ادبیات کودک و نوجوان در ایران چگونه متولد شد؟

ادبیات کودک و نوجوان در ایران چگونه متولد شد؟
به گزارش مرآت، پیکاسو نقاش بزرگ درس بزرگی به ما داد و گفت بزرگترین پدیده قرن بیستم ادبیات کودکان و نوجوانان است. آن چه بدیهی است آن است که در تمام دنیا، باید ریشهء ادبیات کودک را در ادبیات فولک و شفاهی جستجو کرد. به اعتقاد «پیتر هانت» در آغاز، قصه گو بود و کودکِ شنونده، بعد کتاب کودک بود و کودک ...
ادبیات کودک و نوجوان در ایران چگونه متولد شد؟

به گزارش مرآت، پیکاسو نقاش بزرگ درس بزرگی به ما داد و گفت بزرگترین پدیده قرن بیستم ادبیات کودکان و نوجوانان است. آن چه بدیهی است آن است که در تمام دنیا، باید ریشهء ادبیات کودک را در ادبیات فولک و شفاهی جستجو کرد. به اعتقاد «پیتر هانت» در آغاز، قصه گو بود و کودکِ شنونده، بعد کتاب کودک بود و کودک خواننده، با کتاب کودک، آموزگار آمد تا به کودک در خواندن و فهم کتاب یاری رساند و کتاب دار آمد تا به آدم بزرگ ها در انتخاب کتاب کمک کند. بعد آدم بزرگ ها به کتاب کودک علاقمند شدند و با این علاقمندی بود که منتقدان آمدند تا دربارهء کتاب، حرف بزنند و نظریه پردازان آمدند تا دربارهء منتقدان، کتاب و خوانندگان سخن بگویند و در نتیجه نقد و نظریهء ادبیات کودک، دست در دست ادبیات کودک همچون رشته ای نظری راه تکامل پیموده است.

اما در ادبیات ایران ، نامی که بر ادبیات کودک و نوجوان می گذاریم حکایت، مَثَلها و مَتَلها، پند نامه ها که نام علمی اش فابل (Fabula) یا داستان های حیوانات است. اکنون باید درباره همین موجودیت خودمان حرف بزنیم.

حکایت های شفاهی و قصه گو بودن مادربزرگ ها و پدربزرگ ها و نقالان ِ قصه گو  با ادبیات نویسی و نویسنده بودن تفاوتی عمیق دارد. در یکی تناورسازی یک حکایت وجود دارد و در دیگری نویسنده خالق. این امری است که ما به درست یا اشتباه سالهاست درگیرش هستیم. اینکه ما صاحب گنج ادبی هستیم فقط یک خُرده فرهنگ است. همین اتفاق را در کشورهای دیگر هم داریم. اما آنها هم مثل ما چنین گنجینه ای را داشتند و دارند، اما نکته مهم این است که داستان های جادوگران و حیوانات و افسانه ها را به جهان فانتزی و وهم سپردند. با تولید ادبیات ویژه  کشور خود توسط نویسندگان خود در جهانی جدید واکاوی کردند. اما سرنوشت ادبیات کودکان و نوجوانان از کجا مسیرش را جدا ساخت؟ با انتشار کتاب «امیل» از «ژان ژاک روسو» در سال 1762  در فرانسه، زمینه های بازنگری در ادبیات کودکان و نوجوانان فراهم شد. در ادامهء سنت مکتوب سازی ادبیات شفاهی ملل، «برادران گریم» در آلمان در فاصلهء سال های 1812 تا 1814 در مجموعه ای دو جلدی، قصه های عامیانهء آلمان را با زبانی کودکانه و برای آن ها منتشر کردند که این کتاب را می توان از قدیمی ترین آثار منتشر شده در حوزهء ادبیات کودک و نوجوان به حساب آورد.

«هانس کریستین آندرسن» که به پدر ادبیات کودک جهان مشهور است، نویسندهء معروف دانمارکی است که توانست با نگاهی خاص و متفاوت، پایه ریز ادبیات نوین کودک و نوجوان در دنیا باشد. از معروف ترین داستان هایش می توان از پری دریایی کوچولو، بند انگشتی، جوجه اردک زشت، زندگی من، ملکهء برفی، دخترک کبریت فروش و لباس جدید امپراتور نام برد.

او به طرز ظریفی، مردمی را که دوست می داشت یا از آن ها متنفر بود، در قالب شخصیت های داستان هایش ارائه می داد. از وی حدود 220 داستان تخیلی ـ فانتزی با 150 زبان زندهء دنیا منتشر و بسیاری از داستان هایش در قالب پویانمایی و یا فیلم های سینمایی پُر مخاطب عرضه شده است. اندرسون کوشید تنها به دید سرگرمی به ادبیات کودک توجه نکند و از دیگرسو به جای بازگویی قصه ها به خلق داستان برای کودکان بپردازد.

پس از آندرسن، تحولی عظیم در ادبیات کودکان اتفاق افتاد. با همراهی نقد ادبی کودک و توجه به روان شناسی آن ها و پذیرش کودکان به عنوان موجودی مستقل و متفاوت از بزرگسالی فاقد آگاهی به خوانندهء نهفته در متن که توسط «ایدن چمبرز» ارائه شد، تفاوت هایی شگرف در حوزهء ادبیات کودک و نوجوان اتفاق افتاد.  دو دهه پس از آندرسن، «کارول» نویسندهء انگلیسی، خالق داستان «آلیس در سرزمین عجایب»، «کارلو کلودی» ایتالیایی با «پینوکیو»، دنیای ادبیات کودکان را تحت تأثیر قرار دادند و مخاطبان فراوانی یافتند.

پس از او، «ژول ورن» فرانسوی با آثار مشهور «سفر به مرکز زمین»، «بیست هزار فرسنگ زیر دریا»، «هشتاد روز دور دنیا»، «از زمین تا ماه» و «جزیرهء اسرارآمیز». «مارک تواین» آمریکایی خالق رمان «هاکل بری فین»، «لویس سکر» آمریکایی خالق داستان «گودال ها»، اریش کستنر آلمانی  و خالق آثاری چون: فلفلی و آنتوان، خواهران غریب، کلاس پرنده، امیل کاراگاه می شود، وقتی که من بچه بودم و هرچیزی دردسرهای خودش را دارد.

«جانی روداری» شاعر ایتالیایی با آثاری چون: کیک آسمانی، بنفشه ای در قطب، ترانه های کودکانه، ماجرای پیازکوچولو، همه چیز با یک تمساح شروع شد و دختری که نمی خواست بزرگ شود، «تئودور زئوس» آمریکایی با کتاب «فکرش را بکن این چیزها را در خیابان مالبری دیدم»، «وَن لیشوت» هلندی شاعر کودکان و نوجوانان، «میریام پرِسلِر» نویسندهء آلمانی خالق «شکلات تلخ»، «ژاکلین وودسون» آمریکایی با توجه به قهرمانان سیاه پوست در داستان هایش، «رناته ولش» اتریشی، «ناهاکواهالی» ژاپنی با کتاب هایی چون: خدایا، شما در جنگل ماه خوابیده ای، موری بیتو، نگهبان ارواح و هیولاگردان به مهم ترین چهره های ادبیات کودک و نوجوان در دنیا بدل شدند. رناته ولش، دیوید آلموند، مارتین وادل، کاترین پترسن، کورنلیا فونکه، رولد دال، جیمز ماتیو بری، رابرت لوئیس استیونسون، مری پوپ آزبرن، امیلی رودا، فیلیپ پولمن،آسترید لیندگرن، میشل انده، آنژلیکی وارلا، یورگ شوبیگر، کیت تامپسون، برایان دویل، بورلی نایدو، کنت گراهام، لوئیسکارول، آنتوان دو سنت اگزوپری، چارلز دیکنز، کارلو کولودی، تون تله گن، جین یولن، فریموند بریگز، گاس کویر، سی اس لوئیس، سونیا هارتنت، باربرو لیندگرن، شیل ور استاین و  جی. کی رولینگ از دیگر نویسندگان شناخته شدهء ادبیات کودک و نوجوان جهان هستند.

آن چه مسلم است آن است که قرن 20  را باید قرن کودکان دانست. در این قرن، ادبیات کودک و نوجوان در زمینه های مختلف شکوفا شد و آثاری فاخر و ماندگار در این حوزه عرضه شد. از مهم ترین رویدادهای این دوران می توان به تأسیس رشتهء دانشگاهی ادبیات کودک و نوجوان در دانشگاه های معتبر دنیا، انتشار کتاب های نقد و نظریهء ادبیات کودک و نوجوان، توجه ویژه به تصویرگری و تعریف جوایز معتبر جهانی چون جایزه هانس کریستین آندرسن اشاره کرد که به رونق ادبیات کودک و نوجوان در تمام دنیا کمک کرده است.اما وضعیت ما در این باره چگونه بوده است؟.

 اگر مبنای سواد  و آنچه نامش خواندن عمومی از روی کتاب است را انقلاب مشروطه بدانیم، به توافق بهتری دست خواهیم یافت. تأکید می کنم بحث ما ادبیات جدی و تولیدی کودکان و نوجوانان است و نه داشتن یک میراث ادبی شفاهی یا مکتوب ادبی که از آن استخراج نقالی برای قصه گویی قصه گویان فاقد سواد تجربی و محیطی شده است.

براساس گزارشات بسیار زیاد محققان، موضع ما در تولید ادبیات همین نقطه بازگویی ادبیات شفاهی است. اولین و تأثیرگذارترین چهره ی این تولیدگرایی «جبار باغچه بان» است. باغچه بان به نحوه آموزش و پروش در ایران توجه خاصی داشت و در این زمینه انتقادهایی نیز سیستم آموزشی کشور وارد می کرد. او یکی از دلایل موفق نبودن سوادآموزی را بی توجهی به ایجاد آمادگی لازم در کودک پیش از آغاز آموزش خواندن و نوشتن می داند. به اعتقاد او برای رسیدن به اهداف آموزشی مطلوب باید از روش بازی، نمایشنامه، شعر، سرود و قصه خوانی بهره برد.

روش ابداعی باغچه بان برای آموزش سوادآموزان روشی برخلاف روش های تحلیلی و کلی در تعلیم الفبای فارسی یعنی رسیدن از جزء به کل است. در روش تحلیلی ابتدا سوادآموز حروف را فرامی گیرد و سپس با استفاده از حروف کلمات را می آموزد، در روش کلی بر عکس روش تحلیلی ابتدا شکل کلی کلمه آموزش داده و سپس تجزیه کلمه به حروف آغاز می شود اما در روش ابداعی باغچه بان به عنوان یک روش تجربی و بدون اقتباس از الگوهای خارجی ابتدا تمام کلمه به عنوان کلمه کلید به دانش آموز نشان داده می شود و سپس در قالب آن، حرف جدید را به کودک می آموزند. یعنی کل و جزءکلمه را به طور همزمان آموزش می دهند.

باغچه بان با توجه به تجربه گسترده در زمینه آشنایی با روحیات کودکان به نکات عملی ظریفی توجه می کرد و آموزگاران را به ضرورت این مساله هشدار می داد، وی در این ارتباط می نویسد: «کودکی که برای نوشتن در پیش تخته است، سؤالات لازم را از او نپرسید، از کودکانی بپرسید که نشسته اند، سپس از این کودک بپرسید که آیا آنها درست گفتند. پس از آنکه این کودک نوشت، از دیگران بپرسید که این بچه درست نوشت؟» از جبار باغچه بان به عنوان نخستین نویسنده و ناشر کتاب کودک در ایران نیز یاد می شود. این چهره برجسته ادبیات کودکان علاوه بر کتاب های آموزشی الفبای فارسی در زمینه داستان و نمایشنامه نویسی و اجرای نمایش در کانون های آموزشی نیز کوشا بود. او می کوشید تا به کمک ادبیات، مهارت کودکان را در استفاده از حواس پنجگانه ارتقا بخشد، تا آنها خوب ببینند، خوب بشنوند و در آینده بتوانند خوب بخوانند. در این راستا به نوشتن داستانها و نمایشنامه هایی به زبان ساده، روان و قابل لمس برای کودکان همت گماشت.

«خُرخُر»، نخستین اثر نمایشنامه ای باغچه بان در 1298 خورشیدی محسوب می شود که آن را با کمک مربیان و کودکان به اجرا درآورد. وی پس از اجرای موفقیت آمیز و مشاهده بازخورد مطلوب آن در تاثیرگذاری بر مخاطب این شیوه را با قدرت بیشتری پیگیری کرد.

کتاب نمایشنامه «خانم خزوک» در شیراز منتشر شد و به مرحله اجرا درآمد. «خانم خزوک» داستان سوسکی سیاه است که می خواهد با آقا موشه ازدواج کند. داستان خانم خزوک یک داستان فانتزی و شخصیت های آن، انسان هایی در قالب حیوانات هستند. این داستان دارای نکات آموزشی بسیاری از جمله این که زیبایی مسئله ای نسبی به شمار می رود و داشتن همراه و دوست مناسب از اهمیت خاصی برخوردار است و اینکه یک کودک چگونه می تواند یک دوست مناسب برای خود انتخاب کند.

در آثار و نمایشنامه های باغچه بان زبان آهنگین و گفتاری به طرز زیبایی با هم در می آمیزند و جذابیت و درک آن برای کودکان دو چندان می شود. باغچه بان در آثار و نمایشنامه های خود از متل ها و افسانه هایی که شنیده بود، بهره می برد، اما آنچه اهمیت دارد، شیوه استفاده از این متل ها و داستان ها و تبدیل آنها به نمایشنامه برای درک بهتر کودکان است.

وی در نمایشنامه «بابابرفی» ساده نویسی و استفاده از عناصر ملموس را انتخاب می کند و در آن از استعاره و پیچیدگی داستان خانم خزوک خبری نیست. باغچه اعتقاد داشت که برای ارتباط بهتر کودکان با داستان باید از ادبیات ساده و روان بهره برد. در این داستان تغییر زبان و ادبیات نوشتاری کاملا محسوس است.

آخرین نمایشنامه باغچه بان «پیر و ترب» برگرفته از یک افسانه روسی است و داستان مربوط به پیرمردی می شود که توانایی بیرون آوردن تربی که خود کاشته از دل زمین را نداشت و سرانجام با کمک خانواده و در نهایت با کمک یک گربه و سگ موفق می شود. همین نمایشنامه ترب دو بار در دهه 50 توسط «بیژن مفید» و  در دهه 60  توسط «بهروز غریب پور» به صحنه رفت، بی آنکه نامی از جبار باغچه بان بیاید.

یک سنت تلخ تحت عنوان فهرست سازی برای کودکان و نوجوان بعد از مشروطه آغاز می شود که تاکنون نیز ادامه دارد. تاریخ را که تورق می کنیم و به عقب برمی گردیم، می بینیم که یکی از ریشه های ادبیات کودک ایران، دوران پس از مشروطه است، تا جایی که خیلی ها عقیده دارند ادبیات کودک به شکل امروزی اش از این دوره شروع شده است. در این دوره نمی توان از جامعه انتظار ظهور پدیده نقد را داشت، زیرا اهل فکر، گرچه از غرب تاثیر پذیرفته اند، اما راهکارها، ابزارها و همدلی و وفاق عمومی لازم را برای حرکت در جاده پیشرفت ندارند. نتیجه اینکه حرکتشان به نوعی انفعال و غربزدگی می رسد و نوعی تقلید و نمونه برداری باب می شود. این تقلید در عرصه ادبیات به صورت ترجمه بروز می کند و شاید چاره ای هم جز این نباشد. هرچه هست، تحصیلکرده های ایرانی به ترجمه کتاب های درسی و غیردرسی اروپایی به ویژه فرانسوی روی می آورند و ترجمه کتاب های ویژه کودکان هم از همین برهه شروع می شود.

شاید بتوانیم بگوییم یکی از اولین شیوه های داوری و تحلیل و معرفی کتاب، ارائه فهرست کتاب های مناسب بوده است. می دانیم که در دوره پس از مشروطه نشریات خاص کودکان ظهور می کنند. یکی از این نشریات، «سپیده فردا»نام داشت که با محتوایی دوگانه، شامل مطالب تربیتی و روانشناسی برای بزرگ ترها و داستان و شعر و سرگرمی برای بچه ها در سال 1332 منتشر می شود. این نشریه اولین فهرست کتاب های مناسب را در سال 1338 منتشر می کند. این دقیقا در عین داشتن یک نمودار ِ خلاق، حق انتخاب کودک را نقض می کند و در محیط و مساحتی محدود به او حق بازی و انتخاب می دهد، همچنین بسیاری از نویسندگان  و ناشران غیر تهرانی از آن باز می مانند. زمینه اجتماعی دهه چهل را می دانیم؛ دهه پربار ادبی که تاثیرش را در حوزه ادبیات کودک هم نشان می دهد. در این برهه، ادبیات تالیفی و تصویرگری ایرانی در برابر ادبیات ترجمه و تصویرهای خارجی روندی رو به رشد پیدا می کند.

گرچه هنوز سایه نگاه تهذیبی تعلیمی بر سر ادبیات کودک سایه انداخته است، با این همه، رفته رفته رویکرد نویسندگان و شاعران، به جای تهذیبی تعلیمی، رویکردی ادبی و تخیلی می شود. در این دوره، سه نهاد در موضوع ادبیات کودک شکل می گیرند.

سال 1341؛ شورای کتاب کودک، به عنوان نماینده IBBY «مؤسسه بین المللی کتاب برای نسل جوان» در ایران.

سال 1343؛ مرکز تهیه مواد خواندنی برای نوسوادان «با نام مرکز انتشارات آموزشی» از طرف وزارت آموزش و پرورش. انتشار سلسله مجلات پیک از مهمترین فعالیت های این مرکز است که تا امروز با نام «سلسله مجلات رشد» تداوم دارد.

سال 1345؛ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که تاسیس می شود و به عنوان کوشاترین مرکز تولید ادبیات و مواد خواندنی به کار می پردازد و در کنار آن، کتابخانه های متعددی در سراسر کشور تاسیس می کند.

اما نقش ناشرانی چون فرانکلین، گوتنبرگ و پنگوئن در ترویج آبشخور فکری را که ادامه دهنده سیستم استیلای فرهنگی هستند نیز نباید نادیده گرفت. همزمان با آغاز انتشار روزنامه ها و مجله های فارسی، سرپرستان و سردبیران این نشریات برای افزایش مخاطبان خود به جلب خوانندگان نوجوان پرداختند و کوشیدند به بخشی از نیازهای آنان پاسخ گویند، زیرا در میان این گروه سنی از یک سو میزان سوادآموزی رو به گسترش بود و از سوی دیگر شوق بیشتری به دانستن و آگاه شدن وجود داشت؛ از این رو نشریاتی مانند تربیت، ادب، شکوفه و زبان زنان با آوردن مقاله های گوناگون درباره آموزشگاه های نو و دانستنی های عمومی و علمی دانش آموزان را به خواندن روزنامه تشویق می کردند. در پایان این دوره، با گسترش مطبوعات و توجه روزافزون روزنامه نگاران به نسل نوجوان، در فاصله بین سال های 1296-1299 ش، چهار مجله ویژه نوجوانان و چند نشریه ویژه کودکان منتشر شد که موضوع آنها، بازتاب روشن نوخواهی و علم گرایی در میان نسل کودک و نوجوان آن دوره است. بیشتر مطالب این نشریات در زمینه های علمی و دانش همگانی نوشته شده اند. بخشی از ستون های این نشریات به مقاله های بهداشتی اختصاص داده شده است.

«ادبیات» در این میان جای اندکی داشت. از میان این چهار نشریه، تنها مجله «الادب» رویکرد جدی به ادبیات داشته است. سه نشریه دیگر تنها چند شعر از شاعران گذشته  ایران و یا مقاله های کوتاه ادبی به سبک کهن، چاپ کردند. نسبت به شناساندن ادبیات نو آن دوره و گسترش آن در میان نسل کودک و نوجوان بی توجه بودند. هدف اصلی از بررسی این چهار نشریه، یافتن نخستین نشانه های ادبیات روزنامه ای در میان نشریات گروه سنی کودک و نوجوان است. از این رو در هر نشریه به میزان مطالب ادبی، موضوع ها و گونه های آن و شکل طرح ادبیات برای مخاطبان، توجه شده است.

گروهی از مربیان و فرهنگیان بودند که با پشتوانهء سرمایهء شخصی و خصوصی و گاه از راه همکاری با آموزش و پرورش به انتشار این نشریه ها پرداختند. انتشار نشریه های ویژهء کودکان و نوجوانان در آن دوره به سبب کمبود کتاب کودک، گامی مهم در بالا بردن توان و مهارت خواندن در کودکان و نوجوانان به شمار می رفت. با آنکه این نشریه ها تنها به دست قشر محدود و ویژه ای از کودکان و نوجوانان می رسیدند، نقش مهم و سازنده ای در پیشبرد ادبیات کودکان ایران داشتند. این نشریه ها افزون بر آشنا کردن کودکان با دنیای هنر و ادبیات، آثار نویسندگان، تصویرگران و مترجمان جوان و تازه کار را به چاپ می رساندند. بیشتر مدیران مسئول این نشریه ها از ویژگی های مشترکی برخوردار بودند: با دیدگاه های جدید روان شناسی و آموزش و پرورش آشنا بودند، در کار مطبوعات و روزنامه نگاری پیشینه داشتند، و به جریان ها و سازمان های سیاسی معینی وابسته نبودند. کارگزاران این نشریه ها که با ادبیات کودکان غرب به ویژه نشریه های آنان آشنا بودند، تلاش کردند چارچوب مناسبی برای مطالب نشریه های ویژهء کودک و نوجوان تدوین کنند. گنجاندن داستان و مطالب سرگرم کننده، به ویژه با بهره گیری از منابع خارجی، از ویژگی های بسیاری از این نشریه ها بود.

انتهای پیام

انتهای پیام/


کلیدواژه های این خبر
آلمان   فرانسه   حیوان   پیکاسو   نقد ادبی   کتاب کودک   مادربزرگ   جست و جو   کودکانه   گنجینه   معروف ترین   اندرسون   برفی   لباس جدید   خالق   انتشار کتاب   مکتوب   پویا نمایی   کبریت   پدر بزرگ   جادو   نظریه پردازان   داستانی   فیلم های سینمایی   ادبیات کودک و نوجوان   انگلیسی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «مرآت نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
ادبیات کودک و نوجوان در ایران چگونه متولد شد؟
تسنیم
فیلمسازان به سمت سینمای کودک و نوجوان نمی آیند | حدود بیست کتاب در زمینه کودک،نوجوان و بزرگسال داشتم، اما هنوز کتابی منتشر نشده است!
دیباچه
گرد مولر، افسانه ای که دیگر نیست
ساعت 24
«رفتیم بیرون سیگار بکشیم هفده سال طول کشید» داستان های کوتاهی از نویسندگان معاصر روس
برنا نیوز
حجاب متفاوت فلور نظری بعد از بدحجابی در ترکیه + فیلم انتقاد از ایرانی ها
رکنا نت
کانادا در کنار انگلیس و آمریکا به افغانستان نیروی نظامی می فرستد
ساعت 24
ادامه دعوا بر سر جایزه دادن به جانی دپ
ساعت 24
حفظ حال و هوای ماه محرم برای کودکان
میزان
بازداشت کارمند سفارت انگلیس در برلین به اتهام جاسوسی
ساعت 24
حفظ حال و هوای محرم برای کودکان
بولتن نیوز
حفظ حال و هوای محرم برای کودکان/ چگونه شوق عاشورایی در کودکان ایجاد کنیم؟
خبرآنلاین
برای غلبه بر ناامیدی نویسنده شدم
خبرگزاری کتاب ایران
نیکلاس هولت بازیگر فیلم سینمایی «رنفیلد» شد
میزان
این کتاب معروف در امارات ممنوع شد!
الف
تمدید مهلت ارسال آثار به پنجمین المپیاد فیلم سازی نوجوانان
آریا
جایزه ویژه هیات داوران جشنواره لاگو به«خرچنگ» رسید
خبرگزاری ایلنا
آزادی واقعی تنها با داستان نویسی به دست می آید
ایرنا
گفتگو با لیلا سلیمانی، نخستین نویسنده مغربی برنده جایزه ادبی گنکور | با داستان گفتن به همه آرزوهای زندگی ام رسیدم
همشهری آنلاین
لیست پرفروش ترین رمان های خارجی در ایران
جام جم آنلاین
عیدانه تلویزیون برای غدیر؛ از «همسر» تا «دختر شیرینی فروش»
خبرگزاری دفاع مقدس
از مطلق نگری در امان ماندم
ایران آنلاین
خویشاوندی زبان ها
روزنامه شرق
آشنایی با 9 عروسک تسخیر شده و ترسناک تاریخ + تصاویر
پارسینه
اتهام سرقت ادبی به عروس خاندان سلطنتی بریتانیا
تابناک
فیلم های ترسناکی که در روشنایی روز هم شما را به وحشت می اندازند
انتخاب
تاریخ ایران یک تاریخ مُذکر و مردساخته است
خبرگزاری کتاب ایران
رنگ و بویی از مقاومت مردم فلسطین در فیلم های آخر هفته
آریا
افراد مشهور طرفدار کدام تیم فوتبال هستند؟
باشگاه خبرنگاران
معرفی هیات انتخاب جشنواره «فیلم زمین»
خبرگزاری دفاع مقدس
معرفی هیات انتخاب جشنواره فیلم زمین
میزان
هیات انتخاب جشنواره فیلم «زمین» معرفی شدند
خبرگزاری دانشجو
معرفی هیات انتخاب جشنواره فیلم «زمین»
ایرنا
سیمین دانشور که بود؟/تاثیر او بر ادبیات فارسی/سیمین و آل احمد چگونه آشنا شدند؟/چرا او عبای امام را بوسید؟/ماجرای قصه نویسی کوچه پس کوچه ای چه بود؟
سایت جماران
داستان ترسناک 9 عروسک که تسخیر شده اند + عکس
رکنا نت
فوتبال دیگر رویای پابرهنه ها نیست
قدس آنلاین
فرانسه، انگلستان، رومانی و آمریکا مقصد این روزهای سینمای ایران
ایرنا
نویسنده «هری پاتر» کتاب جدید منتشر می کند
قدس آنلاین
از تشدید اعتراضات آمریکایی ها تا ایتالیا بر بام بدهی جهانی
صدا و سیما
تقویم تاریخ؛ از اشغال اتریش تا جنگ داخلی در لبنان
صدا و سیما
تاریخچه تاریک ال کلاسیکو / تصاویری از زندگی و اعدام موسولینی / تصاویر شش گانگستر معروف تاریخ / همه رسوایی های سلطنتی اروپا / روزی که اتریش به آلمان الحاق شد
تابناک
اخبار مرتبط
bltتسنیم : ادبیات کودک و نوجوان در ایران چگونه متولد شد؟
bltدیباچه : فیلمسازان به سمت سینمای کودک و نوجوان نمی آیند | حدود بیست کتاب در زمینه کودک،نوجوان و بزرگسال داشتم، اما هنوز کتابی منتشر نشده است!
bltساعت 24 : گرد مولر، افسانه ای که دیگر نیست
bltبرنا نیوز : «رفتیم بیرون سیگار بکشیم هفده سال طول کشید» داستان های کوتاهی از نویسندگان معاصر روس
bltرکنا نت : حجاب متفاوت فلور نظری بعد از بدحجابی در ترکیه + فیلم انتقاد از ایرانی ها
bltساعت 24 : کانادا در کنار انگلیس و آمریکا به افغانستان نیروی نظامی می فرستد
bltساعت 24 : ادامه دعوا بر سر جایزه دادن به جانی دپ
bltمیزان : حفظ حال و هوای ماه محرم برای کودکان
bltساعت 24 : بازداشت کارمند سفارت انگلیس در برلین به اتهام جاسوسی
bltبولتن نیوز : حفظ حال و هوای محرم برای کودکان
bltخبرآنلاین : حفظ حال و هوای محرم برای کودکان/ چگونه شوق عاشورایی در کودکان ایجاد کنیم؟
bltخبرگزاری کتاب ایران : برای غلبه بر ناامیدی نویسنده شدم
bltمیزان : نیکلاس هولت بازیگر فیلم سینمایی «رنفیلد» شد
bltالف : این کتاب معروف در امارات ممنوع شد!
bltآریا : تمدید مهلت ارسال آثار به پنجمین المپیاد فیلم سازی نوجوانان
bltخبرگزاری ایلنا : جایزه ویژه هیات داوران جشنواره لاگو به«خرچنگ» رسید
bltایرنا : آزادی واقعی تنها با داستان نویسی به دست می آید
bltهمشهری آنلاین : گفتگو با لیلا سلیمانی، نخستین نویسنده مغربی برنده جایزه ادبی گنکور | با داستان گفتن به همه آرزوهای زندگی ام رسیدم
bltجام جم آنلاین : لیست پرفروش ترین رمان های خارجی در ایران
bltخبرگزاری دفاع مقدس : عیدانه تلویزیون برای غدیر؛ از «همسر» تا «دختر شیرینی فروش»
bltایران آنلاین : از مطلق نگری در امان ماندم
bltروزنامه شرق : خویشاوندی زبان ها
bltپارسینه : آشنایی با 9 عروسک تسخیر شده و ترسناک تاریخ + تصاویر
bltتابناک : اتهام سرقت ادبی به عروس خاندان سلطنتی بریتانیا
bltانتخاب : فیلم های ترسناکی که در روشنایی روز هم شما را به وحشت می اندازند
bltخبرگزاری کتاب ایران : تاریخ ایران یک تاریخ مُذکر و مردساخته است
bltآریا : رنگ و بویی از مقاومت مردم فلسطین در فیلم های آخر هفته
bltباشگاه خبرنگاران : افراد مشهور طرفدار کدام تیم فوتبال هستند؟
bltخبرگزاری دفاع مقدس : معرفی هیات انتخاب جشنواره «فیلم زمین»
bltمیزان : معرفی هیات انتخاب جشنواره فیلم زمین
bltخبرگزاری دانشجو : هیات انتخاب جشنواره فیلم «زمین» معرفی شدند
bltایرنا : معرفی هیات انتخاب جشنواره فیلم «زمین»
bltسایت جماران : سیمین دانشور که بود؟/تاثیر او بر ادبیات فارسی/سیمین و آل احمد چگونه آشنا شدند؟/چرا او عبای امام را بوسید؟/ماجرای قصه نویسی کوچه پس کوچه ای چه بود؟
bltرکنا نت : داستان ترسناک 9 عروسک که تسخیر شده اند + عکس
bltقدس آنلاین : فوتبال دیگر رویای پابرهنه ها نیست
bltایرنا : فرانسه، انگلستان، رومانی و آمریکا مقصد این روزهای سینمای ایران
bltقدس آنلاین : نویسنده «هری پاتر» کتاب جدید منتشر می کند
bltصدا و سیما : از تشدید اعتراضات آمریکایی ها تا ایتالیا بر بام بدهی جهانی
bltصدا و سیما : تقویم تاریخ؛ از اشغال اتریش تا جنگ داخلی در لبنان
bltتابناک : تاریخچه تاریک ال کلاسیکو / تصاویری از زندگی و اعدام موسولینی / تصاویر شش گانگستر معروف تاریخ / همه رسوایی های سلطنتی اروپا / روزی که اتریش به آلمان الحاق شد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.