از خالی ماندن سالن تئاتر
بولتن نیوز
تئاتر در کوران کرونا به الهامات جدید دست یافت
ایرنا
«برای لیلا» از تنهایی بشر می گوید/ ترس از خالی ماندن سالن تئاتر
مهر نیوز
فیلم حاشیه ساز از رامبد جوان؛ آقای رامبد، نفس شما از جای گرم درمی آید!
مثلث
مستندسازی که جانش را گذاشت تا قسط بانک را بپردازد!
عصر ایران
مزرعه ی حیوانات - خرید کتاب مزرعه ی حیوانات جورج اورول
مشرق نیوز
فقط سالن استاد سمندریان و لاغیر!
ایسنا
ترسناک بودن عروسک های «خندوانه» را می پذیرم
خبرآنلاین
نوذر آزادی درگذشت
ساعت 24
کمال الملک سینمای ایران درگذشت
ایران آنلاین
واکنش بازیگران به پیشنهاد اولویت دادن به هنرمندان در واکسیناسیون کرونا
ستاره نیوز
عذرخواهی به خاطر نامه خبرساز درباره واکسیناسیون هنرمندان
راه امروز
تیکه حامد بهداد به هانیه توسلی+فیلم
مثلث
اخبار مرتبط
bltتیک نیوز : هر بازیگر چقدر فالوئر دارد مهم است، نه معضلات جامعه
bltخبرآنلاین : اگر جان نداشته باشیم، نان به چه کارمان می آید
bltرکنا نت : خودروی لاکچری حامد بهداد / چرا مجردم ؟! + عکس ها
bltمهر نیوز : باورهای دینی خط قرمز علی سلیمانی بود/ صحنه تئاتر برایش مقدس بود
bltرکنا نت : آشتی بهاره رهنما با شوهرش بعد از دعوای لایوی! + سند و فیلم
bltساعت 24 : سحر قریشی افغانی است؟ + جزییات
bltمثلث : واکنش عجیب پرستو صالحی به عکس لورفته از همسر سابقش!
bltروز نو : بد حجابی نفیسه روشن در تفریح لوکس دبی/عکس
bltروز نو : طلاق 2 هنرپیشه مشهور در دادگاه تهران
bltایسنا : هنرمند پیشکسوت تئاتر و سینمای دزفول بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت
bltرکنا نت : جدایی توافقی 2 هنرپیشه مشهور در دادگاه تهران/ زن بازیگر در عقدنامه اش فقط گرفتن جان شوهر هنرپیشه اش را نخواسته بود
bltهم اندیشی : پول کثیف انتخاباتی به «کلاب هاوس» رسید؟/ افشاگری کاربران شبکه های اجتماعی از درآمدزایی 100 میلیونی روم های انتخاباتی + عکس
blt598 : پول کثیف انتخاباتی به «کلاب هاوس» رسید؟/ افشاگری کاربران شبکه های اجتماعی از درآمدزایی 100 میلیونی روم های انتخاباتی
bltخبر خودرو : راننده که بازیگر شود، سلبریتی هم مدعی می شود
bltباشگاه خبرنگاران : پیشکسوتان در بازگرداندن مخاطب به سالن های تئاتر بسیار موثر هستند
bltایران آنلاین : سینمای ایران در دهه نود آنچه گذشت...
bltایسنا : در استودیوهای کوچک الوند کارهای بزرگی خلق کرد + فیلم
bltرکنا نت : مهریه های عجیب و غریب خانم بازیگران ایرانی! + عکس و اسامی
bltباشگاه خبرنگاران : فقط معجزه می تواند تئاتر را از نابودی نجات دهد!
bltخبر خودرو : چهره فوق هالیوودی سام درخشانی جنجالی شد
bltباشگاه خبرنگاران : مافیا جلوی ورود جوانان به تئاتر را گرفته است
bltرکنا نت : شغل دوم بازیگران سریال «آقازاده» چیست؟
bltهمشهری آنلاین : زندگینامه: عنایت بخشی (1324-)
bltتیک نیوز : سلبریتی هایی با حیوانات خانگی منحصر بفرد
bltمثلث : فریادهای حامد بهداد بر سر مادرش + فیلم
bltمثلث : عکس خاص احمد مهرانفر و فرزندش در آستانه یک سالگی
bltانصاف نیوز : سلبریتی ها و بازیگری با واقعیت های زندگی
bltبولتن نیوز : برای لیلا از تنهایی بشر می گوید/ترس از خالی ماندن سالن تئاتر
bltایرنا : تئاتر در کوران کرونا به الهامات جدید دست یافت
bltمهر نیوز : «برای لیلا» از تنهایی بشر می گوید/ ترس از خالی ماندن سالن تئاتر
bltمثلث : فیلم حاشیه ساز از رامبد جوان؛ آقای رامبد، نفس شما از جای گرم درمی آید!
bltعصر ایران : مستندسازی که جانش را گذاشت تا قسط بانک را بپردازد!
bltمشرق نیوز : مزرعه ی حیوانات - خرید کتاب مزرعه ی حیوانات جورج اورول
bltایسنا : فقط سالن استاد سمندریان و لاغیر!
bltخبرآنلاین : ترسناک بودن عروسک های «خندوانه» را می پذیرم
bltساعت 24 : نوذر آزادی درگذشت
bltایران آنلاین : کمال الملک سینمای ایران درگذشت
bltستاره نیوز : واکنش بازیگران به پیشنهاد اولویت دادن به هنرمندان در واکسیناسیون کرونا
bltراه امروز : عذرخواهی به خاطر نامه خبرساز درباره واکسیناسیون هنرمندان
bltمثلث : تیکه حامد بهداد به هانیه توسلی+فیلم
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.